logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně:
  • Babiš podá trestní oznámení kvůli zakázce na dálniční známky. Na svou vládu?
  • Požáry zlikvidovaly téměř všechny unikátní ekosystémy Austrálie!
  • Zase ta vláda odborníků. Radary Věra stály Česko třikrát tolik co NATO!
  • Nedržte hotovost, ale bitcoinu se vyhněte, v zkázal z Davosu miliardář Dalio!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

Lednový růstový efekt po čtyřměsíční růstové šňůře definitivně končí. Pokud bude růst akcií později pokračovat budou kořeny růstu jinde než v lednovém efektu. Na tuzemský akciový trh teď naplno vstoupily spekulace a odolnost akcií proti poklesu. Namístě je tedy otázka jak poznat, která akcie odolná je a která ne?
Není to snadné, ale vodítka máme. Především se důkladně a trvale zabývejme (1) ekonomickým potenciálem sledované emise. Hodně napoví firemní hospodářské výsledky 4Q 2019, potažmo výhledy do roku 2020. Klíčem sledování ale je (2) průběh intradenního obchodování. V této souvislosti nám napoví svícové grafy. A konečně tu je (3) likvidita, objemy.
Celý článek
Pokud nahlédneme tuzemský akciový trh pohledem nejpoužívanějších indikátorů technické analýzy převládá medvědí mód. Není ale nijak silný. Trh se také dál drží loňského obchodního schématu - kotev ČEZ a Komerční banky držících loď pevně u dna. Uvolňuje ruce spekulacím. Jim jednoznačně kraluje Avast. Působí samozřejmě i globální vlivy. Aktuálně například brexit nebo výstupy z Davosu, nicméně rozhodující pro tuzemský trh budou domácí události.
Důležitá je nyní lhůta, kterou dala Česku EK na vyřešení problémů, které odhalila, popsala a zveřejnila směrem ke zneužívání evropských dotací a samotnému premiérovi. Orgány EU budou postupovat nekompromisně. Dosud si tuzemští investoři dostatečně neuvědomují, že se šetření a audit EU dotknou především ceny akcií ČEZ.
Celý článek
Lednový růstový efekt slábne. To je fakt. Navíc po čtyřměsíčním více či méně trvalém růstu nijak překvapivý. Zdá se také, že se tuzemský akciový trh stále dál drží loňského obchodního schématu. ČEZ, ale více nyní Komerční banka (může to být i jiná banka) drží trh "při zemi" a o růst se starají "náhodně" rostoucí tituly. Problémem takového trhu je, že není moc co koupit. Avast, napadne hned každého investora. Ano, co roste poroste dál, napadne hned každého zkušenějšího investora. Žádný strom však neroste do nebe, napadne ještě zkušenějšího investora.
Ano, aktuálním problémem číslo jedna je, že není co koupit. Zvlášť když si povšimneme včerejší zprávy po náhlém dopoledním propadu, že byl způsoben nakažlivým virem, který se k nám žene z Číny.
Celý článek
Lednový růstový efekt se ve druhé polovině ledna utlumuje. V souladu s naší predikcí a signály technické analýzy, především Forecast Cloud, V pondělí byl útlum podpořen i volným burzovním dnem v USA. Americké trhy byly kvůli svátku Luthera Kinga Jr. zavřené a globálním trhům tak chyběla ona pověstná americká berlička. "Naplno" se začne obchodovat až dnes.
Evropské akciové trhy vstoupily do nového týdne smíšeně a nejistě. Hlavními hybnými událostmi se tak staly (1) komentáře před tradičním světovým ekonomickým fórem v Davosu, (2) aktualizace výhledu MMF pro ekonomický růst, počítá se s mírným zhoršením oproti předchozím odhadům, a (3) očekávání závěrečného "Pal!" směrem k brexitu. V tomto duchu se v pondělí vyvíjel při letošní nejméně likvidní seanci i tuzemský trh.
Celý článek
V uplynulém týdnu jsme si zase bohatě užili mlácení prázdné slámy o důchodech. Členy vlády počínaje a "renomovanými" ekonomy a "nerenomovanými" občany konče. Všichni hovoří a mluví o něčem, čemu vůbec, ale vůbec nerozumí. To je pro hlásné trouby v českém prostředí, které nezná nic jiného než politický marketing obrovská devíza. Pro budoucnost národa je to sice tragédie, ale co je víc než národ? Peníze. Tomu dám, tomu ne. Proto volte mne! Nejlépe je na tom strana pro všechny. Ta dá všem! Nesmysl? Samozřejmě! Ale to nevadí, dostaneme hlasy.
Důchody jsou investice. Když budou mít senioři dobré důchody budou cestovat a užívat si a dají "těm mladším" vydělat. Aby se to ale podařilo musí ti mladší, než se stanou seniory, investovat. Víme co to znamená? Nevíme. Tragédií je, že to nevědí ti, kteří Česko vedou! >>>
Celý článek
Americké hlavní indexy si ve čtvrtek opět vylepšily svá historická maxima. Pomohla první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou, statistika amerických maloobchodních tržeb a lepší než očekávané výsledky hospodaření banky Morgan Stanley. Pozitivně zakončily všechny hlavní sektory a mezi firmy s tržní kapitalizací přes bilion dolarů, Microsoft, Amazon a Apple, se připojil Alphabet.
Zdá se tedy, že se globální ekonomika začíná zotavovat. Naznačují to i čísla OECD. To je šance i pro akciové trhy. Mohou dále růst. V Evropě to může přinést i odklon od amerických akciových trhů se strategií zaměřit se více než dosud na evropské akcie a akcie rozvojových trhů. Nejlepším sektorem se zdají být technologie. Pokud se týká tuzemského trhu buďme ale opatrnější.
Celý článek
Americké trhy v reakci na podpis první části obchodní dohody mezi USA a Čínou ve středu naznačily, že vliv geopolitických událostí na dění na akciových trzích slábne. Sílí však vliv technické analýzy a aktuálně také výsledkové sezóny 4Q 2019, potažmo celého roku 2019. Důležité v této souvislosti však budou především výhledy do roku 2020.
Pokud se týká tuzemského akciového trhu už několikrát jsme připomínali, že historicky může nejdelší šňůra růstů trvat zhruba čtyři měsíce. Podobné signály vydává i Forecast Cloud. Ta aktuální končí už v lednu. Připravme se proto na korekci a následnou stagnaci, která bude později reagovat na domácí výsledkovou sezónu. Ta rozhodne o mnohém. V Česku sice vypukne později, ale i ta americká už leccos napoví.
Celý článek
Aktuální situaci nejlépe vystihuje včerejší příspěvek Souhrn 14.1. - Evropa dnes vyčkává na zítřejší podpis "fáze 1", US trhy lehce korigují po pozitivně laděných výsledcích bank, koruna pod 25,2 za euro, ropa v plusu, BCPP nejistá, na portále Kurzy.cz. Investoři vyčkávají na dnešní podpis první části americko-čínské obchodní dohody a na firemní výsledky 2019. Držme se zejména firemních výsledků. Rozhodnou o mnohém. V Česku výsledková sezóna sice vypukne až později, ale americká už hodně napoví. Zatím tam indexy ustoupily ze svých historických maxim a v úterý uzavíraly okolo nuly.
Mezi investory zatím převládá před oznamováním výsledků mírný optimismus. Na dohodu USA - Čína však nahlížejí nedůvěřivě. Zajímá je především výsledková sezóna.
Celý článek
Letošní charakter lednového růstového efektu se oproti letům 2018 a 2019 liší. V obou vzpomínaných rocích se konal. V roce 2018 po předcházejícím podzimním růstu a proto růst končil již v lednu 2018. V lednu 2019 však startoval opravdu až v lednu, po absenci podzimního růstu a po velmi silné "jižní" podzimní korekci, a růst se proto udržel až do začátku dubna. Takový vývoj v obou letech podporoval i Forecast Cloud. Letos se "mrak pravděpodobnosti" vyvíjí zdráhavě. Lepší ale asi bude přiklonit se k vývoji podobnému jako v lednu 2018 a počítat s ukončením růstu už v lednu.
To však neznamená, že se nutně dostaví korekce. Forecast Cloud zatím spíš odkazuje na "stagnující" mód. V něm nebude rozhodovat ani tak rostoucí trend jednotlivých titulů, jako spíš jejich odolnost vůči poklesům. Toho se držme.
Celý článek
Co napověděl první ucelený a nezkrácený tuzemský akciový obchodní týden roku 2020? Ještě se na chvíli ohlédněme za rokem 2019. A abychom ho dobře pochopili musíme se vrátit až do léta 2018. Tenkrát celý podzim až do nového roku 2018 trh padal. Žádný tradiční podzimní růst. K nápravě došlo až v první třetině roku 2018 a trh rostl do poloviny dubna. Teprve pak došlo ke korekci. Nebyla ale nijak výrazná. Spíš šlo o půlroční stagnaci. Ke skutečné korekci došlo až na počátku října. Pak trh rostl a roste do dneška. A právě to je ten kardinální faktor, který brání vydání zásadního výhledu pro jaro, potažmo rok.
Že to letos nebude snadné naznačuje už nyní i Forecast Cloud. Souvislý růst obvykle trvá čtyři měsíce. Ta lhůta letos vyprší na konci ledna. Protáhne se růst až do března/dubna jak tomu bývalo kdysi nebo budou pokračovat anomálie odstartované v létě 2018?
Celý článek
Aby se nový pan učitel předvedl panu řediteli i rodičům jako dobrý učitel zkritizuje třídu a svého předchůdce a nasadí o dva stupně horší známky. Po půl roce se známky zlepšují a na konci školního roku už třída září. Pan učitel je dobrý. Něco podobného předvádí se "svou třídou" Donald Trump. Jiná lekce politického marketingu zase velí přehltit lidi informacemi. Všichni tu kradou, tak proč se zdržovat jednotlivostmi. Obojí postup je-li donekonečna opakován vede ke lhostejnosti a rezignaci. Stejně nic neovlivním.
A to je cíl úspěšného politického marketingu. Mávnutí rukou a lhostejnost. Nejlépe si s takovými jevy umí poradit statistika, potažmo, převedeno do světa akcií a cenných papírů technická analýza. Ta všechny shora popsané jevy vstřebá do "komplexního" závěru. Proto ji věnujeme pozornost.
Celý článek
Ve středečním investičním názoru jsme napsali pokud se týká ČEZ A. Dnes se patří doplnit B. Úvahy o stavbě dalšího jaderného bloku v Česku a využívání elektřiny z něj jsou ještě hodně, hodně hodně daleko. Rušení jádra v Německu je ale už tady. První dopad pocítíme už do roka. Elektřina výrazně zdraží. Nejen v Německu, ale i u nás. Soběstačnost nesoběstačnost. Česko ne Česko. Až o 10%. To je teď ta hlavní zpráva dne.
A protože se odchod od jádra v Německu neobejde bez růstu cen elektřiny v celém regionu, do kterého patří také Česko ovlivní německý krok i Česko Vyšší cena elektřiny bude samozřejmě požehnáním pro ČEZ, jeho firemní výsledky a samozřejmě jeho akcionáře. Je tedy o co usilovat a za co bojovat!
Celý článek
Neustále a pořád dokola posloucháme řeči o tom, jak bude nutné dovážet elektřinu. A je to ještě horší. Nevíme od koho a nevíme za kolik. Strach byl zaset. Posuďme fakta. "Buď budeme mít nový jaderný zdroj nebo nebudeme za patnáct let svítit." Hádejte kdo to řekl a kdy? Tehdejší náměstek ministra průmyslu a člen dozorčí rady ČEZ Martin Pecina v roce 2003. Patnáct let uplynulo v roce 2018 a pořád svítíme. Více a radostněji. A nejen to, Česko v tomto období elektřinu v nebývalém množství i exportovalo. Zázrak?
Pokrytectví. Česko se přihlásilo k omezování emisí skleníkových plynů a ČEZ nejspíš nejstarší uhelné elektrárny opravdu odstaví. Jenže co ostatní energetické firmy, kterým je prodá? Má na ně stát páky? Věříme, že Počerady nebudou v roce 2030 vyrábět elektřinu?
Celý článek
Nový rok jsme začali dobře. V pondělí se to však pokazilo. Rozhodnutí prezidenta USA a následné zabití íránského generála Kásima Sulejmáního globálními trhy zamávalo, viz naše víkendové upozornění, že trhy budou ovlivňovat aktuální geopolitické události a změny. Nicméně karavana táhne dál. O tom investory přesvědčilo i americké, byť hodně volatilní, pondělní obchodování. Tamní akcie navzdory napětí na Blízkém východě nakonec zpevnily. Proto se neplašme.
Tuzemský akciový trh na včerejší posílení v USA už nemohl s ohledem na časový posun reagovat. Dá se však dnes očekávat, právě s odvoláním na pondělní zpevnění trhů v USA, podobný vývoj i v Evropě. V Asii se v úterý ráno už projevil. Na významu získává technická analýza a grafy japonských svící.
Celý článek
Bude se letos tuzemský akciový trh vyvíjet jako loni? Bude se ČEZ dál držet u dna a příležitost k růstu dostanou jen spekulační tituly? Propadá se pražská burza do bezvýznamnosti, když její obchody byly loni nejnižší od roku 1994? Je to vážné. Jedná se o dlouhodobý trend a domácí obchodování se od krize v roce 2008 ještě nevzpamatovalo. Odrážejí se v něm jak globální geopolitické a strukturální změny, tak i krátkozraké velmi nízké úrokové sazby. Společnosti preferují bankovní úvěry, emise dluhopisů a peníze fondů soukromého kapitálu,
Všechno špatně a přesto dáváme usměvavého smajlíka! Aktuální trend totiž posiluje finanční gramotnost. A to je dobrá zpráva. "Je to jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali obalamutit od politiků." To jsou slova bývalého šéfa Erste Bank Andrease Treichla.
Celý článek
Po mírné korekci v poslední burzovní seanci roku 2019 odstartoval tuzemský akciový trh velmi nadějně. Optimisté věří přísloví přísloví "jak na nový rok, tak po celý rok", pesimisté ale určitě přidají své "první vyhrání z kapsy vyhání". Pravda bude, ostatně jako vždy, někde uprostřed. K titulům, kterým žezlo "tvůrců tuzemského růstového trendu" určitě patří patří ČEZ, Komerční banka, Erste Bank a Moneta. Pozitivním rysem první domácí burzovní seance roku 2020 je, že růst odstartovaly právě tyto tituly a že jim sekundovaly Avast, Philip Morris a VIG.
Kardinální otázka roku tedy zní: Opustí tuzemský akciový trh v letošním roce dosavadní mód, ve kterém ČEZ a Komerční banka "držely" stagnující trend nebo právě naopak tyto tituly, kterým "velení" bezesporu patří se velení ujmou na "plný úvazek"?
Celý článek
Akciový rok 2019 je za námi. Byli v něm investoři spokojení a šťastní? Nejspíš jako jiní. Měli víc volného času, vice peněz na nadstandardní nákupy a spoustu příležitostí do čeho peníze "vrazit". A měli do čeho investovat. Přesto se investorům zdá, že se až tolik šťastnější necítí. Silných akciových titulů na tuzemském trhu není moc a subjektivní míra spokojenosti investorů s nimi a s výsledky investování v posledních letech spíš klesá než roste.
Proč nejsme tak spokojeni/šťastni jak bychom mohli být? Jsme přehlceni. Příležitostmi, možnostmi, informacemi, vším možným i nemožným a nejsme schopni rozlišovat co je a co není důležité. Rozčilujeme se nad tím, co se děje s cenou akcií ČEZ nebo nad ročním čekáním na růst ceny a dividendy Philip Morris. Přijde nám dlouhé. Jsme netrpěliví.
Celý článek
V pondělí nás čeká poslední burzovní seance roku 2019. Otázka "Jaký byl akciový rok 2019 na tuzemském akciovém trhu?" je tedy na místě. Vcelku úspěšný. Ne však tolik jako jiné akciové trhy a jak mohl být. Proč? Vždyť německý index DAX zpevnil asi o 23% a, světe div se, index pařížské burzy CAC 40 vzrostl, navzdory všem demonstracím a politickým problémům, které Francii sužovaly po celý rok přibližně o 27%.
O zaostávání tuzemského akciového trhu se zasloužily především akcie tuzemského energetického giganta ČEZ, respektive politické a mocenské zájmy s ním spojené. Navíc se letos na tuzemském akciovém trhu projevil dosud nevídaný fenomén. Při silném ukotvení hlavního lídra trhu u dna držel tuzemský akciový trh "stagnující mód". K němu se přidávaly růsty spekulativních titulů.
Celý článek
Do konce roku zbývají dvě burzovní seance a tak přicházejí první hodnocení. Globální akciové trhy mají za sebou velmi úspěšný rok. Hodnota akcií se na světových trzích zvýšila o více než 20%. Nejvíc se o růst akcií zasloužily USA. Důvodů pozitivního vývoje je víc, ale rozhodující jsou dva. Uvolněná měnová politika předních světových centrálních bank a vývoj na politické scéně v klíčových zemích. To jsou nejdůležitější výstupy z prvních hodnocení.
Pražské burze se ve srovnání se světem až tolik nedařilo. Index PX přidal od začátku roku "jen" zhruba 13%. O zaostávání tuzemského akciového trhu se zasloužily především akcie tuzemského energetického gigantu ČEZ, respektive politické a mocenské zájmy s ním spojené. Silné Česko tvrdí patrioti. Kdepak. Jde jen a jen o osobní prospěch a zájmy!
Celý článek
 Do konce roku zbývají tuzemskému akciovému trhu tři burzovní seance. To je příliš krátká doba na zázraky. Dokonce ani nečekaná rally či dramatický propad už nemůžeme za zázrak považovat. Spíš se na trzích projeví předvánoční a novoroční uzavírání pozic spojených s vyčkáváním dnů příštích. Zajímavější z pohledu dalšího vývoje bude vyhlížení budoucích impulzů. Ať už růstu nebo poklesu. Dobrá nálada však nejspíš vydrží až do počátku nového roku.
Také svět zatím vstupuje do roku 2020 s optimismem. Brexit se blíží svému finále, důsledky si globální akciové trhy ještě moc nepřipouští, a optimismus panuje i v obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Připomínají svým způsobem ruskou perestrojku. Hodně rachotu - a nic. Až později se ukázalo, že po ní byl svět úplně jiný než před ní.
Celý článek
Tuzemský akciový trh, měřeno indexem PX, poslední dva týdny uceleného obchodování v roce ve třetí vlně podzimního růstu roste. Zajímavé jsou z pohledu dalšího vývoje impulzy růstu. Hlavní dva aktuálně nejdůležitější tituly domácího trhu ale stagnují, ČEZ několik posledních seancí poté co dosáhl dolní psychologické hranice 500 Kš/akcie a Komerční banka dlouhodobě už někdy od poloviny října.
Ve světě zatím dál sílí optimismus. Brexit se blíží ke svému finále, jeho důsledky si globální akciové trhy zatím nelámou hlavu, a americký ministr financí potvrdil, že dohoda mezi USA a Čínou je již formálně sepsána a chybí jen dořešit pár technických detailů. I proto index S&P 500 překonal své historické maximum již šestý den v řadě. Dobrá nálada nejspíš vydrží až do konce roku.
Celý článek
Po "velké noci!" ze čtvrtka na pátek na trzích opadlo napětí. Teď dochází k vystřízlivění a návratu k racionalitě. (1) Nová britská vláda kráčí směrem, který znovu hrozí tvrdým brexitem. Ten se už sice zdál být v podstatě zažehnán, ale obavy se na trh znovu vrací. (2) Nejistota opět panuje ve věci první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou. Problém tkví v nereálných požadavcích USA v souvislosti s objemem čínského nákupu americké zemědělské produkce. Požadovaný objem prý je s ohledem na situaci na trzích nerealistický a těžko dosažitelný.
Přesto se ale obchodování v USA v úterý vezlo na pozitivní vlně z minulého týdne. Podpořila ho pozitivní zpráva o průmyslové výrobě v USA. Stejně jako informace o počtu nově zahájených staveb. Také tuzemský akciový trh v úterý pokračoval v růstu.
Celý článek
 Především na amerických akciových trzích kraluje předvánoční optimismus. O růst se postaral nejen podpis částečné obchodní dohody mezi USA a Čínou, ale také příznivý vývoj čínské průmyslové výroby a maloobchodních tržeb. Dohoda také odvrátila plánované zavedení nových cel. Akciový býk má tuhý kořínek.
Pražskou burzu táhnou akcie Philip Morris. Nyní se už ale blíží k psychologické hranici 15 500 Kč/akcie. Ta by mohla jeho rally na čas zbrzdit. Za pozornost dál stojí i skromně rostoucí akcie VIG. Dohánějí svá letošní dubnová maxima, když v domovské Vídni stále dochází k pokusům o jejich proražení. A tak index PX dokázala výkonnostně porazit jen Moneta. Index PX se pohybuje nad horní hranicí Bollingerova pásma, ale prim nehrají ty tituly, od kterých se podzimní růst očekával především. A to je letos hlavní překvapení.
Celý článek
 Napětí opadlo. Co dál? Pozitivní signály versus negativní aktuálně 2:1! Pozitivně akciové trhy ovlivní dílčí dohoda mezi Spojenými státy a Čínou a reálná vidina ukončení brexitu. Jiné to ovšem bude až do popředí vstoupí praktické dopady oddělení Velké Británie od EU. Doma se ovšem do obchodování s akciemi promítne spíš ten negativní signál. Energetika. Výstupy z ekologického summitu EU.
Navzdory ujištění premiéra jak se věci vyvíjejí skvěle, Trumpův vliv nelze přehlédnout, realita je jiná. Jasně a zřetelně ji vyslovil lucemburský premiér Xavier Bettel: "Pokud jadernou energii chtějí podporovat jednotlivé země, je to jejich právo. Ale nikoli z fondů EU!", řekl novinářům a dodal, že jádro rozhodně nepovažuje za čistý a bezpečný energetický zdroj.
Celý článek
Globální akciové trhy mají konečně dobré důvody si před vánocemi trochu vydechnout. Optimisticky byly naladěny už ve čtvrtek po rozhodnutí FED a posléze i ECB neměnit úrokové sazby. Průnik do globálního investičního prostředí ale přinesla až "velká noc" ze čtvrtka na pátek. (1) Evropa už má nejspíš jasno, jak to bude dál s Velkou Británií a brexitem, i když skotští separatisté už mluví o referendu. (2) Pozitivní náladu do dění přinesl i čtvrteční klimatický summit EU. Ale i on má v sobě zakomponovánu nejistotu. Mlhavé závěry ohledně jádra. Každý si je bude nejspíš vykládat jinak.
Kapitolou samou pro sebe po jistém uklidnění zůstává (3) vztah USA - Čína. Podle agentury Bloomberg se prý už obě země dohodly na podmínkách obchodní smlouvy. Ale má to, jak jinak, háček. Podpis Donalda Trumpa.
Celý článek
 Středeční obchodování ovlivnilo rozhodnutí FED ponechat úrokové sazby beze změny. Ani v roce 2020 FED žádné změny úroků nepřipravuje. V komentáři uvedl, že ekonomika USA by měla v příštím roce pokračovat v růstu a nezaměstnanost by měla zůstat na nízkých úrovních. Díky rozhodnutí FED včera mírně posílily americké akcie. Tuzemský akciový trh, především s ohledem na časové posuny, zpráva včera neovlivnila. S jejím vlivem lze možná kalkulovat až dnes. Také ČNB se týden před svým posledním letošním zasedáním kloní ke stabilitě úroků.
Ve Velké Británii se dnes volí nový parlament a  rozhoduje o budoucnosti brexitu. To bude druhá důležitá fundamentální zpráva tohoto týdne. Určitě ovlivní obchodování do konce roku, resp. i po Novém roce. Signály technické analýzy teď tedy půjdou na chvíli stranou.
Celý článek
Americké akcie v úterý mírně oslabily. Čeká se na informace o další vlně amerických cel na dovoz čínského zboží. Vstoupí v neděli v platnost nebo ne? Pokud ne mohla by se otevřít cesta k uzavření první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou. Bez pozornosti trhů naopak prošla zpráva o upravené podobě nové dohody o volném obchodu mezi USA, Mexikem a Kanadou (USMCA). Nahrazuje dřívější dohodu NAFTA z roku 1994. Samozřejmě se také netrpělivě čeká na výsledek parlamentních voleb v Británii.
Na tuzemském akciovém trhu se pohybujeme v závěrečné fázi podzimního růstu a trh netrpělivě vzhlíží k lednovému růstovému efektu. Bude se konat? Nebude? V minulosti fungoval spolehlivě a míval přesah až do března, dubna. Tentokrát je po letech hubených velká šance na jeho obnovení.
Celý článek
Na tuzemském akciovém trhu se pohybujeme v závěrečné fázi podzimního růstu a trh se připravuje na jev zvaný lednový růstový efekt. V minulosti fungoval téměř spolehlivě a míval přesah až do března, dubna. Později se jeho přesvědčivost vytratila. Po Novém roce se však může podle zatímních signálů technické analýzy (TA) jeho příjemná tradice vrátit.
Potvrzuje ji především vývoj indexu PX. V první polovině října došlo k jeho totálnímu propadu. Pak se vzpamatoval a od druhé poloviny října výrazně rostl. Po krátké korekci pak do druhé poloviny listopadu opět rostl, aby do přelomu listopad/prosinec víceméně stagnoval. V prosinci znovu roste, byť právě včera vstoupil do další korekce. Může být korekcí před vánočními a novoročními svátky a zároveň přípravou na lednový růst. A jak jsou na něj připraveny jednotlivé tituly?
Celý článek
Rozdíly mezi námi a vyspělými evropskými státy lze překlenout jedině ekonomikou s vyšší kvalitou. Týká se to i akciových trhů a akcií s vysokou vnitřní hodnotou. Žádné "dohnat a předehnat". Být lepší! Bez důvěry to však nepůjde. O to víc se tuzemských akcií týká střet zájmů českého premiéra a jeho osočování EK a EU. "Nesouhlasím s tím, jak se pan premiér vyjadřuje o EU," nechala se nedávno slyšet europoslankyně EP za ANO Radka Maxová. Nejde nám ale v této glose hodnotit politická stanoviska a vyjádření.
Přemýšlejme spolu. Kvůli střetu zájmů českého premiéra a evropským dotacím Agrofertu může Česko přijít o spoustu peněz. Premiér nařčení odmítá. Svým způsobem, budeme-li slovíčkařit, má pravdu. Nic platit nebudeme, jenže nic také nedostaneme. Výsledek bude stejný.
Celý článek
Na tuzemskému akciovém trhu odstartovala třetí fáze podzimního růstu. Jejími protagonisty jsou Moneta, trochu s překvapením O2, i když motiv vlastního odkupu je silný, a "nově" znovu Komerční banka. Jí věnujme pozornost právě nyní. Noty pro Monetu a O2 byly rozdány již dříve. Komerční banka se opět nachází těsně pod horní hranicí Bollingerova pásma (BBUp) a s přihlédnutím k obrovskému nárůstu objemů před osmi burzovními seancemi je vysoká pravděpodobnost, že  překoná zdola nahoru BBUp a bude nad ní pokračovat v růstu. Podobným vývojem právě prochází Moneta a vlastně i O2.
Naprosto jiným vývojem prochází ČEZ. Stále je nejambicioznějším titulem pražské burzy. Nachází se však také v soustředěném tlaku jestřábů a drobní investoři se obávají, že mohou sehrát trapnou roli hejlů, kterým zůstanou jen oči pro pláč. Nicméně hranice 500 Kč/akcie se zdá být hranicí podpory.
Celý článek
Aniž by si investoři problém přímo uvědomovali cítí, že se "něco" mění. Něco "visí ve vzduchu". Nízké a záporné úrokové sazby, uvolněná politika klíčových světových centrálních bank a záporné výnosy výnosy dluhopisů ženou investory do akcií a nemovitostí. To může být pro akciové investory dobrá zpráva. Ale zase je v ní to ALE. Světové ekonomiky aktuálně zachraňují spotřebitelé. ALE jak dlouho takový přístup vydrží?
Zvlášť patrná je nová situace v Česku. Dostali jsme se na limity české ekonomiky. Dříve čtyřicet let a teď už třicet let pořád "doháníme a předháníme" a stále nás od například rakouské, německé, nizozemské nebo švédské výkonnosti dělí desítky procent? Proč? Jak je to možné? Rozdíly mezi námi a vyspělými evropskými státy už nelze překlenout kvantitou, ALE kvalitou.
Celý článek
Úterní obchodování bylo poznamenáno špatnými zprávami. (1) Oznámení Donalda Trumpa o možném odkladu obchodní dohody s Čínou až do doby po prezidentských volbách v roce 2020 s nevysloveným "zatočím s Čínou, ale musíte mně zvolit. (2) Oznámení Bílého domu ve věci uvalení cel na čínské zboží k 15. 12. 2019. Freeport-McMoRan reagoval na obě zprávu oslabením o 4,6 %! Americký prezident také podrážděně přijal francouzskou daň z digitálních služeb z příjmů technologických společností působících ve Francii. (3) USA by prý mohly uložit cla až do výše 100 % na dovozy francouzského šampaňského, sýrů a dalšího luxusního zboží. (4) Zavedení cel na ocel a hliník z Brazílie a Argentiny. Je to Trumpův vzkaz voličům: Velká Amerika, světový četník, je zpátky.
Není divu, že při úterním obchodování trěply především technologie a polovodičový sektor.
Celý článek
Dnes se opět podívejme do světa. Snížení výroby a stavebních výdajů v USA oslabily na počátku 49. týdne americké akcie. Přidalo se i ohlášení amerických cel na ocel a hliník z Argentiny a Brazílie. O přetrvávající nejistotě o obchodních jednáních USA - Čína ani nemluvě. Především oba jihoamerické státy zůstaly zaskočeny, když Donald Trump včera na twitteru, jak jinak, oznámil, že "masivně devalvovaly svou měnu" a tudíž musí být potrestány. Ke špatným zprávám se přidala i aktivita v americkém zpracovatelském sektoru. V listopadu čtvrtý měsíc za sebou klesla a objem nových zakázek je na nejnižších hodnotách od roku 2012.
Jednání USA - Čína mírně ovlivnil optimismus, když jeden nejmenovaný poradce amerického prezidenta v pondělí oznámil, že dohoda, respektive její první fáze může být stále uzavřena do konce roku. Investoři už však berou podobná prohlášení s velkou rezervou
Celý článek
Pokud bychom se dnes drželi pravidel PR a marketingu neměl by být náš víkendový investiční názor vůbec napsán. Nelze pořád dokola vyvracet lži fakty. Fakta nikdo nečte. V době postfaktické a postpravdivé je nutné, jsme-li dobrými marketéry myslet jen na výsledek marketingu. Investování, akcie, technická analýza, makrodata, firemní výsledky? Nebuďte bláhový, pane! Jen strach a sex mají šanci na úspěch. Více strachu a více sexu přináší více moci a více peněz. Připustíme-li ale aspoň kapku faktů rychle zjistíme, a marketéři to dobře vědí, že právě bez investování, cenných papírů a analýz a ruku v ruce se lží, korupcí a dotacemi se k penězům nedostaneme. Co s tím?
Pokusíme se dnes podívat se na investování a současnou situaci na tuzemském akciovém trhu očima marketérů. První pravidlo zní: jen žádná fakta, nikdo je nečte, nikoho nezajímají.
Celý článek
Na pražské burze se dnes bude obchodovat jen do 14:20, poté se uskuteční závěrečná aukce a ve 14:25 budou stanoveny konečné páteční výsledky a vlastně i závěrečné kurzy za listopad. Důvodem zkrácení burzovní seance je přechod na nový obchodní systém „T7“. Burze víkend na nutné přenastavení systémů nejspíš nestačí. Proto ono zkrácení o 2 hodiny. Zásah do denního režimu burzy, navíc v pátek, ovlivní likviditu a nejspíš i tendenci investorů k výprodejům. Na druhé straně se smart investorům nabízí neopakovatelná příležitost výprodejů využít. Do konce roku už jen 18 burzovních seancí!
Čtvrteční obchodování po celém světě ovlivnilo především rozhodnutí Donalda Trumpa a následné schválení zákonů na podporu protestujících v Hong Kongu a s tím související silně odmítavé reakce Číny ale i samotného Hong Kongu.
Celý článek
Poslední listopadový týden přinesl zásadní změny. Pondělí vneslo na tuzemský akciový trh naději na pokračování podzimního růstu ve třetí fázi. Úterý zdánlivě zadupalo naděje opět do země, ale ve skutečnosti hodně naznačilo. Objemy označily tituly, se kterými se počítá. Středa potvrdila kurzotvorný vliv intradenního obchodování. Markantně se projevilo při obchodování s akciemi Komerční banky. Čtvrtek bude nejspíš ve znamení využití poslední šance na mimořádnou dividendu Monety. Většinou už ale investoři své záměry účastnit se nebo ne "hry o trůny" realizovali dříve.
Zdá se tedy, navzdory jakémusi "chaosu" na počátku týdne, že se až tak moc nic na trhu tento týden neudálo a investoři se chovali/chovají racionálně. Inkaso krátkých zisků, příprava na závěrečný růst, korekce a obezřetnost.
Celý článek
Včera jsme v ranní glose napsali, že nový týden začal dobře. Uběhlo pár hodin a všechno bylo jinak. Jeden den naděje, druhý den zklamání. Tak zlé to ale zase není. Úterý přineslo jednu špatnou, ale i jednu dobrou zprávu. Tou špatnou byl výrazný pokles trhu. Postihl především tituly, do kterých se vkládají naděje. Komerční banku a potenciálně i ČEZ. Dobrou zprávou byly výrazně zvýšené objemy. Největší právě u Komerční banky, ČEZ a další banky, Monety. Přidal se i O2. To znamená jediné. O tyto tituly je zájem. Proč? Protože jsou outsideři? To určitě ne. Protože je o ně skutečně zájem!
Z tohoto pohledu se včerejší propad jeví docela racionální. Inkaso krátkých zisků a příprava na závěrečný růst. Dvěma slovy: korekce a obezřetnost. Signály o korekci a obezřetnosti vysílají i indikátory technické analýzy.
Celý článek
Nový týden začal včera dobře. Akcie v USA posílily díky naději, kterou investoři znovu vkládají do pokroku v jednáních mezi USA a Čínou. "Jakýkoliv optimismus na obchodní frontě je vždy vítaný," komentoval situaci Keith Buchanan ze společnosti Globalt. Optimismus na amerických trzích také podpořily zprávy o fúzích a akvizicích. Předvolební průzkumy také naznačují vítězství vládních konzervativců v předčasných prosincových volbách ve Velké Británii a investoři doufají, že to může znamenat konec politické nejistoty a vyjasnění situace okolo brexitu.
Pokud se týká tuzemského akciového trhu zažívá podobný vývoj jako americké trhy, i když v posledních dnech a v pondělí zaznamenal mírný oddych. Index PX umazal, hlavně v v pátek, většinu ztrát ztrát z minulého týdne. Letošní zisky se tak pořád drží okolo 10%. Za zmínku stojí akcie Komerční banky. Brzdily celkový pokles a posunuly se v tomto měsíci nejvýše.
Celý článek
Na konci prosince odchází po 22 letech šéf Erste Group Bank Andreas Treichl. Vytáhl regionální banku na evropskou špičku. Klobouk dolů. Opřel se o koncept "finančního zdraví a finanční gramotnosti". Finančnímu vzdělávání se chce věnovat i dál v čele vzdělávací nadace, která, spolu se skupinou sdružených akcionářů kontroluje 30% akcií Erste. Finanční gramotnost je podle Treichla klíčem k finančnímu přežití ve 21. století.
Jak na to předvedl hned když se stal šéfem Erste. V roce 1997 přesvědčil vlastníky k expanzi financované vstupem banky na burzu. "Já jsem ředitel a vy, kteří jste tu banku vlastnili po 178(!) let, budete teď menšinovými akcionáři." Vydělali všichni. Především drobní akcionáři. Dovedeme si představit, že by někdo něco podobného udělal s ČEZ? A to majoritnímu vlastníkovi, státu, tedy pár politikům a úředníkům, ani osobně nepatří, ani v něm nepůsobí 178 let.
Celý článek
Tuzemští investoři jsou rozladěni. Podzimní růst se zadrhává. To střadatelé jsou na tom lépe. Sází na někým jiným spravované investiční produkty a doufají v "desetinásobek". Má to ale háček. Úrokové sazby zůstanou nejspíš ještě dlouho nízké a kdo bude chtít peníze efektivněji zhodnotit bude muset víc investovat a riskovat. Jsme na to ale připraveni? Nejsme.
Musíme se víc naučit rozumět financím a ekonomice. I když si myslíme, že jim rozumíme. Dejme slovo slovo Andreasi Treichlovi, šéfovi Erste Group Bank, který 31. prosince odchází po 22 letech z čela bankovní skupiny, kterou z lokálních podmínek vytáhl na výsluní. "Jedna z nejdůležitějších věcí v následujících dvaceti čtyřicet letech ve všech našich zemích bude finanční vzdělávání". A my? Většina 85% Čechů (agentura ppm factum) spoléhá ve stáří, ať už plně nebo částečně, jen na důchod od státu.
Celý článek
Na jedné straně silácký, vychloubačný a obrovským egem zavlažovaný styl Donalda Trumpa a na druhé mazaná čínská politika nově výrazně podporovaná Ruskem. To jsou hlavní faktory ovlivňující globální geopolitickou situaci a tedy i globální akciové trhy. V mnoha zemích, Česko nevyjímaje, se aktuální "stav světa" projevuje jakýmsi "zmrtvěním". Nízká volatilita, malé objemy a "zakonzervování" statu quo. Takový je nyní i tuzemský akciový trh.
Čína na Donalda Trumpa tlačí přes akciové trhy. Ten se tak stává rukojmím Číny. Stačí aby Čína hodila do jednání s USA vidle a může být vymalováno. Nafukování pozitivních očekávání a s nimi spojené nafukování cen amerických akcií - tedy věšením Damoklova meče nad Trumpovu hlavu - hodlá Čína posílit své postavení v soupeření s USA o ekonomickou nadvládu nad světem.
Celý článek
Trhy v USA uzavřely úterní obchodování smíšeně. Stojí za nimi přetrvávající nejistota o budoucnosti obchodní dohody USA - Čína. Nedávná pozitivní očekávání zchladila zpráva, podle které se Peking staví k jednáním pesimisticky. Kvůli neochotě Donalda Trumpa zrušit zavedená cla. V úterý ještě přilil olej do ohně když konstatoval, že pokud dohoda uzavřena nebude, cla na čínské zboží ještě zvýší. Čína totiž podle něj "musí" dohodu uzavřít. Zase to jeho velikášství. Situace se tedy vyvíjí tak, jak jsme před před časem popsali v našem synergickém okénku "Zachovejme paniku!" nebo v glose "Čína nafukuje americké akcie. Ví proč!" ze dne 12.11.
Americkým sebevědomím ale včera otřásly, a to je významný faktor, nepříznivé výhledy maloobchodů Home Depot a Kohl's. Vyvolaly obavy z budoucích výdajů spotřebitelů. Viz index volatility VIX. Vzhůru naopak trh táhly akcie kritizovaného Facebooku.
Celý článek
V minulém režimu se vyprávěl vtip. Nový ředitel vstoupí do své nové kanceláře, sedne si ke stolu a otevírá šuplík. Jsou v něm tři obálky. První. Až budeš mít problémy, sveď všechno na své předchůdce. Druhá. Udělej sebekritiku. Třetí. Sedni ke stolu a napiš tři vzkazy svému nástupci. Zdá se, že před svým nedělním slavnostním projevem ke 30. výročí sametové revoluce otevřel český premiér svou druhou obálku.
Možná se brzy podobného vyznání dočkáme i od ČEZ. Ano, tlačili jsme cenu akcií ČEZ dolů jak to jenom šlo, abychom skryli skutečné záměry jestřábů. Nabízeli jsme falešné informace o potřebě a výstavbě dalších jaderných bloků, abychom vás vyděsili a pak mohli firmu v klidu podle původního scénáře rozdělit na dvě části. Lukrativní zprivatizovat a prodělečnou znárodnit ve prospěch všeho "pracujícího, rozuměj voličského, lidu". Sorry, jako.
Celý článek
Listopad 1989 dnes slaví své 30. výročí. Tuzemský akciový trh na své výročí ještě čeká. Autor těchto glos vedl počátkem devadesátých let osobní i písemnou diskuzi s prvním šéfem pražské burzy. Především písemné materiály považoval pro budoucnost za velmi důležité a tak si je kvůli zachování věrohodnosti uložil v sejfu tehdejší IPB v Přerově. Osud byl ale proti. Díky povodním na Moravě v roce 1997 byly sejfy zatopeny a uložený materiál zničen, takže svědectví už je jen osobním nedoložitelným zážitkem z té doby. Bohužel.
Důležitou osobní vzpomínkou z té doby bylo sdělení jednoho z prvních mužů tehdejšího tuzemského akciové trhu. Proč má a musí mít vznikající český stát svůj akciový trh? To je přece jasné pane kolego, každý kapitalistický stát má a musí mít svůj akciový trh, jinak by nebyl kapitalistickým státem jakým chce Česká republika být.
Celý článek
Čert se skrývá v detailu. Takovým je sousloví "polostátní ČEZ". Je to buď neznalost či laciná novinářská rutina nebo účelový marketingový trik. Nic jako polostátní společnost neexistuje. ČEZ je soukromá obchodní společnost v níž je 70% akcionářem stát. Management ČEZ se nemá co dohadovat a řešit se státem ochranu minoritních akcionářů. To je věc zákonů. Úsloví je však ještě zákeřnější. Navozuje atmosféru, že ČEZ je stát a co je stát je špatně a ruce od něj pryč! A to je "klamavá" a o to zákeřnější reklama. Odstavit investory od zájmu o společnost a po té se jí nepřátelským převzetím zmocnit. To za A.
Všechno ostatní jsou jen čertovské hrátky. Začněme nedávným představením jaderné budoucnosti Česka, viz čláínek ve včerejších HN "Akce nový jaderný blok startuje už příští rok".
Celý článek
Tuzemský akciový trh má za sebou první fázi podzimního růstu. Přála bankám a nabídla zajímavé spekulační příležitosti. Aktuálně se nachází na vrcholu a většina tahounů si vybírá oddychový čas s nevyslovenou a nezodpovězenou tázkou. Pokračovat v růstu nebo korigovat? Několik titulů však už vstoupilo i do druhé růstové fáze. Není překvapením, že tahounem je znovu titul z finanční branže, VIG, a trpělivě před dividendami rostoucí Philip Morris. Překvapivý naopak byl/je růstový skok O2 a pomalý růst Pegasu. Stagnovat dál bude CETV a nejspíš i Kofola,
Kardinálními tituly pro pokračování podzimního růstu ve druhé fázi budou Komerční banka a ČEZ. Dosavadní stagnace Komerční banky měla svým způsobem, nemohly všechny banky růst najednou, smysl. Vývoj ČEZ však bude pro tuzemský trh zásadní.
Celý článek
 V úterní glose jsme věnovali pozornost situacím, kdy jeden tweet Donalda Trumpa může akciové trhy poslat na jih a cílené vypouštění zpráv čínských vyjednávačů o pozitivních očekáváních výstupů z jednání USA - Čína zase na sever. Podobnou sílu mají na tuzemském akciovém trhu zprávy o ČEZ. Včera oznámil své výsledky za 3Q 2019. Jaká je tedy jeho zpráva městu a světu?
Pamětníci pamatují, že v minulosti, byť byly výsledky ČEZ sebelepší, bylo jejich oznámení vždy doprovázeno poklesem ceny akcií, protože "očekávání analytiků byla vyšší". Po několika těžkých letech se situace obrací k lepšímu - a reakce ceny akcií ČEZ jsou opět stejné jako v minulosti. Jen se k "vyšším očekáváním analytiků" negativním pohledem přidává, místo aby se pochválil, a má proč, i samotný management firmy.
Celý článek
Ve spoustě dnešních ranních komentářů se píše o rozpačitém zahájení 46. týdne v USA a o nízké volatilitě. Samozřejmě se hledají příčiny oné rozpačitosti. Aktuálně se nacházejí v nepokojích v Hong-Kongu. I proto, zejména když v USA končí výsledková sezóna, je pozornost investorů opět upřena na jednání USA - Čína. Jsou stále provázena výraznými výkyvy. PROČ? Zvlášť, když ona jednání ovlivňují akciové trhy celého světa.
Vše se jeví jako obratná politika Číny. Donalda Trumpa aktuálně trápí dva domácí problémy. Blížící se prezidentské volby a pokusy o jeho odvolání. Potřebuje tedy nějaké body. Ty mu může dodat ekonomika a rostoucí akciové trhy. Prezentují jeho "America First". A na ně Čína sází.
Celý článek
Jen ať se pořád něco děje! To je hlavní motto Trumpovy politické linie a nově i zprávou voličům k blížícím se prezidentským volbám v USA. A není sám, kdo tuto politickou strategii preferuje. Je úspěšná. Americké akcie "jedou" a nůžky mezi evropskými, potažmo tuzemskými a americkými akciemi se rozvírají. Aktuálně Trumpovo politické krédo prezentují jeho páteční slova: "Chtěli by zrušení cel. Nic jsem neodsouhlasil ...Jsem teď náramně spokojený. Kasírujeme miliardy dolarů!"
To jsou slova politika dobyvatele a nacházejí stále víc a víc příznivců. Ovlivní do konce roku i akciové trhy. Úspěch na nich zaznamenají odvážní a drzí spekulativní investoři. Uvědomují si, že dvě největší ekonomiky světa spolu od loňska vedou tvrdou obchodní válku o ekonomickou nadvládu a proto na sebe vzájemně uvalují cla. Zbytek světa jen kouká.
Celý článek
Americké akcie podpořené naději na uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou ve čtvrtek rostly. Část zisků ale smazaly, když se objevila zpráva o kritice dohody v Bílém domě. Představitel čínského ministerstva obchodu byl optimističtější. Peking a Washington se prý blíží k  uzavření obchodní dohody. Je to tedy ale pořád stejná písnička. Krok vpřed, jeden a půl kroku zpátky.
Dál pokračuje výsledková sezóna 3Q 2019 a i nadále jsou zprávy vcelku pozitivní. V USA většina firem z indexu S&P 500 překonala očekávání. Také v Česku je situace pozitivní, viz poslední oznámené výsledky Monety a Komerční banky. Ve hře ale také pořád zůstává i vyčkávání. Ona Buffettova strategie když nevím, tak se do ničeho nehrnu. Vítězí "jistota" spojená především s bankami a VIG a nejistota spojená s ČEZ.
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

Mo - BB,200DMA, MACD

Moneta v delším časovém období roste. Index PX uvnitř BB!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií k 31.1.2020
(zadáno: 30.9.2019)
Návod
Název akcie Cena k:
31.01.2020
CETV CME 101.69
ČEZ 533.74
ERSTE 855.06
KOFOLA ČS 281.17
KB 841.21
MONETA 84.25
O2 235.56
PEGAS 700.94
PHILIP M. 15342.22
VIG 648.89
Celkem se hlasovalo: 19x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 30.9.2019 je nastavena ke dni 31.1.2020. Predikujte!

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

leden 2020
PoÚtStČtSoNe
 
 
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 

únor 2020
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Dočkáme se lednového růstového efektu?


Hlasovalo : 104 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz