logo
Hloupost je dobru ještě nebezpečnější než zlo!
Aktuálně:
  • Manažerské obchody s akciemi ČEZ dál kvetou!
  • Indie v odvetě zvyšuje cla na americké zboží!
  • Chytré brýle se prý stanou samozřejmostí!
  • Svět je zřejmě zadluženější, než tvrdí statistiky!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Glosy

Žádná krize není - a může za ni Čína, Rusko, USA, jak je ctěná libost! | 16.06.2019 13:10
Před 100 lety se téměř rozpadl systém řízení světa prostřednictvím impérií. Teď stojí před světem dvě varianty. (1) Nevyhnutelnost - spolupráce a integrace a (2) věčnost - vše má být jako odjakživa. Vždy však znamenala návrat zpět. Přesto se  ale dnes zdá být bližší druhá varianta. Poválečná evropská spolupráce naznačila, že trhy mají velkou šanci růst. Ale co teď?
Akceleruje INFORMAČNÍ VÁLKA. Ta je nyní hlavním typem války. Jejím předpolím vždycky byly a vždycky budou peníze. V první linii akciové trhy. Komickým vyjádřením k dnešní době jsou vylučující se tvrzení: Žádná krize není - a může za ni Čína, Rusko, USA, jak je ctěná libost!
V duchu výše uvedených poznámek je pro investory stále velkou šancí tuzemský akciový trh. >>>
Celý článek
Páteční glosa dnes trochu jinak! | 14.06.2019 10:38
Začínáme omluvou. Noční bouřka spojená s dalšími technickými problémy nám nedovolila, abychom připravili naši páteční glosu v čase, na který jsou naši návštěvníci zvyklí. Za to se všem omlouváme.
Zato nabídneme něco z připravovaných témat. Konkrétně máme na mysli, v reakcí na Trumpovu strategii "America First" a jeho "umění obchodu" ruskou odezvu v podobě ruské strategie "EURASIE". Moc se o ní ani neví, ani nepíše a nebýt námi před časem vzpomínané knihy Timothy Snydera Cesta k nesvobodě, ani by se o ní nic moc nevědělo. A přesto to je/bude právě strategie "EURASIE", která má a teprve bude mít jeden z rozhodujících vlivů na utváření světa ve 21. století.
Záměrně toto téma připravujeme na zdánlivě prázdninovou okurkovou sezónu - abychom byli na podzim na všechno připraveni. >>>
Celý článek
ČEZ se opět ujímá role lídra tuzemského akciového trhu! | 13.06.2019 06:54
V napjaté geopolitické situaci se věnujme tuzemskému kapitálovému trhu a nástupu spekulačního období. Protáhne se až do února nebo března roku 2020. Klíčovým titulem nastávajícího období bude ČEZ.
Donedávna jsme byli svědky snahy tlačit cenu akcií ČEZ co nejníže. Okolo 23. května se situace obrátila a ČEZ se z různých důvodů a s vysokou pravděpodobností opět stal předmětem růstových spekulací. Od tohoto data roste "podle not" technické analýzy. Jaký bude další vývoj ceny akcií ČEZ?
Do konce června se rozhodne o dalším vývoji ceny akcií ČEZ. >>>
Celý článek
Kouzlo kurzotvorné informace! | 12.06.2019 05:25
Máme před sebou zhruba dva týdny do konce letošní dividendové sezóny - vyvrcholí ex-date ČEZ 1.7. - a ostrého startu spekulačního období. Titulem přelomového období z dividend do spekulací bude ČEZ. Mimo jiné i proto, že ministryně financí Alena Schillerová řekla, že dividendu ČEZ nebude komentovat. Je to kurzotvorná informace a nebylo o ní ještě rozhodnuto. A - a to je důležité! - obecně dodala, že pokud vzrostou zisky (a to letos v případě ČEZ vrůst mají), měly by vzrůst i dividendy. >>>
 
Celý článek
Akcie: Přichází čas vítězných investorů s pevnými nervy! | 11.06.2019 06:12
Donald Trump už zase hrozí. Čím chladnější však budou vztahy Číny a USA, tím víc si bude Čína hledat "záložního" partnera v Rusku. Úsvit spojenectví na Východě rozpoltí svět a rozdá nové karty v mezinárodní politice. To vše se samozřejmě dotkne i tuzemského akciového trhu. Nejen automobilky, ale už i kapitálový trh jsou v ohrožení.
Podívejme se jak se rýsují tuzemské akciové spekulace ve druhém pololetí letošního roku a jak se do nich promítne aktuálně velmi živý fenomén dotací a jejich a přerozdělování, princip českých příjmů z "investování"? Rozpačitá zatím je Erste Bank. Technická analýza už ale vydává v jejím případě signály o růstu. Podobně je na tom Komerční banka...
Přichází čas vítězných investorů, hráčů s pevnými nervy! Staňme se jimi i my. >>>
Celý článek
Akcie, zvlášť ty tuzemské, s víkendovým nadhledem! | 09.06.2019 11:31
Česká společnost je už tři desetiletí vedena k šetření, přerozdělování tomu dám, tomu ne a filozofii "varianta PŠTROS", jak vtipně a výstižně napsal pan Petr Honzejk v pátečních HN. Sice nás to štve, ale rychle se i v marastu naučíme chodit a nemáme chuť pořád něco měnit. Akčnost, řešit věci rychle, tady a teď a nedívat se příliš do budoucna, to je heslo dne. Podle volebního cyklu. V kampani účelově naslibovat cokoli.  O tom, že bychom se měli především naučit generovat peníze, tedy kromě dotací a podvodů, nikde nepadá ani slůvko. Hokynářům - nic proti slušným obchodníkům! - je dávána přednost před politiky!
Ale opusťme filozofování. Růst ČEZ se zastavil a podporován "novou" tradicí cena jeho akcií před dividendou začíná klesat. Rozpačitá je i Erste Bank, která se zalekla šance... >>>
Celý článek
Dotovaná letadla nebudou fungovat věčně! | 07.06.2019 04:27
Každý kdo pozorně sleduje svět kolem sebe si už dávno všiml, a o kapitálových trzích to platí zvlášť, že jsme stále hnáni do nějaké změny. Rychleji, dynamičtěji, pružněji, tvořivěji, atd., atd. Rychlý pohyb sice zvyšuje firemní zisky, ale, jak poznaly žluté vesty ve Francii, ten jen rozevírá nůžky mezi bohatými a chudými. Nic víc. S tímto fenoménem teď začínají pracovat i akciové trhy.
V Česku se k fenoménu rychlé změny ještě připojilo něco, co lze nazvat "dotačním letadlem". Chod mnohých firem financují dotace. Pokud jsou či budou zastaveny, letadlo může spadnout. Tento specificky český fenomén ovládá v těchto dnech tuzemský akciový trh. Zatím se ale ještě neplašme. Naděje umírá poslední. >>>
Celý článek
Potopí řízení státu jako firmy investování? Může se to stát! | 06.06.2019 06:56
Řízení státu jako firmy - tomu dám, tomu nedám (dotaci) - totálně ničí konkurenční prostředí a může potopit investování. Tedy, například, i přípravu každého zodpovědného jednotlivce na stáří. Žádný Trump, žádná Čína, žádné Rusko. My sami jsme sobě největší hrozbou! Výsměch a pohrdání demonstrujícími mohou všechna dosavadní pozitiva, která tuzemský akciový trh nabízí zničit.
Šance na úspěšnost letošních spekulací na tuzemském akciovém trhu dostávají v těchto dnech díky předběžným auditům tvrdé a těžké rány. Buďme ve střehu, ale nezoufejme, ještě není všem dnům konec! >>>
Celý článek
Domácí politika hrozí tuzemský akciový trh zničit! | 05.06.2019 04:57
Manažeři firem pana Babiše si byli zjevně celá léta jisti, že do žádostí o dotace - Agrofert je postavený na dotacích - mohou napsat cokoliv a peníze dostanou. A toho se mohou zaleknout investoři, kteří dosud českému akciovému trh věřili. Obecně totiž každé dotace konkurenční prostředí otravují jedem nerovnosti.
Šance na úspěšnost letošních spekulací - po včerejším jednání českého parlamentu a reakcích premiéra na konání demonstrací - na tuzemském akciovém trhu dost výrazně klesá. A stačilo k tomu jen pár hodin! >>>
Celý článek
Odejít z akciového trhu? | 04.06.2019 06:15
V pondělí jsme vstoupili do nového burzovního měsíce. Žádnou změnu jsme však nezaznamenali. Jen pokračování května. Pokud jsme se rozhodli setrvat na trhu - tedy žádné opustit v květnu trh a vrátit se až na podzim - neobejdeme se bez technické analýzy. Co nám napovídá v těchto dnech?
Chování tuzemského trhu jako celku měřeno hodnotami indexu PX zatím dál signalizuje vyčkávání. Není zatím kam spěchat. Aktuální signál "není kam spěchat", současně ale spojený s vysokou šancí na úspěšnou spekulaci vykazují vedle ČEZ také Erste Bank, Komerční banka a Moneta a možná i CETV.
Šance na úspěšnost letošních spekulací je na tuzemském akciovém trhu nadále vysoká a dál se zvyšuje. >>>
Celý článek
Akcie: Už začíná být kam spěchat! | 02.06.2019 12:48
V podstatě skončilo dividendové období. Co a jak dál? Důležité budou: (1) Chování trhu jako celku. V Česku vývoj indexu PX zatím signalizuje vyčkávání. Není tedy kam spěchat. (2) Vývoj ceny akcie a indexu vzhledem k vývoji 200denního exponenciálního průměru (200DMA). Zatím není kam spěchat. (3) Vývoj objemů. Ten v uplynulém týdnu zaznamenal dva výrazné skoky. Zájem o ČEZ. Roste! Už začíná být kam spěchat!
Důležité jsou samozřejmě také globální souvislosti. Sem aktuálně patří i situace v Česku po zveřejnění auditu týkajícího se českého premiéra.
Šance na úspěšnost letošních spekulací na tuzemském akciovém trhu je vysoká a nadále se zvyšuje. Bankami počínaje a ČEZ konče. Držme se domácího akciového zlata a spekulacím s ním. >>>
Celý článek
Akcie - čas spekulací. Držme se domácího akciového zlata! | 31.05.2019 07:02
S dnešní poslední květnovou burzovní seancí v podstatě končí letošní dividendová sezóna. Za měsíc nás sice ještě čeká ex-date ČEZ, ale to už bude jiná píseň. Vstupujeme totiž do dlouhého sedmiměsíčního spekulačního období.
O vstupu do něj nejvěrohodněji, informují Bollingerova pásma. Stejně důležité jsou i objemy. Když jsou vysoké je o emise zájem. Dalším důležitým spekulačním pomocníkem je 200denní klouzavý exponenciální průměr. K němu se obracíme právě v těchto dnech. Zatím ještě není kam spěchat.
Geopolitický vývoj v Evropě naznačuje, že šance na úspěšnost letošních spekulací na tuzemském akciovém trhu je vysoká. Držme se proto našeho domácího akciového zlata. >>>
Celý článek
Globální akciové trhy se trápí, ale Evropa má šanci! | 30.05.2019 05:29
Svět je rozhádaný. Lidstvo se dělí na nesmiřitelné tábory. Každý se pere s každým. Platí to i o akciových trzích. Přesto tu šance na změnu je. Prý je Evropa rozdrobená. Je, ale je to špatné? Rozdrobenost nabízí změnu a dává šanci. Mluvit spolu a umět se dohodnout. To není málo! Dříve či později se duch spolupráce znovu prosadí i na akciových trzích. Ne proto, že by se lidé změnili k lepšímu, kdepak, tak naivní nebuďme. Nic jiného jim však nezbývá.
Rozdrobená Evropa brzy ukáže, jsme-li změny ještě schopni nebo už ne. Pokud ano, máme šanci. Velkou šanci. ji i tuzemský akciový trh. Držme se domácího akciového zlata. ČEZ ostatně včera naznačil, že to možné je. Navzdory predátorům, kteří slova dohoda a kompromis pořád vnímají jako sprostá slova. >>>
Celý článek
Kampaň, účelovka, ČEZ! | 29.05.2019 06:30
Kouzelnými slůvky českého politického marketingu jsou KAMPAŇ a ÚČELOVKA. Zvyšují popularitu, vyhrávají volby a nabízejí "argumenty" k vysvětlení všeho. Kampaně mohou být motivující a burcující, všichni mně/nám ubližují, jsem/jsme otloukánci musíte mně/nás podpořit. Mohou být ovšem i demotivující, to nedělejte.
Zkusme kouzelná slůvka aplikovat na akcie. Stojí-li kořist opravdu za to existuje vždy víc predátorů. Stačí nenápadně (1) přilévat do ohně motivující kampaň. A ještě něco. (2) Nevyvracet fámy, je to kontraproduktivní. Stačí (3) "potichu" přikupovat! >>>
Celý článek
Akcie: období spekulací je tu, odstartuje ho ČEZ! | 28.05.2019 06:00
Volby do EP jsou za námi. Přinesly sice změny, ale zvraty ne. To evropské akciové trhy, a nejen evropské, uklidní. Akciové investování se brzy vrátí do "starých", byť možná poopravených kolejí. Můžeme se v klidu vrátit k "rozdělané práci". Tou je (1) dokončení dividendové sezóny a (2) start  delší období spekulací. Na ně už přesouvejme pozornost!
ČEZ se chystá odpískat zahraniční dobrodružství, rozprodat majetek v cizině a "vrátit se domů". Nějak si nelze nespojit aktuální dění okolo ČEZ s nedávným vyjádřením premiéra, že stát chce odkoupit za korunu ArcelorMittal. Proč všechno tak najednou? Pro KOHO? >>>
Celý článek
Já jsem to říkal aneb konejme a nekecejme! | 26.05.2019 11:48
V dnešní víkendové glose je těžké o něčem psát. Jak bude vypadat budoucí Evropský parlament budeme znát až v noci z neděle na pondělí. A co z něj vzejde budeme vědět až po měsících. Celkem jistě ale zvítězí naše "Já jsem to říkal". To je ostatně nejsilnější český vývozní artikl. Být po bitvě generálem.
Neinformovaná euroskepse a hrdost na neznalost. Minimálně dvě vlastnosti na nichž se bude utvářet povolební (EP) uspořádávání evropského, ale i globálního akciového světa. Začněme ku příkladu emisí VIG a věnujme se v pondělí pokračující druhé fázi domácí dividendové sezóny. Současná mizérie je o spekulaci a spekulace budou ve druhé polovině roku velmi intenzivní. Naštěstí máme na tuzemském trhu k dispozici ke spekulaci dost a dost zajímavých emisí. Nekecejme a konejme! >>>
Celý článek
Devastace akciových trhů sílí, ale...! | 24.05.2019 05:20
S narůstajícím počtem negativních signálů sílí devastace globálních akciových trhů. Čeká nás horké léto. Zachovejme klid a věnujme se, navzdory panice, druhé fázi domácí dividendové sezóny. Současná mizérie není o "zadupání do země", ale o spekulaci. Dívejme se už dnes do budoucnosti a připravujme se na období spekulací. Budou ve druhé polovině roku velmi silné. Naštěstí máme na tuzemském trhu máme námětů ke spekulaci dost a dost. Bankami počínaje a ČEZ konče. Neplakejme nad rozlitým mlékem, je v něm vody dost. >>>
Celý článek
!!! Krátkodobé omezení provozu Dower.cz !!! | 22.05.2019 07:17
Jak jsme již avizovali v našem kalendáři bude v době od středečního dopoledne do čtvrtečního podvečera krátkodobě omezen provoz Dower.cz. Týká se to především grafů pro klienty a glos pro širší veřejnost. Doprovodných informací na Facebooku se omezení netýká. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
Celý článek
Huawei - nová železná, tedy vlastně elektronická, opona? | 22.05.2019 07:00
Tuzemský akciový trh stagnuje. Stagnace souvisí s nově spouštěnou, už ne železnou, ale elektronickou oponou. A jako vždy ani tato poslední akce Donalda Trumpa nepostrádá jeho "hurá styl". Nejdříve humbuk a potom krok, tentokrát v podobě 90denního "klidu zbraní", zpět. Investoři si už zvykli a akciové trhy reagují zdrženlivě.
Navíc investoři dobře znají i Trumpovu "vyjednávající" strategii. Proto zůstávají v podstatě klidní a znovu a znovu si uvědomují sílu - nikoliv slabost! - globalizace. Opustíš-li mne zahyneš, neopustíš-li mně nezahyneš. O tom jsou nyní akciové trhy. Ne o "zadupání do země", ale o racionální spekulaci. Připravujme se na (podividendové) spekulace i my. Máme svých spekulací, například o ČEZ či bankách, k dispozici dost a dost! >>>
Celý článek
Huawei proti Americe opět veliké! | 21.05.2019 06:56
Brexit je brexit, Huawei je Huawei, paličatost, nezaměňujme s trpělivostí, je paličatost. Americké akcie zahájily 21. týden roku poklesem. Stojí za ním zásah USA vůči čínskému Huawei Technologies, když USA přidaly Huawei na svou černou listinu. Díky tomuto opatření utrpěl včera ztráty celý technologický sektor a dál vzrostlo obchodní napětí mezi USA a Čínou a celý svět se ptá kolik bude další kolo obchodní války stát? Co všechno a čím vším ještě svět zaplatí za Trumpovu grandiózní perestrojku?
Pokud se týká domácí akciové scény věnujme pozornost nadále především druhé fázi dividendové sezóny. Ve hře jsou aktuálně Avast a VIG. Možná si za dividendy koupíme náhradu za mobily Huawei. >>>
Celý článek
Akcie: Méně abstrakce, více konkrétnosti! | 19.05.2019 12:25
Mluví se teď hodně o ovlivňování akciových trhů tweety Donalda Trumpa. Akciové vlny se nepředvídatelně vzdouvají a propadají. Je to ale jen grandiózní Trumpova perestrojka. Spousta křiku a humbuku - a de facto nic! Prodlužuji co jsem zkrátil, slibuji co jsem slíbil, odvolávám co jsem odvolal.
Noty Donaldu Trumpovi píší rychle se blížící prezidentské volby v USA. Nemůže si dovolit dlouhodobější propad akciových trhů. Jeho války budou bolet. Jde jen o to koho budou bolet a kdo bolest vydrží déle. Podobné to je, byť souvislost není na první pohled vůbec zřejmá, s tuzemskou emisí číslo jedna s ČEZ. >>>
Celý článek
Akcie: Blíží se čas spekulací! | 17.05.2019 05:19
Ať si o Donaldu Trumpovi myslíme cokoli nelze mu upřít konzistentnost. Tweet obchodní války jsou dobré a snadno se vyhrávají se stal klasikou. Navíc se cítí být lepším a chytřejším vyjednavačem než jiní. Ve svém okolí nevidí partnery, ale konkurenty. Jeho názory ho vynesly do prezidentského křesla a budiž mu ke cti, že je neopouští. Způsobil v mezinárodním obchodním prostoru velký rozruch. Užívá si, když se akciové vlny nepředvídatelně vzdouvají a propadají. Psi štěkají, ale Donald Trump táhne dál.
A to je také důvod k tvrzení o blížícím se čase spekulací na akciových trzích. >>>
Celý článek
ČEZ: Rozhodující je rozdělení investorů! | 16.05.2019 07:02
ČEZ oznámil nadějné výsledky 1Q 2019 a návrh snížení dividendy oproti loňsku o 9 Kč/akcie ve výši 24 Kč/akcie. Velmi důležitá a zejména napovídající byla/je reakce trhu na tato oznámení. Po předchozím dosažení dna a růstech cena akcie rostla i po úterním oznámení. To je důležitá a cenná informace. Hodně vypovídá jak o většinovém akcionáři, státu, tak o menšinových investorech.
Litý boj se rozhoří až po ukončení dividendové sezóny 2019. Aktuálně je na řadě v pondělí ex-date Erste Bank a pak ještě další ex-daty. Trpělivost růže přináší. >>>
Celý článek
Akcie: Obchodní válka USA - Čína. A co my s tím? | 15.05.2019 05:56
Obchodní válka USA - Čína už zasáhla i český akciový trh. Je čas podívat se na některé důležité souvislosti. Čína je největším držitelem amerických vládních dluhopisů. V jejím držení je zhruba 17,7% všech amerických dluhopisů v držení zahraničních vlád. Zapojí je Čína do boje nebo ne?
Americká vláda aktuálně navrhuje výrazně deficitní rozpočty a snaží se je financovat hlavně dluhopisy. Pokud se Čína nezapojí do "financování" amerických dluhů nebo jen málo, mohou USA čelit velkým problémům. A co my s tím? >>>
Celý článek
Hop, a je tu lidoop, Ctrl+C plus Ctrl+V a je tu analytik! | 14.05.2019 07:31
Kdo seje vítr, sklízí bouři. Tak se dnes vyvíjejí globální akciové trhy. Touha být opět velký generuje odpor být opět malý a přerostlé ego spojuje i nepřátele, viz vynucené spojenectví "trojspolku" ve 2, světové válce. Já, já, já, jenom já, ať se všechno dosud vystavěné třeba zhroutí. O tom jsou teď akciové trhy a celý svět s nimi!
Nelíbí se nám "závislá" budoucnost? Dál obíhejme dividendy, stejně klesá hodnota všech akciových aktiv, a zkvalitňujme svá portfolia. Na řadě jsou aktuálně dividendy Erste Bank. Líbí se nám "závislá" budoucnost? Pak žádné akcie. Užívejme si a utrácejme dokud je čas. >>>
Celý článek
Nevyhnutelnost versus věčnost. Tuzemský prubířský kámen se jmenuje ČEZ! | 12.05.2019 11:32
 V nedávných dnech vyšla v češtině výborná kniha historika Timothy Snydera Cesta k nesvobodě. Opouští pravolevé vidění světa a nabízí "nevyhnutelnost versus věčnost". Představuje i nový pohled i na kapitálové, potažmo akciové trhy
(1) Věříme-li nevyhnutelnost a pokrok obíhejme dividendy na tuzemském akciovém trhu (nejsme-li dosud dost zámožní, viz dřívější naše texty), budujme kvalitní portfolia a posilujme rovné podmínky na akciových trzích. Podělme se s dalšími investory jako to například umí emise Philip Morris. (2) Pokud věříme věčnosti a "velkým vůdcům" usilujme o zničení kapitálových trhů.
Teď nás možná mnozí naši čtenáři zatratí a tak prosíme o shovívavost a zamyšlení. Rozhodnutí je na nás. Tuzemský prubířský kámen se jmenuje ČEZ! >>>
Celý článek
Akcie: Vyděšené banky! | 10.05.2019 05:22
 Marketing zrodil slogany a ty vypínají myšlení. Buď děti nebo banky! Které srdce by odolalo. Český premiér marketing miluje. Nemohl chytlavý slogan jen tak ponechat koaličnímu partnerovi a tak se ho tvořivě ujal sám. Chce po bankách peníze. Chybí mu ve státním rozpočtu. A chce je teď a hned.
Nic ale není zadarmo. Ani ona slavná a příslovečná sleva. Prvními postiženými již jsou akcionáři bank. A teprve až bude po volbách do Evropského parlamentu se vyjeví závažnější souvislosti. Ale to už bude jiný příběh s potřebou nového marketingu a nových marketingových akcí. >>>
Celý článek
Akcie: Mehla v akci! | 08.05.2019 09:28
Stačily první dvě burzovní seance tohoto týdne, aby bylo všechno jinak. Impulsy, které ochromily trhy vznikly už o víkendu. Vystřelili oba Trumpové. (1) Donald tweetnul o zrušení obchodního "příměří" mezi USA a Čínou a pohrozil zvýšit cla z dosavadních 10% až na 25%. (2) Andrej zase prostřednictvím Financial Times a vystoupením v ČT znejistil investory svými tanečky okolo bankovní daně nedaně. Nejprve bankovní daň razantně odmítl, pak ji připustil, ale záhy zase opravil, že jeho slova byla zkomolena. Pikantně vše vysvětlil. Nemluví prý dokonale česky. Český premiér.
Investičně zajímavé cenové pohyby na tuzemském akciovém trhu budou pokračovat. Tedy pokud čeští "politicky mocní mužové" kapitálové a akciové trhy kvůli svému osobnímu prospěchu jako kdysi Klement Gottwald  nezruší. Snad ne. >>>
Celý článek
Akcie: Psi štěkají, karavany táhnou dál! | 07.05.2019 06:03
Úterní smajlík by měl možná po pondělní burzovní seanci plakat. K pláči ale není důvod. Ve víkendové glose jsme očekávali pokračování nestandardního obchodování.. K původním důvodům se však přidaly dva nové. Trumpova tweetekonomika vůči Číně a Babišův tanec okolo bankovní daně.
A proč usměvavý smajlík když všechno padá? Kromě jiných důvodů nás musí zajímat kurzotvorná fakta. Pokud se nezmění zůstávají trhy čitelné. To je další dobrá zpráva. Čekají nás dál velmi zajímavé cenové pohyby na tuzemském akciovém trhu. Tedy pokud mocní kapitálový a akciový trh kvůli svému prospěchu v Česku nezruší. Pro určitou část spoluobčanů by to byl bezesporu zajímavý a lákavý předvolební tah. >>>
Celý článek
Akcie: nestandardní obchodování bude pokračovat! | 05.05.2019 10:56
Období nestandardního obchodování pokračuje. Stojí za to zamyslet se v něm nad dvěma či třemi, důležitými tituly. Pozitivními investorskými zkušenostmi nabitým Philip Morris a nově objeveným majákem tuzemského obchodováni Monetou. Zkušenosti získané z obchodováním s těmito emisemi stojí za zamyšlení. Tajemným hradem v Karpatech zůstává ČEZ. Čekají nás velmi zajímavé pohyby na tuzemském akciovém trhu! >>>
Celý článek
Turbulentní vývoj tuzemských akcií. Co čeká ČEZ? | 03.05.2019 06:08
O poučení z Monety jsme psali v úterý. Brzy budeme poučeni i z vývoje ČEZ. Ještě nedávno jsme byli přesvědčováni jak je všechno okolo české energetiky jasné a nový ministr nepochybuje jádře. A ejhle, podle EU je jádro špinavý zdroj energie. Je to svým způsobem pravda.
Energetika se stává stále silnější a silnější zbraní v globálním boji o moc a ani Česko problematika energií nemine. A můžeme mít tisíc (nesmyslných) energetických koncepcí! Úsilí o ovládnutí energetických zdrojů bude dál a dál sílit a s ním samozřejmě, v českých podmínkách, i boj o ČEZ. Potažmo, dříve či později, půjde cena akcií ČEZ vzhůru. Současný tlak na oslabení zájmu o ČEZ - z důvodů uchopení se vlády nad ČEZ - proto sílí a dává smysl. >>>
Celý článek
Jaký postup investování zvolit v květnu? | 01.05.2019 04:42
Pražská burza ve středu neobchoduje. Pokračuje tak šňůra svátků a jimi zpřetrhaných a zkrácených týdnů. V podobných investičních "formacích" se investoři často stahují z trhů. Samozřejmě se všemi souvisejícími důsledky. Stagnací cen akcií, případně s jejich poklesem. A takového vývoje jsme aktuálně svědky. Na druhé straně nabízejí volna, pokud je netrávíme jenom odpočinkem a dovolenými spojenými s prodlužováním víkendů, čas k přemýšlení.
Důležitou roli sehraje čtvrteční oznámení firemních výsledků Monety. Zatímní výhledy míří vysoko a nemusíme tedy s prodejem po dividendě spěchat. Pokud bude všechno jinak - i s tím musíme ve světě financí a investování počítat - vybude čas do 20.5.(pokud nebudou zveřejněny bližší ex-daty) na chytré investování. Konkrétně je řeč o spekulacích. K nim se však vrátíme až později, bude-li k tomu důvod. >>>
Celý článek
DOWEstoR! Nová predikce je připravena! | 30.04.2019 18:45
V úterý 30.dubna jsme vyhodnotili aplikaci DOWEstoR. Najdete ji dole ve třetím synergickém okénku. Ve stejný den 30. dubna jsme vyhlásili její pokračování s platností k 28.6.2019. Predikujte!
Celý článek
Poučení z Monety! | 30.04.2019 08:00
Moneta se v pondělí poprvé obchodovala bez práva na dividendu. Nepřekvapuje proto razantní propad jejích akcií. Zajímavé ovšem je KDO a hlavně PROČ po dividendě nakupuje.
Nakupují kapitálově silní investoři. Mají do příštích dividend rok čas a před sebou dva scénáře. (1) Držet a počkat si rok na další dividendu nebo (2) držet, počkat si na příští spekulaci (mohla nastat bezprostředně po prodeji), prodat a znovu spekulovat na nový růst před dividendou.
Držet a čekat na dividendy jako dřív už nestačí. Je čas obohatit "klasiku" o inovaci - sofistikovanou SPEKULACI! I my můžeme být silnými kapitálovými investory! >>>
Celý článek
Tuzemské akcie - tady a teď! | 28.04.2019 11:03
V páteční glose jsme diskutovali pokles. Pokud trvá dva až tři dny lze ho považovat "jen" za korekci. Proto jsme páteční obchodování považovali za velmi důležité. Teprve pokračuje-li pokles déle můžeme hovořit o změně trendu. Páteční obchodování potvrdilo korekci a z globálního pohledu nebývalý význam výsledkové sezóny 1Q 2019.
Doma, report výsledků 1Q 2019 je jště před námi, zatím pečlivě sledujeme dividendovou sezónu 2019. Tématem číslo jedna, které se spolu s ní vynořuje je i souvislost mezi dividendou a poklesem ceny akcií před ex-date. V minulosti jsme se v podstatě setkávali jen s předdividendovým růstem. Letos je to jiné. Co se stalo/děje?
Nad všemi variantami a teoriemi se ale vznáší nikým nepřipomínaná, ale o to vážnější hrozba. Kdo uchopí moc? Premiér, Hrad, vysocí státní úředníci nebo někdo úplně jiný? Globální síly? Dotace? Korupce? >>>
Celý článek
Spousta otázek, málo odpovědí! | 26.04.2019 05:14
Korekce obvykle trvá dva až tři dny. Pokud trh klesá déle hrozí změna trendu. A v takové situaci se právě nachází tuzemský akciový trh. Pátek bude proto důležitý. Situace je navíc o něco svízelnější, protože končí zkrácený týden a ten mívá tendenci k uzavírání pozicí a ta zase bývá spojená se stabilizací a často i s mírným poklesem ceny.
Rozkolísané obchodování bude pokračovat. Řiďme se dál signály technické analýzy. Současně se však už zamýšlejme nad problematikou slepice, která snáší zlatá vejce a oslíčka, kterého žádáme, aby se otřepal. A zlatá rybka? Ta bývá jen v pohádkách! >>>
Celý článek
Brexit. Čert je opravdu ukryt v detailu! | 25.04.2019 08:00
Zabýváme se v DOWER-D dopadem brexitu na kapitálové, potažmo akciové trhy trhy. Dnes jsme "narazili" na platformu APAvision portálu Apatykař. V obsáhlém podcastu se velmi zajímavě a podrobně hovoří o farmacii. Upoutalo nás v něm, ve zhruba polovině, povídání o tématu, které je ve společnosti vnímáno velmi citlivě. Výpadky léků. A ten detail? Stěhování EU regulátora z Londýna do Amsterodamu. A podobných "stěhování" bude v souvislosti s brexitem určitě spousta. Stojí to až zase budou řeči o czexitu za zamyšlení!
Celý článek
Kdo má v Česku moc? O ni na akciovém trhu běží! | 25.04.2019 06:23
Nacházíme se v období s těžko předvídatelným vývojem. Nejistota do středy panovala například okolo Komerční banky, která absolvovala VH s novým kvalifikovaným investorem a čekalo se na jeho postoj k managementem navržené dividendě. Překvapení se nekonalo. To trh uklidnilo. Středeční plošná korekce tedy tuzemskému trhu nejspíš moc neuškodí.
Ve druhé polovině května naši nervovou odolnost znovu prověří ČEZ, potažmo už tolikrát omílaná kauza Čapí hnízdo. Kdo má v Česku doopravdy moc? O ni běží i na tuzemském akciovém trhu. Premiér, Hrad, vysocí státní úředníci nebo někdo úplně jiný? >>>
Celý článek
Napětí a obavy z neznámého! | 24.04.2019 06:33
Nacházíme se ve druhé čtvrtině čtyřtýdenní šňůry zkrácených a svátky roztrhaných týdnů. To je situace, ve které se dá jen stěží něco většího plánovat natož prognózovat. Jedno je však jasné. Nejbližší obchodování bude ovlivňovat postoj investorů k dividendám. Nejbližší ex-date nabízí Moneta. Už v pondělí. Na další, dnes už známý ex-date Erste Bank si pak musíme ještě měsíc počkat. A na nepřerušované období vhodné ke spekulacím si tedy musíme počkat až do druhé poloviny května a i ona bude narušována ex-daty spojenými s dividendami. Budou se střídat krátká období výprodejů, stabilizací a uzavírání pozic. >>>
Celý článek
Čeká nás hledání orientace v přetrhaném obchodování! | 22.04.2019 10:27
Nastávající zkrácený a příští týdny ovlivní série svátků. "Rozseká" obchodování na krátké časové úseky. To je to hlavní, co nyní musíme mít na mysli. Vše ostatní bude vedlejší. Posílí obíhání dividend a naopak oslabí spekulace. Hodně investorů ale  bude mít i tendenci uzavírat pozice. Především podle toho, jak budou zkrácené obchodní týdny podřizovat volnu a lákavému počasí.
A ještě něco. Ve druhé polovině května naši mentální připravenost a nervovou odolnost prověří ČEZ a tolikrát už omílaná kauza Čapí hnízdo. Ne však otazníky o tom jak to bylo, ale potvrzení toho, viz nedávné komentáře německého tisku, kdo má v Česku faktickou moc a kdo celý ten "protikorupční" špás zaplatí. Stádo nebo účastníci oné taškařice, kteří na dění okolo protikorupčního procesu doopravdy vydělali? >>>
Celý článek
Akcie: Správný čas na odpočinek, Veselé Velikonoce! | 18.04.2019 06:17
Dnes před sebou máme poslední burzovní seanci svátky zkráceného týdne. Také příští, resp. ještě tři příští týdny budou díky dalším svátkům zkrácené. Včetně 18. týdne, ve kterém nás čeká ex-date Monety. Využijme následující dny, má být i pěkné počasí, k uvolnění dividendového a spekulačního napětí a k odpočinku. Konec zkráceného týdne, díky svátkům bude impuls ještě silnější, vždy vede k uzavírání pozicí, stabilizaci nebo i k mírnému poklesu. Čeká nás sice klidnější, ale o to neurovnanější období s jen těžko nepředvídatelným vývojem.
Na závěr zkráceného akciového týdne a na prahu Velikonoc přejeme všem našim klientům, příznivcům a návštěvníkům webu Dower.cz hezké a klidné prožití velikonočních svátků k nabrání mentálních sil k obchodování v dividendovém období příštích týdnů. >>>
Celý článek
Dnes je čas na krátké oddechnutí! | 17.04.2019 06:04
První letošní dividendová rozhodnutí jsou za námi a zbývá pár burzovních seanci do dalšího dividendového rozhodování o Monetě. Blíží se také Velikonoce. Čeká nás neurovnané období. V podobných situacích dochází na akciových trzích často k nepředvídatelnému vývoji. Letos však následující období jistou míru předvídatelnosti v sobě má. Bude obdobím dalších ex-date a dividend. Můžeme s vysokou pravděpodobností předvídat, že ho ovlivní právě ony "dividendové události" a s nimi spojené spekulace. Právě ony přinesou v příštích týdnech na tuzemský trh oživení. Někdy možná i nečekané! >>>
Celý článek
Na předdividendové růsty se už moc nehraje! | 16.04.2019 06:08
Ve víkendové glose jsme se věnovali portfoliu. Připomenutí mělo/má svůj důvod. Souvisí se zralostí či nezralostí konkrétního akciového trhu. Tuzemský akciový trh nabízel po dlouhá léta "trvalý" růst spojený s posilováním cen akcií "před dividendami". Ty doby jsou pryč. Dnes je tuzemský trh standardním trhem, i s některými negativními vlastnostmi. Tou nejnepříjemnější je, že se na něm už nedají "bezhlavě" generovat peníze.
Nebojme se obíhat dividendy. Činí tak, aniž to veřejně moc přiznávají, všichni, kteří akceptovali, že se časy mění. Včerejší ex-date Komerční banky máme za sebou a druhý, Philip Morris, zítra před sebou. Co s tím uděláme? >>>
Celý článek
Dvě příležitosti aneb obíhání vs neobíhání dividend! | 14.04.2019 11:05
Portfolio má u akciových investorů pověst zlatého grálu a obíhání dividend, tedy nerespektování onoho zlatého grálu je považováno za něco jako smrtelný či dědičný hřích. Pomiňme skutečnost, že ze sta tisíc žádné velké portfolio nevytvoříme. Ale i v případech finančně silných portfolií je čert ukryt, jako ve všech velkých myšlenkách a projektech, v detailu. V samotné ideji portfolia, vějíři konkrétních akcií. A tak, i když máme široké portfolio v hodnotě sta miliónů nás obíhání dividend vždy dostihne.
Závěr: Nebát se obíhat dividendy. Činí tak všichni. Jde jen o úroveň, na které obíhání dividend realizujeme! Dva ex-daty a tedy dvě konkrétní investiční příležitosti máme v pondělí a v úterý před sebou! >>>
Celý článek
V záři tuzemských dividend a firemních výsledků 1Q 2019! | 12.04.2019 06:31
Domácí akciovou scénu ozáří v příštích dnech tuzemská dividendová sezóna. Jen dva dny zbývají na nákup akcií Komerční banky a hned po ní Philip Morris. Globální trhy zase čekají na první firemní výsledky 1Q 2019. Vyjasní se také situace po sumitu EU o (ne)brexitu.
Daleko zajímavější však bude, dnes a v pondělí, tuzemský akciový trh. Ne kvůli výměnám dvou ministrů, ale kvůli, viz v úvodu vzpomínané, dividendové sezóně. Tuzemský investor je již rozhodnutý. Buď "obíhat dividendy" nebo zůstat zakopaný a "ad hoc" držet, obchodovat a spekulovat. Jsme na důležitá rozhodnutí připraveni? >>>
Celý článek
Akcie: Kdy prodat? Kdy koupit? | 11.04.2019 06:53
Evropský summit o brexitu opět nepřinesl nic nového. Jen se z frašky stala tragikomedie, která v konečném účtování uškodí všem. Vítání, líbání, litry prolétaného leteckého paliva nad kanálem, to všechno něco stojí, - a nic! Jen supi se už slétají.
Že se děje něco důležitého napovídá i poslední vývoj ceny akcií ČEZ. Kdy prodat a koupit? Dnes, zítra či dokonce na poslední chvíli v pondělí? To je oč tu teď běží. Rozhodnout se musí každý sám! Jsme na důležitá rozhodnutí mentálně připraveni? >>>
Celý článek
Akcie ve stínu brexitu! | 10.04.2019 06:42
Brexit. Už se z něj stala fraška. Neustálé vítání, líbání, poplácávání po zádech - a nic. Teď ale vážně. Ohrožuje nejen evropské, ale i globální akciové trhy. EU je prý připravena Velké Británii znovu vyhovět a vystoupení z EU opět odložit. Prý tvrdý brexit je ještě horší než odklad. Bla, bla, bla... Může si Velká Británie dělat bez ohledu na partnery co chce? Možná mnozí čekají, že se slabá EU, navíc masírovaná Donaldem Trumpem rozpadne samým čekáním. To nemůže mít na akciové trhy jiný než negativní vliv.
Na tuzemském trhu teď už jde "jen" o detailní načasování. Kdy prodat a koupit? Dnes, zítra, v pátek či dokonce na poslední chvíli v pondělí? To je oč tu teď běží. Rozhodnout se musí každý investor sám! Jsme na důležitá rozhodnutí mentálně připraveni? V DOWER-D budeme a pomůžeme. >>>
Celý článek
Dividendová sezóna vs globální faktory! | 09.04.2019 07:38
Tuzemský akciový trh začínají nepříjemně ovlivňovat globální vlivy. Zůstaňme však doma u dividendové sezóny. Už brzy nás čekají první letošní velká EX-DATE a budeme muset přijmout - už doopravdy a vážně! - první letošní důležitá investiční rozhodnutí. Tuzemské investiční klima byloo dosud nakloněno příznivě obíhání dividend. ČEZ začal růst a první "ex-date" tituly poklesly. Pokles byl sice dán globální situací, ta ale tuzemským investorům posloužila dobře.
Teď půjde především o správné načasování. To je oč tu právě tady a teď běží! Globální faktory se nejspíš prosadí dříve, než se původně čekalo. Buďme, DOWER-D bude a pomůže, připraveni. >>>
Celý článek
Akcie: Načasování, to je oč tu dnes běží! | 07.04.2019 11:20
Asi 42% účastníků naší minianketky "o obíhání dividend" dividendy obíhat bude, 46% ne a zbytek neví. My se budeme v příštích týdnech v glosách věnovat většinově oné menšině, která se obíhání dividend odváží. První letošní velké EX-DATE nás čeká v úterý 16.4. u Komerční banky.
V nastávajícím týdnu tedy musíme přijmout - už doopravdy a vážně! - letošní první vážné investiční rozhodnutí. Bude to závažné rozhodnutí! Především o tom, jak jsme na obíhání dividend mentálně připraveni. Příští neděli/pondělí už musíme být rozhodnuti! Nerozptylujme se proto makrodaty, brexitem či vývojem jednání USA - Čína a plně věnujme pozornost právě načasování. To je oč tu tady a teď běží! >>>
Celý článek
Akcie: Dividendy nebo člověk člověku vlkem! | 05.04.2019 06:07
Globálním problémem investování je od druhé poloviny 20. století skutečnost, že se zpronevěřilo svému původnímu cíli být dlouhodobou a "trvalou" jistotou.  Dnes mají větší šanci jen velké a finančně silné skupiny - počáteční kapitál ber kde ber, chytáme jen malé zlodějíčky! - a drobní investoři o své šance přicházejí. To vede k rychlejšímu rozevírání nůžek a pnutí mezi bohatými a chudými, k nespokojenosti a agresivitě. Jak říká známý český klasik: Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Vznikají gheta, ve kterých jsou všichni proti všem a člověk je člověku vlkem.
Warren Buffett dobře věděl co říká, když se pohoršoval nad tím, že on platí nižší daně než jeho sekretářka! Dobře ví, že klíč k nápravě tkví v rovném přístupu k investování. Přemýšlejme o těch věcech právě teď, kdy stojíme na prahu dividendové sezóny 2019! >>>
Celý článek
Archiv glos
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

ČEZ - BB, SAR, MACD
ČEZ potvrdil korekci a vrátil trend vzhůru. Index PX uvnitř BB!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií k 28.6.2019
(zadáno: 30.4.2019)
Návod
Název akcie Cena k:
28.06.2019
CETV CME 91.00
ČEZ 554.67
ERSTE 907.00
KOFOLA ČS 299.00
KB 862.50
MONETA 73.50
O2 241.50
PEGAS 750.00
PHILIP M. 13400.00
VIG 632.50
Celkem se hlasovalo: 3x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 30.4.2019 je nastavena ke dni 28.6.2019. Predikujte!

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.

DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

červen 2019
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
 
1
2
4
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
21
22
23
24
25
26
27
29
30

červenec 2019
PoÚtStČtSoNe
2
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Pošle obchodní válka vyvolaná USA globální akciové trhy ke dnu?


Hlasovalo : 102 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz