logo
Hloupost je dobru ještě nebezpečnější než zlo!
Aktuálně:
  • Americký soudce zablokoval Trumpovi část peněz na stavbu zdi!
  • Důvěra Rusů v Putina je na historickém minimu!
  • Zlato ztrácí na přitažlivosti, obchodní válka z něj zatím bezpečný přístav nedělá!
  • Hodnota akcií Tesly klesla pod psychologickou hranici!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

V dnešní víkendové glose je těžké o něčem psát. To rozhodující - jak bude vypadat budoucí Evropský parlament? - budeme znát až v noci z neděle na pondělí. A co z něj vzejde budeme vědět až po měsících. Do té doby budeme dál jen hádat co chce Trump, co chce Evropa, co bude s Británií, jak odolá Agrofert, potažmo premiér tlaku na podstatu svého "podnikání" tedy na dotace, atd. Celkem jistě ale zvítězí naše "Já jsem to říkal". Ať je výsledek jakýkoliv. To je ostatně nejsilnější český vývozní artikl. Být po bitvě generálem.
Neinformovaná euroskepse a hrdost na neznalost. Hrdá arogance, omlouváme se za převzatý termín. Minimálně dvě vlastnosti na nichž se bude utvářet povolební (EP) uspořádávání minimálně evropského, ale i globálního akciového světa. Začněme příkladem z domova, resp. střední Evropy. Rakouskou emisí VIG obchodovanou na tuzemském akciovém trhu.
Celý článek
S narůstajícím počtem negativních signálů sílí devastace globálních akciových trhů. Zmiňme aspoň ty nejdůležitější  signály. (1) Ohlušující ego Donalda Trumpa s jeho "velkou Amerikou zase". (2) Trapné odcházení Británie z EU. (3) Evropské volby zmatených Evropanů do EP. (4) Česká vnitropolitická situace opepřená populistickými výkřiky, jakými jsou například "bankovní daň" a naprosté nepochopení fungování demokracie. Není divu, že po stagnaci dochází už i k propadu tuzemského trhu. Čeká nás horké léto.
Investoři na tuzemském trhu dosud vyčkávali, ale v posledních dvou dnech propadli skepsi i oni. Typickým představitelem oné skepse byla ve čtvrtek před ex-date emise VIG. Pokles Avastu s ohledem na nízký dividendový výnosy tolik nepřekvapil, ale VIG? Vzdali investoři zájem o druhou fázi domácí dividendové sezóny?
Celý článek
 Tuzemský akciový trh stagnuje. Stagnace souvisí s nově spouštěnou, už ne železnou, ale elektronickou oponou. A jako vždy ani tato akce Donalda Trumpa nepostrádá jeho "hurá styl". Nejdříve humbuk a potom krok, tentokrát v podobě 90denního "klidu zbraní", zpět. Investoři si už zvykli a akciové trhy reagují zdrženlivě. A my v Česku, potažmo v celé EU máme před víkendovými volbami do EP stejně jiné starosti. Výsledkem je stagnující akciový trh.
I proto nejspíš investoři na tuzemském akciovém trhu vyčkávají, respektive věnují pozornost především druhé fázi domácí dividendové sezóny. Ve hře jsou aktuálně Avast, ex-date už zítra, ve čtvrtek a VIG, ex-date v pondělí. Možná si za dividendy koupíme nový mobil jako náhradu za Huawei.
Celý článek
Brexit je brexit, Huawei je Huawei, paličatost, nezaměňujme s trpělivostí, je paličatost. Americké akcie zahájily 21. týden poklesem. Stojí za ním zásah USA vůči čínskému Huawei Technologies, když USA přidaly Huawei na černou listinu. Americké firmy nyní potřebují zvláštní povolení, aby mohly čínské firmě dodávat své součástky a technologie. Několik firem už proto přerušilo s Huawei podnikání. Konkrétně Google například omezí Číňanům používání operačního systému Android.
Díky tomuto opatření utrpěl včera ztráty celý technologický sektor a dál vzrostlo obchodní napětí, zatím naštěstí jen obchodní(!), mezi USA a Čínou a celý svět se ptá kolik bude další kolo obchodní války stát? Co všechno a čím vším ještě svět zaplatí za Trumpovu grandiózní perestrojku?
Celý článek
Zaznamenali jsme zvýšený zájem o naše glosy "Nevyhnutelnost versus věčnost. Tuzemský prubířský kámen se jmenuje ČEZ!" a "ČEZ: Rozhodující je rozdělení investorů!". Ptáte se: O jakém "růstu" ceny akcií ČEZ po oznámení dividendy mluvíte? Co chcete naznačit slovy "osoby a obsazení" v textech o ČEZ? Myslíte si, že osoby které mají rozhodovat o osudu ČEZ jsou jen "loajální mehla" a ne skuteční odborníci? Myslíte, že "akademické plácání" historiků má co dělat s růstem ceny ČEZ z 520 na 620 Kč/akcie? A co globální geopolitické vlivy?
Mluví se teď hodně o ovlivňování akciových trhů tweety Donalda Trumpa. V pátek jsme napsali, že si jeho ego postavení světové jedničky užívá. Akciové vlny se nepředvídatelně vzdouvají a propadají. Je to ale jen grandiózní Trumpova perestrojka. Spousta křiku a humbuku - a de facto nic! Prodlužuji co jsem zkrátil, slibuji co jsem slíbil, odvolávám co jsem odvolal.
Celý článek
Ať si o Donaldu Trumpovi myslíme cokoli nelze mu upřít konzistentnost. Tweet obchodní války jsou dobré a snadno se vyhrávají se stal klasikou. Navíc se cítí být lepším a chytřejším vyjednavačem než jiní. Ve svém okolí nevidí partnery, ale konkurenty. Jeho názory ho vynesly do prezidentského křesla a budiž mu ke cti, že je neopouští. Způsobil v mezinárodním obchodním prostoru velký rozruch. Užívá si, když se akciové vlny nepředvídatelně vzdouvají a propadají. Tak to ale je a tak to nejspíš ještě dlouho bude. Psi štěkají, ale Donald Trump táhne dál. A to je důvod k tvrzení o blížícím se čase spekulací na akciových trzích.
O jednom konkrétním příkladu blížícího se času spekulací, o ČEZ, jsme pojednali ve včerejší glose. Souvisí s podobnými ideami, které má Donald Trump. Spekulačním polem neoraným je aktuálně finanční sektor a mít na tuzemském trhu automobilky, byly by jím i ony.
Celý článek
  ČEZ oznámil nadějné výsledky 1Q 2019 a návrh snížení dividendy oproti loňsku o 9 Kč/akcie ve výši 24 Kč/akcie. Velmi důležitá a zejména napovídající byla/je reakce trhu na tato oznámení. Po předchozím dosažení dna a růstech cena akcie rostla i po úterním oznámení. To je důležitá a cenná informace. Hodně vypovídá jak o většinovém akcionáři, státu, tak o menšinových investorech.
(1) Stát ukázal, že se s investory o zisky ČEZ dělit nebude. Ani v případě nouze při zajišťování financování státního rozpočtu. To raději sáhne/sáhl do státních rezerv. (2) Menšinoví investoři jsou rozděleni na (i) "informované" (to je přesnější než pouhé "smart") investory a (ii) neinformované drobné investory. Rozdělení je k pochopení dalšího vývoje ČEZ zásadní.
Celý článek
Obchodní válka USA - Čína zasáhla i český akciový trh. Je čas podívat se na některé důležité souvislosti. Čína je největším držitelem amerických vládních dluhopisů. V jejím držení je zhruba 17,7% všech US dluhopisů v držení zahraničních vlád. Zapojí je Čína do boje nebo ne?
Masovější prodej z krátkodobého pohledu možná řeší nejpalčivější problémy, ale z dlouhodobého pohledu to moc šťastné řešení není. Oslabí dolar a zvýší konkurenceschopnost amerických, potažmo dolarových firem na globálním trhu. Navíc aktuální úročení je jedno z nejvyšších na světě a nemá proto smysl dluhopisy opouštět. Daleko účinnější je snížení nákupů nových dluhopisů.
A co my s tím?
Celý článek
 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Tak se dnes vyvíjejí globální akciové trhy. Touha být opět velký generuje odpor být opět malý a přerostlé ego spojuje i nepřátele, viz vynucené spojenectví "trojspolku" ve 2, světové válce. Já, já, já, jenom já, ať se všechno dosud vystavěné třeba zhroutí. O tom jsou teď akciové trhy a celý svět s nimi!
A Ctrl+C plus Ctrl+V? I ve 30. a 40. letech 20. století se k "jedničkám" přidávaly "dvojky". "Dvojkami" ale zůstaly. Renomovaným komentátorem či analytikem se člověk nestane jen tím, že se přidá nebo slepě kopíruje texty, které se hodí do jiného prostoru či času. Tuzemský akciový trh stojí na jiných základech a obchodují se na něm emise s jinými kořeny než v Americe. V těžkých časech se držme vlastních hodnot!
Celý článek
V nedávných dnech vyšla v češtině výborná kniha historika Timothy Snydera Cesta k nesvobodě. Opouští pravolevé vidění světa a nabízí "nevyhnutelnost versus věčnost". Na historika s překvapením představuje nový pohled i na kapitálové, potažmo akciové trhy. 20. století vnímá jako souboj obou pohledů. 21. století představuje zatím jako "vítězství věčnosti". Zlom nachází v roce 2010.
Lajt motiv nevyhnutelnosti tkví v trvalém růstu společnosti. Vzdělaností a kulturou počínaje a hospodářstvím a kapitálovým a akciovým trhem konče. Věčností rozumí obracení do minulosti, posilování víry v silné vůdce a myšlení "všichni nám chtějí škodit". Pohledem nevyhnutelnosti akciové trhy prostou. Věčnost kapitálové a akciové trhy zatracuje. Nejsou potřeba. Vůdce vše zařídí. Zrušme je!
Celý článek
Tento týden znovu ukázal/ukazuje co dokáže nezřízená touha po moci a nezvládnuté ego. Trumpovo ego teď ale dejme stranou. Věnujme se domácímu rybníčku. Bankovní dani či něčemu podobnému, co se bude z marketingových důvodů nazývat jinak. Marketing zrodil slogany a ty vypínají myšlení.
Buď děti nebo banky! Které srdce by odolalo. Český premiér marketing miluje. Nemohl chytlavý slogan jen tak ponechat koaličnímu partnerovi, sociální demokracii, a tak se ho tvořivě ujal sám. Chce po bankách peníze. Není na světě sám. A chce je teď a hned. Proto zaútočil. Nic ale není zadarmo. Ani ona slavná a příslovečná sleva. Prvními postiženými jsou akcionáři bank. A teprve až bude po volbách do Evropského parlamentu se vyjeví závažnější souvislosti. Ale to už bude jiný příběh s potřebou nových marketingových akcí.
Celý článek
Stačily první dvě burzovní seance tohoto týdne, aby bylo všechno jinak. Impulsy, které ochromily trhy vznikly už o víkendu. Vystřelili oba Trumpové. (1) Donald tweetnul o zrušení obchodního "příměří" mezi USA a Čínou a pohrozil zvýšit cla z dosavadních 10% až na 25%. (2) Andrej zase prostřednictvím Financial Times a vystoupením v ČT znejistil investory svými tanečky okolo bankovní daně nedaně. Nejprve bankovní daň razantně odmítl, pak ji připustil, ale záhy zase opravil, že jeho slova byla zkomolena. Pikantně vše vysvětlil. Nemluví prý dokonale česky. Český premiér.
Výsledek na sebe nedal dlouho čekat. V pondělí burzy padly. Naštěstí ten český pád, byť hluboký, nebyl s ohledem na svůj plošný záběr až tak nebezpečný. To naznačilo už úterní obchodování (a naše úterní vysvětlení k němu).
Celý článek
Úterní smajlík by měl po pondělní burzovní seanci možná plakat. K pláči ale není důvod. Ve víkendové glose jsme očekávali pokračování nestandardního obchodování - a stalo se. Jen důvody se rozšířily. K původním - zkrácené a svátky přetrhané týdny a oznamování nových ex-date - se přidaly dva nové a nepředvídané faktory. Trumpova tweetekonomika vůči Číně a Babišův tanec okolo bankovní daně.
A proč ten usměvavý smajlík když všechno padá? Právě to je ono. Aktiva sice klesly/klesají, ale poměry mezi nimi zůstávají zachovány. A to je ta dobrá zpráva a důvod k úsměvu. Spekulace rovnováhu nenaruší a nikomu vlak neujede. O to více v té souvislosti stojí za pozornost letošní dividendová sezóna a obíhání dividend.
Celý článek
Stojíme na prahu posledního, v řadě již čtvrtého, zkráceného a svátky přerušovaného akciového týdne. Dál očekávejme podobný průběh burzovních seancí jako dosud. Pořád to totiž nebude "běžné obchodování". Na den 28.5. ohlásila nově ex-date Kofola a ve druhé polovině května, jak už bylo oznámeno dříve, nás čekají ex-daty Erste, AVAST a VIG a s napětím se čeká na oznámení ex-date a výše dividendy ČEZ. Období nestandardního obchodování pokračuje.
Stojí za to zamyslet se v něm nad dvěma či třemi, důležitými tituly. Pozitivními investorskými zkušenostmi nabitým Philip Morris a nově objeveným majákem tuzemského obchodováni Monetou. Zkušenosti získané z obchodováním s těmito emisemi stojí za zamyšlení. Tajemným hradem v Karpatech zůstává ČEZ.
Celý článek
Máme za sebou další přerušení předposledního zkráceného týdne a obchodování se podle toho i vyvíjí. Americké trhy mezitím včera pokračovaly v mírném poklesu. Stalo se tak díky FED. Uzemnil náznaky možného snížení úroků. Zajímavé z pohledu turbulencí bude i páteční obchodování. Čeká nás hlavně zveřejnění vlivných amerických makrodat. Ovlivní i vývoj tuzemského akciového trhu.
O poučení z Monety jsme psali v úterý. Čtvrtek úvahy potvrdil. Brzy budeme poučeni i z vývoje ČEZ. Ještě nedávno jsme byli přesvědčováni jak je všechno okolo české energetiky jasné a nový ministr nepochybuje jádře. A ejhle, podle EU je jádro špinavý zdroj. Je to svým způsobem pravda. A přidáme-li fakta, že o ceně a výstavbě nových jaderných bloků nevíme zhola nic...
Celý článek
Pražská burza ve středu neobchoduje. Pokračuje tak šňůra svátků a jimi zpřetrhaných a zkrácených týdnů. V podobných investičních "formacích" se investoři často stahují z trhů. Samozřejmě se všemi souvisejícími důsledky. Stagnací cen akcií, případně s jejich poklesem. A takového vývoje jsme aktuálně svědky. Na druhé straně nabízejí volna, pokud je netrávíme jenom odpočinkem a dovolenými spojenými s prodlužováním víkendů, čas k přemýšlení.
Včera jsme zamyšlení věnovali Monetě a jí podobným titulům, resp. poučení z vývoje cen jejich akcií v době "před a po dividendě". Opět jsme v té souvislosti zdůraznili rozhodující vliv kapitálové síly toho kterého investora. Každý se chová - musí chovat(!) - jinak. Žádné horké tipy, žádná obecná doporučení. Investiční rozhodnutí musí být šitá na míru každému investorovi zvlášť!
Celý článek
 Moneta se v pondělí poprvé obchodovala bez práva na dividendu. Nepřekvapuje proto pondělní razantní propad jejích akcií. Zajímavé ovšem je KDO a hlavně PROČ po dividendě nakupuje. Určitě to nejsou investoři obíhající dividendy. Ti vyčkávají do nákupu příštích dividend a protože jim zbývá ještě chvilka času a s ním i určitá šance na mírný růst ceny, poté co ta se z poklesu vzpamatuje, vyčkávají. Nakupují kapitálově silní investoři. Mají do příštích dividend rok čas a před sebou dva scénáře. (1) Držet a počkat si rok na další dividendu nebo (2) držet, počkat si na příští spekulaci (mohla nastat bezprostředně po prodeji), prodat a znovu spekulovat na nový růst před dividendou. Výhodnější je samozřejmě druhý scénář.
Držet a čekat na dividendy jako dřív už nestačí. Je čas obohatit "klasiku" o inovaci - sofistikovanou SPEKULACI!
Celý článek
V páteční glose jsme diskutovali pokles. Pokud trvá dva až tři dny lze ho považovat "jen" za korekci. Proto jsme páteční obchodování považovali za velmi důležité. Teprve pokračuje-li pokles déle můžeme hovořit o změně trendu. Páteční obchodování potvrdilo korekci. Z globálního pohledu páteční obchodování potvrdilo nebývalý význam letošní výsledkové sezóny 1Q 2019. Přes horší výsledky některých velkých amerických firem více než tři čtvrtiny společností z indexu S&P 500 překonaly očekávání. To může být dobrá zpráva.
Doma, report výsledků 1Q 2019 je jště před námi, zatím pečlivě sledujeme dividendovou sezónu 2019. Tématem číslo jedna, které se spolu s ní vynořuje je i souvislost mezi dividendou a poklesem ceny akcií před ex-date. V minulosti jsme se v podstatě setkávali jen s předdividendovým růstem. Letos je to jiné. Co se stalo/děje?
Celý článek
Korekce obvykle trvá dva až tři dny. Pokud trh klesá déle hrozí změna trendu. A v takové situaci se právě nachází tuzemský akciový trh. Pátek bude proto důležitý. Situace je navíc o něco svízelnější, protože končí zkrácený týden a ten mívá tendenci k uzavírání pozicí a ta zase bývá spojená se stabilizací a často i s mírným poklesem ceny. Markantní je toto nebezpečné chování trhu u Monety, která se dnes obchoduje naposledy s právem na dividendu a přesto již několik dní vytrvale klesá.
Rozkolísané obchodování v nejistých vodách zkrácených a přerušovaných týdnů bude pokračovat a zvýšenou mírou bude ovlivněno oznamováním dalších nových "dividendových ex-datů" i samotnými dividendami a také globálními firemními výsledky 1Q 2019, které tentokrát mají a budou mít na akciové trhy silnější vliv než jindy.
Celý článek
Nacházíme se v období s těžko předvídatelným vývojem. Nejistota do středy panovala například okolo Komerční banky, která absolvovala VH s novým kvalifikovaným investorem a čekalo se na jeho postoj k managementem navržené dividendě. Překvapení se nekonalo a dividenda byla schválena tak, jak byla navržena. To trh samozřejmě uklidnilo. Navrženou dividendu schválila i VH Monety. Středeční plošná korekce tedy tuzemskému trhu nejspíš moc neuškodí. Dividendová sezóna už také byla "posílena" o nové ex-date k VIG. Bude se konat ještě před Erste Bank.
Obchodování v dividendových vodách bude pokračovat. Do období krátkých spekulací však přejde o něco dříve než se původně čekalo. Bude ovlivněno oznamováním dalších nových "dividendových ex-datů" i samotnými dividendami. Jinak ale bude poklidné.
Celý článek
Nacházíme se ve druhé čtvrtině čtyřtýdenní šňůry zkrácených a svátky roztrhaných týdnů. To je situace, ve které se dá jen stěží něco většího plánovat natož prognózovat. Jedno je však jasné. Obchodování bude ovlivňovat postoj investorů k dividendám. Nejbližší ex-date nabízí Moneta. Už v pondělí. Na další, dnes už známý ex-date, Erste Bank si pak musíme ještě měsíc počkat. A na nepřerušované období vhodné ke spekulacím si tedy musíme počkat až do druhé poloviny května a i ona bude narušována ex-daty spojenými s dividendami. Budou se střídat krátká období výprodejů, stabilizací a uzavírání pozic.
Čeká nás neurovnané období s těžko předvídatelným vývojem, které s vysokou pravděpodobností ovlivní nejdříve "dividendové ex-daty" a později spekulace. I ony ale budou ovlivněny dividendami. Tuzemský akciový trh čekají napětí a obavy z neznámého.
Celý článek
Nastávající zkrácený a příští týdny ovlivní série svátků. "Rozseká" obchodování na krátké časové úseky. To je to hlavní, co nyní musíme mít na mysli. Vše ostatní bude vedlejší. Posílí obíhání dividend a naopak oslabí spekulace. Nebo budou až příliš krátkodobé a z principu věci nebude snadné na spekulace v příštích třech týdnech moc sázet. Hodně investorů bude mít tendenci uzavírat pozice. Především podle toho, jak budou zkrácené obchodní týdny podřizovat volnu a počasí.
Čeká nás klidnější, ale zároveň i neurovnané třítýdenní období s těžko předvídatelným vývojem. To se změní v polovině nebo spíš až koncem května. S vysokou pravděpodobností ovlivní toto období "dividendové ex-daty" a na ně navazující, od poloviny května, "dividendové spekulace". Právě ony vnesou na tuzemský akciový trh napětí a obavy z neznámého.
Celý článek
Dnes před sebou máme poslední burzovní seanci svátky zkráceného týdne. Také příští, resp. ještě tři příští týdny budou díky dalším svátkům zkrácené. Včetně 18. týdne, ve kterém nás čeká ex-date Monety. Využijme následující dny, má být i pěkné počasí, k uvolnění dividendového a spekulačního napětí. Konec zkráceného týdne, díky svátkům bude impuls ještě silnější, vždy vede k uzavírání pozicí, stabilizaci nebo i k mírnému poklesu. Čeká nás sice klidnější, ale o to neurovnanější období s jen těžko nepředvídatelným vývojem.
Přesto příštích šest či sedm týdnů částečně předvídatelných je. Období do zhruba konce května s vysokou pravděpodobností ovlivní "dividendové ex-daty" a na ně navazující "dividendové spekulace". Právě ony přinesou na tuzemský akciový trh napětí a obavy z neznámého.
Celý článek
První letošní dividendová rozhodnutí jsou za námi a zbývá pár burzovních seanci do dalšího dividendového rozhodování o Monetě. Přijde na řadu až v pátek 26. dubna. Blíží se také Velikonoce a s nimi konec tohoto prvního zkráceného týdne, který bude po Velikonocích následován dalším zkráceným týdnem. Ideální čas na krátké oddechnutí. Potom budou po sobě opět následovat dva svátkem přerušené týdny. Čeká nás tedy neurovnané období. V podobných situacích dochází na akciových trzích často k nepředvídatelnému vývoji.
Letos však následující období jistou míru předvídatelnosti v sobě má. Bude obdobím dalších ex-date a dividend. Můžeme s vysokou pravděpodobností předvídat, že ho ovlivní právě ony "dividendové události" a s nimi spojené spekulace. Právě ony přinesou v příštích týdnech na tuzemský trh oživení.
Celý článek
Ve víkendové glose jsme se věnovali portfoliu a naznačili, jak moc se změnil postoj investorů k němu. Připomenutí má svůj důvod. Souvisí se zralostí či nezralostí konkrétního akciového trhu. Tuzemský akciový trh nabízel po dlouhá léta "trvalý" růst spojený s posilováním cen akcií "před dividendami". Ty doby jsou pryč. Dnes je tuzemský trh standardním trhem se všemi, bohužel i některými negativními, vlastnostmi. Tou nejnepříjemnější je, že se na něm už nedají "bezhlavě" generovat peníze.
Pomineme-li "specifika" ČEZ jedná se zejména o vnitřní hodnoty kotovaných titulů. Postupem času se víc než "trvalými příležitostmi k růstu" staly, jak jim ostatně i přísluší, aktivy určenými ke generování (pravidelných) dividend, tedy k získávání podílu na ziscích společností. Spekulace jsou bonusem. Je nejvyšší čas nová fakta přijat!
Celý článek
Portfolio má u akciových investorů pověst zlatého grálu a obíhání dividend, tedy nerespektování onoho zlatého grálu je považováno za něco jako smrtelný a dědičný hřích. Pomiňme skutečnost, že ze sta tisíc žádné velké portfolio nevytvoříme. Ale i v případech finančně silných portfolií je čert ukryt, jako ve všech velkých myšlenkách a projektech, v detailu. V samotné ideji portfolia, vějíři konkrétních akcií. A tak, i když máme široké portfolio v hodnotě sta miliónů nás obíhání dividend vždy dostihne.
Zkušeným akciovým investorům v posledních letech neušlo, že už nevystačí s dlouho uznávanou mantrou o před-dividendovém růstu a následném propadu "o dividendu", ale že k ní musí něco přidat. Stále častěji rostou ceny dlouho před dividendou a před samotnou dividendou klesají. Viz Philip Morris a další.
Celý článek
Domácí akciovou scénu ozáří v příštích dnech tuzemská dividendová sezóna. Jen dva dny zbývají na nákup akcií Komerční banky a hned po ní Philip Morris. Globální trhy zase čekají na první firemní výsledky 1Q 2019. Už dnes se například seznámíme s výsledky JPMorgan Chase a Wells Fargo. Investoři s napětím vyčkávají na první signály, které tyto vlaštovky vydají. Dnes se na globálních trzích také objeví data z amerického trhu práce, ale i vyjádření centrálních bankéřů FED a ECB. Vyjasní se také situace po sumitu EU o (ne)brexitu.
Daleko zajímavější však bude, dnes a v pondělí, tuzemský akciový trh. Ne kvůli výměnám dvou ministrů, ale kvůli, viz v úvodu vzpomínané, dividendové sezóně. Tuzemský investor je již rozhodnutý. Buď "obíhat dividendy" nebo zůstat zakopaný a "ad hoc" držet, obchodovat a spekulovat.
Celý článek
Evropský summit o brexitu opět nepřinesl nic nového. Jen se z frašky stala tragikomedie, která v konečném účtování uškodí všem. Vítání, líbání, litry prolétaného leteckého paliva nad kanálem, to všechno něco stojí, - a nic! Jen supi se už slétají.
Věnujme se raději domácímu akciovému trhu. Ale i domácí politice. Například výměna ministryně průmyslu a obchodu může zamíchat akciovými kartami. Teď však budou kartami míchat spíš jen firemní výsledky a - a to především! - EX-DATY. Tuzemský investor je již rozhodnutý. Nevládne-li silným finančním kapitálem bude "obíhat dividendy". Pokud má rozvinuté portfolio, podpořené dostatečně silným kapitálem zůstane zakopaný (aby přežil stávající globální turbulence) ve stávající akciové pozici a bude "ad hoc" držet, obchodovat a spekulovat. Obě strategie mají svou logiku.
Celý článek
Brexit. Už se z něj stala fraška. Neustálé vítání, líbání, poplácávání po zádech - a nic. Teď ale vážně. Ohrožuje nejen evropské, ale i globální akciové trhy. EU je prý připravena Velké Británii znovu vyhovět a vystoupení z EU opět odložit. Prý tvrdý brexit je ještě horší než odklad. Bla, bla, bla... Může si Velká Británie dělat bez ohledu na partnery co chce? Možná mnozí čekají, že se slabá EU, navíc masírovaná Donaldem Trumpem rozpadne samým čekáním. To nemůže mít na akciové trhy jiný než negativní vliv. To za A.
A za B? Tuzemský investor je, přesněji musí už být, rozhodnutý. Buď, nevládne-li zrovna silným finančním kapitálem, "obíhat dividendy" nebo zůstat zakopaný ve své stávající akciové strategii. Ad hoc držet, obchodovat a spekulovat. Obě strategie mají v konkrétní situaci svou logiku.
Celý článek
Tuzemský akciový trh začínají nepříjemně ovlivňovat globální vlivy. (1) Brexit. Včerejší hlasování v britském parlamentu o tom, jak se má chovat britská vláda - aniž by bralo v úvahu EU! - postrádá, pokud se nejedná o projev síly, smysl. Vůbec nebere v úvahu dojednaný termín odchodu Británie 12.4. a vnucuje EU nové a nové odklady. A na dveře klepou volby do EP! (2) Podobně se chová i Donald Trump se svým já, já, já, jenom já a America First Again. Je tu přece i zbytek světa nebo ne? (3] Turecko. Prezident Recep Erdogan se nehodlá vzdát ruských protiraket S-400. A to je Turecko jednou z nejsilnějších armád NATO.
No nic. Zůstaňme doma u dividendové sezóny. Už brzy nás čekají první letošní velká EX-DATE. Musíme přijmout - už doopravdy a vážně! - první letošní důležitá investiční rozhodnutí. Držet "své" vybrané tituly, spekulovat nebo obíhat dividendy?
Celý článek
Aktuálně cca 42% účastníků naší minianketky "o obíhání dividend" dividendy obíhat bude, 46% ne a zbytek neví. My se budeme v příštích týdnech v našich glosách věnovat většinově oné menšině, která se chystá obíhání odvážit. První letošní velké EX-DATE nás čeká v úterý 16.4. u Komerční banky. Vzápětí 17.4 následuje král dividendových králů Philip Morris. V nastávajícím týdnu tedy musíme přijmout - už doopravdy a vážně! - letošní první vážné investiční rozhodnutí. Navíc ovlivněné posledním vývojem ceny akcií klíčového tuzemského titulu, ČEZ, který po týdnech (možná) naznačil růst. Prodat ho za současnou nízkou cenu a "obětovat" peníze z jeho prodeje na nákup "cenově výše připravených" titulů? Závažné rozhodnutí!
V nastávajícím týdnu si především ujasněme na kolik jsme na obíhání dividend mentálně připraveni.
Celý článek
Globálním problémem investování je od druhé poloviny 20. století skutečnost, že se zpronevěřilo svému původnímu cíli být dlouhodobou a "trvalou" jistotou. Místo finančního zajištění jednotlivce a jeho rodiny se stalo "hazardní" činností fungující v relativně krátkodobém časovém horizontu opírající se spíš o emoce než o racio a dlouhodobé cíle. V minulosti bylo možné stát se drobným investováním zámožným a finančně méně závislým člověkem. Dnes je to jiné.
Šanci mají velké a finančně silné skupiny - počáteční kapitál ber kde ber, chytáme jen malé zlodějíčky! - a drobní investoři o své šance přicházejí. To vede k rychlejšímu rozevírání nůžek a pnutí mezi bohatými a chudými, k nespokojenosti a agresivitě. Jak říká známý český klasik: Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Vznikají gheta, ve kterých jsou všichni proti všem a člověk je člověku vlkem.
Celý článek
Máme před dividendovou sezónou. Neuškodí zopakovat si pár základních faktů. Včera jsme na ně upozornili v glose "Na dividendách loni z Česka odteklo 294 miliard!". Použili jsme záměrně poměrně často frekventovaný, ale naprosto zavádějící titulek. Když jsme chtěli před třiceti lety do Evropy neměli jsme peníze. Nabízelo se nám ale několik možností. (i) Půjčit si - a splácet, (ii) vydat dluhopisy - a zase splácet anebo (iii) využít k financování akciové podnikání. Rozhodli jsme se - a správně! - pro třetí alternativu.
Nic ale není zadarmo. Zahraniční investor riskoval, že o všechno přijde a nic se mu nevrátí. Znárodnění. My jsme se zase museli smířit se dvěma faktory. (1) předat adekvátní část řízení privatizovaných společností zahraničnímu investorovi a (2) smířit se s vyplácením odměny za finanční pomoc v podobě dividend.
Celý článek
Žádný investor ani investiční poradce nemá k dispozici křišťálovou kouli. To mějme stále na paměti. K dispozici máme - všichni! - v podstatě jen dva nástroje. Fundamentální (FA) a technickou (TA) analýzu. FA nás navádí KAM a KE KOMU máme směrovat naši investiční pozornost. TA vysvětluje KDY a PROČ. Víc se nedozvíme. Pokud tedy nejsme šarlatáni nebo věštci.
Zastánci FA hledají v rozvahách a výsledovkách odpověď jak se bude cena té které akcie vyvíjet. Chyba! To je otázka, na kterou FA neumí odpovědět. Umí ale poradit, bez kterého oboru či  titulu se neobejdeme. Energetika, komunikace, ale také například námořní doprava. ČEZ, O2. Námořní nebo říční dopravu na BCPP nemáme. Škoda. Mohli jsme mít. Vzpomeňme na Děčín a jistotu desetinásobku. Tenkrát jsme ale byli naivní.
Celý článek
Brexitová fraška pokračuje, ale globální trhy si z ní už těžkou hlavu nedělají. Přivítaly nové čtvrtletí růstem. Optimismus oživily lepší výsledky amerických a čínských výrobních indexů. Rozptýlily dosavadní obavy o zpomalování globální ekonomiky. Čína také oznámila, že nebudou aplikována cla na dovoz aut a jejich součástí z USA a strach z výnosové křivky dluhopisů zase prospěl finančnímu sektoru. Bude líp?
Dnešní vývoj ovlivní počet amerických objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a prodej vozidel. Aktuální zklidnění situace doplněné narovnáním dění na dluhopisovém trhu proto mohou vést k dalšímu růstu optimismu. Domácí trh už ovlivňuje dividendová sezóna a, samozřejmě, ČEZ, který je v myslích investorů stále spojen s intrikami, politickou pakulturou, neumětelstvím a nezřízenou "loajalitou".
Celý článek
Čekají nás dva akciově nejzajímavější měsíce roku. (1) Brexit. Investory už moc nezajímá. Trhy jsou připraveny na všechno. (2) Zvolení první prezidentky na Slovensku. Volba akciový trh přímo neovlivní, ale nepřímý dosah slovenské volby bude později na tuzemský trh výrazný. ČEZ počínaje a chováním ministryně průmyslu a obchodu konče. (3) Domácí dividendová sezóna. Ta akciový trh ovlivní již velmi brzy! A možná ji ovlivní i zvolení paní Zuzany Čaputové do funkce prezidentky SR. Její politická kultura se určitě promítne i na český akciový trh.
Nepřímo jde především o ČEZ. Ten je v myslích investorů spojen s intrikami, politickou pakulturou, neumětelstvím a nezřízenou "loajalitou" ministryně průmyslu, státních zaměstnanců a "odborných" poradců vlády a ANO. Paní Čaputová je pro ně obrovským nebezpečím. Odborník ví, proč něco nejde, laik to neví a udělá to.
Celý článek
 Pokládáte nám v posledních týdnech spoustu otázek k ČEZ. Je začarovaný nebo OUT? Ani jedno, ani druhé. Je to FENOMÉN, se kterým jsme se v celé obnovené historii pražské burzy ještě nesetkali. Proto ona bezradnost okolo něj. Poučné je srovnat si ČEZ s Philip Morris (PM). Ten se nejdříve za státní peníze opravil a pak se prodal. Panovaly však obavy jak se jeho vedení zachová k drobným akcionářům. Zbytečné. Zachovalo se férově. Proto je dnes tuzemskou dividendovou stálicí.
S ČEZ je to jiné. Zatímco PM je v rukou lidí s vysokou morální a etickou podnikatelskou kulturou, v případě ČEZ je to zcela jiné. Kolem ČEZ se točí spousta "loajálních" státních úředníků a politiků, jejichž jediným cílem je moc. Žádné slušné dělení se o zisk jako v případě PM. Já, já, já, jenom já!
Celý článek
Akciové trhy po celém světě váhají. Kromě obav z výsledků obchodních jednáních mezi USA a Čínou je také trápí snížení výnosů amerických vládních dluhopisů, protože výnosová křivka má dál klesající trend a ten posiluje obavy o další ekonomický růst. O brexitu je už škoda psát. Včerejší večerní jednání britského parlamentu, který převzal od vlády otěže s tím, že se na to již nedá dívat, dopadlo snad ještě hůř než samotný vládní postup britské premiérky Mayové.
Na tuzemském akciovém trhu mezitím sice došlo k poklesu, ale přesto dál přetrvává tuzemské, docela úspěšné, spekulační období. Kdo si dal práci se sledováním signálů technické analýzy nemůže být zklamán a šanci pořád mají i "fanoušci" ČEZ. Stále tedy jde o propojení spekulačního období s obdobím výběru dividend.
Celý článek
Pomalu končí 1Q 2019. Bylo to jedno dlouhé spekulační období, ve kterém si mohl téměř každý investor najít ten svůj titul. Zklamaní jsou možná jen investoři "fanoušci" ČEZ. Ale i pro ně platí "dočkej času, jako husa klasu". Zvlášť po tom, co v posledních dnech předvedl/předvádí Philip Morris. Jeho růst se čekal. Možná jenom ne tak razantní a s takovým "divi-bonusem". Říká se však také "kdo se směje poslední, ten se směje nejlépe". Kdo se bude smát poslední?
Dost ale bylo přísloví. Spekulační období, ve kterém se od počátku roku nacházíme vrcholí a začíná se prolínat s dividendovou sezónou. Teď půjde o to obě tato období dobře propojit. Philip Morris zamíchal kartami. Tak tomu před skvělým závěrem bývá. Nyní už jde jen o to stávající situaci správně využít!
Celý článek
 Světem se opět přehnala krvavá akciová vlna. Spustily ji v pátek americké trhy. Propad tamního trhu byl letos zatím největší. A v pondělí se americké akcie pohybovaly jako na houpačce, aby uzavřely jen s mírnými změnami. Zbytek světa v pondělí "doháněl" americké propady z pátku. Důležitou roli sehrály dluhopisové trhy. Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů klesly nejníže od prosince 2017 a rozdíl mezi tříměsíčními a desetiletými výnosy pokračoval v posunu do záporu. Převrácení výnosové křivky z obvyklého vzestupného tvaru je mnohdy vnímán jako signál recese. Není tedy divu, že se investoři vyděsili.
Pondělní globální obavy zasáhly, byť mírněji, i tuzemský akciový trh. Pozitivně naštěstí zakročilo známé "peníze nikdy nespí". Teď je hlavním úkolem domácích investorů spojit tuzemskou spekulační vlnu 1Q 2019 se sezónou dividend.
Celý článek
Pátek jsme představili, mimo jiné, i jako den, ve kterém se uzavírají pozice, a který je spojen se stagnací či mírným poklesem. K tomu na tuzemském trhu jen těsně nedošlo, byť ke korekcím některých titulů ano, ale jiné trhy, například americké, korekcí prošly. Výběr zisků tam spustila slabá výrobní data a staronové obavy ze zpomalování globální ekonomiky. "Zapracovaly" také výnosy dluhopisů. Dochází k inverzi výnosové křivky a ta bývá spojována s blížící se recesí. Panují i obavy okolo obchodní dohody USA s Čínou. Začíná to být stejná telenovela jako brexit. Nakonec to nějak dopadne, převládá názor investorů.
My se mezitím dál věnujme domácímu akciovému trhu. I proto, že peníze nikdy nespí. A propo peníze. Hlavním úkolem tuzemských investorů aktuálně je skloubit docela úspěšnou investiční spekulační scénu 1Q 2019 s nastávajícím obdobím dividend.
Celý článek
Dnes na chvíli zpátky do světa. Kromě toho, že je pátek se svým uzavíráním pozicí, stagnací či dokonce mírným poklesem ovlivní obchodování i globální události. (1) Poslední rozhodnutí FED. Překvapil. Prohlásil, že už letos nechystá kvůli signálům o zpomalování ekonomiky žádné zvýšení úroků. Americké akcie proto uzavřely čtvrteční obchodování se ziskem. (2) Brexit a začátek summitu EU. Investoři soustředí pozornost především na proces odcházení Británie z EU. Zázraky však nikdo nečeká. Nakonec to nějak dopadne, převládá názor investorů.
I dnes však věnujme pozornost tuzemskému akciovému trhu. Právě na něm se projeví páteční styl obchodování. I investoři si chtějí odpočinout od dlouhodobého napětí a aktuální investiční klima k odpočinku nabízí příležitost. Nicméně, i proto, že peníze nikdy nespí, jeden nikdy neví.
Celý článek
Akcioví harcovníci pamatují doby, kdy ceny akcií ČEZ po oznámení výborných firemních výsledků padaly a oni si lámali hlavy proč. Důvod byl vcelku malicherný. Nešlo tenkrát ani tak o výsledky, jako o ego analytiků. Výsledky byly výborné, ale oni predikovali ještě lepší a protože ČEZ "nesplnil" jejich "úkoly/přání" byl potrestán kritikou a na ni navazujícím poklesem ceny akcií. Ta se samozřejmě částečně spojila i s vybíráním zisků poté, co výsledky potvrdily šanci na další růst.
Dnes je to jinak. Trh už dávno věděl o problémech s cenou elektřiny a o jednorázových příjmech v roce 2017, které tehdejší výsledky vylepšily i o očekávaných horších výsledcích v roce 2018. Všechno započítal do ceny akcií ČEZ ještě před oznámením výsledků 4Q 2018, potažmo roku 2018. Čekal tedy na něco úplně jiného. Jaký bude výhled?
Celý článek
Dnes věnujme veškerou pozornost tuzemskému akciovému trhu. Máme k tomu pádný důvod. Nejlépe ho vystihuje titulek úterního příspěvku na portále Kurzy.cz "ČEZ: "Výsledky pod odhady, výhled nad nimi - divi asi kolem 24,3 Kč, za letošek by to mohlo být až 35 Kč". Všechno špatně? Ne, právě naopak! Citujme z něj úvodní slova: "ČEZ reportoval dnes ráno výsledky za 4Q18. Samotná čísla za očekáváním trhu zaostala. Výhled na tento rok je naopak lepší než očekávání. Cena předprodané elektřiny na rok 2020 je vyšší než naše odhady." Přesně vystihují důvody "stabilizace" cen akcií ČEZ v posledních týdnech.
(1) Propad firemních výsledků se čekal, důvody byly známé, viz vzpomínaný titulek. Umožnil silným a smart investorům tlačit cenu ČEZ dolů. Současně (2) souběžné očekávání výrazného zlepšení je naopak motivovalo ke zbavení se drobných investorů.
Celý článek
Svět aktuálně čeká na výstupy z jednání FED, které dnes začíná v USA a na informace o prodloužení data k odchodu Velké Británie z EU. My se ale držme domácí akciové scény a využívejme nabídky tuzemských spekulačních růstových vln. V USA v pondělí razantnějšímu růstu bránily akcie Boeingu a Facebooku. U nás podobnou roli, i když ne v tak dramatické formě, stále hrají akcie ČEZ. Hodně o nich a celém tuzemském trhu napoví už dnešní obchodování.
V pondělí se, poprvé po dlouhé době, vymanilo obchodování s akciemi ČEZ z tradičního předzávěrečného propadu. Dalo se to po pátečním obchodování očekávat. Proto bude úterní obchodování směrem k akciím ČEZ opět velmi důležité. Navíc posílené očekáváním, byť se zdá být v tuto chvíli celkem známé, firemního reportu za rok 2018!
Celý článek
Akciím se v posledních burzovních seancích uplynulého týdne dařilo. Doma i venku. Zkoumáme-li ale konkrétní akcie, Tesla, Boeing, ČEZ, můžeme být zklamáni. Zbytečně. To co se stalo Boeingu se stává. Pokud situaci s nápravou software u Maxů zvládne znovu poroste. Tesla se musí víc snažit, ale ani ona není bez šance. Úplně jiný případ je však ČEZ. Především k němu se vztahuje náš dnešní titulek o zdravém selském rozumu.
Zle bývá, když chceme prodávat a nikdo nemá zájem. Jiné to však je, i při klesající ceně, když jsou na trhu prodávající i kupci. To je případ ČEZ. Pak je důležitá jiná otázka. V jakém módu probíhají obchodní transakce a proč? Z tohoto úhlu pohledu na obchodování se nacházíme v úplně jiném světě. Podívejme se na něj, vyzbrojeni technickou analýzou (TA), podrobněji.
Celý článek
Z pohledu na graf indexu PX se tuzemský akciový trh odráží z úrovně okolo 200DMA ode dna a roste. Z jeho japonských svící je patrná i jeho nedávná "stabilní stagnace" a šance na růst. Podobně se chová také Erste Bank. Je ale ještě hluboko pod svým 200DMA. O to větší má však šanci na růst. Studiem grafů také zjistíme, že adeptů na novou růstovou vlnu je víc.
Za zvláštní pozornost stojí tradičně ČEZ. Aktuálně se nachází mírně pod svým 200DMA, ale i u něj ze signálů technické analýzy (TA) čiší "příprava na něco". Z pravidel TA je tím "něčím" růst. Lze tak usuzovat z trpělivě a po malých množstvích se kumulujících objemů. Vývoj kopíruje očekávání DOWER-D. Jen ten ČEZ se pořád ne a ne rozhoupat. V úterý jsme vyjádřili myšlenku, že pro další vývoj bude rozhodující obchodování v tomto týdnu. Za pár hodin uvidíme.
Celý článek
Globální akciové obchodování ovládají v těchto dnech dva fenomény. Boeing a brexit. První bude brzy minulostí a druhý se stává fraškou. Šok z pádu Boeningu už trhy ustály a akciové indexy v USA nakonec ve středu rostly. Náladu na trhu zlepšila především nejnovější makroekonomická data a mírný zisk si dokonce připsaly i akcie Boeingu. Problém brexitu je vážnější. Potvrzuje totiž nepříjemnou zkušenost. Odklad je nejvražednější formou negace.
Obavy ale rostou, a to je pro tuzemský trh nebezpečnější, o rozvíjející trhy, včetně tuzemského. Markantní v této souvislosti je graf japonských svící indexu PX. Potvrzuje vyčkávací trend tuzemského akciového trhu. Nicméně je na něm znát i mírný optimismus rostoucích titulů, například Erste Bank, z předcházejících růstových vln. Potvrzují ho i další signály technické analýzy.
Celý článek
Nad světovými ekonomikami a akciovými trhy se stahují mračna. Nově i z nečekaných důvodů, viz pády dvou Boeingů 737 MAX v relativně krátké době po sobě a možná i ze stejných příčin. Poukazují na realitu, že (1) America není až tak FIRST, jak si Donald Trump myslí a o (2) trapasech spojených s brexitem je už vůbec škoda mluvit. O to palčivěji, protože peníze a kapitálové a akciové trhy nikdy nespí, je Nerudova otázka "Kam s ním"? Přesněji kam s nimi, tedy s penězi?
Aktuálněji než ještě nedávno se nabízejí rozvíjející se trhy a investiční spekulace na nich. V Česku tento trend potvrzuje například rostoucí titul ze třetí růstové vlny Kofola a nové šance na opakování prvních růstových vln. Potvrzují je signály technické analýzy. Objemy počínaje přes pohyby cen akcií v Bollingerových pásmech (BB) a vůči 200DMA konče.
Celý článek
Globální akciové trhy v pondělí po minulém nejhorším týdnu roku 2019 zaznamenaly oživení. Do Česka ale ještě včera nedorazilo. Praha odstartovala nový týden mírnou ztrátou při velmi slabé likviditě. Globální trhy reagovaly na aktuální zprávy. Pozitivně na zprávy o možném propojení Deutsche Bank a Commerzbank, negativně na pád amerického Boeingu v Etiopii. Převládaly ale pozitivní komentáře a doporučení směrem k technologickému sektoru. Nejistotu dál vzbuzuje brexit. Trhy věří v jeho odklad. Neuvědomují si však, že odklad je nejvražednější forma negace.
Doma se zatím sice vyplňují predikce o spekulačním charakteru tuzemského akciového trhu, nicméně rozhodující pro další vývoj bude obchodování v tomto týdnu. Především signál ČEZ v podobě pohybu uvnitř Bollingerových pásma (BB). Přiblížil se shora k dolní hranici. Jeho další pohyb rozhodne o příštím vývoji trhu.
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

VIG - BB, SAR, MACD
Spekulace s VIG před dividendou. Index PX mez BBDwn a 200DMA!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií k 28.6.2019
(zadáno: 30.4.2019)
Návod
Název akcie Cena k:
28.06.2019
CETV CME 91.00
ČEZ 554.67
ERSTE 907.00
KOFOLA ČS 299.00
KB 862.50
MONETA 73.50
O2 241.50
PEGAS 750.00
PHILIP M. 13400.00
VIG 632.50
Celkem se hlasovalo: 3x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 30.4.2019 je nastavena ke dni 28.6.2019. Predikujte!

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.

DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

květen 2019
PoÚtStČtSoNe
 
 
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
24
25
26
30
31
 
 

červen 2019
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
 
1
2
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Pošle obchodní válka vyvolaná USA globální akciové trhy ke dnu?


Hlasovalo : 46 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz