logo
Svět není tak dramatický, jak vypadá. (FAKTOMLUVA, Hans Rosling)
Aktuálně:
  • Oslavy české svobody byly ve stínu Babišovy aféry, glosují 17. listopad světová média!
  • Šít v Asii se přestává vyplácet, trendem je přesun výroby zpět do prvního světa!
  • Německo masivně investuje do umělé inteligence, chce smazat náskok USA a Číny!
  • Střední Evropa by mohla být těžce zasažena brexitem, varuje banka ING!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

Ani počátek 47. týdne neprolomil nervozitu a nejistotu na globálních trzích. Zdrojů dnes už chronických obav je víc. Chováním FED v příštím roce počínaje a aktuálním vývojem na trhu s ropou konče. Brexit už ani nepočítaje. Spekulačně zajímavý je tuzemský vývoj. Index PX netrpělivě tančí okolo svého 200DMA, aktuálně je mírně pod, a neví kam se vrtnout. Pověst bank ale může vážně poškodit skandál Deutsche Bank a tak to ani aktuálně nejpřirozenější čekatel na první větší spekulaci - O2 - nemá snadné.
Celý článek
Poslední týdny, včetně posledního, jsou nebývale volatilní. Především kvůli přetrvávající nejistotě v mezinárodním obchodu a brexitu. V USA za týden klesly všechny tři hlavní akciové benchmarky a doma se stačí podívat na vývoj indexu PX, který se překrývá se svým 200DMA. Zřídka kdy vídaný obrazec! I proto se dál držme technické analýzy. Situace není ztracená a ambice domácího akciového trhu na podzimní růstovou trajektorii je na něm pořád přítomná. I díky přísloví každý chvilku tahá pilku.
Celý článek
Tuzemský, ale i globální akciové trhy tápou. Zdroje obav a nejistot jsou stále stejné. Obchodní válka USA s Čínou, byť ve čtvrtek prý, podle zdrojů deníku Financial Times, byla další vlna amerických protičínských cel zatím pozastavena, protože obě země spolu dále jednají. Mluvčí deníku však zprávu popřel. Přesto se ale vývoj obchodování na amerických trzích nakonec zlepšil. Z Velké Británie zase přicházejí takové zprávy o brexitu z nichž není snadné jednoznačně odhadnout jeho konec.
Celý článek
Letošní období podzimního růstu je zatím dost jiné než jsme bývali v této době v minulosti zvyklí. Příčinou jsou tři hlavní události, které investory zaskočily. (1) Zuřící obchodní války a hrozby jejich eskalace, (2) dokončování jednání o brexitu a (3) kauza Andreje Babiše juniora. Na druhé straně je ale díky technické analýze možné pozorovat snahu akciového trhu se k dobrým tradicím vrátit. Není to však snadné. V Česku tento vývoj aktuálně prezentují akcie VIG. Podívejme se na ně.
Celý článek
Lidé si neradi přiznávají vlastní omyly a chyby. Proto neblahé důsledky minulých omylů přetrvávají. Do této kategorie patří i důvěra, kterou jsme vložili do rukou vševědoucích vůdců. Mementem nám budiž nacismus, Hitler a víra většiny Rusů ve Stalina. Přetrvává dodnes. Neradi přiznáváme, že jsme vsadili na špatnou kartu. To je faktor, který hraje hlavní roli i ve vlivu aktuální české situace na akciový trh. Ovlivní kauza Andreje Babiše juniora akciový trh? Teď hned asi moc ne, ale důsledky budou vážné a trvalé.
Celý článek
  Americké akcie v pondělí znovu razantně oslabily. Za poklesem stály především Apple a banka Goldman Sachs. Olej do ohně přidalo i přetrvávající napětí z obchodního sporu mezi USA a Čínou. Investiční očekávání zhoršily i firemní výhledy. Vedle Goldman Sachs také General Electric. Nervozita panuje i na domácím trhu, na kterém se "tutovky" se ne a ne rozjet. Zato "kvalitním outsiderům" se daří. Jedním z příkladů za všechny je VIG. Domácí nervozita pramení především z vývoje a dění okolo ČEZ.
Celý článek
Obchodování s ČEZ je už několik týdnů nejen zajímavé, ale především o mnohém vypovídá. Nebo spíš hodně napovídá. Jednoznačně spekulační intervence - tu ve prospěch prodejů, tu nákupů-  potvrzují prostou pravdu: urvi z jedné z posledních příležitostí ke zbohatnutí co nejvíce. Samozřejmě zabalenou do vznešených ideálů a řečí o budoucnosti našich vnuků. Půjde ale jen o vyvolené vnuky a bude jich jen pár. Před ČEZ stojí jen dvě alternativy. (1) PREBENDY nebo přímo (2) OVLÁDNUTÍ ČEZ.
Celý článek
 Americké volby skončily. Zapomeňme. Akciové trhy opět žijí svým vlastním životem a ten ve čtvrtek ovlivňovalo rozhodnutí FED ponechat úroky beze změny, klesající ceny ropy a některé horší firemní výsledky. Rozhodnutí FED nebude mít na obchodování žádný výraznější vliv. Čekalo se. Americkou ekonomiku FED označil za silnou se zdravým růstem, ve které se inflace pohybuje poblíž 2% cíle. Kromě některých slabších firemních výsledků se nic vážného neděje. Hlavním kruzotvorným faktorem je aktuálně cena ropy.
Celý článek
Americké volby jsou za námi. Za svůj úspěch je považují jak demokraté (v Kongresu získali kontrolu nad republikány), tak i republikáni (byl to skvělý den, pochvaloval si volby Trump). To stojí za pozornost! Americké i globální akciové trhy rostou a evokují nové otázky, viz sdílení DOWER-D na facebooku. Prosazují se PR (volby v USA úspěch všech) a politický marketing (Jaderné šachy: Proč je třeba rozbít ČEZ?, Pravý prostor) už i v investování? Jak bude investování v prostředí "investičního marketingu" fungovat?
Celý článek
 Středeční globální akciové obchodování ovlivní výsledky amerických voleb. První předběžné výsledky jsou již známé. Faktorem ke sledování jsou teď časová pásma. Tak jak se obchodování bude probouzet a šířit z Asie přes Evropu do Ameriky budou investoři vědět víc upravovat svá investiční rozhodnutí. Začnou se objevovat první analýzy a komentáře a ty se tak samozřejmě stanou prvními impulsy k investiční akci. Proto je sledujme. Americké volby budou charakteristickým rysem 45. investičního týdne.
Celý článek
Pondělní smíšené obchodování v USA a nejen tam souvisí s čekáním na výsledky amerických voleb. To byl a ještě bude charakteristický rys obchodování ve 45. týdnu. V Česku ale  jsme jen diváky z druhé řady. Proto se raději zabývejme děním na pražské burze. Na ní budou i v tomto týdnu působit především technické faktory, které jsme zmínili v posledních glosách. (1) "Zubaté" růsty, (2) Bollinerova pásma a (3) vývoj cen akcií vzhledem k jejich 200DMA. Jim věnujme pozornost především.
Celý článek
V páteční glose jsme investorům připomněli sílu "zubatého" růstu a naznačili význam 200denního klouzavého průměru. Ten vzroste v mezidobí čekání na tuzemské firemní výsledky 3Q 2018 v příštích týdnech. (1) Akcie jejichž ceny jsou hluboko pod 200DMA musí nejdříve na metu 200DMA dosáhnout. (2) Pak si vyberou oddychový čas, případně, stojí-li růst na vratkých základech, opět klesnou. (3) A konečně emise, které oddychový čas využily mohou znovu a dál růst. A to je celé. Jednoduchá spekulační formule.
Celý článek
Řada významných tuzemských akcií vykazuje "zubatý" růst. To je dobrá zpráva. Po poklesech má emise/trh v podstatě jen dvě možnosti. (1) Rozvíjet se do strany a začít "od začátku". Tak tomu obvykle bývá, pokud byl pokles předvídatelný a očekávaný. Například po dividendách. (2) Rychle se po poklesu vrátit k růstové trajektorii. Buď přímočaře a bez okolků nebo po "zubaté" trajektorii. Druhá cesta je bezpečnější. Investoři vědí, že propad byl "nezasloužený", ale drobnými růsty si kvůli možným spekulacím "kryjí záda".
Celý článek
Nebývale turbulentní říjen (i na říjen!) končil včera optimisticky, když akciové trhy po celém světě rostly a napravovaly škody napáchané korekcí. Dnes ráno se vcelku daří i Asii. Důvodů k říjnové abnormálně vysoké volatilitě bylo víc. Ve středu jsme je pojmenovali. Teď je čas na zacelení ztrát a pozdější vylepšení portfolií před koncem roku. Klienti fondů přece chtějí číst dobré výroční zprávy. Strachu a obav si už užili až až. A to je v podstatě také krédo, se kterým vstupujeme do závěru roku!
Celý článek
Globální akciové trhy jsou v posledních týdnech abnormálně volatilní. Důvodů je víc. (1) Vyšší úrokové sazby v USA spojené s obavami, že ekonomický růst dosáhl vrcholu. (2) Obchodní napětí a strach z obchodních válek. (3) Nervozita kvůli blížícím se kongresovým volbám v USA. (4) Korekce US trhů. (5) Nervozita v Evropě - brexit, problémy s italským rozpočtem. To vše zvyšuje rozkolísanost světových trhů nahoru dolů. V USA včera, v Asii ráno a možná dnes i v Evropě zase nahoru
Celý článek
Včerejší obchodování se na pražské burze vydařilo a investoři si mohli po šňůře propadů aspoň trošku vydychnout. Nepropadejme však příliš velkému nadšení. pondělní burzovní seance v Evropě byly zatím "jen" reakcí na páteční růst v USA. Pondělí už ale bylo v USA a vůbec na obou amerických kontinentech úplně jiné. Při vysoké volatilitě se trhy opět červenaly. A smíšené obchodování provází i dnešní ranní Asii. Domácí trh má však v rukávě jeden trumf - ČEZ!
Celý článek
V pátek ráno jsme věřili, že na konci akciového tunelu již bliká světýlko naděje. Po čtvrteční burzovní seanci americké akcie konečně zpevnily. V pátek však bylo zase všechno jinak a akcie po celém světě znovu výrazně oslabily. Vrata tunelu se opět zavřela. Akcie reagovaly mimo jiné i na výsledky Amazonu a Alphabetu, které zaostaly za očekáváním analytiků. Znovu podlehly zavádějícímu pohledu ze čtvrtletí na čtvrtletí a analytikům, kteří mají firemní výsledky za svatý grál akciového obchodování.
Celý článek
 Akcie v USA konečně zpevnily. Začalo se dařit i Evropě. Asie však v pátek ráno dál ztrácí. Platí to především pro stěžejní země regionu Čínu a Japonsko, ale i Hong Kong. Silně se také nedaří Jižní Korei. Tradiční americká berlička tedy zafungovala ke konci 43. týdne jen tak napůl. Svět teď bude netrpělivě čekat na páteční obchodování v Evropě. Nejnebezpečnějšími faktory vývoje globálních trhů jsou harašení atomovými zbraněmi a v Evropě ekonomický a s ním i politický vývoj v Itálii.
Celý článek
Akciovými trhy se žene další krvavá vlna. Ve středu zalila Evropu a obě Ameriky, dnes se přelévá přes Asii znovu do Evropy. Přičítá se firemním výsledkům, resp, jejich predikcím. Jim nové globální podmínky, především cla, dobrou půdu pro hospodaření určitě nevytvářejí. To je ale slabé vysvětlení. Nebezpečnějším faktorem budoucího vývoje akciových trhů je harašení atomovými zbraněmi. Konkrétně reakce Ruska na americké atomové hrozby. Varuje Evropu před rozmístěním amerických atomových systémů.
Celý článek
Počáteční Trumpovu rally vystřídala nyní Trumpova krvavá lázeň. America first! Nic než USA. Úderná hesla táhnou všude na světě. Později oprášil roli USA coby světového četníka. I to se Američanům líbí. Když začal hrozit obchodními válkami svět zpozorněl. Pak s nimi doopravdy začal a teď už dokonce haraší atomovými zbraněmi. Akciové trhy zareagovaly jako první. Vždy jsou první. Především před politiky. Ti si nebezpečí všimnou vždy až poslední, viz Mnichov. Nicméně každý černý mrak má i svůj stříbrný lem!
Celý článek
 Říjen nepatří mezi oblíbené měsíce investorů. A když se nedaří hledají se viníci. Je jím Donald Trump? Jeho "America first" samozřejmě obchodní války rozpoutalo, nicméně "America first" mělo upoutat pozornost především na něho samotného, ne na Ameriku. Už jednou na jinou výzvu, Mein Kampf, zareagoval svět chybně a víme jak to dopadlo. Teď jde o to neopakovat stejnou chybu dvakrát. Nejde o Ameriku stejně jako tenkrát nešlo o mír. Vždy jde o ego a osobní moc, které se postupně přelévají do nižších pater.
Celý článek
V Lánech se v sobotu sešel poradní tým prezidenta Miloše Zemana, zastánce jádra, aby opětovně podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. Tak trochu sešlost kompetentních nekompetentních. Tomu odpovídal i výstup z jednání: na státní energetické koncepci a energetickém mixu s podporou výstavby jaderného zdroje se nic nemění. Rozhodnutí bude politické. Šalamounský, ale nic neříkající výstup. Přesto napovídá dost. Rozhodneme my, podle toho jak se nám to bude hodit . Rozumějme my mocní. Tečka
Celý článek
Dění na akciových trzích často "diriguje" celosvětová politická a investiční nálada. A právě ona není dobrá. V USA ve čtvrtek akcie znovu výrazně oslabily. Podobné to je i dnes, v pátek ráno, v Asii. Za vším pořád stojí přetrvávající obavy z obchodní války mezi USA a Čínou, nezájem o účast na investiční konferenci v Rijádu a s ní související riziko konfliktu mezi USA a Saúdskou Arábií, zvyšování úroků a v neposlední řadě také ohlasy na firemní výsledky 3Q 2018. Prostě "blbá investiční nálada".
Celý článek
Říjen nepatří k akciově oblíbeným měsícům. Platí to i o tom letošním říjnu. Pražská burza neudržela ve středu ani při nadprůměrné likviditě ranní růst a zavírala de facto na nule. Podobně se vyvíjely všechny evropské trhy. Odpoledne zamířily dolů, když investory vystrašilo negativní zahájení obchodování v USA. Všechny děsí automobilový sektor. Výrazný pokles prodejů automobilů nedá spát ani prodejcům, ani investorům. A čtvrtek nejspíš nebude po středečním setkání evropských lídrů k brexitu lepší.
Celý článek
V pondělí ČEZ zavíral na 552,50 Kč/akcie. V úterý okolo jedné se propadl na 543! Hrůza! Konečný úterní účet už ale byl 554. Nejeden investor si oddychl. Hurá! A teď jiný pohled. Rok 2018 začínal na pětistovce. Včera končil na vzpomínaných 554 korunách. Znovu hurá! A do třetice. Pamatujeme si ještě rok 2000? To byl ČEZ pod stovkou. A kdy se mu dařilo nejvíc? V únoru 2007, tedy ještě před krizí. To se tenkrát vyšplhal nad 1400 korun! Co je hrůza a kdy máme jásat? ČEZ vypráví příběh o nás, ne o sobě.
Celý článek
Americké akcie na počátku 42. týdne stále váhají a kolísají. Nicméně "blbá nálada", vzato globálně, ustupuje. Stále proto platí, že není důvod panikařit. Současný pohyb po akciových trzích vyžaduje především ovládání a sebekázeň. Volatilita k akciím patří stejně jako k noci den. Aktuální nejistotu na trhy vnáší kromě již obehraných témat jakými jsou obchodní války nebo obavy ze zvyšování úrokových sazeb, cen ropy, nově z firemních výsledků 3Q 2018 také vztah akcie versus státní dluhopisy
Celý článek
Koncem minulého týdne jsme zde psali, že česká korekce je spíš spekulací než korekcí. Teď tento investiční názor rozšiřujeme i v celosvětovém kontextu. Akcie v USA v pátek zpevnily a trhy obrátily svou pozornost zpět k technologickým společnostem. Nejasný zůstává jen vývoj cen ropy. Čekalo se také na první výsledky 3Q 2018. Zejména finančních společností. Nervozita byla víc než patrná. Ceny se pohybovaly jako na houpačce. Nicméně panika končí. Spíš než o korekci šlo a jde o budování výchozích pozicí pro spekulace!
Celý článek
První krvavou globální lázeň, byť zatím ne tak silnou jako jinde ve světě, má za sebou po čtvrtečním obchodování i tuzemský akciový trh. Není pochyb, že současný vývoj je reakcí na zahájení studené války mezi USA a Čínou. Došlo k němu poté co americký viceprezident Mike Pence minulý týden obvinil Čínu, že ohrožuje americké zájmy a snaží se podkopat politický systém USA. Tedy už ne Rusko, ale Čína. Vystoupení Mike Pence bylo překvapivé a Čína se samozřejmě ohradila.
Celý článek
Již několik dní upozorňujeme na blížící se období podzimních horkých spekulací. A je to tady. Americké akciové trhy se ve středu dramaticky propadly a dnes ráno se v podobném duchu obchoduje v Asii. Na domácím akciovém trhu jsme zaznamenali zahájení razantních spekulací už v pondělí a vysvětlili jsme proč. Existují racionální důvody neplašit se. (1) Tuzemské akcie a také evropské se zdaleka nepohybovaly v takových výšinách jako americké. (2) Na domácí akcie působí jiné vlivy než na americké.
Celý článek
V úterní glose jsme komentovali neúspěšný vstup tuzemského akciového trhu do 41. týdne. Zvláštní pozornost jsme věnovali akciím ČEZ a Monety. Především ČEZ překvapil, protože neměl k výraznému poklesu jaký v pondělí zaznamenal žádné konkrétní a racionální důvody. U Monety to bylo/je trochu jiné. Úterní obchodování potvrdilo, především v případě ČEZ, že se opravdu jednalo/jedná o nástup horké fáze podzimního spekulativního obchodování provázené, samozřejmě, přesouváním peněz.
Celý článek
Vstup do 41. akciového týdne se nevyvedl. Ani doma ani ve světě. Trhy ovládly obavy o čínskou ekonomiku a dopady světového obchodu na globální akciové obchodování. Navíc stojíme na prahu výsledkové sezóny 3Q 2018. Ta už může naznačit skutečný dopad obchodních cel. V Česku se negativní vlivy podepsaly především na ČEZ a Monetě. V jejich případě ale nešlo ani tak o výše uvedené vlivy jako spíš o aktuální specifika obou společností. Konkrétně o možné vybírání zisků před šancí na nový růst.
Celý článek
Komunální voby a první kolo senátních voleb 2018 máme za sebou. Tuzemský akciový trh aktuálně moc neovlivní, ale nepřímý vliv určitě mít budou. Hlavně pokud se týká vnímání jednotlivých politických subjektů a očekávání od jejich rozhodnutí. Přítel na telefonu všechno zařídí? Ne, svéprávná obec je přirozenější ochranou před absolutní mocí! Ekonomická diplomacie? To je jen další budování "mentálně prázdných" průmyslových manufaktur! Všude v těchto oblastech se výsledky voleb 2018 nepřímo projeví.
Celý článek
V neveřejných textech o akciových trzích píšeme o faktorech, kterým se ve veřejném prostoru nevěnuje taková pozornost, jaká by se jim věnovat měla. Jedním z nich je vztah akcií a dluhopisů. Ve čtvrtek akcie v USA výrazně zlevnily kvůli rostoucím výnosům dluhopisů. Právě kvůli nim tam vyskočil razantně vzhůru index volatility VIX, když výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 3,19 %. To jsou signály, které musíme brát vážně v úvahu i na tuzemském akciovém trhu.
Celý článek
Italská vláda se rozhodla snížit plánovaný schodek státního rozpočtu. Její rozhodnutí uklidnilo evropské trhy. Také v USA akcie posílily, byť se držely jen zuby nehty. Tam zase díky příznivým údajům o vývoji ekonomiky. Dnes bude zveřejněn vývoj podnikových objednávek a tradiční počet žádostí v nezaměstnanosti. Proto index Dow včera podruhé za sebou uzavřel na novém rekordním maximu. K růstu přispěly hlavně finanční společnosti. Na ně působí pozitivně očekávaný růst úrokových sazeb.
Celý článek
V úterní glose, jakož i v našem novém blogu jsme věnovali pozornost "marketingovému investování". Vraťme se k němu ještě jednou z pohledu digitálního zpravodajství včetně zpráv o investování. Ať si to přejeme nebo ne, ať je to dobře nebo špatně pravda je taková, že návštěvníci webů zveřejňované zprávy čtou jen povrchně, přeskakují a nedočítají texty až do konce a klikají na jeden odkaz za druhým. Výsledkem je, že informace o investování přestávají být účinné a mohou být i kontraproduktivní. Raději nečíst nic
Celý článek
Nacházíme se ve fázi budování a rekonstrukci portfolií. Ta vždy byla, je a bude ovlivňována spekulacemi a ty jsou zase vděčným polem působnosti marketingu. V 90tých letech se stala "obětí" marketingu po konzumu lačnící společnost. Pak přišel na řadu marketing politický. Jeho boomem právě procházíme. Koblihy a sliby všeho všem. Teď se dere do popředí investiční marketing, marketingové investování, chcete-li. Horké tipy a investiční doporučení už tady byly a jsou dlouho. Teď však jde o novou kvalitu.
Celý článek
Velkou pozornost věnujeme v DOWER-D (1) vnitřní hodnotě, (2) tuzemskému trhu a (3) investiční strategii. Tu preferujeme před spekulacemi, ale zároveň se ke spekulacím, když je příhodná doba, také hlásíme. Všechnu pozornost dnes proto v naší glose koncentrujeme kvůli pochopení souvislostí do Philip Morris (PM). Investoval 3 mld USD do vývoje nové technologie IQOS. Ta se v Česku začala prodávat loni v létě a zahřívaný tabák se hned stal hitem. Žádná velká spekulace. Strategie.
Celý článek
Středa nepřinesla na tuzemský akciový trh nic nového. FED a ČNB rozhodly o úrocích podle očekávání a protože úterní domácí akciové obchodování bylo o něco optimističtější než se čekalo přinesla středa mírnou korekci. Týkala se především favoritů na růst. Bank a ČEZ. My bychom ale měli věnovat pozornost něčemu úplně jinému. Příčinám napětí a obchodní válce mezi USA a Čínou, potažmo dalším státům. Nejde ani tak o cla jako spíš o skutečnost, že se Čína změnila. Už nechce být jedničkou mezi montovnami!
Celý článek
 Tuzemské úterní akciové obchodování mírně překonalo naše očekávání. Přesto nic až tak zázračného nepřineslo. Jen potvrdilo, viz intradenní obchodování, nástup spekulačního období. Z globálního pohledu posiluje energetický sektor. Díky ropě. Náladu na trzích také ovlivnilo vystoupení Donalda Trumpa na VS OSN v New Yorku. Opět známkoval svět, pochválil sám sebe a řekl, že USA budou finančně pomáhat pouze upřímným přátelům. Aktuálnější však je jednání FED. Očekává se, letos potřetí v řadě, zvýšení úroků.
Celý článek
Od úterý moc neočekávejme. Globální akciové trhy jsou kvůli zahájení platnosti nových cel v rámci obchodní války mezi USA a Čínou oslabeny. Ve hře je také FED. Investoři čekají zda americká centrální banka zítra opravdu zvýší hlavní úrokovou sazbu. Ani na tuzemském trhu není moc důvodů k nějakému velkému překvapení. Páteční rozruch okolo ČEZ, potažmo Erste Bank utichl, byť se v malém objevil i v pondělí a tak je na řadě vyčkávání. Vyčkat věcí dalších musíme i my.
Celý článek
Možná si ještě všichni nevšimli, ale teprve poslední minuty tuzemského pátečního pátečního obchodování konečně v plné nahotě i kráse naznačily co se doopravdy na trhu děje. Nárůst ceny akci ČEZ doprovázený nebývalým nárůstem objemu pět minut před ukončením obchodování naznačil o co na tuzemském trhu doopravdy jde. Když si obchod s akciemi ČEZ dáme do souvislosti s nebývale silnou korekcí Erste Bank a vývojem japonských svící na indexu PX je všechno jasné: Je to tady, SPEKULAČNÍ PODZIM ODSTARTOVAL!
Celý článek
Tuzemskému akciovému trhu se daří. Jenom se "prohodili" kurzotvorní lídři. ČEZ vystřídaly banky a VIG. Blížící se novou dividendovou sezónu, byť je ještě daleko, začíná připomínat Philip Morris. Pokud se týká globálního akciového obchodování je ovlivňováno, byť zdaleka ne tak dramaticky jak možná někteří investoři očekávali obchodními válkami mezi USA a světem. Nebezpečnější než samotné války ale může být poznání, že touhu po materiálním dostatku umí splnit i jiné režimy než jen liberální demokracie.
Celý článek
Světové hospodářství velmi výrazně ovlivňují obchodní války. Proč vznikly? Jsou důsledkem globální krize z roku 2008. Mezi chudými a střední třídou posílil pocit křivdy, že po všem tom utahování opasků a šetření nakonec na krizi nejvíc vydělali ti, kteří ji způsobili. Zvlášť silně se tento pocit ujal v postkomunistických zemích. Lidé v nich už zase jen doháněli a předháněli Západ - a zase nic! To se jim samozřejmě nelíbí. Navíc touhu po materiálním dostatku umí splnit i jiné režimy než jen tolik prosazované liberální demokracie.
Celý článek
Dvě věci trápí každého investora. (1) Koupil jsem akcii a cena jde jako naschvál hned po koupi dolů, to je k vzteku! (2) Držím akcie příliš dlouho v očekávání, že půjdou ještě výš? Není důvod k panice. Samozřejmě, mohli jsme koupit lépe a s větším štěstím, ale takový už je život. Zkušenosti potvrzují, že dříve či později dojde ke zlepšení téměř každé akcie. I té naší. Jde jen o načasování nebo jinými slovy: na úspěch si holt počkáme déle. Škoda, ale mohlo by to být horší, viz před již dlouhým časem akcie kdysi slavné banky IPB.
Celý článek
(1) Index PX se nachází nad svým 200denním průměrem (200DMA). To je ten správný okamžik k obchodování a spekulacím. (2)  Banky v poslední době sice razantně rostly, ale stále se nacházejí, většinou těsně, pod svým 200DMA. To signalizuje jejich připravenost na startovní čáře. (3) Kapitolou samou pro sebe je VIG. Všechno hluboko dole, ale její cena přesto nad 200DMA. Nejspíš rally odstartuje. A (4) O2 a Philip Morris (PM), oba také pod 200DMA zasáhnou podle potřeby. O2 jako černý kůň a PM jako "dividendová jistota".
Celý článek
Čtvrteční, 13.9.2018, pozitivní vývoj indexu PX potvrdil optimistický vstup do nejzajímavějšího investičního období roku. Probouzejí se především banky. Těm při krátké korekci předal na čas růstový štafetový kolík ČEZ. Takový vývoj potvrzují i indikátory technické analýzy, které shrnujeme v naší tabulce Přehled aktuálních akciových doporučení v Klientském servisu. Předání růstového štafetového kolíku bankám "viselo ve vzduchu", nejde o nic překvapivého. Do hry nyní vstoupilo naše investiční rozhodovací umění.
Celý článek
Aktuálně stojí za prostudování vývoj indexu PX a cen finančních titulů obchodovaných na tuzemském akciovém trhu. Tuzemský akciový trh je připravený na podzimní spekulace. Nastává období, ve kterém musíme velmi pozorně sledovat signály technické analýzy a přesuny pozornosti investorů z jednoho titulu na druhý. Právě ony budou indikátory podzimních spekulací. Do února/března příštího roku nabídnou dost příležitostí k vylepšení portfólií. Budou je provázet různé geopolitické a jiné impulzy, ale spekulace budou rozhodující.
Celý článek
V úterý jsme napsali, že Trumpova Amerika je sice spokojená, ale také plná obav a nejistoty. Potvrdilo to i úterní obchodování. Po váhavém dopoledním obchodování tam odpoledne a v závěru obchodování akciové trhy přesvědčivě rostly. Ve FED proto sílí diskuze využít současného boomu ke zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy. Pomohla by přehřáté americké ekonomice. Vše bude zřejmější dnes z Béžové knihy FED. Bude zveřejněna ve 20:00 hod. V Evropě se zlepšila druhým měsícem v řadě nálada německých investorů.
Celý článek
Jaká je současná situace na globálních akciových trzích? Trumpova Amerika je spokojená, ale přesto plná obav a nejistoty a zbytek světa vymýšlí co si s Trumpem počít. Pozornější pozorovatel globálního investování má už jasno. Trumpův chaos posiluje Buffettovy vnitřní hodnoty akcií a stal/stává se indikátorem i katalyzátorem vyhledávání hodnotných akcií a zároveň také tvůrcem společného investičního prostředí. Takový vývoj má na počátku podzimu dalekosáhlý dopad na akciový trh. Větší než tušíme.
Celý článek
Z pohledu dvou posledních burzovních seancí a technické analýzy, všechno se zelená, dělají akcie ČEZ investorům opět radost. Jinou otázkou je ale pohled vnitropolitický, resp. pohled skupin, které bojují o vliv v ČEZ, tedy o moc v Česku. Kdo bude ovládat tuzemskou energetiku, bude ovládat i celé Česko. "Vládní" alternativa - ČEZ má na to postavit jaderné bloky ze svých peněz - je jen dalším "oslím můstkem" k další privatizaci "českou cestou". Později se rozhodnutí odvolá a vše se vrátí k návrhu managementu - rozdělení ČEZ na dvě části.
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB, SAR, MACD
Spekulační jednička O2 proti krvavé vlně. Index PX hluboko pod 200DMA!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií k 28.12.2018
(zadáno: 23.9.2018)
Návod
Název akcie Cena k:
28.12.2018
CETV CME 80.60
ČEZ 579.00
ERSTE 930.77
KOFOLA ČS 301.91
KB 907.77
MONETA 82.58
O2 258.58
PEGAS 894.50
PHILIP M. 15065.45
VIG 637.73
Celkem se hlasovalo: 13x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 23.9.2018 je nastavena ke dni 28.12.2018. Predikujte!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017
realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.

DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

listopad 2018
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 

prosinec 2018
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Ovlivní kauza Andreje Babiše juniora tuzemský akciový trh?


Hlasovalo : 23 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz