logo
Více se spoléhejme na vlastní úsudek a méně na sledování cizích řešení!
Aktuálně:
  • Portugalsku se pod vedením socialistického premiéra ekonomicky daří!
  • Třetí síla nebude. Lidovci odpískali koalici se Starosty!
  • PayPal a Visa nabídnou společně v Evropě debetní karty!
  • Německý Uniper uchvátil investory, akcie vzrostly skoro o 80%!
  • Technologie hýbou sportem. Z Tour de France se stala datová věda!
  • V přetahované o britské bankéře zatím vede Frankfurt nad Paříží!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

Ve středeční ranní úvaze jsme varovali před zbytečnými obavami zdali nám v případě Pegas Nonwovens ujel či neujel vlak. Už samotná burzovní seance později naznačila, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Viz například příspěvek na Kurzy.cz "Pegas: Woodi za 1010 Kč neprodají, věří v růstový potenciál". Vrací se volně a nepřímo k Warrenu Buffettovi. Cena akcií Pegasu se nyní nebude řídit fundamentem společnosti, ale nabídkami akcionářů. Nebo jinak. Trh bude hledat skutečnou vnitřní hodnotu této emise. Pozitiva i negativa. To je oč nyní v případě Pegasu běží. Neplašme se.
Celý článek
Když jsme na počátku léta predikovali "prázdninové spekulace", které ovlivní akciové obchodování nevycházeli jsme z křišťálové koule, ale ze znalostí letního obchodování. A stalo se. Spekulační hvězdou se stal Pegas Nonwovens. Společnost může brzy získat nové majitele. Chystá se ji ovládnout R2G Rohan Czech. Nabízí 1010 Kč za jednu akcii. Pokud litujete, že vám v úterý ujel vlak není důvod se trápit. Úterního nákupu se účastnili jenom zasvěcení. Podobné transakce procházejí vždy několika fázemi a v té první málokdy figurují drobní investoři. Vzpomeňme na Fortunu.
Celý článek
Tento týden se na tuzemský akciový trh díváme očima technické analýzy. ČEZ se nalézá, plus mínus, na 52týdenním minimu a Philip Morris a Unipetrol zase na opačné straně trhu, na 52týdenním maximu. Obě hranice berme jako základ k diskuzi. V "zeleném teritoriu" rostou Pegas, Fortuna, Kofola a oba již vzpomínané tituly a šanci dostaly Komerční banka a Moneta. Ze zbývajících "vlajících" titulů stojí za zmínku Erste Bank a VIG, možná i CETV. Kopírují tak trochu Ameriku. Akcie tam sice byly v pondělí jako na houpačce, ale nakonec uzavíraly víceméně na nule.
Celý článek
S příchodem prázdnin jsme na tomto místě probírali aktuální možnosti akciových trhů. V pátek jsme odkázali, s odvoláním na předešlé úvahy, na "prázdninový přechod k signálům technické analýzy". V turbulentních dobách je technická analýza nejvhodnější metodou vedoucí ke krátkodobým investičním rozhodnutím. Pohled na Investiční doporučení DOWER-D taková prázdninová investiční doporučení nabízí. (1) ČEZ se nachází na svém 52týdenním minimu. Pokud není ČEZ propadák, to si musí každý investor pro sebe rozhodnout sám, je to správný okamžik k nákupu.
Celý článek
Od počátku prázdnin jsme v této části webu Dower.cz postupně nastínili možnosti chování akciových trhů v průběhu léta. Je teď na investorech aby je posoudili a vyvodili své vlastní závěry. Ať už ale budou jakékoliv, bude léto postaveno především na technické analýze. Její doporučení jsou zobrazena v našem Investičním doporučení, konkrétně v tabulce Přehled aktuálních akciových doporučení, více o něm viz Průvodce. Přesto budou dění na trzích ovlivňovat především kroky Trumpovy administrativy a EU a vše se bude promítat do vzpomínané technické analýzy.
Celý článek
Středa byla zajímavá. (1) Vystoupení Janet Yellenové před kongresem USA, (2) béžová kniha FED a (3) růst ceny ropy. To vše tlačilo americké indexy vzhůru. Protože jsme zde už ale pár důležitých informací k domácí i zahraniční akciové scéně v nedávných dnech napsali, věnujme se dnes jinému specifickému faktoru, který nás propojuje se světem. Je jím problematika rozvíjejících se trhů. Ty nebyly, a patří k nim svým způsobem i Česko, v letech 2013 až 2016 k investování moc doporučovány. Teď se situace mění. Hlavním důvodem je něco, čemu se říká valuační mezera.
Celý článek
Dnes se po čase znovu porozhlédněme po světě. (1) Americké akciové trhy přijaly zveřejnění e-mailů Donalda Trumpa juniora k angažování se Ruska v loňských prezidentských volbách špatně. Brzy se však zotavily. Kdyby totiž pořád reagovaly na nečekané Trumpovy eskapády byl by to jeden velký a trvalý chaos a zmatek. (2) Zmatek a chaos panuje i v brexitové Británii. A tak se skutečnou kurzotvornou informací jeví především (3) nejnovější zprávy ze sektoru energetiky. Stále víc a víc sílí vliv obnovitelných zdrojů energie. A tak jsme opět skončili u domácí akciové trvalky - ČEZ!
Celý článek
Mezi hrátky počítejme letní vývoj cen bankovních a finančních akcií. Jsou produkty finanční ekonomiky, které ještě před nedávnem klesaly a nyní zvedají hlavu. Šanci na především technický růst mají. Opravdovou hru ale reprezentuje ČEZ. Především ho ovlivní výsledky domácích parlamentních voleb a pak, a to je důležité(!), je jednou z posledních velkých kořistí, kterou lze na tuzemském akciovém trhu ještě ulovit. Indície napovídají, že tomu tak opravdu je. (a) Aktuální nechuť šéfa ANO dotovat ze státních peněz dostavbu nových bloků v JETE a (b) jeho nedávný tlak na vyšší dividendy.
Celý článek
Globální ekonomická scéna absolvovala o víkendu nebývale dramatický a bouřlivý summit zemí G20. Podobná setkání v minulosti obvykle nic moc nepřinesla. Nejspíš tomu tak bude i tentokrát. Nicméně pokusme se najít na summitu, kromě formulací "od Šumavy po Beskydy", něco pozitivního. (1) Většinová podpora volnému obchodu pomůže zemím, které se k podpoře přihlásily a uškodí, díky odmítavému přístupu k dohodám o volném obchodu především USA. (2) Podobné to bude i v oblasti ekologie. Budou se rozvíjet ekologické technologie. To podpoří ekologické aktivity a emise.
Celý článek
Nacházíme se v akciově "potrhaném" týdnu. A to jak na tuzemském trhu, tak i třeba na trzích v USA. Navíc se ve Francii jede slavná Tour de France. Okurková sezóna. Přesto domácí trh oživují různé dohady a konspirace okolo ČEZ. Jsou v pozornosti investorů právem. Patrné to je i z diskuze zde na Dower.cz. Velké riziko vidíme především u ČEZ. Agrofert chtěl vždycky vlastnit všechno sám. A v tom tkví velké riziko pro ČEZ. Před lety Agrofertu unikl Unipetrol. ČEZ si už asi nebude chtít nechat lehce přebrat. Po ovládnutí politiky může být cesta k ČEZ otevřená. Je to velká fantasmagorie?
Celý článek
  O víkendu jsme psali, že nás nejspíš tento týden čeká pěkný chaos. A je to tu. Okurková sezóna oživená několika "zaručenými zprávami" a chaos se stává realitou. Prvním opatrným signálem bylo včerejší zkrácené obchodování v USA - tamní akcie zakončily pondělní obchodování nejednotně. Pak příspěvek na fsfinalword.cz "Je Julius Šuman ČEZ?" a jiný na PATRIA ONLINE Co když Fed povede Ivanka Trump doplněný zprávou o hospitalizaci Janet Yellen v Londýně - a na chaos je zaděláno. Nelze se pak divit, že ČEZ klesl na roční minimum a investoři jsou roztřesení.
Celý článek
  Stojíme na prahu prázdnin, před námi je dvěma svátky rozpůlený týden a v USA se 3. a 4.července slaví jeden z nejpopulárnějších svátků roku Independence Day. Na akciových trzích, doma i v zahraničí, nás tedy čeká pěkný chaos. Přístup k němu může být dvojí. Buď hodit investování na čas  za hlavu nebo hledat v chaosu příležitost. Efektivnější bude asi první varianta, ale šanci, ta jak víme umírá vždy poslední, nabízí druhá varianta. Doma jsme v pátek zaznamenali dva tituly, které dosáhly svých 52týdenních maxim - Fortunu a Philip Morris. Od nich se "odpíchněme".
Celý článek
Dnes se opět vraťme k ČEZ. Od půli května do poloviny června stagnoval okolo cenové hladiny mírně nad 450 Kč. Pak, konkrétně dne 16.6., začal po extrémně velkém objemu klesat, aby o deset dnů později, při téměř stejném objemu padl na dno těsně pod 400 Kč. Teď stagnuje nad 400 Kč. Typická figura signalizující spekulaci. V případě ČEZ nebývale silnou. Rozhodující roli při ní hrají objemy. Někdo, viz nákupy okolo cenové hladiny 400 Kč akumuluje. Takový vývoj signalizuje dlouhodobou spekulaci s cílem zbavit se malých a malověrných. Velká letní spekulace odstartovala.
Celý článek
Nejdříve se dnes podívejme do zahraničí. Panuje tam, včetně čtvrteční ranní Asie, optimismus. Pozitivní tón obchodování udaly americké trhy. Nejlepší výkon podal finanční sektor a index S&P 500 zaznamenal nejvýraznější nárůst za dva měsíce. Takový start prázdninového obchodování potvrzuje, že léta už nejsou na burzách tak poklidná, jako kdysi. Nicméně Česko bude s ohledem na obchodování s velkým počtem svátků a volna na začátku prázdnin zajímavější. Využijí chytří investoři nízké účasti konkurentů na trhu k razantnímu startu spekulačního období nebo si budou také užívat léta?
Celý článek
Období prázdninových spekulací, které již delší dobu avizujeme se rozjíždí naplno. Poté co roli startéra spekulačních závodů znamenitě sehrál ČEZ se přidala Fortuna. Čtenář Jiří popsal v diskuzi na Dower.cz situaci mimo jiné takto: "Mě se včera trefil dvouměsíční target na Fortuně za 129 Kč, dál už s Pentou bruslit nehodlám a děj se vůle Tepletonova, neboť nejsem tak velký abych si mohl vyskakovat vejš." Ovšem ani ČEZ nezklamal. Zastavil pokles a teď bude možná několik seancí váhat, aby období letních spekulací rozjel naplno. A připraveny jsou i další emise. Například Pegas Nonwovens a další.
Celý článek
Zatím to vypadá na velký debakl ČEZ. Dokonce tak velký, že jeho pokles v pondělí ovlivnil i pražskou burzu, která nedokázala nic vytěžit z dobré nálady kapitálových trhů v celé západní Evropě a zaznamenala pátý pokles po sobě v řadě. ALE co ten objem na ČEZ po dividendě? Slovy našeho pravidelného čtenáře: Kdo a proč drží ČEZ na řetězu? V DOWER-D si myslíme, že do konce léta bude, pokud se ČEZ týká, jasno. V naší anketě k ČEZ, kterou jsme o víkendu spustili zatím převládá k ČEZ nedůvěra. Přesto se přikláníme k názoru, že se jedná o grandiózní spekulaci. Co vy? Hlasujte!
Celý článek
 Zapomeňme na ropu, makrodata a další podobné zprávy a sledujme ČEZ. Ten předváděl v dnes končícím týdnu věci nevídané. Před dividendou padal. Co bude dělat v pondělí po dividendě? Klasický svár teorie a praxe. Pokud se chystáme lomit v pondělí rukama podívejme se na objemy a přečtěme si příspěvek "ČEZ: Stát v r. 2001 neprodal za 200 mld. Kč a zjevně dobře udělal" na Kurzy.cz. Učebnicově doplňuje úvahy Billa Grosse o tom, jak peníze ohrožují reálnou ekonomiku a vydělávání peněz prostřednictvím peněz samotných bez zapojení reálné ekonomiky je cestou do pekla.
Celý článek
Akciové trhy ovlivňuje ropa. Nicméně americké akcie jako by byly vůči hrozbě padajících cen ropy imunní. Ve čtvrtek klesly jen nepatrně. Sází na zdravotnictví a republikánský návrh zákona, který má nahradit Obamacare. Zato některé slabší evropské trhy, tuzemský trh nevyjímaje, jsou z vývoje na ropě vyděšené. Propad, který ve čtvrtek předvedl na tuzemském trhu, dva dny před dividendou, ČEZ stojí za zaznamenání. Možná se dokonce rozšíří řady investorů, kteří v prázdniny opustí tuzemský akciový trh. Teď už by to ale byla, pokud jsme z trhu neodešli v květnu, chyba.
Celý článek
S blížícími se prázdninami a končícími dividendami sílí na akciových trzích volatilita. Stává se tak jednou z nadějí, ale pro méně úspěšné investory možná i potenciálním nebezpečím, k zapojení spekulací do investování. A onou příslovečnou poslední kapkou se zdá být aktuálně ropa. Klesá na minima z listopadu roku 2015. Není tedy divu, že se moc nedaří energetickému sektoru. Pokles energetických titulů se podepsal/podepisuje i na domácím ČEZ. Byť má před dividendou, včera schválenou na valné hromadě ČEZ ve výši 33 Kč/akcie, nebyl/není schopen růst.
Celý článek
Konec minulého týdne a začátek stávajícího týdne, viz graf japonských svící indexu PX, potvrzují trend rostoucí volatility tuzemského akciového trhu. A od výkyvů na trhu je jen krůček ke spekulacím. Jde jen o to využít výkyvy v náš prospěch. Ale jak? Klíč ke správné odpovědi hledejme v aktuální situaci. (1) Investoři nemají kam své peníze investovat. (2) Reálnou ekonomiku ovládla "finanční ekonomika", avšak investoři jsou z minulosti zvyklí investovat do reálné ekonomiky, tedy do konkrétních společností a odvětví. Finanční ekonomika je tlačí investovat do investičních produktů.
Celý článek
O víkendu jsme psali spekulacích. Mohou v průběhu léta po období obíhání dividend resuscitovat portfolia a navýšit aktiva. Spekulace jsou úzce spjaty s výkyvy a právě ony se na akciové trhy v létě vrátí. Motorem pohybů bude chování centrálních bank, resp. očekávání rozdílných temp růstů úrokových měr. Úroky porostou, o tom nikdo nepochybuje. Nejistota ale panuje o scénáři růstu úroků. Vrátí na trhy volatilitu, která byla dosud docela nízká. A od výkyvů je ke spekulacím už jen krůček. To vše vede k jedinému závěru: investoři nemají kam své peníze vložit. V něm hledejme klíč k úspěchu!
Celý článek
Akciové trhy přešlapují před prázdninami na místě. Chybí jim impulz a tak snad jedině výsledky druhého kola francouzských parlamentních voleb by je mohly ještě rozhýbat, ale investoři moc změny nečekají. Snad jen pokud by v nich došlo k nějakému zcela nečekanému zvratu. Také na domácí akciové scéně bude víceméně klid. Snad je může trochu rozhýbat jen korekce posledních poklesů a blížící se ex-date ČEZ. Impulzy dané Fortunou a Kofolou CS doznívají. Pokud se týká samotné Kofoly CS stane se předmětem střednědobých, případně dlouhodobých investičních spekulací.
Celý článek
O nadhodnocených akciích a korekci se hovoří už dlouho. Středeční zasedání FED však může přinést obrat. Centrální banka USA začne uvolňovat vládní dluhopisy a další dluhové cenné papíry, které během kvantitativního uvolňování skupovala. To povede k poklesu cen a nechuti investorů nakupovat riziková aktiva. Ostatně tento trend se už spekulativně promítl do některých ETF. Spekuluje se například, že zobchodované objemy minulý pátek a v pondělí nepřišly jen tak. Navíc za absence jakýchkoliv významnějších makrodat a tři dny před zasedáním FED. Stojí za objemy nějaký velký hráč či hráči? Nebo ne?
Celý článek
Americká centrální banka FED podruhé v letošním roce zvýšila základní úrokovou sazbu a rozhodla tak podle očekávání, možná i trochu odvážněji než se čekalo. To když oznámila, že začne omezovat své portfolio dluhopisů, které během kvantitativního uvolňování nabobtnalo do obřích rozměrů. Na americké akciové trhy však rozhodnutí FED velký vliv nemělo a ty tak nakonec uzavíraly smíšeně. Na tuzemský akciový trh podobně nebude mít vliv čtvrteční rozhodnutí ČSSD o změnách ve svém vedení. Turbulence se brzy uklidní, pokud vůbec nějaké byly, a život půjde zase dál.
Celý článek
Americké akcie v úterý zpevnily. To se zdá být po předchozím poklesu dobrá zpráva .Zvlášť před dnešním oznámením rozhodnutí FED o úrokových sazbách. Má to ale háček. Trhy začínají být přehřáté a hrozí korekce a možná i pád, rychlý pád. Zvlášť nyní před letními prázdninami. Korekce přijde a může přijít náhle a kdykoli, ale je to s ní jako s čekáním na Godota. A to je problém, který by nás měl vážně zajímat. Zejména proto, že i černý mrak mívá svůj stříbrný lem, tedy tituly, do kterých lze investovat i za bouře. Stane se, viz včerejší obchodování po dividendě, takovým titulem Kofola CS?
Celý článek
Akciové trhy znovu upadají do starých kolejí - co v Americe, to později v celém světě. Proto budou dnes a zítra investoři netrpělivě čekat na výstupy z jednání bankovní rady FED. Než se dočkají moc se toho na akciové scéně dít nebude. Zajímavější bude tuzemská akciová scéna. Například dění okolo Kofoly CS. Dnes poprvé se její akcie obchodují bez práva na dividendu a navíc ve světle nových důležitých zpráv o změnách v majetkové struktuře. Zvlášť se jedná o snahu společnosti nabídnout trhu více akcií, aby se zvedla jejich atraktivita. Podaří se?
Celý článek
Konec týdne přinesl kromě událostí ze superčtvrtku i další důležité impulzy. Optimistické reakce Donalda Trumpa na dění okolo Jamese Comeyho a dnešní francouzské volby. To všechno je zajímavé, ale pořád ne to hlavní. Hlavní a pro další vývoj globálního investování budou až německé podzimní parlamentní volby. My věnujme pozornost domácí investiční scéně. Končí hlavní tuzemská dividendová sezóna a kdo "obíhal" dividendy důsledně se teď musí postarat o "resuscitaci" základního kapitálu. A šance jsou: Fortuna, Kofola CS, Unipetrol, viz fb stránka Dower-D.
Celý článek
Čtvrtek dostal do vínku velká očekávání - a nic. Pátek proto bude klidný. Slyšení bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami USA nepřinesl nic znepokojivého. Podobně jako výstupy z jednání bankovního výboru ECB. V noci se pak potvrdilo, že ani revoluce ve Velké Británii se konat nebude A protože je dnes pátek, který nepřinese žádné nečekané zprávy, můžeme očekávat poklidné obchodování. Platí to i o tuzemském akciovém trhu. Ani na něm se žádné nečekané zvraty konat nebudou.
Celý článek
Na čtvrtek 8.6. možná dlouho nezapomeneme. Začal vlastně už teď v noci, když bylo zveřejněno (1) prohlášení bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami USA. Donald Trump ho požádal, aby ukončil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna. Za pár hodin (2) začnou důležité parlamentní volby ve Velké Británii a odpoledne (3) budou zveřejněny výstupy z jednání bankovního výboru ECB. A veselo bylo i na středeční valné hromadě Unipetrolu. Ani před 21:00 hodinou ještě nebylo jasno.
Celý článek
Evropské akciové trhy ovlivní do konce týdne dvě důležité události. Obě ve čtvrtek. Přesto očekáváme, že utlumí akciovou aktivitu už ve středu. (1) Výsledky britských parlamentních voleb budou známé v noci ze čtvrtka na pátek a ovlivní tedy spíš až páteční obchodování. (2) Výsledků rozhodování ECB a hlavně jejího komentáře k aktuální situaci v eurozóně a EU se investoři dočkají už v průběhu zítřka. Moc se ale od nich nečekejme. ECB bude pořád ještě čekat kromě britských i na francouzské parlamentní volby a pak, na podzim, na výsledky německých voleb.
Celý článek
Globální obchodování postupně upadá do prázdninové letargie, byť je do prázdnin ještě poměrně daleko. Pokud ovšem nejsou po ruce žádná makrodata, žádné silné ekonomické impulzy nelze se ospalosti na trzích divit. A tak byl v pondělí možná nakonec nejzajímavější tuzemský akciový trh. Nejdříve se kvůli technickým problémům nezačalo ani obchodovat a pak zpráva PKN Orlen ohledně "cavyků" s J&T okolo Unipetrolu, která cenu jeho akcií vymrštila vzhůru. Nakonec se ale vše v blížící se prázdninové letargii uklidnilo. Byli jsme tak včera svědky "přípravy na prázdniny".
Celý článek
Komentáře a analýzy globálních akciových trhů se ještě pořád odrážejí od americké akciové berličky. Klasická i nová média se o ni stále opírají,  viz komentáře k americkým trhům. V pátek v USA akcie zpevnily. Růst byl způsoben růstem cen průmyslových a technologických titulů. ALE.. . Jak dlouho s podobnými komentáři evropské trhy vystačí? Situace v Evropě se výrazně a hlavně rychle mění a politické duo Merkelová-Macron jasně naznačilo jak. Ano, do německých a svým způsobem i francouzských voleb to pořád ještě bude o váhání, ale pak už půjdou věci rychle. Kdo včas nenaskočí, tomu ujede vlak.
Celý článek
Komentáře globálních akciových trhů se kterými se setkáváme v médiích většinou vychází z pozdně večerních amerických analýz uplynulého dne, aby byly ráno přetaveny/přepsány pro potřeby evropských investorů. Nic proti tomu, ALE... Analýzy implantované do evropského prostředí málo reflektují konkrétní informační potřeby evropských potažmo českých investorů. Ti si samozřejmě rádi přečtou co se děje v Americe, ale trápí je jiné věci, viz diskuze na našem webu: "...hltám vaše poznámky, ale furt nějak nevím, co s tím ČEZem..." Kéž je volání silnější! I proto se zaměřujeme na tuzemský akciový trh. Žijeme tady a ne v USA.
Celý článek
 V Americe udává tón antievropeismus a jeho vlajkonošem je Donald Trump. Je to reakce na desítky let trvající bipolární svět USA - Rusko. Evropa, zejména Francie a s nově zvoleným prezidentem o to víc, už od pádu železné opony spřádá sny o multipolárním světě. Tedy ne jen o USA a Rusku. Pochopitelně to v USA a hlavně  v Rusku naráží na nevoli, Bipolární svět se kočíruje snáze. Zřetelně vznik nového "multipolárního světa" nedávno vzpomněla německá kancléřka. Možná nešťastně v pivním stanu, který mnohým Evropanům evokuje vzpomínky na Mnichov. Ať ale tak či tak, bude mít "nový svět" dopad i na akciové trhy.
Celý článek
Donald Trump uskutečnil minulý týden svou první oficiální zahraniční cestu ve funkci prezidenta USA. Nejde ale nyní o to s jakými výsledky a co si o nich kdo myslí. Teď jde o celkový dojem. Výstižně ho glosovala německá kancléřka: přátelé zůstanou přáteli, ale nebudou si už tak blízcí jako dříve. Tato charakteristika bude v příštích měsících a letech platit i pro akciové trhy, především evropské: zůstanou si blízké, ale ne tak blízké jako dosud. To je hlavní poselství první zahraniční cesty amerického prezidenta směrem k akciovým trhům. Zapamatujme si ho - a zvykejme si chodit bez amerických berlí.
Celý článek
Kdo ještě v květnu neopustil akciové trhy aby se na ně na podzim vrátil zvažuje, jestli a kdy tak učiní. Zvlášť, když se doma v pondělí naposledy obchodovalo s akciemi Unipetrolu a dividendovou šanci do prázdnin už nabízí jen Kofola ČS a ČEZ. Velmi slušný růst doma včera zaznamenala po zvýšení nabídky na odkup akcií také Fortuna a solidně rostla i CETV. Za zmínku však ještě stojí i Unipetrol, byť je po dividendě "mimo hru". V pondělí se s ním s nárokem na dividendu sice obchodovalo naposledy, nicméně největší minoritní akcionář chce vyšší dividendu. Podaří se mu svůj požadavek na valné hromadě prosadit?
Celý článek
 Končí týden nabitý událostmi zarámovaný první zahraniční cestou Donalda Trumpa ve funkci prezidenta USA. A aby si USA i svět odpočinuly budou z důvodu svátku Memorial Day v pondělí uzavřeny americké burzy. Proto v pátek nepřekvapilo, když si investoři v závěru týdne vybírali oddechový čas a obchodovalo se jen vlažně. Ostatně oddychový čas si asi budou muset po náročném týdnu příští týden vybrat i světové akciové trhy, nehledě na to, že se prázdniny kvapem blíží. V Česku však z trhu ještě neodejdeme a využijeme poslední příležitost k výběru dividend.
Celý článek
Trhy byly ve čtvrtek hodně nervózní. (1) Čekalo se na rozhodnutí OPEC. Očekávání byla naplněna a OPEC prodloužil listopadovou dohodu do konce 1Q 2018. Přesto trh s ropou reagoval negativně. Čekalo se něco víc, ale nikdo neví co. (2) Investoři vyhodnocovali postoje FED a ECB a odhadují jejich příští chování, včetně reakcí na prohloubení silné korekce britské ekonomiky v 1Q 2017. Svět také s napětím sleduje (3) první zahraniční cestu prezidenta Trumpa a jeho chování, včetně neomalenosti, které se dopustil vůči černohorskému premiérovi, viz náš facebook.
Celý článek
 Americký index S&P 500 je na novém zavíracím maximu. Růst mu zajistila zpráva z posledního jednání měnového výboru FED: dokud se nepotvrdí, že nedávné zpomalení růstu HDP bylo jenom přechodné, je nutné další zvyšování úrokových sazeb pozdržet. To se trhům líbí. K dohodě došlo i ve věci snižování objemu státních dluhopisů a hypotečních cenných papírů, které má FED ve svém držení. Začne se s ním ještě letos. Obě zprávy byly přijaty pozitivně. Český akciový trh se z globálního rámce dál poněkud vymyká. Pokračuje dividendová sezóna a právě ona způsobuje ono vymykání.
Celý článek
Globální akcie přešlapují a trhy zvažují kudy dál? V USA rostly v úterý finanční tituly, ale srážela je data z ekonomiky. Konkrétně dílčí údaje o vývoji ekonomiky USA (například prodej nových domů v dubnu klesl z téměř 10tiletého maxima a oproti březnu klesl o 11,4 %) a detaily prvního rozpočtového návrhu prezidenta Donalda Trumpa - zvýšení výdajů na infrastrukturu a obranu a velké množství politicky citlivých škrtů. S nimi může prezident narazit. Český akciový trh se z globálního rámce vymyká. Pokračuje dividendová sezóna a právě ona staví tuzemský trh do dobrého světla.
Celý článek
 Start 21. týdne pozitivně poznamenala první zahraniční cesta Donalda Trumpa. Žádná Kanada nebo Mexiko, ale hned blízký východ. To se líbí především zbrojařským firmám, protože USA uzavřely o víkendu se Saudskou Arábií zbrojní dohody v hodnotě zhruba 350 miliard dolarů. Problémy z předešlých dní - odvolání šéfa FBI, vztahy Trump Rusko, snížení daní, investice do infrastruktury -  byly na chvíli odloženy stranou. Navíc nebyly zveřejněny ani žádné důležité makroekonomické údaje. V Česku pokračuje dividendová sezóna - Unipetrol, ČEZ a překvapivě i Kofola ČS.
Celý článek
"Washingtone, máme problém,"  tak nedávno glosoval současné dění na amerických akciových trzích Mike van Dulken z Accendo Markets. Investoři ještě nedávno věřili, že investice do infrastruktury a snížení daní se v USA postarají o zázrak. Jenže věřme ve 21.století na zázraky? Místo zázraku se teď mluví o washingtonském chaosu. Ale i ten nejčernější mrak bývá lemován stříbrem. Dění na burzách v USA nahrává Evropě. Na ni se dívejme. A konkrétně v Česku na pokračující dividendovou sezónu. Konečně se už prezentoval ČEZ a nově, překvapivě, i Kofola ČS.
Celý článek
Politický chaos v USA způsobil ve středu propad, který už USA dávno nepamatují. Investoři ztrácejí důvěru v Trumpovu schopnost prosadit slibované investice do infrastruktury a snižování daní. Právě tyto impulzy ale stály na počátku Trumpovy akciové rally. Ve čtvrtek sice americké akciové trhy po nejhrůznějším propadu za více než osm měsíců ožily, ovšem co bude dál se s jistotou neví. Náladu na trhu totiž včera zlepšily "jen" velmi silné statistické údaje. Panika ve čtvrtek zachvátila i tuzemský akciový trh. Naštěstí se situace před koncem obchodování mírně zlepšila.
Celý článek
Dnes věnujme pozornost dvěma faktorům. (1) Politickému chaosu v USA, který byl vyvolán hrozbou odvolání Donalda Trumpa z prezidentského úřadu. Tamější index strachu VIX vyskočil za jediný den o téměř 50 %! To už stojí za zaznamenání. (2) "České" spekulace v zahraničí, které ovlivňuje česká koruna. Píše o nich v diskuzi čtenář Václav v.r.: "Co investuji na zahraničních trzích a v podstatě správně, tak zisk mně sežere rostoucí koruna." To je faktor, který musíme brát při investování v zahraničí vždy v potaz. Držme se proto raději tuzemské vrcholící dividendové sezóny.
Celý článek
Tuzemským akciím se daří a trh je nejvýše od srpna 2015. K posledním růstům přispěl zejména ČEZ. Důvodem byla solidní kvartální čísla a realokace prostředků z polské konkurence PGE. Pozitivní sentiment se na pražské burze udrží i nadále, protože trh ovlivňují i příznivá čísla z české ekonomiky. Například HDP v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 2,9 %. V těchto dnech proto sledujme především domácí trh. Zahraniční trhy zatím stagnují bez výraznějších změn okolo nuly, byť se mnohé, například americké, drží u svých rekordních maxim.
Celý článek
Akcie, zejména americké, zahájily týden růstem a novými maximy. Přispěl k nim růst cen ropy, resp. nadějné vyhlídky na prodloužení dohody o omezení dodávek ropy na trh. Negativní impuls ale trhy získaly z rozsáhlého globálního kybernetického útoku. Spekuluje se, že vzešel ze Severní Koreje. Podpořil akcie zaměřené na kybernetickou bezpečnost. Doma vrcholí druhá fáze dividendové sezóny. Na pořadu jsou VIG, ex date už ve středu, Erste Bank a Unipetrol; v červnu ČEZ. Odpovědi na otázky které dividendy a kdy nakoupit se odvíjí od koncepce konkrétního portfolia.
Celý článek
Americké akcie v závěru týdne klesaly. Pokles způsobila slabá ekonomická data a přetrvávající obavy z vývoje tržeb tradičních maloobchodních prodejců. To je ovšem jen "zvýšená teplota pacienta". Důležitější je diagnóza. Tou je a bude americký protekcionalismus, viz poslední vyjádření zástupců americké legislativy na jednání G7. Důležité budou v té souvislosti reakce Číny, která se chce stát vlajkonošem volného obchodu. Pokud se jí to díky umíněnému postoji USA podaří, může výrazně změnit globální přístup k investování, To je oč tu doopravdy běží.
Celý článek
Globální akciové trhy váhají. Vyplývá to ostatně i ze čtvrtečního chování amerických trhů. Nejdříve váhaly, ale pak se dokázaly zotavit a zavíraly jen mírně v červených číslech. Dopolední pokles způsobily akcie Wells Fargo a ztráty řetězce Macy’s. Ropa pokračovala v růstu. Dobré výsledky indexů výrobních cen a počtu žádostí v nezaměstnanosti později vedly ke konečnému oživení. Celkový obraz globálních akciových trhů ještě doplní vývoj HDP a index spotřebitelských cen v Německu. Tím bude v pátek vývoj na globálních trzích v 19. týdnu ukončen. Doma ještě žijeme dividendovou sezónou.
Celý článek
Je květen, máme opustit akciové trhy a vrátit se na ně až na podzim, jak velí burzovní zkušenost? "Nakoupit dividendy" VIG a Erste Bank? Takové jsou květnové akciové otázky. K té první. Asi ne, časy se mění. Co platilo včera, přestává dnes platit. K té druhé. Záleží na koncepci portfolia. Pokud je budováno dlouhodobě, pak nakupovat nemusíme, protože obě akcie držíme. Pokud jde o krátký nákup, podobně jako před nedávnem nákup Monety, tak ne. Podividendové snížení hodnoty portfolia nemusí být tak snadné rychle nahradit rychlými spekulacemi. Lepší bude počkat jak dopadne dividenda ČEZ.
Celý článek
Macron rally vystřídala Trump rally a přidaly se i dobré firemní výsledky 1Q 2017. Staly se hlavními faktory posledních růstů. Přesto americké akcie v úterý nakonec uzavíraly smíšeně, byť indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne dosahovaly na nová rekordní maxima a Nasdaq dokonce, díky Applu, na novém zavíracím maximu i skončil. Dařilo se také tuzemskému akciovému trhu, přestože ho dolů stahovalo podividendové O2. Po dividendách O2 se tuzemský akciový trh dostává do závěrečné fáze dividendové sezóny. Na řadě jsou teď ještě oba rakouské tituly a zamykacím klíčem bude ČEZ.
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  pinterest 

Grafy Graf dne

Pegas - BB, SAR, MACD
Pegas Nonwovens drží dosažené pozice. Index PX zůstává nad 200DMA!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií
(zadáno: 1.7.2017)
Návod
Název akcie Cena k:
01.09.2017
CETV/CME 91.90
ČEZ 414.69
ERSTE BANK 863.58
FORTUNA 128.33
KOFOLA ČS 419.38
KB 919.46
MONETA 79.08
O2 270.50
PEGAS 923.38
PHILIP MORRIS 14430.00
UNIPETROL 277.78
VIG 639.78
Celkem se hlasovalo: 16x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Platná aktualizace aplikace DOWEstoR ze dne 1.7.2017 je nastavena  k datu 1.9.2017!

DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

červenec 2017
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
 
2
3
4
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 
 

srpen 2017
PoÚtStČtSoNe
 
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Jsou prázdniny. Je podle vás vhodný čas pro spekulace na akciových trzích?


Hlasovalo : 39 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz