logo
Statisticky vyspělé či komplexní metody neposkytují nutně přesnější předpovědi než postupy jednoduší. (Nassim Nicholas Taleb)
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Daně
Blog
Ceník

Blog

LOAJALITA VERSUS ODBORNOST

Přecházel jsem po revoluci do "zlatých devadesátých" s pevnou vírou, že dvě a dvě jsou čtyři. Mýlil jsem se. Ale o tom později. Koncem roku 1989 jsem pracoval v chemičce. Vzpomínám jak jeden místní aktivista výrazně zabodoval, především u středoškolské mládeže, bonmotem chemie, z tebe blbě mi je. A většina účastníků manifestace pak odjela domů kouřícími auty. Od té doby nemám rád bonmoty.


Rovnováha


Nyní, o mnoho let později, sleduji diskuzi o matematice, potažmo o sváru humanitních a přírodovědných oborů. Otloukán životem jsem dospěl k poznání, že naše bytí není ani tak o hledání tzv. správných odpovědí (na často velmi špatně pokládané otázky), ale o rovnováze. Pokud něco (nejen na trhu) chybí nebo naopak přebývá, je to špatně.
V devadesátých letech politici a vůbec lidé tenkrát se angažující učili národ odpovídat jen černobíle a tento názor přežívá dodnes.Toto je správná odpověď, toto je špatná odpověď. Takhle ale život nefunguje. Nic není ani zcela černé ani úplně bílé. Proto například nechodím k volbám. Prý můj hlas propadne, resp. podělí se o něj vítězové. A co? Právě to chci. Každá vláda je koaliční (nebo podpořena koaliční smlouvou) a každá strana v ní si prosadí jen část svého programu. Ale na každém šprochu je pravdy trochu, tedy i na každém stranickém programu je pravdy trochu. Takže zvolím-li si tu "svou stranu" nebo nevolím-li vůbec je/bude výsledek de facto stejný. Ale to přece není nic špatného.


Náznak problémů


Z tisku a médií vím, že mezi českými studenty převládá zájem o humanitní obory. Nic proti nim, ale... Nevyvážený přístup ke vzdělání nabourává i onu tolik žádoucí rovnováhu. Ta se v konečném důsledku přenese, vlastně se už přenáší na pracovní trh. Poradců a gurů na všechno máme spoustu, ale kdo umí a opraví nám vodovodní baterii v koupelně?
To je ovšem jen ten jednodušší pohled na věc. Druhý je daleko závažnější. Je jím pohled na deformaci myšlení a chování lidí.


Názory jsou jako "díra v zadu"


Pan Miloš Čermák napsal v HN 4. - 6. listopadu 2016 velmi zajímavý a myšlenkově velmi bohatý článek - Názory jsou jako "díra v zadku". Píše v něm, že  dnes jako jediná kvalifikace často úplně stačí "mít názor". Nic víc. Žádné znalosti, žádné vědomosti, žádná fakta, jen mít názor.  A pomocí sociálních sítí ho hodně hlasitě vykřičet do světa. Často k tomu postačí šikovná a schopná, resp. všeho schopná PR agentura.
A dostávám se k pochybnostem o onom tvrzení, že dvě a dvě jsou čtyři. Někdo si myslí, má názor (každý má právo mít svůj názor), že dvě a čtyři je pět. A postupme dál. Odsoudí nás pravomocně soud? Nic se neděje, já s rozsudkem nesouhlasím, protože můj názor je jiný a zachovám se podle něj. Politik včera něco slíbil a dnes udělal pravý opak? Nic se neděje. Změnil názor, má na to právo a je to jeho (nový) názor.
Výše popsanou logikou se dá  zdůvodnit všechno. Díky prosazování rádoby humanitních myšlenek na úkor "přírodovědného chápání světa" okolo nás, lze dokázat a obejít "mým názorem" všechno. A skutečně se tak i děje.


Rovnováha v opačním gardu


Pro výše popsané schéma myšlení se vžil  termín "post-truth society". Je to argumentace, ve které nejsou fakta, znalosti a vědění důležité. Nebo přesněji k dispozici jsou taková fakta, která argumentující subjekt potřebuje. Ono střílení od boku, které tolik imponuje davům.
A pan Čermák ve svém příspěvku upozorňuje na ještě jeden zákeřný moment post-truth society. Každý máme jistě spoustu dobrých, ale i špatných, dokonce zlých názorů. Jsme například pro rovnoprávnost - žen, menšin, jiných ras, odsuzujeme diskriminaci a určitě máme ještě i celou řadu dalších "hezkých" názorů. Ovšem máme i názory špatné, zlé. Podléháme však falešnému dojmu, že díky svým hezkým názorům máme i právo vyrovnávat své dobré názory těmi špatnými, zlými.
A tady se rovnováha obrací proti mně. Přijmeme-li totiž za svůj loajální názor, že nejsme národem úplatkářů, pak nám už nic nebrání "vyvážit" tento hezký loajální názor příjmem úplatku.


Loajalita versus odbornost


Možná to chce méně loajality a více odbornosti, ať je zachována rovnováha obojího. Nevím.
 
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

Graf dne

Finanční tituly jedou v párech. Mezi Erste a VIG jsme dnes vybrali VIG!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků od 1.1.2024 do 30.4.2024)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 Moneta
4 VIG
5 ČEZ
6 Colt
Celkem se hlasovalo: 35x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme novou anketu DOWEstoR.
V listopadu 2021 jsme web Dower.cz rozšířili o oddíl Daně.

V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.
DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

duben 2024
PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
 
 
 
 
 

květen 2024
PoÚtStČtSoNe
 
 
2
4
5
6
7
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Jaký bude vývoj ceny akcií ČEZ po Rakušanově marketingovém vystoupení v Sokolově?


Hlasovalo : 519 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz