logo
Více se spoléhejme na vlastní úsudek a méně na sledování cizích řešení!
Aktuálně:
  • G7 připomnělo Rusku povinnost plnit dohody z Minsku, hrozí přísnějšími sankcemi!
  • USA se jako jediné ze skupiny G7 nezavázaly podpořit dohodu o klimatu!
  • Trump: Němci jsou velmi špatní. Mají obchodní přebytek!
  • Penta zvýšila nabídku za odkup Fortuny, nabídne výrazně více!
  • G7 došla ke shodě, ochraně klimatu ale brání Trump!
  • EU se dohodla s Tureckem na pokračování spolupráce i naplňování smluv o migraci!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Investiční názor

 Končí týden nabitý událostmi zarámovaný první zahraniční cestou Donalda Trumpa ve funkci prezidenta USA. A aby si USA i svět odpočinuly budou z důvodu svátku Memorial Day v pondělí uzavřeny americké burzy. Proto v pátek nepřekvapilo, když si investoři v závěru týdne vybírali oddechový čas a obchodovalo se jen vlažně. Ostatně oddychový čas si asi budou muset po náročném týdnu příští týden vybrat i světové akciové trhy, nehledě na to, že se prázdniny kvapem blíží. V Česku však z trhu ještě neodejdeme a využijeme poslední příležitost k výběru dividend.
Celý článek
Trhy byly ve čtvrtek hodně nervózní. (1) Čekalo se na rozhodnutí OPEC. Očekávání byla naplněna a OPEC prodloužil listopadovou dohodu do konce 1Q 2018. Přesto trh s ropou reagoval negativně. Čekalo se něco víc, ale nikdo neví co. (2) Investoři vyhodnocovali postoje FED a ECB a odhadují jejich příští chování, včetně reakcí na prohloubení silné korekce britské ekonomiky v 1Q 2017. Svět také s napětím sleduje (3) první zahraniční cestu prezidenta Trumpa a jeho chování, včetně neomalenosti, které se dopustil vůči černohorskému premiérovi, viz náš facebook.
Celý článek
 Americký index S&P 500 je na novém zavíracím maximu. Růst mu zajistila zpráva z posledního jednání měnového výboru FED: dokud se nepotvrdí, že nedávné zpomalení růstu HDP bylo jenom přechodné, je nutné další zvyšování úrokových sazeb pozdržet. To se trhům líbí. K dohodě došlo i ve věci snižování objemu státních dluhopisů a hypotečních cenných papírů, které má FED ve svém držení. Začne se s ním ještě letos. Obě zprávy byly přijaty pozitivně. Český akciový trh se z globálního rámce dál poněkud vymyká. Pokračuje dividendová sezóna a právě ona způsobuje ono vymykání.
Celý článek
Globální akcie přešlapují a trhy zvažují kudy dál? V USA rostly v úterý finanční tituly, ale srážela je data z ekonomiky. Konkrétně dílčí údaje o vývoji ekonomiky USA (například prodej nových domů v dubnu klesl z téměř 10tiletého maxima a oproti březnu klesl o 11,4 %) a detaily prvního rozpočtového návrhu prezidenta Donalda Trumpa - zvýšení výdajů na infrastrukturu a obranu a velké množství politicky citlivých škrtů. S nimi může prezident narazit. Český akciový trh se z globálního rámce vymyká. Pokračuje dividendová sezóna a právě ona staví tuzemský trh do dobrého světla.
Celý článek
 Start 21. týdne pozitivně poznamenala první zahraniční cesta Donalda Trumpa. Žádná Kanada nebo Mexiko, ale hned blízký východ. To se líbí především zbrojařským firmám, protože USA uzavřely o víkendu se Saudskou Arábií zbrojní dohody v hodnotě zhruba 350 miliard dolarů. Problémy z předešlých dní - odvolání šéfa FBI, vztahy Trump Rusko, snížení daní, investice do infrastruktury -  byly na chvíli odloženy stranou. Navíc nebyly zveřejněny ani žádné důležité makroekonomické údaje. V Česku pokračuje dividendová sezóna - Unipetrol, ČEZ a překvapivě i Kofola ČS.
Celý článek
"Washingtone, máme problém,"  tak nedávno glosoval současné dění na amerických akciových trzích Mike van Dulken z Accendo Markets. Investoři ještě nedávno věřili, že investice do infrastruktury a snížení daní se v USA postarají o zázrak. Jenže věřme ve 21.století na zázraky? Místo zázraku se teď mluví o washingtonském chaosu. Ale i ten nejčernější mrak bývá lemován stříbrem. Dění na burzách v USA nahrává Evropě. Na ni se dívejme. A konkrétně v Česku na pokračující dividendovou sezónu. Konečně se už prezentoval ČEZ a nově, překvapivě, i Kofola ČS.
Celý článek
Politický chaos v USA způsobil ve středu propad, který už USA dávno nepamatují. Investoři ztrácejí důvěru v Trumpovu schopnost prosadit slibované investice do infrastruktury a snižování daní. Právě tyto impulzy ale stály na počátku Trumpovy akciové rally. Ve čtvrtek sice americké akciové trhy po nejhrůznějším propadu za více než osm měsíců ožily, ovšem co bude dál se s jistotou neví. Náladu na trhu totiž včera zlepšily "jen" velmi silné statistické údaje. Panika ve čtvrtek zachvátila i tuzemský akciový trh. Naštěstí se situace před koncem obchodování mírně zlepšila.
Celý článek
Dnes věnujme pozornost dvěma faktorům. (1) Politickému chaosu v USA, který byl vyvolán hrozbou odvolání Donalda Trumpa z prezidentského úřadu. Tamější index strachu VIX vyskočil za jediný den o téměř 50 %! To už stojí za zaznamenání. (2) "České" spekulace v zahraničí, které ovlivňuje česká koruna. Píše o nich v diskuzi čtenář Václav v.r.: "Co investuji na zahraničních trzích a v podstatě správně, tak zisk mně sežere rostoucí koruna." To je faktor, který musíme brát při investování v zahraničí vždy v potaz. Držme se proto raději tuzemské vrcholící dividendové sezóny.
Celý článek
Tuzemským akciím se daří a trh je nejvýše od srpna 2015. K posledním růstům přispěl zejména ČEZ. Důvodem byla solidní kvartální čísla a realokace prostředků z polské konkurence PGE. Pozitivní sentiment se na pražské burze udrží i nadále, protože trh ovlivňují i příznivá čísla z české ekonomiky. Například HDP v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 2,9 %. V těchto dnech proto sledujme především domácí trh. Zahraniční trhy zatím stagnují bez výraznějších změn okolo nuly, byť se mnohé, například americké, drží u svých rekordních maxim.
Celý článek
Akcie, zejména americké, zahájily týden růstem a novými maximy. Přispěl k nim růst cen ropy, resp. nadějné vyhlídky na prodloužení dohody o omezení dodávek ropy na trh. Negativní impuls ale trhy získaly z rozsáhlého globálního kybernetického útoku. Spekuluje se, že vzešel ze Severní Koreje. Podpořil akcie zaměřené na kybernetickou bezpečnost. Doma vrcholí druhá fáze dividendové sezóny. Na pořadu jsou VIG, ex date už ve středu, Erste Bank a Unipetrol; v červnu ČEZ. Odpovědi na otázky které dividendy a kdy nakoupit se odvíjí od koncepce konkrétního portfolia.
Celý článek
Americké akcie v závěru týdne klesaly. Pokles způsobila slabá ekonomická data a přetrvávající obavy z vývoje tržeb tradičních maloobchodních prodejců. To je ovšem jen "zvýšená teplota pacienta". Důležitější je diagnóza. Tou je a bude americký protekcionalismus, viz poslední vyjádření zástupců americké legislativy na jednání G7. Důležité budou v té souvislosti reakce Číny, která se chce stát vlajkonošem volného obchodu. Pokud se jí to díky umíněnému postoji USA podaří, může výrazně změnit globální přístup k investování, To je oč tu doopravdy běží.
Celý článek
Globální akciové trhy váhají. Vyplývá to ostatně i ze čtvrtečního chování amerických trhů. Nejdříve váhaly, ale pak se dokázaly zotavit a zavíraly jen mírně v červených číslech. Dopolední pokles způsobily akcie Wells Fargo a ztráty řetězce Macy’s. Ropa pokračovala v růstu. Dobré výsledky indexů výrobních cen a počtu žádostí v nezaměstnanosti později vedly ke konečnému oživení. Celkový obraz globálních akciových trhů ještě doplní vývoj HDP a index spotřebitelských cen v Německu. Tím bude v pátek vývoj na globálních trzích v 19. týdnu ukončen. Doma ještě žijeme dividendovou sezónou.
Celý článek
Je květen, máme opustit akciové trhy a vrátit se na ně až na podzim, jak velí burzovní zkušenost? "Nakoupit dividendy" VIG a Erste Bank? Takové jsou květnové akciové otázky. K té první. Asi ne, časy se mění. Co platilo včera, přestává dnes platit. K té druhé. Záleží na koncepci portfolia. Pokud je budováno dlouhodobě, pak nakupovat nemusíme, protože obě akcie držíme. Pokud jde o krátký nákup, podobně jako před nedávnem nákup Monety, tak ne. Podividendové snížení hodnoty portfolia nemusí být tak snadné rychle nahradit rychlými spekulacemi. Lepší bude počkat jak dopadne dividenda ČEZ.
Celý článek
Macron rally vystřídala Trump rally a přidaly se i dobré firemní výsledky 1Q 2017. Staly se hlavními faktory posledních růstů. Přesto americké akcie v úterý nakonec uzavíraly smíšeně, byť indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne dosahovaly na nová rekordní maxima a Nasdaq dokonce, díky Applu, na novém zavíracím maximu i skončil. Dařilo se také tuzemskému akciovému trhu, přestože ho dolů stahovalo podividendové O2. Po dividendách O2 se tuzemský akciový trh dostává do závěrečné fáze dividendové sezóny. Na řadě jsou teď ještě oba rakouské tituly a zamykacím klíčem bude ČEZ.
Celý článek
 Francie, Emmanuel Macron, dobře nebo špatně? Názory na výsledky francouzských prezidentských voleb budou samozřejmě různé, ale DOBŘE. Hlavní důvod proč dobře vidíme v řešení generačního problému. Už žádné kyvadlo mezi levicí a pravicí. Do hry se dere důležitější faktor. Generační. Je na čase, aby se rozhodování nad osudem lidstva ve 21. století ujala ta generace, které se toto století týká nejvíc. A to se vítězstvím Macrona ve francouzských prezidentských volbách stalo. Generace Trumpů, Zemanů a jim poodobným se už nedokáže dívat na svět jinak než očima minulého století.
Celý článek
Čeští politici dělají všechno, aby se na ně ve světě nezapomnělo. Naštěstí nemá jejich chování na tuzemský akciový trh až tak velký vliv. Zato globální trhy v příštích dnech ovlivní několik událostí. (1) Druhé kolo voleb francouzského prezidenta. To především evropské akciové trhy. (2) Přijetí Trumpova návrhu reformy zdravotnictví, který nahradí Obamacare: Těsně prošel Kongresem USA. Existují však pochyby zda zákon projde i senátem. (3) Doznívání čtvrtečního komentáře FED. (4) Dnes budou zveřejněná hlavní makrodata tohoto týdne, nezaměstnanost a přírůstek pracovních míst.
Celý článek
 Špatnou zprávou je, že slušní lidé už mají kompra, vulgárních nahrávek a podobných PR aktivit dost. Nicméně slušní politici asi vítězi nebudou. Dobrou zprávou je, že kapitálové a akciové trhy jsou vůči vulgaritám a siláckému chování politiků, a při znalosti chování a mentality trhů, pokud se o nich tak dá v souvislosti s neživým organismem hovořit, poměrně imunní. Díky tomu mají i slušní lidé šanci na trzích profitovat, aniž by se museli uchylovat k osobní agresivitě a vulgaritám. A právě díky oné druhé zprávě trhy přežijí jak domácí politiku, tak i francouzské volby a jiné pohromy.
Celý článek
Domácí politickou scénu v úterý rozčeřila zpráva o demisi vlády Bohuslava Sobotky. Jedná se však o politikum. Nečekáme, že by domácí vládní krize domácí trh příliš ovlivnila. Bude na něm pokračovat druhá fáze dividendové sezóny. Důležitější pro akciové trhy, zejména evropské, bude druhé kolo  prezidentských voleb ve Francii a spekulace o jejich výsledku. Globální a americké trhy jsou klidné. Ty americké se například v úterý pohybovaly v úzkém pruhu okolo nuly. Investory zajímali především firemní výsledky. 1Q 2017 Dnes večer čekají na výstupy ze zasedání americké centrální banky FED.
Celý článek
Zatím se stále držme tuzemského akciového trhu. Index PX se vyšplhal nad tisícibodovou hranicí a vyhlídky jsou nadějné. Pokud se týká globálních trhů, především amerických, akcie v USA na závěr týdne oslabily, nicméně bráno celkově za duben akcie díky příznivým firemním hospodářským výsledkům vzrostly. V závěru měsíce se ale na nich podepsala zpráva o slabém růstu americké ekonomiky. Koncem nastávajícího týdne se do popředí opět vrátí francouzské prezidentské volby a spekulace o jejich výsledku a doma odstartování druhé fáze tuzemské dividendové sezóny za rok 2016.
Celý článek
Dnes věnujme pozornost domácímu trhu a jeho úspěchu. Pražská burza ve čtvrtek 27.4.2017 pošesté v řadě posílila a poprvé od září 2015 se index PX vyšplhal nad tisícibodovou hranicí. Bezprostředně včera mu k tomu dopomohly především rakouské finanční tituly Erste Bank a VIG. Objem obchodů však dosáhl jen 421 mil Kč, když dlouhodobý denní průměr je 665 mil Kč. Daří se i globálním akciím a trhům. Index NASDAQ například dosáhl na nový rekord. V USA a v zahraničí vůbec se investoři po představení Trumpovy daňové reformy vrátili k vyhodnocování firemních hospodářských výsledků 1Q 2017.
Celý článek
Americké akciové trhy se zatím neumějí tak úplně srovnat s Trumpovou daňovou reformou. Ve středu mírně oslabily, když nejistota nakonec převážila nad některými pozitivními firemními výsledky. Bílý dům ve středu večer sice představil základní body Trumpova daňového plánu, neposkytl však moc nových podrobností a neupřesnil, jak chce poklesu daní dosáhnout bez nárůstu rozpočtového deficitu. To investory samozřejmě zajímá. Více sdílených informací nabízíme na facebooku. Doma se dál věnujme tuzemské dividendové sezóně. Nabízí řadu investičních příležitostí. Už brzy jsou na řadě O2, VIG a Erste Bank .
Celý článek
Ještě před nedávnem, a stále doznívá, jsme byli svědky Trump rally. Teď světové akciové trhy ovládla francouzská nebo také Macron rally, chceme-li. Zejména druhá rally stojí v tuto chvíli za zamyšlení. Kolem dokola teroristické útoky a akcie rostou. Zvláštní, že? Ukazuje se, že, aspoň pokud se akciových trhů týká, teroristické útoky cenu akcií až tak moc neovlivňují. Více ji ovlivňují (1) levné peníze, potažmo centrální banky, které za levnými penězi stojí. Druhým "silovým" faktorem, souvisí s prvním, jsou (2) systémová rizika. Mocenské zásahy do globálních ekonomických pravidel a zásad a zásahy do firemních struktur. To jsou faktory ovlivňující cenu akcií.
Celý článek
Akciové trhy po celém světě ovládl po výhře centristy Emmanuela Macrona v prvním kole francouzských prezidentských voleb optimismus. To ale ještě nic neznamená. Do druhého kola se připravuje i jeho rivalka Le Penová. Rychle a vtipně například odešla, aby byla kandidátkou všech Francouzů, z čela krajně pravicové Národní fronty. To byl chytrý tah. Teď akciové trhy po krátkém oddechu čeká další napětí. My mezitím dál věnujme pozornost tuzemským akciím a tuzemskému trhu. Bude se vyvíjet jako dosud a svůj dividendový potenciál si nenechá ujít. Dividendy jsou na pražské burze stále kurzotvorným faktorem číslo jedna.
Celý článek
Výsledky prvního kola francouzských prezidentských voleb v tuto chvíli ještě neznáme. Nicméně už teď je jasné, že nebudou o Francii, ale především o EU. A tak se na ně musíme - z pohledu  akciovým trhů - dívat.  Politici se obávají brexit-trumpovského šoku. Zbytečně. Ve hře jde o něco jiného. O globalizaci. Té se svět nevyhne. Velké státní celky jako jsou USA, Čína, Rusko a možná i Británie jsou především o velikosti. Rozdrobená Evropa nemá šanci se chytit. Le Penová kritizuje všechno. V lecčems má pravdu. To ovšem neznamená, že její (a jí podobných) směrování Francie je správné. Bořit je snazší než tvořit.
Celý článek
Globální akciové trhy ovlivňují dva faktory. (1) Zahájení firemní výsledkové sezóny v USA a (2) události v Evropě; volby ve Francii a nově z dnešní noci i další teroristický útok a střelba v Paříži. První faktor včera ovlivnil trhy v USA pozitivně. Například společnosti Foot Locker, Visa nebo Morgan Stanley. Rostly také akcie výrobců oceli poté, co prezident Trump požaduje vyšetřování, zda zahraniční producenti oceli dovážející produkty do USA nepoškozují domácí zájmy. Negativní vývoj po zveřejnění výsledků hospodaření zaznamenaly Ebay, a Verizon. Události v Evropě jsou, až na tuzemský trh, zcela nevyzpytatelné.
Celý článek
Dnes se opět věnujme tuzemskému akciovému trhu. Ve středu se naposledy obchodovaly s právem na dividendu akcie Philip Morris. Ve čtvrtek lze proto očekávat pokles, podobně jako jsme ho byli svědky v minulém týdnu u akcií Monety a Komerční banky. Takový pokles samozřejmě není žádná katastrofa, ale přirozený vývoj ceny akcií po dividendě. Tuzemský akciový trh je aktuálně v dobré kondici. I díky zajímavé dividendové sezóně, ve které se právě nacházíme. Jiná situace je ve světě. Globální akciové trhy se dál obávají, a právem, geopolitických rizik. Olej do ohně přilily i nečekané parlamentní volby ve Velké Británii 8. června. 
Celý článek
Globální akciové trhy se dál obávají geopolitického rizika. To v úterý umocnila britská premiérka svým odvážným rozhodnutím vyhlásit na začátek června předčasné parlamentní volby. Chce tak získat pro sebe silnější mandát pro vyjednávání o brexitu. Nejistota narůstá i okolo KLDR, o francouzských prezidentských volbách, které započnou již tento víkend nemluvě. Olej do ohně přilévají i prezidenti USA a Ruska blahopřáními tureckému prezidentovi k výsledkům dosti pochybného, minimálně kvůli řádnému průběhu, referenda o změně turecké ústavy. Doma se dnes naposledy s právem na dividendu obchodují akcie Philip Morris.
Celý článek
Globální akciové trhy tonou v záplavě stále nových a nových a často i nečekaných zpráv. Nejnověji viz turecké referendum ve prospěch posílení pravomocí současného prezidenta, to se čekalo, nebo neúspěšný raketový test KLDR, v ten se spíš doufalo, který odložil spekulace co udělají USA, když raketa dopadne tam, kde čekaly americké válečné lodě. Doma máme rozhodování snadnější. Tento zkrácený týden, už je pondělí, se bude opakovat stejný scénář jako v uplynulém zkráceném týdnu. Jen roli dividendové Monety a Komerční banky převzal aktuálně Philip Morris ČR. Jinak bude vše podobné jako minulý týden. Nic moc nečekejme.
Celý článek
Tuzemský akciový trh patří v těchto dnech na světových akciových trzích mezi velmi atraktivní trhy, protože ve výplatách dividend patří mezi "špičky v oboru". V úterý dividendové žně odstartovala Moneta. Ve středu se den po dividendách propadla o téměř 10%. Naznačila ambice tuzemského trhu. V rychlém sledu ji bude dnes, ve čtvrtek, následovat Komerční banka. Výjimečnost pražské burzy si uvědomují především zahraniční investoři. Tuzemští investoři si zatím nabídky tuzemského trhu ještě plně neuvědomují. Není proto žádným překvapením, že se český akciový trh aktuálně chová jinak než mnohé přední světové akciové trhy.
Celý článek
  Jak jsme informovali už dříve geopolitická situace a rychle se blížící francouzské volby způsobují na akciových trzích stále větší rozkolísanost. Ta už dokonce postihla i doposud poměrně volatilně klidné americké trhy. Potvrzuje se také, že události minulého týdne a jejich další gradace ovlivňují i tento týden. Událostmi není ochuzen ani tuzemský akciový trh. Moneta se včera naposledy obchodovala s nárokem na dividendu a totéž dnes čeká Komerční banku a brzy také Philip Morris ČR. Je tedy co sledovat. Doma i v zahraničí. Tam se otevírá sezóna firemních výsledků 1Q 2017 a zajímavé budou už zítra banky. Mohou leccos napovědět.
Celý článek
Globální investoři jsou nervózní kvůli geopolitickému napětí. Události tohoto týdne totiž jsou a budou poznamenány událostmi týdne minulého. Připravují se také na start prvních výsledkových reportů roku 2017. Zůstaňme dnes proto doma. Na tuzemském akciovém trhu je leccos zajímavého. Především zítřejším ex-date Monety startuje tuzemská dividendová sezóna za rok 2016. Ex-dividend date je den, kdy  může vlastník své akcie prodat aniž by ztratil nárok na dividendu. Z pohledu kupujícího je zase ex-date prvním dnem, kdy již kupující nemá nárok na dividendu. Nic nového, ale opakování je matkou moudrosti.
Celý článek
Události nastávajícího týdne budou poznamenány událostmi týdne minulého. Ještě nedávno jsme psali, že se globální obchodování vrátilo do rutinní fáze a už je zase všechno jinak.  Americký útok na Sýrii na pozadí navázání skvělého přátelství mezi americkým a čínským prezidentem a světová odezva na tento útok. Stačí sledovat titulky médií. Asad se Trumpa nelekl, na město zasažené chemickým útokem posílá další letadla nebo Pro KLDR je americký úder v Sýrii ospravedlněním vlastního jaderného programu. Stockholm,  nejnověji Oslo...A co ruská odezva? Nebo je to jen kalení vody? ... Stačí?
Celý článek
Dnes si k poslední glose týdne vypůjčíme slova ze včerejší diskuze ke glosám: "No přijde Vám normální, že kurz KB jde proti proudu bankovních titulů a ČEZ se obchoduje den co den se stejným scénářem, nereagujícím na nic - ať už je to růst cen elektřiny, globální růst kurzu akcií utilit, cyklón v Austrálii a uhlí...zkrátka tak, jak kurz ČEZ ještě donedávna logicky reagoval?" Vysvětlují chování v postfaktické společnosti, které jsme glosovali ve středu. Predikovat cokoli v postfaktické společnosti je skoro nemožné. Predikce by se měla shodovat s fakty, ta ale čtenáři "berou" jen pokud se shodují s jejich názory.
Celý článek
Globální obchodování se na počátku 2Q 2017 dostalo do rutinní fáze. Karty jsou rozdány, kvality jednotlivých hráčů také vykrystalizovaly a tak už je možné zase sledovat vlastní akciovou hru. Ta je v tuto chvíli ovlivněna dvěma faktory. (1) Názorem FED po zveřejnění zápisu z jednání FOMC, na kterém došlo ke zvýšení úroků v USA a (2) jednáním mezi prezidenty USA a Číny. Zápis naznačil, že FED si není s ohledem na ekonomické plány Donalda Trumpa budoucím vývojem inflace a ekonomického růstu jistý. Měnový výbor naznačil, že další zvyšování sazeb bude "postupné". Zvýší FED letos úroky třikrát? Převezme Čína iniciativu v Asii?
Celý článek
 Predikovat cokoli v postfaktické společnosti je velmi obtížné. Predikce by se měla shodovat s fakty, ta ale čtenáři "berou" jen pokud se shodují s jejich názory. Vysvětlovat, že některé zdroje informací jsou mírně řečeno OUT nemá smysl, protože fakta budou stejně zpochybněna. A situace je ještě zamotanější. Postfaktická společnost se neumí shodnout ani na těch "fake news" faktech. A přidá-li se neochota přiznat chybu pak "dokonáno jest". Postfaktický přístup k věci ale i své pozitivní stránky. Můžeme se v klidu věnovat závěrům svého vlastního rozumu. Ten nám je často jediným jasně zářícím majákem v moři oněch "fake news".
Celý článek
Akciové trhy v USA a v Evropě jdou víc a víc svými vlastními cestami. Velmi důležitou roli v tomto procesu hrají centrální banky. FED nejspíš bude ještě letos zvedat úroky. Ekonomický růst v USA mu dovoluje srovnat je tak, aby oživení nepodkopaly a vše se postupně vrátilo tam kam patří. ECB se chová jinak. Je příliš opatrná. Za všechno ale nemůže. Často jsou jí házeny i klacky pod nohy. FEDu se trhy snaží podvědomě pomoci. ECB ne. Její nerozhodnost a nejistota otupuje důvěru ve správnost postupu ECB. Pouhé kopírování FED nestačí. Evropské problémy ale nemají kořeny v ECB. Rozhodující je především nejistota dalšího směřování EU
Celý článek
Akciové trhy se po všech změnách z počátku roku 2017 vracejí ke standardnímu chování. Především k makrům a firemním výsledkům. Proto teď není důležité, že americké akciové indexy v pátek mírně klesly. Zisky za celý uplynulý týden ubránily. Nicméně za březen Dow a S&P 500 oslabily. Nasdaq naopak přidal. Cekově tak byl 1Q 2017, především díky Trump rally a pozitivním očekáváním v USA úspěšný. Vstupem do 2Q 2017 se už ale trhy vrátí do rutinního režimu. Ten může být koncem dubna ovlivněn volbami ve Francii. Vše ovšem může být i jinak. Podle některých ekonomů prý americká ekonomika míří v následujících 2 letech do recese.
Celý článek
Akciové trhy, především ty americké, se po všech změnách z počátku roku 2017 uklidnily. Ve čtvrtek pomohla i zpráva, podle které ekonomika USA rostla ve 4Q 2016 mírně nad předběžným odhadem. Do hry se teď dostávají blížící se firemní zprávy o hospodaření. I proto jsou trhy vcelku klidné. S nadějemi se například čeká na firemní výsledky za 1Q 2017. Převládají pozitivní očekávání a americkým akciím investoři věří nejvíc za několik posledních let,. Investoři dál sází na Trumpovu očekávanou deregulaci. Jiné to ale může být v Evropě. USA se už jasně distancují a Evropa sama neví kudy kam. Nůžky se rozevírají stále víc a víc.
Celý článek
Akciových trhů se ve středu oficiálně ohlášený brexit příliš nedotkl. To je důležitá zpráva a směrem k Evropě až alarmující. Přestává být Evropa pro globální akciové trhy zajímavá? V minulosti, od EHS až po dnešní EU, byla Evropa vnímána jako nová forma sdíleného snu o propojení evropských zemí za účelem ukončení válek na evropském kontinentu a dosažení stability a prosperity. Od 90tých let ale byla, i s velkým přispěním Česka, čím dál víc přeměňována v jakýsi obchodní spolek či asociaci. Původní smysl EHS, potažmo EU se vytratil a dnes sklízíme ovoce onoho vytrácení. Nelze se tedy divit, že Evropa už akciové trhy tolik nezajímá. Proč by měla?
Celý článek
A je to tady. Dnes odpoledne spustí britská premiérka článek 50 LS o odchodu Velké Británie z EU. Ovlivní tak nejspíš evropské akciové trhy na celý rok 2017 a možná i déle. Také Donald Trump ruší v USA po svém předchůdci, zatím spíš s malým úspěchem, vše co se dá. Evropa se dnes vydá stejnou cestou. Cestou rušení a chaosu. Akciové trhy ale milují klid, řád a pořádek. Můžeme tedy očekávat v příštích týdnech a měsících vysokou volatilitu a nejistotu. Zvlášť, když destrukce EU může po volbách ve Francii a na podzim i v Německu pokračovat. Musíme být "od teď" připraveni na všechno. Držme se proto akcií se silnou vnitřní hodnotou.
Celý článek
Kdo by ještě před nedávnem čekal, že americká zdravotní reforma ovlivní akciové trhy? A je to tu. Americké akcie zaznamenaly v sérii poosmé za sebou nejdelší sešup za téměř šest let. Žádný strom neroste do nebe. Co teď bude dál? Investoři se snaží odhadnout, jaký dopad bude mít páteční Trumpův neúspěch při prosazování zdravotnické reformy na další vývoj na akciové trhy, ale především na motor jeho akciové rally - "fenomenální" daňovou reformu. Doma v Česku ale máme jiné starosti. Hitem se stávají dividendy. Den po sobě, 12. a 13.4., mají svůj ex-date Moneta a Komerční banka. Kterou z obou předních tuzemských bank upřednostníme?
Celý článek
Vraťme se v nejbližších týdnech ke kořenům. Na akciovém trhu jsou ve hře dva hlavní faktory: spekulace na ceny akcií a dividendy. Obojí je aktuální. Spekulace vycházejí z celosvětové situace, ale především z dění v USA. Prezident byl nucen stáhnout návrh na zrušení Obamacare. Byla považována za první velký test schopnosti Donalda Trumpa prosazovat svou politiku v Kongresu USA. Je schopen prosadit slibovanou "fenomenální" daňovou reformu, která hnala akcie vzhůru? Dividendy začínají být aktuální na tuzemském akciovém trhu. Den po sobě, 12. a 13.4., mají svůj ex-date Moneta a Komerční banka. Který z obou výrazných tuzemských titulů upřednostníme?
Celý článek
V posledních dnech jsme v rychlém sledu za sebou natočili jedno plus dvě videa. Brzy po oficiálním spuštění článku 50 LS o vystoupení Velké Británie z EU příští týden natočíme čtvrté. Jejich cílem je informovat naše návštěvníky o širších geopolitických i osobnostních souvislostech, které ovlivňují především americké, ale s nimi o globální akciové trhy. Jen tak si totiž může drobný investor udělat jasnější představu kam směřovat své investiční aktivity v příštích týdnech. Klíčovou roli v těchto dnech sehrává schvalování reformy zdravotní péče v USA. Je považována za první velký test schopnosti Donalda Trumpa prosazovat svou politiku v Kongresu.
Celý článek
 Ve středečním videu jsme se pokusili vysvětlit proč a v čem teď budou akciové trhy jiné než dosud. Donald Trump a americké trhy nemohou do nekonečna mlátit prázdnou slámu a i Evropa se musí konečně rozhodnout kudy dál. Dosavadní fungování EU není možné. Kompasem se jí musí stát přísný a zdravý rozum. Emotivní pravda mas nemá na akciových trzích co pohledávat. Poslední vývoj tyto úvahy potvrzuje. Úterý bylo pro americké akcie nejhorším dnem od zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Investory už doopravdy a vážně trápí vývoj zdravotnictví, odkládání daňového baličku, byl iniciátorem Trump rally, a připravovaný státní rozpočet 2018.
Celý článek
Euforie z Donalda Trumpa pomalu vyprchává. Skvělé zítřky jsou přece jenom něco jiného než skvělá realita. Například "hraniční" daň, jakási forma dovozního cla zapůsobila.na spotřebitelský sektor negativně. Má být přitom součástí jakéhosi Trumpova daňového balíčku. A právě ten byl a asi ještě i je jedním z důvodů zpevňování akcií. Ukazuje se ale, že bude muset nejprve řešit citlivou reformu zdravotnictví a to může podporu ekonomiky zdržet. V té souvislosti se v USA také hledá odpověď jak moc se prezident zamotá do sporů s Kongresem. Akciové trhy ale čekají opatření na podporu ekonomiky a ne na boj s Kongresem. Proto v úterý ztrácely. Zejména akcie bank.
Celý článek
 Globální akciové trhy dostaly nový pevný bod ve vesmíru. Je jím 29. březen, kdy Velká Británie podle článku 50 LS oficiálně oznámí představitelům unie, že vystupuje z EU. Všichni si oddychnou. Ne proto, že by to bylo dobře nebo špatně, ale proto, že bude jasno. Ostatně v návaznosti na tuto zprávu už  reagují i kapitálové trhy. Na jedné straně poklidné obchodování, například to včerejší, na druhé pokračující vzepětí optimismu, viz například názor Warrena Buffetta na facebooku. S ohledem na dlouhý seznam aktuálních rizik je to trochu až s podivem. Z čeho pramení taková euforie? Vychází z až iracionální víry v zázračné schopnosti nové americké vlády, potažmo Donalda Trumpa?
Celý článek
Nic nového neříkající Donald Trump, poslední zasedání FED, mírně optimističtější Evropa a s rozpaky přijaté setkání Merkelová-Trump. To jsou hlavní faktory, které budou ovlivňovat globální akciové trhy do prezidentských voleb ve Francii. Mohou přispět k mírnému růstu evropských trzhů. Tuzemský akciový trh bude vedle globálních faktorů ovlivňován ještě specifickými faktory souvisejícími s ukončováním intervencí ČNB směrem k české koruně. Může vést, ale nemusí, to bude záležet na intenzitě onoho exitu, k přelévání finančních prostředků z akciového na dluhopisový trh. Zatím očekávejme "volatilní stabilizaci" tuzemského trhu.
Celý článek
 Máme za sebou událostmi nabitou středu a prvním obchodováním po ní na ni reagující čtvrtek. Co se tedy stalo? (1) FED potvrdil, že se USA daří. (2) Volby v Nizozemí zase naznačily, že by se Evropa nemusela nutně propadnout do populistického chaosu. To jsou samozřejmě pro globální akciové trhy dobré zprávy. Dnes je pátek, takže lze očekávat určité uklidnění. To ostatně už signalizovaly trhy v USA. Americké akcie ve čtvrtek po středečním výrazném vzestupu mírně oslabily. Částečně kvůli vybírání krátkých zisků z předešlého růstu a částečně kvůli poklesu akcií firem ze sektoru zdravotnictví, protože Donald Trump hodlá v této oblasti dost výrazně škrtat.
Celý článek
 Středeční "úrokové" rozhodnutí FED nepřineslo nic neočekávaného a potvrdilo očekávané. Zajímavější byly nizozemské parlamentní volby. Roztočily evropský volební kolotoč. Čeká se sice ještě na francouzské a na podzim i německé volby, nicméně včera Nizozemci prokázali, že nejsou bludnými Holanďany. Naopak. Mají po všech těch brexitech a prezidentských volbách v USA jasno. Jako ostřílení mořeplavci a dobří obchodníci prokázali, že lepší než populisticky BOŘIT je kreativně TVOŘIT. Vědí, že nulová tolerance je jen populistická fráze, která nikam nevede. Holandská volba evropský akciový trh z dlouhodobějšího pohledu posílí
Celý článek
Pověrčiví už našli svou svou událost v úterý ve sněhové bouři, která odložila cestu německé kancléřky do Bílého domu. Nizozemci svou příležitost najdou za pár hodin ve volebních místnostech a investoři ji najdou večer po zveřejnění rozhodnutí FED o dalším osudu úrokových sazeb v USA. Čeká nás den nabitý událostmi. A svou malou událost jsme přidali i v DOWER-D. Na ostro spouštíme investiční aplikaci DOWEstoR. Pod slupkou zdánlivého klidu panuje napětí i v Praze. Ne nadarmo už delší dobu doporučujeme sledovat intradenní vývoj ceny akcií ČEZ. Vypovídá o tom, že i tuzemský akciový trh pod pokličkou kvasí. Především díky tuzemské dividendové sezóně.
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  pinterest 

Grafy Graf dne

Unipetrol - BB, SAR, MACD
Unipetrol před dividendou dál klesá. Proč? Index PX zůstává nad 200DMA!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií
(zadáno: 14.5.2017)
Návod
Název akcie Cena k:
30.06.2017
CETV/CME 103.00
ČEZ 461.44
ERSTE BANK 816.78
FORTUNA 104.00
KOFOLA ČS 386.40
KB 951.13
MONETA 81.79
O2 261.14
PEGAS 916.20
PHILIP MORRIS 13240.00
UNIPETROL 274.00
VIG 600.67
Celkem se hlasovalo: 10x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Dne 14.5.2017 byla aktualizována aplikace DOWEstoR  k cílovému datu 30.6.2017!!!
 
Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

květen 2017
PoÚtStČtSoNe
2
3
4
5
6
7
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
24
25
27
28
31
 
 
 
 

červen 2017
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
27
28
29
30
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Aktuálně: ovlivní vládní krize tuzemský akciový trh?


Hlasovalo : 103 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz