logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně:
  • Miroslav Singer: Přísun ekonomických stimulantů ukončí až zběsilá inflace!!!
  • Mohutná exploze v Bejrútu si vyžádala 78 mrtvých a na 4000 zraněných!
  • Crew Dragon se vrátil na Zemi. Přelomová kosmická mise skončila úspěchem!
  • Ropné vrty v USA se opět dávají do pohybu. Těžit se musí i kvůli velkým dluhům!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

ČEZ má za sebou úterní korekci předcházejícího dvoudenního docela razantního, v pondělí, růstu. Na jejím pozadí se začíná rýsovat oživení bank. I ono má své racionální základy. Kořeny. (1) Kapitálově jsou tuzemské banky ve velmi dobrém stavu. Nejistota je jen přechodná. Do doby než se obnoví výplaty dividend. (2) Erste, Komerční banka i Moneta odepsaly od začátku roku okolo 40% své hodnoty. Mají co dohánět. (3) Ceny akcií bank jsou blízko minim z března, kdy byla panika na burzách největší. (4) Banky mají za sebou ze zákona vyplývající vytváření opravných položek a zohlednily rizika z nesplácení úvěrů a půjček firem a domácností.
Nejistota sice trvá, ale  "nic netrvá věčně". V tom hledají investoři a analytici nejen útěchu, ale i východisko z bryndy.
Celý článek
V pondělí se čekalo na firemní výsledky Komerční banky. Potvrdily, že lépe už bylo. I díky nim se do zvláštní pozice znovu dostal ČEZ. Jeho postavení na tuzemském akciovém trhu se zlepšilo. Vláda rozdává před volbami kde a komu může. Senioři a státní zaměstnanci jsou její prioritou i nadále. Ale i návnada investorům se může hodit. To bylo patrné už na jaře při postupu ČEZ v období "dividendové" krize. Kde která firma výplatu dividend rušila, ČEZ ne!
Aktuálně je na stole i další pádný důvod směřující pozornost investorů právě k ČEZ. Banky. V pondělí Komerční banka uzavřela oznámením svých výsledků 1H 2020 tuzemské bankovní kolečko. Nepotvrdila zatím teorii o dosažení aktuálního dna a následném obnovení růstu. Který trumf v takové situaci zůstává investorům k vynesení?
Celý článek
 Uplynulý akciový týden patřil k těm hodně špatným. Prodávat nebo nakupovat? Zítra hodně napoví firemní výsledky Komerční banky za 2Q 2020. Uzavřou tuzemské bankovní kolečko a buď potvrdí nebo vyvrátí teorii o dosažení aktuálního dna a následné obnovení růstu. Obě varianty leží v tuto chvíli na stole. První signály v pátek vydaly objemy obchodované na ČEZ. Vyzněly optimisticky. Proto si už dnes trochu uspořádejme myšlenky.
Víc než globální zprávy a informace nám napoví signály z českého ekonomického prostředí a z tuzemského akciového trhu. Premiér odjel odpočívat, tak se o ničem důležitém rozhodovat nebude. Dění na pražské burze bude zajímavější. Po "vyšponovaných" spekulacích se kyvadlo začne vracet zpátky a s blížícím se podzimem se pozornost obrátí k aktivům. Tedy především k aktivům s vnitřním výnosem. Akciím, dluhopisům a nemovitostem.
Celý článek
Zatímco obchodování na amerických akciových trzích skončilo včera smíšeně na tuzemském trhu jsme byli svědky masakru cen. Komerční reklama se přilila i na tuzemský akciový trh. Americké trhy zase nečekaně ovlivnil faktor, který by donedávna nikoho ani nenapadl. Odklad prezidentských voleb. Jedná se o pokus Donalda Trumpa zvrátit situaci, která se tři měsíce před volbami vyvíjí v jeho neprospěch. Nebo se dokonce hraje o zásadní politickou změnu? Náklonnost prezidenta a jeho příznivců k diktátorským režimům je známá. Nebo se jedná o reakci na aktuální vývoj ekonomiky USA? Ta se ve 2Q 2020 propadla do nejhlubší propasti v historii.
Ještě horší to ve čtvrtek bylo doma. Bankám se nedaří a připravují se na zlé časy. ČEZ zase reaguje víc na vývoj politické situace a jádro než na firemní očekávání. To všechno jen potvrzuje proč dál sledovat ekonomicko-politické trendy.
Celý článek
Bankám se v Evropě nedaří a připravují se na zlé časy. Vyplývá to z vyjádření vedoucích pracovníků tří největších evropských bank. Banco Santander se poprvé za 163letou historii dostala do ztráty. Trochu lépe je na tom Deutsche Bank (DB). Ale i tak správa jejich aktiv a retailové bankovnictví vykázaly nižší výnosy. Obchodníci v Barclays si sice užívali vydařeného čtvrtletí, ale ředitel banky varoval, podobně jako ředitel DB, že zisky ve druhé polovině roku nejspíš klesnou. V Česku se ke klesajícím tuzemským  bankám přidal ČEZ. Kterým emisím máme věřit? Avast sám všechno nevytrhne!
Je čas sledovat ekonomicko-politické trendy. Evropa prohrává. Nemá čím konkurovat. Všechno zlé však bývá k něčemu dobré. Ovšem jen tehdy, dokáže-li Evropa včas zareagovat!
Celý článek
Charakteristickým rysem současné globální ekonomiky je prudký nárůst celosvětového státního zadlužování. O něm se mezi ekonomy hodně diskutovalo už před útokem koronaviru. U mnohých ekonomů, především ale u politiků, převládá furiantský názor, že mimořádná doba vyžaduje mimořádné finanční nástroje a prostředky a tedy i neortodoxní přístupy. Ty nalézají v nekonečném pumpování peněz do ekonomik. A otázka kde vzít peníze a nekrást je vyřešena. Prostě to zařídíme. Vytiskneme je!
V dobách zlatého standardu byly peníze kryty zlatem. Zlatý standard však "rozletu" politiků bránil. Proto byly peníze později kryty výkonností ekonomik, především americké. To funguje (?) téměř padesát let. Teď už ale začíná pumpování peněz fungovat jako průtokový ohřívač a peníze končí na kapitálových, potažmo akciových trzích. Ty rostou. Nebo rostly a blíží se konec růstu?
Celý článek
V devadesátých letech jsme řekli hlasitě A. Učili jsme se být hrdými a sebevědomými. B jsme ale zanedbali. Na co být hrdými, když mnohé dobré z naší minulosti jsme zanedbávali nebo přímo odkopli? Jak být sebevědomými, když nás pořád ovládá malost zakletá do onoho ONI a "o nás bez nás"?
V EU výrazně sílí vliv menších zemí. Česka se to ale bohužel netýká. "Staré dobré časy", kdy se o Evropě rozhodovalo v Berlíně a v Paříži jsou nenávratně pryč. Hlasitě se ozývají Rakousko, Dánsko, Nizozemsko, Švédsko či Finsko a slyšet jsou i další menší státy. Nedávno se volil šéf eurozóny. Čtyři největší země Německo, Francie, Itálie a Španělsko navrhovaly Španělku. Ale vyhrál Ir. Nadia Calviňová doplatila na svůj dřívější výrok o menších zemích, které označila za "velmi malé s velmi malým vlivem". Mýlila se. A zaplatila za to!
Celý článek
  Almužna. Setkáváme se s ní často na ulicích velkých měst. Ve světě podnikání se jí říká vznešeně dotace nebo grant. To zní ještě lépe. Už jsme se u tohoto tématu v minulosti v glosách několikrát zastavili Pouze v jednom případě není označení almužna korektní. Když se jedná o pomoc. Pak ale označení pomoc používejme i v souvislosti se žebráky, které buď litujeme (a jsme rádi, že jsme na tom lépe) nebo jimi pohrdáme a mluvíme o lůzrech.
Nekonečné jsou v této souvislosti diskuze o dotacích Agrofertu. Bere od EU a státu větší almužnu než sám platí na daních? Odhady se pohybují ode zdi ke zdi. Od "Agrofert živí daňoví poplatníci, jinak by dávno zbankrotoval" až po "Agrofert dává do státní pokladny za jednu korunu almužny pardon dotace, až osm či deset korun na daních". Bohužel "dotační průmysl" aktuálně ovládl celé Česko. Ovládá i tuzemský akciový trh.
Celý článek
Charakteristickým rysem letošního léta na tuzemském akciovém obchodování jsou tradičně nízká likvidita a netradičně vysoká nejistota. Obojí má své racionální kořeny. O likviditě není třeba ve vrcholícím létě ztrácet slova. A vlastně i příčiny zvýšené nejistoty jsou zřejmé na první pohled. Jak se v takovém investičním prostředí pohybovat?
Kurzotvorných zpráv je letos v létě hodně. Až moc. (1) Tradiční oznamování firemních výsledků 2Q a výhledy firem do zbytku roku a (2) napětí mezi Čínou a USA. Další zprávy jsou již ale netradiční. (3) Pokračování jednání o další fiskální stimulaci v USA a (4) vývoj koronavirové pandemie. Evropu trápí (5) postup nebo spíš stagnace jednání o brexitu, resp. o tom jak to bude příští rok a (6) naplňování závěrů evropského summitu z posledního víkendu. Na pořadí událostí až tolik v tuto chvíli nezáleží. Budou se prolínat.
Celý článek
 Na jedné straně vlna optimismu vycházející z oznámení dohody summitu EU na balíčku pomoci evropské ekonomice, na které se vezou evropské měny včetně koruny, na druhé skepse evropských akciových trhů. Oslabila, stejně jako další evropské trhy, i pražská burza. Důvody byly/jsou "koronavirová" nervozita, opadnutí nadšení z evropského Fondu obnovy a nové vyostření sporu mezi USA a Čínou, když USA nařídily Číně uzavřít jeden z jejích konzulátů. Čína recipročně zváží uzavření amerického konzulátu ve Wu-chanu.
Trochu optimismu ale nakonec na trhy včera dodalo obchodování v USA. Pozitivní náladu podpořila zpráva o dohodě mezi USA a firmami Pfizer a BioNTech, které společně vyvíjejí vakcínu proti covid-19 a zprávy o pokračujících jednáních o dalším americkém fiskálním stimulačním balíku.
Celý článek
Evropské akciové trhy po oznámení dohody na summitu EU v úterý v první polovině dne rostly. Tuzemský trh však růst neudržel a oslabil. Hlavním motivem ranního růstu tedy byla dohoda lídrů zemí EU o konečné podobě Fondu obnovy ve výši 750 mld eur. Pozitivně na trhy také působily zprávy o pokroku při hledání vakcíny proti koronaviru. Ve hře už je i výsledková sezóna 2Q 2020. Včera konkrétně UBS, Novartis a Coca-Cola.
Odpoledne se však už část optimismu vytratila. Poměrně výrazně poklesl zájem o technologie. Investoři znovu vybírali zisky a přesunuli se zpátky do tradičních oborů. Důvod přesunu je zřejmý. Očekávání zisků z odsouhlaseného evropského Fondu obnovy. Víc a brzy napoví sami investoři až si vyhodnotí co summit doopravdy přinesl a zařídí se podle toho.
Celý článek
Podle prvních úterních ranních zpráv se summit EU konečně dopracoval k nějakým závěrům. Nás na celém jednání zaujal nizozemský premiér. Dosud známý jako člověk, který má tendenci se dohodnout. Tentokrát tomu ale bylo podle informací z Bruselu jinak. Považujeme jeho "obrat" v chování za klíčový. Právem. Nizozemsko je státem, který patří v EU mezi nejsolidárnější. Marka Rutteho ale přestalo bavit dívat se pořád dokola na ředitele zeměkoule či spíš pistolníky plné vlastního ega - já jsem zařídil, já jsem vyjednal nejvíc, ničemu nerozumíte - z některých států bývalého postsovětského bloku a práskl do stolu.
Skutečný výsledek bruselských jednání, na rozdíl od formálních výstupů, ještě neznáme. Hodně a brzy ale napoví akciové trhy. Investoři už dnes začnou vyhodnocovat co summit přinesl a co odnesl... a zařídí se podle toho.
Celý článek
Právě se koná/konal summit EU k záchrannému fondu EU. Evokuje otázku zdali si v EU opravdu musíme pomáhat nebo ne? Česká odpověď je jasná. Když peníze na dotace (pro vybrané!) chceme, tak ano, pokud bychom měli sami pomoci, tak ne. Tak už nás v EU berou. Česko preferuje dary, granty. Granty zní lépe. "Spořivé" země preferují úvěry. Ale i úvěr se může stát - když dlužník nezaplatí a platí za něj věřitel - darem.
Skutečný problém ale tkví ve vnímání solidarity a investic. Solidarita se pojí s POMOCÍ v situacích, kdy nás dostihla "vyšší moc", katastrofa. Nezaviněná i zaviněná. Že se nás ta zaviněná netýká? Většina z nás chápe, že pomoci musíme. I ze sobeckých důvodů, aby nám pomohli jiní, až nás něco zlého potká také. S INVESTICEMI to je těžší. Navíc mají úzký vztah ke kapitálovým, potažmo akciovým trhům.
Celý článek
 Byť se svět nachází v hluboké ekonomické krizi globálním akciovým trhům se vcelku daří. Je sice patrný rozdíl mezi USA a zbytkem světa, trendy jsou však podobné. To je v časech, kdy se globální ekonomika nachází v nejhlubší krizi od třicátých let minulého století podivné. Navíc ani výsledková sezóna 2Q 2020 nevěští nic dobrého a dál straší covid-19.
Kořeny dnešní situace hledejme v roce 1971. Tenkrát byl zrušen "zlatý standard". V širších souvislostech hledejme kořeny i v krizi před devadesáti lety. Svět tenkrát "dojel" na těsné propojení na zlato. Zrušení zlatého standardu v roce 1971 umožnilo vládám "nekonečné" tištění nových a nových peněz, které už nebyly svázány se zlatem. Jinými slovy. Peněz bylo/je hodně a není je kam investovat. Nejzajímavějším investičním aktivem jsou akcie.
Celý článek
Aktuálně je důležité důsledně rozlišovat americký akciový trh a zbytek světa a v něm pro nás zajímavou Evropu a tuzemský trh. Americký trh, zdá se, se odtrhl od reality. Ekonomika se jen těžce posouvá dopředu, ale trh, především technologický, láme nové a nové rekordy. Řada analytiků už je přesvědčena, že se dostal do klasické spekulativní bubliny. Průmysl zvedá hlavu jen velmi pomalu. V takovém prostředí stačí jeden jediný, možná i náhodný, faktor, který trh vyhodnotí jako "významný a negativní" a trh se zhroutí jako hromádka karet.
Doma situaci nejlépe vystihují ceny akcií bank. Investoři naskakují a vyskakují do vlaku, aby jim na jedné straně neujel a na druhé, aby je nezavezl do pekla. Tuzemský akciový trh stagnuje a v duchu naší nedávné glosy je hlavním rysem prázdninového obchodování rozkolísaná stagnace.
Celý článek
Avast zdárně roste, ale protože žádný strom neroste do nebe přijde brzy korekce. Navzdory osvědčenému burzovnímu pravidlu "co roste, poroste dál". Teď už proto není ta nejvhodnější doba nakupovat právě Avast. Spekulačně zajímavější, byť riskantnější, je ČEZ. Jemu proto budeme v dnešní glose věnovat pozornost.
Pokud se týká bank a finančních titulů obecně investoři už překousli dividendy a smířili se s tím, že se letos vyplácet nebudou. O to spíš, že se situace okolo covid-19 v poslední době nevyvíjí zrovna nejlépe. Koronavirus nemizí a je stále zřejmější, že nás bude nepříjemně ovlivňovat dál. Nejistota se samozřejmě promítá i na akciové trhy. Období nejistoty se prodlužuje a nikdo si není jist zda "co chvíli" nezasáhne i do jeho plánů. Pracovních i osobních.
Celý článek
V roce 1971 zrušil prezident USA Richard Nixon zlatý standard. Reagoval na obavy z opakování krize z roku 1929. Jeho rozhodnutí umožnilo "nekonečný" tisk nových a nových peněz. Nejdříve opatrně, s rozumem. Po krizi v roce 2008 už však šel ostych stranou a státní dluhy se rozjely v nebývalém rozsahu. Letošní pandemie covid-19 naznačila hranice "nekonečného" tištění peněz. Peníze bez pevného bodu "ve vesmíru" (nejdříve zlata, potom síly ekonomik) ztrácejí sílu a účinnost. To je situace, ve které se nacházíme nyní.
A globální akciové trhy začínají reagovat. Zatím opatrně, ale po prázdninách úsilí o realizaci nového "nového údělu" vypukne naplno. Všude. Viz sdílené příspěvky na facebooku, ale hlavně fakta. (1) Ekonomiky se budou dál uzavírat. (2) Bude se výrazně měnit "cenový mix". (3) Změní se inflační strategie.
Celý článek
Ve čtvrteční glose jsme se ptali co, které akcie nakupovat? Dnes se ptejme KDO? Kdo akcie v Česku nakupuje? Kdo doopravdy investuje a jen "nekecá"? Moc opravdových investorů nemáme a bude jich po v tomto týdnu upraveném a schváleném dodatku státního rozpočtu na letošní rok ještě méně.
Z finanční krize z roku 2008 jsme se chtěli proškrtat. Dopadlo to jako vždycky. Tentokrát se chceme krizí proinvestovat. Dopadne to stejně, protože ochota k zadlužování, ať to stojí co to stojí, není doprovázena ochotou aspoň trochu se uskrovnit. Pochod po české cestě "ode zdi ke zdi" pokračuje a lidé se, poučeni minulou krizí, opět přizpůsobí. Strategii naprosto nesmyslného utahování opasků vystřídala strategie "miliarda sem, miliarda tam". Kdo ji odskáče tentokrát?
Celý článek
Často nyní investoři řeší otázku "co nakupovat"? Otázka jistě není od věci, ale ještě důležitější jsou širší, zdánlivě nesouvisející souvislosti. Například jak se budou živit úředníci, jejichž práci nikdo nepotřebuje? Pokud pro ně bude dál "pracovat" rostoucí produktivita práce moc se toho nezmění ani na akciových trzích. Tedy v těch zemích, ve kterých tomu tak bude. Komplikované? Po včerejším jednání parlamentu o nebývale rostoucím státním rozpočtovém schodku ani moc ne.
Není nic nového, že máme spoustu špatně fungujících úřadů. Jedny by sice užitečně pracovat mohly, ale úředníkům se prostě pracovat nechce. V druhých úředníci možná pracovat chtějí, ale létají jim, často od jejich vlastních šéfů, klacky pod nohy. Nedělat nic je racionálnější. A jak to souvisí s akciovými trhy?
Celý článek
Tuzemský akciový trh do poloviny března v souvislosti s pandemií covid-19 padal. Pak do první červnové dekády rostl a od té doby stagnuje. Globální akciové trhy jsou nevyzpytatelnější. Akcie půjčovny automobilů společnosti Hertz padly a po vyhlášení konkurzu stouply během nějakých čtrnácti dnů desetinásobně! Akcie německého Wirecardu se 17.6. prodávaly za 104,5 eura a po odhalení skandálu se dramaticky propadly na 1,1 eura(!) aby pak během pár dní vystřelily devítinásobně na 9,4 eura. O vývoji ceny Muskovy Tesly ani nemluvě. Její vývoj se zdá být nepochopitelný.
Stačí investorům futuristická prezentace prošpikovaná slovy o vodíkovém a elektrickém pohonu? Přestávají platit Buffettovy poučky o vnitřní hodnotě akcií? Nahradily je nové poučky, kterým stačí zdůraznit potenciál růstu spojený s inovativností akcií?
Celý článek
Dnes se "odpíchneme" od naší páteční glosy Máme k tomu důvod a jeden hned vytkněme "před závorku". Nechvalme ani nehaňme den před večerem. Páteční start bank probíhal přesně opačně než jsme ráno napsali, aby nakonec potvrdil náš ranní názor "banky nejsou zatraceny, přichází jejich čas". Potvrdilo se i klasické páteční obchodování s tendencí k mírnému poklesu. Opravdu mírnému poklesu ve světle ranního zahájení. S naším očekáváním rezonoval i vývoj ceny akcií ČEZ a potvrzení přesvědčení, že banky nejsou zatraceny.
Zítra vstoupíme do zkráceného a prvního vskutku prázdninového týdne. Naše glosy v něm zaměříme na inflaci a vliv centrálních bank na ni, na ekonomický plán EK na příštích sedm let, včetně opatřením k pandemii a vrátíme se k ČEZ.
Celý článek
Máme za sebou úspěšné čtvrteční akciové obchodování a před sebou prodloužený prázdninový víkend. To je příjemná kombinace, která dnes nepovede k žádnému překotnému a bláznivému obchodování. Naopak. Můžeme očekávat klasické páteční uzavírání pozicí s tendencí k mírnému poklesu. Tuzemský trh včera stabilizoval i "spořádaný" podividendový propad ČEZ. Investory potěšil i obnovený zájem o banky. Nebo spíš potvrzení, že nejsou zatraceny.
Je tedy čas, navíc jsou prázdniny, zamyslet se nad dalším osudem akciových trhů. Výrazně ho ovlivní postoj předních světových centrálních bank ke globální ekonomice. Zaplaví světové finanční trhy dalšími penězi jako po krizi z let 2008/2009? Nebo budou postupovat jinak? Nejspíš budou. "Koronavirová" krize je totiž jiná než ta minulá a nahrává akciím. Proč?
Celý článek
ČEZ se ve čtvrtek už obchoduje bez práva na dividendu. S přihlédnutím na včerejší problémy s Xetrou bylo jeho loučení s dividendou trochu zvláštní. Přesto ukončilo etapu, které se v minulosti říkalo "dividendová". Letos je to jiné. ČNB už dříve "doporučila" tuzemským bankám dividendy nevyplácet. Před pár dny se něco podobného přihodilo i americkým bankám. FED na ně uvalil restrikce poté, co u nich byly provedeny zátěžové testy. Restrikcím podlehly i dividendy. Už před tím, v březnu, se zastavily odkupy, ale čekalo se, že dividendy zůstanou. Nestalo se. David Ellison z Hennessy Funds k tomu uvedl, že banky byly v podstatě znárodněny, Žádné odkupy, žádné dividendy. Razantním tlakem na banky, potažmo dividendy ale ztrácí investování de facto svůj smysl.  Ale...
V Česku se ke komplikacím s investováním připojuje navíc ještě i ČEZ. Přesněji jeho v tuto chvíli nejasný podividendový vývoj.
Celý článek
Dnes vstoupíme do druhé poloviny roku 2020. Čeká nás v ní hodně nečekaných překvapení. Ostatně překvapivý byl už včera konec první poloviny roku. Pády všech tří velkých tuzemských bank listovaných na pražské burze, zatímco drtivá většina zbývajících titulů rostla. Včetně dnes naposledy s nárokem na dividendu obchodovaného ČEZ. Právě on bude v krátkém období do konce týdne zajímavým titulem.
Jak se bude jeho cena vyvíjet zítra, kdy se už bude obchodovat bez práva na dividendu? Jak bude "po dividendě" reagovat na nového kvalifikovaného akcionáře (drží více než 1% akcií), kterým se nečekaně stala skupina JPMorgan? Zvlášť, když se jím skupina stala jen pár dní před pondělní valnou hromadou ČEZ a ČEZ nikdy veřejně příliš nevěřila. Právě to stojí za povšimnutí a vážné a hlubší zamyšlení!
Celý článek
Často teď dostáváme otázky kdy bude na akciových trzích líp? Tázající mají většinou na mysli konkrétní akcie a konkrétní doporučení. Odpověď ale není jen o akciích, bez nichž to samozřejmě nepůjde, ale především o "nastavení mysli". Svět bude jiný a v jiném světě se změní i investiční chování lidí. Nepůjde už jen o rozšiřování nákupů v e-shopech nebo o on-line výuku ve školách. Půjde o změnu přístupu. Ten se samozřejmě odrazí i na akciových trzích.
Dva  konkrétní příklady, každý z úplně jiného soudku. (1) Firma UP forum z vnitrozemské Prahy se pustila se svým UP indexem do úspěšného podnikání "na moři". (2)  Web Apatykář z Plzně, ne všechno musí být z Prahy, jediný český web o farmacii a lékárenství, který spustil informační službu, za jejíž obsah si lidé platí. "Nemusíme dokazovat kvalitu našich informací, za nás to dělají čtenáři!"
Celý článek
Končí dramatický první půlrok roku 2020. Už dávno před koronavirem se hodně psalo o digitalizaci, úloze centrálních bank a dalších důležitých věcech. Konstatovalo se tenkrát, že to půjde ztěžka. Stačil však jeden covid-19 a věci se daly do tak razantního pohybu, že ho jen velmi těžko a obtížně sledujeme. Natož predikujeme. Navíc se nacházíme na prahu prázdnin. Prapodivných prázdnin. Prapodivné bude i prázdninové akciové obchodování.
Zatím si vystačíme se slovy. Státní pomoc, garance, dotace, podpora, jsme v tom spolu, ale už si uvědomujeme, zatím o tom však moc nemluvíme, že všichni to sice mysleli/myslí dobře, ale dopadne to jako vždy. Nebo jinak. Co bude po prázdninách a ve druhé polovině roku 2020 netuší nikdo. Co s tím uděláme?
Celý článek
V nedávných glosách jsme věnovali značnou pozornost obchodování velkých a malých investorů s důrazem na jejich odlišný přístup. Naše slova potvrzují i postupně uvolňovaná data o obchodování v čase pandemie. Mnohé makléřské společnosti zaznamenaly během výprodejů nárůst obchodování drobných investorů. Institucionální investoři se většinou v období oživování trhů drželi stranou.
V obtížných obdobích hledají právě drobní investoři příležitosti ke spekulacím. A nacházely/nacházejí je. Nákupy převažovaly/převažují nad prodeji. Jako drobní investoři se chovají i fondy ETF. Chování drobných investorů a ETF potvrzuje jejich silnou účast na růstové rally. V těchto dnech už ale na tuzemský akciový index PX signalizuje postupné utlumování oné rally. Buďme ve střehu.
Celý článek
 V Česku byl v posledních měsících hodně frekventovanou zemí Tchaj-wan. Co do počtu obyvatel o něco víc než dvakrát větší než Česko. Do politiky ale zabředávat nebudeme. Zajímá nás investorský pohled na tento ostrov, který pro Evropu objevili Portugalci a dali mu jméno Formosa (Krásný ostrov). Ukázal, že od Tchaj-wanu se máme dost co učit. Možná i to je důvod proč tam chtěl zamířit zesnulý šéf Senátu ČR Jaroslav Kubera a na cestě trvá i jeho nástupce Miloš Vystrčil.
Znáte tchajwanskou společnost TSMC? Patří do exkluzivního trojčlenného klubu -  AMD, Nvidia a Apple - výrobců nejpokročilejších čipů a pomalu v něm už dokonce získává i vedení. Podle tchajwanské i americké burzy je zhruba 25krát hodnotnější než nejcennější česká veřejně obchodovatelná společnost ČEZ. Žádná montovna coby výsledek "úspěšné ekonomické diplomacie".
Celý článek
Ještě před pandemií covid-19 jsme věnovali pozornost nástupu "nového normálu". V roce 2007 bylo v důsledku  masové nadspotřeby globální zadlužení tak velké, že k obnově rovnováhy byla zapotřebí hluboká finanční krize. K zabránění finančního kolapsu nezbylo nic jiného, než aby státy rozpustily ztráty do svých státních rozpočtů. Teď se tvoří sedmiletý rozpočet EU. Situace je podobná a koronoavir všechno uspíšil.
Už před těmi 13 lety bylo jasné, že se svět změní. Už tenkrát se finanční svět chystal na velké změny. (1) Průmysl, zemědělství a služby nebudou potřebovat tolik lidí. (2) Nerovné rozdělení bohatství vyvolá sociální neklid. (3) Deficitní financování nevytvoří podmínky pro reformy a investice. Už tenkrát se rýsovala potřeba "nového normálu".
Celý článek
Ještě jsme to nepochopili, ale ekonomika nefunguje jen na základě hospodářské reality, ale stojí také na optimismu a důvěře v budoucnost. Strašení, covidem-19 počínaje a ztrátou "národních hodnot" (známe je nebo si vystačíme s tím, že kdo neskáče není Čech?) konče sice pomáhá politikům ve volbách, ale vede zcela nepozorovaně k degeneraci. To se právě děje. Světová, rozumějme anglická, marketingová motta nás ale do "kántry for fjůčr" nedovedou.
Jaký bude svět (nás zajímají především kapitálové, potažmo akciové trhy) po pandemii covid-19? Jaká bude Evropa? Jaké bude Česko? EU už svůj scénář má. Evropa bude, aby přežila, "digi" a zelená! Nikoli betonová. Shodli se na tom nedávno nezávisle na sobě i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a litevský prezident Gitanas Nauséda. Česko je jiné. Shlédlo se v betonové vizi.
Celý článek
Zákon schválnosti prý nemá výjimky. Kdo dal ve čtvrtek přednost nákupu ČEZ před nákupem Avastu měl smůlu. Jako jediný ze všech titulů rostl Avast. O to ale teď nejde. Důležité je naučit se hodnotit investiční vyhlídky toho kterého titulu.
ČEZ má pověst stabilního dividendového titulu. Jeto prosté. Se stálým dividendovým příjmem, koronavir nekoronavir, počítá státní kasa. Proč se nepřidat, že? Víru v pravidelné příjmy před časem narušil jen sílící boj o nadvládu nad ČEZ. Nedávno však i velcí kritici státu obrátili a v pravidelné dividendy zase věří. Avast je něco úplně jiného. Žádný boj o "privatizaci", tedy de facto "zcizení" něčeho, co budovaly generace jiných. Naopak. Jde o návrat ke skutečným podnikatelům typu Baťa, Škoda a další. K renesanci opravdového podnikání. Žádné kašírování.
Celý článek
V minulých glosách jsme věnovali pozornost dění na tuzemském akciovém trhu a naznačili jak se na něm v příštích týdnech a měsících pohybovat. Dnes se na trh podívejme s určitým osvobozujícím nadhledem. Hodně se mluví o produktivitě práce. Je nízká nebo vysoká? Má vliv na růst či pokles ceny akcií? Raději se v souvislosti s produktivitou práce zamysleme, zdali umíme nebo neumíme využívat čas, který nám vyšší produktivita práce nabízí? Zjistíme, že schopnost využívat přebytek volného času ovlivňuje i akciový trh.
Války, katastrofy a mor, které decimovaly lidstvo šly vždy ruku v ruce s technickým a ekonomickým pokrokem. Je to tvrdé, ale je to tak. Po válkách nebo moru chyběli lidé. Proto odhodili zbytečné činnosti a chybějící pracovní sílu nahradili technickým pokrokem.
Celý článek
Akcie procházejí "šablonovým a zubatým" vývojem. Charakterizuje ho vývoj indexu PX. Zúžená Bollingerova pásma a uvnitř nich krátkodobé a rychle za sebou se střídající skoky nahoru a dolů. Co to znamená, co s tím, jak investovat, ptáte se? Jedná se o vývoj, který souvisí s chováním velkých a drobných investorů. Analytici Goldman Sachs mluví o "válcování Wall Streetu drobnými investory." Nebo také o jevu, kdy akcie, které mají v oblibě drobní investoři, porážejí akciové favority hedgeových a vzájemných fondů. Už jsme o obchodování "velkých a malých" několikrát psali.
Jev je obzvlášť viditelný od chvíle, kdy "koronavirový" medvědí trh dosáhl dna. Portfolio složené z akcií preferovaných retailovými investory vzrostlo o 61 %. Nárůst zisků favoritů hedgeových a vzájemných fondů dosáhl jen 45, resp. 36%!
Celý článek
Charakteristickým rysem aktuálních Bollingerových grafů jsou jejich zúžená pásma, situace, kdy se toho moc neví a čeká se na "nějaký" obrat. Dobrá zpráva je, že se může jednat o obrat vzhůru, špatná, že tomu může být přesně naopak. Je dobré si uvědomit, že to je čas, kdy nikdo nic neví. O to učeněji se tváří analýzy a komentáře. Hýří slůvky jako "pokud", "kdyby", "za podmínky, že" a podobně. Pro drobného investora z toho vyplývá jediné doporučení. Buď nic nečíst nebo nebrat čtené vážně. Čím víc slov, tím méně toho jejich autor o nejbližším vývoji trhů doopravdy ví.
Takové bylo pondělní obchodování. Co šlo v pátek vzhůru šlo dolů, co dříve klesalo rostlo. Americké akcie v pondělí posílily. FED oznámil, že bude odkupovat podnikové dluhopisy, Dá se předpokládat, že v úterý ovlivní i evropské akciové trhy.
Celý článek
Máme za sebou dramatický týden - s dobrým začátkem i dobrým koncem! To je v tuto chvíli dobrá zpráva. Možná má kořeny tam, kde bychom je vůbec nehledali. V minulosti a dlouhodobosti. Naše (ne)schopnost připravovat dlouhodobé projekty podle některých autorů souvisí s tím, že na našem území dlouhodobě nemáme žádné opravdu nebezpečné faktory. Žádné nebezpečné hory, žádná nebezpečná zvířata. Klídek, tabáček. Ani ten covid-19 není/nebyla až taková hrůza. K čemu nějaké dlouhodobé projekty nebo dokonce reformy, když nám nic nehrozí?
Před už více než půl rokem, dávno před koronavirem, jsme psali o nástupu nového "normálu". A ejhle! Stačil koronavir a věci se daly do takového pohybu, že je jen velmi těžko a obtížně sledujeme. >>>
Celý článek
Ještě do začátku tohoto týdne někteří investoři a ekonomové věřili, že nejhorší je za námi. V úterý přišla sprcha. Pak krátké uvolnění a včera krvavý čtvrtek. Důvodů ke korekci bylo/je víc. Nakonec ji ale nejspíš odstartovala týden stará zpráva amerických statistiků. Něco ve stylu českého "maso bude" či "zdroje jsou". Tak se stalo, že globální akciové trhy prošly/prochází obrovskou korekcí a krvavou lázní a znovu hrozí obratem trendu dolů.
Rozbuškou se nejspíš opravdu stala zpráva amerických statistiků a komentáře Donalda Trumpa k ní o "skvělém", jak jinak, vývoji americké nezaměstnanosti. To byl ale jen "detail", který se může čas od času přihodit všude. Důležité jsou ale kořeny a trendy. Ty včera naznačil poměrně temným pohledem na americkou ekonomiku FED.
Celý článek
Prezident Trump rád kritizuje Čínu kvůli nespolehlivým datům a statistikám. V pátek se ale dočkal kouzla nechtěného. Chybné výsledky z trhu práce dodaly akciovým trhům neoprávněnou dávku sebevědomí a ty rostly. To se stává. Jenže když se něco podobného stane v Dolní horní žádná hrůza. Dopustí-li se ale chyby "America First", je dopad citelnější. Nejenže se USA stávají nevěrohodnými a určitě ne "first", ale škodí trhům.
Co se stalo? Ukázalo se, že nezaměstnanost v USA neklesla na téměř 13 %, ale reálně naopak vzrostla. Na 16%! Páteční čísla za květen "škrtem pera" poukázala na velmi rychlé oživení. Trhy pochopitelně okamžitě zareagovaly a pozitivní zprávy rychle započítaly do dalšího vývoje. Skutečnost však byla úplně jiná. Není všechno zlato, co se třpytí.
Celý článek
V nedělní glose "Poslušnost versus důvěra!" jsme se zamyslili nad současným vývojem. Globální ekonomiky díky pandemii padaly, ale akciové trhy šly vzhůru. To zdánlivě nedává smysl. Při hlubším zamyšlení ale takový vývoj smysl dává. Nabízejí se dvě řešení. Tradiční. Trhy v podobných situacích s mnohaměsíčním předstihem kalkulují se zlepšením. Spekulativní. Investoři využívají aktuální "vlnění" cen akcií.
V posledních burzovních seancích jsme byli svědky vývoje podle druhého receptu. Není divu, že na tuzemský trh dorazila po šesti růstech korekce. Ta, jak víme a jde-li opravdu o korekci a ne o změnu trendu, tu zatím indikátory technické analýzy nesignalizují, trvá dva až tři dny. Takže se neplašme a vyčkejme dalšího vývoje.
Celý článek
Ve víkendové glose jsme se zabývali kardinální otázkou: jak je možné, aby v situaci kdy světová ekonomika padá, akciové trhy rostly? Úvahy nás dovedly k neúměrnému vlivu světových centrálních bank (CB). Vzpomněli jsme varování jednoho z šéfů japonské burzy Akira Kiyota. Před časem varoval japonskou CB před pokřivováním akciového trhu. Měl na mysli kvantitativní uvolňování. Postup, kdy japonská CB nakupovala/nakupuje státní dluhopisy a akcie akciových fondů. Následovaly ji FED, ECB a další přední CB světa. Dnes je jeho varování ještě urgentnější.
Příliš dlouhá ruka CB postupně vytlačila/vytlačuje z trhů neviditelnou ruku trhu a kromě chaosu a zmatku vnáší na trhy výraznou nerovnováhu. Měnová politika CB de facto vymazala kapitálové trhy! To je oč dnes na trzích běží!
Celý článek
Na akciových trzích se aktuálně "přetahují" důvěra a poslušnost. K té poslušnosti. Když ČNB vyzvala tuzemské banky aby nevyplácely dividendy a nabídly je státu k "libovolnému utrácení" většinou se moci státu (i díky vzpomínkám na "Vítězný Únor 1948") zalekly a uposlechly. Na zadek se ale neposadili investoři.
Banky si rychle uvědomily jak riskantní jejich povolnost byla/je a začaly od "slibu věrnosti" ustupovat. Jako první "cosi" naznačila Moneta a teď své mlhavé informace upřesnila. Přidala se Komerční banka. Pokrytecky se od samotného začátku choval stát. "Jeho" ČEZ se k omezení vyplacení dividend otočil zády. Philip Morris populistické výzvy ani neposlouchal. Teď se začíná krájet chléb! Přijít o pochybnou náklonnost státu nebo o věrné a seriózní investory, o důvěru?
Celý článek
Tak jak se uvolňují protipandemická opatření COVID-19 přivykají i akciové trhy svým dřívějším zvyklostem. Proto si dnes připomeňme, že je pátek. Mluvíme o uzavírání pozicí, které bývalo/může zase být spojeno se stagnací a často i mírným poklesem. Proto už ve čtvrtek přibrzdily americké trhy.
"Usazování" trhů potvrzuje většina posledních burzovních seancí po celém světě. Obchodovalo se za poměrně výrazných růstů. Postupné uvolňování koronavirových restrikcí posílilo optimismus směrem k budoucnosti. Hlavním důvodem optimismu byla/je likvidita. Nejdůležitější centrální banky světa, FED a ECB, nešetří finanční pomocí a nalévají do ekonomik další a další peníze. Jestli je to opravdu ten správný postup ukáže budoucnost, teď ale postup centrálních bank akciím pomáhá.
Celý článek
Akcie v USA ve středu opět rostly. Investoři věří, že americké hospodářství rychle ožije a negativní vliv pandemie covid-19 brzy odezní. Co nás ale včera opravdu zaujalo byl nebývalý skokový růst akcií letecké společnosti Boening. Téměř + 13% už opravdu stojí za povšimnutí! Stalo se tak poté, co ve firmě získala podíl společnost Third Point investora Daniela Loeba. Nebo jinak. Časy se doopravdy mění!
Globální i domácí obchodování souvisí s rychle se měnícím investičním prostředím. Proto nás nemohl minout včerejší vývoj akcii tujzemských bank. Už dlouho ho signalizovaly/signalizují zúžená Bollingerova pásma a ceny, které v nich dlouho kmitaly/kmitají. Začínají vydělávat investoři, kteří se obrnili trpělivostí a pochopili obchodování velkých a finančně silných investorů!
Celý článek
 Při pohledu na grafy je nejeden drobný investor zmatený. Index PX roste, ale po nákupu má často nepříjemný pocit, že zase nakoupil špatně. Nenakoupil. Pouze podlehl známému investičnímu jevu, pocitu, že právě on "zase koupil špatně". Zakopaný pes je v pocitech. Velmi často matou. Vzpomeňme ČEZ a jeho nedávný nekonečný pád. A ejhle, teď stejně nekonečně roste. Podobnou etudu v nedávné minulosti si zahrál i Avast a aktuálně ji předvádí banky. Všechno souvisí s nejistým investičním prostředím. To už dlouho signalizují zúžená Bollingerova pásma a ceny akcií silných emisí, které v nich kmitají.
Obranou proti ztrátám  jsou trpělivost - a pochopení obchodování velkých a finančně silných investorů! Včera jsme o něm psali. Mohou si dovolit spekulovat i v úzkém Bollingerově pásmu. Drobní investoři ne.
Celý článek
Spousta tuzemských akciových titulů prochází nebo nedávno prošla "hrdlem" Bollingerova pásma a trh se nachází ve fázi opatrného růstu. Rýsují se na něm tři skupiny emisí. (1) ČEZ a Avast. (2) Banky plus VIG a (3) ostatní tituly. Klíčová je druhá skupina. Pořád je však hodně riskantní, protože je extrémně citlivá na "okolí". Kromě trvalých obav z vývoje pandemie COVID-19 existují i velmi časté dočasné obavy. Například nepokoje v USA. První skupinu, především ČEZ, ovládají domácí vášně. Třetí, slovy muzikanta, je "ad libitum". Hodně volná. Čekat od ní musíme všechno.
"Zhmotněním" těchto tendencí jsou aktuálně americké akcie. V pondělí mírně zpevnily. když reagovaly na ekonomiku USA, která je na cestě k oživení. Pomohla uklidnit i nervozitu způsobenou stále násilnějšími nepokoji v USA a rostoucím napětím USA vs Čína.
Celý článek
 Velkou pozornost teď věnujeme spekulacím, protože současná "dividendová" politika přiměla investory "myslet jinak". Zajímavým aktuálním příkladem je Moneta. Proč jsme vysvětlili už dřív a také v našem pátečním videozpravodajství. I v pátek, přes kolísavý intradenní obchodování, skončila Moneta, byť v mírném poklesu, znovu nad horní hranicí Bollingerova pásma. Proto věnujeme tak výraznou pozornost zúženým Bollingerovým pásmům. Jejich počet vzrostl a, jak je jejich nadáním, signalizují "nějaký" zvrat.
Je ale víkend a tak je na místě podívat se na akciové obchodování s určitým nadhledem a vizí. Signálů je dost a dost. Bojem Donalda Trumpa se sociálními sítěmi počínaje, přes první let komerčního letadla s motorem na plně elektrický pohon a úspěchem prvního soukromého letu do vesmíru konče.
Celý článek
O posledním vývoji na akciových trzích jsme již dost informovali. Zvláštní pozornost jsme věnovali zúženým Bollingerovým pásmům domácích akciových titulů. Vždy signalizují "nějaký" zvrat. Potvrdilo to i čtvrteční obchodování v USA a možná ho potvrdí i dnešní obchodování v Asii. US trhy nakonec po boji v závěru seance klesly. Především Facebook a Twitter. Dostaly se pod tlak Donalda Trumpa. Investoři mají obavy ze zavedení tvrdších pravidel pro provoz sociálních sítí. Směrem k Twitteru už prezident dokonce podepsal příkaz, ve kterém reagoval na jeho postup, když Twitter označil několik prezidentových zpráv za nepřesné. Ten dnes proto plánuje speciální tiskovou konferenci o Číně. Trhy to samozřejmě znervóznilo.
Nové události v závěru čtvrtečního obchodování ovlivnily i tuzemský akciový trh. Výrazněji vzdorovala pouze Moneta.
Celý článek
Navzdory stále častějšímu přesvědčení rostoucího počtu analytiků, že jsou americké akcie hodně nadhodnoceny i navzdory opět sílícímu napětí mezi USA a Čínou americké a s nimi i globální akcie, včetně tuzemských, rostou. Znovu se daří bankám. Důvodem k optimismu jsou především úspěchy ve vývoji vakcíny proti COVID-19 a s nimi sílící oživování globální ekonomiky. Vysvětlíme si to dnes na letectví.
Globální oživení nabízí příležitost především bankám. Jsme toho svědky i na tuzemském akciovém trhu. Po dlouhém setrvávání ve zúženém Bollingerově pásmu větří investoři obrat. Bude tím správným směrem? S velkou pravděpodobností ano. Signalizuje ho situace na technologických titulech. Investoři je prodávají a přesouvají se do odvětví, ve kterých tuší zisk.
Celý článek
Akciím se v úterý dařilo. Hnacím motorem růstu byla nová naděje. Naděje na ekonomické oživení a zdárné dokončení vývoje vakcíny proti koronaviru. Zisky si připisují akcie biotechnologických společností. Zejména těch, které se připojují ke kandidátům na testování vakcíny na lidech. Kromě farmacie už rostou i akcie firem navázaných na cestovní ruch. Hlavně se ale opět začalo dařit bankám. Těží z globálního restartu světových ekonomik. Přesto v závěru úterního obchodování v USA naději oslabila zpráva o možných sankcích USA proti představitelům Číny kvůli Hongkongu. Investoři silácká gesta nemilují.
Zajímavá situace vznikla na technologických titulech. Investoři, kteří na technologické firmy sázeli během pandemie začali vybírat zisky a část jich přesouvají do odvětví, která mohou z opětovného otevírání ekonomik těžit.
Celý článek
Evropské trhy v pondělí obchodovaly bez pomocné berličky z USA a Velké Británie, Šlo jim to k duhu a silně rostly. Také BCPP vstoupila do 22. týdne úspěšně. Ale s velmi nízkou likviditou, jako celá Evropa. Optimismus pramenil z dalšího rozvolňování restriktivních ekonomických opatření. Možná zapůsobilo také přesunutí ohniska nákazy Covid-19 z Evropy do Brazílie. Zabralo i mírné zlepšování předstihových ukazatelů v Německu. BCPP rostla oproti zahraničním trhům jen málo. Hlavně kvůli prodejnímu tlaku na akciích Erste Bank. Za pozornost však stojí akcie PFNonwovens.
Přidáme-li k výše uvedeným aktuálním informacím skutečnost, že být letos stálým akcionářem se kvůli omezování dividend moc nevyplatí a stále napjatější vztahy mezi USA a Čínou je zřejmé, že nastává čas vhodný pro masivní spekulace.
Celý článek
Spoustu let věnujeme pozornost produktivitě práce. Prý ji máme pořád nízkou a to je špatně. Možná ano, možná ne. Otázka ale nezní jakou máme produktivitu, ale jak využíváme volný čas, ke kterému nám otevírá dveře? COVID-19 akceleroval rozvoj digitechniky a on-line služeb. Umělá inteligence a robotická zařízení v průmyslu už patří téměř k normálu i u nás. Co s volným časem? To je správná otázka pro 21. století! Místo toho centrální banky nalévají do ekonomik peníze, odboráři tlačí na vyšší mzdy a oligarchové ždímají dotacemi a korupcí státní rozpočty. To není správná cesta.
Ceny dluhopisů jsou fixovány/kontrolovány postupem centrálních bank, akciové trhy jsou zcela odtrženy od reality a pracují v módu "růst, korekce, náhoda". Nacházíme se na falešných trzích, které nejsou obrazem reality a zdravého rozumu.
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB,200DMA, MACD

O2 před pátečním oznamováním firemních výsledků roste!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen vybraných tuzemských akcií k 20.11.2020
(zadáno: 1.5.2020)
Návod
Název akcie Cena k:
20.11.2020
AVAST 155.50
ČEZ 554.61
ERSTE 453.18
KB 547.00
MONETA 53.00
O2 271.69
PHILIP M. 13157.14
VIG 499.50
Celkem se hlasovalo: 19x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 1.5.2020 je nastavena ke dni 20.11.2020. Predikujte!

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

srpen 2020
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 
 

září 2020
PoÚtStČtSoNe
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz