logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně:
  • Muskův Battery Day se blíží. Slíbí dostupné elektromobily masám?
  • České domácnosti už krizi pocítily, i když nezaměstnanost zůstává nízká!
  • Krajům se tenčí příjmy, sahají do našetřených peněz!
  • Facebook čelí dalšímu obvinění. Prý špehuje Instagram skrze kamery!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Glosy

Vývoj podle písmene K. Co to znamená?

16.09.2020 06:48
Tuzemský akciový trh v červnu a do poloviny července "akčně" stagnoval. Poté se vydal cestou pozvolna klesající stagnace. Po ní kráčí do dneška. Takový vývoj vypovídá o nedůvěře. V budoucnost, ve vývoj společnosti, k vládě. Evokuje nejednotná a často až agresivní řešení. Akciové trhy se v takových dobách vracejí k "jistotám". Jistotou "blanických rytířů" je na tuzemském trhu Philip Morris. Podle tradičního scénáře by měli po dividendách spát. Ale probouzí se a cena akcií Philip Morris roste.

Často upozorňujeme jak se trh v reakci na pandemii covid-19 mění. Včera jsme dokonce zmínili i trochu provokační názor, že pandemie směruje akciový trh správným směrem. Dnes na pilu ještě přitlačíme. Budeme jako naši předkové chodit do práce s bandaskou melty, starší ročníky ji ještě pamatují, nebo kávy (pro mladší ročníky) a kastrůlkem s obědem?

Kastrůlky s obědem zatím módní nejsou. Díky bohu. Ale ve skvělé zemi premiantů je možné všechno. Co když budeme chtít být zase v něčem nejlepší, když jsme to Německo v covidu ještě nepředběhli? Byť už je vítězství na dostřel. Ale teď však vážně.

Říkalo se, v dnešní době to už ale není IN, že samochvála smrdí a čeho je moc, toho je příliš. I s tou samochválou a haněním sousedů. Už nás ve svých zemích ani moc nechtějí. Jsme tak dobří, že bychom jim doma "kazili" jejich nízkou pracovní morálku nebo se spíš bojí, že jim do jejich zemí přineseme nákazu covidu-19, když jsme takoví "chaoti"?

Ve víkendové glose jsme zdůrazňovali, že chceme-li rozumět akciovým trhům, musíme především rozumět tomu, co se děje ve společnosti. A na to, co se děje ve společnosti reagují jako první akciové trhy. Ten náš v létě stagnoval a nyní dokonce pozvolna a "plíživě" klesá. Kastrůlky s obědem se zatím "jistotou" v reálném světě nestaly, rostoucí Philip Morris ale ano. Budiž to pro nás signálem, abychom abychom byli ostražitější.

Je dobře, že začínáme vidět věci jinak. Propady aerolinek a cestovek byly prvními dost děsivými signály. Ruku v ruce s nimi se vezla turistika, ubytovací služby, gastronomie a v rychlém sledu za nimi kultura a zábava. Nyní jsme ve fázi, kdy si už konečně uvědomujeme skutečnou hloubku problému. Pandemie vytlačila spoustu lidí z kancelářských center domů. Českou ekonomiku ovládl home office. Už není nutné mít skříně plné nových kostýmků, obleků, košilí, kravat a samozřejmě kabelek. Doma stačí "tepláky". A tak už strádají i luxusnější obchody. Strádají také.... atd., atd.

Moc ale nestrádají, alespoň zatím, lidé napojení na státní rozpočet. Ten je "bezedný". Miliarda sem, miliarda tam. Nestarejte se. Prostě to zařídíme. Možná. Berme, když dávají. Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere, že? Ale buďme ve střehu a volme další cesty hlavou. Zvlášť když si postupně uvědomujeme co je pro život doopravdy potřebné a co ne. Oddělujeme zbytné od nezbytného. Zrno od plev. Proto přichází v akciovém světě na pořad dne akcie Philip Morris. Tedy hlavně jeho dividendy. Státním dluhům/dluhopisům věříme čím dál méně. Platí přece, že kde nic není, ani smrt nebere.

Když platil zlatý standard platil i respekt před oním "kde nic není, ani smrt nebere". Po jeho zrušení dlouho platil respekt k práci, k produktivitě práce. Ale i ten po půlstoletí mizí. Přetavuje se ve víru v létající pečené holuby. Naši práci a um nahradí roboti a umělá inteligence. Krásné. Ale nechá nám ta inteligence aspoň ždibíček z toho co vytvoří? Silou si toho u ní asi moc nevybojujeme.

Lidstvu nakonec nezbude nic jiného, poté co veškerou práci deleguje na roboty a umělou inteligenci, než uchovat si alespoň kousek toho umu. Aby se mu to podařilo bude muset investovat - přemísťovat peníze z míst kde už nejsou potřeba do míst, kde výrazně chybí. Kvalitní a moudré investování bude vyžadovat celého člověka a celou jeho pracovní kapacitu. Nemusí pracovat 16 hodin denně. Může pracovat jen tři. Ale bude muset u práce myslet! Do té doby musíme vystačit jen s "jistotou" Philip Morris a šancemi Avastu. Bohužel, když stát nechce uvolnit prostor k investování do ČEZ a drží jeho cenu u dna. Státní slepice, která státu snáší zlatá vejce (a s nimi spojenou moc) a nechce se s nikým, kromě "svých", dělit.

Celosvětový hospodářský růst se nyní vyvíjí podle písmene "K". Rozděluje firmy na ty, které přináší hodnotu a na ty, které nepřináší nic. To je hlavní kritérium budoucího - a ne tak dalekého - vývoje globálních akciových trhů, které samozřejmě platí i pro tuzemský akciový trh. Přežijí akcie společností s vysokou vnitřní hodnotou. Tradiční, klasické i progresivní typu Avast. Těch druhých ale máme na tuzemském trhu, bohužel, zatím příliš málo.
 
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB,200DMA, MACD

O2 patří mezi tituly, které dokáží dělat kotrmelce!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen vybraných tuzemských akcií k 20.11.2020
(zadáno: 1.5.2020)
Návod
Název akcie Cena k:
20.11.2020
AVAST 155.50
ČEZ 563.15
ERSTE 443.46
KB 547.00
MONETA 53.00
O2 285.94
PHILIP M. 13157.14
VIG 499.50
Celkem se hlasovalo: 21x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 1.5.2020 je nastavena ke dni 20.11.2020. Predikujte!

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

září 2020
PoÚtStČtSoNe
 
1
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 

říjen 2020
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
1
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz