logo
Statisticky vyspělé či komplexní metody neposkytují nutně přesnější předpovědi než postupy jednoduší. (Nassim Nicholas Taleb)
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Daně
Blog
Ceník

Synergické okénko

Našemu investování v roce 2024 do vínku!
Není žádným ohromujícím zjištěním, že investoři by v průměru mohli své peníze zhodnocovat mnohem lépe, kdyby nenakupovali na vrcholu a neprodávali na dně.
To je sice krásné, ale jak toho dosáhnout, když se vždy o dosažení vrcholu či dna dozvídáme až zpětně? Snadno. Věnovat zvýšenou pozornost našemu emocionálnímu chování a rozhodování!


KLÍČ K VYŠŠÍ AKCIOVÉ VÝKONNOSTI

Aby se nám dařilo emoce zvládat musíme si stále a stále uvědomovat a brát na zřetel, že investiční výkonnost výrazným způsobem ovlivňují mimořádné růsty. Už jsme se o nich několikrát v glosách zmiňovali. Například v souvislosti s černými labutěmi. Jejich problémem ale i kouzlem současně je, že trvají jen krátce, mají značný vliv na celkovou průměrnou akciovou výkonnost a absolutně nic nevíme o tom, kdy nastanou.

NAČASOVÁNÍ

Spousta investorů se honí za správným načasováním. Chyba. ...
Celý článek
O černých labutích!
"Logika černé labutě činí to, co nevíme daleko důležitějším než to, co víme."
Nassim Nicholas Taleb, filozof, esejista a ekonom.

Ve finančním světě se často používá pojem ČERNÁ LABUŤ, byť ze světa financí přímo nevzešel. Co si pod tímto často používaným pojmem představit? Abychom téma černé labutě správně pochopili musíme rozumět jinému důležitému pojmu. Tím je PARADIGMA. Starý termín znamenající obecně předlohu, vzor. Podle filozofa Thomase Kuhna je paradigma obecnou, široce uznávanou teoretickou koncepcí. Novým pohledem v určité disciplíně, včetně geopolitiky.

K paradigmatu v tomto pojetí tedy patří základní filozofický postoj, suma dosavadních poznatků a také soubor hlavních problémů, cílů i metod k jejich dosažení v dané době či etapě vývoje vědy nebo společnosti. V tomto novém paradigmatickém rámci je pak organizováno a probíhá dění, které je pak spolu s dosaženými výsledky považováno za "normální“.
Celý článek
To by jeden nevěřil!
Že dýmající komíny továren, automobilová doprava, letectví a průmysl uvolňují do ovzduší oxid uhličitý nikoho nepřekvapuje, ale jedno kliknutí myší?
Nedávno jsem si v Hospodářských novinách přečetl velmi zajímavý příspěvek Zuzany Keményové "Jedno kliknutí uvolní dva gramy CO2. Web tvoří stejně emisí jako letecký průmysl". A nestačil jsem se divit.

ÚVOD ANEB JAK JE TO MOŽNÉ?

Podle autorky zmíněného příspěvku je potřeba zpracovat, rozeslat a ukládat v obrovských datových centrech obrovská množství dat. Tato činnost za sebou zanechává zřetelnou uhlíkovou stopu. Datová a cloudová centra se musí nepřetržitě napájet elektrickým proudem, protože nepřetržitě posílají data sem a tam mezi všemi digitálními zařízeními světa. Mobily počínaje přes notebooky a tablety a počítači konče. Všechna IT zařízení jsou prý zodpovědná za 3,7% celkových světových emisí skleníkových plynů! Asi tolik, co letecká doprava.
 
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 29.5.2023)


NA ÚVOD ZÁVĚR

Na závěr dnešního příspěvku odcituji jeden z prvních opčních příspěvků, ve kterých jsem vysvětloval základní možnosti přístupu k prodeji opcí. Děkuji vám, milí čtenáři, za pozornost a těším se na další příležitosti. Budu rád, pokud mi napíšete na email novotny@up-forum.cz své dojmy, názory nebo budete chtít dál dostávat tato zpravodajství.

BUDUJEME SI KAPITÁLOVÉ PŘÍJMY

V posledním volně přístupném příspěvku o opcích si dovolím krátké shrnutí a odbočení. Poslední vývoj politické situace u nás poskytuje nepěkný obrázek budoucnosti. Jsou tu lidé jen od toho, aby jako zaměstnanci pracovali, odváděli daně a ve stáří se plně spolehli na státní penzi?
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 22.5.2023)


MÍSTO ÚVODU


Na spřátelený web Dower-D přispívám o UPI od září loňského roku. V tomto zpravodajství-synergickém okénku jsme se pak od ledna věnovali opcím. Po úvodních vysvětlení pojmu a mého přístupu k využívání opcí jako nástroje generujícího měsíční příjem jsem se věnoval hlavně konkrétním krokům. Příští komentář bude poslední, který bude volně přístupný.

Věřím, že se mi podařilo představit vám jiný pohled na kapitálové trhy, než je dlouhodobé držení akcií. Pro ty z vás, kteří mají už teď otázku nebo komentář jsem samozřejmě k dispozici už teď na emailu novotny@up-forum.cz .
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 15.5.2023)


ROZHODNUTÍ O SMĚRU STÁLE NEPADLO

UPI přerušil pokles a přidal 0,73 %. Ve výsledku tento růst povzbudil směřování do strany, ale o směru ještě definitivně nerozhodl. Už je ale na čase! Zužování Bollingerových pásem nemůže trvat věčně a rozhodnutí o dalším směru se blíží.

Pro naše aktuální investiční rozhodování je ale důležité, že v tomto týdnu vyprší květnové opce. Ještě před tím však ohlásí očekávané výsledky Flex LNG (NYSE: FLNG). Ty naznačí, kam se UPI asi obrátí. Zatímco téměř všechny akcie UPI - s výjimkou FLNG – klesají, jediná už třetí týdnem stoupá. A není to žádná menší, než katarský Nakilat (QSE: QGTS).

 
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 9.5.2023)


ROSTE VOLATILITA

UPI klesal třetí týden v řadě a dostává se k hranici, na které se bude rozhodovat o začátku down trendu. A nebo naopak o up trendu, pokud nastane růst. Tyto hranice jsou od sebe nedaleko, nižší leží na 145 bodech a vyšší na 155 bodech. Pro nás to znamená, že za květen máme opčně hotovo.

Sledování vývoje Flex LNG (NYSE: FLNG), na které máme vypsané covered call opce se strikem 34,75 – za každou jsme obdrželi $100 – bude nyní naší hlavní investiční aktivitou. Ukáže nám konkrétně, jak si námořní přeprava LNG stojí vůči ostatnímu trhu a jak moc ovlivní dividendy kurz akcie během stávající kurzové nejistoty a jaká je naopak cena dividendové jistoty. Paralelu hledejme třeba u českého ČEZ.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 2.5.2023)

VÝHLED JE OPTIMISTICKÝ

Druhý pokles UPI už nevypadá jako odpočinek v růstovém trendu, ale přinejmenším jako přešlapování, ne-li začátek poklesu. UPI ztratil 1,77%. Určitou vzpruhou je, že grafy jednotlivých společností nevypadají tak pesimisticky.

Chování trhu rozhodlo o volbě varianty přístupu ke květnovým opcím. V pondělí jsem nejprve vypsal menší část květnových call opcí na Flex LNG (NYSE: FLNG) se strikem $34,75, každou za 100 dolarů. Postupem času jsem se vzdal naděje na růst striku, nebo vyšší prémium a za stejných podmínek doplnil call opce ke všem vlastněným akciím. Tento covered call je zatím vše, co jsem se společnostmi z UPI udělal. FLNG dnes v pondělí ohlásilo zveřejnění výsledků za Q1, které připadne na 16. května.
 
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 24.4.2023)

KVĚTNOVÉ OPCE JSOU TU

UPI ztratilo 0,87%. Pokles nastal uprostřed mezi Bollingerovými pásmy po silném růstu. Sváří se tak zde dvě možnosti dalšího vývoje. 1) Korekce růstu a 2) konec růstu. V této variantě přechází UPI do stranového "nerůstu", popř. se jedná o začátek poklesu.

Samotná Bollingerova pásma stále směřují mírně vzhůru a navíc už tento týden začnou být oznamovány výsledky společností za první čtvrtletí. Japonské společnosti, jako je např. japonský MOL (TSE: 9104), ale budou ohlašovat výsledky za celý hospodářský rok, který u nich trvá od dubna do března. MOL výsledky ohlásí už 28. dubna. Takže pokračování růstu vidím jako pravděpodobnější.
 
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 17.4.2023)


DVA SCÉNÁŘE PRO KVĚTNOVÉ OPCE

Minulý týden předvedl UPI konečně výrazný růst, hlavně v porovnání s SPX. Zatímco UPI rostl o 3,87 %, SPX přidal jen 0,8 %. Na tento růst by co nevidět měla růstem zareagovat i Bollingerova pásma.

K růstu nejvíc přispěly New Fortress Energy (NASDAQ: NFE), Flex LNG (NYSE: FLNG), Golar LNG (NASDAQ: GLNG) a tři japonské akcie: Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (TSE: 9101), „K“ line (TSE: 9107) a Mitsui O.S.K. Lines (TSE: 9104). Byť mám druhou japonskou společnost v portfoliu už dva roky, nabídka opcí resp. dat od mého brokera není taková, abych ji mohl využít – ani po zaplacení dat se nezobrazuje žádný bid/ask. Takže tuto společnost mám pouze pro růst a dividendy do doby, než najdu lepší příležitost. V držení mě podporuje i Buffetovo zaměření na Japonsko. Pro účely obchodování s opcemi ale Japonsko vhodné není. 
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 11.4.2023)


UVAŽUJME UŽ O KVĚTNOVÝCH PŘÍLEŽITOSTECH. JE ČAS.

V celkovém pohledu se optimismus vrátil spolu s růstem, protože UPI rostl o necelé procento. Hodně společností ale předvedlo pokles. Nejlépe současný stav ukazují obě Bollingerova pásma, která jdou do strany. Celkový obrázek je tedy očekávání pokračování růstu, ale se zvýšenou opatrností 

Tomu odpovídá i můj jediný obchod, který jsem minulý týden provedl. Opravdu jsem zůstal u Excelerate Energy (NASDAQ: EE), ale strike cenu vypsané put opce jsem posunul dolů na $19 místo $21 nebo $20. Za každou dubnovou opci jsem obdržel prémium $20. Není to mnoho, ale opce má trvání do 21. dubna a akcie v týdnu rostla a dál se vzdalovala mému striku. Volatilní trh ale může s pozicí snadno zamávat.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 3.4.2023)


RŮST PŘINÁŠÍ PŘÍLEŽITOSTI

Růst UPI zvolna pokračuje, minulý týden přidal 0,41%. Důležité ale je, že se dvoutýdenním růstem začíná měnit i chování jednotlivých společností. Na trh se vrací optimismus.

Nejvíc je to vidět na Excelerate Energy (NASDAQ: EE), která po ohlášení hospodářských výsledků za Q4-22 vzrostla minulý týden o 16 % a skoro tím vymazala tři klesající týdny. Cena uzavřela na $22,14 a nebude od věci využít vyšší volatility k prodeji dubnové put opce se strikem $21 nebo $20. Ale pozor, je to samozřejmě riskantní obchod, může se stát, že za tuto cenu budeme akcie vlastnit. Proto méně je více a je nutné mít peníze pro nákup z přiřazení na investičním účtu.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 27.3.2023)


 UPI OPĚT SMĚŘUJE VZHŮRU

UPI opět zamířil VZHŮRU a potvrzuje tím rčení, že trhy se chovají jako na houpačce. Z toho také bude vycházet investiční plán na tento týden.

UPI se ještě před dotykem s BBDown rozhodl růst, ale tak nějak zvláštně. Tento pohyb se dá vykládat jako (1) silný signál růstu – akcie natěšeně vyrazily správným směrem – nebo (2) korekce dalšího poklesu. Jsem k trhům skeptický, takže předpokládám pokračování poklesu jak trhů obecně, tak UPI s nimi.

Zvlášť začátek týdne byl pro akcie UPI úspěšný a prodal jsem covered call opce s hezkým prémiem 70 dolarů na opci s dubnovým vypršením. O den později sice bylo prémium skoro dvojnásobné, ale to je prostě riziko. O den později bylo už zase nižší.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 20.3.2023)


VYČKEJME KONCE PROPADŮ

UPI – hlavně kvůli dění na trzích – klesá a už je u dolního pásma BBDown. Přesto je pro nás situace zatím dobrá. Nové put opce jsme neprodávali a v pátek vypršely naše call opce, bohužel bezcenné.

O dění na trzích jsem nepsal nadarmo, protože mou tendencí bude vyhnout se otevírání nových put pozic. Vzhledem ke grafu UPI se i prodej covered call opcí může zdát předčasným, ale vzhledem k nižšímu riziku a nejisté budoucnosti je přísun hotovosti možnou volbou.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 6.3.2023)

UPI ROSTE, MY NĚDĚLÁME NIC


UPI stále roste o zhruba půl procenta týdně, tentokrát se přidal i SPX. Bollingerova pásma UPI se rozšiřují, přesto ale může nastat drobná korekce. Trend je ale stále rostoucí.
 
Veškeré plánované akce jsem už provedl, takže zbývá čas na pozorování trhu a případné otevření ad hoc pozice short put pozice, bude-li stát prémium za to. Opce vyprší už 17. března, takže pravděpodobnější je, že neudělám nic.

 
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 27.2.2023)


DIVIDENDY A OPČNÍ PRÉMIUM

UPI má za sebou další růstový týden. Rozšiřují se i Bollingerova pásma a tím poskytují indexu další prostor. Hůř to vypadá s americkým indexem S&P 500, který výrazně oslabil. To se nás ale týká zatím jen okrajově. Otázkou je, jak jsme využili čas ke generování příjmu.

V minulém příspěvku jsem si nebyl jistý dalším směřováním UPI, respektive nechtělo se mi spoléhat na jeho růst a prodávat put opce. Využil jsem proto zajímavý vývoj akcií Flex LNG (NYSE / OSE: FLNG), které měly před dividendou jeden dolar na akcii (viz minulý příspěvek): jejich cena oscilovala lehce pod 35 dolary. Rozhodl jsem se v úterý tyto akcie nakoupit a zároveň vypsat call opce na nejbližším striku $34.75.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 20.2.2023)


PŘÍLIŠ DOBRÉ VÝSLEDKY?

Máme za sebou další kolečko vypršených opcí. UPI dál směřuje nahoru, podpořený výsledky společností. Zvědavi jsme byli hlavně na výsledky Flex LNG (NYSE / OSE: FLNG). A ty byly dobré, TCE (Time Charter Equivalent) za 4Q-22 byl $82.000. Ohlášena byla také speciální dividenda $0,25, takže celková dividenda za poslední čtvrtletí je jeden dolar.

V úterý, v den ohlášení výsledků, vzrostla cena nad $35, načež opět sestoupila až pod $34,5, což byl strike mých call opcí. Když ve středu začala cena opět růst rozhodl jsem se tuto covered call pozici uzavřít, protože nákupní cena byla ve stejné výši za jakou jsem o měsíc dřív prodával.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 13.2.2023)

 
UPI MÍŘÍ VZHŮRU

UPI odměnil naši trpělivost silným růstem, který hravě překonal klesající americké akcie. Navíc už tento týden vyprší naše únorové opce. Do pohybu se dala řada akcií, jednou z nich byl i Flex LNG (NYSE: FLNG), který bude toto úterý ohlašovat výsledky za 4Q 2022.

FLNG je čistokrevný námořní přepravce LNG s moderní flotou. Jeho výsledky a komentář vedení budou důležitou informací o stavu sektoru. Je možné, že bude opět ohlášena mimořádná dividenda za plynulý rok. Zavírací cena $32,75 je zatím dostatečně daleko od vypsané call opce na striku $35. A hlavně je daleko i od vypsané put opce na $29,5, kam jsem přesunul budoucí peníze z ITM (in-the-money) opce GasLog Partners (NYSE: GLOP).
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ  UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 6.2.2023)

 
NEGATIVNÍ NEROZHODNOST

UP index mírně, posílil, ale v podstatě se už čtvrtým týdnem pohybuje do strany. Nervozita na světových/amerických burzách přetrvává, byť americké indexy rostly.

Minulý, 5. týden roku, jsme měli věnovat prodeji call opcí na naše akcie. Ukazuje se, že nejlepším byl k prodeji už týden předcházející. Je možné, že už se nám další únorové call opce do jejich vypršení nepodaří za smysluplnou cenu prodat. Vyčkávání s prodejem Excelerate Energy (NASDAQ: EE) a čekání na vyšší premium se nejspíš nevyplatilo.
Zároveň se do hry ale dostávají očekávání a odhady hospodaření společností za poslední čtvrtletí loňského roku. Připravujme se tedy na ně!
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ  UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 30.1.2023)

  UP index ve 4. týdnu mírně oslabil, nicméně na vytvoření nižší low – a tím i změnu trendu – to nevypadá.

KONSOLIDACE SEKTORU POKRAČUJE

Podle plánu jsme se ve 4. týdnu věnovali hlavně prodeji call opcí na námi držené akcie. U Excelerate Energy (NASDAQ: EE) jsem nebyl spokojený s nabídkou prémia a žádný obchod jsem neudělal. Prodal jsem opce Flex LNG (NYSE: FLNG).

Ve středu oznámil GasLog Partners LP (NYSE: GLOP), že dostal od svého zřizovatele GasLog Ltd. nabídku na odkup všech podílů za cenu $7,70. Cena za podíly se pohybovala pod sedmi dolary, po oznámení vystřelila na osm dolarů. Důvodem je očekávané navýšení nabídky na dvoucifernou hodnotu. Potvrzuje se tak lukrativnost našeho segmentu.
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

Graf dne

Oba dva tituly před pondělním ex-date. klesaly. Nakonec jsme vybrali Erste Bank!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků od 1.5.2024 do 30.6.2024)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 Moneta
4 ČEZ
5 VIG
6 Kofola
Celkem se hlasovalo: 12x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme novou anketu DOWEstoR.
V listopadu 2021 jsme web Dower.cz rozšířili o oddíl Daně.

V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.
DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

květen 2024
PoÚtStČtSoNe
 
 
2
4
5
6
7
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
 
 

červen 2024
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Bude letošní dividendová sezóna úspěšná a přinese investorům zajímavé dividendové zisky?


Hlasovalo : 268 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz