logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně BCPP:
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Blog
Ceník

Synergické okénko

Stát jako firma. Pro a proti!

Dobrý sluha, ale zlý pán. Čtyřicet let jsme žili ve státě, který jsme měli vnímat jako jednu velkou společnou dílnu, jeden společný národní podnik a občany jako jeho zaměstnance a ne jako spoluobčany. Rozdíl  oproti dnešní státofirmě byl/je pouze v tom, že národní podnik patřil všemu pracujícímu lidu. Dnes už si na nic nehrajeme. Patří oligarchům, kteří privatizují zisky a znárodňují ztráty. Pandemie rozdíly mezi lidmi a podobnost s minulostí natvrdo potvrdila

Firma je obchodní subjekt. Vyrábí a poskytuje služby. Musí vydělávat. Stát je politický subjekt a stará se především o blaho svých obyvatel. To je rozdíl. I ve firmě rozumný majitel samozřejmě respektuje demokratické postupy a pravidla, ale v zájmu obchodního cíle firmy musí být i autokratický. Někdy tvrdý. Nemůže se chovat jako matka Tereza.

V demokratickém státě platí jiná pravidla než prosté "bolše" (v ruštině většina), které funguje ve firmě. Stát se musí starat o všechny své občany. Ne jen o občany krátkodobé parlamentní většiny. Byť vládnoucí hnutí/stranu/koalici v demokratických volbách zvolilo třeba 30% voličů. Těch zbylých 70% "bolše" nevolilo. Dobrý politik to ví. A naslouchá. Nepeskuje, nenařizuje, nerozkazuje, nenadává, káže vodu a pije vodu, nechová se papalášsky.

Jak se mění trh práce v době koronavirové? Jsme zemí flákačů nebo je Česko BEST-IN WORLD?

Většina lidí se shoduje, že samotná práce a trh práce už nikdy nebudou jako před pandemií. Ale jaké budou? Před rokem byla práce z domu, HOME OFFICE, vítaným řešením krize. Navíc ji nejde aplikovat všude a tak lidi rozděluje. Dnes už nad ní visí otazníky. Co napraví trh práce? Delší dovolená? Nebo zkrácený pracovní týden? A co nepodmíněný příjem? V Česku se o něj ani nepokoušíme.

Společnost klade jen velmi malý důraz na to, aby mladý člověk přicházel na pracovní trh s pocitem, hrdosti, že každá práce má smysl a něco do sebe. Hodně v tomto smyslu o nás vypovídá karanténa. Mnozí pracovníci mají ke své práci takový odpor, že v případě udržení stávajícího, tedy nesníženého výdělku dávají přednost karanténě a svého zaměstnavatele, své nadřízené a klidně i své kolegy podrazí a zůstanou "doma na karanténě", byť ani ona není žádný med. A společnost jako celek tu hru přijímá, co dělat, lidé budou podvádět, říká.

Ano, existují tvůrčí zaměstnání, zajímavá řemesla a pracovní pozice, které lidé rádi a s hrdostí vykonávají. Ale kolik jich je a kolik lidí taková zaměstnáním vykonává?

Na náš vztah k práci má obrovský a určitě i silný vliv skutečnost, že jsme s rozvinutým praporem a hlavou vztyčenou vybudovali po celé zemi řadu montoven, ve kterých lidé po celý den vykonávají nezáživné, mechanické, monotónní a někdy ještě dokonce i nezdravé pracovní úkony. Navíc si lidé v takovém prostředí stále víc a víc uvědomují, že stejně budou brzy nahrazeni roboty a umělou inteligencí.

Příčin stávajícího stavu je samozřejmě víc. Nahnilými mezilidskými vztahy počínaje, přes podvádění, nejen ohledně karantény a nemocenské a papalášstvím konče. Jak chtít po lidech aby pili vodu, když sami pijeme, a často hodně nestřídmě víno, a ještě jsme za to obdivování a odměňováni? Pokud je negativní vztah k vykonávané práci vetší než velký, jaká asi je výsledná produktivita práce?

Česká cesta k bohatství bude ještě hodně těžká, dlouhá a pomalá.
 

Fotogalerie:


Bludov a okolíPlumlov, místo vhodné pro podnikáníPískovna, NákloPřišel, viděl, Litovel! Litovelský pivovar, varna.Přišel, viděl, Litovel! Litovelský pivovar.Jesenicko, Karlova Studánka už úspěšně vykročila na cestu využívání investičních příležitostí, září 2018!
Jesenicko, Dlouhé stráně, příklad vydařené Boskovice, zřícenina hradu, zajímavé místo pro podnikání v turismu, srpen 2018Boskovice, Židovské město, ideální pro podnikání v turismu, srpen 2018
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB,200DMA, MACD

O2 bylo v pátek nečekaným překvapením. Po týdnech v tichu a klidu zápecí nečekaně a překvapivě vyskočilo!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 ČEZ
4 VIG
5 Philip Morris
Celkem se hlasovalo: 10x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme anketu DOWEstoR.


V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

září 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 

říjen 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz