logo
Svět není tak dramatický, jak vypadá. (FAKTOMLUVA, Hans Rosling)
Aktuálně:
  • Brexit přinesl dokonalý chaos!
  • Britové nemají jasno, co od brexitu očekávají!
  • Přetahování lidí způsobuje firmám potíže, přicházejí o zkušené zaměstnance!
  • Hospodářský motor Evropy se zadrhává. Čísla zaskočila německé statistiky!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

Svět se dramaticky mění. Dohnaly ho překotné změny ze závěru minulého století. Komu prospívají? (1) Těm, kteří se cítí a nejspíš i byli v devadesátých letech ošizení, (2) těm, kteří vycítili příležitost a (3) těm, kteří mají velké oči, ale "nemají na to". Do první skupiny patří bezesporu Rusko. Rozpustilo Varšavskou smlouvu i RVHP, ale slíbené adekvátní reakce se nedočkalo. Do druhé skupiny patří Čína. Bojuje s USA o pozici světového vůdce. Není divu, že se USA cítí být ohroženy. Typickým představitelem třetí skupiny je se svými vzpomínkami na říši, nad kterou slunce nezapadá Velká Británie. K ní se připojila řada nacionalistů, kteří sice vědí, že největší nebudou, ale jako volební munice je národní otázka dobrá.
Starší jen smutně dodávají: lidé se měli až příliš dlouho dobře a neumí si klidu a dobra vážit!
Celý článek
Velká Británie stojí teprve dnes před doopravdy vážným rozhodováním o brexitu. Dosud to byla jen slovní cvičení a manévry. Dnes už se však vážně krájí chléb a odpolední hlasování v britském parlamentu výrazně ovlivní i akciové trhy. Samozřejmě včetně období čekání na výsledek hlasování. S tím počítejme. Druhý důležitý moment, který ovlivní, a v Asii už ovlivňuje, úterní akciové trhy je poslední obchodní statistika. Přebytek Číny v obchodování s USA loni vystoupil na nový rekord. Svědectví jak se Trumpova přání míjí s realitou. Psi štěkají, karavana táhne dál.
Ode dneška také začne globální akciové trhy ovlivňovat i firemní výsledková sezóna 2018 a v Evropě také danění bank v Rumunsku. Včera způsobilo pád ceny akcií Erste Bank. Lednový růstový efekt v jeho letošní modifikované podobě už máme nejspíš za sebou.
Celý článek
V páteční glose jsme se zabývali otázkou, zdali se vlak lednového růstového efektu rozjíždí nebo ne? A právě v pátek trh zaváhal. Byla to jen korekce nebo zastavení růstu? Zatím můžeme bez obav hovořit o korekci. Ano, globální ekonomika stejně jako mezinárodní geopolitická situace nenabízejí zrovna nejlepší vyhlídky, přesto však zatím tuzemský akciový trh vykazuje "jen" známky korekce. Na paniku je ještě dost času.
O nerozhodnosti investorů vypovídá intradenní obchodování těch investorsky nejzajímavějších titulů. Cenová rozmezí, ve kterých se denní obchody uzavírají jsou opravdu široká. Dvě procenta nejsou neobvyklá. Pro drobné investory z těchto statistik vyplývá několik důležitých informací. (1) Pořád není rozhodnuto. (2) Neukvapovat se. (3) Do rozhodnutí o brexitu stále nikdo neví nic. (4) USA nemusejí být akciovým hegemonem na vždy.
Celý článek
 Před nedávnem jsme v glosách psali o vlivu centrálních bank na akciové trhy. A co u nás doma? Jakoby zloděj volal chyťte zloděje. ČNB nabádá k ostražitosti vůči hypotékám. Právem. Ale byla to právě ona, a nebyla ve světě sama, kdo vypustil džina z láhve, když snížila úrokové sazby a rozpoutala šílenství na trhu s nemovitostmi. Vytvořila se a dál se nafukuje nemovitostní bublina. ČNB se ale brání: my ne, my bubliny nevytváříme, to trh!

Nicméně předvídat v ČNB měli. Ceny bydlení rostou o desítky procent, ale inflace, protože ji ČNB hlídá, ne. V podstatě stagnovala a stagnuje. Takový vývoj jednoznačně vede k nerovnováze a je jen otázkou času, kdy to bouchne. Samozřejmě s dopadem na akciový trh. Ale pozor, ten dopad nemusí být nutně negativní.
Celý článek
Tuzemský akciový trh se vzpamatovává z nedávných dramatických propadů. Také americké akcie ve středu, počtvrté za sebou, zpevnily. Růsty podporují jak známky pokroku v obchodních rozhovorech mezi USA a Čínou, tak i nedávno padlé akcie Apple, výrobců čipů a dalších firem citlivých na vývoj v mezinárodním obchodu.
Za oživením také stojí, viz naše středeční poznámka o silném vlivu centrálních bank, také zápis z prosincového zasedání FOMC. FED se pozvolna pod tlakem Donalda Trumpa přeměňuje z jestřába na holubici, když prosincový zápis potvrdil rétoriku FED směrem k opatrnějšímu přístupu než jaký ještě nedávno FED prosazoval. Mnozí členové měnového výboru naznačili, že FED, pokud se týká úrokových sazeb, postupně přechází do vyčkávacího módu. To se trhům líbí.
Celý článek
Pravidelně jsme informování o vývoji HDP a firemních výsledcích a zaplavováni makro zprávami a makro ukazateli. Proto jim přisuzujeme větší váhu než jim doopravdy náleží. Opravdu důležitých fundamentálních zpráv je ve skutečnosti jen zlomek z těch, kterými jsme zasypáváni. Důležité jsou ovšem zprávy o konání centrálních bank. Ostatní zprávy sice často budí zdání akčnosti, ale toť vše. Nic víc.
Některé zprávy působí dokonce i kontraproduktivně. K čemu růst nějakého HDP, když ho lidé až tolik v praxi necítía jejich víra, že růst toho či onoho ukazatele vede k tomu, že se mají líp pak upadá. Viz aktuálně žluté vesty ve Francii. U nás si nebezpečí až tolik neuvědomujeme, protože zaměňujeme investování se spotřebou. Skutečné investování se s makrodaty míjí. Jinak by nemohly akciové trhy ještě nedávno tak padat.
Celý článek
O víkendu jsme psali o aktuálních signálech technické analýzy a intradenního obchodování. Dnes se zastavme u zlata. Řada investičních poradců ho doporučuje, obecně, k nákupu. Pokud se k nákupu rozhodneme uvažme vždy dva momenty.

(1) Zlato nevydělává podobně jako akcie (dividendy) nebo dluhopisy (úroky). (2) Jediným "výdělkem" v jeho případě je spekulace. A ta bývá často velmi záludná. Nákup zlata má smysl přemýšlíme-li o něm spíš jako o investici pro naše děti nebo vnuky. Je to obdobný případ, jako když porovnáváme trading a investování.

Ano, jsme nespokojení s posledním, zejména prosincovým, vývojem na akciových trzích, ale zlato vnímané jako investiční aktivum nám "prosincový" problém nevyřeší.
Celý článek
Minulý zkrácený obchodní týden jsme věnovali "nadčasovým" faktorům. V nastávajícím týdnu se vrátíme ke konkrétním akciím a aktuálnímu dění na tuzemském akciovém trhu. Lednový růstový efekt. Dostaví se nebo to s ním dopadne stejně jako s podzimním růstem, který se nakonec zvrhl v totální prosincový pád?

Nejdříve si připomeňme, teď trochu pozapomenuté burzovní pravidlo. Co roste, poroste dál, co padá bude padat dál. Provází několik posledních týdnů vývoj na globálních akciových trzích.

Odpovědí na padající akcie jsou - námi v těchto případech často doporučovaná - (i) technická analýza (TA), zejména objemové indikátory, japonské svíce, klouzající průměry a Bollingerova pásma (BB) a (ii) intradenní sledování
Celý článek
Využili jsme zkrácený týden a od nového roku se v našich glosách věnujeme fenoménům a myšlenkám, které ovlivní letošní investování. Na konkrétní tituly je zatím čas. Vraťme se ještě na chvíli ke kauze HUAWEI. Stala se symbolem vlivu nových technologií na geopolitiku. Ukazuje, že důležitější než okupace a zabrání cizích území je ovládnutí nových technologií. Fyzické obsazení protivníkova území je druhotné. Ovládnutí Krymu a budování umělých ostrovů v Jihočínském moři patří do vojenských strategií minulosti.
Kauza HUAWEI je příkladem nového druhu geopolitického zápasu. Stačí vypnout soupeřovu komunikaci a přísun energií a je vymalováno.
Celý článek
V novoroční glose jsme se zabývali investiční strategií v měnícím se světě. Dnes, dříve než akciové trhy vstoupí příští týden naplno do investičního roku 2019, se ještě zamysleme nad fenoménem, který, zejména na tuzemském trhu, zkresluje pohled na investování. Řeč je o regulacích. Na pranýři jsou především regulace Evropské komise a Evropské unie. Ale co to jsou doopravdy regulace?
Na silnicích jezdíme vpravo. Jsou to pravidla, abychom se nepozabíjeli, nebo regulace? Dotace se poskytují (nebo ne?) podle pravidel, která musí "obdarovaný" ctít. Jsou to regulace oné škaredé Evropské unie nebo pravidla pro pomoc slabším na nichž se členové Evropské unie většinově domluvili?
Celý článek
S novým rokem se obvykle pronášejí "moudré" a často zbytečně patetické projevy. Hovoří se o nadčasových výzvách a mluvit a poslouchat se chce kdekdo. Raději si však sundejme růžové brýle. Akciový závěr roku 2018 přinesl investorům hodně studenou sprchu a rok 2019 bude plný změn. Vynechejme oslavné řeči a vrhněme se raději přímo "z mosta do prosta"!
Prostě to zařídíme. Přitažlivý slogan, ale prázdná a laciná slova. Připravujeme se na minulé války, vychováváme děti pro práci v minulém a možná i předminulém století. Jediným, avšak jen zdánlivým pojítkem s 21. stoletím je výstavba jaderných bloků. V době kdy neumíme ani opravit silnici nemají jaderné bloky s pokrokem nic společného. Jsou jen hrou na pokrok.
Celý článek
Je pátek 28. prosince a před námi poslední tuzemská burzovní seance roku. Teď už toho moc nevymyslíme. Ať se děje co se děje. A že se toho děje! Americké akcie například předvedly ve čtvrtek opět fantastický kotrmelec. Vymazaly v závěru dne výrazné dopolední ztráty, připomeňme, že po povánoční nevídané rally, a opět posílily. Investoři se oprostili obav z vývoje světové ekonomiky, které vyvolala zpráva z Číny, kdy tam zisky průmyslových společností v listopadu zaznamenaly první pokles za bezmála tři roky.
Důležité dnes a v nejbližší budoucnosti je něco úplně jiného. (1) Tituly budoucnosti, (2) co s volným časem a (3) reakce lidstva na politický marketing. Na tomto poli hledejme investiční inspiraci!
Celý článek
Investujme do emisí, které nabízejí naplnění níže naznačené investiční strategie. Hned. Už zítra a především v roce 2019. Hledejme "tituly budoucnosti". Je jich dost, jenže je ještě neumíme rozpoznat a najít.
Žijeme v inspirativní době a rok 2019 přinese zásadní změnu. Padají dávno vyzkoušené vzorce chování, zvyklosti i pravidla. Jde o celkovou změnu přístupu člověka-investora, k životu, který se opírá o dva hlavní pilíře. Marketing a produktivitu práce. Ani jeden lidé zatím nezvládli.
Pokud se marketing zabýval otázkami prodeje zboží a služeb bylo vše relativně v pořádku. Měl smysl a dal se udržet na uzdě Teď už však jde o totální vymývání mozků. Ve výrobě, a ukazuje se, že už i ve službách, nahrazují člověka roboti. Lidé mají víc času. Umí ho ale užívat?
Celý článek
Globální akciové trhy postihl před vánocemi masakr cen. Bohužel v obráceném gardu než jak jsme zvyklí ze známé reklamy. Co se stalo? Stačí jeden, nijak extra vzdělaný a moudrý a do sebe zahleděný muž, ukazuje se však, že i žena, a je zle. Pár podobných se přidá a svět je uvržen do zmatku a chaosu. Kdo neskáče není Čech (Amík, Brit, Rus, Číňan, doplnit podle libosti), nic než národ a na neštěstí je zaděláno. Zatím padají globální akciové trhy a akcie. Po tiskové konferenci ruského prezidenta, který varuje před možností jaderného konfliktu už ale doopravdy zamrazí. Mohou padat i naše domy a města.
Nejen změny globálního počasí, ale i střídání ne zrovna vhodných politiků může lidstvo a akciové trhy zahnat do pekel. Je vskutku nejvyšší čas vrátit se ke kořenům. A to z gruntu.
Celý článek
Od nepaměti jsou lidé zvyklí na opakování ročních období. Teď si zvykáme, že jaro a podzim se z ročního cyklu pomalu vytrácejí. Něco podobného se týká i pradávné burzovní zkušenosti, která velela opustit v květnu akciový trh a vrátit se na něj až na podzim. Také ona se však pomalu vytrácí. Život je změna. Rádi o ní srdnatě mluvíme, hůř ji ale v reálném životě vstřebáváme. A o tom je současné globální akciové obchodování.
Stejně jako zákonitosti střídání dob ledových a změny globálního počasí se opakují i dlouhodobé akciové zákonitosti. Po bujarém veselí na horní palubě se trhy s dlouhodobější  pravidelností vrací ke kořenům. A to je dnešní situace.
Celý článek
Závěr letošního akciového obchodování nejednoho investora zklamal. Mysleme však pozitivně. Nabídl i nebývalou zkoušenost a tedy i užitečné poučení. Aniž bychom se chtěli kohokoli osobně dotknout více než kdy jindy se ukazuje, jak lidé se silnou touhou po absolutní moci cíleně rozdělují společnost a ničí svobodu člověka. Z našeho pohledu DOWER-D i svobodu investování.
Co víc si mohou mocní přát než tupá zlatíčka, kterým stačí nabídnout slevu nebo přidat na mzdě? Možná, časem, budeme letošnímu netradičnímu závěru akciového obchodování za poučení vděčni. Kdoví?
Celý článek
Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. A přidáme-li reálné zkušenosti s referendem o brexitu ve Velké Británii máme obraz globální akciové scény jako vyšitý. Itálii, Huawei či Rusko s Ukrajinou už ani nemusíme přidávat. Přebít takové trumfy nedokáží ani vánoce s Novým rokem dohromady. Zvlášť když i nadále platí Trumpovo "jen když se peru a je o mně slyšet"! Nebo je ještě brzy hanět, chválit určitě ne, den před večerem?
Závěr letošního akciového obchodování je hodně netradiční a tudíž i velmi poučný. Učme se proto z nezvyklého závěru roku a neplačme nad trochou rozlitého mléka. Je v něm, jak říká přísloví, vody dost!
Celý článek
Na prahu posledního uceleného akciového obchodního týdne roku už jde o klíčové principy, ne o detaily. Fenoménem posledních let, s nástupem Donalda Trumpa sílícím, je rozdělování zemí, společností a lidí vůbec na dvě v podstatě stejně silné skupiny. Příznivci Trumpa ho bezmezně milují a jeho odpůrci stejně intenzívně nenávidí. Příznivci brexitu se ostře vymezují vůči jeho odpůrcům. Doma fanklub dua Babiš - Zeman vytrvale zesměšňuje lidi s jiným názorem a komunisté se spojují s kapitalisty. Podobná napětí ve společnosti vždy hrozila a často i vedla k občanským válkám. Jsme moudřejší? Co na to akciové trhy?
Když se dva perou, třetí se směje. Ví, že jde o globální moc, kterou, byť si to Amerika a americký prezident neuvědomují, USA ztrácejí.
Celý článek
Čeho je moc, toho je příliš, říká se. Stejné to je i s informacemi o akciovém obchodování. Čím méně víme, tím více informací chrlíme. Investore vyber si. Je to cesta jak nic neříci a zachovat si, nebo si to aspoň myslet, tvář. Podobně to teď vypadá, když listujeme investičním zpravodajstvím. Po středečním růstu se ve čtvrtek akciím už zase tolik nedařilo. V USA indexy zahajovaly mírnými zisky. Ty se však nepovedlo udržet a burzovní seance nakonec končila smíšeně. V Asii to bylo v pátek ráno ještě horší.
A další zpráva. ECB rozhodla o zachování stávající výše úrokové sazby, přičemž počítá s jejím zachováním až do poloviny příštího roku. Také potvrdila, že program odkupu dluhopisů ukončí ke konci letošního roku. A zase se dařilo/daří ropě. Takové a podobné informace prodlužují období nejistoty.
Celý článek
Geopolitické aspekty akciového obchodování ztrácejí nyní, těsně před koncem roku, smysl. Máme na mysli konkrétně středeční odvolávání/neodvolávání britské premiérky jejími spolustraníky, které se ukazuje být spíš chytrým trikem před parlamentním schvalováním dohody s EU nebo jednání europarlamentu o Andreji Babišovi, potažmo dotacích Agrofertu. Důležitější z pohledu drobných i větších investorů nyní je, že do hry naplno vstoupily objemy a spolu s nimi samozřejmě i další signály technické analýzy. Vyschlé prameny, velký pokles cen akcií při nízkých objemech, už volaly po "severní" korekci. O rally ale ještě mluvit nemůžeme.
Vystresovaní investoři jsou už dávno mimo trh a ti, kteří "svým" hodnotným titulům věří nikam nespěchají. Vědí své. Kdo si počká, ten se dočká. Ale teď už není na co čekat.
Celý článek
Do hry naplno vstupují objemy. Pokles cen akcií při velkých objemech signalizuje korekci nadhodnocených akcií. Tuto fázi máme za sebou. Pokles při nízkých objemech, ten nás teď zajímá nejvíc, signalizuje vyschlé prameny a nezájem o obchodování. Vystresovaní investoři už dávno utekli a ti, kteří "svým" hodnotným titulům věří nikam nespěchají. Vědí své. Kdo si počká, ten se dočká. A co izolované a jednorázově vysoké objemy z "ničeho nic"? Jsou sondou. Sondují, zdali jsou už trhy a investoři připraveni k růstové korekci. Sondují, zdali už do vlaku naskočit nebo ještě, kvůli vyššímu výdělku, počkat.
Vše co mělo/muselo být letos na geopolitické scéně řečeno bylo řečeno a tak už je nyní klid a čas věnovat se v klidu akciovým trhům. Hrr na ně!
Celý článek
Globální akciové trhy jsou nadále vystresované a zmatené. S vtipnou poznámkou v krátké době po sobě opět přispěchal náš věrný čtenář: "Když se tak zamyslím nezbývá mi, než ten předvánoční úklid přejmenovat na přetopený papiňák s ucpanou a vadnou pojistkou, pod kterým v tom dnešním zmatku zapomněli zhasnout plamen". Opět výstižný komentář. A na závěr dodal: "Stále je spousta lidí, kteří jsou ochotni levně prodat, aby mohli následně draze nakoupit. Já zůstávám DowerSting!" Nemáme co dodat a za závěrečnou podporu děkujeme.
Poslední dny opravdu vrší jednu významnou a přitom i zmatečnou událost za druhou. Čert aby se v tom už vyznal. USA - Čína. Domluvili jsme se, jenom nevíme jak. Francie. Bouříme se, děláme škody, nevíme proč. Brexit. Chceme jej nebo ne?
Celý článek
Investování - Investing. Jedinečná příležitost podílet se na společném bohatství a zisku. Program pro 21. století. Příležitost jak si finančně zajistit budoucnost. Od prosince 2018 používáme v DOWER-D hashtag #DowerSting! - Dowerovo investiční "nakopnutí". Přečtěte si v synergickém okénku proč. Pod tímto novým hastagem vás budeme napříště informovat jak se v investičním prostředí pohybovat a proč.
Třeba právě teď, kdy jsou globální akciové trhy vystresované a zmatené. Donald Trump zasel vítr a teď jsou všichni, američtí investoři i Britové po kruciálním rozhodnutí o brexitu zděšení z toho co zaseli. Bouři. Bude pokračovat? Co přinese? Zkázu a zmar?
 
Celý článek
Globální akciové trhy jsou vystresované a zmatené. Donald Trump zasel a teď jsou všichni, stejně jako Britové po kruciálním rozhodnutí o brexitu zděšení z toho co zaseli. Do konce roku zbývá už jen pár dní a akciím zaslíbený prosinec místo růstu a startu lednového růstového efektu pořád tápe. Sílí rozporuplné komentáře a všichni hovoří o recesi. Jakýmsi mentálním vysvobozením z této skepse se tak jeví názor Jima Clarka o "panice algoritmů" a pohled na druhou polovinu čtvrtečního obchodování v USA.
Celý článek
Spojené státy se včera rozloučily se svým 41. prezidentem Georgem Bushem starším. Bylo to nostalgické loučení. Utichly i akciové trhy. Jako by s Georgem Bushem odcházela i "stará dobrá Amerika". Prezidentství jako služba vlasti versus ego a populismus. Ostatně vyznívalo to i ze samotného pietního obřadu. Odešel aristokrat demokracie. Trochu symbolicky a už v předstihu změnu a s ní spojený mentální zmatek signalizovaly už v úterý i americké akciové trhy.
Celý článek
Aktuálně jsme svědky nebývalých zvratů. Optimismus po summitu G20 trhům vydržel jeden den. Nebývalá situace. Nechtěně reflektuje na vydání vzpomínek Paula Volckera, který stál do roku 1987 v čele FED a úspěšně bojoval s obdobím vysoké inflace. Nyní ve věku 92 let vydal své vzpomínky. Pamatuje 2. sv. válku, dobu, kdy po ní USA pomáhaly Evropě a kdy otevíraly celý svět investicím a obchodu. Teď se o ten svět, který celý život pomáhal budovat bojí.
Celý článek
Jeden z posledních týdnů roku 2018 začal včera dobře. Hrozí však, viz úterní ranní obchodování v Asii, že optimismus z jednání mezi Čínou a USA na summitu G20 brzy vyprchá. Naštěstí komentáře šéfa FED Jeromeho Powella a zápis z posledního jednání FED z minulého týdne platí dál. Doma může být 49. týden ovlivněn vývojem okolo ČEZ. Proto právě jemu musíme věnovat pozornost. Zajímavým spekulačním titulem bylo/je O2. Podzimní spekulační růstové období tedy může pokračovat.
Celý článek
 (1) Před summitem G20 investory v minulém týdnu potěšily především komentáře šéfa FED Jeromeho Powella a zápis z posledního jednání FED. (2) Potěšil i samotný summít G20. Uklidnění obchodního napětí mezi Čínou a USA a celkové vyznění summitu. (3) Nastávající týden tak může - na tuzemském trhu - ovlivnit především vývoj okolo ČEZ. Jemu musíme věnovat pozornost především. (4) O2 naopak předvedlo co znamená, když se řekne podzimní růstové období, resp. podzimní spekulace.
Celý článek
Po mírném středečním oživení poté co šéf FED signalizoval, že cyklus zvyšování úroků by mohl skončit dříve, než se předpokládalo je toho dnes dost na co musí investoři čekat. Především (1) summit G20 nejvyspělejších zemí světa v Buenos Aires, na němž by také mělo dojít k (2) setkání Trumpa a Si Ťin-pchinga a řešení obchodních vztahů mezi USA a Čínou a doma bude nepochybně událostí číslo jedná (3) MVH ČEZ, která se poprvé v historii bude konat na popud minoritních akcionářů.
Celý článek
Často opakujeme, že se nic nejí tak horké, jak se to uvaří. Středeční globální akciové obchodování a dnešní ranní Asie jsou toho "chodícím" důkazem. Už po celá staletí se burzovní obchodování řídí nepsanými zákony a ty se nemění. Výkyvy nahoru či dolů jsou samozřejmostí, ale princip zůstává. Nebo také čeho je moc, toho je příliš. Přesto, že se teprve nacházíme před jednáním zemí G20, doma MVH ČEZ nebo brexitem či novými nevyřešenými geopolitickými problémy akciové trhy vědí své. A jsou připraveny.
Celý článek
Domácí akciová scéna čeká na zítřejší MVH ČEZ. Nechceme minoritní, drobné a ještě drobnější investory zarmoutit, ale moc od ni nečekejme. Jednání bude nejspíš dost podobné tomu z minulého pátku o vyslovení nedůvěry vládě. Mnoho řečí - a nic. Podobná jednání jsou vždy jen a jen o síle. A tu minoritní akcionáři nemají. Přesto ale dvě silné zbraně mají. (1) Legislativu na ochranu minoritních akcionářů a (2) vývoj ceny akcií před odkupem. O nich by měli investoři/akcionáři přemýšlet a podle nich jednat.
Celý článek
Americké akcie v pondělí razantně vzrostly. Dobrou náladu podpořil vedle maloobchodních signálů především růst cen ropy po propadu v minulém týdnu. Teď investoři napnou pozornost na summit skupiny G20 v Buenos Aires. Koná se v pátek a v sobotu. Donald Trump a Si Ťin-pching se tam mají setkat a mluvit spolu o svých sporech (jen jejich?) o cla. Tuzemská aktuální situace dál směřuje k poklidnému obchodování ve stylu taková "normální akciová rodinka". Nebo už je čas na ofenzívu?
Celý článek
V pátek jsme po čase opět byli svědky velkolepé parlamentní show. Namluvilo se toho moc, nevyřešilo nic. Ale přece. Znovu se ukázalo, jak málo vědí Češi o investování a jeho vlivu na politiku a nechápou o co doopravdy jde. O ČEZ se v pátek v Parlamentu ČR hovořilo velmi málo a přesto šlo právě o něj. Protože to je jedna z posledních privatizačních kořistí, o kterou ještě v Česku jde. A po pátečním posílení moci už není nutné déle čekat. Naopak je čas rychle jednat.
Celý článek
Česko v pátek čeká hlasování poslanecké sněmovny o důvěře vládě. To však žádné zvraty nepřinese. Neovlivní ani tuzemský akciový trh. A protože se neděje nic nečekaného ani ve světě čekáme i dnes poklidné obchodování. Navíc v USA se ve čtvrtek kvůli Dni díkůvzdání neobchodovalo a páteční akciové obchodování bude díky Černému pátku zkráceno. Teprve příští týden bude zajímavější. Investoři budou odhadovat další vývoj právě podle toho,jak dopadne nastávající nákupní víkend.
Celý článek
 Středa přinesla na trhy zklidnění. Nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Přesto, že americká makrodata nedopadla nejlépe. Dnes zůstanou americké akciové trhy kvůli Dni díkůvzdání zavřeny a páteční obchodování bude díky Black Friday zkráceno. Jinými slovy: tento týden už zázraky ani v USA ani na globálních trzích nečekejme. V příštím týdnu budou investoři odhadovat další vývoj podle toho,jak dopadne nákupní víkend. Čeká nás tedy nejspíš v závěru tohoto a na začátku příštího týdne poklidnější obchodování.
Celý článek
Aplikací dobře známého Paretova pravidla na globální akciové trhy se 20% investorů "živí" neúspěchem zbývajících 80%. Poté co v posledních necelých dvou letech ovládla svět strategie "destruktivního marketingu" se zdá, že se nůžky rozevřely ještě víc a poměr na akciových trzích se pohybuje už někde okolo 10/90. Kdo seje vítr, sklízí bouři. Problém tkví v tom, že destruktivní strategie nemá vítěze a pokud ano, zhusta ho smete válečná vřava. I proto mnohým historikům připomíná dnešní doba dobu těsně před Velkou válkou.
Celý článek
Ani počátek 47. týdne neprolomil nervozitu a nejistotu na globálních trzích. Zdrojů dnes už chronických obav je víc. Chováním FED v příštím roce počínaje a aktuálním vývojem na trhu s ropou konče. Brexit už ani nepočítaje. Spekulačně zajímavý je tuzemský vývoj. Index PX netrpělivě tančí okolo svého 200DMA, aktuálně je mírně pod, a neví kam se vrtnout. Pověst bank ale může vážně poškodit skandál Deutsche Bank a tak to ani aktuálně nejpřirozenější čekatel na první větší spekulaci - O2 - nemá snadné.
Celý článek
Poslední týdny, včetně posledního, jsou nebývale volatilní. Především kvůli přetrvávající nejistotě v mezinárodním obchodu a brexitu. V USA za týden klesly všechny tři hlavní akciové benchmarky a doma se stačí podívat na vývoj indexu PX, který se překrývá se svým 200DMA. Zřídka kdy vídaný obrazec! I proto se dál držme technické analýzy. Situace není ztracená a ambice domácího akciového trhu na podzimní růstovou trajektorii je na něm pořád přítomná. I díky přísloví každý chvilku tahá pilku.
Celý článek
Tuzemský, ale i globální akciové trhy tápou. Zdroje obav a nejistot jsou stále stejné. Obchodní válka USA s Čínou, byť ve čtvrtek prý, podle zdrojů deníku Financial Times, byla další vlna amerických protičínských cel zatím pozastavena, protože obě země spolu dále jednají. Mluvčí deníku však zprávu popřel. Přesto se ale vývoj obchodování na amerických trzích nakonec zlepšil. Z Velké Británie zase přicházejí takové zprávy o brexitu z nichž není snadné jednoznačně odhadnout jeho konec.
Celý článek
Letošní období podzimního růstu je zatím dost jiné než jsme bývali v této době v minulosti zvyklí. Příčinou jsou tři hlavní události, které investory zaskočily. (1) Zuřící obchodní války a hrozby jejich eskalace, (2) dokončování jednání o brexitu a (3) kauza Andreje Babiše juniora. Na druhé straně je ale díky technické analýze možné pozorovat snahu akciového trhu se k dobrým tradicím vrátit. Není to však snadné. V Česku tento vývoj aktuálně prezentují akcie VIG. Podívejme se na ně.
Celý článek
Lidé si neradi přiznávají vlastní omyly a chyby. Proto neblahé důsledky minulých omylů přetrvávají. Do této kategorie patří i důvěra, kterou jsme vložili do rukou vševědoucích vůdců. Mementem nám budiž nacismus, Hitler a víra většiny Rusů ve Stalina. Přetrvává dodnes. Neradi přiznáváme, že jsme vsadili na špatnou kartu. To je faktor, který hraje hlavní roli i ve vlivu aktuální české situace na akciový trh. Ovlivní kauza Andreje Babiše juniora akciový trh? Teď hned asi moc ne, ale důsledky budou vážné a trvalé.
Celý článek
  Americké akcie v pondělí znovu razantně oslabily. Za poklesem stály především Apple a banka Goldman Sachs. Olej do ohně přidalo i přetrvávající napětí z obchodního sporu mezi USA a Čínou. Investiční očekávání zhoršily i firemní výhledy. Vedle Goldman Sachs také General Electric. Nervozita panuje i na domácím trhu, na kterém se "tutovky" se ne a ne rozjet. Zato "kvalitním outsiderům" se daří. Jedním z příkladů za všechny je VIG. Domácí nervozita pramení především z vývoje a dění okolo ČEZ.
Celý článek
Obchodování s ČEZ je už několik týdnů nejen zajímavé, ale především o mnohém vypovídá. Nebo spíš hodně napovídá. Jednoznačně spekulační intervence - tu ve prospěch prodejů, tu nákupů-  potvrzují prostou pravdu: urvi z jedné z posledních příležitostí ke zbohatnutí co nejvíce. Samozřejmě zabalenou do vznešených ideálů a řečí o budoucnosti našich vnuků. Půjde ale jen o vyvolené vnuky a bude jich jen pár. Před ČEZ stojí jen dvě alternativy. (1) PREBENDY nebo přímo (2) OVLÁDNUTÍ ČEZ.
Celý článek
 Americké volby skončily. Zapomeňme. Akciové trhy opět žijí svým vlastním životem a ten ve čtvrtek ovlivňovalo rozhodnutí FED ponechat úroky beze změny, klesající ceny ropy a některé horší firemní výsledky. Rozhodnutí FED nebude mít na obchodování žádný výraznější vliv. Čekalo se. Americkou ekonomiku FED označil za silnou se zdravým růstem, ve které se inflace pohybuje poblíž 2% cíle. Kromě některých slabších firemních výsledků se nic vážného neděje. Hlavním kruzotvorným faktorem je aktuálně cena ropy.
Celý článek
Americké volby jsou za námi. Za svůj úspěch je považují jak demokraté (v Kongresu získali kontrolu nad republikány), tak i republikáni (byl to skvělý den, pochvaloval si volby Trump). To stojí za pozornost! Americké i globální akciové trhy rostou a evokují nové otázky, viz sdílení DOWER-D na facebooku. Prosazují se PR (volby v USA úspěch všech) a politický marketing (Jaderné šachy: Proč je třeba rozbít ČEZ?, Pravý prostor) už i v investování? Jak bude investování v prostředí "investičního marketingu" fungovat?
Celý článek
 Středeční globální akciové obchodování ovlivní výsledky amerických voleb. První předběžné výsledky jsou již známé. Faktorem ke sledování jsou teď časová pásma. Tak jak se obchodování bude probouzet a šířit z Asie přes Evropu do Ameriky budou investoři vědět víc upravovat svá investiční rozhodnutí. Začnou se objevovat první analýzy a komentáře a ty se tak samozřejmě stanou prvními impulsy k investiční akci. Proto je sledujme. Americké volby budou charakteristickým rysem 45. investičního týdne.
Celý článek
Pondělní smíšené obchodování v USA a nejen tam souvisí s čekáním na výsledky amerických voleb. To byl a ještě bude charakteristický rys obchodování ve 45. týdnu. V Česku ale  jsme jen diváky z druhé řady. Proto se raději zabývejme děním na pražské burze. Na ní budou i v tomto týdnu působit především technické faktory, které jsme zmínili v posledních glosách. (1) "Zubaté" růsty, (2) Bollinerova pásma a (3) vývoj cen akcií vzhledem k jejich 200DMA. Jim věnujme pozornost především.
Celý článek
V páteční glose jsme investorům připomněli sílu "zubatého" růstu a naznačili význam 200denního klouzavého průměru. Ten vzroste v mezidobí čekání na tuzemské firemní výsledky 3Q 2018 v příštích týdnech. (1) Akcie jejichž ceny jsou hluboko pod 200DMA musí nejdříve na metu 200DMA dosáhnout. (2) Pak si vyberou oddychový čas, případně, stojí-li růst na vratkých základech, opět klesnou. (3) A konečně emise, které oddychový čas využily mohou znovu a dál růst. A to je celé. Jednoduchá spekulační formule.
Celý článek
Řada významných tuzemských akcií vykazuje "zubatý" růst. To je dobrá zpráva. Po poklesech má emise/trh v podstatě jen dvě možnosti. (1) Rozvíjet se do strany a začít "od začátku". Tak tomu obvykle bývá, pokud byl pokles předvídatelný a očekávaný. Například po dividendách. (2) Rychle se po poklesu vrátit k růstové trajektorii. Buď přímočaře a bez okolků nebo po "zubaté" trajektorii. Druhá cesta je bezpečnější. Investoři vědí, že propad byl "nezasloužený", ale drobnými růsty si kvůli možným spekulacím "kryjí záda".
Celý článek
Nebývale turbulentní říjen (i na říjen!) končil včera optimisticky, když akciové trhy po celém světě rostly a napravovaly škody napáchané korekcí. Dnes ráno se vcelku daří i Asii. Důvodů k říjnové abnormálně vysoké volatilitě bylo víc. Ve středu jsme je pojmenovali. Teď je čas na zacelení ztrát a pozdější vylepšení portfolií před koncem roku. Klienti fondů přece chtějí číst dobré výroční zprávy. Strachu a obav si už užili až až. A to je v podstatě také krédo, se kterým vstupujeme do závěru roku!
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

KB - BB, SAR, MACD
Komerční banka zvedá hlavu. Index PX dál pod 200DMA!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií k 30.4.2019
(zadáno: 29.12.2018)
Návod
Název akcie Cena k:
30.04.2019
CETV CME 54.83
ČEZ 547.75
ERSTE 784.00
KOFOLA ČS 270.83
KB 842.50
MONETA 76.38
O2 238.50
PEGAS 757.83
PHILIP M. 14650.00
VIG 496.88
Celkem se hlasovalo: 8x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 29.12.2018 je nastavena ke dni 30.4.2019. Predikujte!

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.

DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

leden 2019
PoÚtStČtSoNe
 
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 

únor 2019
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Které z níže vybraných titulů budou letos na BCPP nejúspěšnější?


Hlasovalo : 101 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz