logo
Největší riziko je neriskovat vůbec!
Aktuálně:
  • Unipetrol opustí pražskou burzu 26. září!
  • Moneta se zbavila špatných úvěrů a navyšuje dividendu!
  • USA zavedou nová cla na čínské zboží v hodnotě 200 mld USD 24.9.2018!
  • Mezikorejský summit začíná. Mun Če-ina na letišti v Pchjongjangu uvítal Kim Čong-un!
  • Další finanční krize už je na obzoru, varuje banka JPMorgan!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

Světové hospodářství velmi výrazně ovlivňují obchodní války. Proč vznikly? Jsou důsledkem globální krize z roku 2008. Mezi chudými a střední třídou posílil pocit křivdy, že po všem tom utahování opasků a šetření nakonec na krizi nejvíc vydělali ti, kteří ji způsobili. Zvlášť silně se tento pocit ujal v postkomunistických zemích. Lidé v nich už zase jen doháněli a předháněli Západ - a zase nic! To se jim samozřejmě nelíbí. Navíc touhu po materiálním dostatku umí splnit i jiné režimy než jen tolik prosazované liberální demokracie.
Celý článek
Dvě věci trápí každého investora. (1) Koupil jsem akcii a cena jde jako naschvál hned po koupi dolů, to je k vzteku! (2) Držím akcie příliš dlouho v očekávání, že půjdou ještě výš? Není důvod k panice. Samozřejmě, mohli jsme koupit lépe a s větším štěstím, ale takový už je život. Zkušenosti potvrzují, že dříve či později dojde ke zlepšení téměř každé akcie. I té naší. Jde jen o načasování nebo jinými slovy: na úspěch si holt počkáme déle. Škoda, ale mohlo by to být horší, viz před již dlouhým časem akcie kdysi slavné banky IPB.
Celý článek
(1) Index PX se nachází nad svým 200denním průměrem (200DMA). To je ten správný okamžik k obchodování a spekulacím. (2)  Banky v poslední době sice razantně rostly, ale stále se nacházejí, většinou těsně, pod svým 200DMA. To signalizuje jejich připravenost na startovní čáře. (3) Kapitolou samou pro sebe je VIG. Všechno hluboko dole, ale její cena přesto nad 200DMA. Nejspíš rally odstartuje. A (4) O2 a Philip Morris (PM), oba také pod 200DMA zasáhnou podle potřeby. O2 jako černý kůň a PM jako "dividendová jistota".
Celý článek
Čtvrteční, 13.9.2018, pozitivní vývoj indexu PX potvrdil optimistický vstup do nejzajímavějšího investičního období roku. Probouzejí se především banky. Těm při krátké korekci předal na čas růstový štafetový kolík ČEZ. Takový vývoj potvrzují i indikátory technické analýzy, které shrnujeme v naší tabulce Přehled aktuálních akciových doporučení v Klientském servisu. Předání růstového štafetového kolíku bankám "viselo ve vzduchu", nejde o nic překvapivého. Do hry nyní vstoupilo naše investiční rozhodovací umění.
Celý článek
Aktuálně stojí za prostudování vývoj indexu PX a cen finančních titulů obchodovaných na tuzemském akciovém trhu. Tuzemský akciový trh je připravený na podzimní spekulace. Nastává období, ve kterém musíme velmi pozorně sledovat signály technické analýzy a přesuny pozornosti investorů z jednoho titulu na druhý. Právě ony budou indikátory podzimních spekulací. Do února/března příštího roku nabídnou dost příležitostí k vylepšení portfólií. Budou je provázet různé geopolitické a jiné impulzy, ale spekulace budou rozhodující.
Celý článek
V úterý jsme napsali, že Trumpova Amerika je sice spokojená, ale také plná obav a nejistoty. Potvrdilo to i úterní obchodování. Po váhavém dopoledním obchodování tam odpoledne a v závěru obchodování akciové trhy přesvědčivě rostly. Ve FED proto sílí diskuze využít současného boomu ke zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy. Pomohla by přehřáté americké ekonomice. Vše bude zřejmější dnes z Béžové knihy FED. Bude zveřejněna ve 20:00 hod. V Evropě se zlepšila druhým měsícem v řadě nálada německých investorů.
Celý článek
Jaká je současná situace na globálních akciových trzích? Trumpova Amerika je spokojená, ale přesto plná obav a nejistoty a zbytek světa vymýšlí co si s Trumpem počít. Pozornější pozorovatel globálního investování má už jasno. Trumpův chaos posiluje Buffettovy vnitřní hodnoty akcií a stal/stává se indikátorem i katalyzátorem vyhledávání hodnotných akcií a zároveň také tvůrcem společného investičního prostředí. Takový vývoj má na počátku podzimu dalekosáhlý dopad na akciový trh. Větší než tušíme.
Celý článek
Z pohledu dvou posledních burzovních seancí a technické analýzy, všechno se zelená, dělají akcie ČEZ investorům opět radost. Jinou otázkou je ale pohled vnitropolitický, resp. pohled skupin, které bojují o vliv v ČEZ, tedy o moc v Česku. Kdo bude ovládat tuzemskou energetiku, bude ovládat i celé Česko. "Vládní" alternativa - ČEZ má na to postavit jaderné bloky ze svých peněz - je jen dalším "oslím můstkem" k další privatizaci "českou cestou". Později se rozhodnutí odvolá a vše se vrátí k návrhu managementu - rozdělení ČEZ na dvě části.
Celý článek
Páteční obchodování, včetně tuzemského akciového trhu, ovlivní opět Donald Trump. Chystá se dnes uvalit nová cla na Čínu. Ta samozřejmě nenechá takové konání bez odezvy a rychle přistoupí k odvetným opatřením a bude se dalšímu kolu obchodní války razantně bránit. A investoři budou pokračovat v přesouvání svých finančních prostředků do bezpečnějších zemí a aktiv. Švýcarska? Švýcarského franku? Nebo dokonce amerického dolaru? Musíme proto očekávat další výprodeje. Dopady výrazně pocítí hlavně emerging markets.
Celý článek
Donald Trump v tomto týdnu razantně zatřásl globálními akciovými trhy. Spekulujme, čistě hypoteticky samozřejmě. Co udělá Trumpův makléř, když zná rozhodnutí svého šéfa o pár dnů dříve než ostatní účastníci trhů? Všechno prodá, počká si až se krvavá vlna přežene a pak začne nakupovat a brzy inkasovat zisky. Inside trading? Ale kde že, co je dovoleno pánovi, není dovoleno kmánovi. Nedej bože, aby se podobně chovali všichni vládcové ve svých zemích. To by byl chaos! Chuť k takovému chování ovšem mají.
Celý článek
Cena je to co platíme. Hodnota je to, co dostáváme! Akciové trhy, a tentokrát zdůrazněme tuzemský akciový trh, se málokdy chovají tak přesvědčivě podle slov Warrena Buffetta jako nyní. Na první pohled sice situace na trhu opravdu vypadá, jako by šlo o ceny akcií, ale tak tomu není. Ceny jsou vedlejší. Je to zcela zřejmé, když se podíváme na objemy. Jsou mizerné. Teď se hraje o hodnotu. V případě bank a finančních titulů o globální hodnoty, v případě ČEZ o hodnotu nejhodnotnějšího tuzemského titulu, potažmo o moc a vládu nad Českem.
Celý článek
V USA slavili v pondělí Svátek práce a trhy byly zavřené. I proto zahájily evropské trhy 36. týden roku nejistě. (1) Pořád převládají obavy z pokračování obchodních válek a čeká se na zahájení uplatňování amerických cel na čínské zboží a hlavně na reakci Číny. (2) Vyhlíží se také výstupy z jednání USA - Kanada a (3) předstihová makra. Ta naznačují zpomalování tempa růstu hlavních světových ekonomik. To všechno jsou zdroje neklidu. Pražská burza zatím na všechny události reaguje s odstupem a do záři vstoupila ještě v prázdninové náladě.
Celý článek
Svět je v posledních letech jiný. Racionalita je bita marketingem. "Tradiční" strany a politici jsou zesměšňováni stranami a politiky "pro všechny", starším ročníkům dobře známou "národní frontou", a investoři marně hledají "správný" recept na novou situaci. Zejména, když voliči, také zatím marně, hledají nové "vůdce" a hnutí a strany, které za ně "všechno zařídí". Je to samozřejmě nemožné, ale sliby jsou tak lákavé, že? Chytří investoři dobře vědí, že sliby "pro všechny" splnit nelze, nicméně proč se chvíli na vlně slibů nepovozit, že?
Celý článek
Americký prezident Donald Trump uvedl rozpoutáním obchodních válek svět do chaosu. Ale ne z naivity. Naopak. Záměrně a cílevědomě. Plní svůj předvolební slib udělat Spojené státy opět prvními mezi prvními. Některým Američanům se jeho chování jeví jako anachronismus a návrat o století zpátky. Americkým "patriotům" však připadá správné. A jak ho přijmou Američané jako celek ukáží až příští volby. Investory však zajímá budoucí vývoj už teď, kdy Donald Trump oslabuje ve prospěch USA všechny země. Bezděky tak ale posiluje Asii!
Celý článek
Už samotné slovo turbulence vzbuzuje u investorů nepříjemný pocit. Zbytečně. Naopak. Turbulence aneb "každý chvilku tahá pilku" nabízejí nové příležitosti. Především v obdobích nabitých spekulacemi. A k jednomu takovému se kvapem blížíme. Tahání pilky má dvě roviny. Emisní, mění se tituly, které táhnou trhy chvíli nahoru a chvíli dolů a časovou, kdy stejný titul chvíli roste a chvíli padá. V obou případech ale přináší turbulence dvě jistoty: (1) o turbulentní tituly je zájem, to je velmi dobrá zpráva a (2) turbulence po čase pomine. I to je dobrá zpráva!
Celý článek
Nový, už 35. týden roku, začal včera mírně optimisticky. Americké indexy S&P 500 a Nasdaq Composite dokonce uzavřely na nových maximech. K pozitivní náladě trhů přispěly především zprávy o dohodě o obchodu mezi USA a Mexikem. Doma včera za pozornost stály dvě širší souvislosti. Obě souvisí se současným turbulentním chováním trhu a obě se týkají ČEZ, byť mají obecnější dopad. (1) Výrazný růst objemu oproti minimální páteční likviditě a (2) intradenní pondělní vývoj ceny akcií ČEZ, i když nakonec "nula od nuly pošla".
Celý článek
Akciové prázdniny se blíží ke konci. Na hodnocení je sice ještě čas, ale připomeňme si, že před jejich zahájením jsme mluvili o horkém akciovém létě. A bylo. Červencový růst, srpnový dvoutýdenní propad a nový růst v pátek přerušený korekcí. Dívejme se však dopředu. Dvě události z minulého týdne jsou aktuálně důležité. (1) Stanovisko FED vyslovené Jerome Powelem v Jackson Hole: FED bude dál postupně zvyšovat základní úrokovou sazbu, navzdory Donaldu Trumpovi. (2) Domácí páteční korekce proběhla za extrémně nízkých objemů.
Celý článek
Index PX se ve čtvrtek vrátil, byť jen velmi těsně, nad svůj 200denní klouzavý průměr. Nejde již tedy jen o izolované pokusy jednotlivých konkrétních titulů, ale o pohyb celého tuzemského trhu. To je samozřejmě směrem k rychle se blížícímu podzimu dobrá zpráva. Jednak podporuje racionální spekulace a také generuje příhodné zázemí pro podzimní růst a lednový růstový efekt. Nepůjde však o žádný překotný růst, kterého jsme byli svědky ještě na přelomu července a srpna, ale spíš o trpělivou přípravu - viz objemy! - podzimní ofenzívy.
Celý článek
 Dramatická korekce z první poloviny srpna byla zastavena. Zvýšily se i vyhlídky na obrat vzhůru. S ohledem na končící prázdniny však musíme, aspoň do přelomu srpen/září, počítat spíš se stagnací a smíšeným obchodováním při nižší "prázdninové" likviditě. To ostatně potvrdilo i středeční obchodování v USA. Mírně se zlepšuje se globální situace. Díky pozitivnějším očekáváním směrem k obchodním jednáním USA - Čína. Globální trhy ale nadále signalizují rozpaky. Zvlášť když poslední zápis FOMC potvrdil odhodlání FED zvýšit v září úroky.
Celý článek
Úterní obchodování zatím potvrdilo zastavení 14tidenního poklesu tuzemského akciového trhu. Nic zásadního to však ještě neznamená. Stále jde jen o korekci korekce. Některé signály ke zlepšení situace však technická analýza už vydala. Negativem však zůstává podprůměrná likvidita. Ta ale nemusí být s koncem léta až tak důležitá. Zlepšuje se i globální situace. Především díky obchodním jednáním USA - Čína. Optimismus naopak drží při zemi výroky Donalda Trumpa o manipulaci s měnou v Číně a v EU a pochybnosti o nezávislosti FED.
Celý článek
Tuzemský akciový trh zastavil v pondělí po dvou týdnech propadů pokles. Nic zásadního to však zatím neznamená. Spíš korekci korekce. Tuzemské akcie se dál nacházejí v útlumu. Více než kdy jindy reaguje tuzemský trh i na dění ve světě, konkrétně v USA. Tam včera například akcie zpevnily především díky optimismu před nadcházejícími obchodními rozhovory mezi USA a Čínou. V závěru obchodování však opět klesly, když Donald Trump zkritizoval FED za zvyšování úroků. Následně pak propadl i dolar.
Celý článek
Přibývá žen v podnikání, mužů ubývá. Roste počet podnikajících seniorů. Většina zaměstnanců je v práci spokojených. Vítězí řepka a párky s pivem, zejména u mužů. Proč? Je to pohodlné! Ale krátkozraké. H-Systém po dvaceti letech předvedl rozdíl mezi hodinkami a holínkami. Mezi investováním a "investováním". Česko a.s. je symbolem "jistoty zaměstnání". V manufaktuře. Česko OSVČ je naopak symbolem umu, Baťů, Kolben-Daňků, Škodů, v Přerově Zejdů (Kazeto), Rausnitzů (Meopta) a dalších!
Celý článek
 Donald Trump se ve světové politice chová trochu jako nový pan učitel ve škole. Aby se zalíbil panu řediteli a rodičům žáků, tedy svým voličům, a předvedl jaký je schopný učitel rozdá žákům nejdříve samé pětky. Vidíte, jak byl můj předchůdce neschopný? Pak dětem známky postupně zlepšuje a po roce se dostane tam, kde končil jeho předchůdce. Všem však tak, aspoň si to myslí, argumentuje, jak je schopný. Proč to přirovnání? Abychom doložili, že není důvod se příliš obávat budoucnosti!
Celý článek
Svět se díky Trumpově sobecké americké politice či co to vlastně je dostává do chaosu a spolu se světem se do chaosu dostávají i globální akciové trhy. V takovém prostředí samozřejmě existuje obrovská poptávka po "pevném bodě ve vesmíru" a jednoduchých řešeních. Nabízejí je populisté. V případě trhů akcioví populisté. "Zamykají myšlení" svých fanoušků a chtějí panovat. Ideálním nástrojem pro šíření jejich "pravd" jsou sociální sítě. Kupujte tyhle akcie a tyhle prodávejte! To je skutečné nebezpečí, kterému investoři aktuálně čelí!
Celý článek
Donald Trump rozpoutal globální obchodní válku. Možná k oslabení všech a posílení USA, tak jak to slíbil svým voličům. Proč už ale není důležité. Důležité je, že se obchodní válka stala skutečností. V Česku ji máme navíc okořeněnou bojem o ovládnutí ČEZ. Je proto dobré rozumět fungování akciových trhů. Rozumět volebnímu populismu je celkem snadné. Všem všechno jako dřívější Národní fronta slíbit a pak všechno ovládnout. "Akciový populismus" je náročnější. V něm je ovládnutí hned na prvním místě.
Celý článek
Hlavním viníkem zmatku na globálních akciových trzích je prý Turecko. Ne tak úplně. Je ovšem pravdou, že se trhy trápí z globálních příčin a jednou z nich je právě Turecko, i když větší obavy byly dříve spíš z Číny nebo Ruska. Jenže člověk míní a pán Bůh mění, jak se říká. My se nicméně zaměřme na domácí trh. Víme o něm nejvíc. Turecko se ho samozřejmě také týká, viz Erste Bank. Přesto ho však nejvíce aktuálně ovlivňuje propad ČEZ a abychom do situace lépe viděli bude nejlépe podívat se na grafy technické analýzy (TA).
Celý článek
Máme za sebou zatím nejčervenější týden léta. Nebo nejčernější? Vynechejme všechny Facebooky, Tesly, ČEZy a další a posuďme situaci ve světle tuzemských titulů ČEZ a Erste Bank. V obou případech jde graficky o podobné pády. Příčiny jsou ale zcela odlišné. Erste padala v reakci na mezinárodní situaci, konkrétně v reakci na Turecko. Poučení: Nepodceňujme celosvětové dění. ČEZ padal díky ostrému boji o něj. Poučení: Nepodceňujme další osud a vývoj v naší zemi. Jde o víc než jen o to kdo vlastní českou energetiku!
Celý článek
Na počátku léta jsme predikovali horké léto. A neměli jsme na mysli počasí. Stalo se. Dnes končící 32. týden očekávání naplno potvrdil. Nejde jen o opětovný propad indexu PX pod svůj 200denní klouzavý průměr a jeho červenou vlnu v grafu japonských svící. Trend změny se rýsuje i při "listování" v grafech hlavních tuzemských akciových titulů. Philip Morris už konsoliduje síly před novou sezónou, Komerční banka a Erste Bank frkají jako závodní koně před dostihem a ČEZ dál svádí svůj nekonečný "boj malých s velkými".
Celý článek
Nedávno místopředseda vlády, ministr vnitra a zahraničí, předseda ČSSD, atd., atd. Jan Hamáček kontroloval na České poště v Malešicích její připravenost na vánoce a mezi balíky mezi řečí konstatoval, že v létě je málo summitů, vše se dá dobře zvládnout a ze souběžného ministrování na vnitru a zahraničí prý není unavený. Svatá prostoto! Prácí ministra přece není jezdit na summity, ale přemýšlet a tvořit politiku státu. Především zahraniční politiku. Stejně to teď vypadá i na tuzemském akciovém trhu. Lidé jsou na dovolených, vše se dá dobře zvládnout.
Celý článek
Akciové trhy pulzují oznamováním firemních výsledků 2Q resp. 1H 2018. Pěkným ukázkovým příběhem je poslední vývoj společnosti Tesla. Elon Musk v úterý oznámil, že zvažuje převzetí Tesly za cenu 420 USD/akcie. Reakcí na zprávu byl růst ceny o cca 11%. Navzdory oznámení špatných kvartálních výsledků z minulého týdne. Obchodovaní bylo včera dokonce na čas pozastaveno kvůli podezření z ovlivňování ceny akcií. Od minulého týdne už Tesla přidala přes 30 %. Neexistuje aktuálně asi názornější příběh na téma "všechno je možné".
Celý článek
Evropa včetně Česka vstoupila naplno do období oznamování firemních hospodářských výsledků 2Q 2018. Dlouhodobě se už ale nějakou dobu ukazuje, že čtvrtletní výsledky nemusí být tím pravým ořechovým. Reflektují krátkodobé cíle bez hlubší vazby na dlouhodobé cílení společnosti. Podporují strategii sledování krátkodobých výsledků, většinou jen odměny manažerů od čtvrtletí ke čtvrtletí, na úkor dlouhodobého cílení společnosti. To se aktuálně týká i ČEZ. Ten bude prezentovat výsledky dnes a čeká se poměrně výrazné zhoršení!
Celý článek
Bollingerovo pásmo, jeho horní hranice, vývoj ceny akcií a nízké zobchodované obchody ČEZ vytvořily v pátek na tuzemském akciovém trhu málokdy vídanou konstelaci. Přidáme-li v zahraničních odborných médiích množící se počet zpráv a predikcí o "horkém" srpnu  rýsuje se docela zajímavý vývoj. I na tuzemském akciovém trhu. Především technická analýza, konkrétně Bollingerova pásma provázaná na objemy mají a ještě budou mít co hodně říci k blízké budoucnosti. I proto jsme připravili aktuálně další nové video!
Celý článek
Včera jsme zveřejnili nové video týkající se technické analýzy (TA). Ne proto, abychom na ni pěli ódy, ale proto, abychom zdůraznili souvislosti. Léto je ideální čas pro rekonstrukci portfólií. Proto TA tady a teď. Některé akcie se "přežily", jiné čekají na příležitost. Ale které jsou které? TA napoví. Základní myšlenku máme zakotvenu v našem mottu. "Cena je to co platíme. Hodnota je to, co dostáváme!" Hledejme opravdovou hodnotu a plaťme za ni co nejméně. TA je vhodným nástrojem, jak hodnotu najít! Jenom se umět dívat.
Celý článek
Když jsme na počátku léta psali, že nás čeká horké léto netušili jsme, že bude až tak horké jaké doopravdy je. Doslova, viz vedra všude okolo nás, i na akciové scéně. Donald Trump stupňuje obchodní napětí USA a Čína, kope do vyšetřování ruského vlivu na americké volby a vtlouká klíny do celistvosti EU a doma se otevírá horká fáze boje o ČEZ. Potvrzuje naše očekávání, že "letní" absence investorů na akciových trzích je vhodnou příležitostí k přímému i nepřímému útoku na akcie a k budování pozicí pro podzimní obchodování.
Celý článek
Tuzemské úterní obchodování negativně ovlivnila pondělní panika způsobená Facebookem. Zveřejnění nejlepších firemních výsledků Applu v historii a zprávy o jednání USA a Číny o odvrácení obchodní války však vlilo na globální trhy znovu optimismus a s velkou pravděpodobností pozitivně ovlivní druhou polovinu právě probíhajícího 31. týdne. Věnujme se dál hlavně domácí akciové scéně. ČEZ korigoval dolů a s ním i většina dalších titulů. Vcelku se ale všechny emise chovaly/chovají tak, jak se v polovině prázdnin od nich očekává
Celý článek
Nedaří se technologickým titulům. Výhledy jejich hospodaření zaostávají za očekáváním. Podepisuje se na nich hlavně Facebook. Dnes se proto s napětím čeká na Apple. Doma zase své výsledky oznámí Erste Bank. Investičně zajímavá budou i zasedání FED a doma ČNB. Věnujme se proto tuzemským bankám. Lze je po spekulativním ČEZ zařadit mezi racionální spekulační tituly "hned v druhé řadě". Zajímavý je především "zubatý" růst Komerční banky, trpělivé vyčkávání Erstre Bank, ale i "nečekaný" pondělní propad Monety.
Celý článek
Půlka prázdnin je za námi, vedra pokračují a na akciových trzích přetrvává únava z tepla. Nic neočekávaného nepřinese ani příští týden. Hlavním tématem zůstává výsledková sezóna 2Q 2018. V úterý se investoři zaměří na Apple. Ani středeční zasedání FED nejspíš nic nového nepřinese. Také doma budeme sledovat výsledkovou sezónu. V úterý zveřejní výsledky Erste Group a také v Česku bude zasedat centrální banka. Očekává se, že ČNB zvýší úroky o 25 b.b. Nečekáme však, že zvýšení úrokových sazeb ovlivní tuzemský akciový trh.
Celý článek
Červencovou akciovou hladinu sice z globálního pohledu rozvířil Facebook, ale stále se nic dramatického neděje. Naše středeční konstatování, podle kterého se dosavadní vývoj na akciových trzích a situace na něm ani v příštích dvou či třech týdnech nezmění zůstává v platnosti, protože prázdniny jsou v plném proudu a spousta investorů zůstává nadále mimo trh. To potvrzuje i index PX. Po mírném povyskočení v tomto týdnu zůstává dál v postranní fázi. O změnu trendu se tedy v úterý nejednalo.
Celý článek
Úterní obchodování potvrdilo dosavadní vývoj na akciových trzích a situace se nezmění ani v příštích dvou či třech týdnech. Včetně oné naší úterní glosy "...akcie ráno posílily, ke konci obchodování ale zisky smazaly a index uzavřel s mírnou ztrátou (nebo mírným ziskem)..." V úterý se tak například zachoval NASDAQ. Dovolené a prázdniny jsou v plném proudu a spousta investorů zůstává nadále mimo trh. Změnu k lepšímu doma zaznamenal index PX. Z postranního vývoje povyskočil mírně vzhůru. Změna trendu to ale není. Nejspíš jen ono "kudy z nudy".
Celý článek
Současné obchodování na akciových trzích zcela odpovídá období, ve kterém se nyní obchoduje. Dovolené a prázdniny jsou v plném proudu a spousta investorů se nachází mimo trh. Tuzemský akciový trh, viz graf indexu PX se vyvíjí do strany. Charakteristickým popisem trhů jsou slova, se kterými se teď hodně setkáváme typu "...akcie ráno posílily, podpořilo je oživení finančních a technologických firem, ke konci obchodování ale zisky smazaly a index uzavřel s mírnou ztrátou..." Uprostřed léta musíme s takovým vývojem počítat.
Celý článek
Třetí prázdninový týden probíhal a skončil za nízkých objemů v postranní fázi. Nic netypického a nenormálního, protože fluktuace investorů na akciových trzích v létě vysoko přesahuje celoroční průměr. Nenechejme se však vývojem uspat. První investoři už rekonstruují akciová portfolia do zbytku roku a pro počátek roku 2019. Je to aktuálně jako v polovině Tour de France. "U dna" se mobilizují domestici, "tutovky", se kterými všechno stojí a padá a v čele manažeři týmů, kteří hledají po prvních ztrátách "čerstvé" lídry - hlavní tvůrce trhu.
Celý článek
Třetí prázdninový týden probíhá a končí za nízkých objemů v postranní fázi. To je v období druhé poloviny července, ve kterém se koncentruje největší letní fluktuace akciových investorů celkem normální. Je to ale také období, ve kterém se objevují první náznaky toho, jak budou akciová portfolia vypadat ve zbytku roku a na počátku roku příštího. (1) U dna se mobilizují "tutovky", které ještě nemají kam pospíchat a (2) "v dáli" se rýsují hlavní tvůrci nejbližšího vývoje. Řeč je o ČEZ.
Celý článek
Středa znovu naznačila, že setrvávání tuzemského akciového trhu v postranní fázi nemusí trvat dlouho a může být brzy nahrazeno novým růstem. Důvod? Globální obchodování bylo pozitivně ovlivněno posledním rozhodnutím amerického FED. Na rozdíl od amerického prezidenta Donalda Trumpa se chová předvídavě a přijímá předvídatelná rozhodnutí. Dodržuje co slíbil a odmítá co odmítl. A nově se přidaly se i příznivé firemní výsledky 2Q 2018. To se samozřejmě trhům líbí.
Celý článek
V úterý jsme psali, abychom po posledních "velkých" geopolitických událostech neočekávali žádné velké dopady na akciové trhy. V Česku to však tak přesně neplatilo. Tuzemský trh se červenal. Situace na globálních trzích však byla a je, viz ranní obchodování v Asii, jiná. Ovlivnilo ji především chování amerického FED, který se na rozdíl od amerického prezidenta chová předvídavě a nepřijímá zbytečně žádná nepředvídatelná rozhodnutí. Dodržuje co slíbil a odmítá co odmítl.
Celý článek
Přelom 28. a 29. týdne sice zaznamenal sérii zajímavých událostí - jednání NATO, návštěva Trumpa v Británii a setkání Trump - Putin v Helsinkách, nicméně velké dopady těchto událostí na akciové trhy nečekejme. Jen pokračování toho co už známe. Nic konkrétního. Jsou to taková jednání, která mají vyvolat zdání, že se "něco děje", ale v podstatě se neděje nic a život - a s ním i globální akciové trhy - plynou svým nezměněným tempem dál. Nedejme se zdánlivou akčností předních světových politiků vyprovokovat.
Celý článek
Tuzemský akciový trh dokončil v uplynulém týdnu svůj růst vyvolaný "ČEZ rally" a zítra odstartuje do druhé čtvrtiny prázdnin. Samotný ČEZ nedávný růst koncem týdne korigoval, ale už v pátek korekci zastavil. V pondělí naznačí své další ambice. V relativně klidnějším období, do kterého vstupujeme nabudou na tuzemském trhu vrchu geopolitické faktory. Po jednání v centrále NATO a návštěvě prezidenta USA ve Velké Británii ovlivní v nastávajícím týdnu globální politickou situaci helsinské setkání prezidentů Trumpa a Putina.
Celý článek
Svět se rychle mění. Navrch začínají mít dřív střílející než mířící chlapáci a hulváti, kteří za hrubostmi a vulgaritami skrývají neznalost a strach, zatímco ti "vznešení" svými řečmi o demokracii a humanitě jen maskují slabost a neschopnost. Není ale cílem DOWER-D suplovat práci sociologů, politologů a dalších bohulibých profesí. Jen hledáme odpověď na otázku co doporučit našim klientům, aby se při investování v měnícím se světě neztratili.
Celý článek
Ve středu ČEZ korigoval dosavadní růst, protože i v jeho případě platí, že žádný strom neroste do nebe. Z psychologického pohledu, konkrétně onoho "pravidla o trendu" co je vysoko, bude ještě výš, co je dole, propadne se ještě níž má ČEZ "zaděláno" na "motivační hranici" někde u ceny 600 Kč/akcie. Potvrzuje ji, resp. přesněji ve čtvrtek nebo v pátek ji potvrdí nebo vyvrátí i technická analýza. Vrátíme se k tomuto tématu později ve videu. To včerejší bylo přijato velmi pozitivně.
Celý článek
Co je vysoko, bude ještě výš, co je dole, propadne se ještě níž. Další ze známých burzovních pravidel, které investora napadne, když sleduje poslední vývoj ceny akcií ČEZ, potažmo vývoj indexu PX. Omylu se však dopustí každý, kdo dá bezhlavě jen "na slova" a nezamyslí se nad obsahem. Pravidlo je totiž o trendu a ne o slovech. Aby titul rostl "nade všechny meze", případně padal stále hlouběji a hlouběji musí mít "motivaci". A právě ona ČEZ v těchto dnech nechybí. Už jsme o ni informovali dříve. Na scénu teď vstupuje technická analýza.
Celý článek
Predikce globálního akciového trhu hýří nespočetným počtem variant. Stačí prolistovat zahraniční odborné weby. Dělat z nich hlubší závěry nemá smysl. Doma jsme zmítáni bojem o moc. Samozřejmě s dopadem na tuzemský akciový trh. Diskuze patří především ČEZ. Otázka nestojí tak, že se "něco" stane, ale kdy se to "něco" stane? Obchodní válka USA se světem je realitou, geopolitická napětí narůstají, v Británii odstupují ministři a Británie sama se s EU nejspíš rozejde bez dohody. Co víc? Jak se zachovat?
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

VIG - BB, SAR, MACD
VIG se jednoznačně přihlásila k finančním kurzotvorným titulům. Index PX se pevně usadil nad 200DMA!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií k 21.9.2018
(zadáno: 30.6.2018)
Návod
Název akcie Cena k:
21.09.2018
CETV CME 83.75
ČEZ 574.88
ERSTE 912.45
KOFOLA ČS 299.71
KB 938.21
MONETA 78.38
O2 261.03
PEGAS 881.11
PHILIP M. 15277.46
UNIPET 372.21
VIG 610.62
Celkem se hlasovalo: 33x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 30.6.2018 je nastavena ke dni 21.9.2018. Predikujte!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017
realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.

DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

září 2018
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
22
23
24
25
27
28
29
30

říjen 2018
PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Bitva o ČEZ postupně graduje. Ubrání drobní investoři cenu akcií ČEZ a ony dál porostou?


Hlasovalo : 45 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz