Blog
PŘEŽIJE EU A MY V NÍ? |
22.09.2023Evropská unie dospěla. Rozkošatila se a neví co si má sama se sebou počít. Hlavním problémem je budoucnost Evropy. Ji a EU čeká velmi vážné rozhodnutí. Buď přiznat neúspěch a EU "rozpustit" nebo přistoupit k ještě větší integraci. Jinak bude vliv Evropy a EU ve světě upadat. Jiná možnost neexistuje.
Ve světle velké americké a neustále rostoucích asijských ekonomik a sílícího světového Jihu nebudou mít zejména malé evropské ekonomiky v globální konkurenci žádnou velkou šanci.
EVROPSKÁ UNIE SE PROBOUZÍ
To si konečně uvědomila i samotná EU. Co ji pálí nejvíc? Stala se těžkopádným a obtížně ovladatelným kolosem, který nemá šanci rychle reagovat na změny, které současný život na planetě přináší. Analýzu si objednali ministři EU zodpovědní za fungování EU u skupiny dvanácti předních akademiků. Ti ji se skupinou expertů vypracovali a
v úterý 19.9.2023 předali oněm sedmadvaceti ministrům zodpovědným za unijní záležitosti. Lídři unie mají ještě
do konce navrhnout, jak s návrhem naložit.
PROČ KOLABUJE SVĚT, VE KTERÉM JSME ZBOHATLI? |
05.07.2023
Před více než třiceti lety jsme vstoupili do světa, ve kterém jsme chtěli žít. Podařilo se. Dnes jsme členskou zemí Evropské unie, díky které jsme zbohatli a NATO, které nám garantuje bezpečnost. A přesto jsme už zase nespokojeni. Prý proto, že kapitalismus a demokracie kolabují a Česku nejsou k ničemu. Některá vysvětlení nacházíme v textech hlavního ekonomického komentátora deníku Financial Times Martina Wolfa. Co v nich doporučuje, aby se situace zlepšila?
PŘIZNAT CHYBY
RIZIKA OPČNÍCH OBCHODŮ |
11.03.2023
Od ledna 2023 věnujeme jedno naše synergické okénko společnosti UP forum a jejímu indexu UP WORLD LNG SHIPPING INDEX, UPI. V té souvislosti často padají otázky týkající se bezpečnosti této formy investování. Použijeme hned v úvodu slova majitele firmy pana Tomáše Novotného. Největším rizikem opčních obchodů jsme my sami.
JE DOBŘE, ŽE SE O OPCÍCH A JEJICH RIZIKU MLUVÍ
Nedávno vyšla v Hospodářských novinách obdoba článku z únorového Marketwatch. Popisuje rizikové chování jednodenních opčních obchodníků. Z článku si můžeme vzít mnoho dobrého, protože popisuje reálná rizika. Je to přístup k riziku samotného obchodu, kdy ke krytí vypsaných opcí dochází až při růstu ceny podkladového aktiva. To je samozřejmě cesta do pekel a je to dáno i použitým podkladovým aktivem, kterým je podle článku index S&P 500. I levnější ETF SPY má cenu kolem 388 dolarů za podíl, takže při vynásobení stem jde o velkou sumu.
NÁVRATY KE KOŘENŮM! |
16.01.2023Milujeme setkávání s našimi klienty. Většinou drobnými investory. Jsou velmi poučná. Pro nás možná poučnější než pro naše klienty. V pátek 13.1.2023 jsme se sešli s klienty v Kroměříži. Řeč se vedla především o tom, jak si myslíme, že si rozumíme a přitom si často nerozumíme. My o voze, oni o koze. Zasmáli jsme se, když jsem vzpomněl historku starou bezmála třicet let. Vysvětloval jsem posluchačům problematiku opcí. Jeden z nich se mnou nadšeně souhlasil. Jsem pro, znám se dobře s řadou starostů. Pokud si přesně nerozumíme může docházet až k fatálním chybám a nedorozuměním. Stejně jako mezi politiky a jejich voliči.
PŘEJI NÁM VŠEM ZDRAVÉ A KVALITNÍ KONKURENČNÍ PROSTŘEDÍ |
07.01.2023Od nepaměti platí co je kritické a negativní přitahuje čtenáře a zvyšuje čtenost. Toho se většinově drží každý novinář i nezávislý odborník. Ale také platí čeho je moc, toho je příliš. Zvlášť, když některé požadavky "tahají za vlasy" a sliby se míjí s kompetencemi. To zase dobře zná a ví každý volič. Není na škodu si teď po Novém roce a před prezidentskými volbami obě tyto skutečnosti, ale dnes už i časem nabyté praktické zkušenosti připomenout.
CHYBÍ NÁM POLITICI TYPU JFK! |
24.08.2022Píší nám klienti. Jsou samozřejmě rádi, že máme naše hlavní texty a myšlenky důsledně a bez výjimek "zamknuté". Na druhé straně ale považují za vhodné, abychom s nimi seznamovali i širší veřejnost. Babo raď! Naše texty určitě zůstanou v převážném rozsahu zamknuté. Pokusíme se však některá témata zevšeobecnit a "odemknout". Vrátíme se především k otevřeným blogům a možná otevřeme i některé glosy. Vždy ale jen na všeobecné bázi. Dnes nabízíme první ukázku, jak si to představujeme.
UČME SE ZE ZKUŠENOSTÍ I CHYB! |
13.09.2021Není žádným překvapením, že z vlastních zkušeností a chyb se poučíme nejvíce. Přesto neučme se jen z vlastních chyb. Učme se i ze zkušeností a chyb jiných. Tady je několik našich vlastních.
Zkušenost 1
- Obecně se doporučuje rozložit v portfoliích finanční síly rovnoměrně, viz obecná teorie o portfoliích. Doporučuje se také rozložit finanční síly rovnoměrně mezi dividendové a spekulativní tituly, s důrazem na dividendové tituly, jakými jsou například banky, ČEZ a Philip Morris ČR. Držet, nic nedělat a inkasovat dividendy.
- Pozor! Dobrá strategie, ale nesmí přijít covid-19 a musíme mít v držení poměrně hodně akcií vybraných titulů. To ovšem s možnostmi drobných investorů moc neladí. Drobným investorům takový postup moc nic nepřináší. Doporučujeme malým investorům jiný postup.
NOVÝ POHLED NA RIZIKO |
24.05.2021Na tuzemském akciovém trhu jsme od února/března 2021 svědky zajímavého vývoje. Lze v něm vystopovat odezvu na události ze zimy/jara 2021. GameStop, Revolut a Robinhood. Index PX, kterým vývoj tuzemského trhu měříme od jara v podstatě trvale rostl/roste. Netáhly/netáhnou ho ovšem konkrétní "koně", ale celé "stádo", ve kterém hrají silnou roli i "poníci". Kofola a O2. Takové malé tuzemské "GameStopy". Na první zběžný pohled pohodový dlouhodobý růst. Při hlubším pohledu změna investičního myšlení, nástrojů a postupů. Stokrát si můžeme opakovat, že pokles cen akcií způsobují obavy z inflace a vyšších úrokových sazeb. Ty už ale není podstatné. Podstatná je změna investičního myšlení, nástrojů a postupů.
MNĚ JE TO JEDNO! |
17.03.2021Často v poslední době slýchávám MNĚ JE TO JEDNO!. A to mně vůbec není jedno, protože nezájem je živnou půdou pro mnohá šibalstva. A to mně opravdu vůbec jedno není. Jsou to slova odevzdanosti a strachu.
My Češi máme od nepaměti stále z něčeho strach a pořád nám někdo ubližuje. Za první republiky svitla naděje, netrvala však dlouho a od německé okupace se bojíme tak nějak permanentně a k někomu se pořád, protože si nevěříme, přimykáme. Tu k SSSR, tu k USA a znovu k Rusku. Nemáme štěstí ani na schopné politiky. Spíš nás vedou ti všeho schopní. Cíl a smysl strašení byl a je po celá staletí stejný. Vystrašený člověk je povolnější a snáz ovladatelný!
KOMU JE VŠECHNO JEDNO?
Častěji a silněji se ke strategii "mně je to jedno" přimykají lidé starší, kteří svůj "pracovní aktivní" život prožili v ovzduší technokratického vládnutí soudruha podnikového ředitele, familiérně "podnikového". Byl hodně populární v normalizační době po srpnu 1968. Andrej Babiš je těmito našimi spoluobčany vnímán jako "náš podnikový".
DEMOKRACIE V POSTIDEOLOGICKÉ DOBĚ |
26.12.2020Demokracie. Co to vlastně je? Deklarovaná vláda lidu? Forma vlády v níž o výkonu státní moci rozhoduje mínění většiny k volbám oprávněných občanů? Uplatňují občané své mínění v demokratickém státě prostřednictvím ústavy? Opravdu to tak všechno je? Mnozí nevěří. Odložme šedivou teorii a věnujme se zelenému stromu života.
DEMOKRACIE, IDEOLOGIE, OLIGARCHOVÉ
Ještě v nedávné minulosti byla demokracie, vědomě i nevědomě, spojována s tou či onou ideologií. Konzervativci vinili/viní z rozpadu tradičních hodnot (co to je?) a tradiční rodiny liberální levici a univerzity. Ve skutečnosti jsou ale politika i akademická komunita/sféra daleko za televizí a částečně i filmem. Televizi či filmu však ovlivňování vyčítat nelze. Jde především o vliv oligarchů na politiku a demokracii. Včetně zastírání kriminálních aktivit. Přesto oligarchy a s nimi všudypřítomnou korupci volí lidé dál. Znamená to, že demokracie už neexistuje?
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA, NEBO NE? |
08.11.2020V nedělní glose dne 8.11.2020 "Mysleme dál než na Mikuláše!" jsme věnovali pozornost restartu ekonomiky do 21. století. Přepnutí se z analogových do digitálních ekonomik. V Česku pořád kraluje "ekonomická diplomacie" a megalomanie. Atomové reaktory, kanál Odra Dunaj a podobné megaprojekty. Uniká nám, že nad hrubou silou vítězí rozum a technologie.
21. STOLETÍ
Srdcem světa ve 21. století jsou a budou
čipy a jejich základem
polovodiče. Aby se nám podařilo se do digitální ekonomiky, která ovládne naše století přepnout
potřebujeme chytré lidi. Ano, řídit ovčany slepými politickými slogany a politickým marketingem je samozřejmě snazší a politicky zajímavé. Pokud se ovšem budeme touto "strategií" řídit, řítíme se jako národ rychle do záhuby.
COVID-19 A MY |
18.10.2020Pandemie covid-19 zasáhla celý svět. To je svým způsobem dobrá zpráva. Ze dvou důvodů. (1) Ukáže se v plné nahotě, které země se s důsledky epidemie vypořádají rychleji a lépe a které ne a (2) ukáže se zda se potvrdí odvěká lidská zkušenost, podle které katastrofy přinášejí vedle značných škod také pokrok a nový skok lidstva vpřed.
MILENIÁLOVÍ AKCIOVÍ DŮCHODCI |
08.08.2019Nedávno jsme se v sérii článků napsaných pro portál Kurzy.cz věnovali akciím ČEZ. Ze seriálu vyplynulo i jedno velmi zajímavé a aktuálně i důležité téma. "Reforma, nebo spíš nereforma, důchodů".
Mimo jiné jsme v seriálu napsali: Neřešíme budoucnost, byť se pořád a pořád dokola odvoláváme na naše děti a vnuky. Vymýšlíme nesmysly. Lpíme na starých postupech. Léta a léta v řadě důchodových komisí řešíme pořád dokola "reformu důchodů" aniž bychom cokoli vyřešili. Přitom by celou důchodovou reformu "na startu" ustál ČEZ a jeho dividendy. Stačí si jen vzít do ruky tužku a kalkulačku a trochu počítat. Že to není možné?
Dvakrát danit dividendy, nejdříve ve firmě ze zisku a pak ještě jednou investorům z dividendy, to možné je? Nelpěme pořád hloupě na reformách důchodových systémů. Vytvářejme podmínky, aby se každý člověk ve svobodné společnosti mohl o sebe postarat sám. Jak?
AKCIOVÉ PODNIKÁNÍ - HISTORIE, SOUČASNOST A BUDOUCNOST! |
28.09.2018Historie akciového podnikání sahá hluboko do minulosti. Často se spojuje se jménem Východoindické akciové společnosti i když to je vlastně název několika evropských historických společností, které měly od svých vlád veliká privilegia, zejména monopol na obchod v Asii a především pak v Indii počínaje v roce 1600 britskou Východoindickou společností a konče v roce 1731 švédskou Východoindickou společností. Činnost společnosti byla oficiálně rozpuštěna dne 1. ledna 1874.
My se ale držme tzv. Canal Manie v Anglii, která vypukla po roce 1793. Půdu pro ni připravilo vítězství anglického liberalismu a fakticky byla vyvolána převratnými vynálezy té doby. Mezi nimi dominoval parní stroj a velký pokrok v dopravě surovin. Nicméně na počátku revolučních změn v dopravě nestála železnice, ale stavba průplavů.
CO ZE ZKUŠENOSTÍ VYTĚŽILO AKCIOVÉ PODNIKÁNÍ?
První velmi cenné poznatky, které, byť prošly tvrdou zkouškou, platí dodnes:
PRŮNIK PROGRAMŮ NENÍ DŮVĚRA |
25.02.2018Vidím ve 21. století tři hlavní problémy, které se velmi osobně, ať chceme nebo ne, týkají i nás. (1) Nezvládnutou ekologii, nedostatkem pitné vody v některých oblastech počínaje a nezvládnutelným suchem a povodněmi konče. Mohou vést k nezastavitelné migraci. (2) Nezvládnutí volného času, ke kterému se neřízenou honbou za vyšší produktivitou práce ženeme dobrovolně sami a (3) a nezvládnutým rozdělováním zisků a peněz ze společné práce. Na začátku tohoto problému je/bude zlost z nespravedlnosti a na konci násilí, terorismus a další migrace. Zavírat oči nikam nepovede.
CHYBNÉ ZÁVĚRY
Nezvládnutí rozdělování zisků je podle mého soudu jedním z největších problémů. Levice problém řeší rozdáváním všeho všem, ale protože už existuje více než stoletá zkušenost s touto praktikou, berou jedni rozdávání peněz jako "samozřejmost" a druzí si jen kriticky a uštěpačně všímají co ze slibů nebylo splněno a levici po celém světě vystavují v posledních letech ve volbách tvrdý a nespravedlivý účet.
Pravice sice postupuje po desítky let opačně, ale dopouští se stejné chyby jako levice. Káže vodu a pije víno. A lidé to už vědí. Navíc oba tábory vyvodily z vývoje společnosti v podstatě stejný a chybný závěr: NÁVRAT KE KOŘENŮM. Chyba, obrovská chyba. Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Chybu využila protestní hnutí a strany. Nějakými politickými programy si moc hlavu nelámou. Dobře vědí své. Programy už voliči dávno nečtou.
POLITIKA INVESTICEMI NEPOLÍBENÁ |
07.01.2018Mainstream je špatně. Vyjádřili se tak v posledních parlamentních volbách voliči. Masívně podporování nepolitiky. Nesouhlasím, ale beru na vědomí. Jak by asi u voleb dopadl Henry Ford se svým mainstreamovým myšlením "auto do každé rodiny"? Proč se lidé nevrátili k pěšímu či kočárovému cestování?
POLITIKA
Levice rozmazluje voliče kdovíjakými podporami a dotacemi, aby ti se jí nakonec u voleb vysmáli. Pravice přirovnává státní rozpočet, samozřejmě vyrovnaný, k hospodaření domácností. Také hloupost! Proč domácnostem seniorů banky nepůjčí ani halíř a "mnohaletým" státům půjčky a dluhopisy jen frčí? A nepolitici? Důchodci a studenti budou jezdit vlakem zadarmo, nacionalisté dostanou referenda... Všechno všem a vlastně nikomu nic. A přesto s tímto "programem" vítězí!
VYŠŠÍ PRODUKTIVITA PRÁCE
Panebože proč? Aby bylo víc na kabelky a dobré pití pro šéfy a šéfky všelijakých zbytečných kabinetů? A trafiky pro vysloužilé politiky? A co s volným časem? Jenom chléb a hry a bude pokoj? Nebude. Pokud ale lidem nabídneme kvalitní vzdělání a získání profesních zručností začnou myslet. Br, bože chraň nás a opatruj, aby mysleli.
SLIBY A FRÁZE
Nic není zadarmo. Ať se jedná o nekonečné levicové podpory a solidaritu anebo o vyrovnaný státní rozpočet. Á propos vyrovnaný rozpočet. Je to s ním jako s produktivitou práce. Pokud si kdokoliv - stát, firma nebo jednotlivec - půjčí například na 8% úrok a jeho projekt seriózně, tedy ne jen na papíře, generuje zisk 16%, tak investice přinese, čistá ruka, 8%! Samozřejmě, odmyslíme-li daně, ale to už jsou jen kupecké počty. V takovém módu lze fungovat donekonečna. A mnohé subjekty a státy, viz USA, tak opravdu desítky let skutečně fungují.
Jistě, když se korumpuje, krade (všichni tady kradou, jak jsme byli v ne tak dávné minulosti poučeni), tak to tak spolehlivě nefunguje, ale přežívat i v tomto módu lze.
KOHO VOLIT? NEBO NEVOLIT? |
21.09.2017Nevolit je prý špatně. Není. Nemám-li koho volit, to je můj případ, pak svým ne-hlasem dávám příležitost každé vítězné straně. A v programu každé strany aspoň kousek něčeho dobrého snad je. Až takový skeptik ještě nejsem.
NABÍDKY
Tihle nabízejí dotace, příspěvky a pomoc všeho druhu všem, tihle zase nižší daně, tihle přidají důchodcům, tamti zase matkám samoživitelkám, tihle povedou zemi jako firmu a omezí žvanění v parlamentu, jiní nevidí nic než národ, bojovníci se ozbrojí a vyženou cizáky, hr na ně! Zajímavé je, že mnohé strany už měly příležitost dané sliby naplnit a žádná z nich tak dosud neučinila.
PROČ?
Především proto, že kromě populismu nemá žádná strana ucelenou vizi a představu co pro lidi udělat, byť se každá dušuje, že právě ona to ví nejlépe.
STAREJME SE |
24.07.2017S potěšením jsme v DOWER-D zaznamenali zájem stále mladších a mladších ročníků o to, co s nimi finančně bude ve starším věku. To je dobrá zpráva. Odpovědi, kterých se jim však dostává už tak dobré a především jednoznačné nejsou.
DŮCHODY (NE)BUDOU
Český důchodový systém je podle nejnovější vládní studie do budoucna udržitelný a jeho zásadní velká reforma není nutná. Tolik autoři studie, kterou připravili ekonomové blízcí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Nicméně jeho ministr financí vidí věci jinak. Podle Ivana Pilného je důchodový systém neudržitelný a lidé si na penzi musí šetřit sami, jinak musí počítat s tím, že budou pracovat až do smrti. Takže co s tím?
SÍLA SLOVA |
24.05.2017Ten si ho ale vychutnal, už je úplně out! To je darmožrout a zneužívač sociálních dávek! Poté co mluvčí vyřkne podobná "chlapácká" slova bývá skálopevně přesvědčený o své důležitosti. Je prostě chlapák. Omyl, není. To jen "PR atmosféra" ho, a spolu s ním někdy i nás, přesvědčila o jeho výjimečnosti. Všechno je ale úplně jinak.
DEMISE NEDEMISE VLÁDY
Ještě donedávna se hodně mluvilo o odvolání - neodvolání ministra, o demisi - nedemisi vlády a o novém odvolání ministra. Fascinovaly mne reakce lidí, kteří by měli věcem rozumět a mnohých z nich se i přímo týkaly.
ŽIVOT V POSTFAKTICKÉ SPOLEČNOSTI |
05.04.2017Starší generace byly zvyklé oddělovat fakta od názorů. Možná proto, že měly povinnou maturitu z matematiky a matematice vůbec byla věnována větší pozornost. Nešlo přitom ani tak o tu matematiku, ale o logické myšlení, ke kterému matematika vychovává. Teď je tomu jinak. Proč si lámat hlavu fakty, když je tak pohodlné a nenáročné mít po ruce vlastní "bezpracný" názor. Nebo jinak, říkat co mně právě slina na jazyk přinese,
DISKUZE V POSTFAKTICKÉ SPOLEČNOSTI
Podobně vypadá i diskuze. Po záměně faktů s názorem "berou" diskutující za svá jen ta fakta, která se shodují s jejich názory. Všechno ostatní jsou "fake news". To to hned jinak zní, když je to anglicky, že? Vysvětlovat, že některé zdroje informací jsou úplně mimo, tedy OUT, nemá, když "fakta" nejsou shodná s názory diskutujícího, smysl. Stejně budou vždy zpochybněna. A přidá-li se neochota přiznat chybu, která je lidem vlastní, pak "dokonáno jest".
MATURITA Z MATEMATIKY |
23.02.2017Aby bylo jasno hned od počátku. Jsem zastáncem maturity z matematiky. Kdyby bylo na mně učil bych děti číst, psát, počítat a latinu. Je nejlepším základem pro výuku jazyků. A cizím jazykům se malé země jako je Česko nevyhnou. V pozdějším věku bych přidal mariáš. Naučí nás nejen správně hodnotit naše i cizí pozice, ale naučí nás i odvaze. Jít po vyhodnocení situace mé a mého spoluhráče či oponenta do toho nebo ne? Hlavně nás ale poučí o nás samých. Víme jací jsme doopravdy a jakou máme mentální sílu?
ALTERNATIVNÍ FAKTA
Mé generace to měly snazší. Dvě a dvě byly čtyři. Nynější generace to tak snadné jako my nemají. Pokud si někdo myslí, že dvě a dvě jsou čtyři celé tři, je to jeho názor a my mu ho nemůžeme a dokonce ani nesmíme upírat. Děsím se pojmu alternativní fakta.
OPTIMISMUS ZAHALENÝ SMOGEM |
15.02.2017Americké a mnohé další světové burzy hýří aktuálně optimismem. Jen pražskou burzu bohužel míjí. K ní se přes smog sluneční svit ještě neprodral.
SÁZKA NA OPTIMISMUS
Mnozí investoři aktuálně sází na optimismus. Především na větší utrácení státu/států, jak ho avizuje nový americký prezident Donald Trump. Určitou komplikací sice může být zpřísněná politika FED, ten mluví o zvyšování úrokových sazeb jen pokud budou vyšší inflační tlaky a bude se dařit trhu práce, ale to FED říká pořád a investoři, navíc nyní podpoření silou Donalda Trunpa, už na nekonečná varování moc nedají. Dobrá nálada panuje i mezi šéfy firem a na dlouhodobých minimech je i index strachu VIX.
JEHO CÍSAŘSKÉ VELIČENSTVO |
10.02.2017Možná jste, stejně jako já, už někdy postáli před katafalkem či hrobem slavného panovníka nebo docela normálního člověka jakým je každý z nás a v tiché úctě ocenili jeho život a práci. Mně se to občas přihodí v císařské kapucínské kapli ve Vídni.
František Josef I.
Zde leží jeho císařské a královské Apoštolské veličenstvo z Boží vůle císař rakouský, král český a uherský, lombardský a benátský, dalmatský, chorvatský, slavonský, haličský, vladimiřský a illyrský; král jeruzalémský; arcivévoda rakouský, velkovévoda toskánský a krakovský; vévoda lotrinský, salcburský, štyrský, korutanský, kraňský a bukovinský; velkokníže sedmihradský, markrabě moravský; vévoda horno- a dolnoslezský, modenský, parmský, piacenzský a guastalský, osvětimský a zátorský, těšínský, furlanský, dubrovnický a zadarský; okněžněný hrabě habsburský, tyrolský, kyburský, goricijský a gradišťský; kníže tridentský a brixenský; markrabě horno- a dolnolužický a istrijský; hrabě hohenembský, feldkirchský, břežnický, sonnenberský; pán terstský, kotorský a na Slovinském Krajišti; velkovojvoda srbský atd.
S láskou i zlostí na něj lidé vzpomínají. Záměrně zdůrazňuji ještě jednou LIDÉ.
???
Teď sice nestojím ani nad katafalkem nebo hrobem, ale stejně opět v němém úžasu zírám. Na dlouhý seznam. ...Poslanec, hejtman,
EVROPSKÝ SEN |
01.02.2017Ve Spojených státech amerických může uspět každý. Bez ohledu na svůj původ, víru a ostatní faktory, pokud se bude usilovně snažit. To je podstata amerického snu. Donald Trump si už svůj americký sen splnil. Mnozí mu však vyčítají, že svým chováním brání, aby si své sny mohli splnit i další. Zdůrazňují přitom právě ony hlavní atributy amerického snu. Původ a víru.
ROVNOVÁHA
PORADCI |
25.01.2017Z tisku se v těchto dnech dozvídáme o rozvodu České spořitelny a Fincentra. Podle spořitelny parazituje Fincentrum na značkách České spořitelny a podle Fincentra stojí za rozporem odveta za přechody bankéřů z České spořitelny do týmu Fincentra. My spor nerozsoudíme a ani se o to nebudeme pokoušet. Důležitější bude se poučit.
DOHÁNÍ NÁS MINULOST
Širší povědomí o poradcích, mentorech a podobných pozicích se tvořilo v 90tých letech. Všechno bylo nové a proto i lákavé. Bohužel se poradcem, mentorem či jak se všechny ony podobné pozice jmenovaly a jmenují mohl stát a často ještě i stojí kde kdo. Především prokazatelná odbornost velmi často chyběla a chybí. Omlouvám se všem, kteří svou práci dělají poctivě a s vysokou odborností. Přiznejme si ale, že jich nebylo moc. Navíc klima ve společnosti nekvalitním, ale dobře oblečeným poradcům přálo.
2017 |
11.01.2017Pan Jan Kozlík, mluvčí charty 77 v roce 1983, v rozhovoru z počátku ledna (Deník, 6.1.2017) vyslovil zajímavou myšlenku: "Ostatní - teď myslím ty, kteří si večer naladili Hlas Ameriky - se na Chartu 77 dívali, jako kdyby se zájmem sledovali zápas Sparta - Slavia. Vnímali to tak, že oni hrát nemusejí. Jenom fandí klubu." Myslím, že se toto naše chování táhne celými českými dějinami.
Diferenciace
Od 70.let minulého století dochází v celém světě ke zrychlení procesu příjmové a majetkové diferenciace (Thomas Piketty). Střední a chudší vrstvy příjmově a majetkově ztrácejí stále víc a víc a jsou na tom v podstatě stejně jako jejich předchůdci před 1. světovou válkou. 62 nejbohatších lidí světa má víc majetku než 3,5 miliardy těch nejchudších a podíl jejich práce na společném koláči si přisvojují bohatí (zpráva OXFAM). Jediné procento nejbohatších lidí světa vlastní víc majetku než zbylých 99% obyvatel planety. Nejbohatší lidé planety už všechno mají. Nezbývá jim nic jiného než investovat do politiky. (1) To ovlivní rok 2017.
VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÍ II. |
29.12.2016V blogu VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÍ jsem věnoval pozornost akciím. Teď chci napsat něco o lidech.
PARADOX
K napsání volného pokračování mého posledního, na facebooku docela úspěšného blogu mně inspirovala zpráva agentury Bloomberg. Majetek nejbohatších lidí světa letos opět vzrostl. Kromě otázky, jací že vlastně jsou ti nejúspěšnější mně zaujal i zajímavý paradox. Většina amerických miliardářů, i mnou uznávaný Warren Buffett, preferovala v letošních prezidentských volbách Hillary Clintonovou. Přesto zvítězil Donald Trump. A právě jeho vítězství přineslo - a v tom tkví ten paradox - nejbohatším Američanům, včetně vzpomínaného Warrena Buffetta, výrazný nárůst hodnoty majetku, protože nastartovalo silný růst akciového trhu.
VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÍ |
27.12.2016Konec roku bývá tradičně provázen anketami typu vítězové a poražení, kdo byl nejlepší a kdo nejhorší. Pověz mi zrcadlo kdo je nejkrásnější? Nemám ankety v lásce. Zvlášť jedná-li se o ankety mířící do investičního prostředí. Jsou o minulosti. Jako investora mne však zajímá budoucnost, co bude a ne co bylo. Jak píši ve svém facebookovém profilu: Čerpej z minulosti, ale nedej se minulostí vyčerpat.
NWR
Určitě si řada z nás ještě vzpomíná na slávu, úsměvy od ucha k uchu, drahé šaty na míru a zvonění zvoncem když na pražskou burzu vstupovaly akcie NWR. A kde jsou akcie NWR a jejich protagonisté dnes? Když bombastická PR kampaň spojená se vstupem akcií NWR na pražskou burzu slavila úspěch se nikdo neptal co za tím vším stojí, jaká je skutečná vnitřní hodnota akcií NWR? Šlo jen o pozlátko bez obsahu. A kolik už takových NWR jsme na pražské burze viděli!
PŘEDSVÁTEČNÍ ZAMYŠLENÍ |
21.12.2016Původně jsem chtěl psát na tomto místě něco jiného. Nakonec jsem ale původní záměr "šoupl" do glos. Události 51. týdne roku 2016 mne přiměly zamyslet se nad věcmi a událostmi úplně jinak.
Bylo to tak jasné
Před sto lety se Evropa nacházela v podobné situaci jako dnes. Zahálčivá a unuděná aristokracie a bohatší vrstvy už nevěděly "roupama" co by (nekoupíme v OBI) a tak si chtěly, pro zpestření nudného života, zaválčit. Do švestek prý budou doma. Mnozí uvěřili a šli s nadšením válčit. Vrátili se (spousta z nich se však už nevrátila nikdy) až za čtyři roky. Další generace, konkrétně ta německá, a ostatní státy ji to kvůli vlastnímu pohodlí dovolily, šla za dvacet let válčit znovu. Tentokrát ale ze zoufalství. Co horšího ji mohlo v bídě po Velké válce ještě čekat? Stačil jeden populista a další zničená generace předčila počtem mrtvých své předchůdce. A tak svého vůdce milovala a věřila mu.
TRUMPKONOMIKA A JEJÍ SVĚT |
15.12.2016Vše je jasné. Americká centrální banka, FED, rozhodla ve prospěch zvyšování úrokových sazeb. V příštím roce je chce zvednout hned třikrát. To by se mohlo nově zvolenému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi líbit. ALE...
Život tropí hlouposti
Ještě donedávna se Donald Trump k působení FED v americkém finančním systému i k současné jeho předsedkyni vyjadřoval dost ostře a nízké úroky kritizoval. ALE teď by se se mu nízké úroky mohly hodit. Jeho ekonomický program je postaven na masivních investicích do infrastruktury při současném snižování daní. To povede, minimálně ve střednědobém časovém horizontu, k výpadku příjmů, potažmo k růstu nové pyramidy dluhů. To jsou skutečné a vážné faktory, které ovlivní v nejbližší době hospodářský vývoj v USA a s ním i dění na akciových trzích.
INCENTIVA |
11.12.2016Incentiva - stimulační pobídky. Zamýšlím se, co lidi motivuje k přijímání investičních nápadů, horkých tipů a různých, často i velmi protichůdných doporučení. Nevědomost? Alibismus? Lenost?
Co ovlivňuje investiční chování?
Lidé o svém vlastním investičním chování málo a celkem neradi hovoří. Nemá ale smysl něco zapírat, "okecávat" nebo se vyhýbat přímé odpovědi. I když to je pro některé prý "přízemní téma" a jiní se k odpovědi ani nehlásí. Pokud by se o těchto věcech víc a otevřeněji hovořilo, ubylo by, myslím, i korupce, protože právě tajnosti podporované řečmi o udávání a bonzování korupci podporují. Nechci se ale zaplétat do hlubokomyslných úvah. Zajímají mne především motivace všech těch investičních guru, poradců, brokerů a dalších profesí, které se okolo investování točí.
BUBLINOVÉ IZOLACE |
19.11.2016Svět byl v roce 2016 dvakrát zaskočen. Brexitem a Trumpem. V obou případech se čekalo něco jiného, než co se nakonec stalo. My v Česku jsme si už svou zkušenost s tímto jevem prožili dříve. Se Zemanem. Také se čekalo něco a něco jiného se skutečně stalo. Teď mi ale nejde o politiku. Zajímají mne souvislosti s akciovými trhy, potažmo s investováním.
Zájmové skupiny
Rozpory mezi očekáváním a skutečností úzce souvisí, podle mého soudu, s fenoménem doby - sociálními sítěmi. Když jsem se s nimi seznamoval navozovalo ve mně jejich pojmenování mylný pocit chudoby či jakési blíže nedefinované pomoci. Nejspíš díky onomu použití slůvka sociální. Až později jsem pochopil pravý význam onoho pojmenování. Sdružování společně myslících a cítících lidí. Být s lidmi na jedné vlně. Někdo nám jednoduše sedí, jiný ne.
FENOMÉN DONALD TRUMP |
09.11.2016Před osmi lety přivedl
Baracka Obamu do Bílého domu příslib změny. Na první pohled viditelnou změnou byl fakt, že se stal
prvním prezidentem s černou pletí. To však bylo málo. Brzy na vlastní kůži poznal, že měnit zaběhané není snadné. Přesto mu před čtyřmi lety voliči dovolili ve změnách pokračovat.
Proč?
Ve stejném duchu vyrazila do boje o Bílý dům i
Hillary Clintonová. Chtěla být
první ženou v Bílém domě. Voličům to už ale nestačilo. Barack Obama si sice s finanční krizí, která provázela celé jeho prezidentství více či méně poradil, ale běžní Američané z úspěchu neprofitovali. A to se prezidentské kandidátce tvrdě nevyplatilo. Naopak. Zabodoval miliardář, který se celý život živil "ze svých". Nikdy nebyl politikem či vysokým státním úředníkem placeným "ze státních". Proto ho Američané vzali "za svého", byť majetkem většinu z nich vysoce překonává.
LOAJALITA VERSUS ODBORNOST |
05.11.2016Přecházel jsem po revoluci do "zlatých devadesátých" s pevnou vírou, že dvě a dvě jsou čtyři. Mýlil jsem se. Ale o tom později. Koncem roku 1989 jsem pracoval v chemičce. Vzpomínám jak jeden místní aktivista výrazně zabodoval, především u středoškolské mládeže, bonmotem chemie, z tebe blbě mi je. A většina účastníků manifestace pak odjela domů kouřícími auty. Od té doby nemám rád bonmoty.
MNOHO INFORMACÍ - ŽÁDNÉ INFORMACE |
20.10.2016Nedávno jsem se ve víkendovém zamyšlení věnoval informacím, konkrétně jejich množství. Inspiroval mně výborný článek Julie Hrstkové pod názvem "Mladí bez studu a bez hotovosti" v HN 14.-16.10.2016. Zajímal ji pohled na svět očima mladých. Ti sice konstatují, stejně jako starší generace, že i v otevřené informační společnosti bude stále co skrývat, nebude to však prostřednictvím nedostatku či zapíráním informací, ale právě naopak - přemírou informací. Uvědomují si totiž, správně a na rozdíl od starších generací, že sledovat všechno je stejně neúčinné jako všechno hlídat a skrývat.
FALEŠNÁ REALITA |
06.10.2016Od mládí miluji fyziku, matematiku a statistiku. Rád se ale dívám i na kouzelníky, jejich triky a hrátky s iluzemi. Fyzika už dávno překonala páku, kolo na hřídeli a nakloněnou rovinu, aby se rovnou vrhla na fungování mozku a studovala co je reálné a co je fikce a aby začala pochybovat o obojím. Kouzelníci zase už dávno využívají ke svým kouskům a trikům fyzikální zákony a poznatky chemie. Finanční svět potažmo akciové trhy nabízejí kouzlo a iluze obojího. Světa matematiky, statistiky i kouzel.
Nejistota z informací
Jsou paralelní světy iluzí? Je realita skutečností, fikcí nebo jen naším konkrétním světem? Vnímá mozek našich přátel, známých ale i úplně cizích lidí svět stejně jako náš mozek? Samé otazníky. Čím více informací máme, tím více námi cloumá nejistota. S finančním světem je to stejné.
TO UŽ TADY JEDNOU BYLO |
30.09.2016Mám na mysli čekání na rozhodnutí FED o úrokových sazbách. Už jednou byly trhy připravené na změnu a když nenastala, byly vlastně nakonec zklamané. Teď je situace podobná.
Změna musí přijít, ale...
Změna musí přijít, to si už uvědomují všichni. Jedni si však změnu přejí, druzí ne. A právě o tom je současný kapitálový, tedy i akciový trh. Symbióza centrálních bank a finančně silných vlastníků vedla, a v podstatě dál vede, ke snižování úrokových sazeb, někdy až do mínusů a k posilování tzv. QE. Jen tyto kroky už ale nestačí.
BREXIT, GREXIT A JINÉ BONMOTY |
25.09.2016Hned na začátku se přiznám, že nemiluji bonmoty, ale chápu, že jsou ideálními nástroji pro politiky a renomované odborníky na všechno. Kolikrát jsme v minulosti četli, že grexit už je na spadnutí a dojde k němu příští úterý, týden, do čtrnácti dnů... A nic. Ví vůbec někdo jak na tom Řecko právě teď je? Pomohly mu rady svatých a rozumem pomazaných? Takový humbuk, aby nakonec došlo k brexitu. Ale i s tím brexitem je to dnes podobné. Bude? Nebude? Našli, nenašli mí rádcové?
Bonmoty - nástroj politiků a neschopných
Myslím, že o bonmotech platí víc než o čemkoliv jiném, že čeho je moc, toho je příliš. V Česku se s bonmoty roztrhl pytel. Tak dlouho se straší vlkem, až hrozbě nikdo nevěří - a vlk se objeví! S bonmoty je to podobné. Prý výstižně a zjednodušeně vystihují situaci. Opravdu?
INVESTIČNÍ PORADENSTVÍ |
17.09.2016Investičnímu poradenství se věnuji víc než dvacet let. Změnilo se poradenství, změnil jsem se i já. Novodobé počátky investičního poradenství v devadesátých letech minulého století lze charakterizovat jedním slovem - předvádění. Předváděli se investiční poradci, předváděli se, respektive mlčeli, aby se neukázali být hloupými, i jejich klienti. Duch oněch slavných "devadesátých" přetrvává dodnes.
LEVNÉ PENÍZE |
11.09.2016Před dvaceti lety spatřil světlo světa první web Dower.cz. Od té doby pak byl třikrát aktualizován. Teď přichází na svět čtvrtá aktualizace. Ta už je ovšem tak zásadní, že lze v podstatě mluvit o novém webu. Kromě špičkového obsahového a technologického vývoje drží krok s moderními trendy i svými novým produktem "Investiční" doporučení". Jednoduchá grafická a klientsky příjemná forma doporučení pro akciový trh. Samozřejmě některé atributy dřívějších podob webu - abyste nás poznali - si ponechal, například modrý design, ale v podstatě už je úplně jiný. A nová je i sekce BLOG. Budeme v ní z nadhledu sledovat investiční svět.
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail:
dower@dower.cz