logo
Hloupost je dobru ještě nebezpečnější než zlo!
Aktuálně:
  • Boeing vybaví letadla dodatečným alarmem, upozorní na selhání nového systému!
  • Levi’s se po desítkách let vrátil na burzu. Akcie raketově posilují!
  • EU předběžně počítá se dvěma verzemi odkladu brexitu!
  • Izrael těží z obchodní války a prudce zvyšuje export čipů do Číny!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

Dnes na chvíli zpátky do světa. Kromě toho, že je pátek se svým uzavíráním pozicí, stagnací či dokonce mírným poklesem ovlivní obchodování i globální události. (1) Poslední rozhodnutí FED. Překvapil. Prohlásil, že už letos nechystá kvůli signálům o zpomalování ekonomiky žádné zvýšení úroků. Americké akcie proto uzavřely čtvrteční obchodování se ziskem. (2) Brexit a začátek summitu EU. Investoři soustředí pozornost především na proces odcházení Británie z EU. Zázraky však nikdo nečeká. Nakonec to nějak dopadne, převládá názor investorů.
I dnes však věnujme pozornost tuzemskému akciovému trhu. Právě na něm se projeví páteční styl obchodování. I investoři si chtějí odpočinout od dlouhodobého napětí a aktuální investiční klima k odpočinku nabízí příležitost. Nicméně, i proto, že peníze nikdy nespí, jeden nikdy neví.
Celý článek
Akcioví harcovníci pamatují doby, kdy ceny akcií ČEZ po oznámení výborných firemních výsledků padaly a oni si lámali hlavy proč. Důvod byl vcelku malicherný. Nešlo tenkrát ani tak o výsledky, jako o ego analytiků. Výsledky byly výborné, ale oni predikovali ještě lepší a protože ČEZ "nesplnil" jejich "úkoly/přání" byl potrestán kritikou a na ni navazujícím poklesem ceny akcií. Ta se samozřejmě částečně spojila i s vybíráním zisků poté, co výsledky potvrdily šanci na další růst.
Dnes je to jinak. Trh už dávno věděl o problémech s cenou elektřiny a o jednorázových příjmech v roce 2017, které tehdejší výsledky vylepšily i o očekávaných horších výsledcích v roce 2018. Všechno započítal do ceny akcií ČEZ ještě před oznámením výsledků 4Q 2018, potažmo roku 2018. Čekal tedy na něco úplně jiného. Jaký bude výhled?
Celý článek
Dnes věnujme veškerou pozornost tuzemskému akciovému trhu. Máme k tomu pádný důvod. Nejlépe ho vystihuje titulek úterního příspěvku na portále Kurzy.cz "ČEZ: "Výsledky pod odhady, výhled nad nimi - divi asi kolem 24,3 Kč, za letošek by to mohlo být až 35 Kč". Všechno špatně? Ne, právě naopak! Citujme z něj úvodní slova: "ČEZ reportoval dnes ráno výsledky za 4Q18. Samotná čísla za očekáváním trhu zaostala. Výhled na tento rok je naopak lepší než očekávání. Cena předprodané elektřiny na rok 2020 je vyšší než naše odhady." Přesně vystihují důvody "stabilizace" cen akcií ČEZ v posledních týdnech.
(1) Propad firemních výsledků se čekal, důvody byly známé, viz vzpomínaný titulek. Umožnil silným a smart investorům tlačit cenu ČEZ dolů. Současně (2) souběžné očekávání výrazného zlepšení je naopak motivovalo ke zbavení se drobných investorů.
Celý článek
Svět aktuálně čeká na výstupy z jednání FED, které dnes začíná v USA a na informace o prodloužení data k odchodu Velké Británie z EU. My se ale držme domácí akciové scény a využívejme nabídky tuzemských spekulačních růstových vln. V USA v pondělí razantnějšímu růstu bránily akcie Boeingu a Facebooku. U nás podobnou roli, i když ne v tak dramatické formě, stále hrají akcie ČEZ. Hodně o nich a celém tuzemském trhu napoví už dnešní obchodování.
V pondělí se, poprvé po dlouhé době, vymanilo obchodování s akciemi ČEZ z tradičního předzávěrečného propadu. Dalo se to po pátečním obchodování očekávat. Proto bude úterní obchodování směrem k akciím ČEZ opět velmi důležité. Navíc posílené očekáváním, byť se zdá být v tuto chvíli celkem známé, firemního reportu za rok 2018!
Celý článek
Akciím se v posledních burzovních seancích uplynulého týdne dařilo. Doma i venku. Zkoumáme-li ale konkrétní akcie, Tesla, Boeing, ČEZ, můžeme být zklamáni. Zbytečně. To co se stalo Boeingu se stává. Pokud situaci s nápravou software u Maxů zvládne znovu poroste. Tesla se musí víc snažit, ale ani ona není bez šance. Úplně jiný případ je však ČEZ. Především k němu se vztahuje náš dnešní titulek o zdravém selském rozumu.
Zle bývá, když chceme prodávat a nikdo nemá zájem. Jiné to však je, i při klesající ceně, když jsou na trhu prodávající i kupci. To je případ ČEZ. Pak je důležitá jiná otázka. V jakém módu probíhají obchodní transakce a proč? Z tohoto úhlu pohledu na obchodování se nacházíme v úplně jiném světě. Podívejme se na něj, vyzbrojeni technickou analýzou (TA), podrobněji.
Celý článek
Z pohledu na graf indexu PX se tuzemský akciový trh odráží z úrovně okolo 200DMA ode dna a roste. Z jeho japonských svící je patrná i jeho nedávná "stabilní stagnace" a šance na růst. Podobně se chová také Erste Bank. Je ale ještě hluboko pod svým 200DMA. O to větší má však šanci na růst. Studiem grafů také zjistíme, že adeptů na novou růstovou vlnu je víc.
Za zvláštní pozornost stojí tradičně ČEZ. Aktuálně se nachází mírně pod svým 200DMA, ale i u něj ze signálů technické analýzy (TA) čiší "příprava na něco". Z pravidel TA je tím "něčím" růst. Lze tak usuzovat z trpělivě a po malých množstvích se kumulujících objemů. Vývoj kopíruje očekávání DOWER-D. Jen ten ČEZ se pořád ne a ne rozhoupat. V úterý jsme vyjádřili myšlenku, že pro další vývoj bude rozhodující obchodování v tomto týdnu. Za pár hodin uvidíme.
Celý článek
Globální akciové obchodování ovládají v těchto dnech dva fenomény. Boeing a brexit. První bude brzy minulostí a druhý se stává fraškou. Šok z pádu Boeningu už trhy ustály a akciové indexy v USA nakonec ve středu rostly. Náladu na trhu zlepšila především nejnovější makroekonomická data a mírný zisk si dokonce připsaly i akcie Boeingu. Problém brexitu je vážnější. Potvrzuje totiž nepříjemnou zkušenost. Odklad je nejvražednější formou negace.
Obavy ale rostou, a to je pro tuzemský trh nebezpečnější, o rozvíjející trhy, včetně tuzemského. Markantní v této souvislosti je graf japonských svící indexu PX. Potvrzuje vyčkávací trend tuzemského akciového trhu. Nicméně je na něm znát i mírný optimismus rostoucích titulů, například Erste Bank, z předcházejících růstových vln. Potvrzují ho i další signály technické analýzy.
Celý článek
Nad světovými ekonomikami a akciovými trhy se stahují mračna. Nově i z nečekaných důvodů, viz pády dvou Boeingů 737 MAX v relativně krátké době po sobě a možná i ze stejných příčin. Poukazují na realitu, že (1) America není až tak FIRST, jak si Donald Trump myslí a o (2) trapasech spojených s brexitem je už vůbec škoda mluvit. O to palčivěji, protože peníze a kapitálové a akciové trhy nikdy nespí, je Nerudova otázka "Kam s ním"? Přesněji kam s nimi, tedy s penězi?
Aktuálněji než ještě nedávno se nabízejí rozvíjející se trhy a investiční spekulace na nich. V Česku tento trend potvrzuje například rostoucí titul ze třetí růstové vlny Kofola a nové šance na opakování prvních růstových vln. Potvrzují je signály technické analýzy. Objemy počínaje přes pohyby cen akcií v Bollingerových pásmech (BB) a vůči 200DMA konče.
Celý článek
Globální akciové trhy v pondělí po minulém nejhorším týdnu roku 2019 zaznamenaly oživení. Do Česka ale ještě včera nedorazilo. Praha odstartovala nový týden mírnou ztrátou při velmi slabé likviditě. Globální trhy reagovaly na aktuální zprávy. Pozitivně na zprávy o možném propojení Deutsche Bank a Commerzbank, negativně na pád amerického Boeingu v Etiopii. Převládaly ale pozitivní komentáře a doporučení směrem k technologickému sektoru. Nejistotu dál vzbuzuje brexit. Trhy věří v jeho odklad. Neuvědomují si však, že odklad je nejvražednější forma negace.
Doma se zatím sice vyplňují predikce o spekulačním charakteru tuzemského akciového trhu, nicméně rozhodující pro další vývoj bude obchodování v tomto týdnu. Především signál ČEZ v podobě pohybu uvnitř Bollingerových pásma (BB). Přiblížil se shora k dolní hranici. Jeho další pohyb rozhodne o příštím vývoji trhu.
Celý článek
Globálním akciovým trhům se nedaří. Americké mají za sebou letošní nejhorší týden. Důvody k obavám však musí brát vážně také Evropa a samozřejmě i Česko. Ono však jinak než Evropa. Na čí stojíte straně, pane premiére, ptali se v USA novináři premiéra Babiše? Kruciální otázka. (1) Politická - USA nebo Rusko a Čína? A kde je EU? (2) Obchodní - budeme všechno, včetně jaderných reaktorů nakupovat v USA? Jinak by nás přece, tedy ne Česko, ale pana Babiše, tak okázale v USA nepřijali? Co na to Hrad? A co Rusové? A Čína? Třetí vzadu směje?
Ale hlavně - co na to EU, když Česko bude opět veliké? Oba Trumpové - originál i ten český - si rozumějí. Oba chtějí být FIRST a s ohledem na vzdálenost mezi oběma zeměmi si zatím mohou přizvukovat. Ale být FIRST bývá vždy na úkor někoho jiného. Skousne české furiantství EU? Odpovědi brzy ovlivní tuzemský akciový trh!
Celý článek
Na pozadí pohodového jednání Babiš - Trump poslalo ve čtvrtek a i dnes v pátek ráno v Asii vybírání zisků a výstupy z jednání ECB globální akciové trhy razantně dolů. ECB základní úrokové sazby letos nejen nezvýší, ale ke zpřísnění měnové politiky přistoupí nejdříve až příští rok. ECB také snížila výhled ekonomického růstu a inflace v eurozóně na letošní rok. Její šéf Mario Draghi současně varoval, že se Evropa nachází v útlumu a v nejistotě. Původní čtvrteční ranní růst stimulovaný nadějí na obchodní dohodu mezi USA a Čínou tak dostal nečekanou ránu. Zasáhla i optimismus směrem k šancím rozvíjejících se ekonomik a jejich akciovým trhům.
Přestože ještě na počátku týdne vstupoval tuzemský trh do poslední fáze růstu s šancí na jeho pokračování, nyní se zdá, po jednání ECB, že razantnější korekce se může dostavit dřív než se čekalo.
Celý článek
Globální akciové trhy dál váhají, ale na tuzemském trhu je jasněji. Cestou Slováka a českého premiéra do Bílého domu se završuje třicetileté období po politických změnách z roku 1989 a následném rozdělení Československa. Zvlášť výmluvná a napovídající je cesta premiéra s jeho minulostí do sídla CIA. Není také náhoda, že ve stejnou dobu jednal na pražském hradě ruský ministr průmyslu. Politické rozdělení je ukončeno. Teď je ještě nutné rozdělit zbývající majetek.
K dělení přicházejí v podstatě už jen energetika a zdravotnictví. Zdravotnictví bylo částečně "řešeno" už dříve, když BCPP opustila Zentiva. V energetice je situace složitější. Nejspíš ale dojde na doporučení managementu ČEZ. Na dalším budování jádra se dá vydělat Američanům i Rusům, i za cenu, že erár bude krvácet, a o zisky se podělí pár vyvolených. Jen ti drobní akcionáři pořád otravují.
Celý článek
Úterní obchodování, doma ani ve světě, se nevymanilo ze stylu obchodování posledních dnů a týdnů. Pozitivní náladu posiloval mírný ekonomický optimismus a makrodata. Naopak Trumpovo vyjádření, že pokud nebude s dohodou s Čínou spokojen, tak ji odmítne přimíchalo do akciového mixu jistou dávku pesimismu. Středeční obchodování bude zajímavé z pohledu makrodat. Obchodování také obohatí Béžová kniha o stavu ekonomiky USA a globální nejistotu dál posílí i vývoj okolo brexitu.
Domácí trh zatím pořád těží z optimismu, kterému se u investorů těší rozvíjející se ekonomiky. Nicméně další růst zpomalují výběry zisků a také, samozřejmě, globální geopolitická nejistota a sílící chaos. Dá se tedy říci, že období optimismu směrem k rozvíjejícím se trhům vrcholí a je nutné se připravovat na "den poté". Především na situace, které ovlivní geopolitický vývoj a brexit.
Celý článek
O domácím akciovém trhu už dlouho referujeme jako o kolbišti s příležitostmi ke spekulacím. Hlavním důvodem optimismu byla a stále ještě je pozornost investorů zaměřená na rozvíjející se trhy. Tedy i na český trh.
Teď už ale další růst zpomalí výběry zisků. Někteří investoři však rozvíjejícím trhům věří dál. Psali jsme o nich o víkendu. Přesto období optimismu vrcholí a o tom jaký bude další vývoj bude opět rozhodovat globální geopolitická situace. V Evropě zvýrazněná brexitem.
Včerejší zahájení obchodního týdne probíhalo ve znamení výrazně zvýšené volatility. Ve světě, například v USA, i doma, viz tradiční závěr obchodování s akciemi ČEZ, ale i jiných podobných titulů. V rozhodovacím investičním procesu tak jsou nadále především objemy, 200DMA a Bollingerova pásma (BB).
Celý článek
 Pořád je to jen o řečech. Aktuálně opět o optimismu ohledně obchodních jednání mezi USA a Čínou. Je to stejné jako pořád se opakující řeči o brexitu a znovu a znovu se potvrzuje, že nikdy nekončící geopolitické plkání nikam nevede. Je lepší obrátit pozornost k rozvíjejícím se trhům. Mají za sebou dobrý začátek roku. Možné výběry zisků však další růst zpomalí. Přesto těmto trhům i přes hrozící rizika analytici z Credit Suisse i jiní dál věří.
Týká se to i tuzemského akciového trhu. Zvláštní pozornost také dál vyžaduje ČEZ s jeho "tradičními" každodenními poklesy před závěrem obchodování. Obecně vždy signalizují neutuchající boj o akcie. Na tuzemském trhu jinak stále výrazně převládají jeho spekulační ambice. A těch se také dál držme. Ale i tyto úvahy nabízejí mají spíš jen příběh než racio.
Celý článek
Tuzemský akciový trh ve čtvrtek potěšila Erste Bank a postupně se k růstu přidává i dividendový Philip Morris. Korekce Komerční banky a CETV je přirozená a v ostré šachové bitvě se pořád nachází ČEZ. Ten je zajímavé aktuálně porovnat s Philip Morris.
Zatímco Philip Morris signalizuje růstem ceny při nízkých objemech narůstající zájem o něj, ČEZ zvýšenými objemy a při "tradičně" náhlém poklesu před každodenní závěrečnou píšťalkou signalizuje neutuchající boj o něj. Na tuzemském trhu stále výrazně převládají jeho spekulační ambice.
Americké akciové trhy ukončily čtvrteční nevýraznou seanci mírnou ztrátou. Přetrvávají obavy o vývoj obchodních vztahů mezi USA a Čínou a rozpaky nad náhlým ukončením summitu USA - KLDR. Bodovaly jen poslední údaje o růstu ekonomiky USA na konci loňského roku.
Celý článek
 Globální akciové trhy kopírují bez časových prodlev světovou geopolitickou a ekonomickou situaci. Úterní burzovní seance v USA se například z úvodních mírných poklesů vrátily za velmi slabé likvidity k nule. Investoři tak bezprostředně reagovali na smíšené výsledky zveřejňovaných makrodat. Oproti nim si nad očekávání dobře vedl index spotřebitelské důvěry. Za zmínku stojí i vystoupení předsedy FED Powella. FED bude ve svém přístupu k dalšímu zvyšování úroků trpělivý. To trhy zklidnilo. Vše je tedy "tak jaksi" v normálu a čeká se jen na výstupy z jednání Kima a Trumpa a obchodních jednání USA - Čína. Podobné to bude ve středu i ve čtvrtek.
Je proto dobře, že tuzemský akciový trh dál světové akciové scéně nabízí zajímavé spekulační příležitosti. Každý den je připomíná vývoj cen akcií Komerční banky, Monety, CETV a aktuálně i nadějného Philip Morris.
Celý článek
Tuzemský akciový trh aktuálně nabízí světové scéně zajímavé spekulační příležitosti. To je dobrá zpráva. Využijme ji. Přesto česká vláda dělá co může, aby investiční aktivity utlumila a z lidí nadělala poslušné zaměstnance státu. Příjmem "firmo-státu" jsou daně. Všechno zdanit je státní pochybenou strategií.
Někdo umí vydělávat, jiný mu to umí chytře sebrat. Stát zdaněním. Čím více lidí bude závislých výhradně na pracovním poměru, tím víc bude stát zdaňovat ty "zlé". A ještě bude za "chlapáka". K tomu směřuje i zdaňování dividend. Jenže ti co umí vydělávat dříve či později utečou. Jak potom budeme živit nezaměstnané, kteří tady zůstanou? K daňovému obírání patří například i snahy zdanit Google a Facebook. To je, podobně jako i u mnohých firem, "dotační podnikání". V tomto případě "firmo-státu".
Celý článek
Neradi pleteme do našeho zpravodajství politiku. Jen když ohrožuje základní principy investování a obírá investory o peníze. To se ale bohužel stává až příliš často. Nedávno jsme vyzvali, aby se přestalo "makat" a začalo doopravdy pracovat.
Nevytvářejme vlády odborníků. Dejme příležitost lidem, kteří něco umí a něčemu skutečně rozumí. Na silnicích bývá v zimě sníh. To už snad vláda pochopila. ČEZ není o energetické budoucnosti země, ale prach sprostý boj o moc. To si zase pomalu uvědomujeme my. Stavění ekonomických základů na hlavu díky mobilním tarifům sice ještě všichni ministři úplně nepochopili, ale vyhlídky na zlepšení tu snad jsou.
Ovšem poslední výkřik o zdanění dividend už není neumětelství. To je přímý útok na inteligenci a zbavování svéprávnosti spoluobčanů.
Celý článek
Globální akciové trhy si ve čtvrtek vybíraly oddechový čas a tuzemský trh klesal. Je tedy čas zastavit se a porozhlédnout se.
(1) Prozření. Nejde ani tak o racio, ale o politický a z něj dál odvozený investiční marketing. (2) Klid před bouří. Rozpadá se Evropa a mobilizuje se Asie. Asie First. Slábnoucí a do sebe zahleděné USA Asii v uvědomování si své vlastní síly jen posilují. Prodej čínských smartphonů loni stoupl. Dařilo se, navzdory politice, firmě Huawei. (3) V Česku doutná spor, zažehnutý pozváním premiéra do Bílého domu. USA nebo Rusko a Čína? (4) Neumětelství. Mobilní tarify, zmatek okolo ČEZ a české energetické doktríny (bude po 7.3. všechno jinak?), sníh na dálnicích a silnicích. (5) Trafikanti a schopní všehoschopní. Milujeme a podporujeme podle potřeby každou chvíli někoho jiného. (6) Nejistota. Milují ji jako nástroj moci Trump i Putin - a třetí vzadu, Si-Ťin-pching, se směje.
Celý článek
Nejistota se stala po nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA jeho hlavní zbraní. A protože podobnou taktiku používá i ruský prezident Vladimír Putin zapracovali ji do svých "pracovních postupů" i investoři a stala se jedním z mnoha kurzotvorných faktorů. Takže si nejistotou nemusíme až tak příliš lámat hlavu. Patří k současnému investování.
Tak je tomu i po středečním zveřejnění zápisu z lednového zasedání FED. Akcie zpevnily. Navíc se dal FED slyšet, že pokud se týká dalšího zvedání úroků zůstává trpělivý. Trhy ve stejném duchu reagovaly i na výrok Donalda Trumpa, že USA jsou připraveny zavést cla na dovoz evropských automobilů v případě, že se jim nepodaří dojednat obchodní dohodu s Evropou. Bývalí přátelé se pod jeho vedením stávají nepřáteli a naopak.
Celý článek
Pamatuji časy, kdy nám předříkávači vysvětlovali, že soudruh Husák sice řekl, že čtvereček je modrý, ale špatně jsme ho pochopili, protože měl na mysli rudé kolečko. Ty časy ale nejsou pryč. Vracejí se stejně jako úzké nebo široké nohavice či krátké nebo dlouhé sukně. Bylo by to k zasmání, kdyby ministerstvo průmyslu nerozhodovalo o tak závažných věcech jakými jsou energetika, ČEZ, nebo telekomunikace, O2, tedy o osudech titulů, které jsou obchodovány na českém akciovém trhu.
Čert bývá skryt v detailech a podobné čertovské detaily mohou pokazit práci mnoha lidí, kteří se starají o tolik potřebné a důvěryhodné investorské prostředí v Česku. Stačí málo a jejich práce bude zmařena. Zvlášť nyní, kdy investory ještě láká dividendový výnos, atraktivní ocenění a nadprůměrný růstový potenciál tuzemských akcií.
Celý článek
Tuzemský akciový trh má stále ještě dobrou pozici a geopolitické problémy se ho až dosud moc netýkaly. Může se to ale rychle změnit. Podle Donalda Trumpa představuje pro USA bezpečnostní hrozbu dovoz evropských automobilů, zejména německých. A to je přímá hrozba i pro tuzemskou ekonomiku, která se se zpožděním dotkne i domácího akciového trhu. Proto se německá kancléřka nedávno v Mnichově razantně ozvala. Podráždí Trumpa nebo vyleká? Spíš podráždí. Německu i Česku jde však o hodně.
I to je důvod proč akciové trhy stále váhají a nerostou tak výrazně, jak by možná mohly. Naštěstí ještě neslábne zájem o středoevropské, potažmo i tuzemské akcie. Investory dál láká jejich dividendový výnos, atraktivní ocenění a nadprůměrný růstový potenciál. Ale i trpělivost má své meze.
Celý článek
Současnou situaci, nejen ve Velké Británii, Evropě i ve světě nejlépe charakterizují slova "...klima je velmi špatné. Lidé se utíkají k přílišným zjednodušením, polovina populace je rozzlobena, že politici prostě nepřikročí k odchodu země z EU. Tito lidé se ale nestarají o řadu vzniklých problémů, prostě chtějí odejít. Na druhé straně jsou pak zase rozezlení zastánci toho, aby země zůstala v EU. Debata o brexitu pak zmrzačila stranický politický systém a pokřivila obvyklý proces politické debaty." Vyslovil je bývalý ministr britské vlády Kenneth Clarke v rozhovoru pro Der Spiegel.
Není divu, že akciové trhy váhají a přešlapují na místě. Naštěstí ještě neslábne zájem o středoevropské akcie. Investory dál láká jejich dividendový výnos, atraktivní ocenění a nadprůměrný růstový potenciál. Ale pozor, i trpělivost má své meze.
Celý článek
Globální akciové trhy jsou trochu ochromené. Geopoliticky, makrodaty,... a vůbec. Americké maloobchodní tržby v prosinci oslabily. Mínus. Naděje na pokrok v jednáních o obchodní dohodě mezi USA a Čínou. Plus. Hlasování v britském parlamentu o brexitu. Mínus. Mezinárodní jednání ve Varšavě. Otazník. A do toho řeči o vyčerpání letošního růstového potenciálu na globálních akciových trzích. Jak se v tom všem má jeden vyznat? A hlavně - jak se zachovat?
Není divu, že optimismus slábne i na tuzemském akciovém trhu. Neslábne ale globální zájem o středoevropské akcie. Investory dál láká jejich dividendový výnos, atraktivní ocenění a nadprůměrný růstový potenciál. Proto v tuto chvíli vidí ve střední Evropě dál dobrou příležitost pro zhodnocení peněz. Ale i trpělivost má své meze.
Celý článek
Někteří investiční poradci a weby už hovoří a píší o vyčerpání letošního růstového potenciálu akciových trhů. Jejich soud možná platí o globálních trzích a geopolitice. Zatímco problém s dalším uzavřením vládních institucí v USA se zdá být vyřešen a setkání Trump - Kim bude mít spíš marketingové než věcné výstupy, tedy nula od nuly pojde, o obchodních jednáních USA - Čína jednoznačný závěr ještě vyřknout nelze. Přesto investoři zatím vnímají situaci tak, že obě strany jsou ochotny se dohodnout. Věří, že USA a Čína dospějí k dohodě o vzájemném obchodu. Dramatičtější je Evropa a problém brexitu.
Doma jsme, jak jsme ostatně psali již včera, optimisty. Roste globální zájem o středoevropské akcie. Investory láká jejich dividendový výnos, atraktivní ocenění a nadprůměrný růstový potenciál. Proto v tuto chvíli vidí ve střední Evropě dobrou příležitost pro zhodnocení peněz. Vidíme ji i v DOWER-D.
Celý článek
Globální akciové trhy zamířily v úterý opět vzhůru. Přidala se i pražská burza. Zejména poté, co se zastavila korekce ceny akcií ČEZ a O2 a výrazně, s výjimkou Monety, rostly ceny akcií bank a VIG. Růst souvisí s rostoucím zájmem investorů o středoevropské akcie. Láká je dividendový výnos, atraktivní ocenění a nadprůměrný růstový potenciál. Investoři vidí v tuto chvíli ve střední Evropě dobrou příležitost pro zhodnocení peněz. A ve hře nejsou jen banky. Doma nově, poněkud překvapivě, například i Kofola.
Středoevropský region sice negativně ovlivní brexit a zpomalování hospodářského růstu v eurozóně i v jiných částech světa, ale pozitivně ho "přečíslí" očekávání budoucího chování klíčových světových centrálních bank - opětovné uvolnění měnové politiky FED, prodloužení uvolnění ECB a uvolnění napětí v Číně po vyřešení obchodních sporů USA - Čína.
Celý článek
Globální akciové trhy v polovině února více či méně stagnují. Americké se v pondělí pohybovaly sem a tam stejně jako tuzemský trh a v úterý ráno i asijské trhy. Globální chování investorů dál ovlivňují (1) jednání USA a Čínou o obchodu (2) jednání Kongresu USA o financování vlády a (3) horší výhledy hospodaření firem v roce 2019.
Za zvláštní pozornost stojí především dvě protichůdné tendence postojů USA k obchodu s Čínou, viz sdílené informace na facebooku DOWER-D.
My se však přesto věnujme domácímu akciovému trhu. Docela přesvědčivě a hlavně průhledně se řídí signály technické analýzy, které potvrzují dřívější prognózy o střídání jednotlivých růstových vln. Aktuálně nastupuje druhá vlna. Podrobně jsme ono střídání popsali už dříve.
Celý článek
Tuzemský akciový trh dohnala korekce. O tom není být pochyb. "Normální" korekce trvá tak dva či tři dny. Důležitější než samotná korekce jsou však její příčiny. Shodou ne zrovna příznivých okolností se na domácím trhu sešly dva korekční proudy. Geopolitický a technický. Geopolitický ve světle Trumpovy Americy First spojuje Trumpa a Kima, a potažmo nepřímo i Putina proti Si Ťin-pchingemu. Velké Číny se všichni tři obávají. Zbytek světa, možná mimo zbytku Asie, tedy včetně Evropy je pro ně ono čínské "pche". Trump si navíc "pohrdání" spojenci, zvlášť z Evropy, užívá.
Na tuzemském akciovém trhu hlavní roli v nastávajícím týdnu sehraje především technický proud. Proto právě mu věnujme náležitou pozornost. Klíčovou roli sehrají objemy a objemové indikátory a polohy cen akcií v Bollingerově pásmu (BB) a vůči 200DMA!
Celý článek
Evropští kapitalisté z postkomunistických zemí vnesli na globální akciové trhy nový prvek. Cena akcií není až tak důležitá. Důležitější jsou výnosy, dividendy. Zatímco dluhopisy se musí splácet, aktiva v podobě akcií ne. Musíme jich ale držet co nejvíc a eliminovat drobné investory. Ze dvou důvodů. (1) Abych výnosy v podobě dividend vysával z firem jen já, já, já, jenom já a (2) abych mohl prostřednictvím zaměstnaneckého vztahu lidi lépe ovládat. Chce to jen odradit je od akciového investování a nedovolit střední třídě, aby své opravdu prací vydělané peníze efektivněji a racionálněji rozmnožovala. Západ staronovému kouzlu já, já, já, jenom já bohužel podlehl také.
Mocní investoři "mávají" akciovými trhy, zbavují se drobné investorské "havěti", podmaňují si - vyvoláváním geopolitických konfliktů! - svět a trpělivě sílí. V takovém světě nyní žijeme. To teď mějme hlavně na mysli!
Celý článek
Tuzemský akciový trh dnes s velkou pravděpodobností ovlivní dění na globálních trzích. Americké trhy ve středu přerušily růst, když zklamání přinesly hospodářské výhledy firem, které nabízejí videohry. Do středečního rána zveřejnilo hospodářské výsledky 55 % firem z indexu S&P 500 a 68% z nich překonalo odhady čistého zisku. Nicméně celkově nejsou výsledky a především výhledy jednoznačné. Trh se už jeví vyčerpaný. Podobně ve čtvrtek ráno vypadají i trhy v Asii. Situaci navíc ovlivňuje vývoj obchodních jednání mezi USA a Čínou. Americký ministr financí se sice vyjádřil, možná z obav dalšího vývoje trhů, že dosavadní jednání USA s Čínou jsou "velmi produktivní", ale kdoví.
Na tuzemské scéně proto může dojít ke stornování burzovní zkušenosti, že "co roste, poroste", s hrozbou nástupu druhé části oné zkušenosti "co padá, bude padat dál". Musíme být ve střehu!
Celý článek
Co roste, poroste, co padá, bude padat dál. Tak praví dávná burzovní zkušenost. V podstatě pořád pravdivá. Je však nutné ji vnímat s jedním důležitým ALE. Dovedeno ad absurdum jak by se jednou jeden trend "chytil" nebyla by cesta zpátky. To je samozřejmě nesmysl. Pravidlo je nutné doplnit o "zdravý rozum". Přísloví vychází z geopolitické situace a fundamentálních základů. Zdravý rozum reprezentuje technická analýza (TA). Především Bolingerova pásma (BB), 200DMA a objemové signály.
A co TA o tuzemském akciovém trhu vypovídá dnes? Odvolává se na první a druhou, potažmo třetí růstovou vlnu. ČEZ a Moneta z první vlny se po návratu do BB neobracejí dolů, ale dál rostou. Erste Bank z druhé vlny prorazila horní hranici BB. Poklesu odolává i O2 a v prostoru BB trpělivě roste Komerční banka. Trh má prostor pokračovat v růstu a zkušenost potvrdit.
Celý článek
Akciový svět reaguje na geopolitické vlivy. Proto americké akcie v pondělí posílily díky opětné naději na řešení obchodního konfliktu mezi USA a Čínou. Tuzemský akciový trh je jiný. Spoléhá se na technickou analýzu a dividendový charakter svého portfolia. Do Bolingerova pásma (BB) se vrátily ČEZ a Moneta a naopak ven z něj se nad horní hranici BB dere Erste Bank a k 200DMA se blíží index PX a s ním i celý domácí trh.
Dochází k výměně stráží, titulů z první růstové vlny tituly z druhé vlny. Navíc pokles ceny akcií ČEZ a Monety z první vlny byl velmi mírný. Investoři přemýšlejí odvážněji. Spojují vybírání krátkých zisků z první vlny s nákupem emisí z vlny druhé, ale neváhají ani akcie z první vlny držet a přikupovat další. Připravuje se již také třetí vlna, viz únik Kofoly z BB a její skok vzhůru Zatím však záloha vyčkává a své ambice pořád "skrývá" dividendová jednička Philip Morris. Nadějné únorové vyhlídky tuzemského trhu trvají.
Celý článek
Chaosu na geopolitické scéně už akciové trh uvykly. O to silnější bude v únoru pokračování vlivu technické analýzy. První růstová vlna reprezentovaná ČEZ, Monetou a O2 nastartovala lednový růstový efekt 2019 a aktuálně dosahuje svého vrcholu. Bude brzy vystřídána druhou vlnou. Erste Bank, Komerční bankou a spojovacím můstkem mezi oběma vlnami může být 02. Připravovat se bude třetí vlna. I ona má kvalitní základu. Jejím nejvýraznějším reprezentantem budou dividendové akcie číslo jedna Philip Morris. Index PX optimistický únorový vývoj potvrzuje. Nad horní hranicí BB se jeho hodnota mílovými kroky blíží 200DMA.
Máme před sebou nadějné vyhlídky. Počátkem nastávajícího týdne zřejmě dojde k výměně stráží, tedy náhradě první růstové vlny druhou. Spojí vybírání krátkých zisků první vlny s nákupem emisí druhé vlny. Ideální čas k investičním spekulacím.
Celý článek
Podíváme-li se na lednové obchodování na pražské burze pohledem vývoje indexu PX nelze nevidět lednový růstový efekt. Možná trochu později, přesto ale přece. A to není jediná lednová příznivá zpráva. Druhá je ještě významnější. Dospívání českého akciového trhu. Zdá se, především díky onomu dividendovému portfoliu, že se nebojí se osamostatňovat. A to je také velmi důležitá zpráva. A konečně je tu i silný technický vliv racionálně doplněný fundamentálními aspekty. Sumasumárum - nadějné vyhlídky.
Možná je ale, právě dnes, nepotvrdí samotný trh. Je totiž pátek a s ním spojený i návrat k normálu. Ten říká, že v pátek investoři uzavírají krátké pozice a vybírají krátké zisky. K tomu dnes může dojít. Jiní ovšem mohou přemýšlet odvážněji. Budou akcie držet a přikupovat. Vhodný čas k takovému postupu je!
Celý článek
Tuzemský akciový trh ovládá technická analýza a její signály. Zejména po středečním prvním jednání FED v letošním roce. Ponechal úroky beze změny a pokud se týká budoucnosti hovořilo se jen o "postupném" navyšování. To se trhům líbí. FED bude při dalším nastavování úroků a ve světle tlaku Donalda Trumpa, globálního ekonomického a finančního vývoje a utlumené inflace opatrný. Dělej si investore co chceš!
Znalý investor se bude řídit technickou analýzou. Co napovídá tuzemský trh? ČEZ a Moneta prorazily horní hranici Bolingerova pásma (BB) zdola, index PX je na hranici a Kofola ji sleduje těsně pod. Ve druhém sledu rostou uvnitř BB Erste Bank a Komerční banka a v úzkém BB, tedy s tendenci k obratu (pozor, i dolů!) se nacházejí O2, Philip Morris a VIG. To všechno jsou pozitivní signály. Tedy dobré zprávy.
Celý článek
Globální přešlapování na místě. Takový je konec ledna na světových burzách. Aktuálně se čeká na události do konce týdne. Moc zatím nenadchla výsledková sezóna a trhům se už také zajídá neustálé vyhrožování sankcemi ze strany USA a "četnická" role USA ve světě vůbec. Pokud někdo to a to, pak USA to a to. Pokud Čína předloží dost ústupků Donaldu Trumpovi, je šance, že by USA mohly zrušit cla. Nebo nejnovější "sankční politika" USA vůči Venezuele. Ve hře je také letošní první zasedání bankovní rady FED. A už až komický vývoj nabírá brexit. Míra globální nejistoty na trzích se tedy neustále zvyšuje. To vše potvrzuje "globální nemohoucnost".
Lépe ale vypadá pražská burza. Jde svým způsobem proti celosvětovému trendu. Důvodem k mírnému optimismu na ní je její, sice malé, ale oproti světu kvalitnější emisní portfolio.
Celý článek
Globální akciové trhy nezačaly 5. týden roku nejlépe. Důvody byly/jsou (1) probíhající výsledková sezóna v USA a (2) dál obchodní vyjednávání mezi USA a Čínou. Navíc (3) USA vyhlásily sankce proti venezuelským státem vlastněným ropným společnostem. V Evropě zase (4) prezident ECB Mario Draghi oznámil, že bankovní rada je připravena podle potřeby obnovit nákupy dluhopisů. Nicméně letos je prý takový krok nepravděpodobný. (5) Britská premiérka se dnes napodruhé pokusí protlačit parlamentem svou verzi brexitu. Šance na úspěch jsou sice větší než při posledním, už jednou odloženém, hlasování, ale jistota vypadá přece jenom jinak.
Pražská burza šla mírně proti celosvětovému trendu. Míra nejistoty na trzích se tedy aktuálně pořád zvyšuje. To vše potvrzuje "globální nemohoucnost".
Celý článek
Naše páteční glosa o spoření a investování se u návštěvníků setkala s pozitivním ohlasem. Proto ji trochu rozšiřme. Investování je z principu věci více než cokoli jiného propojeno s geopolitikou, makro zprávami nebo, aktuálně, výsledkovými sezónami. Všechny tři faktory se nacházejí v jakémsi útlumu. Geopolitické priority jsou nastaveny. Žádné velké změny se v nejbližší době neočekáváme. Makra střídají jedno druhé a jejich vlivy se vzájemně často vylučují. "Zapouzdřenost" vykazují i oznamované firemní výsledky 4Q 2018 a výhledy na rok 2019. To vše se odráží i v aktuálním "zubatém" vývoji globálních akciových trhů.
Ve vytyčených mantinelech se pohybujeme i my doma. Jistota peněz v bance nevynáší. Akcie jsou zase zatracovány zkresleným povědomím o spekulacích. Častěji však z neznalosti. Místo se spekulacemi by však měly být spojovány s dividendami, které trvale přebíjejí příjmy z úroků peněz uložených v bankách.
Celý článek
O investování hodně mluvíme, ale vlastně "jen" spoříme. Češi své peníze stále ukládají u bank i když jim nic moc nevynáší a investují výrazně méně. Rakušané, země nám podobná, investují třikrát více než my. Když si netroufnou na akcie, tak alespoň do fondů. Poměr peněz vložený do fondů k penězům uloženým v bance tam je oproti Česku trojnásobně vyšší. Čech investuje teprve každou desátou korunu. Devět vloží do banky. Je to dáno českou tradicí a mentalitou.
Máme za to, že peníze v bance, byť moc nevynáší, jsou jistota. Akcie jsou oproti nim zlo a podvod. Je to omyl, který přiživuje zkreslené povědomí o spekulacích. (1) Historicky. Spekulace jsou podvod. (2) A z neznalosti. Akcie však nebyly/nejsou prvotně spojeny se spekulacemi, ale s dividendami.
Celý článek
Dnes z trochu jiného soudku. Máme tady výsledkovou sezónu 4Q 2018, potažmo roku 2018. V USA se již rozjela naplno a postupně se připojuje i Evropa. Především směrem k růstu tržeb byly/jsou, výhledy optimistické. Přesto jsou, skoro o necelou třetinu, nižší než v minulém období. V Evropě jsou očekávání v porovnání se 3Q 2018 ještě nižší, téměř poloviční. Taková očekávání potvrzují očekávání mírného zpožďování globálního hospodářství v roce 2019.
Přesto se investoři dívají i na rok 2019 optimisticky. Důvěřují především energetice a bankám a finančnímu sektoru vůbec. Jediného čeho se doopravdy obávají je vleklá obchodní válka USA s Čínou a v Evropě se k obávám samozřejmě přidávají i obavy z brexitu. Tak či tak bude akciový rok 2019 velmi zajímavý.
Celý článek
Očekává se další zpomalování Číny. USA si nepřejí, aby ve Washingtonu pokračovaly rozhovory před dalším kolem jednání o čínsko-americkém obchodu. Nebo americký shutdown. Firmy, které chtějí vstoupit na burzu musí počkat. Kvůli mexické zdi napracuje ani Komise pro cenné papíry a bez jejího schválení nové firmy na burzu nemohou. V Evropě se podceňuje i přeceňuje smlouva Francie - Německo podepsaná včera v Cáchách.
A trhy reagují. Od události k události, od "pankejtu k pankejtu". Nahoru, dolů. V USA například po pondělním burzovním volnu všechny tři hlavní indexy prohloubily ztráty. Akciové trhy stagnují s nejasnou prognózou. To není správný přístup k investování. I proto jsme i doma stále vystaveni proměnlivému investičnímu počasí. A ani v příštích týdnech to nebude lepší. Situace se změní až se stabilizuje situace nejen v Evropě, ale i jinde ve světě.
Celý článek
 Globální akciové trhy ovládá v těchto dnech geopolitika. A protože včera ve svém plánu B neřekla britská premiérka podle očekávání nic nového a naopak potvrdila britský zmatek a chaos může dnes víc napovědět překvapivé a na úterý dopředu avizované oznámení o podpisu smlouvy mezi Německem a Francií. Vytvoří z obou nejsilnějších evropských zemí de facto superstát. O smlouvě se nikde moc nepsalo a teprve před pár dny byla zveřejněna na webových stránkách francouzského ministerstva zahraničí. Symbolický jinotaj je skryt i v místě podepsání překvapivé a v podstatě v utajení připravované smlouvy - německé Cáchy. Podepíší ji tam německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron.
Není proto překvapivé, že v očekávání věcí příští evropské a tuzemský akciový trh přešlapují na místě.
Celý článek
Odklad je nejvražednější forma negace. To dobře vědí především podnikatelé a manažeři. A řeč není zdaleka jen o odkládání rozhodnutí o brexitu. Pod "správu" poučky patří i rádoby moudré diskuze o tzv. ekonomické diplomacii. V českém pojetí vede jen k růstu zaměstnanců s právem chodit do práce a postupně se vzdávat vlastního myšlení a vlastní mentální iniciativy. A přináší ještě jeden vedlejší "produkt". Doplácejí na ni muži. Jejich ochota podnikat klesá, zatímco u žen roste. To je také dobré mít na paměti.
Také se ukazuje se, že ovládnutí nových technologií je důležitější než kontrola území, které dlouhodobě prosazuje například Rusko a nepřímo i USA. Proto ten nebývalý rozruch okolo technologií společnosti HUAWEI. Stala se symbolem očividné čínské snahy získat technologickou převahu nad liberálními demokraciemi.
Celý článek
Není to tak dávno, kdy jsme glosovali chování a postupy Donalda Trumpa v tom smyslu, že nejdříve všechno bourá a zavrhuje, aby na sebe upozornil a pak věci s velkou slávou vrací zpět do stavu, ve kterém fungovaly. Tohoto postupu jsme svědky i nyní. Akcie v USA ve čtvrtek zdražily. Pohyb cen akcií k akciovým trhům patří. Důležitější tentokrát ovšem je proč rostly. Za růstem údajně stojí ministr financí Steven Mnuchin. USA prý zvažují částečné nebo úplné odstranění cel na dovoz z Číny. To je tedy dílo!
Ministr Mnuchin podle listu The Wall Street Journal sleduje cíl rozvíjet obchodní jednání a získat podporu Číny pro dlouhodobější reformy. Ať už se to vysvětluje jakkoli, je to návrat k počátečnímu stavu. Mluvčí ministerstva financí zatím sice jen uvedl, že vše je ve fázi debat a proto také ani ministr ani obchodní zmocněnec nevydali žádné doporučení, ale trhům tato zpráva k růstu stačila.
Celý článek
Před téměř 100 lety se objevila kniha Mein Kampf. Autor v ní, ne zrovna literárním jazykem vylíčil, jak si představuje budoucnost. Kniha zapadla. Když později její tvůrce začal své sny uskutečňovat všichni se divili. Každé srovnání kulhá, nicméně Donald Trump ve své předvolební kampani a v inauguračním projevu také jasně přednesl své představy o budoucnosti. Je nejvyšší čas pochopit, že USA se dnes dívají na Evropu jinak než dříve.
Aby byla Amerika první musí být další země za ní. Slabé. Rozpadající se EU a osamocená Británie slabé budou. S Ruskem si Donald Trump, aspoň si to s ohledem na dřívější kontakty myslí, poradí. Obává se jen Číny. Proto ona obchodní válka s ní. Na ostatní platí, myslí si on, zastrašování a sankce. Asie a Rusko, ale dnes i USA, jsou nebezpečím pro Evropu. Je na čase, aby si to Evropa konečně uvědomila.
Celý článek
Svět se dramaticky mění. Dohnaly ho překotné změny ze závěru minulého století. Komu prospívají? (1) Těm, kteří se cítí a nejspíš i byli v devadesátých letech ošizení, (2) těm, kteří vycítili příležitost a (3) těm, kteří mají velké oči, ale "nemají na to". Do první skupiny patří bezesporu Rusko. Rozpustilo Varšavskou smlouvu i RVHP, ale slíbené adekvátní reakce se nedočkalo. Do druhé skupiny patří Čína. Bojuje s USA o pozici světového vůdce. Není divu, že se USA cítí být ohroženy. Typickým představitelem třetí skupiny je se svými vzpomínkami na říši, nad kterou slunce nezapadá Velká Británie. K ní se připojila řada nacionalistů, kteří sice vědí, že největší nebudou, ale jako volební munice je národní otázka dobrá.
Starší jen smutně dodávají: lidé se měli až příliš dlouho dobře a neumí si klidu a dobra vážit!
Celý článek
Velká Británie stojí teprve dnes před doopravdy vážným rozhodováním o brexitu. Dosud to byla jen slovní cvičení a manévry. Dnes už se však vážně krájí chléb a odpolední hlasování v britském parlamentu výrazně ovlivní i akciové trhy. Samozřejmě včetně období čekání na výsledek hlasování. S tím počítejme. Druhý důležitý moment, který ovlivní, a v Asii už ovlivňuje, úterní akciové trhy je poslední obchodní statistika. Přebytek Číny v obchodování s USA loni vystoupil na nový rekord. Svědectví jak se Trumpova přání míjí s realitou. Psi štěkají, karavana táhne dál.
Ode dneška také začne globální akciové trhy ovlivňovat i firemní výsledková sezóna 2018 a v Evropě také danění bank v Rumunsku. Včera způsobilo pád ceny akcií Erste Bank. Lednový růstový efekt v jeho letošní modifikované podobě už máme nejspíš za sebou.
Celý článek
V páteční glose jsme se zabývali otázkou, zdali se vlak lednového růstového efektu rozjíždí nebo ne? A právě v pátek trh zaváhal. Byla to jen korekce nebo zastavení růstu? Zatím můžeme bez obav hovořit o korekci. Ano, globální ekonomika stejně jako mezinárodní geopolitická situace nenabízejí zrovna nejlepší vyhlídky, přesto však zatím tuzemský akciový trh vykazuje "jen" známky korekce. Na paniku je ještě dost času.
O nerozhodnosti investorů vypovídá intradenní obchodování těch investorsky nejzajímavějších titulů. Cenová rozmezí, ve kterých se denní obchody uzavírají jsou opravdu široká. Dvě procenta nejsou neobvyklá. Pro drobné investory z těchto statistik vyplývá několik důležitých informací. (1) Pořád není rozhodnuto. (2) Neukvapovat se. (3) Do rozhodnutí o brexitu stále nikdo neví nic. (4) USA nemusejí být akciovým hegemonem na vždy.
Celý článek
 Před nedávnem jsme v glosách psali o vlivu centrálních bank na akciové trhy. A co u nás doma? Jakoby zloděj volal chyťte zloděje. ČNB nabádá k ostražitosti vůči hypotékám. Právem. Ale byla to právě ona, a nebyla ve světě sama, kdo vypustil džina z láhve, když snížila úrokové sazby a rozpoutala šílenství na trhu s nemovitostmi. Vytvořila se a dál se nafukuje nemovitostní bublina. ČNB se ale brání: my ne, my bubliny nevytváříme, to trh!

Nicméně předvídat v ČNB měli. Ceny bydlení rostou o desítky procent, ale inflace, protože ji ČNB hlídá, ne. V podstatě stagnovala a stagnuje. Takový vývoj jednoznačně vede k nerovnováze a je jen otázkou času, kdy to bouchne. Samozřejmě s dopadem na akciový trh. Ale pozor, ten dopad nemusí být nutně negativní.
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

ČEZ - BB, SAR, MACD
ČEZ reaguje na novou situaci nadále pozitivně. Index PX nad 200DMA!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií k 30.4.2019
(zadáno: 29.12.2018)
Návod
Název akcie Cena k:
30.04.2019
CETV CME 77.67
ČEZ 573.32
ERSTE 834.50
KOFOLA ČS 297.13
KB 925.33
MONETA 80.84
O2 254.92
PEGAS 805.55
PHILIP M. 14958.33
VIG 552.83
Celkem se hlasovalo: 28x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 29.12.2018 je nastavena ke dni 30.4.2019. Predikujte!

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.

DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

březen 2019
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

duben 2019
PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
 
 
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Vsadíte/sázíte letos na akciové spekulace?


Hlasovalo : 99 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz