logo
Hloupost je dobru ještě nebezpečnější než zlo!
Aktuálně:
  • Americké akcie vystoupaly na nový rekord!
  • Určitě nebudu znovu říkat o důvěru, říká Babiš. Ultimátum ČSSD nebere vážně!
  • Kim Čong-un dorazil do Ruska, s Putinem má jednat o jaderném odzbrojení!
  • Ukrajinci se na Zelenského těší, Západ se bojí nejistoty!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Glosy

Čas vůdců, slibů, marketingových gurů a malin nezralých!

02.09.2018 12:59
Svět je v posledních letech jiný. Racionalita je bita marketingem. "Tradiční" strany a politici jsou zesměšňováni stranami a politiky "pro všechny", starším ročníkům dobře známou "národní frontou", a investoři marně hledají "správný" recept na novou situaci. Zejména, když voliči, také zatím marně, hledají nové "vůdce" a hnutí a strany, které za ně "všechno zařídí". Je to samozřejmě nemožné, ale sliby jsou tak lákavé, že? Chytří investoři dobře vědí, že sliby "pro všechny" splnit nelze, nicméně proč se chvíli na vlně slibů nepovozit, že?

A to je oč tu nyní běží - o čas slibů a vůdců, kteří všechno zařídí. To v marketingové rovině. Bohužel zapomínáme na zkušenosti, které minulé století lidstvu s vůdci předvedlo. A v praktické rovině? Svézt se na vlně přání - a samozřejmě na ni vydělat. To byl a stále ještě je motiv aktuálního dlouhodobějšího růstu amerických akcií. Zvlášť když globální akciové trhy jsou úspěšně drceny silnými a svalnatými řečmi a prohlášeními.

Náš pravidelný čtenář na současnou situaci vtipně reagoval otázkami. Budou černými koni banky? Oklepou se v září Erste Bank a další z Trumpových tweetů, z turecké krize a začnou růst? Erste Bank by navíc měla na základě slov šéfa FED v Jackson Hole o zvyšování úrokových sazeb dokonce prudce růst! Nastoupí po prázdninách na tuzemský akciový trh opět naplno minoritní akcionáři ČEZ a začnou tlačit cenu vzhůru k 600 Kč/akcie, k oné ceně předpovídaného odkupu? Zatím banky i ČEZ přes prázdniny v podstatě jen "parkovaly".

A dodává: "Podle mne nebylo přes prázdniny, co se týče vývoje kurzu, zajímavějšího titulu na tuzemském trhu nad ČEZ. Žádná přehnaná reakce na Turecko, kde má firma své aktivity a zároveň prakticky žádná adekvátní reakce na prudký růst cen elektřiny, uhlí, povolenek - a také plynu". S tím plynem uhodil hřebík na hlavičku.

Německo přechází při výrobě elektřiny na plyn jako na hlavní směr vývoje. Je podle Němců levnějším a elegantnějším řešením. Určitě v porovnání s výstavbou nových jaderných bloků. Proč ale náš prezident a premiér tolik prosazují nové jádro? Prý bude rozhodnuto do konce roku. Probudí poslední silná slova minoritní akcionáře? Moc času nemají. V DOWER-D vnímáme výstavbu nových jaderných bloků a především jejich financování jako, no jak to napsat - účelovku. I proto se pod ni bojí zodpovědní pracovníci podepsat. Dobře vědí, že ve finále půjde především o jejich kůži.

A ještě z globálního soudku. Asie. Investoři vnímají posilování Asie velmi citlivě. Podpis dohody o obchodování v Asii je na spadnutí. Dobře si uvědomují, že i případné pozdější sjednocení "zbytku světa" právě proti Asii nebude snadné a už vůbec ne pod vedením USA. Evropa se bude cítit/cítí USA podvedená, Velká Británie po brexitu zrazená a samotné USA budou stát proti sílící Asii osamocené a navíc oslabené předcházejícím bojem se "zbytkem světa". Není/nebude proto nic přirozenějšího, než že se investoři upnou právě k Asii. A Donald Trump, aniž si to možná svým "americkým" bojem za America first uvědomuje, posiluje právě Asii! Co tě nezabije, to tě posílí.

V DOWER-D často zmiňujeme trendy. Uvědomujeme si však velmi dobře, a je na místě to znovu zdůraznit, že na základě minulých událostí nelze činit žádná skálopevná budoucí rozhodnutí, protože není zase až tak snadné zakomponovat do ní všechny neznámé faktory, o kterých dnes nic nevíme. Trend je něco jako koryto řeky. Pokud se v něm voda valí a odnáší po záplavách kameny a kusy dřeva chová se v něm jinak než proudí-li tiše a poklidně.

Podobné je to s trendy. Ovlivňují je neočekávané změny v měnové politice, politické události, nadhodnocení či podhodnocení akcií, selhávání bank, přírodní katastrofy, snižování zadlužení (dochází k prodejům aktiv, aby byly peníze na splacení dluhu) a další a další faktory. Žádné z těchto vlivů nelze jednoduše předvídat. A i kdyby to šlo, nevíme jak a jakou silou akciové trhy ovlivní. A v takové situaci se nacházíme na prahu letošního podzimu. Záleží jen na nás, našich zkušenostech, plánech a umu. Žádný investiční, ale ani marketingový guru nám nepomůže! Je to jen a jen na nás.
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

Moneta - BB, SAR, MACD
Moneta před dividendou? Překvapující. Index PX uvnitř BB klesá!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií k 30.4.2019
(zadáno: 29.12.2018)
Návod
Název akcie Cena k:
30.04.2019
CETV CME 82.48
ČEZ 571.16
ERSTE 853.59
KOFOLA ČS 299.03
KB 924.42
MONETA 79.70
O2 254.21
PEGAS 788.52
PHILIP M. 14769.70
VIG 570.42
Celkem se hlasovalo: 39x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 29.12.2018 je nastavena ke dni 30.4.2019. Predikujte!

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.

DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

duben 2019
PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15
18
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 

květen 2019
PoÚtStČtSoNe
 
 
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
24
25
26
28
29
30
31
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Jaká bude dividenda ČEZ oproti té loňské?


Hlasovalo : 18 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz