Evropská unie dospěla. Rozkošatila se a neví co si má sama se sebou počít. Hlavním problémem je budoucnost Evropy. Ji a EU čeká velmi vážné rozhodnutí. Buď přiznat neúspěch a EU "rozpustit" nebo přistoupit k ještě větší integraci. Jinak bude vliv Evropy a EU ve světě upadat. Jiná možnost neexistuje.
Ve světle velké americké a neustále rostoucích asijských ekonomik a sílícího světového Jihu nebudou mít zejména malé evropské ekonomiky v globální konkurenci žádnou velkou šanci.
EVROPSKÁ UNIE SE PROBOUZÍ
To si konečně uvědomila i samotná EU. Co ji pálí nejvíc? Stala se těžkopádným a obtížně ovladatelným kolosem, který nemá šanci rychle reagovat na změny, které současný život na planetě přináší. Analýzu si objednali ministři EU zodpovědní za fungování EU u skupiny dvanácti předních akademiků. Ti ji se skupinou expertů vypracovali a
v úterý 19.9.2023 předali oněm sedmadvaceti ministrům zodpovědným za unijní záležitosti. Lídři unie mají ještě
do konce navrhnout, jak s návrhem naložit.
CO AKADEMICI NAVRHUJÍ?
Řadu vážných opatření. Snížením počtu komisařů Evropské komise počínaje a tím nejdůležitějším, zavedením většinového hlasování konče.
V dnešním "
systému veta"
je EU často de facto
nefunkční. Většinové hlasování má zabránit situacím, aby jeden stát nemohl zabránit vůli všech zbývajících států EU. Momentálně například EU čelí častému používání práva veta vládou Viktora Orbána ve vztahu k Ukrajině. Několikrát už blokovala unijní pomoc právě Ukrajině.
Další klíčovou tezí navrhovaného dokumentu je, že pokud se státy neshodnou na změně stávající smlouvy, vznikne, nyní už zcela oficiálně
DVOURYCHLOSTNÍ EVROPA. V tom případě bude EU tvořena několika různě spolupracujícími okruhy zemí podle jejich vlastní ochoty. Nejužším "
vnitřním kruhem", poté novou samotnou EU, další skupinou budou "
přidružené státy" a nakonec "
Evropské politické společenství". Systém ještě komplikovanější než ten stávající Něco podobného vzniklo, ale mělo jen krátké trvání po rozpadu bývalého SSSR. Ministři jednotlivých členů EU už v úterý absolvovali úvodní debatu k dokumentu.
Ještě k možné
ne-dohodě na zrušení stávající smlouvy. Pokud nebude možná shoda na zrušení jednomyslného rozhodování navrhují akademici, aby se použila tzv.
KONSTRUKTIVNÍ ABSTENCE. Co to je?
Stát, člen EU,
který bude při hlasování proti nezablokuje ostatní. Zase šalamounské a komplikované řešení. Povede, stejně jako "dvourychlostní Evropa" k další nefunkčnosti Evropy jako celku. To bude lepší EU raději "rozpustit"... a většina států si bude později trhat vlasy z hlavy, jako dnes Velká Británie. Přitom právě ona měla největší naději se sama v globálním světě uchytit.
JAKÉ STANOVISKO ZAUJME ČESKO?
Česko bude podle Martina Dvořáka (STAN)
patřit ke "
skeptičtějším zemím". Jak jinak, že? Strany dnešní vládní koalice se rozcházejí v tom kde a zda vůbec je nutné chod EU měnit. Samozřejmě. Silná vyjádření před každými domácími volbami by ztrácely smysl a údernost. ODS je například dlouhodobě proti změně jednomyslného hlasování v EU. Naopak Piráti, STAN a TOP 09 podporují zrušení veta v celé řadě oblastí. A o tom, jak se zachová současná opozice nemá smysl prorokovat.
Nejspíš to Evropě zase osladíme.