Blog
STAREJME SE
S potěšením jsme v DOWER-D zaznamenali zájem stále mladších a mladších ročníků o to, co s nimi finančně bude ve starším věku. To je dobrá zpráva. Odpovědi, kterých se jim však dostává už tak dobré a především jednoznačné nejsou.
DŮCHODY (NE)BUDOU
Český důchodový systém je podle nejnovější vládní studie do budoucna udržitelný a jeho zásadní velká reforma není nutná. Tolik autoři studie, kterou připravili ekonomové blízcí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Nicméně jeho ministr financí vidí věci jinak. Podle Ivana Pilného je důchodový systém neudržitelný a lidé si na penzi musí šetřit sami, jinak musí počítat s tím, že budou pracovat až do smrti. Takže co s tím?
ROBERT T. KIYOSAKI
Nejlépe připraveni asi jsou a především budou čtenáři znalí díla Roberta Kiyosakiho. Mají nastartováno k finančnímu myšlení. Nejznámější jsou nejspíš jeho knihy BOHATÝ TÁTA, CHUDÝ TÁTA a BOHATÉ DÍTĚ, CHYTRÉ DÍTĚ. Pracovat až do smrti je nesmysl, ale nepracovat vůbec, máme-li v životě to štěstí, že si to můžeme dovolit je také hloupost. Nejlepší je něco mezi tím.
HURÁ DO REALITY
Především hoďme za hlavu všechny ideologie. Jsou nám v praktickém životě na nic. Oproti vládní studii se ministr financí víc opírá o fakta a přidává k nim i více zdravého rozumu a méně ideologie. Nevyhýbá se všeobecně zažitému klišé, že o nepříjemných věcech se nemluví. Je snad prvním ministrem financí, který svým kolegům ve vládě a široké veřejnosti otevřeně řekl, že o investicích sice hbodně mluví, ale je to s tou mluvou jako s Yettim. Každý o něm mluví, ale nikdo ho neviděl.
FAKTA
Ještě loni v létě (2016) bylo snadné držet úspory na uzdě na termínovaném nebo spořícím účtu v bance. Kdeže ale loňské sněhy jsou. Ceny rostou a inflace se po čtyřech letech přehoupla přes dvě procenta. Nezbývá než se poohlédnout po produktech nabízejících vyšší výnosy. Proto Češi stále častěji volí vedle nákupu nemovitostí a jiných investic podílové fondy. To je ale zatím jen první fáze. Druhá nastane až poté, co zahraniční centrální banky (pro nás je v této souvislosti důležitá ECB, byť euro nemáme, a následně ČNB) začnou zpřísňovat měnovou politiku. Do vody však budeme nakonec hozeni až s návratem ECB, potažmo ČNB k běžným bankovním nástrojům. Nebo jinak, až přestane ono kvantitativní uvolňování a honba za co nejnižšímu úroky.
JSME PŘIPRAVENI?
Nejsme. A kdo se rychle nepřipraví bude opravdu pracovat až do smrti. Čím déle budou klíčové finanční instituce váhat, tím déle bude naše finanční agonie trvat. Dobrou zprávou v této situaci je, že v oběhu je pořád obrovský přebytek peněz, které hledají rozumný výnos. A v tom tkví klíč k naší finanční budoucnosti.
DO TOHO!
Už ani korunu do "investic", které nic nepřinášejí. Využijme situace, která se vytváří na domácí finanční scéně v létě 2017 a učme se dlouhodobě investovat. Začněme třeba akciemi. Nejsou jen pro vyvolené. Kdo se bojí nesmí do lesa - jinak bude pracovat až do smrti!
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail:
dower@dower.cz
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail:
dower@dower.cz