Blog
BUBLINOVÉ IZOLACE
Svět byl v roce 2016 dvakrát zaskočen. Brexitem a Trumpem. V obou případech se čekalo něco jiného, než co se nakonec stalo. My v Česku jsme si už svou zkušenost s tímto jevem prožili dříve. Se Zemanem. Také se čekalo něco a něco jiného se skutečně stalo. Teď mi ale nejde o politiku. Zajímají mne souvislosti s akciovými trhy, potažmo s investováním.
Zájmové skupiny
Rozpory mezi očekáváním a skutečností úzce souvisí, podle mého soudu, s fenoménem doby - sociálními sítěmi. Když jsem se s nimi seznamoval navozovalo ve mně jejich pojmenování mylný pocit chudoby či jakési blíže nedefinované pomoci. Nejspíš díky onomu použití slůvka sociální. Až později jsem pochopil pravý význam onoho pojmenování. Sdružování společně myslících a cítících lidí. Být s lidmi na jedné vlně. Někdo nám jednoduše sedí, jiný ne.
Bubliny
A tak jsem začal na sociálních sítích sledovat skupiny, které mne zajímaly, a které mi byli blízké. Například skupiny lidi, které se zajímají o investování. A ač jsem to vůbec nezamýšlel a neplánoval dostal jsem se znovu k politice. Brzy jsem totiž pochopil, že píší-li si mezi sebou lidé se stejnými zájmy a stejným pohledem na svět dostávají se "dobrovolně nedobrovolně" do jakýchsi do sebe uzavřených "bublin", a ti kteří mají jiný názor či jiné zájmy se do jejich bublin nehrnou. A pak už byl jen krůček k pochopení fungování, vč. manipulování skupin. Pokud jsou například v bublině příznivci Hillary Clintonové a navíc jsou to lidé mající výrazně silný vliv v médiích a financích a předvídají její drtivé vítězství, není těžké tomu klamu podlehnout. A o to větší rozčarování, když je nakonec všechno jinak.
Investiční bubliny
Pokud se v bublině sejdou příznivci stejného ekonomického, finančního či investičního smýšlení není divu, že celé měsíce či dokonce roky píší a mudrují o grexitu, aby nakonec byli svědky brexitu. A stejné to je i s investičními horkými tipy a doporučeními. Nakonec bývá často všechno jinak. Zajímám se o investování přes 25 let a lecčemu jsem se přitom samozřejmě přiučil. A právě proto, že jsem se lecčemu přiučil - nejvíc samozřejmě z vlastních ztrát a chyb - každému do omrzení opakuji: spoléhejte se na svou vlastní hlavu. Naděláte spoustu chyb, ale jsou to vaše chyby a pokud nejsme ignoranti - a protože jde o naše peníze, tak si ignoranci nemůžeme dovolit - tak se z nich poučíme. Není nic horšího než výmluva: "já si to myslel, ale poslechl jsem..."
Záludnosti bublin
Aktuálně, poučeni z celosvětové zkušenosti z roku 2016, si musíme napříště dávat pozor i na jiný druh záludností bublin. Zkušenosti velkých skupin lidí mohou vést i k přesně opačnému chování bublin. Jejich členové mohou na sociálních sítích prosazovat jiné názory a zájmy než doopravdy zastávají. Ale to už bude jiný příběh, nicméně poučení bude stále stejné: spoléhejme se na svou vlastní hlavu! Horké investiční tipy a doporučení neexistují. Funguje jen fundovaný a dobře připravený investiční záměr a plán.
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail:
dower@dower.cz
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail:
dower@dower.cz