logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně BCPP:
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Blog
Ceník

Glosy

Rozumět akciovým trhům znamená rozumět společnosti!

13.09.2020 12:27
Starší a ostřílení závodníci Tour de France si stěžují, že je ti mladší neberou tak vážně jako oni brali své předchůdce, nerespektují "nepsaná pravidla" a jdou si jen tvrdě za svým. A vítězí, viz aktuální výsledková listina TdF. Jiný příklad vychází z křesťanství a jeho "miluj bližního svého". Těžké havárka. Pomoci nebo raději neuškodit a mobilem zavolat povolanější? Vychází z víry, že Bůh své děti miluje a pomůže.
 
Všechno je dnes jinak a spousta lidí tomu co se ve společnosti děje absolutně nerozumí. Pět roušek plus jeden respirátor. To je pomoc při životnosti jedné roušky dvě hodiny na jeden dva dny. Pokud bychom měli dodržovat pravidla o životnosti a ceně 20 Kč/rouška jakou pomoc senioři dostali? Chceme-li rozumět akciovým trhům, musíme především rozumět tomu, co se děje ve společnosti.

Ještě krátce k tomu křesťanství. Proč má být Bůh na lidi dobrý a milovat je, když pohanští bohové lidi nezajímali ani za mák? Lidé už nerozlišují tolik náboženství nebo ideologie, ale to čemu rozumí a čemu ne. Dělí se na ty, kteří ještě stačí, aspoň trochu, sledovat vývoj a na ty, kteří se už "ztratili". Ti první, a je jich pořád míň a míň, se vládní "rouškové pomoci" jakož i samotnému "rouškovnému" smějí (a v horším případě nadávají na seniory, viz "nepsaná pravidla" na TdF) a na ty, kteří jsou nadšení. Lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. To je politický marketing. Cynici, kteří ho používají neváhají tlačit na pilu. Přestáváme věřit, že bližnímu se má "za každou cenu" pomáhat, když můžeme pomoci "automaticky" skrze k tomu povolané instituce, na kterých jsme se celospolečensky shodli. První pomoc se dá tedy řešit i jinak než vlastní aktivní pomocí. Těžké říci co je správnější.

Často frekventovanými pojmy jsou slova robot, umělá inteligence, mobilní aplikace a jim podobná. Je to s nimi jako s těmi bohy. Mohou být dobří nebo na lidi/investory kašlat. Pokud jim nevidíme "do střev" jsou jako ti pohanští bohové. Na investory kašlou. Revolut, RobinHood. Top aplikace dneška. Stojí za to přečíst si pár recenzí na ně. Hned budeme chytřejší. Natož si je osobně vyzkoušet.

Kapitálové a akciové trhy, a začalo to někdy před krizí v roce 2008, jsou pořád víc a víc zavalovány "nečitelnými" deriváty. Když se před časem jeden ze zavilých traderů autora těchto glos ptal proč "nemá rád" trading. ten odpověděl. Protože mu nevidím "do střev". Pokud sledujeme chování zlomků, ve kterých jsou v čitateli i jmenovateli "náhodná" čísla jaký jiný než náhodný může být výsledek? Ruleta není investování. Ale to neznamená, že mám něco proti ruletě.

A víte co je v tomto (zlém?) světě dobrá  zpráva? (1) Na pomoci státu je závislých méně lidí, než to vypadá ze statistik a výkřiků politiků! Ukazuje se, že lide/firmy nepotřebují pomoc státu v takovém rozsahu o jakém politici mluví a jak vláda očekávala. Ano, hrozí nebezpečí, aby šibalové jako vždy to co lidé/firmy nepotřebovali zase nerozkradli! (2) Lidé/firmy reagují na změny ve společnosti. Nezlobme se na ně, že reagují i na špatná rozhodnutí vlád, viz akciové bubliny, ve kterých starší firmy "s vysokou vnitřní hodnotou". ztrácejí a nové, které ještě nic nepředvedly a nic nevydělaly rostou. Hrají dobře podle pravidel, která jim vlády, často i proti jejich vůli vnutily. Není divu, že zkušení investoři vnímají současnou stagnaci trhů jako "ticho před bouří". My to nezměníme, ale můžeme se připravit!

Třetí vzadu, tradeři, se mohou smát. Náhodné číslo dělené jiným náhodným číslem je supernáhodné číslo. Fajn. A co je chaotické chování vláda a centrálních bank?
Víc a víc se přikláníme k názoru, že globální hospodářský růst se bude vyvíjet podle písmene "K" a dojde k velkému dělení. Na firmy, potažmo akcie firem, které s sebou nesou hodnotu a na ty, které nenesou nic. To je/bude kardinální otázka budoucího - a ne tak dalekého - vývoje globálních akciových trhů! Platí to samozřejmě i o tuzemském akciovém trhu. Přežijí akcie společností s vysokou vnitřní hodnotou.
 
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB,200DMA, MACD

O2 bylo v pátek nečekaným překvapením. Po týdnech v tichu a klidu zápecí nečekaně a překvapivě vyskočilo!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 ČEZ
4 VIG
5 Philip Morris
Celkem se hlasovalo: 10x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme anketu DOWEstoR.


V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

září 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 

říjen 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz