logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně:
  • Muskův úspěch ovlivní politiku a soutěž o dobývání surovin ve vesmíru!
  • Vlny živelného násilí v USA se tentokrát mohou vymknout kontrole!
  • Českou poštu provedou restrukturalizací největší poradenské firmy!
  • Nouriel Roubini: Světová ekonomika bude v depresi možná až deset let!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

 Velkou pozornost teď věnujeme spekulacím, protože současná "dividendová" politika přiměla investory "myslet jinak". Zajímavým aktuálním příkladem je Moneta. Proč jsme vysvětlili už dřív a také v našem pátečním videozpravodajství. I v pátek, přes kolísavý intradenní obchodování, skončila Moneta, byť v mírném poklesu, znovu nad horní hranicí Bollingerova pásma. Proto věnujeme tak výraznou pozornost zúženým Bollingerovým pásmům. Jejich počet vzrostl a, jak je jejich nadáním, signalizují "nějaký" zvrat.
Je ale víkend a tak je na místě podívat se na akciové obchodování s určitým nadhledem a vizí. Signálů je dost a dost. Bojem Donalda Trumpa se sociálními sítěmi počínaje, přes první let komerčního letadla s motorem na plně elektrický pohon a úspěchem prvního soukromého letu do vesmíru konče.
Celý článek
O posledním vývoji na akciových trzích jsme již dost informovali. Zvláštní pozornost jsme věnovali zúženým Bollingerovým pásmům domácích akciových titulů. Vždy signalizují "nějaký" zvrat. Potvrdilo to i čtvrteční obchodování v USA a možná ho potvrdí i dnešní obchodování v Asii. US trhy nakonec po boji v závěru seance klesly. Především Facebook a Twitter. Dostaly se pod tlak Donalda Trumpa. Investoři mají obavy ze zavedení tvrdších pravidel pro provoz sociálních sítí. Směrem k Twitteru už prezident dokonce podepsal příkaz, ve kterém reagoval na jeho postup, když Twitter označil několik prezidentových zpráv za nepřesné. Ten dnes proto plánuje speciální tiskovou konferenci o Číně. Trhy to samozřejmě znervóznilo.
Nové události v závěru čtvrtečního obchodování ovlivnily i tuzemský akciový trh. Výrazněji vzdorovala pouze Moneta.
Celý článek
Navzdory stále častějšímu přesvědčení rostoucího počtu analytiků, že jsou americké akcie hodně nadhodnoceny i navzdory opět sílícímu napětí mezi USA a Čínou americké a s nimi i globální akcie, včetně tuzemských, rostou. Znovu se daří bankám. Důvodem k optimismu jsou především úspěchy ve vývoji vakcíny proti COVID-19 a s nimi sílící oživování globální ekonomiky. Vysvětlíme si to dnes na letectví.
Globální oživení nabízí příležitost především bankám. Jsme toho svědky i na tuzemském akciovém trhu. Po dlouhém setrvávání ve zúženém Bollingerově pásmu větří investoři obrat. Bude tím správným směrem? S velkou pravděpodobností ano. Signalizuje ho situace na technologických titulech. Investoři je prodávají a přesouvají se do odvětví, ve kterých tuší zisk.
Celý článek
Akciím se v úterý dařilo. Hnacím motorem růstu byla nová naděje. Naděje na ekonomické oživení a zdárné dokončení vývoje vakcíny proti koronaviru. Zisky si připisují akcie biotechnologických společností. Zejména těch, které se připojují ke kandidátům na testování vakcíny na lidech. Kromě farmacie už rostou i akcie firem navázaných na cestovní ruch. Hlavně se ale opět začalo dařit bankám. Těží z globálního restartu světových ekonomik. Přesto v závěru úterního obchodování v USA naději oslabila zpráva o možných sankcích USA proti představitelům Číny kvůli Hongkongu. Investoři silácká gesta nemilují.
Zajímavá situace vznikla na technologických titulech. Investoři, kteří na technologické firmy sázeli během pandemie začali vybírat zisky a část jich přesouvají do odvětví, která mohou z opětovného otevírání ekonomik těžit.
Celý článek
Evropské trhy v pondělí obchodovaly bez pomocné berličky z USA a Velké Británie, Šlo jim to k duhu a silně rostly. Také BCPP vstoupila do 22. týdne úspěšně. Ale s velmi nízkou likviditou, jako celá Evropa. Optimismus pramenil z dalšího rozvolňování restriktivních ekonomických opatření. Možná zapůsobilo také přesunutí ohniska nákazy Covid-19 z Evropy do Brazílie. Zabralo i mírné zlepšování předstihových ukazatelů v Německu. BCPP rostla oproti zahraničním trhům jen málo. Hlavně kvůli prodejnímu tlaku na akciích Erste Bank. Za pozornost však stojí akcie PFNonwovens.
Přidáme-li k výše uvedeným aktuálním informacím skutečnost, že být letos stálým akcionářem se kvůli omezování dividend moc nevyplatí a stále napjatější vztahy mezi USA a Čínou je zřejmé, že nastává čas vhodný pro masivní spekulace.
Celý článek
Spoustu let věnujeme pozornost produktivitě práce. Prý ji máme pořád nízkou a to je špatně. Možná ano, možná ne. Otázka ale nezní jakou máme produktivitu, ale jak využíváme volný čas, ke kterému nám otevírá dveře? COVID-19 akceleroval rozvoj digitechniky a on-line služeb. Umělá inteligence a robotická zařízení v průmyslu už patří téměř k normálu i u nás. Co s volným časem? To je správná otázka pro 21. století! Místo toho centrální banky nalévají do ekonomik peníze, odboráři tlačí na vyšší mzdy a oligarchové ždímají dotacemi a korupcí státní rozpočty. To není správná cesta.
Ceny dluhopisů jsou fixovány/kontrolovány postupem centrálních bank, akciové trhy jsou zcela odtrženy od reality a pracují v módu "růst, korekce, náhoda". Nacházíme se na falešných trzích, které nejsou obrazem reality a zdravého rozumu.
Celý článek
Upoutalo nás několik informací o posledních investičních aktivitách Warrena Buffetta a tři články v Hospodářských novinách. Bizarnost financování českého zdravotnictví, Konce a začátky ve vládní politice a Závislost na jádru je nebezpečná, měli bychom decentralizovat. Zaujali nás především autoři. Lidé z praxe. Žádní vševědoucí politici, kteří všude byli a všemu rozumí. Zvlášť nás upoutal příspěvek o financování zdravotnictví od Josefa Veselky, přednosty kardiologické kliniky FN Motol a 2. LF UK a rozhovor HN s profesorem VŠB - Technické Univerzity Ostrava Stanislavem Mišákem o energetické soběstačnosti regionů.
Jejich společným jmenovatelem je transfer. Přesun produktů, komodit, věcí, myšlenek, idejí, vizí a samozřejmě peněz. A také nevyslovená otázka. Co je investice a investování vůbec?
Celý článek
Často čteme, že globální akciové indexy zaznamenaly od konce března prudký růst a většinu ztrát způsobených obavami z ekonomických dopadů pandemie COVID-19 vymazaly. Není to pravda. Ano, propady se zastavily, trhy rostly, ale ztráty nevymazaly. Jen se dostaly na o něco vyšší parkovací úrovně a na nich více či méně stabilně setrvávají. A je tu ještě jeden důležitý faktor. Trhy v USA měly za sebou před koronavirem jiný vývoj než v Evropě a ještě jiný než v Česku. I tyto skutečnosti je nutné brát v úvahu.
Další vývoj je aktuálně předmětem velkých diskuzí a pochyb. Mnozí významní investoři pochybují o udržitelnosti růstu světových burz. A nejen pochybují. Warren Buffett se už rozloučil s aerolinkami a nově i s akciemi Goldman Sachs, Podobně uvažuje i Stan Druckenmiller a další.
Celý článek
Pokud se dnes podíváme na grafy většiny tuzemských akciových titulů vidíme pořád stejný obrázek. Propad a pak "vlnění" na parkovací úrovni. Nenabízí nic než krátkodobé spekulace a potvrzení stále dokola se opakujícího obchodování v módu "korekce, růst". Opakujeme se. I my bychom rádi slyšeli něco jiného, ale tak brzy se změny nedočkáme. Musíme vzít realitu na vědomí.
Investory včera zmrazila zpráva, že výsledky nedávné studie z počátečního testování vakcíny na COVID-19 nejsou až tak dobré, jak se dříve myslelo. Server STAT zpochybnil platnost výsledků testů společnosti Moderna. Zpráva kromě zklamání však vydala i vážnější nadčasový signál. Globální svět kterému jsme uvykli se hroutí. Celosvětová spolupráce končí. Každý jen sám za sebe. Ale je to cesta správným směrem?
Celý článek
Pondělí se na akciových trzích, u nás i ve světě, vydařilo. Hlavním důvodem nové vlny optimismu byly zprávy o naději, že se společnosti Moderna podařilo najít účinnou vakcínu na COVID-19. Že je vakcína opravdu účinná ale ukáží až další testování. Zatím trhy ovládla víra, že vakcína fungovat bude a že aktuální zisky zase neodevzdají. Ještě ale není vyhráno. Myslet si to by bylo hodně naivní. Nicméně globální akciové trhy se chytají každého stébla naděje a - také! - likvidity, kterou trhům poskytují nejsilnější centrální banky světa. Řetěz "růst, korekce, růst" ve prospěch růstu však ještě přetržen nebyl.
Připomeňme si naši poslední glosu o pravdivosti informací a věrohodnosti zpráv v médiích a na sociálních sítích. Všechno je o penězích "až na prvním místě". Vhodné titulky zvyšují čtenost, šanci na růst a - příjmy z reklamy.
Celý článek
Hodně se dnes v souvislosti s COVID-19 diskutuje o pravdivosti informací a věrohodnosti zpráv v médiích a na sociálních sítích. Je to téma, které se bezprostředně týká i informací o finančních a kapitálových trzích a o investování. A protože je všechno o penězích až na prvním místě zamysleme se i my. V naší marketingově zmasírované společnosti se často jedná o "hurá" zprávy a informace. Viz v nedávné minulosti do nekonečna opakované zprávy o bankrotu Řecka. Už zítra, pozítří, příští týden, do měsíce... Až nakonec ustaly.
Všechno o informacích se vyvíjí od byznysmodelu toho či onoho média, té či oné sociální sítě. Většinou je zacílený na čtenářskou základnu, která dostává obsah "zadarmo" a informace jsou financovány z inzerce. Bombastické titulky zvyšují čtenost a ta se pak odráží v reklamních příjmech. Čí chleba jíš, toho píseň zpívej!
Celý článek
Často se teď odvoláváme k módu "korekce, růst, korekce." Mnohým se nelíbí, ale je to tak! Čtvrteční obchodování v USA bylo ukázkou současného chování trhů, když se obrátilo o 180° a z úvodních ztrát udělalo první zisk za poslední tři dny. Proč ten kotrmelec? Nejdříve trhy ovládlo přesvědčeníže jsou akcie hodně nadhodnocené. Prý se ekonomika po ukončení pandemie rychle zotaví. To signalizuje zotavování trhů ve tvaru písmene "V". Takový vývoj ale experti považují spíš za zbožné přání než za realitu.
Pak ale trhy náhle otočily a přeměnily úvodní včerejší ztráty - díky bankám a FED a pomohla i ropa - v zisky. Tahounem proto tentokrát nebyly technologie, ale do země zadupané banky. Při prostém kopírování amerických akciových trhů však buďme dnes opatrní. Je pátek s tendencí k uzavírání pozic a k poklesům.
Celý článek
Tuzemský akciový trh po dramatických koronavirových propadech pomalu a trpělivě roste. To je dobrá zpráva. Ale ne dost, protože v zásadě pořád jen drží spekulační mód "růst, korekce, růst". Stačí se podívat na graf candlestick indexu PX. Nejedná se ale zatím o nic jiného než o silnější korekci nedávného ještě silnějšího pádu. Důležitou, byť negativní roli v tomto procesu sehrávají banky. O jejich obavách z tlaku autorit jsme už psali. Stejně jako o obavách z reakcí akcionářů a potenciálních investorů.
Jeden příklad za všechny. Banky se obávají porušování bankovního tajemství. Jednoho z pilířů jejich síly. Důvěry. Naplno se to projevuje u projektu Covid III. Pokud dodavatel zjistí, že jeho odběratel žádal o úvěr a nedostal ho bude se zdráhat mu další zboží kvůli obavám, že mu ho nezaplatí dodat.
Celý článek
Investoři se už vážně zamýšlejí jaký bude svět po COVID-19. Scénářů je spousta. Držme se zdravého rozumu. Když to u nás začalo řadila se vláda na letišti a počítala letadla, roušky a respirátory. Počítala a počítala a odškrtávala si položky na dlouhých seznamech. Teď, když to nejhorší pominulo už počítá zase. Pro změnu místa pro vybudování nových přehrad. Nebojujeme už tolik s koronavirem, ale se suchem. Díky. Aspoň, že to. Jenže to není skutečná změna.
Cesta od úkolového myšlení, odškrtávání splněných úkolů, k racionálnímu chování bude ještě dlouhá a těžká. Špatným směrem jsme se vydali poprvé, když jsme před 70 lety rozorávali meze. Podruhé, když jsme zaměnili poctivé české sedláky za americké farmáře. Grunt, to je láska k zemi, farma, to je neosobní fabrika.
Celý článek
Propady na akciových trzích po vypuknutí pandemie koronaviru se zastavily. Trhy nabírají druhý dech, pomalu rostou a investoři si kladou nové otázky. Jak COVID-19 změní zaběhnuté pořádky? Které zvyklosti přežijí a které ne? Jak se změní postoje investorů k jednotlivým druhům aktiv? Zatím je na odpovědi ještě brzy nicméně něco už letošní "divoké" jaro naznačilo. Vítězem na komoditách se zdá být rýže. V dobách opravdové paniky jídlo větší hodnotu než sebelepší investice. Až na druhém místě je zlato. Teprve za nimi stojí americké dluhopisy a dobře si vedou i evropské státní dluhopisy.
A co akcie? Na globálních akciových trzích jasně vítězí akcie technologií. Index americké burzy NASDAQ je dokonce od začátku roku v plusu, zatímco ostatní indexy se topí ve ztrátách. Jak se dál zachovat?
Celý článek
Naposledy jsme se zde zmínili o "věčných dluhopisech". A také o tom, že se k nim později vrátíme, protože jejich použití není tak jednoduché, jak se na první pohled jeví. K textu o nich nás však inspirovala jiná věc. Přemíra pozornosti upřená na COVID-19 na úkor problémů vzdáleným. Zavírání očí před vzdálenějšími ekonomickými problémy spojenými s uzavíráním oborů, které jsou navázány na zaměstnávání spousty lidí. Nejde jen o automobilky, ale i o služby dříve "neviditelné", protože jsou drobné a zaměstnávají "jen" pár zaměstnanců. Je jich ale spousta! Kadeřnictvími počínaje přes odkládanou zdravotní péčí až po změnu myšlení a vznik celých nových oborů konče. Digitalizace, využívání dronů a bůhví co ještě.
Přitom ono Konfuciovo "vzdálené" nemusí být ani tak moc vzdálené, jak bychom si přáli. Už teď nás trápí sucho. Jaké to bude na podzim?
Celý článek
Utlumený růst, tak můžeme popsat většinu současných akciových trhů. Kumuluje hlavní momenty současného globálního akciového obchodování. (1) Dosažení dna po útoku COVID-19. (2) Optimismus s dosažením onoho dna spojený. (3) Zklamání z pomalého hledání a nalezení léku a vakcíny proti COVID-19. (4) Nejistotu z budoucnosti, především ze sucha a klimatických změn. (5) Pochybnosti o financování hrozeb spojených s budoucností a konečně i (6) dopady výše uvedených očekávání na dělení loňských zisků společností, na dividendy.
Dopady snižování a v některých případech i ztrát dividend mají obzvláště silný vliv na dosavadní "dividendové" přednosti tuzemského akciového trhu. Viz vývoj ceny akcií dosavadní dividendové stálice tuzemského trhu Philip Morris, o bankách nemluvě.
Celý článek
Často zdůrazňujeme "dividendovou" výhodu tuzemského akciového trhu. Ta byla v posledních týdnech výrazně ohrožena akcí ČNB "ani korunu na dividendu". Populističtí politici zapomněli na Konfuciovo varování "kdo nepřemýšlí o vzdáleném, bude poděšen blízkým"! Často upozorňujeme na krátkozrakost takového přístupu. Teď se ukazuje, také tváří tvář populistickému a pokryteckému postoji managementu ČEZ, který dividendy vyplatí (stát v něm drží 70% akcií), že ne všechny společnosti chtějí do vlaku populismu naskočit.
Po počátečním mlžení se jako první jasně vyjádřil Philip Morris. Oznámil, že vyplatí velmi zajímavou dividendu 1560Kč/akcie. Investoři včera okamžitě zareagovali a cena jeho akcií vyrazila o téměř 6% vzhůru. Optimismus trhu nabídla i Moneta. Předvedla solidní zisk a akcionářům ho pošle, jakmile to bude možné.
Celý článek
O ČEZ se už léta mluví v souvislosti s výstavbou nových jaderných reaktorů. Samotný ČEZ ale zajímají v této souvislosti prakticky jen dvě věci. Státní peníze a státem garantované výkupní ceny elektřiny. Ostatní řeči okolo ČEZ jsou z pohledu investora nepodstatné. Pro něj jsou důležitá jiná fakta. Pokud se nový reaktor postaví stane se ze státu jeden z největších obchodníků s elektřinou v Česku. To není pro konkurenční prostředí v zemi zrovna rovnoprávné postavení.
Čertík, ale spíš skutečný a velký čert je však jako obvykle skryt v detailu. Do hry se čirou náhodou zamotal koronavir a s ním spojené "COVID-19 First!". Odpoutal od ČEZ pozornost. Nebylo by špatné ho do hry o trůny zapojit. Sice prý již vzniklo schéma jak ochránit minoritní akcionáře, to je o čem se už dlouho a pořád dokola mluví, ALE...
Celý článek
Ne počátku byly hrátky s balónem. Skutečný a profesionální fotbal se z nich stal až potom, kdy se někdo rozhodl pro roli trenéra a vysvětlil hráčům, že nemá smysl, aby se všichni najednou honili za balónem a uložil jim ve hře konkrétní individuální úkoly. Stal se z něho manager. Politici úrovně fotbalu ještě nedosáhli. Řadí se na letišti, zdraví a mávají na čínská letadla a počítají roušky a respirátory. Řeší COVID-19 a nepřemýšlí o vzdáleném. Například o spoluobčanech, kterým se odkládají náročné operace a neodkladná zdravotní péče, o problémech se suchem, do léta je ještě daleko, o ekonomických dopadech, atd., atd. "COVID-19 First!".
S krizemi je to jako s počasím. Horší než samotná krize jsou její následky. Především psychické. Podobné to je dnes i na kapitálových a akciových trzích.
Celý článek
Teprve nedávno jsme psali, že remdesivir je/byl kurzoborným faktorem akciových trhů. Stačilo pár dnů a všechno je jinak. Americké akcie včera výrazně zpevnily právě díky remdesiviru. Poté co se objevila zpráva, že experimentální lék prošel testem a může být u pacientů s COVID-19 účinný už po pěti dnech podávání.
Trhy v USA po této zprávě vyrazily vzhůru. Navzdory negativní zprávě o americké ekonomice. Ta v 1Q 2020 poklesla o bezmála 5%. Ukončila období rekordně dlouhé hospodářské expanze. Analytici navíc čekají, že data za 2Q 2020 budou ještě horší. V návaznosti na tuto zprávu večer zareagoval FED a oznámil, že ponechává základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25%. Její šéf Jerome Powell ujistil, že FED bude ekonomiku podporovat tak dlouho, jak bude třeba. Dění ve zbytku zkráceného týdnu na BCPP tak předurčilo/předurčuje dění v USA.
Celý článek
Po úterním rozhodnutí parlamentu prodloužit nouzový stav do 17. května situace připomíná staré časy. Vlak se zastavuje a sovětské politbyro vydává pokyn: zatáhněte záclonky a tvařte se jako že jedeme. Vedení státu se chová, jako že velí a lidé se opět chovají, jako že poslouchají. Situace, ve které se my Češi výborně orientujeme. Tenkrát v obchodech nic nebylo, ale přesto všichni všechno měli. Dnes máme rázná opatření, ale každý si je vysvětlujeme po svém. Zatáhli jsme záclonky a jedeme dál.
Cena akcií ČEZ opět pomalu roste. Jestřábi nesmí váhat. Vláda "v tichosti" přijímá další rozhodnutí, která tuzemského energetického obra ovlivní na desítky let. Horko je i kolem bank. Odmítají půjčit zavřeným hospodám. Nemáte obrat, slyší státní pokrytecký důvod.
Celý článek
Vzpomněl jsem si na poznámku Warrena Buffetta. Pozastavoval se nad skutečností, že jeho sekretářka platí ze svých příjmů vyšší daně než on. Považoval/považuje to za nespravedlivé. Vzpomínka mi vytanula na mysl při pohledu na titulek "Chystá se podraz na některé daňové poplatníky?" příspěvku předsedy ČMKOS v deníku Právo dne 25.4. Zabývá se v něm návrhem MF ČR o pomoci firmám v souvislosti s COVID-19. Jakým firmám stát pomůže, ptá se šéf odborářů?
Odmysleme si na chvíli všechny souvislosti a důležité detaily. Pokud budeme žít jen z dividend, například ČEZ, a budeme mít peníze na zakoupení dostatečně velkého množství akcií ČEZ nebo jiných tuzemských akcií budeme mít dost peněz "nedělat nic", dokonce si i platit sekretářku a neplatit ani korunu daně z příjmu. Sekretářka bude platit víc.
Celý článek
Nakupovat akcie můžeme vždy. Důležitější je, kdy se nám investice zhodnotí. Abychom nečekali příliš dlouho musí být splněny tři podmínky. (1) Dobrá kondice vybrané emise, (2) musí vysílat pozitivní technické signály a (3) operovat v příznivém politickém prostředí. V globálním kontextu první podmínku splňuje spousta emisí. Hodně emisí splňuje i druhou podmínku. Nejhorší to je s třetí podmínkou. Zvlášť, když některé politické epidemie - pozor, nemluvíme o COVID-19! - jsou vysoce nakažlivé.
Kasírovat úspěšné daněním jejich úspěchů, například tzv. digitální daní nebo přímo okrádáním akcionářů, jak to dělají některé centrální banky "doporučováním" nevyplácet dividendy. Dotace. To vše je samozřejmě populární a voličsky zajímavé, něco jako komunismus každému podle potřeb. Ekonomikám, státům a celým národům však taková populistická politika smrtelně škodí.
Celý článek
Podívejme se na posledních devět či deset  grafů japonských svící indexu PX. Přehlídka nejistoty, tápání a přešlapování na místě. A bude pokračovat. Jednak je pátek a investoři před víkendem často opouštějí akciové trhy a pak, a to je důležitější, lék proti COVID-19 remdesivir prý zklamal. WHO prezentovala předběžnou zprávu o studii, která údajně konstatuje, že remdesivir stav pacientů nezlepšil a ani nesnížil přítomnost viru v krevním řečišti. Navíc prý vykazoval i vážné vedlejší účinky. Americké trhy už reagovaly. Akcie Gilead Sciences z jejichž laboratoří lék pochází se propadly o víc než 4%.
Gilead se ale ohradil. Ukázalo se, že WHO zprávu prezentovala omylem bez jeho vědomí. Studie sice obsahuje "nevhodné charakteristiky“, ale to jen znamená, že výsledky studie byly „neprůkazné“. Remdesivir tak dál patří mezi hlavní antiCovidové favority.
Celý článek
Na Silvestra 1978/1979 jsem pracoval v energetice. Během 24 hodin spadla teplota o 30°C! Všechny odpady a WC byly okamžitě zamrzlé a nejdůležitější byli instalatéři a uklízečky. Po listopadu 89 byli instalatéři, uklízečky, zdravotníci a další a další potřebné profese zapomenuty a na piedestal postoupily celebrity. Herci, zpěváci nebo sportovci. Často hloupoučké, ale celebrity.
Po útoku COVID-19 jsme zjistili, jako tenkrát na Silvestra 1978/1979, že bez celebrit se dá přežít, ale bez některých profesí ne, a že skutečnými lidmi hodnými obdivu jsou prodavači potravin, zdravotníci, hasiči, řidiči a další a další nenahraditelné profese. Podobný posun hodnot brzy zaznamenáme i na akciových trzích. Skoro se chce napsat jako včera "díky za ten COVID-19". Snad se konečně poučíme.
Celý článek
Skoro se chce napsat "díky za ten COVID-19". Odhalil a postupně dál odhaluje co jsme zač. A to je dobře. Každá generace potřebuje svou "velkou událost", o které pak mluví až do smrti. Pro mou generaci to byl rok 1968. Nejmladší generace se teď také dožila té své. Koronaviru. Každá událost má vliv na politiku, každá má vliv na život. A každý čeká, ano, že bude líp!
Dostáváme čas od času emaily, že jsme moc zpolitizování. Ano, jsme. Akciové trhy se bez politiky neobjedou. Akcie a politika jsou rub a líc jedné a téže mince. Tak jako nemůže být zedník zedníkem bez zednické lžíce, nemůže být investor investorem bez politiky. Také nám někteří připomínají, že málo vnímáme, jak je český akciový trh „drtivě a masivně“ ovlivňován světovými trhy. Ne, není. Všechny globální trhy se vzájemně ovlivňují, ale vždy s přihlédnutím na domácí specifika.
Celý článek
Tuzemský akciový trh pět či šest obchodních seancí stagnuje. Nejen u nás. Například i v sousedním Rakousku. Je to důsledek aktuální politické situace ve světě. Ta, mimo jiné, vychází i ze sporů dvou izraelských profesorů. Matematika a epidemiologa. Má pravdu matematik, který tak trochu sarkasticky tvrdí to co se říká o chřipce? Neléčená trvá sedm dní zatímco léčená týden, jen s tím rozdílem, že COVID-19 je záležitostí 70 dnů? Nebo platí slova epidemiologů, kteří si myslí, že dna ještě nebylo dosaženo? Podobné úvahy se samozřejmě promítají i do cen akcií na akciových trzích.
Navíc problematiku příštího vývoje cen akcií už výrazně ovlivňují i predikce dividend a hospodaření firem v roce 2020 a možnost návratu druhé vlny COVID-19 někdy na podzim, To samozřejmě také výrazně ovlivňuje chování a rozhodování investorů.
Celý článek
Nedávno jsme připomínali, že v době krizí první padají kapitálové, potažmo akciové trhy a bláhoví se vysmívají hamižným burziánům. Už neposlouchají, že po nich přicházejí na řadu i oni a že jako první opět začínají zvedat hlavu jimi tolik zatracované akciové trhy. V takovém stadiu se nyní nacházíme. V mezidobí od pádů k oživení se daří "hrdinům". Populistům.
V Česku se teď daří vyznavačům starých časů. Strašení, příkazy, zákazy, nařízení, hrozby, tresty. Jak akční! Sliby a garance. Ale žádná velká hotovost. S tím se dlouho vydržet nedá. "Děkujeme za Váš zájem o Úvěrový program Covid I. Bohužel Vás musím informovat, že Vaše žádost nesplnila stanovená kritéria, a musela být zamítnuta." Pokrytectví v nejzákeřnější podobě! Nicméně právě ono nabízí důvody k optimismu. Nejen ve společnosti, ale i na akciovém trhu. Tady nabízíme bližší vysvětlení.
Celý článek
 Do věku dospělosti jsem vstupoval s "Jsme s vámi, buďte s námi!" Nebyli. Věk zralé dospělosti mne zastihl s "Nejsme jako oni!" Jsou. A ve stáří slyším "Jsme v tom spolu"! Nejsme. Viz dýchánky a chování poradců na Hradě. Teď už jen čekám Goebbelsovu otázku "Chcete totální válku?"
Ne! Nejsme ve válce. Vážným útokům ale čelíme. Jeden ministr už nevolá "všechnu moc sovětům", ale přímo volá po předání moci jedinému vůdci. Ministryně chce znárodňovat. Vicepremiér brání lidem vyjet za hranice. Chrání nás před nákazou? Po roce 1948 nás komunisté chránili před mandelinkou bramborovou. A imperialisty. Přidala se i ČNB. Banky, nevyplácejte dividendy! Včera mne však ČNB potěšila. Ohradila se proti slovům premiéra, že by se mohla se státem (kdo je vlastně stát?) podělit o zisky.
Celý článek
To nejhorší má tuzemský akciový trh za sebou. Teď jde o to jak se bude vyvíjet dál. (1) Příští vývoj bude považovat za "normální", byť trh "startuje" o řadu pater níž, a bude se vyvíjet "klasicky": růst, korekce, růst. (2) Vývoj po koronavirové krizi ještě ukončený není a nebudou platit žádná racionální pravidla.
O krátkodobé platnosti či neplatnosti prvního scénáře bude jasno celkem brzy. Technická korekce obvykle trvá dva až tři dny. První den máme za sebou. Druhý scénář bude náročnější. Souvisí se světem po koronavirové krizi. V tuto chvíli pouze konstatujme, že v pár příštích dnech se bude trh řídit spíš krátkodobými signály technické analýzy a makro informacemi plus zprávami o očekávaných dividendách. Jejich vliv se na tuzemském trhu výrazně projevil při včerejším obchodování!.
Celý článek
První burzovní seance po Velikonocích přes pozitivní hodnotu indexu PX byla zvláštní. Trochu zmatečná a chaotická. Brzy po zahájení obchodování totiž došlo k technickým problémů na obchodním systému Xetra a obchodování bylo zastaveno. Nějakou chvíli se myslelo, že systém napadli hackeři. Později byl kyberútok vyloučen. Po 14,15 mělo být pozastavené obchodování obnoveno, ale to se úplně nepodařilo, stejně jako zveřejnění kurzovního lístku a stahování výsledků. To je také důvod, proč jsme dosud nezveřejnili úterní grafy.
Jinak se ale obchodování, byť velmi krátké, vydařilo. Pražská burza se vyšplhala nejvýše od doby před začátkem nouzového stavu způsobeného nemocí COVID-19. Z důvodu vážného výpadku ale nelze činit z pozitivního závěru obchodování žádné velké predikce.
Celý článek
V posledních dvou volně navazujících glosách jsme věnovali pozornost tomu, co je v době koronavirové krize nejpodstatnější. Dostatku hotovosti. V poslední glose volného třídílného glosování přejdeme k obchodování. ČNB má otevřenou cestu k "nekonečnému" obchodování s cennými papíry. Hned druhý den poté, co se banky o jejích nových pravomocech dozvěděly skoupily rekordní emisi státních dluhopisů za více než 50 mld Kč.
Co se ale stane, když se proces bude opakovat "do nekonečna"? (1) Banky budou mít k dispozici "střelivo". (2) Cesta k přesouvání peněz z míst, kde je jich nadbytek do míst, kde akutně chybějí je otevřená. A teď horší zpráva. Bude-li ČNB "tisknout peníze do nekonečna" ztratí se, pokud by peníze nebyly podloženy skutečnou hodnotou, důvěra k nim. To je to nejhorší, co by se mohlo přihodit.
Celý článek
V sobotní ranní glose jsme připomněli klíčové postavení hotových peněz. V tuto chvíli platí sliby vlády banky, pronajimatelé, popřípadě EU. Garance státu hotovostí nejsou. Co dál? Pandemie zpomaluje a výroba se začíná ve světě pomalu obnovovat. Ne všechna odvětví se však podaří obnovit rychle. Výhodu budou mít firmy a soukromé osoby s dostatkem hotovosti. Konkrétně z Německa, Rakouska, ale i z Maďarska. Země, které nás v přípravě úvěrových koronavirových programů předběhly. My budeme o cenách vstupů těžko úspěšně vyjednávat, když nebudeme moci hned zaplatit. Totéž platí v opačném gardu pro prodej našich výrobků. Obtížně budeme hledat odběratele, který zaplatí dopředu.
Pro nedostatek hotovosti mohou mnohé tuzemské firmy vypadnout ze světové soutěže. Pak bude hůř i s pracovními místy. Opět bude Česko pracovat v "cizí" mzdě, zase budeme zemí montoven, které se kvůli viru vrátí z Asie zpět do Evropy.
Celý článek
 Přísná COVID-19 opatření dopadla i na umělce. Otevřela pandořinu skříňku. Jsou to lidé jako my a jsou tudíž i v problémech jako my. I jim, stejně jako všem živnostníkům, až teprve "pětadvacítka" otevřela oči. Pár měsíců výpadku příjmů by měl teoreticky vydržet každý. A ejhle, nevydrží. To ovšem není jen naše chyba. Kde je ta tolik opěvovaná a dotacemi (komu?) dotovaná výchova k finanční gramotnosti?
Vláda slibuje garance. Akční, ALE... Podnikatelé - v první linii živnostníci a drobní podnikatelé - potřebují peníze. Likviditu! Nedostatek hotovosti způsobuje a už způsobil výpadek příjmů živnostníků, podnikatelů a firem. Důsledky krize likvidity se vždy řetězí a plíživě násobí ztráty. Tak to je. Řeči o garancích jsou o ničem. "Cash je král!".
Celý článek
Středeční akciové obchodování pozitivně ovlivnilo odstoupení Bernieho Sanderse z boje o Bílý dům. Akcie některých pojišťoven v USA zpevnily dokonce i o více než 10%. Proč? Bernie navrhoval zavedení programu zdravotního pojištění pro všechny. To by de facto zrušilo soukromé pojištění. Optimismus na trh vneslo i Trumpovo vyjádření, že USA jsou blízko vrcholu koronavirové křivky. Teď přijdou na pořad dne firemní hospodářské výsledky 1Q 2020.
A právě čekání na výsledkovou sezónu signalizuje, byť zatím pořád jen dost opatrně, tendenci trhů vrátit se do "starých kolejí" a chovat se "normálně". Jde to ale vůbec, když do dění naplno vstupuje Čína a stává se pro investory hlavním hráčem, který bude rozhodujícím hybatelem dalšího vývoje?
Celý článek
Úterní ranní glosu jsme začali optimisticky. Nový týden začal dobře. Globální akciové indexy si v pondělí připsaly výrazné růsty. Nyní, v polovině týdne, však musíme být připraveni na změnu, Čeká nás test pevnosti akciového dna a korekce krátkého růstu. Signály o možné změně dorazily v úterý i z USA. Po růstovém obchodním dnu neudržely americké trhy růst a před ukončením obchodování klesly a trhy nakonec uzavíraly těsně v červených číslech. Optimistickou náladu pokazily statistiky: v boji s koronavirem ještě není vyhráno.
Objevily se také komentáře, že krátká růstová rally byla vzhledem k nově očekávanému propadu firemních zisků a budoucímu vývoji cash flow předčasná. Zisky firem by mohly propadnout až o polovinu. S tím trh zatím nepočítal.
Celý článek
Nový týden začal dobře. Globální akciové indexy si v pondělí připsaly výrazné růsty. Stalo se tak hlavně díky snížení tempa přírůstku nových případů Covid-19 v USA. Objevily se odhady, že vrchol epidemie by mohl přijít dříve než se čekalo. Pořád ale index S&P 500 ztrácí od posledních maxim z 19. února 21,5%! Statistiky také ukazují klesající úmrtnost v Evropě. Navzdory zlepšení je však pořád hodně co napravovat.
Zůstaňme proto oběma nohama na zemi. Při krizích jsou první na řadě akciové trhy, právě ony ale také první zvedají hlavu. Naznačuje to i tuzemský trh. Rozhodující však nebude zastavení propadu ani první vzedmutí, ale vývoj "den poté". A ten nebude nic moc. Mentální i faktické změny budou tentokrát velké!
Celý článek
Lidé dávají přednost příběhům před pravdou. To je fakt a je ztrátou času bojovat s tím. Lepší je přemýšlet o těch příbězích. Koncem 70 a v 80 letech minulého století toužili rodiče více než dříve, aby se jejich ratolesti dostali na vysokou školu. "Vlivnému" funkcionáři vysoké školy stačilo podstrčit nějakých plus mínus pětadvacet tisíc a čekat. Pokud se potomek na vyvolenou VŠ dostal, peníze funkcionáři zůstaly. Pokud ne, s omluvou je vrátil. Byl přece čestný a férový. A nemusel hnout prstem. Odvedl "výsledek" aniž by vydal jakoukoliv energii.
Dnes jsme díky boji s koronavirem svědky sofistikovanějších příběhů - výkonů (a popularity) za cizí peníze. To je parádní číslo dneška a ukázka i návod zároveň jak zůstat ve hře a být za kinga.
Celý článek
Tuzemský i globální akciové trhy váhají okolo klasické české pohádkové otázky NAŠLI, NENAŠLI mí rádcové? Tedy akciové dno. Ještě nenašli, ale důvody k intenzivnímu hledání mají! Americké akcie uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Dařilo se titulům z energetického sektoru, které podpořil prudký růst cen ropy. Donald Trump na twitteru napsal, že doufá a věří, že Saúdská Arábie a Rusko přistoupí ke snížení těžby ropy o 10 mil barelů/den. Mluvčí Kremluale takovou možnost odmítl a popřel, že by  Vladimir Putin se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem vůbec hovořil, jak Trump také na twitteru zmínil.
Nám pohádkové NAŠLI, NENAŠLI potvrzují grafy a signály technické analýzy. Tuzemský akciový trh sice ještě zdaleka není stabilizovaný, ale šance na dosažení dna je už vysoká.
Celý článek
V souvislosti s investičními spekulacemi, které v této době doporučujeme k nápravě aktiv se množí dotazy, jak vůbec ke spekulacím přistupovat. Několik desetiletí byly hnacím motorem spekulací indikátory technické analýzy (TA). Jejich počet se v průběhu let zvyšoval a jednotlivé nástroje se zdokonalovaly. Na mysli teď máme především tzv. divergence. Působení toho kterého indikátoru nejen kompletně "v celku", ale stále častěji na růstové či klesající trajektorii. Mluvíme o pozitivní a negativní divergenci. To byla první velká inovace nástrojů TA.
S postupem času, zdokonalováním výpočetní techniky a rozšiřováním znalostí o vývoji cenných papírů a indexů už ani tyto inovace nestačily. Objevily se mraky pravděpodobnosti. Posouvají signály na vyšší úroveň. Pravděpodobnost jejich vývoje v čase.
Celý článek
Lidé zajímající se o investování se v podstatě dělí do tří skupin. Na (1) tradery, svým způsobem investiční hráče, (2) teoretiky, kteří o investování hodně mluví, ale nikdy sami pořádně neinvestovali ani korunu a (3) skutečné investory. Jedno však mají tyto skupiny v době koronavirové společné. Více času, který podle svého využívají.
Tradeři tvoří specifickou skupinu. Investují v krátkých časových intervalech a tak se jich hluboké propady vlastně ani moc netýkají, protože v každém čase surfují "na vlně". Tu vzdouvající se, tu propadající se. Teoretičtí investoři mají víc času donekonečna o investování mluvit. Opravdu zajímavá je až poslední skupina. Skládá se ze dvou podskupin. (i) Konkrétní investoři investují do konkrétních firem, nemovitostí a pozemků. (ii) "Burziáni". Jejich aktivy jsou cenné papíry.
Celý článek
Tuzemský akciový trh, zdá se, již "koketuje" se svým dnem. V podobných situacích  se někdy mluví o černých labutích nebo o šedivých nosorožcích. Černou labutí (black swan) rozumíme akcii nebo také událost, která se těžko předpovídá, protože nemá precedent a má negativní dopad do ekonomiky či trhu. Šedým nosorožcem (grey rhino) naopak označujeme akcii nebo pravděpodobnou událost s velkými a často negativními následky, ale s relativně předvídatelnými dopady, kterým se však nedostává té pozornosti, jaká by jim po zásluze náležela.
Jaké akcie máme z tohoto pohledu aktuálně na domácím akciovém trhu? Černé labutě nebo šedivé nosorožce? A jak s nimi v tuto chvíli pracovat?
Celý článek
Dnešní víkendovou glosu věnujeme kritickému emailu, který jsme nedávno obdrželi a velmi si ho vážíme. Právě pro tu jeho kritičnost. Citujeme: "Vyhledával jsem vždy až hltavě, ale i s určitou rezervou Vaše názory, aby mi pomohly zorientovat se v oblasti investování. A nyní takový obrat. Po Vašich ukrutně zmýlených predikcích v období nástupu a prvopočátků expanze koronaviru jste se svou bezradností utekl ke kritice vládních špiček ČR. Zklamal jste nás a myslím a vím, že i sám sebe. Velká škoda po té, co jste Vy a Váš tým dosud dokázal."
Vůbec nebudeme unavovat bojem za svou pravdu. Naopak. Hledáme v jistě upřímně míněných slovech poučení a klíč ke zlepšení našich služeb. Každé poučení, natož kritické, je vydatným informačním zdrojem. Byla by škoda ho nevyužít.
Celý článek
Ve víkendové glose se vrátíme k hlubšímu zamyšlení co technická analýza (TA) ve spojení s makry a fundamentální analýzou (FA) dokáže a co ne. Dnes se zatím omezíme na praktické výstupy. Grafy čas od času zveřejňujeme na facebooku Dower-D. Takže co konkrétně napovídají indikátory Japonských svící, Candlesticks, a pravděpodobnostních mraků, Forecast Cloud?
Nejdříve dvě důležité poznámky. (1) Candlesticks patří mezi indikátory, které jsou svým způsobem "nejakčnější". Proto je milují tradeři. (2) Forecast Cloudy naopak patří mezi indikátory, které pracují v delším předpovědním období. Od 30 do 180 obchodních seancí. Vycházejí ze základních indikátorů, například vzpomínaných Candlesticks. Běžně se používá okolo padesáti indikátorů. Jak je interpretovat a co vlastně dokáží?
Celý článek
Charakteristickým rysem příštích obchodování na globálních akciových trzích po nedávném krátkém vydechnutí teď bude vysoká volatilita. Viz středeční obchodování v USA. Začátek obchodování byl sice smíšený, ale přesto mírně optimistický. Díky dohodě vyjednavačů Bílého domu a republikánů a demokratů v Senátu na balíku opatření na podporu ekonomiky USA. V závěru obchodování se ale vše opět zvrtlo. Přišla zpráva, že bitva v Kongresu USA pokračuje. Není divu. Jedná se o největší finanční pomoc, o jaké kdy Kongres USA jednal.
Český akciový trh začínají negativně ovlivňovat zprávy o odsouvání valných hromad a omezování dividend. Naopak vstřícně se k vyplacení dividendy staví ČEZ. Bodejť by ne, státu se budou hodit.
Celý článek
Tuzemský akciový trh se v úterý po sérii pádů dožil po předchozím krátkém přešlapování na místě prvního výraznějšího růstu. Konečně, vydechl si nejeden investor. Dobré zprávy dorazily v noci i z Ameriky. Trhy tam zakončily burzovní seanci výraznými zisky a vymanily se z nejnižších hodnot za poslední tři roky. Za vším stojí optimismus vyplývající z možného blízkého schválení ekonomických stimulů ze strany americké vlády. Podobně jako u nás si velké zisky připsaly hlavně ty tituly, které se v posledních týdnech hodně trápily. Pro tuzemský trh je pozitivním konstatováním a impulzem skutečnost, že se dařilo bankám.
Včera jsme napsali, že jsme svědky hledání dna tuzemského akciového trhu. Našlo se? Našli mí rádcové? Nenašli? Našli. Zatím bez vykřičníku. Šance ale vzrůstají.
Celý článek
Teď jsme svědky hledání dna tuzemského akciového trhu. Délka a úspěšnost hledání úzce souvisí s predikcí dalšího vývoje okolo koronaviru. Jaké jsou možnosti? (1) Vakcína. Tu lze očekávat za rok až rok a půl. (2) Vytvoření imunity v populaci. To může trvat i přes dva roky. (3) Objevení účinného léku. Odhadnout termín zatím nejde. A pak už jsou k dispozici spíš "technická" řešení. (4) Navýšení počtu ventilovaných lůžek nebo (5) masivní testování. Ani v jedné variantě tedy nelze spolehlivě odhadnout jak dlouho může čekání na Godota trvat.
A protože tedy nevíme KDY je zřejmé, že způsob našeho života se změní. Spolu s ním se změní i globální akciové trhy, mentální přístup k nim a samozřejmě i portfolia. Klást si otázku KAM až mohou trhy klesnout nikam nevede. Důležité je JAKÉ trhy?
Celý článek
Jsme ve válce, straší lidi premiér! Současně však vyzývá: Nestrašte lidi! Jiná slova volí vicepremiér. Je to největší výzva od druhé světové války. Nejdříve vystrašit a pak se nabídnout jako záchrance. Obojí je PR a politický marketing. Proti nim stojí opravdová statečnost lidí v první linii. Nezapomínejme však ani na racionalitu. Soustřeďujeme se výlučně na zdravotní stránku věci a nebereme dostatečně v potaz společensko-ekonomické důsledky drakonických opatření.
Drakonická opatření budou mít drakonické následky? Finanční krizí v letech 2008 a 2009 jsme se "proškrtali" k nedůvěře vůči novému řádu. Po migrační krizi jsme dospěli k rozhádané EU a teď po koronavirové krizi k planetárnímu sobectví. Svět už funguje docela jinak, než jak jsme ho znali.
Celý článek
Kritika mainstreamu vynesla nahoru Trumpa i BabišeHvězdou je ale Greta Thunbergová. Ne proto že oslovuje miliardu svých vrstevníků, kdo ji má, pánové, že, ale proto, že boj s mainstreamem myslí vážně a dotahuje ho do konce. Tento svět není pro staré, říká Greta! Je to kruté, jako každá destrukce, ale je to pravda. Generace 25+ oslovovat nemusí. Ví, že by to bylo marné a tak se o to ani nepokouší. Svou pravdu říká přímo, bez velkých a patetických slov a ega. V tom tkví její síla a naše slabost.
Můžeme si o ekologii myslet co chceme a "moudře" Gretu poučovat, ale ona si stejně se "svou miliardou za zády" půjde svou cestou. Současní politici sice pracují s početnými PR týmy, ale stejně komunikují "do zdi". Vyplývají z toho dva důsledky: (1) Předat vládu mladým a (2) upravit svá akciová portfolia.
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

ČEZ - BB,200DMA, MACD

ČEZ se aktuálně stal barometrem tuzemského akciového trhu!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen vybraných tuzemských akcií k 20.11.2020
(zadáno: 1.5.2020)
Návod
Název akcie Cena k:
20.11.2020
AVAST 147.33
ČEZ 463.25
ERSTE 478.75
KB 483.75
MONETA 51.25
O2 219.25
PHILIP M. 12900.00
VIG 499.33
Celkem se hlasovalo: 5x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 1.5.2020 je nastavena ke dni 20.11.2020. Predikujte!

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

červen 2020
PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 

červenec 2020
PoÚtStČtSoNe
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Bude každodenní život, tedy ještě ne ekonomika, na počátku prázdnin, 1 července, už fungovat tak, jako před koronavirem?


Hlasovalo : 212 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz