logo
Statisticky vyspělé či komplexní metody neposkytují nutně přesnější předpovědi než postupy jednoduší. (Nassim Nicholas Taleb)
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Daně
Blog
Ceník

Blog

DEMOKRACIE V POSTIDEOLOGICKÉ DOBĚ

Demokracie. Co to vlastně je? Deklarovaná vláda lidu? Forma vlády v níž o výkonu státní moci rozhoduje mínění většiny k volbám oprávněných občanů? Uplatňují občané své mínění v demokratickém státě prostřednictvím ústavy? Opravdu to tak všechno je? Mnozí nevěří. Odložme šedivou teorii a věnujme se zelenému stromu života.

DEMOKRACIE, IDEOLOGIE, OLIGARCHOVÉ

Ještě v nedávné minulosti byla demokracie, vědomě i nevědomě, spojována s tou či onou ideologií. Konzervativci vinili/viní z rozpadu tradičních hodnot (co to je?) a tradiční rodiny liberální levici a univerzity. Ve skutečnosti jsou ale politika i akademická komunita/sféra daleko za televizí a částečně i filmem. Televizi či filmu však ovlivňování vyčítat nelze. Jde především o vliv oligarchů na politiku a demokracii. Včetně zastírání kriminálních aktivit. Přesto oligarchy a s nimi všudypřítomnou korupci volí lidé dál. Znamená to, že demokracie už neexistuje?

Svým způsobem ano. A postarala se o svůj úpadek sama. V Česku se po revoluci v roce 1989 nemluvilo o ničem jiném tolik, jako právě o demokracii. Všichni o ní mluvili a nikdo nevěděl co demokracie je. V té době jsem jezdil pracovně do Velké Británie a Nizozemska a stýkal se s Brity a Holanďany. Moc jsem jim nerozuměl, když mně vysvětlovali, že demokracii vnímají jako "nedotknutelnost práv druhého". U nás vládlo a pořád převládá "co není zakázáno je dovoleno". To se později přetavilo, zatím jen v případě nedotknutelných, ve všechno je dovoleno.

CVYNICKÝ POHLED JE IN

Od té doby jsme se změnili. Hodně. My i oni. Intriky a špinavosti vykreslované ještě před pár lety v televizních seriálech a některých filmech (viz americké seriály Waystar Royco, House of Cards, Homelad streamovací televize Netfix, ale i neamerické, viz norský seriál Okupace nebo dánský Vláda) se nám zdály být nevěrohodné. Přitažené za vlasy. A dnes? Kyvadlo se přehouplo na druhou stranu. Cynický pohled je IN. Posouvají se i hranice morálky.

V osmdesátých letech musel z demokratických prezidentských primárek odstoupit v tu dobu vedoucí Gary Hart, když se provalila jeho mimomanželská aféra. Bill Clinton byl v polovině devadesátých let tlačen do impeachmentu už ne kvůli podobné aféře s Monikou Lewinskou, ale za lhaní o aféře. Samotný incident už nebyl důležitý. Jak by asi dnes dopadla dvojice Adolf Hitler - Eva Braunová?

POKŘIVENÁ PROGNOSTIKA ANEB DEMOKRACIE V POSTIDEOLOGICKÉ DOBĚ

Měnící se postoje k demokracii se posouvají dál a dál. Nás zajímá investování. Jak to funguje tam? V reálném světě jsou hybateli příštích událostí, včetně úspěšné kariéry televizní seriály, film, potažmo mediální domy. Ve světě financí jsou hybateli analytici, potažmo centrální banky. Jim ostatně věnujeme dlouhodobě s ohledem na naše zaměření samozřejmě větší pozornost než televizním seriálům. Vliv však mají stejný.

V případě akciových společností už investory nelákají firemní výsledky. Důležitější je porovnávání výsledků s "kvalifikovanými" odhady renomovaných analytiků, bank a finančních domů. A v tom je zakopaný peněz. I když je firemní výsledek výtečný, ale (!) nižší než prognózovali analytici je hodnocen jako špatný. A samozřejmě se ono "netrefení se do odhadu analytiků" zobrazuje v ceně akcií příslušné emise.

Nebo jinak. Akciové společnosti jsou cenou svých akcií trestány za chyby analytiků. Tedy těch, kteří, na rozdíl od akciových společností, sami nic netvořili - kromě právě oněch chyb. Podobné to je i se státními institucemi a a většinou státních úředníků. Viz český "covidový" chaos. Počítejme s tím.
 
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

Graf dne

Finanční tituly jedou v párech. Mezi Erste a VIG jsme dnes vybrali VIG!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků od 1.1.2024 do 30.4.2024)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 Moneta
4 VIG
5 ČEZ
6 Colt
Celkem se hlasovalo: 35x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme novou anketu DOWEstoR.
V listopadu 2021 jsme web Dower.cz rozšířili o oddíl Daně.

V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.
DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

duben 2024
PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
 
 
 
 
 

květen 2024
PoÚtStČtSoNe
 
 
2
4
5
6
7
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Jaký bude vývoj ceny akcií ČEZ po Rakušanově marketingovém vystoupení v Sokolově?


Hlasovalo : 519 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz