Průvodce aktuálními doporučeními Nejdříve malý dárek, eProdukt (manuál technické analýzy) ke stažení zdarma zde Otevírací heslo "dower". UKÁZKA ČÁSTI "AKTUÁLNÍ DOPORUČENÍ"
(nabízeno od října 2018) Přehled aktuálních akciových doporučení (doporučení se aktualizují průběžně 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu a 365 dní v roce tak, aby aktuálně a reálně reagovala na nové fundamentální, technické nebo jiné důležité informace) Charakteristika trhu: Podobné propady jako v posledních dnech je nejlépe nebrát až tak úplně vážně. V podobných případech jako koncem října 2018, až se situace uklidní, se trhy obvykle rychle vrací ke svým původním hodnotám! Panice zatím nepodléhají ani ratingy ke konkrétním emisím.
Vysvětlivky:
Prameny a zdroje doporučení DOWER-D:
DODATKY DODATEK 1: JAK NA TO? Vzdělávání Někdo si vystačí se svými zkušenostmi. Takové čtenáře obtěžovat nebudeme. Někomu postačí vysvětlení, jak se orientovat v našem produktu. Jiní budou požadovat více. Těm poradíme. Různými formami. Od osobní elektronické komunikace až po pořádání seminářů. Webináře "nemilujeme". Investování a finanční otázky jsou natolik "intimní záležitostí" každého z nás, aby jim byl věnován osobní přístup "z očí do očí", než aby se "scrvkly" do neosobního postoje. Preferujeme elektronickou-emailovou komunikaci. Nabízíme ovšem i výukové kursy pro skupiny, případně i jednotlivce. V těchto případech za studenty zajíždíme a garantujeme odborný výklad. Sami kursy neorganizujeme. Tento typ výuky je vhodný především pro odborné ekonomické, manažerské, živnostenské a jim podobné školy. Investiční doporučení Poslední produkt DOWER-D je v zásadě velmi jednoduchý, intuitivní a přehledný. Opustil spoustu grafů, které nabízel předcházející produkt a nabízí klientům už jenom výsledky. Ty jsou zpracovávány průběžně na základě studia celkem asi 50 indikátorů technické analýzy, dat fundamentální analýzy s přihlédnutím k osobním, více než dvacetipětiletým zkušenostem DOWER-D. V žádném případě ale nejsou nabízená doporučení absolutní a nikdo, ani DOWER-D, ani jiná poradenská firma nemůže tvrdit, že se jedná o stoprocentní platnost doporučení. Mají však pro investory vysokou vypovídací schopnost. Zodpovědnost konečného investičního rozhodnutí leží však vždy na bedrech samotného investora. Pokud poradce tvrdí něco jiného, není to pravda. DODATEK 2: JAK JE TO S DOPORUČENÍMI A TIPY? Pár základních pravidel o úspěšném investování Pokud nejsme v oboru investování zkušenými praktiky nebo profesními odborníky je vhodné používat služeb investičních poradců, burzovních analytiků, makléřských firem, obchodníků s cennými papíry a podobně. Jenže jejich rady se často i diametrálně liší. Co s tím? Především je nutné si uvědomit, že při jakémkoliv doporučení se vždy jedná spíš o možný budoucí vývoj neboli trend, a ne o jistou předpověď budoucnosti. Je proto nutné si uvědomit časovou hodnotu každého doporučení.
Každá renomovaná burzovní analytická kancelář se bojí o svou pověst. Proto nejdříve trend objeví, ověří, potom konzultuje a nakonec publikuje. Děje-li se zveřejnění v novinách a časopisech, ztrácí se další čas technickými možnostmi periodika. Tak se může stát, že v okamžiku zveřejnění investičního tipu je už "karavana pryč". Proto DOWER-D preferuje internet. Vedle výše zmiňovaných obecných rysů každého investičního tipu platí i nepsaná a zkušenostmi ověřená pravidla. Zde jsou některá z nich:
DODATEK 3: JAK ROZUMĚT ŘEČI ANALYTIKŮ?
Jazyk burzovních profesionálů bývá často velmi lstivý. Jak máme správně chápat "běžná" slova, jako například overweight, buy nebo outperformer? Jednotný klíč není. Firmy totiž používají jednak zcela odlišné výrazy pro stejný jev a jednak různou interpretaci pro stejná slova. První rozdíl je například už v časových horizontech, které se rozprostírají od dvou či tří měsíců do dvou let. Hodnocení také mohou být buď absolutní nebo relativní. Absolutní hodnocení jsou taková, kdy experti predikují absolutní potenciál kursu akcie. Relativní hodnocení jsou taková, kdy je daná predikce vázána na nějakou srovnávací hodnotu, například k indexu. Podívejme se nyní, jak ke slůvkům přistupují nejznámější finanční instituce? Absolutní hodnocení nabízí například Merrill Lynch nebo Citigroup:
JP Morgan
Overweight: Akcie přesahuje průměrný celkový výnos akcií, které analytikové sledují; nebo jinak: investiční doporučení "overweight" znamená, že akcie by měla hrát v portfoliu investora větší roli, než je podíl v "benchmarkovém" indexu, v ČR v indexu PX
Neutral: Akcie dosahuje stejného průměrného celkového výnosu jako akcie, které analytikové sledují Underweight: Akcie má menší než průměrný celkový výnos akcií, které analytikové sledují. Časový horizont : 6 až 12 měsíců HypoVereinsbank Buy: Akcie se vyvíjí o 10% lépe než Euro Stoxx a při absolutním hodnocení vykazuje pozitivní vývoj
Outperform: Akcie se vyvíjí o více než 5% lépe než Euro Stoxx; nebo obecněji: investiční doporučení "outperform" se vydává v případě, že se kurz titulu bude vyvíjet lépe než celý (ten který) akciový trh
Neutral: Akcie se vůči Euro Stoxx vyvíjí v rozmezí +5 až -5%
Underperform: Akcie se vyvíjí o více než 5% hůře než Euro Stoxx Sell: Akcie se vyvíjí o více než 10% hůře než Euro Stoxx a také při absolutním hodnocení vykazuje negativní vývoj. Časový horizont : 6 až 9 měsíců Ratingová stupnice ratingové agentury Standard & Poor´s
DODATEK 4: CO ZAJÍMAVÉHO UŽ NABÍDLY GLOSY? Zubatý růst je znakem rozvahy! |02.11.2018 06:13 Řada významných tuzemských akcií vykazuje "zubatý" růst. To je dobrá zpráva. Po poklesech má emise/trh v podstatě jen dvě možnosti. (1) Rozvíjet se do strany a začít "od začátku". Tak tomu obvykle bývá, pokud byl pokles předvídatelný a očekávaný. Například po dividendách. (2) Rychle se po poklesu vrátit k růstové trajektorii. Buď přímočaře a bez okolků nebo po "zubaté" trajektorii. Druhá cesta je bezpečnější. Investoři vědí, že propad byl "nezasloužený", ale drobnými růsty si kvůli možným spekulacím "kryjí záda".
Klíč k (investiční) budoucnosti v behaviorální ekonomice?! |28.01.2017 13:18Konkrétně to v těchto dnech funguje tak, že například propad akcií VIG byl sice spekulačního rázu, ale kvůli nedůvěře v další pozitivní vývoj postupují investoři opatrně "zubatou" cestou. Jiný případ je Erste Bank. Ta se propadla rychle a tak razantně, že bylo nutné šrámy zacelit co nejrychleji. Přímočaře a bez okolků. Ovšem s rizikem adekvátně větší korekce. V souvislosti s Erste Bank si připomeňme ještě jeden důležitý technický faktor. Poloha ceny akcie pod nebo nad 200DMA. (i) Nachází-li se cena hluboko pod 200DMA, to byl případ Erste Bank, je na místě "přímá varianta". (ii) Akcie VIG jsou však dlouhodobě nad svým 200DMA. V tom případě je vhodnější "zubatá varianta". (iii) ČEZ se pohyboval okolo 200DMA. Proto se v jeho případě obě varianty kombinují. Další vývoj tuzemského akciového trhu je aktuálně pořád optimistický, ale dál také o trpělivosti. V Česku zůstane charakteristickým rysem chování akciového trhu mix globálních tendencí a aktuálního dění okolo ČEZ. Oba faktory však přináší semínka optimismu. Ten může být vážněji narušen až po novém roce. To už budou známé firemní výhledy do roku 2019 a přiblíží se volby do Evropského parlamentu. S nimi ožijí i pokusy destruovat EU. Pak se mohou v negativním sentimentu "svézt dolů na jih" i evropské akciové trhy. Mám rád a tíhnu k behaviorální ekonomice. A to ještě daleko dřív než se stala oslavovanou a známou. Hlavní důvod tkví v tom, že jsem spíš člověkem praxe než milovníkem intelektuálního "blábolení", s omluvou všem, kteří dělají vědu opravdu poctivě. Z životní zkušenosti a praxe dobře vím, že lidé se při ekonomických rozhodnutích častěji než racionálně chovají emotivně. Žádný homo economicus, jak na člověka nahlížel John Stuart Mill, kterému je tento pojem připisován. Chování člověka v ekonomických - a tedy i investičních - procesech je spíš iracionální než racionální a nedává tudíž často ani žádný smysl. Přesto se lidé velmi často rozhodují emotivně. Proč toto téma zvedáme a proč právě teď?
Z aktuálních důvodů. (1) Jednak důležitost behaviorální ekonomie po brexitu v Británii a volbách v USA pozvedl Donald Trump. Daleko důležitější je ale behaviorální ekonomie jako (2) inspirace do blízké budoucnosti. Pořád čteme co Trump, co Mayová, co Putin a co na to všechno Čína nebo akciové trhy. Analýza stíhá analýzu, studie studii. A přitom nejsou ani tak důležité (jedině tak pro obživu autorů těchto analýz a studií) svými závěry, jako spíš PR fundamentem pro udržení si vysokého renomé a často pochybné odborné úrovně. Pro praktické investory vyplývá z behaviorální ekonomie jedno jediné praktické doporučení. Vykašlat se, s prominutím, na honosně vypadající rady a doporučení a držet se lidské přirozenosti. Mocní si totiž většinou tyto analýzy a rady nepřečtou. Jediným a skutečným vodítkem pro chování mocných je jejich vlastní ego. Ať to "jejich" národy stojí co to stojí. Takže jsme opět na začátku. Hledejme hodnoty, ty přežijí všechno a všechny. Lidé a jejich často velmi protichůdné názory jsou jen pomíjejícími investičními faktory. ČEZ, Buffett a opouštění portfolia! | 07.12.2016 15:32 S potěšením jsme přijali "hozenou rukavici" v diskuzi v posledních dvou glosách. Jeden z diskutujících, který "vidí" do "barevné tabulky" nám v emailu napsal: "Nechci zveřejňovat velký rozpor mezi Vaším aktuálním doporučením pro ČEZ (kde je Strong Sell od Hourly až po General) a Vašimi slovy z dnešní glosy: "...zatím trpělivost s ČEZ neztrácejme! ... s Vaším jasným vysvětlením proč. Což super Strong Sell neodpovídá. Spíš naopak." Za názor děkuji, bojíme se vlka nic. O rozpor se ale nejedná. Vysvětlím. V Česku je pořád ještě málo lidí, kteří investování doopravdy rozumí. Vím, že se teď na mne snese příval nehezkých slov a možná i urážek o mé investiční negramotnosti, ale opravdu to tak je. Tak to za a). Důležitější je ale za b).
"Děkan Wall Streetu" Ben Graham, učitel Warrena Buffetta, své žáky učil tomu, že investoři do obchodní společnosti část společností (danou počtem jejich akcií) kupují, ale spekulanti na akciových trzích jen "hrají". To je důležité. V Česku v drtivé většině převažují spekulanti. Nic proti nim, ale investoři to nejsou. Investoři operují v mnohem delším časovém období. Graham hovořil o 5 letech, Buffet se vztyčeným ukazováčkem připouští 3 roky. Spekulanti však hrají jen v hodinách (tradeři), dnech, týdnech, maximálně měsících (někdy se jim pak říká krátkodobí až střednědobí investoři). V DOWER-D víme, že doba opravdových investorů je ještě daleko před námi a proto, abychom vyšli vstříc oběma skupinám, nabízíme na jedné straně "barevnou tabulku" (aktuálně se v ní ČEZ červená) a na druhé, pro opravdu dlouhodobé investory, slova "...zatím trpělivost s ČEZ neztrácejme!" Nechci se v glose dlouze rozepisovat, nejsou to skripta. Otázky "kdy" nakupovat a "kdy" prodávat nejsou v Grahamově a Buffettově stylu obchodování relevantní. Oba pánové naopak investory učí, viz Buffettovy slavné dopisy investorům, ignorovat úvahy o načasování. Ben Graham dokonce přímo napsal: "Spekulace není ani ilegální ani amorální, ale finančně nenasytí." A světe div se, funguje to. Všechny tyto úvahu souvisí i s odhady o vývoji trhů. A i na tomto poli se oba vzpomínaní matadoři dopouštějí "zcestných a ďábelských" myšlenek: "Přijměte způsob myšlení ´nemám nejmenší tušení, kam se budou trhy vyvíjet´". Buďme velmi skeptičtí ke každému, kdo nám tvrdí, že má jasný vhled do budoucnosti. Nemá, nikdo ho nemá! Ale to už je vyšší dívčí a na ni nemáme v krátké glose dost prostoru. A teď zase zpět k ČEZ, ať neutíkáme od tématu. V duchu mého předcházejícího psaní, prosím, vnímejte i doporučení DOWER-D. Červený ČEZ napovídá spekulantům, že teď to není sousto pro ně. Mé nabádání k trpělivosti je směrováno k investorům. ČEZ má obrovskou hodnotu. Už jsme o tom psali. Především pro každou českou vládu. Generuje jí docela zajímavé příjmy a o ty žádná vláda určitě, přinejmenším v "Buffettovském časovém horizontu" nebude chtít přijít. Tak proč bychom se k ní nepřidali? V Buffettovském pojetí není důležité kdy do investičního kruhu vstoupíme, ale kdy vystoupíme. Nejraději nikdy, říká Buffett. A nádavkem dodává: "... a pokud vás ani vážný pokles o 25 až 40% nepřinutí prodat vaše hodnotné akcie, povede se vám dlouhodobě skvěle." |
Pořadí | Název akcie |
1 | Komerční banka |
2 | Moneta |
3 | Erste Bank |
4 | VIG |
5 | ČEZ |
6 | Philip Morris |
DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme novou anketu DOWEstoR. |
listopad 2024 | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |
18 | 19 | 20 | 21 | 23 | 24 | |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
prosinec 2024 | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | 31 |