logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně BCPP:
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Blog
Ceník

Synergické okénko

START na startu

Zbohatlíci versus movitá střední vrstva. Problém, který dlouhodobě nikoho nezajímá. Důvod? Peníze, ber kde ber. A zůstává jen u toho BER. Drtivé většině zaměstnanců se vnucuje, že k penězům se dostanou jen díky vyšším mzdám, platům a odměnám. Do živnostníků a střední třídy se střílí a ti co BEROU se radují.

VELKÉ PENÍZE BEZ PRAVIDEL
K vážnému zamyšlení mne přiměla nedávná série článků a rozhovorů s šéfem pražské burzy. V příspěvku pro HN "Velké peníze bez pravidel ničí burzu" vysvětlil mechanismus fungování "trhů bez pravidel", který má za následek, že jsou drobní investoři - základní pilíř ekonomicky zdravé společnosti - znevýhodnění oproti tzv. family offices tím, že musí z vyplácených dividend platit daně, zatímco když si celou firmu stáhne z burzy family office nemusí platit nic.

PENĚZ JE PŘEBYTEK
V pozdějším rozhovoru pro HN se k tématu vrátil a rozšířil ho o detailnější vysvětlení a hlavně přišel s řešením - novým burzovním trhem START. K němu ale až později. Teď ještě jedna aktuální poznámka k současnému fungování tuzemského akciového trhu na příkladu akcií ČEZ. Na otázku HN co si myslí o rozdělení ČEZ šéf pražské burzy vyjádřil svůj názor velmi jasně a zřetelně.
"Pokud by se to dělalo jen proto, aby se mohla dostavět jaderná elektrárna, tak to v dnešní době nevychází. A uniká mi význam, proč dělat předem ztrátový podnik. Za druhé si nedovedu představit, že nám při nynějším politickém diskurzu u našich sousedů a v EU celkově projde postavení jaderného zdroje ve střední Evropě. Ale v akademické rovině, když se podíváme na rozdělení E.ON a RWE, to v zásadě mělo na kapitálový trh i pozitivní vliv.

CO JE START?
V pondělí dne 5. října 2017 odstartovala pražská burza nový trh START. Jde na něm o to nabídnout akciové financování menším a středním firmám. Malé emise trpí především nízkou likviditou. Trh START se pokouší tento handicap odstranit obchodováním ve čtvrtletních aukcích. To se mnohým investorům zvyklých obchodovat mnohem častěji možná líbit nebude. Jenže zdánlivá nevýhoda je naopak velkou předností STARTu. Přiláká zkušenější investory, fondy soukromého kapitálu a rodinné investiční firmy. A především: investoři se daleko víc naučí akciovému obchodování rozumět.
Budou-li se aukce pořádat jen 4x do roka budou mít investoři dost času prostudovat si "čísla" zvolené společnosti a daleko lépe jim porozumět. Už proto, že do akcií vloží své vlastní peníze! Samozřejmě si pak budou vybranou společnost hlídat. Půjde opravdu o věrohodné investování. O podmínkách STARTu informujeme na jiném místě.

START - KROK SPRÁVNÝM SMĚREM
V DOWER-D počin pražské burzy vítáme. Propojí svět majitelů firem a investorů. Pokud bude počin pražské burzy správně pochopen může majitele společností i budoucí investory přesvědčit, že jejich spolupráce má smysl a bude pro všechny přínosem.
Vedle příležitosti pro menší firmy a skutečné investory - zkušenější čtenáři vědí, že se jedná o počin v duchu myšlení zkušeného investora Warenna Buffetta - jde především o výchovu potenciálních zámožných investorů, především ze střední třídy a k racionálnímu využívání peněz ke generování nových peněz. Jen touto cestou vzniká skupina opravdu movitých lidí na rozdíl od dosud tolik obdivovaných zbohatlíků.

PRVNÍ VLAŠTOVKA
První vlaštovkou, která se rozhoduje jít si na pražskou burzu pro desítky miliónů korun je provozovatel sdílených pracovních prostor, tzv. coworkingových center společnost HUB VENTURES. Dejme slovo jednomu ze spoluzakladatelů firmy : "Když na vznikající trh Start vstoupíme a získáme první zkušenost, budeme lidem nejen v naší komunitě schopni říci, jak se liší praxe od teorie..." Druhým klíčovým důvodem, proč chce HUB VENTURES vydat nové akcie a nabídnout menšinový podíl v řádu "nižších desítek procent" přes burzu investorům jsou PENÍZE. Na další rozvoj a nákup v nejzajímavějších start-upech, jež v jejich centrech a okolí vznikají.

PŘÁNÍ
Nový trh pražské burzy START je dobrý nápad a dobrý projekt. Popřejme mu zdar a úspěch. Prospěje nám všem.
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB,200DMA, MACD

O2 bylo v pátek nečekaným překvapením. Po týdnech v tichu a klidu zápecí nečekaně a překvapivě vyskočilo!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 ČEZ
4 VIG
5 Philip Morris
Celkem se hlasovalo: 10x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme anketu DOWEstoR.


V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

září 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 

říjen 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz