logo
Sebemenší kapka vody, která se spojí s oceánem nevysychá!
(Indické přísloví)
Aktuálně:
  • Tváří nové librové bankovky bude otec umělé inteligence Alan Turing!
  • Chcete doma těžit bitcoin? Nejspíš jen propálíte peníze!
  • Průměrný příjem v Curychu stěží zaplatí hypotéku. Švýcaři preferují nájemní bydlení!
  • Baseballový zápas poprvé soudil robot!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

Globální akciové trhy trápí obchodní válka mezi USA a Čínou. Už poškozuje firemní zisky. Například výsledky amerického železničního dopravce CSX za 2Q hodně zaostaly za očekáváními a snížil se i výhled jeho příjmů do konce roku. Problémy firem v dopravě a zpracovatelském průmyslu také signalizovala Béžová kniha FED. Na druhé straně akcie Bank of America díky výsledkům 2Q posílily. Sezónu firemních výsledků 2Q 2019 proto investoři vnímají jako první předpověď vývoje akciových trhů do konce roku.
Pražská burza ve středu při opět velmi slabé likviditě rostla a šla proti globálnímu akciovému trendu. Především když evropské trhy po celkem klidném obchodování začaly po zahájení obchodování v USA ztrácet. Taktovku tedy aktuálně drží firemní výsledky a obavy z vývoje obchodních vztahů mezi USA a Čínou.
Celý článek
Doma pokračuje akciové obchodování v prázdninovém módu. Pozorný investor však změnu zaznamenal. Je jí výměna stráží spekulačních titulů. Nedávný černý kůň, Kofola, opustil svou pozici a klesá. Nejistá je i jeho spekulační souputnice CETV a na místě přešlapují banky. Výjimkou ve finančním sektoru zatím je pojišťovna VIG. Nachází se výrazně nad 200denním průměrem (200DMA) a opatrně se dere, těsně pod horní hranici Bollingerova pásma (BBUp!), vzhůru. Drží se tak nově vycházející spekulační hvězdy O2. Tento titul je však zatím hluboko pod svým 200DMA.
Tuzemský akciový trh se dostává pod větší tlak globálních trhů. Především amerických. A americké akcie v úterý oslabily, když první čtvrtletní výsledky bankovních ústavů oživily obavy, díky nízkým úrokům, ze zpomalení růstu zisků. Olej do ohně přilil i komentář Donalda Trumpa o mezinárodním obchodu.
Celý článek
 Na akciové frontě klid. Tak lze popsat současné prázdninové akciové obchodování. Například hlavní americké akciové indexy v pondělí stagnovaly. Podobné je to v úterý ráno i v Asii, i když tam z počátku obchodování převládá spíš mírný pokles. Obecně se obchoduje za nízké volatility a nepomáhají ani slušná data z Číny.
Na pořad dne se tak dostávají firemní výsledky 2Q. Budou v USA dost dobré při aktuální celkem vysoké valuaci akcií? Budou vzorcem firemního oznamování včera zveřejněné výsledky Citigroup? Byly vcelku docela slušné, nicméně její akcie po otevření trhu rychle ztrácely. Nakonec ale nula od nuly pošla a banka uzavřela oproti pátečním zavíracím cenám víceméně beze změny. Na tuzemském akciovém trhu přijdou firemní výsledky na pořad dne později.
Celý článek
Víc a víc investorů se s námi dělí o pocity z investování do akcií ČEZ. Často je charakterizují slovy ŠANCE ODSOUZENÁ K NEZDARU a odvolávají se na marný boj minoritních akcionářů. Na sundávání kalhot před brodem je však ještě dost času. Síla peněz/koblih a kvalitní marketing nejsou všechno. Možná se ještě i my budeme muset zamyslet nejen v čem budou žít naše děti - pokrytecký to slogan politiků, ale v čem můžeme žít už i my. Sucho všechny netrápí, přesto trápí víc a víc lidí. Z vládních komisí pršet nebude!
S energiemi to je stejné. Z budoucích znárodněných ztrát a rozkradených dotací dlouho nevyžijeme. Rychlý zisk je sice bližší kabátu, ale Katriny, Barry či blackouty, v noci na Manhattanu, klepou na dveře stále častěji. Přitom ČEZ nabízí místo blackoutu  řešení důchodového systému!
Celý článek
Na počátku prázdnin jsme avizovali start delšího spekulativního období, které nejspíš potrvá až do března-dubna příštího roku. Na samém počátku léta jsme však, díky signálům technické analýzy, očekávali uklidnění. Jakýsi klid před bouří. Stalo se. Spekulačními štikami počátku léta se staly CETV, to nebylo až takové překvapení, a Kofola. V jejím případě šlo skutečně o překvapení. Jinak opravdu došlo k uklidnění.
Spekulačním propadákem se stal ČEZ. Zvlášť v jeho případě jsou více než aktuální naše technická doporučení z počátku prázdnin. (1) Sledujme objemy, (2) spojujme signály technické analýzy s politickou situací, (3) vyhýbejme se unáhleným investičním rozhodnutím a (4) dávejme pozor na dezinformace! Budou v létě trh ovlivňovat víc než pravdivé a věrohodné informace.
Celý článek
Od pondělního rozhodnutí vlády je mediální prostor plný analýz, komentářů a diskuzí o stavbě nových jaderných reaktorů v Česku. Kolik to bude stát, kdy a která fáze přípravy a realizace stavby se uskuteční? Svatým grálem energetické budoucnosti Česka je teze "s jádrem na věčné časy a nikdy jinak". Vyzněla tak i pondělní Devadesátka ČT 24 věnovaný výstavbě nových jaderných bloků.
K "jiným energetickým řešením" sice dostal v pořadu slovo i energetický poradce ve společnosti Calla pan Edvard Sequens, ale nebyl to čas dostatečný. "No, musí zaznít i jiný hlas než jen jádro" řekl si asi dramaturg pořadu. Odpověďmi pana Sequense se nicméně neslo zásadní poselství. Má se za to, že jedině jádro nás zachrání před energetickou nouzí a před celým světem, ale je tomu doopravdy tak?
Celý článek
Erste, ČEZ a Kofola se v posledních dnech dostaly do víceméně stejné situace. Jejich Bollingerova pásma se výrazně zúžila a klesla a všechny tři jmenované tituly čekaly na obrat. Vše, především "doprovodné" zprávy signalizovaly obrat vzhůru. Osudy jednotlivých aktérů akciového trhu se ale začaly vyvíjet jinak. Erste se potkala s Rumunskem, viz naše glosa z 26.6. a místo růstu (obrat může nastat směrem nahoru i dolů) se Erste propadla. Na chvíli. Dnes je znovu černým koněm trhu.
Osudovým "Rumunskem" Kofoly byla situace dlouho před dnešním růstem, viz glosa ze 7.7. Teď už titul úspěšně roste. ČEZ se se svým "Rumunskem" potkal včera. Po rozhodnutí vlády, že investorem jaderných bloků bude ČEZ. Podrobněji o ČEZ viz glosa ze dne 4.7.
Celý článek
Dvě pohádkové hlášky každoročně ovlivňují "zákon roku" o státním rozpočtu. "Našli, nenašli, našli..." a "... tomu dala, tomu ne..." Spousta dlouhých, "důležitých a moudrých" řečí. Jinak zákon o rozpočtu nepřináší nic nového. Jen "páruje" příjmy a výdaje. A když se mluví o příjmech není to o ničem jiném než o daních a jejich prostřednictvím o okrádání voličů. Nově i bank, bankovní fondy/daň, a velkých a úspěšných firem (digitální daň).
Rozpočtům chronicky chybí skutečné investice. Jasné hodnocení návratnosti a termínů dokončení projektů. Včetně opatření, když jedno či druhé není dodrženo. Je to škoda. Není se však čemu divit. Politikům a na nich navázaných "dotačním" podnikatelům nejde o investice a nedej bože o stát, ale o moc. Ždímání voličů a firem lze s trochou marketingu a peněz zvládnout vcelku velmi snadno.
Celý článek
Včera byl v HN uveřejněn zajímavý příspěvek "O JÁDRO TEĎ NEJDE. POUZE O PENÍZE ZA PORADENSTVÍ". Souhlasíme bezvýhradně s první částí. Ve druhé jde ale ještě o víc než jen o poradenství a o peníze na ně. V konečném výsledku jde o ovládnutí zdrojů elektřiny, potažmo českého energetického systému. Kdo má v rukách energie, má v rukách moc. O "nové" strategii ČEZ hodně napovídá i jeho úsilí "stáhnout se ze zahraničí domů".
Dlouhodobá strategie jestřábů záměrně devalvuje v očích neznalé veřejnosti akciové podnikání. Místo jeho původního cíle - shromažďovat peníze na finančně náročné projekty - se akcie spojují s něčím nekalým, aby se jestřábi a úzký kruh okolo nich zmocnili všech akcií. Jestřábi znají jejich sílu. O zisky se podělí, dotace poberou a ztráty znárodní. Zaplatí je voliči. Jako vždy!
Celý článek
Stávající akciový týden zahájil optimisticky. Příměřím mezi USA a Čínou. Naděje se ale brzy vytratily, když "celní stratég" Donald Trump pohrozil zavedením cel na zboží z EU. Ta sama se mezi hrozbami dokázala shodnout na návrhu čtyř jmen vrcholných představitelů EU. Musí je však ještě potvrdit EP. Potvrdí je?
Doma je situace ještě hustší. Další odklad - odklad je jak známo je nejvražednější formou negace - řešení kauzy "Staněk", když zapracovala "nikým nevolená" náhoda. Premiér se dal před návštěvou prezidenta ve věci výměny ministrů slyšet, že je obchodník a umí vyjednávat. Proto si věří, že vyjedná, ve věci, ve které vůbec není důvod vyjednávat, dohodu. Jakou? Vymění ČEZ za ústavu a demokracii?
Celý článek
Pondělí bylo pro tuzemský akciový trh důležité. Z globálního pohledu lze po summitu G20 očekávat mírný optimismus. Z evropského pohledu se na dnešek odložila jednání o obsazení hlavních postů v EU. I v tomto případě se lídři EU nejspíš dohodnou. Z domácího pohledu ČSSD opět nějakou "důstojnou" formou ustoupí a k uklidnění tak dojde i na české politické scéně. Takže plus mínus mírný optimismus.
Lídrem tuzemských spekulací se znovu CETV. Sázka na tuto emisi zatím vychází. Jinak ale vypadá domácí scéna dost nudně. ČEZ se včera zachovat "standardně" a po dividendě o dividendu klesl. Teď půjde o to, zdali se vydá cestou Erste Bank, která se opatrně stává ve světle technické analýzy druhým lídrem tuzemského trhu.
Celý článek
Pondělí bude pro tuzemský akciový trh důležité. ČEZ se bude poprvé obchodovat bez nároku na dividendu. Pokud jeho cena klesne "o dividendu" bude signalizovat normální - co je to normální, že? - vývoj a budeme si muset počkat, abychom mohli predikovat víc. Může se - pokles k dolní hranici Bollingerova pásma - opakovat situace s Erste Bank. Pokud k poklesu nedojde, případně cena akcií ČEZ i mírně vzroste, vypukne naostro boj o příští osud ČEZ i Česka. A bude mít i sílu, například, připravit nové důchodové strategie ČR. Viz poznámky a sdílení k našemu jednání s významným českým senátorem v Senátu ČR minulý týden.
Jinak ale budou akciové trhy v létě dál v sevření politiky. V globální politice teď půjde o reálné výstupy ze schůzky G20 a v domácí o velkou hru prezidenta Zemana s ČSSD, SPD, ANO a KSČM. Vodí si premiéra na řetězu?
Celý článek
Závěr června zastihl akciové trhy v sevření politiky. Mezinárodní i domácí. Je nutné ho brát vážně. V globální politice jde především o nastávající schůzku G20 v japonské Osace. Americké trhy včera vzhlížely k summitu pozitivně. Zato k Trumpovým novým hrozbám cly Číně a Vietnamu a útokům proti Německu už tak vstřícné nejsou.
Skřípe to i v domácí politice. Podle předsedy ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka se Česko dostalo na hranu ústavní krize. Reagoval tak na postoj prezidenta, který odmítá výměnu v čele ministerstva kultury. ČSSD se prý zachová podle toho, jak bude situaci řešit premiér Andrej Babiš. Čili jako vždy jasné nejasné slovo ČSSD. A tak k diskuzi o akciích zbývá už jen, zase, ČEZ a aktuálně i Erste Bank.
Celý článek
Největší tuzemská energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním. Dnes, ve čtvrtek brzy ráno, o tom po 19 hodinách(!) jednání rozhodla valná hromada. Jedná se o nejnižší dividendu za posledních dvanáct let. Včera se rozhodnutí valné hromady v průběhu obchodování ještě neznalo. Nicméně tušilo. Proto ostatně i ten včerejší pokles ceny akcií ČEZ.
Dnešním ránem byla tedy v podstatě odstartována, po dividendové sezóně 2019, spekulační sezóna 2019. De facto však byla odstartována již před dvěma dny. Výrazným poklesem tuzemského trhu. Dnešní ranní rozhodnutí o dividendě ČEZ nejspíš pokles ještě prohloubí. Není to ale bezpodmínečně nutné, protože rozhodnutí valné hromady ČEZ se většinově očekávalo.
Celý článek
Jihovýchodní Evropa, Bulharsko a Rumunsko, trápí nejednu velkou společnost. ČEZ může vyprávět a Erste Bank aktuálně také. Co se stalo?
Erste Group oznámila vytvoření opravné položky ve výši 230 mil eur na soudní spor v Rumunsku. Reakce akciových trhů byla rychlá. Prudký propad a trochu panika.
Ke zvratu - i když nečekaným směrem! - došlo i v souladu s technickou analýzou. Bollingerovo pásmo (BB) se maximálně zúžilo a cena akcií se pohybovala při jeho horní hranici (BBUp). Proto jsme včera položili řečnickou otízku: Už je čas na zvrat? Rychle jsme ale připomněli, že cena akcií Erste Bank se pořád pohybuje pod 200denním průměrem (200DMA) a dodali: není nutné spěchat, protože překvapení se nevylučují! Stalo se.
Celý článek
Hodně dávno vzniklo akciové podnikání kvůli soustřeďování kapitálu na projekty, na které jednotlivec nestačil. Pak se zájem "přelil" do pravidelných dividend. Když dividendy touhu po penězích dost nenaplňovaly přidaly se SPEKULACE. Končí dividendová sezóna 2019. Přichází čas spekulací.
Nejsilnějším pomocníkem investičních spekulantů je technická analýza (TA) a její indikátory. Ze všech indikátorů sledujme nejdříve objemy. Mají svou logiku. Pokud má emise svou vnitřní hodnotu investoři nakupují. Sejde-li se jich najednou na jednom místě, rozumějme u jedné akcie, více, mají nákupy svůj důvod. Kdo nakupuje a proč? To je správná otázka! Žádný horký tip nebo doporučení on ví, protože má dobré konexe.
Celý článek
Kvapem se blíží prázdniny. Co udělají s tuzemským akciovým trhem? Aktuálně trh stagnuje a více než kdy jindy se řídí signály technické analýzy (TA). Reaguje na globální geopolitickou situaci, ale i na domácí politické dění. Růst objemů v závěru týdne evokuje otázku: Kdo nakupuje a proč? Ve hře jsou i únava z politické situace a z vedra. To vše jsou fakta. Bude líp?
Zdali ano ví jen ANO. O tuzemský trh ale zájem bude. Viz nárůst likvidity v uplynulém týdnu. Bude ovšem pozvolný. O tempu růstu zase napovídají 200denní průměry (200DMA). Alespoň první polovina léta bude, i díky předpovědi počasí, mají být opět vedra, ospalá. Ve střehu budou nejspíš jen smart investoři. To zní jako vysmátí, že? Budou trpělivě kupit emise s vysokou vnitřní hodnotou k pozdním letním a podzimním spekulacím.
Celý článek
Charakter tuzemského akciového trhu se nemění. Může se však, poté co americké akciové trhy ve čtvrtek výrazně stouply, změnit. Trhy těží, poté co FED ponechal ve středu úroky beze změny, z očekávání, že FED sníží úroky už v červenci. V doprovodném komentáři naznačil, že k posílení růstu je zapotřebí více stimulů. Šanci ke zlepšení naznačila i posílená naděje na obnovení obchodních jednání mezi USA a Čínou. Prezidenti obou zemí se mají v závěru června na summitu G20 k tomuto tématu setkat.
Kurzotvorným vlivem číslo jedna aktuálního obchodování tedy zůstává globální geopolitická situace. Doma dál zůstávají ve hře stagnace, pohyby cen akcií uvnitř Bollingerova pásma a vůči 200denním průměrům. Rozhodující však je čekání na vývoj ceny a chování ČEZ po valné hromadě a ex-date.
Celý článek
Kurzotvornými vlivy aktuálního obchodování na tuzemském akciovém trhu jsou globální geopolitická a česká vnitropolitická situace. Přímými výstupy z nich jsou stagnace, pohyb většiny cen akcií pod svými 200denními exponenciálními průměry, 200DMA, a uvnitř Bollingerova pásma, BB. Výjimkou jsou pouze při horní hranici BB, BBUp, rostoucí akcie CETV. Kruciální je očekávání vývoje ceny a celkové chování ČEZ po valné hromadě a ex-date.
O vývoji tuzemského trhu do konce roku a začátku roku nového napoví nejvíce (1) vzpomínané chování ČEZ, (2) ustavení a složení nových orgánů EU a (3) geopolitický vývoj ve světě, především chování USA a jejich prezidenta. Česko zůstane světovou akciovou laboratoří.
Celý článek
O víkendu jsme se věnovali širším souvislostem. Dnes je aplikujme na současnost. Imperiální svět objevil akciové podnikání a trhy. Dnešní mocní zavádějí "neoimperiální" akciové podnikání. Klasické akciové podnikání nezavrhuje, jen si ho tvořivě upravuje. Já, já, já, jenom já mohu držet akcie. Pro vás ostatní jsou Sodomou Gomorou. Musím vás před nimi chránit. Svět se obává nových impérií. Eurasie nebo čínské Námořní hedvábné stezky. Super akcionáři zprivatizují zisky, už to mají natrénované, a plebs znárodní - rozumějme zaplatí - náklady a ztráty.
Zatím jsou vítězové nejasní a Česko, díky ČEZ, je docela názornou akciovou laboratoří. Francouzský král Ludvík blahé paměti kdysi prohlásil "Stát jsem já". Jeho dnešní obdivovatelé to vidí stejně. Jenom pozornost přesunuli od eráru ke "zlatým", pro poddané ovšem "špinavým" akciím.
Celý článek
Před 100 lety se téměř rozpadl systém řízení světa prostřednictvím impérií. Období mezi dvěma světovými válkami potvrdilo, že ani mód národních států moc nefunguje a porodilo vůdce, kteří všechno zařídí. Hitlera a Stalina. Následovala studená válka. Po jejím ukončení stály před světem dvě varianty. (1) Nevyhnutelnost - spolupráce a integrace a (2) věčnost - vše má být jakoodjakživa. Znamenala návrat zpět. V devadesátkách a na přelomu tisíciletí to vypadalo na variantu jedna, teď se zdá být bližší druhá varianta.
Akciové trhy v celé své dosavadní historii prokázaly svou životnost "ať se děje co se děje". Imperiální období dalo akciovému podnikání a trhům vzniknout. V národních státech přežily a přežily i vůdce, kteří všechno řídili. Poválečná evropská spolupráce naznačila, že trhy mají velkou šanci růst. Ale co teď?
Celý článek
Ve své knize Umění obchodovat (The Art of the Deal) z roku 1987 dnešní prezident USA napsal: "Nejlepší, co můžete udělat, je vyjednávat z pozice síly. A k tomu potřebujete pořádnou páku." Autor ale zapomněl, že každá akce vyvolává protiakci. Dnes se Donald Trump radami ze své knihy řídí a překvapivě se jeho "umění byznysu" nejvíce obávají američtí byznysmani. Investoři se však už jeho manýrům přizpůsobili. A Trumpovu umění obchodu eskalovanému neustálými hrozbami se nebojí ani Čína, ani Rusko. Klidně a rozvážně posilují svou pragmatickou euroasijskou spolupráci. A právě té se obává západní svět.
My se v napjaté geopolitické situaci věnujme tuzemskému kapitálovému trhu a nástupu spekulačního období. Protáhne se až do února nebo března roku 2020.
Celý článek
Máme před sebou zhruba dva týdny do konce letošní dividendové sezóny - vyvrcholí ex-date ČEZ 1.7. - a ostrého startu spekulačního období. To překlene přechod do roku 2020 a skončí někdy v únoru či březnu. Je kouzlem nechtěného, že právě ČEZ bude titulem onoho přelomového období z dividend do spekulací. Patří totiž jak do dividendové sezóny 2019, tak také, jako jeho nejvýraznější titul, spekulačního období roku 2019.
Ještě nedávno jsme byli svědky úsilí "obeznámených" investorů tlačit cenu akcií ČEZ co nejníže. O důvodech onoho tlaku jsme v minulosti už mnohokrát psali. Teď se situace obrací. ČEZ se z různých důvodů - a s vysokou pravděpodobností - stává předmětem růstových spekulací.
Celý článek
Donald Trump už zase hrozí. Prý zavede Číně další cla, když se s ním na jednání zemí G20 nesejde čínský prezident. Čím chladnější však budou vztahy Číny a USA, tím víc si bude Čína hledat "záložního" partnera v Rusku. Jen aby obě země poškodily zájmy USA, které škodí jim. A za "zájmy USA" můžeme bez velkého přemýšlení dosadit "zájmy Západu" a jsme ve hře i my. A uvážíme-li, že soudružnost Západu právě díky USA výrazně slábne je jasné, že úsvit spojenectví na Východě rozpoltí svět a rozdá nové karty v mezinárodní politice. To se samozřejmě dotkne Česka a s ním i tuzemského akciového trhu.
Nejen automobilky, ale už i kapitálový trh jsou v ohrožení. V tomto kontextu musíme od nynějška vnímat i tuzemský akciový trh a světové dění ovlivní i nastávající období tuzemských akciových spekulací.
Celý článek
Česká společnost je už tři desetiletí vedena k šetření, přerozdělování tomu dám, tomu ne a filozofii "varianta PŠTROS", jak vtipně a výstižně napsal pan Petr Honzejk v pátečních HN. Sice nás to štve, ale rychle se i v marastu naučíme chodit a nemáme chuť pořád něco měnit. I proto se u nás v roce 1989 komunismus položil jako v jedné z posledních zemí. O tom, že bychom se měli především naučit generovat peníze, tedy kromě dotací a podvodů, nikde nepadá ani slůvko. Nelze se pak divit, že pojmy jako akcie, akciové trhy, cenné papíry a opravdové investování jsou sprostými slovy. Byť se tak často používají.
Akčnost, řešit věci rychle, tady a teď a nedívat se příliš do budoucna, to je heslo dne. Sice ne přímo a krátkodobě ze dne na den, ale ze čtyř let na čtyři léta. Podle volebního cyklu. A v kampani účelově naslibovat cokoli. Hokynářům je dávána přednost před politiky!
Celý článek
Každý kdo pozorně sleduje svět kolem sebe si už dávno všiml, a o kapitálových trzích to platí zvlášť, že jsme stále hnáni do nějaké změny. Mánii změny spustil Barack Obama ve své první prezidentské volební kampani. Od té doby nás majitelé firem a autoři všemožných manažerských příruček tlačí, abychom pracovali rychleji, dynamičtěji, pružněji, tvořivěji, atd., atd. S odstupem času zjišťujeme, že rychlý pohyb sice zvyšuje firemní zisky, ale, jak poznaly žluté vesty ve Francii, ten jen rozevírá nůžky mezi bohatými a chudými. Nic víc.
S tímto fenoménem teď začínají pracovat i akciové trhy. V Česku se k němu ještě připojilo něco, co lze nazvat "dotačním letadlem". Chod mnohých firem financují dotace. Pokud jsou či budou zastaveny, letadlo může spadnout. Tento český fenomén ovládá v těchto dnech tuzemský akciový trh.
Celý článek
Řízení státu jako firmy - tomu dám, tomu nedám (dotaci) - totálně ničí konkurenční prostředí a může potopit investování. Tedy, například, i přípravu každého zodpovědného jednotlivce na stáří. A právě toto nebezpečí dnes nejvíce ohrožuje tuzemský trh. O to silněji, že do Česka už dorazil druhý předběžný audit dotací. Tentokrát do zemědělství.
Žádný Trump, žádná Čína, žádné Rusko. My sami jsme sobě největší hrozbou! Závažnější na podezřeních unijních nálezů směrem k Česku není samotný Babiš, ale skutečnost, že formálně sice existují nezávislé kontrolní mechanismy, ale fakticky vše funguje v prospěch držitelů moci. A lidem se to líbí. ON se o nás postará. Nepostará. Každý se musíme umět postarat sám o sebe.
Celý článek
Globální trhy reagují na nejnovější světové události. Pokud vynecháme návštěvu Donalda Trumpa u britské královny, tak třeba na prohlášení šéfa FED, který včera naznačil, že základní úroky v USA by se mohly snížit. My se ale držme domácích politických událostí. Mohou mít brzy velký dopad na tuzemský akciový trh. A nejde jen o rostoucí počet nespokojených demonstrantů na náměstích, ale - a to hlavně! - o přístup vlády k nim.
Výsměch a pohrdání mohou všechna pozitiva, který tuzemský akciový trh nabízí zničit. Manažeři firem pana Babiše si byli zjevně celá léta jisti, že do žádostí o dotace - Agrofert je postavený na dotacích - mohou napsat cokoliv a peníze dostanou. A toho se mohou zaleknout investoři, kteří dosud českému akciovému trh věřili.
Celý článek
V pondělí jsme vstoupili do nového burzovního měsíce. Žádnou změnu jsme však nezaznamenali. Jen pokračování května. Trumpovy obchodní války dál sráží globální trhy dolů a tlak na pokles pociťují především velké technologické tituly. Alphabet, Facebook, Amazon a Apple. Dolehly na ně obavy z dalších regulatorních postupů, ze kterých se vytrácí hospodářská soutěž a hrozí monopolizace. Tedy všechno, co akciovému trhu a volné soutěži škodí. Zpomalování růstu potvrzují i makrodata a roste proto tlak na FED, aby přistoupit ke snížení úroků. Dnes vystoupí jeho šéf.
Pokud jsme se navzdory těmto zprávám rozhodli setrvat na trhu - tedy žádné opustit v květnu trh a vrátit se až na podzim - neobejdeme se bez technické analýzy. Co nám napovídá v těchto dnech?
Celý článek
 V podstatě skončilo dividendové období. Investoři buď už podle dávné burziánské zkušenosti opustili v květnu trhy a vrátí se na ně až na podzim nebo akceptovali moderní teorii portfolia a pustí se ve zbytku roku nebo alespoň do vzpomínaného podzimu do spekulací. Pokud se rozhodnou se rozhodnou pro druhou variantu nabízí jedinečnou příležitost ČEZ. Hned z několika důvodů. (1) Ještě čeká na svůj ex-date. Ten tak propojuje klasickou a moderní teorii portfolia. (2) Začalo se diskutovat o mimořádné dividendě. (3) Spekulacím nahrává i domácí politika spojená s bojem o ovládnutí ČEZ.
Pokud se rozhodneme pro setrvání na trhu neobejdeme se bez technické analýzy. A právě vývoj ceny akcií ČEZ nabídl v posledních burzovních seancích, zvláště v té poslední, páteční, instruktážní návod co můžeme v příštích měsících očekávat.
Celý článek
S dnešní poslední květnovou burzovní seancí na tuzemském akciovém trhu v podstatě končí letošní dividendová sezóna. Za měsíc nás sice ještě čeká ex-date ČEZ, ale to už bude jiná píseň. Vstupujeme totiž do dlouhého sedmiměsíčního spekulačního období a právě ČEZ charakterem svého letošního, a vlastně i loňského obchodování je/bude typickým představitelem tohoto období. A spolu s ním se už v něm nachází i Moneta a možná už i Komerční banka.
O vstupu do období spekulací nejdříve, a také nejvěrohodněji, informují Bollingerova pásma (BB). Zprvu pohyb ceny akcií případně hodnoty indexu PX z prostoru pod BBDwn do BB a pak rychlost onoho pohybu mezi oběma pásmy, od dolního (BBDwn) k a nad horní (BBUp). Konkrétně je tento pohyb aktuálně k vidění u akcií ČEZ.
Celý článek
Svět je rozhádaný. Lidstvo se dělí na nesmiřitelné tábory. Každý se pere s každým. Platí to i o akciových trzích. Přesto tu šance je. Naznačil ji trochu paradoxně výsledek voleb do evropského parlamentu. Prý je Evropa rozdrobená. Je, ale je to špatné? Na celém světě, Evropu ani Česko nevyjímaje, jsme uvykli dělení světa na vítěze a poražené. Poražení mají právo mít zavřená ústa nebo si založit stranu. Rozdrobenost však nabízí změnu. Šanci. Mluvit spolu a umět se dohodnout. To není málo!
Dříve či později se duch spolupráce znovu prosadí i na akciových trzích. Ne proto, že by se lidé změnili k lepšímu, kdepak. Nic jiného jim však nezbývá. Všichni chtějí žít. Prostor je omezený a díky suchu a podobným přírodním jevům se dál zmenšuje. Nezbývá než se dohodnout. A největší šanci má po volbách právě Evropa!
Celý článek
Kouzelnými slůvky českého politického marketingu jsou KAMPAŇ a ÚČELOVKA. Zvyšují popularitu, vyhrávají volby a nabízejí "argumenty" k vysvětlení všeho. Kampaně mohou být motivující a burcující, všichni mně/nám ubližují, jsem/jsme otloukánci musíte mně/nás podpořit. Mohou být ovšem i demotivující, to nedělejte.
Zkusme kouzelná slůvka aplikovat na akcie. Predátor má zájem srazit cenu vybrané akcie aby ji uchvátil co nejníže. Dští na emisi oheň a síru a předkládá investiční veřejnosti ty nejdramatičtější scénáře. Cena padá, predátor se raduje. Čím nižší cena, tím snáze emisi uchvátí a čím víc investorů odpadne, tím víc je oslabena konkurence. Přidejme k demotivující kampani trochu asijské chytrosti z bojových umění. Stačí málo. Přesměrovat demotivující sílu kampaně místo k destrukci jiným žádoucím směrem.
Celý článek
Volby do EP jsou za námi. Přinesly změny, ale zvraty ne. To evropské akciové trhy, a nejen evropské, uklidní. Dobrá zpráva. Akciové investování se brzy vrátí do "starých", byť možná poopravených kolejí. Můžeme se v klidu vrátit k "rozdělané práci". Tou je v prvé řadě (1) dokončení dividendové sezóny. Už z ní mnoho nezbývá. Dnes ex-date Kofoly za týden O2 a na počátku července ČEZ. A právě (2) ČEZ odstartuje delší období spekulací. Na ně už přesouvejme pozornost!
ČEZ se chystá odpískat zahraniční dobrodružství, rozprodat majetek v cizině a "vrátit se domů". Nechme stranou bohulibost takového rozhodnutí a dobré úmysly. Neptejme se ani proč dříve ta zahraniční expanze. Nějak si nelze nespojit aktuální dění okolo ČEZ s nedávným vyjádřením premiéra, že stát chce odkoupit za korunu ArcelorMittal. Proč všechno tak najednou? Pro KOHO?
Celý článek
V dnešní víkendové glose je těžké o něčem psát. To rozhodující - jak bude vypadat budoucí Evropský parlament? - budeme znát až v noci z neděle na pondělí. A co z něj vzejde budeme vědět až po měsících. Do té doby budeme dál jen hádat co chce Trump, co chce Evropa, co bude s Británií, jak odolá Agrofert, potažmo premiér tlaku na podstatu svého "podnikání" tedy na dotace, atd. Celkem jistě ale zvítězí naše "Já jsem to říkal". Ať je výsledek jakýkoliv. To je ostatně nejsilnější český vývozní artikl. Být po bitvě generálem.
Neinformovaná euroskepse a hrdost na neznalost. Hrdá arogance, omlouváme se za převzatý termín. Minimálně dvě vlastnosti na nichž se bude utvářet povolební (EP) uspořádávání minimálně evropského, ale i globálního akciového světa. Začněme příkladem z domova, resp. střední Evropy. Rakouskou emisí VIG obchodovanou na tuzemském akciovém trhu.
Celý článek
S narůstajícím počtem negativních signálů sílí devastace globálních akciových trhů. Zmiňme aspoň ty nejdůležitější  signály. (1) Ohlušující ego Donalda Trumpa s jeho "velkou Amerikou zase". (2) Trapné odcházení Británie z EU. (3) Evropské volby zmatených Evropanů do EP. (4) Česká vnitropolitická situace opepřená populistickými výkřiky, jakými jsou například "bankovní daň" a naprosté nepochopení fungování demokracie. Není divu, že po stagnaci dochází už i k propadu tuzemského trhu. Čeká nás horké léto.
Investoři na tuzemském trhu dosud vyčkávali, ale v posledních dvou dnech propadli skepsi i oni. Typickým představitelem oné skepse byla ve čtvrtek před ex-date emise VIG. Pokles Avastu s ohledem na nízký dividendový výnosy tolik nepřekvapil, ale VIG? Vzdali investoři zájem o druhou fázi domácí dividendové sezóny?
Celý článek
 Tuzemský akciový trh stagnuje. Stagnace souvisí s nově spouštěnou, už ne železnou, ale elektronickou oponou. A jako vždy ani tato akce Donalda Trumpa nepostrádá jeho "hurá styl". Nejdříve humbuk a potom krok, tentokrát v podobě 90denního "klidu zbraní", zpět. Investoři si už zvykli a akciové trhy reagují zdrženlivě. A my v Česku, potažmo v celé EU máme před víkendovými volbami do EP stejně jiné starosti. Výsledkem je stagnující akciový trh.
I proto nejspíš investoři na tuzemském akciovém trhu vyčkávají, respektive věnují pozornost především druhé fázi domácí dividendové sezóny. Ve hře jsou aktuálně Avast, ex-date už zítra, ve čtvrtek a VIG, ex-date v pondělí. Možná si za dividendy koupíme nový mobil jako náhradu za Huawei.
Celý článek
Brexit je brexit, Huawei je Huawei, paličatost, nezaměňujme s trpělivostí, je paličatost. Americké akcie zahájily 21. týden poklesem. Stojí za ním zásah USA vůči čínskému Huawei Technologies, když USA přidaly Huawei na černou listinu. Americké firmy nyní potřebují zvláštní povolení, aby mohly čínské firmě dodávat své součástky a technologie. Několik firem už proto přerušilo s Huawei podnikání. Konkrétně Google například omezí Číňanům používání operačního systému Android.
Díky tomuto opatření utrpěl včera ztráty celý technologický sektor a dál vzrostlo obchodní napětí, zatím naštěstí jen obchodní(!), mezi USA a Čínou a celý svět se ptá kolik bude další kolo obchodní války stát? Co všechno a čím vším ještě svět zaplatí za Trumpovu grandiózní perestrojku?
Celý článek
Zaznamenali jsme zvýšený zájem o naše glosy "Nevyhnutelnost versus věčnost. Tuzemský prubířský kámen se jmenuje ČEZ!" a "ČEZ: Rozhodující je rozdělení investorů!". Ptáte se: O jakém "růstu" ceny akcií ČEZ po oznámení dividendy mluvíte? Co chcete naznačit slovy "osoby a obsazení" v textech o ČEZ? Myslíte si, že osoby které mají rozhodovat o osudu ČEZ jsou jen "loajální mehla" a ne skuteční odborníci? Myslíte, že "akademické plácání" historiků má co dělat s růstem ceny ČEZ z 520 na 620 Kč/akcie? A co globální geopolitické vlivy?
Mluví se teď hodně o ovlivňování akciových trhů tweety Donalda Trumpa. V pátek jsme napsali, že si jeho ego postavení světové jedničky užívá. Akciové vlny se nepředvídatelně vzdouvají a propadají. Je to ale jen grandiózní Trumpova perestrojka. Spousta křiku a humbuku - a de facto nic! Prodlužuji co jsem zkrátil, slibuji co jsem slíbil, odvolávám co jsem odvolal.
Celý článek
Ať si o Donaldu Trumpovi myslíme cokoli nelze mu upřít konzistentnost. Tweet obchodní války jsou dobré a snadno se vyhrávají se stal klasikou. Navíc se cítí být lepším a chytřejším vyjednavačem než jiní. Ve svém okolí nevidí partnery, ale konkurenty. Jeho názory ho vynesly do prezidentského křesla a budiž mu ke cti, že je neopouští. Způsobil v mezinárodním obchodním prostoru velký rozruch. Užívá si, když se akciové vlny nepředvídatelně vzdouvají a propadají. Tak to ale je a tak to nejspíš ještě dlouho bude. Psi štěkají, ale Donald Trump táhne dál. A to je důvod k tvrzení o blížícím se čase spekulací na akciových trzích.
O jednom konkrétním příkladu blížícího se času spekulací, o ČEZ, jsme pojednali ve včerejší glose. Souvisí s podobnými ideami, které má Donald Trump. Spekulačním polem neoraným je aktuálně finanční sektor a mít na tuzemském trhu automobilky, byly by jím i ony.
Celý článek
  ČEZ oznámil nadějné výsledky 1Q 2019 a návrh snížení dividendy oproti loňsku o 9 Kč/akcie ve výši 24 Kč/akcie. Velmi důležitá a zejména napovídající byla/je reakce trhu na tato oznámení. Po předchozím dosažení dna a růstech cena akcie rostla i po úterním oznámení. To je důležitá a cenná informace. Hodně vypovídá jak o většinovém akcionáři, státu, tak o menšinových investorech.
(1) Stát ukázal, že se s investory o zisky ČEZ dělit nebude. Ani v případě nouze při zajišťování financování státního rozpočtu. To raději sáhne/sáhl do státních rezerv. (2) Menšinoví investoři jsou rozděleni na (i) "informované" (to je přesnější než pouhé "smart") investory a (ii) neinformované drobné investory. Rozdělení je k pochopení dalšího vývoje ČEZ zásadní.
Celý článek
Obchodní válka USA - Čína zasáhla i český akciový trh. Je čas podívat se na některé důležité souvislosti. Čína je největším držitelem amerických vládních dluhopisů. V jejím držení je zhruba 17,7% všech US dluhopisů v držení zahraničních vlád. Zapojí je Čína do boje nebo ne?
Masovější prodej z krátkodobého pohledu možná řeší nejpalčivější problémy, ale z dlouhodobého pohledu to moc šťastné řešení není. Oslabí dolar a zvýší konkurenceschopnost amerických, potažmo dolarových firem na globálním trhu. Navíc aktuální úročení je jedno z nejvyšších na světě a nemá proto smysl dluhopisy opouštět. Daleko účinnější je snížení nákupů nových dluhopisů.
A co my s tím?
Celý článek
 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Tak se dnes vyvíjejí globální akciové trhy. Touha být opět velký generuje odpor být opět malý a přerostlé ego spojuje i nepřátele, viz vynucené spojenectví "trojspolku" ve 2, světové válce. Já, já, já, jenom já, ať se všechno dosud vystavěné třeba zhroutí. O tom jsou teď akciové trhy a celý svět s nimi!
A Ctrl+C plus Ctrl+V? I ve 30. a 40. letech 20. století se k "jedničkám" přidávaly "dvojky". "Dvojkami" ale zůstaly. Renomovaným komentátorem či analytikem se člověk nestane jen tím, že se přidá nebo slepě kopíruje texty, které se hodí do jiného prostoru či času. Tuzemský akciový trh stojí na jiných základech a obchodují se na něm emise s jinými kořeny než v Americe. V těžkých časech se držme vlastních hodnot!
Celý článek
V nedávných dnech vyšla v češtině výborná kniha historika Timothy Snydera Cesta k nesvobodě. Opouští pravolevé vidění světa a nabízí "nevyhnutelnost versus věčnost". Na historika s překvapením představuje nový pohled i na kapitálové, potažmo akciové trhy. 20. století vnímá jako souboj obou pohledů. 21. století představuje zatím jako "vítězství věčnosti". Zlom nachází v roce 2010.
Lajt motiv nevyhnutelnosti tkví v trvalém růstu společnosti. Vzdělaností a kulturou počínaje a hospodářstvím a kapitálovým a akciovým trhem konče. Věčností rozumí obracení do minulosti, posilování víry v silné vůdce a myšlení "všichni nám chtějí škodit". Pohledem nevyhnutelnosti akciové trhy prostou. Věčnost kapitálové a akciové trhy zatracuje. Nejsou potřeba. Vůdce vše zařídí. Zrušme je!
Celý článek
Tento týden znovu ukázal/ukazuje co dokáže nezřízená touha po moci a nezvládnuté ego. Trumpovo ego teď ale dejme stranou. Věnujme se domácímu rybníčku. Bankovní dani či něčemu podobnému, co se bude z marketingových důvodů nazývat jinak. Marketing zrodil slogany a ty vypínají myšlení.
Buď děti nebo banky! Které srdce by odolalo. Český premiér marketing miluje. Nemohl chytlavý slogan jen tak ponechat koaličnímu partnerovi, sociální demokracii, a tak se ho tvořivě ujal sám. Chce po bankách peníze. Není na světě sám. A chce je teď a hned. Proto zaútočil. Nic ale není zadarmo. Ani ona slavná a příslovečná sleva. Prvními postiženými jsou akcionáři bank. A teprve až bude po volbách do Evropského parlamentu se vyjeví závažnější souvislosti. Ale to už bude jiný příběh s potřebou nových marketingových akcí.
Celý článek
Stačily první dvě burzovní seance tohoto týdne, aby bylo všechno jinak. Impulsy, které ochromily trhy vznikly už o víkendu. Vystřelili oba Trumpové. (1) Donald tweetnul o zrušení obchodního "příměří" mezi USA a Čínou a pohrozil zvýšit cla z dosavadních 10% až na 25%. (2) Andrej zase prostřednictvím Financial Times a vystoupením v ČT znejistil investory svými tanečky okolo bankovní daně nedaně. Nejprve bankovní daň razantně odmítl, pak ji připustil, ale záhy zase opravil, že jeho slova byla zkomolena. Pikantně vše vysvětlil. Nemluví prý dokonale česky. Český premiér.
Výsledek na sebe nedal dlouho čekat. V pondělí burzy padly. Naštěstí ten český pád, byť hluboký, nebyl s ohledem na svůj plošný záběr až tak nebezpečný. To naznačilo už úterní obchodování (a naše úterní vysvětlení k němu).
Celý článek
Úterní smajlík by měl po pondělní burzovní seanci možná plakat. K pláči ale není důvod. Ve víkendové glose jsme očekávali pokračování nestandardního obchodování - a stalo se. Jen důvody se rozšířily. K původním - zkrácené a svátky přetrhané týdny a oznamování nových ex-date - se přidaly dva nové a nepředvídané faktory. Trumpova tweetekonomika vůči Číně a Babišův tanec okolo bankovní daně.
A proč ten usměvavý smajlík když všechno padá? Právě to je ono. Aktiva sice klesly/klesají, ale poměry mezi nimi zůstávají zachovány. A to je ta dobrá zpráva a důvod k úsměvu. Spekulace rovnováhu nenaruší a nikomu vlak neujede. O to více v té souvislosti stojí za pozornost letošní dividendová sezóna a obíhání dividend.
Celý článek
Stojíme na prahu posledního, v řadě již čtvrtého, zkráceného a svátky přerušovaného akciového týdne. Dál očekávejme podobný průběh burzovních seancí jako dosud. Pořád to totiž nebude "běžné obchodování". Na den 28.5. ohlásila nově ex-date Kofola a ve druhé polovině května, jak už bylo oznámeno dříve, nás čekají ex-daty Erste, AVAST a VIG a s napětím se čeká na oznámení ex-date a výše dividendy ČEZ. Období nestandardního obchodování pokračuje.
Stojí za to zamyslet se v něm nad dvěma či třemi, důležitými tituly. Pozitivními investorskými zkušenostmi nabitým Philip Morris a nově objeveným majákem tuzemského obchodováni Monetou. Zkušenosti získané z obchodováním s těmito emisemi stojí za zamyšlení. Tajemným hradem v Karpatech zůstává ČEZ.
Celý článek
Máme za sebou další přerušení předposledního zkráceného týdne a obchodování se podle toho i vyvíjí. Americké trhy mezitím včera pokračovaly v mírném poklesu. Stalo se tak díky FED. Uzemnil náznaky možného snížení úroků. Zajímavé z pohledu turbulencí bude i páteční obchodování. Čeká nás hlavně zveřejnění vlivných amerických makrodat. Ovlivní i vývoj tuzemského akciového trhu.
O poučení z Monety jsme psali v úterý. Čtvrtek úvahy potvrdil. Brzy budeme poučeni i z vývoje ČEZ. Ještě nedávno jsme byli přesvědčováni jak je všechno okolo české energetiky jasné a nový ministr nepochybuje jádře. A ejhle, podle EU je jádro špinavý zdroj. Je to svým způsobem pravda. A přidáme-li fakta, že o ceně a výstavbě nových jaderných bloků nevíme zhola nic...
Celý článek
Pražská burza ve středu neobchoduje. Pokračuje tak šňůra svátků a jimi zpřetrhaných a zkrácených týdnů. V podobných investičních "formacích" se investoři často stahují z trhů. Samozřejmě se všemi souvisejícími důsledky. Stagnací cen akcií, případně s jejich poklesem. A takového vývoje jsme aktuálně svědky. Na druhé straně nabízejí volna, pokud je netrávíme jenom odpočinkem a dovolenými spojenými s prodlužováním víkendů, čas k přemýšlení.
Včera jsme zamyšlení věnovali Monetě a jí podobným titulům, resp. poučení z vývoje cen jejich akcií v době "před a po dividendě". Opět jsme v té souvislosti zdůraznili rozhodující vliv kapitálové síly toho kterého investora. Každý se chová - musí chovat(!) - jinak. Žádné horké tipy, žádná obecná doporučení. Investiční rozhodnutí musí být šitá na míru každému investorovi zvlášť!
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

Moneta - BB, SAR, MACD
Moneta využila zúžení BB a BBUp!. Index PX nad 200DMA a těsně pod BBUp!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií k 30.9.2019
(zadáno: 28.6.2019)
Návod
Název akcie Cena k:
30.09.2019
CETV CME 92.50
ČEZ 557.43
ERSTE 855.40
KOFOLA ČS 299.20
KB 887.80
MONETA 77.33
O2 227.40
PEGAS 756.50
PHILIP M. 13764.00
VIG 585.75
Celkem se hlasovalo: 7x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 28.6.2019 je nastavena ke dni 30.9.2019. Predikujte!

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.

DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

červenec 2019
PoÚtStČtSoNe
2
3
6
7
8
9
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 

srpen 2019
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Jakou reakci považujete za rozumnou směrem k obchodování s akciemi ČEZ?


Hlasovalo : 13 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz