logo
Prospěch se vyhýbá tomu, kdo se bojí tratit!
(latinské přísloví)
Aktuálně:
  • Američané se pokusí zbavit závislosti na vzácných kovech z Číny!
  • Přerod německých automobilek prý přišel ve špatný okamžik!
  • Brexit bez dohody prý přinese dražší elektřinu i problémy s potravinami!
  • Umělá inteligence připraví o práci desítky milionů zaměstnanců!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

Svět ovládá rozpolcenost. Američané se dělí na patrioty a "slabé". Britové sázejí buď na říši, nad kterou slunce nezapadá nebo na zdravý rozum a spolupráci. Východoevropané si po promarněných letech chtějí užívat spokojený klid. Dají svůj hlas každému, kdo jim ho slíbí. Ale svět se změnil. Stroje a umělá inteligence lidi v mnoha činnostech nahradí. Jak se budeme živit? Nebudeme mít kam chodit do práce?
Především dobrými nápady, myšlenkami a jejich realizováním - investováním! Američané mají v genech odvahu a sklon k riskování. Ti se přes úskalí 21. století přenesou snadno. Západoevropané jsou podobní, jen trochu konzervativnější. Ti si také poradí. Jiná je Asie. Staleté zkušenosti s obrovským počtem obyvatel je naučily používat pevnou ruku. Východoevropané na tom budou nejhůř.
Celý článek
Trvá zhruba dvacet let než se ve společnosti projeví přechod starého století do století nového. Poklidné 19. století přešlo v průběhu dvaceti let do neklidného a válečnými konflikty zmítaného 20. století. Bylo úplně jiné a lidé na něj nebyli připraveni. Dnes, po sto letech, je to stejné. Řítíme se někam a nevíme kam. Nevíme zhola nic. Jenom to, že "naše" století změní od základu i kapitálové a akciové trhy. Abychom se v něm uživili musíme zásadním způsobem změnit myšlení. Stroje a umělá inteligence nás valnou měrou nahradí. Jak se budeme živit, když nebudeme mít kam chodit do práce?
Především investováním! Z čeho však budeme šetřit a investovat, když nebudeme chodit do práce a nebudeme mít pravidelnou mzdu a plat? Budou všichni jen úředníci?
Celý článek
Ve včerejší glose jsme vzpomněli některá známá burzovní pravidla a zkušenosti. Fungují. Dnes vzpomeneme jinou letitou zkušenost. Když lupiči přepadnou dům, celý ho vykradou. Poté co je zdevastován je připravený k obnově a celkové rekonstrukci a "vybílený" akciový trh je připravený přijmout nové trendy. Tuzemský akciový trh se také zdá být připravený přijmout nový trend. Dosud reagoval, s výjimkou CETV, jen na aktuální, svým způsobem pouze spekulační, technické signály.
Věrohodným signálem pro možný nástup nového trendu bývá výrazné zúžení Bollingerova pásma (BB). V takové situaci se nyní nachází drtivá většina tuzemských akcií. ČEZ, Erste Bank, ale i Komerční banka nebo Moneta a řada dalších, které zatím ve skupině adeptů emisí s vysokou vnitřní hodnotou zařazené nemáme.
Celý článek
Dnes si projděme některé konkrétní akcie a příležitosti. Růstové signály, a vývoj ceny na ně reaguje již několik dní, vydávaly akcie ČEZ, Erste Bank a VIG. Dnes ale - investiční cykly jsou neúprosné, po poklesech následuje růst a po růstech pokles! - přesuňme pozornost na zbylé dvě banky.  Za zvláštní pozornost stojí i CETV. U ní už sice doznívá marketingový imperativ "spokojenost", nicméně na sluníčku je pořád ještě teplo.
Drobnému investorovi se upřesňují dvě včera námi zmíněné alternativy dalšího postupu. V krátkodobých spekulacích postupně přecházet na "zálohy". Komerční banku a Monetu. Pokud se týká držení emisí s vysokou vnitřní hodnotou a dividendovým potenciálem zůstává hvězdou Philip Morris a prchat už nemusíme ani od ČEZ či Erste Bank.
Celý článek
Poslední týdny klademe v našich glosách stále větší a větší důraz na souvislosti mezi politikou a akciovými trhy. A na něco, co jsme nazvali poplašným marketingem. Výsledkem těchto širších souvislostí je nestabilní, smíšené a nevyrovnané obchodování, viz úterní intradenní vývoj ceny akcií ČEZ. Chování drobného investora v takovém prostředí má v tuto chvíli (situace se může za pár dní změnit) v podstatě jen dvě alternativy. (1) Krátkodobě spekulovat, to je ovšem nyní dost riskantní nebo (2) držet akcie s vysokou vnitřní hodnotou. Těch je na tuzemském akciovém trhu poměrně dost.
Krátkodobě spekulovat je ale v těchto dnech dost odvážné. V Evropě především kvůli brexitu. Obchodní válka USA - Čína je sice také důležitá, ale košile je bližší kabátu. A utíkat z trhu také nedává smysl. Není kam. Pořád je to o námi už tolikrát zdůrazňované trpělivosti.
Celý článek
Politika a kapitálové trhy jsou spojené nádoby. Není pochyb, že i na kapitálových, potažmo akciových trzích platí, stejně jako v politice, staletími vyzkoušená lidová moudrost mluviti stříbro, mlčeti zlato. Zejména v dobách, kdy každý jen hádá. V takové době žijeme. V politice například kauza Čapí hnízdo nebo brexit, na akciových trzích zase smíšené, nestabilní a nevyrovnané obchodování, viz obchodování v USA. Americké akcie zavíraly pondělní seanci smíšeně. Investoři sledují obchodní konflikt mezi USA a Čínou a očekávají další stimulační opatření centrálních bank. Prý by mohla pomoci finančním společnostem.
O to důležitější je, aby investiční analytici, finanční poradci a přední odborníci uměli s lidmi srozumitelně a jasně mluvit. Místo toho mluví moc a neříkají nic. Tím lidi od politiky a od investování odrazují, než aby je k nim přitahovali.
Celý článek
Češi o kapitalismu, podnikání a investování rádi a hodně mluví. Milují ale "klid na práci a socialistické jistoty". Upírají se ke stálé a dobře placené práci a stabilním a co nejvyšším důchodům. Nejlépe v dobře zavedené firmě. Řídit stát jako firmu je proto po řízení státu "předvojem dělnické třídy" lákavá alternativa. Bohužel ne pro budoucnost. Vede k poklesu schopnosti, kromě úplatků a korupce, starat se sám o sebe. Žádní Baťové, Škodové, Gatesové, Jobsové. Jen loajální masa. Proto akcie pláčí. Proto je současný marketing záměrně veden mottem spokojenost. Žádné trápení, zvláště ne před volbami. Vše je OK.
Od voleb k volbám. Nic dlouhodobého. Před hnutím ANO strašily vlády ekonomickými hrůzami. Škrtat, šetřit, utahovat opasky. Hnutí ANO navrhlo lákavější strategii. Žádné škrtání. Bude líp, už se máte líp! Proto ta jeho obrovská podpora.
Celý článek
 Již déle než týden upozorňujeme na rizika krátkodobých zpráv spojených s poplašným marketingem. Mohou být negativního, ale pozor, i pozitivního charakteru. Jeden takový zafungoval včera. Americké akcie výrazně posílily po oznámení dalšího kola americko-čínských jednání. Čína totiž oznámila, že na počátku října se ve Washingtonu uskuteční další jednání o obchodu mezi vysokými představiteli Číny a USA. Po kolikáté už povzbudilo uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou naději na růst trhů? Svědky podobného vývoje jsme i na českém akciovém trhu. Hodnota indexu PX se "pravidelně" vlní. Právě ono vlnění je oporou naší víry  v úspěšné podzimní spekulační období.
Vlny na evropském, potažmo i na tuzemském akciovém trhu způsobuje především brexit. Jedinou jistotou v tuto chvíli je, že se bouře uklidní a později i stabilizuje v nových podmínkách a akcie poplují dál.
Celý článek
Před dvaceti lety vrcholily obavy z přechodu internetu z roku 1999 do roku 2000. Mluvilo se něm jako o fenoménu Y2K. Celý systém se zhroutí, varovali tenkrát pesimisté. Ve 20. století se letopočet programoval dvěma číslicemi roku. Kód 82 znamenal rok 1982. Obavy panovaly v tom, jak budou programy číst kód 00. Jako rok 1900 nebo 2000? Nakonec se nestalo nic. Ale mohlo se stát. Navzdory posměváčkům totiž byla učiněna spousta "drobných" opatření a jen díky nim se nic nestalo.
O dvě desetiletí později se podobným strašákem stává fenomén BREXIT. Zase se nestane nic, ale bude se muset realizovat jako na podzim v roce 1999 spousta "drobných" a pracných opatření. Mají Evropané zapotřebí komplikovat si život nacionalistickými nápady, když globalizace, jako dosud v minulosti vždy, nakonec stejně všechno převálcuje?
Celý článek
V souvislosti s akciovými trhy a burzami se operuje s takovými pojmy jako "čas jsou peníze", "trhy milují jistotu" nebo "varujte se nečekaných zvratů". A právě to se včera stalo. "Státní zástupce v kauze Čapí hnízdo na poslední chvíli změnil názor. Jak rozhodl, neřekl" nebo "Žalobci: Šaroch by měl vysvětlit, co ho vedlo ke změně názoru." To je ta situace, kterou investoři a akciové trhy nesnáší. Nejistotu. Náhlé zvraty a obraty o 180°. Mlčení. Mlčí, zapouzdřeni do spousty "moudrých" slov také politici.
Premiér hned přešel, podpořen gratulací prezidenta, do protiútoku. "Kdyby bylo Čapí hnízdo před soudem, tak začnou demonstrace, vzkázal Babiš" hlásal titulek. Varování? Komu? „Pokud se někdo snažil ovlivňovat státního zástupce, tak to byli demonstranti na Letné a na Václaváku. Všichni říkali, že Babiš patří do vězení, ale Babiš neudělal nic.” opakoval premiér.
Celý článek
Devadesátá léta přinesla do Česka obchodní marketing. S otevřenýma očima jsme zírali co dokáže. Eskymáci kupovali ledničky. Pomalu jsme začali chápat "vo co go". S novým stoletím jsme se seznamovali s politickým marketingem. S nadšením jsme volili šibaly a podvodníky, kteří nás okrádali/okrádají a my jsme jim za to byli/jsme vděční. Teď se seznamujeme s poplašným marketingem. Kampaněmi, účelovkami. Už nás ovládly naplno. S nebezpečnými formami poplašného marketingu musíme počítat i při investování!
Zaručená doporučení a horké tipy jsme postupně vstřebali. Nyní přichází éra silných krátkodobých zpráv. Období obchodních válek a brexitu jsou a budou ideální živnou půdou. Už se dohodli? Ne, ještě se nedohodli! Dozvídá se britská královna o svých rozhodnutích už jen z médií?
Celý článek
Evropské akciové trhy vstupují do velmi nejistého a nestabilního období. Proto jsme se v našich posledních glosách zabývali jejich "všemožnými" různými aspekty. Technickou analýzou počínaje a globální geopolitickou situací konče. Dnes končí prázdniny a s nimi i prázdninové obchodování. Trhy vstoupí do dalšího období roku 2019, které v Evropě v dalších dvou měsících poznamená především evropská událost číslo jedna, BREXIT. Jeden dramatický krok už tento týden předvedl britský premiér Boris Johnson, když přerušil jednání britského parlamentu.
Brexit ovlivní evropské akciové trhy nejspíš dost dramaticky. Například na v Británii listované akcie AVAST. Moc jsme o nich dosud nepsali. Právě proto, že dopad brexitu právě na ně může být hodně nepředvídatelný a usoudili jsme, že bude lépe se Avastu raději vyhýbat.
Celý článek
S přihlédnutím na rychle se měnící situaci na globálních akciových trzích je nutné tomuto trendu přizpůsobit i naše současné investiční myšlení a rozhodování. Dnes se podívejme na globální geopolitické aspekty. Důležité jsou především dva. (1) Krátkodobé reakce na události, které se průběžně objevují a (2) reakce na dlouhodobé stimuly, které mohou trhy ovládat celé měsíce. Oba aspekty ovládly středeční obchodování v USA. Trhy tam vytáhly vzhůru vytáhly finanční, aspekt číslo 1, a energetický, aspekt číslo 2, sektor.
Přesto investoři zůstávají nadále velmi opatrní a obezřetní kvůli (3) dalšímu zhoršení obchodního napětí mezi USA a Čínou. Alfou a omegou současného dění na akciových trzích tedy nadále zůstává trpělivost. Kdo ji nemá, měl by z trhu odejít.
Celý článek
Alfou a omegou současného dění na akciových trzích je trpělivost. Kdo ji nemá, měl by z trhu odejít. Úzce souvisí se dvěma dávnými burzovními zkušenostmi. První: Co je vysoko, půjde ještě výš (CETV), co je nízko půjde ještě níž (všechno ostatní). Druhá: I ten nejčernější mrak bývá lemován stříbrem. Obě nepsané zkušenosti v úterý propojily objemy. Padají-li ceny akcií za nízkých objemů mluvíme o vysychajících pramenech. Je-li tomu naopak, prameny sílí a s nimi i optimismus. Včera hned tři tituly na pražské burze - Komerční banka, Moneta a ČEZ - zaznamenaly výrazné nárůsty objemů.
Za zmínku ale stojí i globální pohled na akcie. Goldman Sachs doporučuje nákup dividendových akcií. Jsou podle banky atraktivní díky nízkým výnosům obligací a jejich relativní valuace hodně, hodně nízko. Podobná situace je i na tuzemském akciovém trhu.
Celý článek
Jedním z charakteristických rysů doby je pokrytectví. Politici jinak, silácky, mluví do médií a jinak se pak "z oči v oči" chovají. Viz obchodní války USA vs Čína, digitální daň USA vs EU nebo dění okolo brexitu. Nemoc je nakažlivá. Podobně se chovají politici menších zemí a regionální politici. Dobrý známý, fanoušek technické analýzy, se mi nedávno svěřil se svou novou investiční teorií. Teorií polibků. "Všiml sis kolikrát se politici plácají po ramenou, objímají a líbají, jako za Brežněva, aby se vzápětí v médiích do sebe pustili?" Zmateným investorům a analytikům nezbývá nic jiného, než aby podle počtu objetí a polibků predikovali příští vývoj.
No, něco na tom je. Ostatně nemusíme ani chodit na poslední summit zemí G7 ve Francii. Stačí se podívat na jednání o státním rozpočtu České republiky. Takový malý summit G7.
Celý článek
Máme za sebou další tvrdý páteční pád amerických akcií. Asii se ale v pátek dařilo. O čem to svědčí? Začínají se sčítat klady a zápory vládnutí Donalda Trumpa, který, zdá se, sám sebe nachytal na hruškách. Je proto nervóznější a ovládá ho čím dál větší nejistota. Je čím dál nevypočitatelnější. America First vede USA k izolaci, America Last. Možná America After. Pokud budou v pondělí americké akciové trhy padat dál, co se bude dít? Tak se možná spolu s investory a analytiky už ptá sám sebe i americký prezident.
Proč ten páteční razantní pád akcií a hlavně očekávaní dalších propadů? Americké akcie se v pátek propadaly hned od začátku až do samého závěru. V pondělí mohou klesat i další světové trhy. Nejistotu nejspíš nerozptýlí ani víkendové jednání skupiny G7.
Celý článek
 Pokud vynecháme ČEZ jsou zbývající tuzemské akciové tituly aktuálně ovládány děním na globální geopolitické scéně. Co se na ní děje? Před dnešním vystoupením šéfa FED Jeroma Powella v Jackson Hole a jednáním bankovního výboru FED příští týden vlastně nic. Proto se akcie v USA a i jinde ve světě pohybují bez jasného směru. Smíšeně.
Daří se zato tuzemským spekulacím. Titulem potvrzující toto tvrzení byla v posledních dnech rakouská VIG. Ale i tuzemské spekulace se vyvíjejí trochu "netradičně". Rostou především ty tituly, u kterých se spekulační růst moc neočekával. Naopak ty, které po spekulacích přímo "volají" stále stagnují u dna nebo dokonce dál klesají. Řeč je především o bankách. U nich se to však dá, s ohledem na výše popsanou geopolitickou situaci, vyčkávání pochopit. Domácí dění je ale hlavně ovlivněno vnímáním investování českými politiky.
Celý článek
Tuzemským spekulacím se daří. Nezdá se to, ale je to tak. Ukázkovým titulem potvrzující tato slova je v posledních dnech rakouský VIG a šanci na spekulační růst má i Erste Bank. Není důvod házet flintu do žita. Jiné světlo vrhá na domácí trh ČEZ. Zdá se, že se jedná o titul odsouzený k zatracení. Vedle jestřábů povzbuzených tendencí Česka přiklonit se k prezidentskému systému se k němu už slétají i supi. Pokud ale brzy nedojde k privatizaci výdělečné části ČEZ projde i on investičním cyklem, který se přesune do spekulační růstové fáze.
Zbývající tuzemské tituly jsou "bezpečně" ovládány děním na globální geopolitické scéně. Po středečním obchodování například posílily americké trhy. Reagovaly na překvapivě příznivé hospodářské výsledky některých významných maloobchodních společností v USA.
Celý článek
Americké akcie v úterý při nízké volatilitě ztrácely. Podobně to ve středu ráno vypadá i v Asii. Chyběly nové zprávy a tak investoři vybírali rychlé zisky. Globální trhy trápí nestabilita italské vlády, brexit a další celosvětové geopolitické vlivy. Investoři proto upírají zraky především k Jackson Hole a příští týden k zasedání FED. Domácí akciový trh se vyvíjel v tom duchu, jak jsme o něm referovali na Dower.cz a facebooku v pondělí a především včera. Pokles dopadl na ČEZ, když se jestřábům otevřela cesta k dosažení jejich predátorských cílů a rezignace pana Šmardy uzavřela český vnitropolitický boj o moc.
Globální akciové trhy procházejí hodně nejistým obdobím. FED v podobných situacích, která nyní panuje na trzích v minulosti podporoval zpravidla býky.
Celý článek
Pondělním rozhodnutím pana Šmardy vzdát se kandidatury na funkci ministra kultury vstupuje Česko díky úsilí prezidenta Miloše Zemana de facto, zatím ne de jure, do prezidentského systému. To významným způsobem ovlivní i chování tuzemského akciového trhu. Zprvu se změny podepíší jen na akciích ČEZ, později se ukáže zdali ovlivní i další emise. Nejspíš ale asi moc ne. To proto, že jen v případě ČEZ je stát jeho majoritním vlastníkem.
Teď budou následovat tanečky a hraní si se slovíčky okolo minoritních akcionářů a ČEZ se stane prostředkem k odměňování, prostřednictvím akcií, potažmo dividend, věrných. Pokud se týká jestřábů, tak těm se otevřela cesta k dosažení jejich predátorských cílů. Rezignace pana Šmardy uzavřela český vnitropolitický boj o moc. Vítězem je jednoznačně prezident Miloš Zeman.
Celý článek
Globální akciové trhy procházejí divokým a těžkým obdobím. Český akciový trh navíc trápí vnitropolitický boj o moc. Ten na akciovém poli postavil proti sobě ČEZ a ostatní tuzemské akciové tituly. A všechno společně je negativně ovlivňováno současnou nervózní a nejistou geopolitickou situací. Přesto americké trhy v pátek posílily, když je podpořila zpráva o stimulaci ekonomické aktivity v Německu a možné zvýšení výnosů dluhopisů. Německá koaliční vláda by se prý mohla v případě recese vzdát politiky vyrovnaného rozpočtu.
Za této situace se tento týden s napětím čeká na vystoupení šéfa FED Jeroma Powella na pravidelném setkání světových centrálních bankéřů příští týden v Jackson Hole. Pokles cen akcií si nepřeje zejména americký prezident Donald Trump. A víme, že FED v podobných situacích, jaká panuje na trzích v minulosti zpravidla podporoval býky.
Celý článek
Globální akciové trhy procházejí těžkým obdobím. Geopoliticky je ničí obchodní války, události v Hong Kongu, brexit, napětí v Itálii a další a doma zase protidemokratické síly, porušování ústavy a autoritářské manýry některých politiků. Všechny tyto události mají negativní vliv na tuzemský akciový trh. Postavily proti sobě na jedné straně ČEZ a na druhé ostatní tituly obchodované na pražské burze. ČEZ se ne a ne vymanit z vlivu jestřábů usilujících o jeho nepřátelské převzetí s cílem "urvi si co můžeš" a ostatními tuzemskými tituly mává vývoj v zahraničí.
Pokud se ČEZ týká, nahrává jestřábům krvavá lázeň, která se v nedávných dnech přehnala, možná ještě bude přehánět, globálními akciovými trhy. Minoritní akcionáře ČEZ zahání do kouta obav a hrozeb. Kdo uteče vyhraje, říkají si. Strach se vůbec stává hybnou silou celosvětového dění.
Celý článek
Dnes jsme se chtěli věnovat ČEZ. Především z pohledu technické analýzy, objemů a Bollingerových pásem. To co se však děje na globálních trzích nás přimělo položit si dvě jednoduché otázky: Jak přežít? Funguje ještě na akciových trzích zdravý rozum?
Zvýšená volatilita k trhům patří a není ničím výjimečným. Přesto investory vždy znovu a znovu děsí a znervózňuje. Rozhoduji se správně? Mám sedět se založenýma rukama a nedělat nic?
Často v našich textech opakujeme, že je lepší raději nedělat nic a držet se svého plánu než se plašit a jančit. Každý prodej dělá z přechodných ztrát ztráty konečné. To ale neznamená držet se plánu slepě! Pořád musíme svá portfolia pevně v rukách a řídit je s dlouhodobou strategií. Trhy rostou, klesají a procházejí i velmi razantními korekcemi, ale karavana táhne dál.
Celý článek
Úterní akciové obchodování bylo velmi poučné. Po pondělním propadu amerických trhů se v úterý prohnala světem krvavá vlna. Zasáhla i tuzemský trh. S jedinou výjimkou - ČEZ. I on však v závěru obchodování klesl. Zůstal však při nebývale vysokých objemech v černých číslech. Co jeho úterní obchodování znamená jsme již včera popsali v glose "Štěstí přeje jestřábům, ČEZ proti všem - a kde jsou drobní akcionáři?"
Úterní americké obchodování už bylo o něčem úplně jiném. Americké akcie výrazně posílily a tak tomu tomu většinově je i ve středeční ranní Asii. Zásadní změnu způsobilo oznámení o odložení amerických cel na další čínské zboží, včetně mobilních telefonů a laptopů. Úřad amerického obchodního zmocněnce oznámil, že USA zatím nebudou uplatňovat 10% clo, které mělo začít platit od 1. září a u některého zboží USA clo dokonce zruší.
Celý článek
Úvod nového týdne se z globálního pohledu opět nevyvedl. Například v USA trhy padaly a tlaku nebyl ušetřen žádný sektor. Nejhůře dopadly banky a finanční sektor. Naopak se dál daří zlatu. Příčinou jsou eskalující protesty v Hongkongu, napětí v čínsko-amerických obchodních vztazích, nestabilní situace v Itálii a blížící se brexit. Tuzemský trh na tom byl v pondělí naštěstí lépe než jiné trhy.
Oproti včerejšku bude dnes situace zajímavější z pohledu makrodat, viz dnešní indexy spotřebitelských cen nebo německý index ZEW. Pozornost investorů se bude dál koncentrovat na chování hlavních světových centrálních bank, FED, ECB a čínské centrální banky a na snižování úroků, potažmo na politiku levných peněz. Ty zůstávají alfou a omegou aktuálního dění.
Celý článek
Myslet si, že politika nemusí investora zajímat, že stačí jen objemy, grafy a investiční techniky je naivní. Brexit. Už se o něm nemluví? To jenom trhy a politici vstřebali, že nikdo nic neví a je potřeba počkat. Trump a jeho obchodní války? Totéž. Vše se koncentruje do výstupů z těchto procesů, do chování hlavních světových centrálních bank, FED, ECB a čínské centrální banky. Do snižování úroků, potažmo do levných peněz. Ty jsou dnes alfou a omegou všeho dění.
Je tedy správný čas právě jim věnovat hlavní pozornost. Podívejme se na ně prakticky a bez "vědeckých" brýlí a akademického moudra. Levné peníze si nehrají na inflaci. Žádné "za málo koupit, za hodně prodat". Levné peníze jsou hrou o tom, jak co nejméně tratit. Nevadí, že cena akcií klesá.
Celý článek
Stačil jeden jediný týden, abychom si na jeho začátku užili hrůzu z akciové katastrofy a v jeho závěru byli pokropeni živou vodou pravidelně se opakujícího investičního cyklu. Americké akcie během čtvrtečního obchodování po pondělní katastrofě výrazně posílily. Pozitivní náladu podpořily - k překvapení všech! - příznivé ekonomické údaje z USA i z Číny. Zmírnily obavy z negativních důsledků obchodní války mezi oběma zeměmi. A něco podobného, byť v porovnání s americkými trhy v o mnoho slabším provedení, jsme ve čtvrtek zažili i na tuzemském trhu.
Co to znamená? Co se děje? Nic. Funguje investiční cyklus. Zkušení investoři se už snažili, a jistě budou ve svém úsilí pokračovat, využít nižších cen k výhodným nákupům. Proto jsme již včera připomněli, že spekulace nikdy nespí!
Celý článek
 Americké akcie a s nimi ve čtvrtek ráno i asijské trhy se opět probouzejí a někteří investoři se už snažili/snaží využít nižších cen k výhodným nákupům. Nebo jinak. Spekulace nikdy nespí! Přesto ale na trzích přetrvávají obavy z negativního dopadu obchodního konfliktu mezi USA a Čínou na světový hospodářský růst.
Charakteristickým rysem současného obchodování je extrémní volatilita. Živí ji tweety Donalda Trumpa. Tlačí FED k dalšímu snižování úrokových sazeb. Volatilita bude výrazná i v dalších dnech a klidný zbytek akciového léta nás určitě nečeká. A protože žádná další jednání USA - Čína nejsou v nejbližší době na pořadu dne nezbývá investorům nic jiného než upřít pohledy ke konání centrálních bank, doznívající firemní výsledky a makra. 
Celý článek
Americké akciové trhy zaznamenaly v pondělí letošní největší jednodenní propad. V úterý nakonec posílily. Pomohlo rozhodnutí Číny stabilizovat kurz jüanu. Zmírnilo obavy, že se měny stanou "novou" zbraní v obchodní válce. Stalo se tak poté, co Čína v pondělí umožnila pokles jüanu na nejnižší úroveň za 11 let. Tak silný pokles posílil obavy z eskalace obchodního konfliktu.
V úterý čínská centrální banka stanovila pro jüan silnější referenční úroveň než v pondělí. Od nové referenční úrovně se kurz může odchýlit maximálně o 2%. "Rozhodnutí Pekingu stanovit pro jüan silnější kurz pomohlo stabilizovat trhy," komentoval situaci analytik Joe Manimbo z Western Union Business Solutions. Proto Wall Street během úterní volatilní seance nejprve odevzdala většinu úvodních zisků, ale později je začala nabírat zpět. Pondělní výprodej se tak dočkal v úterý krátké pauzy. Ale co dál?
Celý článek
Globální akciové trhy drtí Trumpova obchodní válka s Čínou, která se už rozšiřuje i ve válku měnovou a dávno se již dá vnímat i jako obchodní válka USA s celým světem. Americké akciové trhy v pondělí zažily letošní nejhorší burzovní seanci, která se v úterý ráno přelila i do Asie. K aktuální situaci se docela dobře hodí slogan známé české reklamy "Masakr cen!"
Ani výhled není růžový. Zatímco americký prezident musí s ohledem na nové blížící se prezidentské volby tlačit na pilu, jeho čínský protějšek, který je ve funkci "na věčné časy" má čas a nemusí pospíchat. Navíc má v rukou řadu docela silných trumfů. Navzdory tomu všemu ale není situace investorů bezvýchodná. Stačí čekat a vybírat hodnotově silné akcie. Díky dnes už i měnové válce si totiž ani v jiných aktivech nikdo nic moc nevybere.
Celý článek
Tuzemský akciový trh po řadě růstů opět padá. To jsou ty spekulace v praxi. Za aktuálním propadem stojí (1) Donald Trump a jeho "hra na četníka" a (2) levné peníze. Vyčítat Trumpovi jeho politiku nelze. Plní svůj předvolební slib America First. Nebezpečnější se ale aktuálně jeví hrozba levných peněz. Už jsme na ně upozornili v páteční glose. Svět bude nejspíš brzy zahlcován opět levnými penězi. FED už začal a světové centrální banky se chovají podobně. ČNB zatím váhá.
Levné peníze považuje mnoho ekonomů za všelék. To je ale velký omyl. Na čas bude možná peněz dostatek, lidé budou dál nakupovat a firmy investovat. V konečném účtování jsou ale levné peníze pořád dluhem. Byť na nízký úrok. A každý dluh se musí dříve či později splatit.
Celý článek
Vyčištění pilíře Karlova mostu od graffiti mělo trvat asi tři týdny. Pak však přišel muž, který věci rozuměl a zeď vyčistil, aniž by zdivo poškodil. Za dvě hodiny! Odborníci strašili, ale spíš vysvětlovali své účelové chování, že práce byla provedena neodborně. Co to má co dělat s tuzemským akciovým trhem? Hodně!
Dejme tomu, že třítýdenní práce měly cenu 100 a dvouhodinová práce přišla na 10. Cenové relace nejsou k pochopení podstaty věci důležité. Svět je zahlcen levnými penězi. FED je zlevnil shodou okolností nedávno a světové centrální banky se chovají podobně. ČNB zatím váhá. Levné peníze dovolí "odborníkům" zaplatit ze státní kasy za vyčištění mostu 100. Člověk, který to umí, úmyslně nemluvíme o odbornících(!) to zvládne za 10. A co těch zbylých 90? "Šábnou" se o ně žraloci! Jak se to týká akcií?
Celý článek
 Dvě události jsme ve středu očekávali a jedna investory překvapila. (1) FED v souladu s očekáváním snížil úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Po zveřejnění rozhodnutí FED došlo na amerických akciových trzích k mírnému poklesu. Ten se však prohloubil po tiskové konferenci předsedy FED Powella. Včerejší snížení úroků by prý nemělo být začátkem série dalších snížení. (2) Erste Bank oznámila výsledky za 1H 2019. Nepotěšila, klesl ji čistý zisk. Celoroční výhled ale potvrdila. A konečně jsme byli svědky jednoho překvapení. (3) Ministr Havlíček vyměnil tři z pěti radních Energetického regulačního úřadu, ERÚ. Po rozhodnutí o jádru a lithiu přišel na řadu další, byť nepřímý, krok k ovládnutí ČEZ, potažmo české energetiky.
A protože ve čtvrtek oznámí firemní výsledky Komerční banka a Moneta a v pátek O2 bude na domácím akciovém trhu živo.
Celý článek
Letošní spekulační období ovlivní dlouhodobí investoři a ti se, stále víc a víc, rekrutují, možná překvapivě, z mladších ročníků. Mají liberální vidění světa, nezajímá je pravolevý pohled na svět a uvažují pragmaticky. Sází na vlastní rozum a méně podléhají horkým tipům a účelovým doporučením. Ověřili jsme si to v reakcích na myšlenky vyjádřené v naší sérii ´Investovat do akcií ČEZ nebo raději utéci?´: Mně se vaše názory líbí, ale kde máte potvrzené informace?
Ano, sebelépe mentálně i technicky připravený investor těžko získává věrohodné informace. Vlastní rozum, ankety, referenda a podobné nástroje získávání informací mohou být zajímavé, ale důvěryhodná věrohodnost jim přece jen chybí. Co dokáže například politický marketing víme. Co s tím?
Celý článek
Už i v Česku naplno startuje firemní výsledková sezóna 1H 2019. Výsledky CETV už sice známe, ale hlavní výsledková sezóna je teprve před námi. Tento týden začnou oznamovat výsledky čtyři velké tuzemské banky. Ve středu neburzovní Česká spořitelna a hned po ní Komerční banka a Moneta, pak i ČSOB. Na blížící se výsledkovou sezónu už reagoval/reaguje i tuzemský akciový trh. V případě CETV novým růstem ceny. Jinak vyčkáváním a mírnou korekcí. Ta přišla včas a byla zdravá.
Nepřekvapila proto ani stagnace trhu nebo i mírné oslabení cen akcií, ani nízké objemy. Spekulační ambice oživení domácího trhu samozřejmě s blížícím se oznamováním firemních výsledků sílí. A právě banky, i ty neburzovní - Česká spořitelna či ČSOB - hodně napoví. Už tento týden.
Celý článek
Tuzemský akciový trh řadu dní rostl. Korekce z konce uplynulého týdne přišla včas a byla/je zdravá! Zajímavé a poučné z tohoto pohledu byly CETV a ČEZ. CETV potvrzuje spekulační potenciál domácího trhu. U ČEZ je zase zajímavý "mechanismus korekce". Žádný dramatický propad, ale obezřetnost při každém obchodu. Viz dvakrát stagnace a nízké objemy. Takové obchodování se ale vyplatí jen velkým institucionálním investorům. Potřebují ho k životu, Kvůli potřebné likviditě.
Aktuálně do obchodování v příštím týdnu zasáhne i vrcholící léto a období dovolených. Lze tedy právem očekávat další oslabení obchodování. Nicméně spekulační aspekty jsou a zůstanou na trzích přítomné. Viz vzpomínaná emise CETV. Pokud se týká ČEZ pořád platí NEUTÍKAT, PŘIKUPOVAT!
Celý článek
 Ve čtvrtek jsme zveřejnili poslední část zamyšlení "Investovat do akcií ČEZ nebo raději utéci? (3)" Napsali jsme ho pro portál Kurzy.cz a vyjádřili v něm přesvědčení, že je předčasné stahovat kalhoty. Brod je ještě daleko. Podle některých ohlasů bylo zamyšlení těžké a náročné čtení. To nás mrzí. Podle jiných bylo brilantní. Není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem.
INVESTOVÁNÍ má penězi generovat peníze. Bývá však často zaměňováno za spotřebu. Je komplexem širokých souvislostí. Žádné jednoduché teď KOUPÍM, teď PRODÁM. Tak to nefunguje. To jsme chtěli zamyšlením vyjádřit. Pokud někdo zamyšlení vyčítá málo konkrétnosti, tak mu škodí. Výstupy byly formulovány zřetelně. (1) NEUTÍKAT, KUPOVAT! (2) Čím rychleji cena akcií ČEZ poroste, tím lépe se budou mít drobní akcionáři.
Celý článek
Také ve středu, a opět překvapivě, pražská burza rostla. Jako by neznala pojem "korekce". Je to dáno silným spekulačním potenciálem tuzemského akciového trhu, který umožňuje nové a nové nástupy a nové a nové růsty spekulačních titulů. Jedním z těch důležitých je stále ČEZ. Proto jsme o něm dnes dokončili i naše zamyšlení Investovat do akcií ČEZ nebo raději utéci? (3), které jsme připravili pro portál Kurzy.cz a je uveřejněno i na našem webu nahoře v synergickém okénku 1.
Na globálních akciových trzích hrají dál prim (1) pozitivně laděné firemní výsledky 2Q 2019 a (2) uvedení do funkce nového premiéra Velké Británie Borise Johnsona. Evropské akciové trhy díky změnám ve Velké Británii, podobně jako americké, zaznamenaly ve středu nejisté seance a podobně to vypadá i ve čtvrtek ráno ráno v Asii. Musíme být v těchto dnech víc ve střehu.
Celý článek
Pražská burza v úterý opět, překvapivě a při velmi malých objemech, posílila. V podstatě jen díky CETV. Ta reportovala nečekaně dobré výsledky 2Q 2019. Výrazně rostly i evropské akciové trhy. K růstu měly dva důvody. (1) Pozitivně laděné firemní výsledky 2Q 2019 a (2) zvolení nového lídra britských Konzervativců. Stal se jím Boris Johnson. Stane se 77. britským premiérem.
Nástup nového britského premiéra vyhodnotily trhy pozitivně. Ne kvůli volbě kandidáta, ale kvůli naději, že do konce října může být konečně vyřešen do nekonečna se táhnoucí odchod Velké Británie z EU. Ať už bude forma brexitu jakákoli. Pozitivně laděné firemní výsledky zase oslabily euro, to zvýšilo evropskou konkurenceschopnost a ta zase povzbudila automobilový sektor. I ten český. I proto budou český trh dál ovládat spekulace.
Celý článek
Období tuzemských akciových spekulací nakonec naplno "rozjel" obávaný a přesto s nadějemi vyhlížený ČEZ. Takovou silou, že pozdržel v růstu nebo dokonce přidržel při zemi většinu dalších titulů. Ty se tak aktuálně rozdělily, vynecháme-li ČEZ, do dvou velkých skupin. První tvoří emise, které si vybírají po nedávných spekulativních růstech oddychový čas. Kofola, Komerční banka, Moneta. Druhou tvoří tituly "na čekačce". Erste Bank, O2, Philip Morris, VIG a CETV. Nicméně kritéria pro příslušnost do druhé skupiny jsou trochu jiná, volnější, než kritéria pro zařazení do první skupiny. Pohled na časový horizont.
Philip Morris a VIG a patří mezi tituly u nichž bereme na zřetel především dlouhodobý časový horizont. Zvlášť patrné je toto zatřídění pro dividendový Philip Morris. Erste Bank, O2 a CETV je lepší zařadit, hodnotit a obchodovat krátkodobějším pohledem.
Celý článek
Marketingový guru a dnes představitel nejvyšší státní moci se dal před časem slyšet, že všichni tady kradou. Chytlavý slogan se autorovi odměnil. Klobouk dolů před marketingovým nápadem, nic jiného to není, jeho PR týmu. V reálném životě však všichni nekradou. Kolik lidí krade? 30% obyvatelstva? Víc? Méně? Spíš méně. Jsou poctiví lidé právě díky své poctivosti hloupí a okrádají své rodiny? To také byl a už zase je chytlavý, byť zavádějící, slogan.
Paradoxem je, že poctiví lidé, kteří svým věcem rozumí, například investování, legitimně spekulují a "všichni ti co kradou" je z legitimních spekulací osočují. Například při obchodech s akciemi a do myslí poctivých se vkrádají pochybnosti a strach. SPEKULACE je přece podvod. Sprosté slovo. Není. To spíš DOTACE je v českém provedení sprosté slovo.
Celý článek
Globální ekonomická situace je rozháraná a akciové trhy vyčkávají. Šéf newyorského FED John Williams ve čtvrtek konstatoval, že jsou-li úroky a inflace nízké, je lepší přijmout preventivní opatření. Čekat, až se ekonomická krize rozvine by bylo pošetilé. Dolar v reakci na jeho komentář zareagoval silným poklesem. Světová ekonomická situace povede v příštích měsících k posílení všemožných spekulací. Tento trend už pozorujeme i na tuzemském akciovém trhu.
Příkladem může být čtvrteční proražení horní hranice Bollingerova pásma akciemi Monety i její pozice nad 200denním klouzavým průměrem. Na podobný vývoj čeká Erste Bank a svým způsobem i Komerční banka a ve spekulační pozici se už nachází i O2 a nakročeno ke spekulačnímu růstu má také Philip Morris. Je jen na nás jak spekulační vyhlídky konkrétních titulů posoudíme sami.
Celý článek
Globální akciové trhy trápí obchodní válka mezi USA a Čínou. Už poškozuje firemní zisky. Například výsledky amerického železničního dopravce CSX za 2Q hodně zaostaly za očekáváními a snížil se i výhled jeho příjmů do konce roku. Problémy firem v dopravě a zpracovatelském průmyslu také signalizovala Béžová kniha FED. Na druhé straně akcie Bank of America díky výsledkům 2Q posílily. Sezónu firemních výsledků 2Q 2019 proto investoři vnímají jako první předpověď vývoje akciových trhů do konce roku.
Pražská burza ve středu při opět velmi slabé likviditě rostla a šla proti globálnímu akciovému trendu. Především když evropské trhy po celkem klidném obchodování začaly po zahájení obchodování v USA ztrácet. Taktovku tedy aktuálně drží firemní výsledky a obavy z vývoje obchodních vztahů mezi USA a Čínou.
Celý článek
Doma pokračuje akciové obchodování v prázdninovém módu. Pozorný investor však změnu zaznamenal. Je jí výměna stráží spekulačních titulů. Nedávný černý kůň, Kofola, opustil svou pozici a klesá. Nejistá je i jeho spekulační souputnice CETV a na místě přešlapují banky. Výjimkou ve finančním sektoru zatím je pojišťovna VIG. Nachází se výrazně nad 200denním průměrem (200DMA) a opatrně se dere, těsně pod horní hranici Bollingerova pásma (BBUp!), vzhůru. Drží se tak nově vycházející spekulační hvězdy O2. Tento titul je však zatím hluboko pod svým 200DMA.
Tuzemský akciový trh se dostává pod větší tlak globálních trhů. Především amerických. A americké akcie v úterý oslabily, když první čtvrtletní výsledky bankovních ústavů oživily obavy, díky nízkým úrokům, ze zpomalení růstu zisků. Olej do ohně přilil i komentář Donalda Trumpa o mezinárodním obchodu.
Celý článek
 Na akciové frontě klid. Tak lze popsat současné prázdninové akciové obchodování. Například hlavní americké akciové indexy v pondělí stagnovaly. Podobné je to v úterý ráno i v Asii, i když tam z počátku obchodování převládá spíš mírný pokles. Obecně se obchoduje za nízké volatility a nepomáhají ani slušná data z Číny.
Na pořad dne se tak dostávají firemní výsledky 2Q. Budou v USA dost dobré při aktuální celkem vysoké valuaci akcií? Budou vzorcem firemního oznamování včera zveřejněné výsledky Citigroup? Byly vcelku docela slušné, nicméně její akcie po otevření trhu rychle ztrácely. Nakonec ale nula od nuly pošla a banka uzavřela oproti pátečním zavíracím cenám víceméně beze změny. Na tuzemském akciovém trhu přijdou firemní výsledky na pořad dne později.
Celý článek
Víc a víc investorů se s námi dělí o pocity z investování do akcií ČEZ. Často je charakterizují slovy ŠANCE ODSOUZENÁ K NEZDARU a odvolávají se na marný boj minoritních akcionářů. Na sundávání kalhot před brodem je však ještě dost času. Síla peněz/koblih a kvalitní marketing nejsou všechno. Možná se ještě i my budeme muset zamyslet nejen v čem budou žít naše děti - pokrytecký to slogan politiků, ale v čem můžeme žít už i my. Sucho všechny netrápí, přesto trápí víc a víc lidí. Z vládních komisí pršet nebude!
S energiemi to je stejné. Z budoucích znárodněných ztrát a rozkradených dotací dlouho nevyžijeme. Rychlý zisk je sice bližší kabátu, ale Katriny, Barry či blackouty, v noci na Manhattanu, klepou na dveře stále častěji. Přitom ČEZ nabízí místo blackoutu  řešení důchodového systému!
Celý článek
Na počátku prázdnin jsme avizovali start delšího spekulativního období, které nejspíš potrvá až do března-dubna příštího roku. Na samém počátku léta jsme však, díky signálům technické analýzy, očekávali uklidnění. Jakýsi klid před bouří. Stalo se. Spekulačními štikami počátku léta se staly CETV, to nebylo až takové překvapení, a Kofola. V jejím případě šlo skutečně o překvapení. Jinak opravdu došlo k uklidnění.
Spekulačním propadákem se stal ČEZ. Zvlášť v jeho případě jsou více než aktuální naše technická doporučení z počátku prázdnin. (1) Sledujme objemy, (2) spojujme signály technické analýzy s politickou situací, (3) vyhýbejme se unáhleným investičním rozhodnutím a (4) dávejme pozor na dezinformace! Budou v létě trh ovlivňovat víc než pravdivé a věrohodné informace.
Celý článek
Od pondělního rozhodnutí vlády je mediální prostor plný analýz, komentářů a diskuzí o stavbě nových jaderných reaktorů v Česku. Kolik to bude stát, kdy a která fáze přípravy a realizace stavby se uskuteční? Svatým grálem energetické budoucnosti Česka je teze "s jádrem na věčné časy a nikdy jinak". Vyzněla tak i pondělní Devadesátka ČT 24 věnovaný výstavbě nových jaderných bloků.
K "jiným energetickým řešením" sice dostal v pořadu slovo i energetický poradce ve společnosti Calla pan Edvard Sequens, ale nebyl to čas dostatečný. "No, musí zaznít i jiný hlas než jen jádro" řekl si asi dramaturg pořadu. Odpověďmi pana Sequense se nicméně neslo zásadní poselství. Má se za to, že jedině jádro nás zachrání před energetickou nouzí a před celým světem, ale je tomu doopravdy tak?
Celý článek
Erste, ČEZ a Kofola se v posledních dnech dostaly do víceméně stejné situace. Jejich Bollingerova pásma se výrazně zúžila a klesla a všechny tři jmenované tituly čekaly na obrat. Vše, především "doprovodné" zprávy signalizovaly obrat vzhůru. Osudy jednotlivých aktérů akciového trhu se ale začaly vyvíjet jinak. Erste se potkala s Rumunskem, viz naše glosa z 26.6. a místo růstu (obrat může nastat směrem nahoru i dolů) se Erste propadla. Na chvíli. Dnes je znovu černým koněm trhu.
Osudovým "Rumunskem" Kofoly byla situace dlouho před dnešním růstem, viz glosa ze 7.7. Teď už titul úspěšně roste. ČEZ se se svým "Rumunskem" potkal včera. Po rozhodnutí vlády, že investorem jaderných bloků bude ČEZ. Podrobněji o ČEZ viz glosa ze dne 4.7.
Celý článek
Dvě pohádkové hlášky každoročně ovlivňují "zákon roku" o státním rozpočtu. "Našli, nenašli, našli..." a "... tomu dala, tomu ne..." Spousta dlouhých, "důležitých a moudrých" řečí. Jinak zákon o rozpočtu nepřináší nic nového. Jen "páruje" příjmy a výdaje. A když se mluví o příjmech není to o ničem jiném než o daních a jejich prostřednictvím o okrádání voličů. Nově i bank, bankovní fondy/daň, a velkých a úspěšných firem (digitální daň).
Rozpočtům chronicky chybí skutečné investice. Jasné hodnocení návratnosti a termínů dokončení projektů. Včetně opatření, když jedno či druhé není dodrženo. Je to škoda. Není se však čemu divit. Politikům a na nich navázaných "dotačním" podnikatelům nejde o investice a nedej bože o stát, ale o moc. Ždímání voličů a firem lze s trochou marketingu a peněz zvládnout vcelku velmi snadno.
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

ČEZ - BB, SAR, MACD
Další pokus ČEZ odrazit se ode dna. Bohužel s korekcí. Index PX uvnitř BB!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií k 30.9.2019
(zadáno: 28.6.2019)
Návod
Název akcie Cena k:
30.09.2019
CETV CME 98.00
ČEZ 550.13
ERSTE 857.77
KOFOLA ČS 301.42
KB 887.92
MONETA 78.50
O2 227.55
PEGAS 730.25
PHILIP M. 13903.08
VIG 585.09
Celkem se hlasovalo: 16x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 28.6.2019 je nastavena ke dni 30.9.2019. Predikujte!

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.

DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

září 2019
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
 
 
1
2
3
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 

říjen 2019
PoÚtStČtSoNe
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Čeká nás riskantní spekulační období, ale nejspíš i plné nečekaných šancí. Budete obchodovat?


Hlasovalo : 65 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz