logo
Statisticky vyspělé či komplexní metody neposkytují nutně přesnější předpovědi než postupy jednoduší. (Nassim Nicholas Taleb)
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Daně
Blog
Ceník

Blog

INVESTIČNÍ PORADENSTVÍ

Investičnímu poradenství se věnuji víc než dvacet let. Změnilo se poradenství, změnil jsem se i já. Novodobé počátky investičního poradenství v devadesátých letech minulého století lze charakterizovat jedním slovem - předvádění. Předváděli se investiční poradci, předváděli se, respektive mlčeli, aby se neukázali být hloupými, i jejich klienti. Duch oněch slavných "devadesátých" přetrvává dodnes.


Co se mění?


Moc se toho zatím nezměnilo, ale náznaky už tady jsou. Počátkem nového století gradovaly postupy, bohužel často mylné, vyplývající z vnímání porevoluční doby v devadesátých letech. Investiční poradci v mylné představě, že posílí své renomé nabízeli klientům velké množství informací. Počínaje grafy technické analýzy, makrodaty a hospodářskými výsledky a fundamentálními analýzami konče. Také jsem si tu cestu prošel. Zprvu to fungovalo. Klienti zahlceni spoustou informací nemohli jinak, než vnímat poradce jako super renomované odborníky, kteří všude byli a všechno ví.


Ale...!


Předkládání spousty grafů, makrodat, hospodářských výsledků a fundamentálních informací se ale nakonec ukázalo být kontraproduktivní. Klienti si začali klást sice jednoduchou, vědeckým teoriím, které jim byly předkládány k věření na hony vzdálenou, ale přesto jasnou otázku: mám koupit, prodat nebo držet? Podmiňující odpovědi typu "kdyby, tak... a podívjte se na tento graf" jim přestávaly stačit. Prestiž a odbornost investičních poradců začala procházet těžkou zkouškou. Klienti se brzy začali ptát sami sebe: potřebujeme znát tolik informací? A propo: už sama podstata slova informace napovídá ledacos: složit fakta IN (do) FORMACE. Klienti si pomalu začali uvědomovat, že místo informací dostávají puzzle.

 Dnes se ukazuje, že král je nahý. Předkládání spousty informací je jen bezbřehý alibismus! Poradce spoustou informací navozuje atmosféru odbornosti a kvalitních znalostí, ale v podstatě se jen zbavuje zodpovědnosti. "Vždyť jsem vám to (spousty grafů a informací umožňují lecjaký výklad) říkal" zní obligátní odpověď, když doporučení nevyjde!


Konkrétní doporučení je mnohem obtížnější získat a ještě riskantnější je ho doporučit. Autor se musí všemi informacemi nejdříve sám prokousat, vyhodnotit je a hlavně vzít na sebe zodpovědnost. A teprve pak doporučit konkrétní postup: prodat, koupit, nedělat nic! To chce velkou odvahu, věřte, vím o čem mluvím.


Závěr


Takový je můj pohled na investiční poradenství a proto jsem také změnil při příležitosti dvacátého výroční vytvoření prvního webu Dower.cz naše investiční doporučení. Moderní investování musí repsktovat dvě zodpovědnosti. Zodpovědnost poradce, který se už neskrývá za spoustou faktů, ale umí předložit jasné a stručné doporučení koupit, prodat, držet a zodpovědnost klienta za své konečné investiční rozhodnutí, kdy, v případě chybného rozhodnutí leží váha a důsledky jeho rozhodnutí jen a jen na něm.

 

Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

Graf dne

Finanční tituly jedou v párech. Mezi Erste a VIG jsme dnes vybrali VIG!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků od 1.1.2024 do 30.4.2024)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 Moneta
4 VIG
5 ČEZ
6 Colt
Celkem se hlasovalo: 35x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme novou anketu DOWEstoR.
V listopadu 2021 jsme web Dower.cz rozšířili o oddíl Daně.

V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.
DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

duben 2024
PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
 
 
 
 
 

květen 2024
PoÚtStČtSoNe
 
 
2
4
5
6
7
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Jaký bude vývoj ceny akcií ČEZ po Rakušanově marketingovém vystoupení v Sokolově?


Hlasovalo : 520 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz