Nevolit je prý špatně. Není. Nemám-li koho volit, to je můj případ, pak svým ne-hlasem dávám příležitost každé vítězné straně. A v programu každé strany aspoň kousek něčeho dobrého snad je. Až takový skeptik ještě nejsem.
NABÍDKY
Tihle nabízejí dotace, příspěvky a pomoc všeho druhu všem, tihle zase nižší daně, tihle přidají důchodcům, tamti zase matkám samoživitelkám, tihle povedou zemi jako firmu a omezí žvanění v parlamentu, jiní nevidí nic než národ, bojovníci se ozbrojí a vyženou cizáky, hr na ně! Zajímavé je, že mnohé strany už měly příležitost dané sliby naplnit a žádná z nich tak dosud neučinila.
PROČ?
Především proto, že kromě populismu nemá žádná strana ucelenou vizi a představu co pro lidi udělat, byť se každá dušuje, že právě ona to ví nejlépe.
SVĚT SE MĚNÍ
Problém tkví v tom, že svět se mění a naše strany to ještě nepochopily. Stále si myslí, že povídání o změně je jen marketingový trik. A ty přece v Česku fungují. K napsání tohoto blogu mně inspiroval nedávný příspěvek "
Velké peníze bez pravidel ničí burzu" pana
Petra Koblice, generálního ředitele pražské burzy v HN. Myslím si, byť byl nejspíš psán s jiným cílem, že popsal jeden z nejvážnějších problémů naší doby.
KDO JSME MY ČEŠI?
Opravdu jsme jenom lidé, kteří jdou ráno do práce, na konci měsíce inkasují výplatu, čas od času nějakou odměnu a žijí ze dne na den, od fesťáku k fesťáku, tedy v létě? Proč máme na straně jedné jen bohaté miliardáře a milionáře nebo, na straně druhé, v podstatě jen vůči všemu imunní "námezdní sílu"? Proč strany preferují "zaměstnance" a brání rozvoji silné a tvůrčí střední třídě? Proč dávají přednost zbohatlíkům před movitou střední třídou, která buduje své bohatství po generace?
FINANČNÍ GRAMOTNOST - ŽIVOTNÍ STYL
O finanční gramotnosti všichni hodně mluvíme, ale většina mluvících vůbec neví o čem mluví. Dokonce ani ti, kteří chtějí finanční gramotnost "vyučovat". Finanční gramotnost jsou v jejich podání jen půjčky, hypotéky, pojištění, slevy, akce, šetření, v lepším případě fondy. Příležitost k opravdovému investování ale chybí. Finanční gramotnost není fráze ani marketingový trik,
finanční gramotnost je životní styl.
NASLOUCHEJME LIDEM, KTEŘÍ VĚCEM ROZUMÍ
Záměrně nepíši "renomovaným odborníkům".
Petr Koblic, a to je člověk, který finančním věcem opravdu rozumí, ve výše vzpomínaném příspěvku píše, že se na českém kapitálovém trhu, konkrétně píše o dopadech na burzu, vytváří naprosto nevídaná situace.
Existují podle něj tzv.
family offices pro něž platí
finanční hra bez pravidel. Nechci zabíhat do podrobností, pan Koblic
je ve svém příspěvku popsal velmi jasně a přesně, vrátím se jen k důsledkům. "Nyní jsou drobní investoři (má poznámka: málo početná střední třída, hlavní pramen bohatství každé země) znevýhodněna tím, že musí z vyplácených dividend platit daně. Když si celou firmu stáhne z burzy
family office, přes právní strukturu sídlící v nějaké vhodné legislativě, tuto daň samozřejmě neplatí. Takže vlastně má náskok 25% z dividendového výnosu za rok ... " JInými slovy: síla a vliv "drobného investování" jsou ze společnosti cíleně vytlačovány. To má jistě svůj dobrý důvod.
KOHO BUDU VOLIT?
Stranu,
která nebude nabízet všechno všem a
pochopí,
že investování, potažmo finanční gramotnost
je stylem života. Stranu, která pochopí, že zdrojem financování je vedle mezd a platů i investování. Stranu, která pochopí, že pomoci si musí každý sám, ale ona mu vytvoří vlídné prostředí pro investování, tedy pro slušné živobytí a dobrý život.
Ve stávající
volební nabídce takovou stranu nenacházím.