logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně BCPP:
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Blog
Ceník

Synergické okénko

Investovat do akcií ČEZ nebo raději utéci? (3)

(Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz)


Čím rychleji bude cena akcií ČEZ klesat, tím lépe se budou mít žraloci. Čím rychleji cena akcií ČEZ poroste, tím lépe se budou mít drobní akcionáři.

Třetí a poslední zamyšlení co dál s akciemi ČEZ začneme u vody. Podle NKÚ nepřinesla miliarda nasypaná do přípravy jezů na Labi vůbec nic. Byly to vyhozené peníze. Podíl vodní dopravy je mizivý a za nepostavené plavební stupně už stát zaplatil 927 milionů korun. Zbytečné utrácení souvisí i s používáním slov, kterým buď nerozumíme nebo chceme, aby jim rozuměno nebylo. INVESTOVÁNÍ. Generování peněz penězi.

Většina z nás zůstává stále "zabetonovaná" v myšlenkovém skanzenu. Jsou ovšem i tací, kteří "zabetonovaní" nejsou, ale řečmi o národních zájmech a blahu našich dětí a vnuků umně a rafinovaně maskují vlastní privátní zájmy. Snahou obránců statu quo jsou slova "v dnešní podobě". V dnešní podobě energetiky, autodopravy, průmyslu, atd., atd to nejde. Ekoteroristé, někteří jimi možná i doopravdy jsou, vás, milí voliči, obírají o vymoženosti doby a pohodlí. Kde je ale psáno, že "dnešní podoba" je ta správná podoba?

Už deset let se díváme na změny, které v energetice dělají Němci a pořád dokola opakujeme jak moc se spletli, když opustili jádro. Symbolicky a komicky v té souvislosti vyznívá, že změny iniciovala kancléřka, původním povoláním fyzička znalá jaderné problematiky! V Česku postupujeme jinak. Vytrhneme jednu iniciativu (nebo spíš privátní zisk) a tu začneme prosazovat hlava nehlava. Řepkou a komisemi bojujeme proti suchu. Žádnými mokřady, potůčky, rybníčky nebo remízkami. Betonem za spoustu, často dotovaných, miliard.

Jak jsme vyhodnotili "investici" do betonových květináčů, ve kterých se v parném létě v Praze upeče a uschne každá teplomilná rostlina? Nebo, včetně dotací(!), přetvoření kvalitní černozemě na málo efektivní solární pole? Hájíme spalovací motory, vysmíváme se elektromobilům a zvedáme varovně ukazováček nad umělou inteligencí. Přísaháme na jádro a oponentům dáme "přes ústa", když vidí věci jinak.

Neřešíme budoucnost, byť se pořád a pořád dokola odvoláváme na naše děti a vnuky. Vymýšlíme nesmysly. Lpíme na starých postupech. Z komise proti suchu nikdy pršet nebude. Přesto nějaké komise pořád a pořád ustavujeme. Proč? Aby si jedni jednotlivci usurpovali zisky a druzí si korupčními bakšiši a dotacemi přilepšovali už v tak lukrativních postech ve všech těch radách, komisích, představenstvech či vysokých státních postech své privátní rozpočty?. Právě kvůli takovým směřujeme do myšlenkového skanzenu.

Léta a léta a v řadě důchodových komisí řešíme pořád dokola "reformu důchodů". Samozřejmě bez výsledků. Arogancí a mocí byl prosazen druhý, či kolikátý důchodový pilíř, aby byl později, opět arogancí a mocí, zrušen. A přitom to nebyla tak špatná myšlenka. Jen byla špatně "vykomunikována", aby mně rozuměli politici. Mně by stačilo pouhé "vyjednána". Chyby se však dají a mají, jde-li to, napravovat.

Celou důchodovou reformu by ustál ČEZ s jeho dividendami. Samotné podstatě věci se však všichni, buď z neznalosti, většina, nebo účelově, ti zasvěcení, vyhýbají. Stačí jen vzít si do ruky tužku a kalkulačku a trochu počítat. Že to není možné? Dvakrát danit dividendy, nejdříve ve firmě ze zisku a pak ještě jednou z dividendy, to je možné? Vytvářet podmínky, aby se každý ve svobodné společnosti mohl o sebe postarat sám, to není možné?

A propo počítat. Není ten urputný boj proti maturitě z matematiky jen důvod, aby ona vzpomínaná "většina" moc počítat neuměla?

Prý už ČEZ dividendy mít nebude, hlásají malověrní.  Bude se prý jimi platit jádro. Omyl. Pokud ČEZ dividendy mít nebude, tak jen tak dlouho, než se zbaví drobných akcionářů. Sedmdesáti procentní většinou státního balíku akcií se bude, dříve či později "odměňovat" vybraná menšina. Dříve však než se tak stane stát sezná, že ČEZ opravdu to jádro ze svého nezaplatí. Ovšem až tehdy až se zbaví drobných akcionářů. Pokud se tedy našeho osobního držení akcií ČEZ týká platí jednoduchá úměra:

 
Čím rychleji bude cena akcií ČEZ klesat, tím lépe se budou mít žraloci. Čím rychleji cena akcií ČEZ poroste, tím lépe se budou mít drobní akcionáři.


A ještě jedna aktuální poznámka. LITHIUM. Moc jsem se nasmál, když mně jedna zarputilá patriotka, jak si sama říkala, ubezpečovala, že ona toho socana Lithia, omlouvala se, že nezná jeho jméno, volit nebude. Něco jako ten náš sedmdesátiletý islámský terorista. Uklidnil jsem ji, že já ho také volit nebudu.

Kdyby to nebylo vážné, bylo by to k smíchu. Ale není. Před posledními volbami se lithium stalo klíčem k volebnímu vítězství - i k porážce. Kvůli memorandu s firmou European Metals Holdings (EMH), které podepsal tehdejší sociálně demokratický ministr průmyslu byla celá vláda i společnost EMH vykreslena v těch nejčernějších barvách. Nenecháme ČSSD ukrást lithium stejně jako OKD! České lithium má těžit česká firma. nejlépe státní Diamo.

A ejhle, uplynulo pár let a nestačíme se divit. EHM, ještě nedávno podvodná, nedůvěryhodná a neznámá firma je najednou partnerem ČEZ. Ten ji půjčí pár drobných 2 milony eur, které ona může časem vyměnit za akcie. Dokonce prý má být ve hře i ovládnutí EHM společností ČEZ. Navíc v situaci, kdy je celý lithiový projekt poměrně hodně rizikový. Proč najednou ten obrat?

Pořád jde o stejný důvod. Ovládnout ČEZ a později zprivatizovat jeho zisky a znárodnit ztráty a náklady. Všeho schopným odborníkům začíná být jasné, že "krytí" privatizace zisků ČEZ jádrem nemusí vyjít. Je nutné najít náhradní řešení. Tím je průnik ČEZ do projektu "lithium". Scénář se pak bude opakovat spousta učených slova a řečí, ve kterých se podstata věci ztratí. Když nás vyhodí dveřmi "z jádra", vrátíme se oknem "z lithia". Jen musíme být o trochu víc kreativní.

ČEZ může dobře posloužit všem. Jde jen o to, komu bude říkat PANE! Zatím indikátory technické analýzy signalizují NEUTÍKAT, KUPOVAT
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB,200DMA, MACD

O2 bylo v pátek nečekaným překvapením. Po týdnech v tichu a klidu zápecí nečekaně a překvapivě vyskočilo!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 ČEZ
4 VIG
5 Philip Morris
Celkem se hlasovalo: 10x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme anketu DOWEstoR.


V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

září 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 

říjen 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz