logo
Prospěch se vyhýbá tomu, kdo se bojí tratit!
(latinské přísloví)
Aktuálně:
  • Českým dodavatelům automobilek klesají zisky, čekají slabé pololetí!
  • Životní pojištění má přijít o státní bonus. Produkt čelí tisícům žalob!
  • Čtyřdenní pracovní týden v Microsoftu zabral. Produktivita stoupla o 40%!
  • Warren Buffett dráždí investory. Hromadí peníze a neinvestuje!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

 V úterní glose jsme věnovali pozornost situacím, kdy jeden tweet Donalda Trumpa může akciové trhy poslat na jih a cílené vypouštění zpráv čínských vyjednávačů o pozitivních očekáváních výstupů z jednání USA - Čína zase na sever. Podobnou sílu mají na tuzemském akciovém trhu zprávy o ČEZ. Včera oznámil své výsledky za 3Q 2019. Jaká je tedy jeho zpráva městu a světu?
Pamětníci pamatují, že v minulosti, byť byly výsledky ČEZ sebelepší, bylo jejich oznámení vždy doprovázeno poklesem ceny akcií, protože "očekávání analytiků byla vyšší". Po několika těžkých letech se situace obrací k lepšímu - a reakce ceny akcií ČEZ jsou opět stejné jako v minulosti. Jen se k "vyšším očekáváním analytiků" negativním pohledem přidává, místo aby se pochválil, a má proč, i samotný management firmy.
Celý článek
Ve spoustě dnešních ranních komentářů se píše o rozpačitém zahájení 46. týdne v USA a o nízké volatilitě. Samozřejmě se hledají příčiny oné rozpačitosti. Aktuálně se nacházejí v nepokojích v Hong-Kongu. I proto, zejména když v USA končí výsledková sezóna, je pozornost investorů opět upřena na jednání USA - Čína. Jsou stále provázena výraznými výkyvy. PROČ? Zvlášť, když ona jednání ovlivňují akciové trhy celého světa.
Vše se jeví jako obratná politika Číny. Donalda Trumpa aktuálně trápí dva domácí problémy. Blížící se prezidentské volby a pokusy o jeho odvolání. Potřebuje tedy nějaké body. Ty mu může dodat ekonomika a rostoucí akciové trhy. Prezentují jeho "America First". A na ně Čína sází.
Celý článek
Jen ať se pořád něco děje! To je hlavní motto Trumpovy politické linie a nově i zprávou voličům k blížícím se prezidentským volbám v USA. A není sám, kdo tuto politickou strategii preferuje. Je úspěšná. Americké akcie "jedou" a nůžky mezi evropskými, potažmo tuzemskými a americkými akciemi se rozvírají. Aktuálně Trumpovo politické krédo prezentují jeho páteční slova: "Chtěli by zrušení cel. Nic jsem neodsouhlasil ...Jsem teď náramně spokojený. Kasírujeme miliardy dolarů!"
To jsou slova politika dobyvatele a nacházejí stále víc a víc příznivců. Ovlivní do konce roku i akciové trhy. Úspěch na nich zaznamenají odvážní a drzí spekulativní investoři. Uvědomují si, že dvě největší ekonomiky světa spolu od loňska vedou tvrdou obchodní válku o ekonomickou nadvládu a proto na sebe vzájemně uvalují cla. Zbytek světa jen kouká.
Celý článek
Americké akcie podpořené naději na uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou ve čtvrtek rostly. Část zisků ale smazaly, když se objevila zpráva o kritice dohody v Bílém domě. Představitel čínského ministerstva obchodu byl optimističtější. Peking a Washington se prý blíží k  uzavření obchodní dohody. Je to tedy ale pořád stejná písnička. Krok vpřed, jeden a půl kroku zpátky.
Dál pokračuje výsledková sezóna 3Q 2019 a i nadále jsou zprávy vcelku pozitivní. V USA většina firem z indexu S&P 500 překonala očekávání. Také v Česku je situace pozitivní, viz poslední oznámené výsledky Monety a Komerční banky. Ve hře ale také pořád zůstává i vyčkávání. Ona Buffettova strategie když nevím, tak se do ničeho nehrnu. Vítězí "jistota" spojená především s bankami a VIG a nejistota spojená s ČEZ.
Celý článek
Na tuzemském trhu se už jasně rýsuje druhá fáze podzimního růstu. Proč a jak bude probíhat jsme popsali v dřívějších glosách. Není důvod se k nim znovu vracet. A tak se rozhlédněme po světě. Globální investory uvedl po čase opět do stavu pohotovost Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway. Ve 3Q 2019 dál navýšila hotovost. Všichni se ptají proč?
Podle Berkshire se jedná pouze o zvyšování podílů ve společnostech Apple, Bank of America, Coca-Cola, Wells Fargo, American Express a Kraft Heinz. Možná. Ve hře je ale hlavně vyčkávání. Ona Buffettova strategie když nevím, tak se do ničeho nehrnu. svým způsobem odezvu i na tuzemském akciovém trhu. Potenciál versus nejistota spojená s ČEZ a "jistota" spojená především s bankami a VIG.
Celý článek
Dnes naši glosu začneme z úplně jiného soudku. Influenceři jsou lidé, kteří prodávají emoce. A emoce nemají rády fakta. Vyžadují zcela jiné dovednosti. Především "ukecat". Proto ten "davový" útok na maturitu z matematiky. Kdo myslí je hůř ovladatelný. S "ovčany" se manipuluje snadněji. Silný lídr nemusí být žádný velký myslitel. Často bývá pravý opak myslitele. Je mazaný, umí dobře rozpoznat co je v lidech a umí s nimi manipulovat přesně jak potřebuje.
A po tomto úvodu přejděme k podstatě naší dnešní glosy a konkrétnímu příkladu. Končící uhelné elektrárny chceme přednostně nahradit dlouhou, drahou a nevyzpytatelnou výstavbou nových jaderných bloků. Existují ale nejméně tři důvody, proč o výstavbě jaderných bloků pochybovat. Rozeberme si je. K tomu však potřebujeme racio a ne emoce a influencery.
Celý článek
Po dlouhé řadě růstů jsme před týdnem připomněli potřebu korekce a avizovali druhou fázi podzimního růstu. Očekávali jsme, že se naplno rozjede až ve 45. týdnu a poznamená ji nástup NOVÉHO NORMÁLU. V souvislosti s ním jsme znovu připomněli "zhoubnost" rychle rostoucí produktivity práce. Co s uvolněnými lidmi? Nadělat z nich neproduktivní úředníky? Ale ti jsou sto produktivitu práce a rozvoj umělé inteligence zbrzdit.
Nabízíme racionálnější řešení. Soukromé INVESTOVÁNÍ a podporu drobných investorů. Vzděláváním, vytvořením opravdového investičního prostředí, ale i nabídkou konkrétních praktických postupů. Kam investovat na akciových trzích? Základem jsou banky a finanční instituce vůbec, energetika a retailově orientované společnosti. První dvě skupiny na tuzemském trhu máme. Poslední spíš chybí.
Celý článek
Globálním akciovým trhům se stále nedostává klidu. Nejednoznačné signály vydávají informace o vývoji obchodní dohody mezi USA a Čínou. Čínští úředníci pochybují, že se podaří dohodu uzavřít. Donald Trump se dal naopak slyšet, že obě země už brzy oznámí, kde se dohoda podepíše. Nové pozitivní zprávy vydaly výsledkové reporty Apple a Facebook. A o brexitu už ani raději nemluvit. Ještě, že FED se již vyjádřil.
Akciové trhy nové informace, často jdoucí proti sobě, opatrně vstřebávají a vývoj na nich podle toho také vypadá. Zvlášť v těžce zkoušené Evropě a spolu s ní i na tuzemském trhu. Korekce z minulého pátku se zastavila, aby se ve čtvrtek, opět obnovila. Přesto nás teď čeká druhá fáze podzimního růstu. Jen se ho některé tituly, viz tahoun letních spekulací CETV, už nejspíš nezúčastní.
Celý článek
Globální středeční obchodování bylo zcela pod taktovkou FED. Zejména americké akcie nervózně vyčkávaly rozhodnutí své centrální banky. Po rozhodnutí FED - výkonná rada FOMC snížila podle očekávaní úrokové sazby o 0,25 % - se vydaly znovu na sever k novým denním i historickým maximům. Šéf FED Jerome Powell v komentáři řekl, že sazby zůstanou na nízkých úrovních tak dlouho, dokud "neucítí" růst inflace a vynechal závazek, že bude konat dle potřeby.
Až investoři nové informace vstřebají, včetně té evropské o dalším vývoji brexitu, budou se globální akciové trhy vyvíjet podle zásad a zvyklostí technické analýzy. V Česku přinese tuzemský akciový trh druhou fázi podzimního růstu. Tentokrát bude spojena i s novými informacemi okolo akcií CETV/CME a částečně i Monety.
Celý článek
Co říká úterní americký barometr investičního počasí? Je proměnlivé, nicméně hlavní americké akciové indexy nakonec klesly, když investoři reagovali pozitivně na další zveřejňování čtvrtletních hospodářských výsledků a negativně na nejnovější vývoj v obchodní dohodě mezi USA a Čínou. Podle nejčerstvějších zpráv se ji zřejmě nepodaří uzavřít v plánovaném termínu. Klasika. Ostatně jako brexit.
Tak se podívejme jinam. Čas od času věnujeme pozornost nejen akciím, ale i akcionářům - investorům. Několikrát jsme psali o ženách. Jeví se nám lepší jako lepší investoři než muži. Nejsou zbrklé, jsou trpělivější a nepodléhají egu. Dnes se podívejme na investory z velkých metropolí, a nejen z Česka, a z regionů.
Celý článek
Po dlouhé řadě růstů indexu PX a před prodlouženým víkendem byla páteční korekce přirozenou reakcí trhu. Teď stojíme na prahu druhé fáze podzimního růstu. Naplno se rozjede ve 45. týdnu. Poznamená ji nástup NOVÉHO NORMÁLU!
Čas od času připomínáme "zhoubnost" rychle rostoucí produktivity práce. V produktivních odvětvích rychle nahrazuje lidi umělou inteligencí. Ale co s uvolněnými lidmi? Zatím roste armáda neproduktivních úředníků. Je sto produktivitu práce a rozvoj umělé inteligence zbrzdit. Zastavit ale určitě ne! Vývoj směřuje k situaci, ve které je všechno dosud fungující stavěno na hlavu. Peníze zůstávají při nízkých úrocích v záporných hodnotách. Věřitelé a investoři musí platit za možnost půjčovat a investovat a produktivita práce cíleně brání svému dalšímu růstu. To je NOVÝ NORMÁL!
Celý článek
Ještě si to nejspíš úplně neuvědomujeme, ale na kapitálových trzích se lámou ledy a rozhoduje o 21. století. Hodně napoví vývoj po "grilování" Marka Zuckerberga v kongresu USA. Už teď je ale o čem přemýšlet. Doma například o malých objemech a "skotačivém" intradenním obchodování s akciemi ČEZ. Všechno je v konečném důsledku o TRPĚLIVOSTI. Kdo ji nemá musí z kola ven!
Z tohoto pohledu se věci vyvíjejí dobře. A nejde teď jen o dlouhou říjnovou růstovou šňůru indexu PX. Jde, a pořád si to opakujme, o trpělivost. Drobní investoři nesmí čekat na pomoc. Musí spoléhat sami na sebe. Nízké objemy na ČEZ jsou v tuto chvíli účinnější než atomová bomba či atomové reaktory. Bomby všechno ničí. Nízké objemy naopak mají šanci investiční prostředí v Česku kultivovat.
Celý článek
Tuzemský podzimní růst letos funguje, viz graf indexu PX. Tahouny růstu jsou především banky, částečně i VIG a celou podividendovou spekulační fázi dobře rozjelo a drží CETV. Chmury na čelech investorů se objevují pouze v souvislosti s akciemi ČEZ, i když i on nedávno zaznamenal v rámci úzkého Bollingerova pásma mírný pokrok. Je dobré se nad jeho osudem po čase opět zamyslet.
Pokud se týká hlavního podzimního faktoru - firemní výsledkové sezóny 3Q 2019 - došlo k mírnému vystřízlivění. Vodítkem nám mohou být americké akciové trhy. Ve středu prošly hodně rozkolísanou seancí. Podobné to je i v Praze. Příčinou tentokrát byly nevýrazné firemní hospodářské výsledky 3Q 2019. Například výhled horších příjmů Texas Instruments.
Celý článek
Myslet na finanční zabezpečení, hlavně na stáří, získává stále víc a víc příznivců. V úvahu, ponecháme-li stranou vlastní firmy, pozemky, nemovitosti a podobná aktiva přicházejí dvě hlavní cesty. Střádání a akcie (cenné papíry). Obě mají své klady a zápory. Když jsou úrokové sazby nižší než inflace hodnota peněz roste, ale, právě kvůli inflaci, nedorovná jejich kupní sílu. Držení kvalitních akcií - nemluvíme o spekulacích - však nabízí díky dividendám větší šance.
Nacházíme se ve výsledkové sezóně 3Q 2019. To je vhodný čas se nad otázkami finančního zabezpečení vážně zamyslit. Nejde totiž jen o peníze, ale také o politický systém a způsob vládnutí. Chceme být "druhořadými" občany-zaměstnanci státu nebo svéprávnými lidmi, kteří sami rozhodují o své finanční budoucnosti, aniž by byli závislí pouze na mzdách, platech a důchodech?
Celý článek
Ve víkendové glose jsme věnovali pozornost geopolitice a populistům. Kdy je král nahý? Dnes obraťme pozornost k tématu, kterému jsme se v minulosti už také věnovali mnohokrát. Fundamentální analýze. Firemním výsledkům. Cashflow. Kdy se akcie obchodují za neférové ceny?
Odpověď je obsažena v hodnocení toku hotovosti na burze obchodovaných firem. Jak si námi vybraná akciová společnost doopravdy vede? Rezonuje odpověď s vývojem ceny její akcie? Často jsme různými marketingovými slogany vybízeni "Obchodujte jako velcí investoři" nebo tak nějak. Chyba! Velká chyba! Velcí investoři musí z podstaty věci obchodovat úplně jinak než jejich drobní kolegové. Skuteční investoři poctivě studují především finanční toky ve vybrané.firmě. Holt i v investování platí bez práce nejsou koláče.
Celý článek
Usilujeme o vyváženost technických, fundamentálních a geopolitických informací o akciových trzích. Dnes o geopolitice, populistech a politickém marketingu. Svět se s Donaldem Trumpem a jeho patriotismem vrací hluboko do minulosti. Ignoruje zásady, které kdysi do ekonomiky vnesly samy USA. Ve dvou, spolupráci, se to lépe táhne. Místo nich se dnes všichni perou se všemi a sluchu se dostává "patriotům" a populistům všeho druhu. Tváří tvář brexitu si tuto pravdu uvědomují Londýňané. Stop hlupákům, máme stejná práva jako oni!
Hloubku současných změn na geopolitické scéně vnímají také investoři a kapitálové, potažmo akciové trhy - a reagují na ně. Prý kdybychom měli stejné možnosti jako Rakousko či Německo nemuseli bychom stavět jaderné bloky. Pomineme-li problematiku obnovitelných zdrojů jsme Češi a Evropané. Co spolupráce silného Česka v silné EU?
Celý článek
 Situace na globáních akciových trzích se zlepšuje. Hlavní pozitivní vliv má zlepšená nálada investorů poté, co ve čtvrtek další významné společnosti reportovaly výborné hospodářské výsledky 3Q 2019 a poté, co na trhy dorazila zpráva o dosažení dohody o odchodu Velké Británie z EU. Dnes bude pokračovat výsledková sezóna dalšími důležitými tituly jako například Coca-Cola nebo American Express. Zajímavé informace se v pátek očekávají i mimo USA. Například o vývoji čínského HDP nebo o vývoji tamních maloobchodních tržeb a průmyslové produkce.
Nicméně přesto, že globální akciové obchodování ovládají geopolitické události rozhodující je výsledková sezóna 3Q 2019. Odhady zatím překonávají očekávání. Doma pozitivní očekávání už potvrdilo CETV/CME.
Celý článek
Globální akciové obchodování ovládají globální politické události. Obchodní války USA a brexit. A když se k napětí přidají i horší výsledky ekonomických statistik, maloobchodní tržby ve středu poklesly v USA poprvé v sedmi měsících, nelze se divit, proč americké akcie ve středu oslabily. Naopak pozitivně se, alespoň podle dosavadních informací, vyvíjí výsledková sezóna 3Q 2019. Odhady překonávají očekávání. Například Bank of America, a z finančního sektoru se dařilo i Bank of New York Mellon. Z indexu S&P 500 zatím reportovalo 43 firem a z nich 86 %(!) překonalo očekávání.
Na pořad dne se dere klíčová otázka: stabilizace nebo konsolidace? Zatím investoři vnímali evropské a asijské trhy, jako bojiště, na kterých se akcie buď stabilizují nebo ještě pokračují v mírných poklesech. Teď už je situace jiná. Lze již hovořit o konsolidaci portfólií.
Celý článek
Dnes si vezměme za bernou minci americké akcie. Úterní obchodování uzavřely se zisky, když za růstem stály výsledkové zprávy firem 3Q 2019. Také evropské akciové trhy investory potěšily. V jejich případě byly důvodem k optimismu komentáře hlavního vyjednavače brexitu za EU. Nalezení dohody mezi EU a Velkou Británií ještě tento týden je prý stále reálné. Ve čtvrtek zahájí vyjednavači klíčová jednání. Pokud nebude v pátek dosaženo dohody požádá nejspíš britský premiér o nový termín odkladu.
Hlavním globálním kurzotvorným faktorem jsou však firemní výsledky 3Q 2019. Tentokrát nebude jejich hodnocení snadné. Ve hře je spousta rušivých prvků. Vývoj situace kolem tureckého vojenského tažení do severní Sýrie. Výsledky povolebních jednání v Polsku. Situace ve Španělsku. A samozřejmě brexit. Pražská burza včera při podprůměrné likviditě končila víceméně na nule.
Celý článek
Vývoj na akciových trzích zůstává pod tlakem globálních geopolitických událostí. V pondělí na chvíli, pokud se týká důležitosti, poklesl vliv obchodních jednání USA - Čína. Nicméně už dnes může být zase všechno jinak. Americký ministr financí Steven Mnuchin sice považuje pokrok za zásadní, ale dodal, že teprve až podpis dohody zruší cla, která mají vejít v platnost v prosinci. Čas na prostudování dohod si vyžádala i čínská strana.
Evropské akciové trhy byly na počátku 42. týdne daleko zdrženlivější. Trápí je především brexit. Dohoda je v oblacích a přitom měl/má být právě tento týden pro další vývoj brexitu klíčový. Ve čtvrtek začne dvoudenní summit vyjednavačů a pokud z něj nevzejde nic konkrétního, měl by premiér Johnson požádat o další odklad "konečného" termínu pro odchod Velké Británie z EU.
Celý článek
Začněme příjemným překvapením, které tuzemskému trhu připravily akcie Erste Bank. Z pohledu pátečního i celotýdenního obchodování rostly nejvíce. Přitom nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Šlo jen o čistě technické zmírnění dřívějších razantních propadů, kterými titul reagoval na útoky na evropský finanční sektor.
V nastávajícím týdnu budou tuzemští investoři také analyzovat výstupy ze schůzky mezi USA a Čínou a sledovat první tuzemské firemní výsledky 3Q 2019. CETV/CME zveřejní svá čísla ve čtvrtek. Výhled bude asi potvrzen, možná i mírně zvýšen. V pátek zveřejní vybraná data Avast. Také u něj se očekává potvrzení pozitivního výhledu. Solidní výsledky mohou posílit dosavadní pozitivní náhled investorů na tento titul. Důvodem k optimismu je také nový pohled na brexit. Zvyšuje se šance na odchod Velké Británie z EU s dohodou.
Celý článek
Říjen je/bude na tuzemském akciovém trhu měsícem USA, Číny a brexitu. Protože do Velké Británie máme blíž bude v našich podmínkách důležitější především brexit. Pokud se týká telenovely o obchodním sporu USA - Čína bude to jen dál pokračující seriál bez racionálního výstupu. Jiné to však bude s brexitem. Ten ještě výrazně ovlivní evropské, potažmo tuzemské akciové obchodování.
Mezi Velkou Británií a EU se sice stále intenzivně jedná, ale situace zůstává nadále nejistá. Boris Johnson bude EU dál obviňovat, že je to právě ona, kdo dohodu blokuje, nicméně to, že EU na Johnsonův návrh na dohodu nepřistoupí, bylo jasné už před jeho odesláním EU a Johnsonovi může přinést politické body. Takže celý brexit je víc o Velké Británii a jejím vnitropolitickém dění než o EU. Bude to ještě hodně zajímavý měsíc.
Celý článek
"Už mně to nebaví," napsal nám včera pravidelný návštěvník. "Obchodování tak nějak bez vize a bez radosti," napsal jiný. Oba stručně a jasně vyjádřili převládající pocity pokud se týká dění na tuzemském akciovém trhu. Je to pořád dokola. Čína versus USA, brexit, stagnace, poklesy, stagnace - a nic.
Doporučení nedělat nic vychází minimálně ze tří dost vypovídajících poznání. (1) Když ne akcie, tak co lepšího? Moc příležitostí k výběru není. (2) Co s volnými penězi? Ani v tomto případě kapitálové ani jiné trhy moc příležitostí nenabízejí. A pokud nabízejí, jsou stejně vrtkavé, jako ty akcie. (3) Prohlížení grafů akcií. Pořád stejný scénář. A když už nějaká akcie zazáří je dopředu obtížné odhadnout, která to bude. Takže co s akciemi? Trpělivě čekat!
Celý článek
 Světový finanční řád a globální akciové trhy ničí Trumpův populismus s tendencí rozdělovat a stavět státy proti sobě, Johnsonovo populistické pojetí brexitu a bolševicko-populistické (od "bolše" - většina!) vládnutí českého mocenského dua. Taková je stručná charakteristika globální a tuzemské akciové scény. Pokud se situace nezmění nemůžeme na akciových trzích očekávat zlepšení. Rozhádaný svět je v rukou populistů.
Skutečný "stav světa" se včera znovu projevil i na akciových trzích. Americké akcie prudce klesly, když na ně padl stín marnosti z dalšího vývoje obchodního sporu mezi USA a Čínou. Část ztrát sice částečně vymazal šéf FED Jerome Powell, když naznačil otevřenost k dalšímu uvolňování měnové politiky, nicméně snížení úroků neslíbil. Naznačil však, že by FED mohl znovu začít nakupovat aktiva.
Celý článek
Za dnešní titulek přijdeme nejspíš o nějaké lajky. Bude nám to líto. Investování však není o emocích, ale o faktech. Stále jsme ovlivňování marketingem. Obchodním, politickým, postrachovým a dnes už i pohřebním. Zvlášť, když politici řeší "státní pohřby" dvou tak lidsky odlišných osobností, jakými byli zpěvák Karel Gott a herečka Vlasta Chramostová. Odvěké dilema národa. Odvolat nebo neodvolat? Popularita nebo zatracení?
Pracovní metodou marketingu je zaujat. Obrátit pozornost a čas od času i postavit obecně uznávané hodnoty na hlavu. Totéž platí i pro akciové trhy. Jsou budovány především na vnitřních hodnotách firem, které jsou na nich obchodovány. V klimatu, ve kterém jsou obecně uznávané hodnoty stavěny "na hlavu" ztrácejí jistotu a chovají se tak, jak se dnes chovají. Popularita, zejména byla-li někomu násilně sebrána, nebo morální pevnost a bezúhonnost spojená se ztrátou hodnot? A akciové trhy jsou budovány na hodnotách!
Celý článek
Tuzemský akciový trh se vyvíjí tak, jak se vyvíjí. Diskutují se nástroje, které na něj zabírají a platí. Zbytečná práce. Takové nástroje neexistují. Je čas podívat se na investování z nadhledu a s odstupem. Bylo by asi IN napsat zdravým selským rozumem. Ale to bychom se teprve dostali do Pomykova. Doporučuji přečíst si v této souvislosti  v pátečních HN článek pana Petra Honzejka na téma "selský rozum".
Vlivné globální síly odmítají globalizaci a vrací svět o desítky let zpátky. Každý zase jen sám za sebe. Lidstvo se ale nachází v "procesu globalizace" od samého počátku. Ve dvou - potažmo ve spolupráci - se to lépe táhne! To je tisíciletá zkušenost lidstva. To je ale globalizace! Bylo by možné dosáhnout úspěchů, jakých jsme dosáhli v posledních třiceti letech, kdybychom táhli světem sami, bez spolupráce s EU? Ve dvou se to lépe táhne!
Celý článek
Několikrát jsme v poslední době směrem k blízké budoucnosti psali o důležitosti firemních výsledků 3Q 2019. Připomeňme si některé důležité "detaily". Především, že tolik vzývaná ziskovost nemusí být nutně tím "pravým ořechovým". Důležitější je co firma může akcionářům doopravdy nabídnout a rozdělit. O tom vypovídají peněžní toky. Vypovídací schopnost obou ukazatelů se často i dost dramaticky liší.
US akcie ve čtvrtek smazaly část středečního propadu. Nepříznivé údaje o sektoru služeb prohloubily obavy o ekonomiku USA. Zároveň však posílily očekávání, že FED sníží úroky. I proto se snížil index volatility VIX o 7% a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 7 bazických bodů. Další důležitou aktuální informací je, že USA včera uvalily cla ve výši 10 % na velká civilní letadla z Německa, Francie, Španělska a Velké Británie a 25 % cla na řadu dalších produktů z Evropy. Především na potraviny.
Celý článek
Globální akciové trhy padají volným pádem. Za včerejší pád prý může především WTO, když oznámila výraznou redukcí odhadu letošního růstu z 2,6 na 1,2%. Americký prezident se už včera snažil svalit vinu na svou vlastní centrální banku. FED podle něj dopustil přílišné posílení dolaru a snížení konkurenceschopnosti USA. Hlavní tíhu útoku proto nesly bankovní tituly. Je to ale všechno jinak.
Za volným pádem stojí politika samotného Donalda Trumpa. Užívá si show, ve které si přisoudil hlavní roli. Baví se svými provokacemi na twitteru a reakcemi na ně. Vsadil na to, že jeho odpůrci nejsou sto mu rázně připomenout "král je nahý". Nemá strategii, reaguje impulzivně, nezvažuje důsledky svých rozhodnutí. Chce jen v příštích pěti minutách vyhrát a nepřemýšlí dál než na příští čtvrthodinu.
Celý článek
Říjen nezačal ani na a globálních ani na tuzemském akciovém trhu dobře. Vzhledem k nejistému vývoji obchodní války mezi USA a Čínou panují obavy ze závěru roku. V úterý se také na obchodování negativně podepsala slabá makra z EU i z USA. Klesající evropská inflace sice dává větší prostor ECB, ale schopnost banky podpořit růst je hodně limitovaný. Špatná data přišla i z USA. Propad předstihového ISM pro výrobu a znovu negativní dopad obchodní pře USA s Čínou.
Pro tuzemský akciový trh by naopak mohl být dobrou inspirací růst Philip Morris. Včera v USA posílil o 2,5% díky vylepšenému doporučení Bank of America. Její analytici doporučují jeho akcie kupovat. Tuzemský akciový trh dál reaguje na globální geopolitické události a po včerejším obchodování ještě zesílil vliv firemních výsledků 3Q 2019
Celý článek
O září se říká, že bývá na akciových trzích nejhorším měsícem v roce. Podíváme-li se na poslední grafy japonských svící hodnot indexu PX zdá se, že tomu tak opravdu je. Říjen bývá o poznání lepší. Má se za to, že v něm panuje optimistická nálada inspirovaná očekáváními a nadějemi spojenými s budoucím rokem. Úvod 40. týdne na amerických trzích, byť ještě v dresu září, takovému očekávání nasvědčoval. Brzy uvidíme.
Tuzemský akciový trh dál reaguje na globální geopolitické události. V prostředí permanentních změn budou hrát na akciových trzích v příštích týdnech rozhodující roli firemní výsledky 3Q 2019. Ovlivní obchodování především na přechodu roků 2019 a 2020. Firemní hospodářské výsledky mají jako jediné skutečnou sílu odstartovat ve střednědobém časovém horizontu růst.
Celý článek
Americké trhy v pátek oslabily. Reagovaly na Donalda Trumpa, který zvažuje stažení akcií čínských firem z amerických burz a omezení amerických investic v Číně. To ovšem ještě nečekaly, že prezident svůj názor už  o víkendu opět změní. Respektive čekaly, ale netušily, že to bude tak brzy. Možná se změna projeví už v pondělí. Takže v neustále se měnícím prostředí permanentních změn názorů budou nyní rozhodující firemní výsledky 3Q 2019. Na ně budou trhy čekat především a samozřejmě ovlivní závěr obchodování na přechodu roků 2019/2020.
Tuzemský akciový trh zatím reflektuje globální geopolitické události. Opravdové vážnější signály přinese až výsledková sezóna 2Q 2019. Ta jediná může mít sílu odstartovat - ve středním časovém horizontu! - růst.
Celý článek
 Fenoménem tuzemského akciového trhu je ČEZ. Za pozornost stojí vývoj ceny jeho akcií od července do dnešních dní. Stagnace na dosaženém cenovém dně. Nebo to ještě není dno? Podobně se vyvíjejí i O2, Pegas nebo Philip Morris. Jejich důvody k podobnému chování jsou ale jiné. To Komerční banka a Moneta absolvují jiný trend. Vytrvale padají. Takový vývoj něco důležitého naznačuje.
(1) Reflektuje důležité globální geopolitické události posledních dvou týdnů; klimatický summit, zasedání OSN, brexit a snahu amerických demokratů odvolat Donalda Trumpa z funkce. (2) Reaguje na vnitropolitické události a sílu domácích jestřábů. Akciové obchodování proto postrádá v posledních dnech jakoukoliv logiku a vykazuje výrazně nahodilý vývoj. To je ale zároveň i důvod proč nepodléhat panice.
Celý článek
Obchodování s akciemi ovlivňuje několik důležitých událostí. Klimatický summit, zasedání OSN, rozhodnutí britského soudu o přerušení jednání britského parlamentu a snaha amerických demokratů odvolat Donalda Trumpa z funkce. Poslední událost zatlačila americké akcie v úterý dolů. Svět se přidal ve středu. Středeční obchodování v USA však už vypadalo zase jinak. Donald Trump prohlásil, po kolikáté už, že dohoda s Čínou může přijít dříve než se zdá. A trh se obrátil vzhůru. Tak málo stačí, aby se trh otočil!
Akciové obchodování postrádá v posledních dnech jakoukoliv logiku a vykazuje nahodilost. Vystoupení Donalda Trumpa v OSN - akcie padají. Druhý den prohlášení o dohodě s Čínou - akcie rostou. Nelze se divit, že Donald Trump pak propadá vysokému mínění o sobě samém.
Celý článek
 Poslední dny přinesly několik událostí, které ovlivnily/ovlivní akciové trhy. Klimatický summit, zasedání OSN, rozhodnutí britského soudu o přerušení jednání britského parlamentu a snaha amerických demokratů odvolat Donalda Trumpa z funkce. Nebudou to možná vlivy přímé, ale nepřímé určitě ano. Potvrdil je už i včerejší vývoj na amerických trzích.
Start obchodování se nesl v pozitivním duchu. Pak ale přineslo vystoupení Trumpa v OSN obrat. To když zdůraznil, že na špatnou obchodní dohodu s Čínou nepřistoupí. Plus to jeho já, já, já. Americké akcie oslabily a zaznamenaly nejhlubší ztráty za poslední měsíc. Evropské akciové trhy zase určitě zaujme rozhodnutí Nejvyšší soudu Spojeného království: Pětitýdenní přestávka v zasedání britského parlamentu je nezákonná a rozhodnutí o ukončení schůze je neplatné od samého počátku.
Celý článek
 Každý akciový trh má svůj dividendový a spekulační potenciál. Tuzemský trh má velmi silný dividendový potenciál. Spekulační potenciál však zatím investory zklamal na celé čáře i když růstový podzim a lednový růstový efekt máme teprve před sebou. Vnitřní hodnota akcií jako by u nás nejen nefungovala, ale vůbec neexistovala. Je to dáno hamižností úzké skupiny vlivných a postojem státu k investování. Místo aby investováním řešil důchodovou strategii státu dopřává sluchu zprávám poplašného marketingu a podporuje akcie v rukou hamižných na úkor řešení finanční budoucnosti střední třídy.
Díky přístupu státu k investování přiznáváme, že nám naše vize "úspěšného spekulačního zbytku roku" stále nevychází. Už i zkušení a schopní investoři opouštějí akcie ČEZ nebo, díky "povinným" bankovním "desátkům", akcie některých bank.
Celý článek
Buďme třetími ve sporu dvou. Přirozenou "obranou" proti nejistotám a strachu jsou obavy. Žít však v obavách člověka drtí. Bát se příští recese poté, co ta předchozí sotva skončila je hloupost. Zvlášť když něco víme o investičním cyklu. Recese mají sice na lidi negativní dopady, ale jsou zároveň i hnacím motorem oněch třetích vzadu. Experti často rádi řeší věci příliš dramaticky. Špatné zprávy táhnou. Stačí pár korekcí a už spekulují o recesi. A přitom akciový trh sám o sobě recesi vůbec spolehlivě nesignalizuje. Naopak. Je spolehlivým partnerem "třetích", kteří pozorují, jak se dva, například USA a Čína, perou.
Zdravý rozum a chladnou hlavu hlídá matematika. Ano, ona ta tolik studenty a dnes i ministrem školství zatracovaná matematika. Ať už jako reprezentantka zdravého rozumu a logického myšlení nebo jako indikátorka investičních cyklů.
Celý článek
Hned dvě aktuální události mají nepřímý, ale zároveň i velmi silný vliv na tuzemské akciové investování. (1) Tvorba státního rozpočtu na rok 2020 a (2) sdělení prezidenta o možné milosti pro premiéra Babiše a jeho rodinu. Z obou čiší arogance. Vyšší bere. Premiér dostal příležitost předvést, že Čapák byl jen slabý odvar jeho podnikatelské tvořivosti. ČEZ bude asi první na řadě.
Zákeřnější je však rozpočet. Na první pohled jen obvyklé přetahování ministrů. Myšlenkově je ale rozpočet "pustý", jak včera napsal v HN sociolog Ivan Gabal. Žádný inovační a výzkumný program. Pasivita. Počkáme co jinde vymyslí, často v cizích službách i naši nadaní vědci a výzkumníci, které si neumíme udržet doma, a budeme doufat, že nás to pak nechají vyrobit. Do té doby vystačíme s montovnami.
Celý článek
Ve zmatené době a na zmatených trzích neuškodí zamyslet se nad vlastní motivací k účasti na akciovém obchodování. Důvody jsou u různých lidí různé. Stěžejní však je, že ač mohou být motivy různé, konečné rozhodnutí musí být vždy binární. ANO - NE. Ve hře tedy zůstávají nakonec vždy jen dvě skupiny. Investoři a kritici. Kritiků je víc a z účelového pohledu státní moci jsou vítáni, protože jsou poslušnější a lépe ovladatelní. Budoucnost úspěšných národů však leží v rukou těch prvních.
Na druhé straně se ale obě skupiny shodují, že se naše společnost nevyvíjejí správným směrem. Kritici sází na vládu pevné ruky a osvíceného vůdce, investoři sami na sebe. Bohužel se obě skupiny dokáží na čemkoli shodnout. A pak je tu ještě český alibismus. Já ne, to oni!
Celý článek
Kapitálové trhy jsou zmatené a investoři na nich také. Je to patrné i z vyjádření analytiků ze společnosti Brown Brothers Harriman: "Pokud FED sníží sazby o čtvrt procentního bodu, bude to podle našeho názoru poslední snížení, dokud skutečně neuvidíme známky recese." Důležitá jsou slova "...dokud skutečně neuvidíme známky recese". Z nich čiší ona nejistota a zmatenost.
Úroky na nule či pod ní jsou nejjasnějším a nejpřímějším vyjádřením oné zmatenosti. Protiřečí si. (1) Chcete mít alespoň trochu jistotu, že vaše aktiva utrpí co nejméně? "Obětujte" je uložením i za cenu nulového úroku. Pokud ne, dopadnete ještě hůř! (2) Přejete si zmnožit svá svá aktiva? Půjčujte si a nakupujte akcie. Jejich cena roste a vaše aktiva porostou s nimi! Červená signálka ale bliká a varuje: Ale co skutečná vnitřní hodnota akcií? Kde se ona nachází? Nekupuj holandské tulipány!
Celý článek
Svět ovládá rozpolcenost. Američané se dělí na patrioty a "slabé". Britové sázejí buď na říši, nad kterou slunce nezapadá nebo na zdravý rozum a spolupráci. Východoevropané si po promarněných letech chtějí užívat spokojený klid. Dají svůj hlas každému, kdo jim ho slíbí. Ale svět se změnil. Stroje a umělá inteligence lidi v mnoha činnostech nahradí. Jak se budeme živit? Nebudeme mít kam chodit do práce?
Především dobrými nápady, myšlenkami a jejich realizováním - investováním! Američané mají v genech odvahu a sklon k riskování. Ti se přes úskalí 21. století přenesou snadno. Západoevropané jsou podobní, jen trochu konzervativnější. Ti si také poradí. Jiná je Asie. Staleté zkušenosti s obrovským počtem obyvatel je naučily používat pevnou ruku. Východoevropané na tom budou nejhůř.
Celý článek
Trvá zhruba dvacet let než se ve společnosti projeví přechod starého století do století nového. Poklidné 19. století přešlo v průběhu dvaceti let do neklidného a válečnými konflikty zmítaného 20. století. Bylo úplně jiné a lidé na něj nebyli připraveni. Dnes, po sto letech, je to stejné. Řítíme se někam a nevíme kam. Nevíme zhola nic. Jenom to, že "naše" století změní od základu i kapitálové a akciové trhy. Abychom se v něm uživili musíme zásadním způsobem změnit myšlení. Stroje a umělá inteligence nás valnou měrou nahradí. Jak se budeme živit, když nebudeme mít kam chodit do práce?
Především investováním! Z čeho však budeme šetřit a investovat, když nebudeme chodit do práce a nebudeme mít pravidelnou mzdu a plat? Budou všichni jen úředníci?
Celý článek
Ve včerejší glose jsme vzpomněli některá známá burzovní pravidla a zkušenosti. Fungují. Dnes vzpomeneme jinou letitou zkušenost. Když lupiči přepadnou dům, celý ho vykradou. Poté co je zdevastován je připravený k obnově a celkové rekonstrukci a "vybílený" akciový trh je připravený přijmout nové trendy. Tuzemský akciový trh se také zdá být připravený přijmout nový trend. Dosud reagoval, s výjimkou CETV, jen na aktuální, svým způsobem pouze spekulační, technické signály.
Věrohodným signálem pro možný nástup nového trendu bývá výrazné zúžení Bollingerova pásma (BB). V takové situaci se nyní nachází drtivá většina tuzemských akcií. ČEZ, Erste Bank, ale i Komerční banka nebo Moneta a řada dalších, které zatím ve skupině adeptů emisí s vysokou vnitřní hodnotou zařazené nemáme.
Celý článek
Dnes si projděme některé konkrétní akcie a příležitosti. Růstové signály, a vývoj ceny na ně reaguje již několik dní, vydávaly akcie ČEZ, Erste Bank a VIG. Dnes ale - investiční cykly jsou neúprosné, po poklesech následuje růst a po růstech pokles! - přesuňme pozornost na zbylé dvě banky.  Za zvláštní pozornost stojí i CETV. U ní už sice doznívá marketingový imperativ "spokojenost", nicméně na sluníčku je pořád ještě teplo.
Drobnému investorovi se upřesňují dvě včera námi zmíněné alternativy dalšího postupu. V krátkodobých spekulacích postupně přecházet na "zálohy". Komerční banku a Monetu. Pokud se týká držení emisí s vysokou vnitřní hodnotou a dividendovým potenciálem zůstává hvězdou Philip Morris a prchat už nemusíme ani od ČEZ či Erste Bank.
Celý článek
Poslední týdny klademe v našich glosách stále větší a větší důraz na souvislosti mezi politikou a akciovými trhy. A na něco, co jsme nazvali poplašným marketingem. Výsledkem těchto širších souvislostí je nestabilní, smíšené a nevyrovnané obchodování, viz úterní intradenní vývoj ceny akcií ČEZ. Chování drobného investora v takovém prostředí má v tuto chvíli (situace se může za pár dní změnit) v podstatě jen dvě alternativy. (1) Krátkodobě spekulovat, to je ovšem nyní dost riskantní nebo (2) držet akcie s vysokou vnitřní hodnotou. Těch je na tuzemském akciovém trhu poměrně dost.
Krátkodobě spekulovat je ale v těchto dnech dost odvážné. V Evropě především kvůli brexitu. Obchodní válka USA - Čína je sice také důležitá, ale košile je bližší kabátu. A utíkat z trhu také nedává smysl. Není kam. Pořád je to o námi už tolikrát zdůrazňované trpělivosti.
Celý článek
Politika a kapitálové trhy jsou spojené nádoby. Není pochyb, že i na kapitálových, potažmo akciových trzích platí, stejně jako v politice, staletími vyzkoušená lidová moudrost mluviti stříbro, mlčeti zlato. Zejména v dobách, kdy každý jen hádá. V takové době žijeme. V politice například kauza Čapí hnízdo nebo brexit, na akciových trzích zase smíšené, nestabilní a nevyrovnané obchodování, viz obchodování v USA. Americké akcie zavíraly pondělní seanci smíšeně. Investoři sledují obchodní konflikt mezi USA a Čínou a očekávají další stimulační opatření centrálních bank. Prý by mohla pomoci finančním společnostem.
O to důležitější je, aby investiční analytici, finanční poradci a přední odborníci uměli s lidmi srozumitelně a jasně mluvit. Místo toho mluví moc a neříkají nic. Tím lidi od politiky a od investování odrazují, než aby je k nim přitahovali.
Celý článek
Češi o kapitalismu, podnikání a investování rádi a hodně mluví. Milují ale "klid na práci a socialistické jistoty". Upírají se ke stálé a dobře placené práci a stabilním a co nejvyšším důchodům. Nejlépe v dobře zavedené firmě. Řídit stát jako firmu je proto po řízení státu "předvojem dělnické třídy" lákavá alternativa. Bohužel ne pro budoucnost. Vede k poklesu schopnosti, kromě úplatků a korupce, starat se sám o sebe. Žádní Baťové, Škodové, Gatesové, Jobsové. Jen loajální masa. Proto akcie pláčí. Proto je současný marketing záměrně veden mottem spokojenost. Žádné trápení, zvláště ne před volbami. Vše je OK.
Od voleb k volbám. Nic dlouhodobého. Před hnutím ANO strašily vlády ekonomickými hrůzami. Škrtat, šetřit, utahovat opasky. Hnutí ANO navrhlo lákavější strategii. Žádné škrtání. Bude líp, už se máte líp! Proto ta jeho obrovská podpora.
Celý článek
 Již déle než týden upozorňujeme na rizika krátkodobých zpráv spojených s poplašným marketingem. Mohou být negativního, ale pozor, i pozitivního charakteru. Jeden takový zafungoval včera. Americké akcie výrazně posílily po oznámení dalšího kola americko-čínských jednání. Čína totiž oznámila, že na počátku října se ve Washingtonu uskuteční další jednání o obchodu mezi vysokými představiteli Číny a USA. Po kolikáté už povzbudilo uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou naději na růst trhů? Svědky podobného vývoje jsme i na českém akciovém trhu. Hodnota indexu PX se "pravidelně" vlní. Právě ono vlnění je oporou naší víry  v úspěšné podzimní spekulační období.
Vlny na evropském, potažmo i na tuzemském akciovém trhu způsobuje především brexit. Jedinou jistotou v tuto chvíli je, že se bouře uklidní a později i stabilizuje v nových podmínkách a akcie poplují dál.
Celý článek
Před dvaceti lety vrcholily obavy z přechodu internetu z roku 1999 do roku 2000. Mluvilo se něm jako o fenoménu Y2K. Celý systém se zhroutí, varovali tenkrát pesimisté. Ve 20. století se letopočet programoval dvěma číslicemi roku. Kód 82 znamenal rok 1982. Obavy panovaly v tom, jak budou programy číst kód 00. Jako rok 1900 nebo 2000? Nakonec se nestalo nic. Ale mohlo se stát. Navzdory posměváčkům totiž byla učiněna spousta "drobných" opatření a jen díky nim se nic nestalo.
O dvě desetiletí později se podobným strašákem stává fenomén BREXIT. Zase se nestane nic, ale bude se muset realizovat jako na podzim v roce 1999 spousta "drobných" a pracných opatření. Mají Evropané zapotřebí komplikovat si život nacionalistickými nápady, když globalizace, jako dosud v minulosti vždy, nakonec stejně všechno převálcuje?
Celý článek
V souvislosti s akciovými trhy a burzami se operuje s takovými pojmy jako "čas jsou peníze", "trhy milují jistotu" nebo "varujte se nečekaných zvratů". A právě to se včera stalo. "Státní zástupce v kauze Čapí hnízdo na poslední chvíli změnil názor. Jak rozhodl, neřekl" nebo "Žalobci: Šaroch by měl vysvětlit, co ho vedlo ke změně názoru." To je ta situace, kterou investoři a akciové trhy nesnáší. Nejistotu. Náhlé zvraty a obraty o 180°. Mlčení. Mlčí, zapouzdřeni do spousty "moudrých" slov také politici.
Premiér hned přešel, podpořen gratulací prezidenta, do protiútoku. "Kdyby bylo Čapí hnízdo před soudem, tak začnou demonstrace, vzkázal Babiš" hlásal titulek. Varování? Komu? „Pokud se někdo snažil ovlivňovat státního zástupce, tak to byli demonstranti na Letné a na Václaváku. Všichni říkali, že Babiš patří do vězení, ale Babiš neudělal nic.” opakoval premiér.
Celý článek
Devadesátá léta přinesla do Česka obchodní marketing. S otevřenýma očima jsme zírali co dokáže. Eskymáci kupovali ledničky. Pomalu jsme začali chápat "vo co go". S novým stoletím jsme se seznamovali s politickým marketingem. S nadšením jsme volili šibaly a podvodníky, kteří nás okrádali/okrádají a my jsme jim za to byli/jsme vděční. Teď se seznamujeme s poplašným marketingem. Kampaněmi, účelovkami. Už nás ovládly naplno. S nebezpečnými formami poplašného marketingu musíme počítat i při investování!
Zaručená doporučení a horké tipy jsme postupně vstřebali. Nyní přichází éra silných krátkodobých zpráv. Období obchodních válek a brexitu jsou a budou ideální živnou půdou. Už se dohodli? Ne, ještě se nedohodli! Dozvídá se britská královna o svých rozhodnutích už jen z médií?
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

PM - BB, SAR, MACD
O2 se stal tahounem trhu! Index PX roste mezi 200DMA a BBUp!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií k 31.1.2020
(zadáno: 30.9.2019)
Návod
Název akcie Cena k:
30.09.2019
CETV CME 105.00
ČEZ 551.00
ERSTE 805.50
KOFOLA ČS 287.50
KB 875.00
MONETA 77.50
O2 222.00
PEGAS 679.00
PHILIP M. 14080.00
VIG 623.00
Celkem se hlasovalo: 2x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 30.9.2019 je nastavena ke dni 31.1.2020. Predikujte!

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.

DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

listopad 2019
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
 

prosinec 2019
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Které akcie mají největší šanci do konce roku nejvíc růst?


Hlasovalo : 120 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz