logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně:
  • Trh se prý pročistí, opadne zájem o reality, auta a o luxus!
  • Vláda připouští vstup státu do části domácích firem!
  • Pandemie koronaviru štěpí EU. Ta podle Itálie skončí!
  • A je to tu! Metnar chce posílit v době ohrožení státu moc premiéra na úkor parlamentu!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

Lidé dávají přednost příběhům před pravdou. To je fakt a je ztrátou času bojovat s tím. Lepší je přemýšlet o těch příbězích. Koncem 70 a v 80 letech minulého století toužili rodiče více než dříve, aby se jejich ratolesti dostali na vysokou školu. "Vlivnému" funkcionáři vysoké školy stačilo podstrčit nějakých plus mínus pětadvacet tisíc a čekat. Pokud se potomek na vyvolenou VŠ dostal, peníze funkcionáři zůstaly. Pokud ne, s omluvou je vrátil. Byl přece čestný a férový. A nemusel hnout prstem. Odvedl "výsledek" aniž by vydal jakoukoliv energii.
Dnes jsme díky boji s koronavirem svědky sofistikovanějších příběhů - výkonů (a popularity) za cizí peníze. To je parádní číslo dneška a ukázka i návod zároveň jak zůstat ve hře a být za kinga.
Celý článek
Tuzemský i globální akciové trhy váhají okolo klasické české pohádkové otázky NAŠLI, NENAŠLI mí rádcové? Tedy akciové dno. Ještě nenašli, ale důvody k intenzivnímu hledání mají! Americké akcie uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Dařilo se titulům z energetického sektoru, které podpořil prudký růst cen ropy. Donald Trump na twitteru napsal, že doufá a věří, že Saúdská Arábie a Rusko přistoupí ke snížení těžby ropy o 10 mil barelů/den. Mluvčí Kremluale takovou možnost odmítl a popřel, že by  Vladimir Putin se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem vůbec hovořil, jak Trump také na twitteru zmínil.
Nám pohádkové NAŠLI, NENAŠLI potvrzují grafy a signály technické analýzy. Tuzemský akciový trh sice ještě zdaleka není stabilizovaný, ale šance na dosažení dna je už vysoká.
Celý článek
V souvislosti s investičními spekulacemi, které v této době doporučujeme k nápravě aktiv se množí dotazy, jak vůbec ke spekulacím přistupovat. Několik desetiletí byly hnacím motorem spekulací indikátory technické analýzy (TA). Jejich počet se v průběhu let zvyšoval a jednotlivé nástroje se zdokonalovaly. Na mysli teď máme především tzv. divergence. Působení toho kterého indikátoru nejen kompletně "v celku", ale stále častěji na růstové či klesající trajektorii. Mluvíme o pozitivní a negativní divergenci. To byla první velká inovace nástrojů TA.
S postupem času, zdokonalováním výpočetní techniky a rozšiřováním znalostí o vývoji cenných papírů a indexů už ani tyto inovace nestačily. Objevily se mraky pravděpodobnosti. Posouvají signály na vyšší úroveň. Pravděpodobnost jejich vývoje v čase.
Celý článek
Lidé zajímající se o investování se v podstatě dělí do tří skupin. Na (1) tradery, svým způsobem investiční hráče, (2) teoretiky, kteří o investování hodně mluví, ale nikdy sami pořádně neinvestovali ani korunu a (3) skutečné investory. Jedno však mají tyto skupiny v době koronavirové společné. Více času, který podle svého využívají.
Tradeři tvoří specifickou skupinu. Investují v krátkých časových intervalech a tak se jich hluboké propady vlastně ani moc netýkají, protože v každém čase surfují "na vlně". Tu vzdouvající se, tu propadající se. Teoretičtí investoři mají víc času donekonečna o investování mluvit. Opravdu zajímavá je až poslední skupina. Skládá se ze dvou podskupin. (i) Konkrétní investoři investují do konkrétních firem, nemovitostí a pozemků. (ii) "Burziáni". Jejich aktivy jsou cenné papíry.
Celý článek
Tuzemský akciový trh, zdá se, již "koketuje" se svým dnem. V podobných situacích  se někdy mluví o černých labutích nebo o šedivých nosorožcích. Černou labutí (black swan) rozumíme akcii nebo také událost, která se těžko předpovídá, protože nemá precedent a má negativní dopad do ekonomiky či trhu. Šedým nosorožcem (grey rhino) naopak označujeme akcii nebo pravděpodobnou událost s velkými a často negativními následky, ale s relativně předvídatelnými dopady, kterým se však nedostává té pozornosti, jaká by jim po zásluze náležela.
Jaké akcie máme z tohoto pohledu aktuálně na domácím akciovém trhu? Černé labutě nebo šedivé nosorožce? A jak s nimi v tuto chvíli pracovat?
Celý článek
Dnešní víkendovou glosu věnujeme kritickému emailu, který jsme nedávno obdrželi a velmi si ho vážíme. Právě pro tu jeho kritičnost. Citujeme: "Vyhledával jsem vždy až hltavě, ale i s určitou rezervou Vaše názory, aby mi pomohly zorientovat se v oblasti investování. A nyní takový obrat. Po Vašich ukrutně zmýlených predikcích v období nástupu a prvopočátků expanze koronaviru jste se svou bezradností utekl ke kritice vládních špiček ČR. Zklamal jste nás a myslím a vím, že i sám sebe. Velká škoda po té, co jste Vy a Váš tým dosud dokázal."
Vůbec nebudeme unavovat bojem za svou pravdu. Naopak. Hledáme v jistě upřímně míněných slovech poučení a klíč ke zlepšení našich služeb. Každé poučení, natož kritické, je vydatným informačním zdrojem. Byla by škoda ho nevyužít.
Celý článek
Ve víkendové glose se vrátíme k hlubšímu zamyšlení co technická analýza (TA) ve spojení s makry a fundamentální analýzou (FA) dokáže a co ne. Dnes se zatím omezíme na praktické výstupy. Grafy čas od času zveřejňujeme na facebooku Dower-D. Takže co konkrétně napovídají indikátory Japonských svící, Candlesticks, a pravděpodobnostních mraků, Forecast Cloud?
Nejdříve dvě důležité poznámky. (1) Candlesticks patří mezi indikátory, které jsou svým způsobem "nejakčnější". Proto je milují tradeři. (2) Forecast Cloudy naopak patří mezi indikátory, které pracují v delším předpovědním období. Od 30 do 180 obchodních seancí. Vycházejí ze základních indikátorů, například vzpomínaných Candlesticks. Běžně se používá okolo padesáti indikátorů. Jak je interpretovat a co vlastně dokáží?
Celý článek
Charakteristickým rysem příštích obchodování na globálních akciových trzích po nedávném krátkém vydechnutí teď bude vysoká volatilita. Viz středeční obchodování v USA. Začátek obchodování byl sice smíšený, ale přesto mírně optimistický. Díky dohodě vyjednavačů Bílého domu a republikánů a demokratů v Senátu na balíku opatření na podporu ekonomiky USA. V závěru obchodování se ale vše opět zvrtlo. Přišla zpráva, že bitva v Kongresu USA pokračuje. Není divu. Jedná se o největší finanční pomoc, o jaké kdy Kongres USA jednal.
Český akciový trh začínají negativně ovlivňovat zprávy o odsouvání valných hromad a omezování dividend. Naopak vstřícně se k vyplacení dividendy staví ČEZ. Bodejť by ne, státu se budou hodit.
Celý článek
Tuzemský akciový trh se v úterý po sérii pádů dožil po předchozím krátkém přešlapování na místě prvního výraznějšího růstu. Konečně, vydechl si nejeden investor. Dobré zprávy dorazily v noci i z Ameriky. Trhy tam zakončily burzovní seanci výraznými zisky a vymanily se z nejnižších hodnot za poslední tři roky. Za vším stojí optimismus vyplývající z možného blízkého schválení ekonomických stimulů ze strany americké vlády. Podobně jako u nás si velké zisky připsaly hlavně ty tituly, které se v posledních týdnech hodně trápily. Pro tuzemský trh je pozitivním konstatováním a impulzem skutečnost, že se dařilo bankám.
Včera jsme napsali, že jsme svědky hledání dna tuzemského akciového trhu. Našlo se? Našli mí rádcové? Nenašli? Našli. Zatím bez vykřičníku. Šance ale vzrůstají.
Celý článek
Teď jsme svědky hledání dna tuzemského akciového trhu. Délka a úspěšnost hledání úzce souvisí s predikcí dalšího vývoje okolo koronaviru. Jaké jsou možnosti? (1) Vakcína. Tu lze očekávat za rok až rok a půl. (2) Vytvoření imunity v populaci. To může trvat i přes dva roky. (3) Objevení účinného léku. Odhadnout termín zatím nejde. A pak už jsou k dispozici spíš "technická" řešení. (4) Navýšení počtu ventilovaných lůžek nebo (5) masivní testování. Ani v jedné variantě tedy nelze spolehlivě odhadnout jak dlouho může čekání na Godota trvat.
A protože tedy nevíme KDY je zřejmé, že způsob našeho života se změní. Spolu s ním se změní i globální akciové trhy, mentální přístup k nim a samozřejmě i portfolia. Klást si otázku KAM až mohou trhy klesnout nikam nevede. Důležité je JAKÉ trhy?
Celý článek
Jsme ve válce, straší lidi premiér! Současně však vyzývá: Nestrašte lidi! Jiná slova volí vicepremiér. Je to největší výzva od druhé světové války. Nejdříve vystrašit a pak se nabídnout jako záchrance. Obojí je PR a politický marketing. Proti nim stojí opravdová statečnost lidí v první linii. Nezapomínejme však ani na racionalitu. Soustřeďujeme se výlučně na zdravotní stránku věci a nebereme dostatečně v potaz společensko-ekonomické důsledky drakonických opatření.
Drakonická opatření budou mít drakonické následky? Finanční krizí v letech 2008 a 2009 jsme se "proškrtali" k nedůvěře vůči novému řádu. Po migrační krizi jsme dospěli k rozhádané EU a teď po koronavirové krizi k planetárnímu sobectví. Svět už funguje docela jinak, než jak jsme ho znali.
Celý článek
Kritika mainstreamu vynesla nahoru Trumpa i BabišeHvězdou je ale Greta Thunbergová. Ne proto že oslovuje miliardu svých vrstevníků, kdo ji má, pánové, že, ale proto, že boj s mainstreamem myslí vážně a dotahuje ho do konce. Tento svět není pro staré, říká Greta! Je to kruté, jako každá destrukce, ale je to pravda. Generace 25+ oslovovat nemusí. Ví, že by to bylo marné a tak se o to ani nepokouší. Svou pravdu říká přímo, bez velkých a patetických slov a ega. V tom tkví její síla a naše slabost.
Můžeme si o ekologii myslet co chceme a "moudře" Gretu poučovat, ale ona si stejně se "svou miliardou za zády" půjde svou cestou. Současní politici sice pracují s početnými PR týmy, ale stejně komunikují "do zdi". Vyplývají z toho dva důsledky: (1) Předat vládu mladým a (2) upravit svá akciová portfolia.
Celý článek
Ve včerejším investičním názoru  jsme psali o tvořivé destrukci. Dobrým signálem hospodářské destrukce jsou kapitálové, potažmo akciové trhy. Kdyby Gottwald nezrušil burzu viděl by minulý režim velmi brzy, že je něco špatně. Ale nechtěl to vidět. Uvidíme, jak se zachová stávající režim. Hluboký pád akciových trhů signalizuje jediné. Nevrátíme se do stejné řeky. Její koryto sice zůstane podobné tomu dnešnímu, ale voda v něm tekoucí bude jiná. Jaká?
(1) Globalizace se týká každého a je tady od doby, kdy vznikaly první říše. A bude. Ať se nám to líbí nebo ne. (2) Stát jako regulátor, přesněji jako tvůrce pravidel, je nezastupitelný. Problémem Evropy je, že neví jestli se pravidla mají týkat "státní" nebo vyšší úrovně (eurozóny). Oba faktory budou základními složkami vody, která v příštích letech poteče "starým korytem nové řeky".
Celý článek
K situaci na akciových trzích tak jak se v posledních týdnech vyvíjí už není moc co dodat. Je lepší zalistovat v historii. Včera jsme se vzpomněli Konfucia. Dnes doporučujeme rodáka z Třešti Josepha Aloise Schumpetera. Nejdůležitější Schumpeterovou myšlenkou byl koncept inovací a podnikavosti. A právě v této oblasti navrhl definici "tvořivá destrukce". Označuje situaci, při které vlivem nějaké průlomové inovace zanikají staré obory a firmy a vznikají nové. Dnes ji v modifikované formě přebírá i astronomie.
A možná právě do situace "tvořivé destrukce" se svět dostal. Jsme svědky nebývalého rozvoje a zájmu o nové technologie. Koronavir dokonce přinutil i naše kulhající školství používat internet a spolu s ním také začíná bořit staré návyky jak řídit a jak se chovat v krizových situacích.
Celý článek
Kdo nemyslí na vzdálené bude poděšen blízkým! To jsou slova Konfucia. Číňané se slovy svého myslitele řídí. My ne a máme se od koho učit. Například od Jana Ámose Komenského. Příklady táhnou! Pokud by se například prezidentův poradce řídil slovy svého premiéra seděl by po návratu z Číny pěkně doma v karanténě a nevymetal bez následků pražské lokály.
Ale k věci. Ne že by premiér a jeho vláda dělali všechno špatně, ale proto že vůbec dělají to co dělají. Pokud by mysleli "na blízké" už dávno by problémy řešil odborný tým a vláda by pracovala "na vzdáleném". Na tom, co bude po tom! To co dělá dnes už dávno měl dělat tým odborníků. A máme kvalitních odborníků dost! Lékařskými týmy počínaje a hasiči a záchrannými složkami konče. Místo toho premiér a superministr jezdí od čerta k ďáblu a v záři reflektorů se předvádějí.
Celý článek
Při katastrofách, epidemiích a v podobných těžkých situacích je nejdůležitější důvěra a její přenesení na nejnižší stupně, které jsou v centru dění a mají odborné znalosti a zkušenosti věci řídit. Přijímat opatření proti koronaviru v pražském Paladiu nebo Arkádách je úplně něco jiného než na "kotárech" v Beskydech. To za A. Praktický lékař a lékárník v malém městečku určitě o tom jak pomoci spoluobčanům víc než nějaký velký vůdce v Praze. To za B.
Přenesení důvěry a s ní i zodpovědnosti na "ty dole", kteří a do problému vidí nejvíce je ale nebezpečné. Co když věci budou řešit - a z podstaty problému většinou budou - lépe? To je z pohledu PR hodně nebezpečné. Žádné donekonečna se opakující tiskovky, žádná zář reflektorů.
Celý článek
Zpupnost. Přijímáme rázná opatření, ale sami se jimi neřídíme. Proč by měl prezidentův poradce dodržovat karanténu, že? Je přece něco víc, než plebs! Prezident mává holí na premiéra a budoucí to komentuje slovy "vychutnal si ho", aby později slovník doplnil slavným "naši na ně klekli". To jsou výrazy mafie. Přesto  jsme nedávno znovu "zaklekli". Tentokrát na laboratoř a "zakleknuté" lékařce nezbývalo než konstatovat, že bez tahanic by už otestovali tisíce lidí. Vykřikujeme do světa, že tam a tam nezvládají epidemii a že všichni dělají všechno špatně. Jen my víme nejlépe co dělat?
Zoufalství. To je, až kladivo dopadne na naši hlavu, druhá fáze zpupnosti. Bereme obchody útokem. Je to katastrofa naříká pražská průvodkyně. Obchodování na NYSE opět zastaveno, krvácí Frankfurt i Praha hlásají do světa palcové titulky.
Celý článek
Deprese. O čem mluvíme? O dvou tématech. (1) O dlouhotrvající poruše psychiky projevující se pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem. O stavu, kdy pociťujeme zmar a beznaděj. Můžeme být podráždění, agresivní anebo naopak unavení a skleslí. Mizí radostné reakce a člověk se může okolí jevit jako cynik. (2) O ekonomické depresi. O té mluvíme, když po několik období dochází k neustálému ekonomickému poklesu. Zatímco za ekonomickou recesi považujeme pokles HDP po dvě čtvrtletí v řadě, tak ekonomickou depresi vnímáme jako dlouhotrvající série poklesů. Přesná definice délky anebo počtu opakujících se poklesů v podstatě neexistuje.
V takové situaci se svět sice ještě nenachází, ale může k ní dospět. Zatím se trápí především kapitálové, potažmo akciové trhy. A o nich je řeč. Jak obchodovat na akciových trzích, když všechno padá a investory drtí strach?
Celý článek
Mnozí pamatujeme socialistický "marketing strachu". O cokoliv. Teď jsme marketingu strachu vystaveni znovu. Můžeme mluvit, aby to bylo IN, o marketingu 2.0. možná i 4.0. Nevím. Já tomu nerozumím, abych se držel klasika, ale jedno vím jistě. Ve vládě musí být ztrátou prestižního zaměstnání vystrašený "odborník". A už vůbec by to neměl být současně poslanec. Kdyby ho šéf vyhodil měl by "budoucnost" zajištěnou. "Odborník" ne. Ten jen jedinou možnost. Být ke svému guru "loajální". Bez odmlouvání poslouchat. Musí mít strach o dobré bydlo.
Tak to funguje i ve finančním světě. Akciové trhy v posledních letech uvykly bezstarostnosti vyplývající ze snižování úroků a nalévání peněz do ekonomiky. Tyto léky zabírají na bolení hlavy, ale neléčí. A proto nejsou dobré pro investory. A o to nyní na trzích jde!
Celý článek
Budou-li akcie dál padat tak jak padají koupí si ČEZ za korunu vedle jestřábů i drobní akcionáři. Ale vážně. Ukazuje se, že globální akciové pády, a nejen akciové, nezpůsobil "jen" koronavir. Ten byl pouze rozbuškou položenou na sudu se střelným prachem. Ve hře jsou daleko vážnější příčiny stávající situace. Především Trumpovo America First. Rozpoutalo po horké druhé světové válce a následné studené válce snad dosud největší poválečnou válku - válku obchodní.
Cly to začalo a ostrou ropnou válkou, jinak se současná situace na trhu s ropou už ani pojmenovat nedá, pokračuje. A konce nevidět. Snad jen Austrálie se dnes ráno o jakousi stabilizaci pokouší. A bude, pokud lidé, tedy spíš politici, rychle nezmoudří, a to se nezdá být aktuálně reálné, hůř.
Celý článek
Druhá vlna strachu z koronaviru ochromila závěr týdne, který měl šanci se otřepat a jít dál. Nestalo se. A protože jsme si už v pátek večer a v noci uvědomili o jak závažnou událost jde zveřejnili jsme v sobotu brzy ráno na facebooku Dower-D grafické ukázky toho co považujeme aktuálně za nejdůležitější. (1) Koronavirus se nedal předvídat. Neplačme. (2) Všichni jsme na tom byli/jsme stejně. Naše skutečná (3) síla se ukáže, až podle toho jak ze šlamastiky vybředneme!
Na grafu japonských svící jsme prezentovali "zajímavé" události z pátečního obchodování. (i)  Error trade ČEZ a (ii) příběh jestřábů, kteří rozehrávají novou, nové situaci se přizpůsobující, hru. Podle rumunského listu Ziarul Financiar obdržel ČEZ nabídky na svou distribuční síť, větrné parky a čtyři menší vodní elektrárny za 1,1 – 1,3 mld eur. Tedy až na 33 mld Kč, 61 Kč/akcie.
Celý článek
V 10. týdnu většina investorů očekávala zastavení "koronavirových" propadů a postupné oživování. Zprvu to tak i vypadalo. Vývoj epidemie však trhy neuklidnil, ale rozkolísal. Volatilita se stala průvodcem akciových trhů. Způsobily ji nečekané a vyšší než případně očekávané snížení úroků v USA, výsledky volebního superúterý v USA a nový nádech útočícího koronaviru. Proto včera akcie kvůli další vlně jeho šíření prudce klesly.
Nejdříve v rychlém sledu za sebou růst a pokles trhů v reakci na rozhodnutí FED. Ve středu akcie na Wall Street výrazně posílily v reakci na úspěch Joea Bidena v úterních primárkách. Ale ve čtvrtek nový propad kvůli oživenému šíření koronaviru. Nejvíce trpí společnosti z odvětví dopravy a cestovního ruchu, ale razantně rostou obavy i v navazujících a dalších sektorech. Především z globálního šíření viru. Výrazný pokles postihl i tuzemský akciový trh.
Celý článek
Ještě nedávno jsme psali, že koronavir přebíjí jak americké primárky, tak volební superúterý. Nakonec to bylo jinak. Včera náladu na trzích vylepšil úspěch Joea Bidena v primárkách. Ve světle jeho úspěchu pozitivně zapůsobila i ujištění, že vlády, centrální banky a další globální instituce udělají co bude v jejich silách, aby minimalizovaly negativní dopady koronaviru na celosvětovou ekonomiku. Změnil se tak i pohled na překvapivé a razantní snížení úroků ze strany FED. Bidenův úspěch také zmírnil obavy investorů ze Sanderse, který straší mimo jiné i eliminací soukromého zdravotního pojištění. Posílení Bidena investoři vnímají i jako "návrat k Obamovi".
Tuzemský akciový trh je opatrný. Vedle nadějných růstů ČEZ a Komerční banky stály včera i výrazné poklesy. Především Erste Bank a Avastu. Ani Moneta moc nepřesvědčila.
Celý článek
Akciovým trhům a také tuzemskému trhu se včera dařilo. Zlom přišel až po rozhodnutí FED, nejspíš pod tlakem prezidenta Donalda Trumpa, snížit úrokové sazby. A hned o půl procentního bodu. Trhy takové rozhodnutí překvapilo. A ne zrovna příjemně. Jako by jím FED signalizoval zlé časy. Důsledek na sebe nedal dlouho čekat. Po velmi volatilní seanci zaznamenaly americké akciové trhy, které několikrát v průběhu dne změnily svůj směr, silný propad. Jejich původní pozitivní sentiment se po překvapivém snížení úroků obrátil, optimistická nálada nevydržela a trhy se otočily dolů. FED, tak to teď vypadá, prokázal trhům medvědí službu.
Jejím výsledkem je obava investorů, že se FED bojí zpomalení ekonomického růstu způsobeného koronavirem. Oznámení se podepsalo zejména na výnosech u dluhopisů a propadech bank. Naopak snížení úroků prospělo developerům.
Celý článek
Skvělou vlastností akciových trhů je, že směrují peníze z míst, na kterých nejsou potřeba do míst kde potřeba jsou. Jako příklad nechť nám poslouží biotechnologický Regeneron Pharmaceuticals. Podílí se na vývoji vakcíny proti koronaviru. Od konce ledna do začátku března cena akcie vzrostla hodně přes 25%. Jinými slovy. Lidé tuto firmu potřebují. Takové jsou akciové trhy doopravdy. Žádná gambleřina, jak nám je účelový marketing často předvádí.
Smutní aerolinky. Potřebujeme létat nebo být zdraví? Je lepší být zdravý a v životě spokojený nebo být první? FIRST? Berme koronavir jako přípravu na něco, co by mohlo přijít bez varování a být mnohem nebezpečnější. Například srážka Země s asteroidem. Vlastně můžeme být za koronavir vděční. Zavčas nás varoval!
Celý článek
Máme za sebou zatím nejhorší akciový týden od krize v roce 2008. Nebo dokonce od krachu na Wall Street na konci 20 let minulého století? Zkušenost ukázala, že se sice vždycky našla konkrétní rozbuška, ale střelný prach se pěchoval vždy dlouho před výbuchem. Tak tomu bylo/je i nyní. Pěchovat se začalo po výzvě "America First". Pak se už jen čekalo na konkrétní, rozbušku, která střelný prach odpálí. Často ani nemusí s podstatou věci moc souviset. Tentokrát jí byl koronavir.
Globální obchodní války ale lavinu událostí nespustily. Za vším stálo chytré a chytlavé PR o škodlivosti mainstreamových stran a médií. Obchodní války už jen politické PR a vir "jednoduchých řešení" posílily. Za všechno mohou ONI. Jsou zkorumpovaní, kradou, uplácejí, korumpují. To ONI. Tam TI. Vir nenávisti zmutoval a stal se z něj koronavir.
Celý článek
Dost čtenářů nám v posledních dvou dnech vyčítá naše usmívající se smajlíky. Z pohledu okamžiku mají asi pravdu. Naši smajlíci se ale dívají dál než jen na včerejší/dnešní burzovní seanci. Cítí šanci. Netrpělivě se rozhlížejí "po krajině". Považujeme je za daleko lepší řešení než smajlíky s protáhlými ústy rezignující na dění okolo nás. Například vyzývající ať patří celý ČEZ státu. To je spíš útěk do minulosti než pohled vpřed. Něco jako pátá kolona pokorně sloužící svému pánu. Ale hlavně je to rezignace na budoucnost. Ekologie slovy, ale okamžitý vlastní prospěch a zrada budoucnosti.
Ať se nám to líbí nebo ne opravdu nastal čas začat vážně přemýšlet o tom, co bude potom. Jestřábům koronavirus bezesporu výrazně pomohl. Mohou si mnout ruce. Budou si je ale mnout i naši potomci, na které se politici tak rádi odkazují?
Celý článek
Přichází čas začít vážně přemýšlet o tom, co bude potom. Začněme pozitivně: přinesla krize koronaviru i něco pozitivního? Ano. Padaly všechny tituly. To eliminovalo výraznější startovní handicapy při obnově škod a po čase opět oddělí zrno od plev. Takový stav věcí brzy přinese první známky oživení. Zejména když se na trhu nacházejí tituly, které už dnes mají na čem stavět. Proto ve středu zaznamenaly globální trhy první náznaky oživení, byť výraznější oddychnutí ještě nepřineslo. Mluvíme o amerických akciových trzích. Na tuzemském trhu už vidíme dva tituly. Avast a Erste Bank. To jsou dejme tomu geopolitické důvody.
Existují však i technické důvody. Od vypuknutí koronavirové krize vydávají pozitivní signály objemové indikátory a spolu s nimi i prastarý klíč odvážných investorů - OBJEMY. Když někdo v panice a zmatku prodává odvážný investor nakupuje. To se děje nyní.
Celý článek
 Ještě včera večer jsme na facebooku zveřejnili graf Forecast Cloud, mraku pravděpodobnosti, indexu PX. Jednoznačně a didakticky znázorňuje, jak moc koronavir ovlivnil tuzemský akciový trh. Nebýt epidemie vyvíjel by se zcela jistě úplně jinak. Škarohlíd určitě ironicky dodá něco o marnosti nad marnost a jizlivě si do investorů píchne. Ale tušil a kdokoliv jiný v lednu s ním, že se něco podobného přihodí? Teď už nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem, teď má smysl přemýšlet slovy Konfucia o budoucím, abychom nebyli zklamáni blízkým.
Na pořad dne se dostávají, tentokrát ale s větší naléhavostí, OBJEMY. A s nimi prastarý klíč úspěšných a odvážných investorů. Když někdo v panice a zmatku prodává, někdo jiný odvážně nakupuje. PROČ?
Celý článek
Když jsme připravovali nedělní víkendovou glosu chystali jsme se psát o americkém superúterý. Nový výbuch druhého kola koronaviru nás ale přiměl téma změnit. Stejně je tomu i dnes. Kdyby nebyl koronavir, byly by dnes tisk a internet plné úvah kdo bude demokratickým vyzyvatelem Donalda Trumpa a jak dopadnou podzimní americké prezidentské volby. Všechno je však jinak. Koronavir je v Evropě, Rakousko zastavuje vlaky a hrozí celosvětová pandemie. Brexit, superúterý, Trump, Babiš, rozpočet EU, to všechno jsou vedle hrozící pandemie "prkotiny".
Zdraví je víc. A to je vlastně hlavní a pozitivní zpráva dne. Když nejde o život, nejde v o nic! Proto se té zprávy držme. Budeme ji ještě v příštích dnech a týdnech hodně potřebovat, protože dlouhodobější zlepšení nemůžeme v blízké době čekat!
Celý článek
Když jsme psali páteční ranní glosu o koronaviru vycházeli jsme z tehdy dostupných zpráv a signálů technické analýzy. Především z nich. Ani náhodou jsme však neočekávali, stejně jako nikdo jiný, takový vývoj jakého jsme pak byli v průběhu pátečního obchodování svědky. Dnes už není pochyb, že razantní pokles tuzemského trhu způsobil koronavir. Především informace, že i vyléčený pacient může nemoc dál šířit a že jedna z továren Samsungu musela kvůli šíření koronaviru zastavit výrobu. A to zatím vůbec nemluvíme o krachu jednání lídrů EU o euroropočtu na léta 2021 až 2027.
Zlepšení v blízké době nemůžeme čekat. Řízení globální ekonomiky stylem Hyjé - Pr! bude pokračovat. Takové to prostě je a žádná teorie a setkávání lídrů věcem nepomohou. Smiřme se s tím a spoléhejme sami na sebe.
Celý článek
Pamatujeme si ještě jak trhy s napětím čekaly co zase v noci tweetne Donald Trump nebo jak se ekonomové předháněli v predikcích co udělá FED či ECB? Zvedne úroky? Sníží úroky? Co bude s Řeckem? Vypadne už příští středu z EU a eurozóny? Kdo přibude po brexitu? Vypukne příští rok krize? Hyjé - pr! Taková byla/je "vědecká" realita globální ekonomiky. Stačí ji jenom nějak vznešeně, nejlépe anglicky, pojmenovat. Hyjé - pr! nezní moc dobře. Přesto. Šlágrem "Hyjé - Pr!" ekonomické teorie je aktuálně koronavirus.
Včera například zahájily americké akciové trhy obchodování poklidně. Vědecky. Do dvou hodin však už bylo všechno jinak. Vysvětlili jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. To je ekonomická "věda" dneška. Její elementární částicí teorie je v tuto chvíli koronavirus.
Celý článek
 Tuzemský akciový trh v posledních burzovních seancích stagnoval a mírně klesal. Teprve včerejší obchodování na něj vneslo trochu optimismu. Měl dva důvody. (1) Reakci na globální, potažmo americké obchodování a (2) poučení z chyb. Americké indexy ve středu posilovaly. Reagovaly na zpomalující se růst nových případů nakažení koronavirem a očekávání, že Čína ve snaze omezit dopady epidemie zavede další stimulačními kroky. Pomohl i zápis z posledního zasedání FED. FED nepospíchá s žádnou úpravou monetární politiky.
Na domácím trhu stojí za pozornost Avast. Naznačuje, že se poučil z chyb. Výrazně jeho snahu poučit se potvrzuje i Forecast Cloud. Nabízí aktuálně dvě cesty. Po ještě krátkém vyčkávání poměrně velmi silnou pravděpodobnost na obnovení růstu a - slabší - tendenci k pokračování stagnace.
Celý článek
Minulost je o faktech. Tenkrát se stalo to a to. Budoucnost je o pravděpodobnosti. S takovou a takovou pravděpodobností se stane to a to. Minulost, fakta, se "okecat" nedá. Budoucnost s trochou marketingu a chytrého PR velmi snadno. Nejlépe vtipným, ale i méně vtipným bonmotem. Když někoho urazí ještě lépe. Proto se bonmotům u nás tak daří a mnozí se jimi i dobře živí. Fakta se neobejdou bez znalostí. Ani budoucnost se proto nesmí znalostem vyhýbat. Zatím ale stačí trochu drzosti, spousta nemístného sebevědomí, sebestřednosti a dobře prořízlá ústa. Vznešeně se tomu všemu říká píár.
Kvůli PR se proto v investiční branži o všem co nás na trzích čeká nejvíc mluví a píše odpoledne. Tou dobou jsou už fakta, tedy minulost, známá. Ranní bezradnost naopak skrýváme za "vtipnými" bonmoty typu "nebude-li pršet nezmoknem". Tolik na úvod.
Celý článek
O víkendu jsme napsali, že akciový trh je náročné bojiště. Dnes ještě přidáváme: a těžko předvídatelné bojiště! Globální trhy jsou silně závislé na amerických. To není nic nového. Byly v pondělí zavřené a Evropa si sama moc bez americké berličky poradit neuměla/neumí. I proto bylo euro nejisté k dolaru a lehce posilující k libře. Zato česká koruna je po zásahu ČNB k euru jistější.
Za pozornost včera opět stály tuzemské akcie. Dařilo se akciím ČEZ a Komerční banky. Proti nim šla pokračující korekce Monety a silnější oslabení Avastu. Komerční banka však pozitivní náladu neustála a v závěru obchodování se opět propadla. I to o lecčems vypovídá. K orientaci ve složité situaci může pomoci technická analýza. Podívejme se na ni.
Celý článek
Akciový trh je náročné "bojiště". Střetávají se na něm emoce a racionalita a ústí v intuici. "Křišťálovou kouli". A každá má svou vlastní míru věrohodnosti. V arzenálu "emočních" zbraní převládá politický marketing a PR. Jsou to zákeřné zbraně. Stačí obalamutit potenciální investory a může být vyhráno. V racionálních arzenálech kraluje technická analýza. Vyčítá se jí, že staví na minulosti. Ale co je lepší, minulá fakta nebo budoucí sliby? Lákavější jsou sliby. Jde však o naše peníze a naše možné ztráty?!
Na tuzemském akciovém trhu nyní vítězí emoce a sliby. Politický marketing nebo PR. Slibem, jak víme neurazíš a až bude nejhůř já už budu za horama. Technická analýza naopak reprezentuje první praktické zárodky umělé inteligence. To je důvod, proč jí věnovat více pozornosti.
Celý článek
 Tuzemský akciový trh se celý týden nachází ve stagnující, mírně klesající, fázi. Pokud se týká globálních akciových trhů leccos opět signalizuje Tesla. Po oznámení úpisu nových akcií cena jejích akcií klesala, ale teď už znovu roste. Po krátkých obavách způsobených novými zprávami o počtu mrtvých a nakažených koronavirem v Číně vzal strach rychle za své a investoři propady využili k dalším nákupům. Důležitá jsou slova investoři propady využili k dalším nákupům. Netýkají se jen Tesly. Mají široký záběr. Mohou ovlivnit i obchodování na pražské burze.
Zdali hned, je pátek spojený s krátkodobým uzavíráním pozicí, to lze jen těžko tvrdit. Ale trendy jsou trendy. A pokud ten "americký" je dost silný, a zdá se, že je, určitě dorazí i do Prahy.
Celý článek
Podíváme-li se v těchto dnech na grafy indexu PX, a je jedno jaké, pozorujeme stagnaci. Včetně grafů japonských svící. Takový vývoj ostře kontrastuje s vývojem jedněch z lídrů tuzemského akciového trhu - ČEZ a Komerční banky. Oba tituly znovu zamířily na jih. Opakuje se tak situace z loňska, kterou jsme již dříve v glosách podrobně popsali. V podstatě stagnace domácího trhu oživovaná "náhodnými" spekulacemi, které trhu jako celku pomáhaly na sever.
Všechno souvisí s přístupem investorů. Konkrétně především k ČEZ. Jedni věří ujišťováním a prohlášením vlády, podle kterých by smlouva "ČEZ - stát" neměla být pro minoritní akcionáře ohrožující, druzí nevěří. Ti první akcie ČEZ "drží a drží" a sázejí jako dosud na dividendy, ti druzí "utíkají a utíkají". Nevěří nikomu a ničemu.
Celý článek
Pravidelně se v glosách vracíme k bankám. Vysílají poměrně přesné signály o stavu ekonomiky. Globální i jednotlivých států a regionů. Aktuálně vysílají, včera například ty americké, výstražné signály. Pokles výnosů dlouhodobých vládních dluhopisů USA v souvislosti s obavami z dopadů šíření koronaviru dopadá na ceny amerických bankovních akcií silněji než na jiné segmenty trhu. Minulý týden, první únorový týden, se přitom index amerických bankovních akcií pokusil prorazit opět výš. Páteční výprodej ale vrátil akcie zpět do reálu. Pokračující výprodeje mohou být pro celý akciový trh výrazně negativním signálem.
Včera jsme negativní bankovní trend s výjimkou Erste Bank zaznamenali i doma. Obzvláště se nedařilo, resp. silnější korekcí prošla/prochází Komerční banka. Berme to zatím jako varování.
Celý článek
Kdyby investování do cenných papírů znalo jasnou cestu, tak často nás o tom po ukončení obchodování přesvědčují mnozí "analytici", byli by bohatí všichni. Tak tomu ale není. Zelený strom úspěšného investování není pro všechny. Vede k němu šedivá teorie, kterou mnozí nesnášejí a raději se obracejí k jiným cestám. Každou výhru však musí někdo zaplatit. Proto také k investování patří i pravidlo - abychom to nebyli my. Sorry!
Dnes se ještě vraťme historickému indikátoru poslední třetiny 20. století Three Line Break (TLB). Po třech pohybech nahoru nebo dolů následuje změna trendu. O víkendu jsme připomněli, že se jím více méně pravidelně řídí Komerční banka. Není sama. Podobně se chová i celý tuzemský akciový trh.
Celý článek
Koronavir, brexit, eurorozpočet, audity EK, zvýšení úroků ČNB, žaloby, prezidentské volby v USA, extrémní růsty Tesly a Avastu - a pády, předražené zakázky, střety zájmů, korupce, mnoho řečí, žádné skutky. Chaos, trendy jdoucí proti sobě. Nenabízejí jasná řešení. Dávají ale prostor technické analýze.
Mezi analytiky a individuálními investory často převažuje názor, podle kterého je rozumné vybrat si "své" tři či pět indikátorů a těmi se řídit. Není to pravda. Úvaha vychází z názvu našeho slavného filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! inovovaného úřednickou praxí TO NEJDE. Vyšlo to tak z počítače! Tečka. Žádný vlastní názor. Vyšlo to tak z počítače! Nedá se nic dělat. Sorry jako.
Celý článek
Koronavir, možné objevení vakcíny proti němu, brexit, eurorozpočet, audity EK, zvýšení úroků ČNB, prezidentské volby v USA, extrémní růsty Tesly a Avastu - a pády, předražené zakázky, výběrová řízení, která nic nevyberou, střety zájmů, mnoho řečí, žádné skutky. To všechno jsou momenty vzájemně se prolínajících vlivů. Nenabízejí jasná řešení, ale dávají prostor technické analýze.
Ta aktuálně nabízí japonské svíce, Forecast Cloud, vývoj hodnoty indexu PX a vývoj cen akcií bank. Vše nasvědčuje ukončení korekce po lednovém růstovém efektu a návrat k normálu. Jaký bude? Ten na který jsme uvykli, když do přelomu března/dubna pokračoval růst nebo stagnace "řízená" ČEZ a Komerční bankou?
Celý článek
Akciím se začíná znovu dařit. Investoři přivítali opatření, kterými Čína brání šíření koronaviru i razantní podporu jejímu ekonomickému růstu. Reagují i na přísliby podpory světových centrálních bank. Pozitivní nálada dorazila i na tuzemský akciový trh. Co na to technická analýza? Opatrně zvedá hlavu.
Pravděpodobnostní mrak Forecast Cloud indexu PX znovu naznačuje jeho ambici růst. Podobně se chová i směrem k ČEZ a některým dalším titulům. Úterní obchodování také potvrdilo tezi o investiční trpělivosti, která staví na informacích. Fundamentální napovídají co je ještě studené, co je už teplé anebo co už je příliš horké. Technické ukazují na plotnu. To je již připravené k jídlu, to je převařené a musí z plotny rychle pryč a toto se teprve začíná vařit.
Celý článek
Titulek dnešní ranní glosy mne napadl, když jsem si četl příspěvek "Babiš nás zneužil a „ajťáckou Letnou“ ukradl, Česku ujel vlak, ve státní správě je „solidní socík“, říká Bláha" na Reflexu. Investiční vítězové se svezli na růstové vlně Avastu a zavčas prodali (a nejspíš opět brzy nakoupí) a poražení brečí nad vývojem ceny akcií ČEZ či Komerční banky. Přesto i vítězové sází na ČEZ a Komerční banku. Jsou však trpěliví a počkají si.
Trpělivost je akce. Možná ta slova přijdou některým čtenářům jako protimluv, ale není tomu tak. Investiční trpělivost vychází z informací. Fundamentální napovídají co je ještě studené, teplé nebo už příliš horké. Technické ukazují na plotnu. To je již připravené k jídlu, to už vře a musí z plotny pryč a tady se teprve zapálil plyn a začíná vařit.
Celý článek
Velká Británie definitivně opustila EU. Brexit samozřejmě ovlivní akciové trhy. Ale jinak než čekáme. Ne jako konkrétní událost, ale jako systémová změna. Zapojí se do sledu událostí, které na globálních, ale především tuzemském trhu zaznamenáváme od loňského léta. Byli jsme sice svědky podzimního růstu, Santa Klaus rally i lednového růstového efektu v prvních dvou třetinách ledna, ale byly to pohyby jiného charakteru než dřív v minulosti.
Doma šlo vlastně po celou dobu o stagnaci, kterou "jistily" ČEZ a Komerční banka. O růst se staraly spekulační tituly, hlavně Avast. Právě on postavil onu Potěmkinovu vesnici růstu. Síla soudružnosti, koheze, jak je od pátku IN se naopak postarala, že jeho pád není až tak drsný, jak mohl být. A stejné to bude s brexitem. Stane se jen jedním z prvků lega koronavirem počínaje a Avastem konče.
Celý článek
 Závěr 5. týdne roku byl včera na burzách pod taktovkou Světové zdravotnické organizace (WHO). Vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Obchodování na zámořských akciových trzích se po rozhodnutí WHO ohledně dalšího šíření koronaviru dál vyvíjelo od tohoto rozhodnutí. Svým způsobem WHO Wall Streetu a trhům pomohla. Akcie po oznámení rozhodnutí začaly postupně mazat ztráty. Dařilo se zvlášť akciím Tesla. Opět se staly nejvíce rostoucími akciemi a výrobce elektromobilů po oznámení firemních výsledků přidal ke své tržní kapitalizaci dalších 11 mld USD.
Tuzemský akciový trh koronavir samozřejmě také ovlivňuje, nicméně jeho kurzotvorným hybatelem zůstávají akcie Avastu. Hlavní pozornost proto postupně přenášejme od koronaviru k akciím, výsledkové sezóně 4Q 2019 a hlavně k výhledům firem do roku 2020!
Celý článek
Leden pomalu končí a s jeho koncem jsme definitivně vstoupili do nového investičního roku 2020. Přechod přinesl dvě zásadní události. Koronavir a definitivní odchod Velké Británie z EU. První bude mít jen krátkodobý vliv a akciové trhy se z ní ještě tento týden vymaní a v Česku jen předčasně ukončila lednový růstový efekt. Zato brexit poznamená letošní akciový rok hodně a nikdo neví jak. Byť studie a odhady už existují.
Než bude jasněji ovládnou globální akciovou scénu výsledková sezóna 4Q 2019, potažmo roku 2019 a firemní výhledy do roku 2020. V USA už výsledková sezóna vrcholí a zbytek světa, nás zajímá především Evropa, se na své vrcholy chystá. Nejdůležitější událostí proto v tomto mezidobí bylo včerejší zasedání FED. Nepřineslo podle očekávání žádný nečekaný zvrat.
Celý článek
Včera jsme v souvislosti s koronavirem psali, že se nic nejí tak horké, jak se to uvaří. Nicméně tuzemský akciový trh zažil v úterý děs a hrůzu. Platnost našeho vyjádření ale potvrdil americký trh. Korigoval ztráty z předchozích dvou dní a zhruba o procento rostl. Důvodem k optimismu bylo/je přesvědčení, že koronavirus nebude mít dopad na ekonomický růst. Rostla proto také, po pěti dnech poklesů, i ropa a zpevňovaly technologické tituly. Dařilo se už i titulům, které v souvislosti se zprávami z Číny nedávno hodně ztratily. Aerolinkám a kasinům. Potvrzuje se, že když se příčiny paniky a řešení nápravy vyjasní, tak se trhy v drtivé většině a poměrně velmi rychle vrací na své výchozí úrovně.
Obrat k lepšímu očekáváme i doma. Tuzemský trh také už včera výrazně reagoval na zprávy o Avastu a jeho růstu "do nebe" a na příznivé informace o O2.
Celý článek
Zní to asi cynicky, ale když všechno padá kvůli panice je to obecně dobrá zpráva. (1) Není sektor, tudíž nejsou ani akcie, kterým by se dařilo lépe. Investoři se nemusí obávat, že by drželi černé koně. Nejsou tací. Všichni jsou na tom stejně bídně. (2) Když se, a to platí o každé panice, příčina paniky vyjasní trhy se v drtivé většině rychle vrací na výchozí úrovně.
Teprve ve druhé fázi půjde o třídění co se bude z šoku "probouzet" rychleji a co pomaleji. Nebezpečná nákaza, a tou koronavir bezesporu je, vždy nejvíce zasáhne turistický a zábavní průmysl. Návštěvnost kasin v Macau už aktuálně klesla o 80%! Existují reálné obavy, že rychlost šíření viru bude akcelerovat a výrazně zasáhne globální hospodářský růst. Proto je/bude dalším logickým krokem pokles cen ropy.
Celý článek
Hodně se teď hovoří o "bídě Pražské burzy", viz příspěvek na Peníze.cz "Pražská burza na kapačkách. Recept na oživení očima expertů.". Spousta zajímavých názorů a argumentů. To podstatné ale chybí. Kapitalismus. Nabídka a poptávka. Nejlépe situaci popisuje sám šéf pražské burzy Petr Koblic. Mimochodem, už to je dobrá zpráva. Šéf chodu své firmy rozumí. Vím to. Před několika lety jsem s ním o budoucnosti burzy a akciového trhu hovořil. Jeho názory se potvrzují.
"Pražská burza jako firma je ve výborné kondici, protože dobře diverzifikovala své aktivity. Má derivátový komoditní trh, který má rekordní výsledky, vypořádací centrum a centrální depozitář, dluhopisový trh, který funguje velmi solidně", říká šéf burzy. I on ale vnímá problémy. Likviditu a emisní (ne)aktivitu. Jenomže za ty nemůže ani on, ani burza, ale investiční prostředí. Co to je?
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB,200DMA, MACD

O2 dnes potvrdil, že žádný růst není nikdy jistý, zvlášť v této těžké době!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií k 30.4.2020
(zadáno: 1.2.2020)
Návod
Název akcie Cena k:
30.04.2020
AVAST 123.91
ČEZ 522.83
ERSTE 857.83
KOFOLA ČS 259.73
KB 807.92
MONETA 85.63
O2 251.73
PEGAS 690.91
PHILIP M. 15404.55
VIG 618.55
Celkem se hlasovalo: 12x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 1.2.2020 je nastavena ke dni 30.4.2020. Predikujte!

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

duben 2020
PoÚtStČtSoNe
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 

květen 2020
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Vývoj z konce února zvrátil i naši anketu. Nová otázka zní: Vrátí se do konce května 2020 index PX tam, kdy byl před propadem v únoru?


Hlasovalo : 139 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz