logo
Hry vyhrávají hráči, kteří se zaměřují na hřiště - ne ti, jejichž oči jsou přilepeny na výsledkové tabuli. (Warren Buffett)
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Daně
Blog
Ceník

Synergické okénko

UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 20.3.2023)


VYČKEJME KONCE PROPADŮ

UPI – hlavně kvůli dění na trzích – klesá a už je u dolního pásma BBDown. Přesto je pro nás situace zatím dobrá. Nové put opce jsme neprodávali a v pátek vypršely naše call opce, bohužel bezcenné.

O dění na trzích jsem nepsal nadarmo, protože mou tendencí bude vyhnout se otevírání nových put pozic. Vzhledem ke grafu UPI se i prodej covered call opcí může zdát předčasným, ale vzhledem k nižšímu riziku a nejisté budoucnosti je přísun hotovosti možnou volbou.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 6.3.2023)

UPI ROSTE, MY NĚDĚLÁME NIC


UPI stále roste o zhruba půl procenta týdně, tentokrát se přidal i SPX. Bollingerova pásma UPI se rozšiřují, přesto ale může nastat drobná korekce. Trend je ale stále rostoucí.
 
Veškeré plánované akce jsem už provedl, takže zbývá čas na pozorování trhu a případné otevření ad hoc pozice short put pozice, bude-li stát prémium za to. Opce vyprší už 17. března, takže pravděpodobnější je, že neudělám nic.

 
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 27.2.2023)


DIVIDENDY A OPČNÍ PRÉMIUM

UPI má za sebou další růstový týden. Rozšiřují se i Bollingerova pásma a tím poskytují indexu další prostor. Hůř to vypadá s americkým indexem S&P 500, který výrazně oslabil. To se nás ale týká zatím jen okrajově. Otázkou je, jak jsme využili čas ke generování příjmu.

V minulém příspěvku jsem si nebyl jistý dalším směřováním UPI, respektive nechtělo se mi spoléhat na jeho růst a prodávat put opce. Využil jsem proto zajímavý vývoj akcií Flex LNG (NYSE / OSE: FLNG), které měly před dividendou jeden dolar na akcii (viz minulý příspěvek): jejich cena oscilovala lehce pod 35 dolary. Rozhodl jsem se v úterý tyto akcie nakoupit a zároveň vypsat call opce na nejbližším striku $34.75.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 20.2.2023)


PŘÍLIŠ DOBRÉ VÝSLEDKY?

Máme za sebou další kolečko vypršených opcí. UPI dál směřuje nahoru, podpořený výsledky společností. Zvědavi jsme byli hlavně na výsledky Flex LNG (NYSE / OSE: FLNG). A ty byly dobré, TCE (Time Charter Equivalent) za 4Q-22 byl $82.000. Ohlášena byla také speciální dividenda $0,25, takže celková dividenda za poslední čtvrtletí je jeden dolar.

V úterý, v den ohlášení výsledků, vzrostla cena nad $35, načež opět sestoupila až pod $34,5, což byl strike mých call opcí. Když ve středu začala cena opět růst rozhodl jsem se tuto covered call pozici uzavřít, protože nákupní cena byla ve stejné výši za jakou jsem o měsíc dřív prodával.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 13.2.2023)

 
UPI MÍŘÍ VZHŮRU

UPI odměnil naši trpělivost silným růstem, který hravě překonal klesající americké akcie. Navíc už tento týden vyprší naše únorové opce. Do pohybu se dala řada akcií, jednou z nich byl i Flex LNG (NYSE: FLNG), který bude toto úterý ohlašovat výsledky za 4Q 2022.

FLNG je čistokrevný námořní přepravce LNG s moderní flotou. Jeho výsledky a komentář vedení budou důležitou informací o stavu sektoru. Je možné, že bude opět ohlášena mimořádná dividenda za plynulý rok. Zavírací cena $32,75 je zatím dostatečně daleko od vypsané call opce na striku $35. A hlavně je daleko i od vypsané put opce na $29,5, kam jsem přesunul budoucí peníze z ITM (in-the-money) opce GasLog Partners (NYSE: GLOP).
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ  UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 6.2.2023)

 
NEGATIVNÍ NEROZHODNOST

UP index mírně, posílil, ale v podstatě se už čtvrtým týdnem pohybuje do strany. Nervozita na světových/amerických burzách přetrvává, byť americké indexy rostly.

Minulý, 5. týden roku, jsme měli věnovat prodeji call opcí na naše akcie. Ukazuje se, že nejlepším byl k prodeji už týden předcházející. Je možné, že už se nám další únorové call opce do jejich vypršení nepodaří za smysluplnou cenu prodat. Vyčkávání s prodejem Excelerate Energy (NASDAQ: EE) a čekání na vyšší premium se nejspíš nevyplatilo.
Zároveň se do hry ale dostávají očekávání a odhady hospodaření společností za poslední čtvrtletí loňského roku. Připravujme se tedy na ně!
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ  UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 30.1.2023)

  UP index ve 4. týdnu mírně oslabil, nicméně na vytvoření nižší low – a tím i změnu trendu – to nevypadá.

KONSOLIDACE SEKTORU POKRAČUJE

Podle plánu jsme se ve 4. týdnu věnovali hlavně prodeji call opcí na námi držené akcie. U Excelerate Energy (NASDAQ: EE) jsem nebyl spokojený s nabídkou prémia a žádný obchod jsem neudělal. Prodal jsem opce Flex LNG (NYSE: FLNG).

Ve středu oznámil GasLog Partners LP (NYSE: GLOP), že dostal od svého zřizovatele GasLog Ltd. nabídku na odkup všech podílů za cenu $7,70. Cena za podíly se pohybovala pod sedmi dolary, po oznámení vystřelila na osm dolarů. Důvodem je očekávané navýšení nabídky na dvoucifernou hodnotu. Potvrzuje se tak lukrativnost našeho segmentu.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ  UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 23.1.2023)

UP index opět o trochu posílil, byť se jedná o zhruba jeden bod. Pro nás je ale důležitý trend a ten je po odrazu od BBDown směrem nahoru.

VYUŽIJME CO UŽ MÁME

Páteční poslední den existence lednových opcí nám přinesl dobré zprávy. Růsty nebyly tak silné, aby ohrozily naše vypsané covered call opce, ale zároveň nebyly přiřazeny ani všechny put opce. A když ano, tak jsme obdrželi slevu, jako v případě v posledním článku zmíněné put opce na Excelerate Energy, kterou jsem vypsal pro strike cenu $25. Páteční zavírací cena EE byla $23.99, takže kupci uplatnili své právo a prodali nám za každou takovou put opci 100 ks akcie EE. Jenomže nám za tuto naši ochotu zaplatili $120, tedy $1,2 za každou akcii. Oproti páteční zavírací ceně jsme tedy nakupovali se slevou 19 centů na akcii.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ  UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 16.1.2023)

VÍME CO DĚLÁME. JDE O NAŠE PENÍZE

Ještě než se dostaneme k oběma scénářům, osvěžme si své znalosti o opcích. Opce mají mezi investory špatný zvuk, protože většina investorů opce kupuje. Tomu se my vyhneme, opce pouze vypisujeme (prodáváme). Týká se nás tedy Sell-to-Open, případně Buy-to-Close a ve svých výpisech máme před počtem opcí mínus (např. -1).

NAHORU

A teď již k dnešnímu grafu. UPI provedl odraz od BBDown a ukončil tak prosincovou korekci. Zatím nám vše hraje do karet a můžeme pokračovat v realizaci našich plánů na pravidelný příjem. Máme v podstatě dvě možnosti.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ  UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 9.1.2023)

V prvním týdnu roku 2023 jsme našim návštěvníkům nabídli UP WORLD LNG SHIPPING INDEX (UPI) a od ledna 2023 najdete v tomto synergickém okénku průběžné zpravodajství k UPI. Ale nejen to. Nabízíme také vysvětlení jak s indexem pracovat a - a to především! - jak s indexem investovat a generovat peníze.

HRANICE ZLOMU JE TU

UPI doputoval ke spodní hranici Bollingerova pásma, BBDwn. To ostatně ukazuje i výše uvedený graf. Zdá se, že korekce UPI je u konce, byť jeho pokles byl docela razantní a v uplynulém týdnu index odepsal pět procent! Kdo však sledoval dění na trzích, jistě si všiml pátečního optimismu. Bez něj by byl pokles výraznější.
Celý článek
UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
PRAVIDELNÉ ZPRAVODAJSTVÍ  UP WORLD LNG SHIPPING INDEX
(zveřejněno 3.1.2023)

V závěru roku 2022 jsme naše pravidelné čtenáře a návštěvníky informovali o prohloubení spolupráce DOWER-D s firmou Up forum, s.r.o. pana Tomáše Novotného a od roku 2023 začínáme pravidelně zveřejňovat vývoj UP WORLD LNG SHIPPING INDEX (UPI). Zatím jsme v závěru roku 2022 v tomto synergickém okénku nabídli krátký miniseriál o něm. Od nynějška to již bude pravidelné zpravodajství. Ale nejen to. Nabídneme jak s indexem pracovat a, a to především, jak s ním investovat. a generovat peníze.

KONEC ROKU 2023 PŘINESL POKLES UPI

V posledním týdnu roku 2022 smazal UPI své dvoutýdenní zisky. To bylo/je v intencích našich očekávání odrazu od horní hranice Bollinger Bands (BBUp). Pro budoucnost je důležité, že se UPI přiblížil ke svému 50dennímu klouzavému průměru.
Celý článek
UP LNG index (6) 
V šestém pokračování povídání s panem Tomášem Novotným o jeho UP LNG indexu. Dnes nabízíme naposledy stávající formát rozhovoru. Napříště již přejdeme k novému formátu, který podobně jako Glosy a Graf dne na Dower.cz informuje konkrétně o tom jak UP LNG Index používat a hlavně jak s jeho pomocí investovat a generovat příjmy. Ve čtvrté a páté části jste nás seznámil s konkrétními příklady. A co teď bude dál?

Především vám a vašim návštěvníkům ukážu graf UP indexu a vysvětlím jak s ním pracovat aby, jak zdůrazňujete v úvodu, generoval příjmy.

UP WORLD LNG SHIPPING INDEX A BOLLINGEROVA PÁSMA

Během našeho povídání s panem Novotným jsme se dohodli, že od Nového roku přeměníme  synergické okénko Dower.cz, které jsme dosud věnovali firmě UP forum v průběžný návod "JAK INVESTOVAT S UP WORLD LNG SHIPPING INDEXEM".
Celý článek
UP LNG index (5)
Pokračujeme v povídání s panem Tomášem Novotným o jeho UP LNG indexu. Dnes nabízíme už páté pokračování. Minule jste nám představil konkrétní příklad. Co bylo dál?

Všechny opce, které jsme si představili minule, vypršely bezcenné. Zároveň jsem slíbil přiblížit jeden riskantnější obchod, využívající UP World LNG Shipping Index. Zde tedy je.

V tomto případě jsem vypsal put opce s velmi dlouhou dobou platnosti, což normálně nedělám. Po dobu trvání obchodu je nutné počítat s dostatečným zůstatkem na účtu, aby v případě potřeby bylo možné obchod vypořádat.

KONKRÉTNÍ PŘÍKLAD PUT OPCE S DLOUHO DOBOU PLATNOSTI

Dne 7. října 2022 jsem využil put opce na akcie Flex LNG. konkrétně se jednalo o strike $15 u lednové put opce s vypršením 17. ledna 2025.
Celý článek
UP LNG index (4)
 
Pokračujeme v povídání s panem Tomášem Novotným o jeho UP LNG indexu. Dnes nabízíme čtvrtou část. Přichází velmi rychle po té třetí. Věnujeme ji opcím.

V závěru třetí části jsme panu Novotnému připomněli: "Nezbývá než příště ukázat konkrétní příklad. Už se, spolu s našimi návštěvníky, těším!" A tady je.

Využití UP World LNG Shipping Indexu z pohledu pravidelného generování příjmů si přiblížíme na dvou konkrétních případech. Zde upozorním, že nehovoříme rovnou o zisku. Více se tomuto bodu budeme věnovat u obou uvedených příkladů.

OPCE

Opce mají mezi investory pověst rizikového nástroje.
Celý článek
UP LNG index (3)
Pokračujeme v povídání s panem Tomášem Novotným o jeho UP LNG indexu. Dnes nabízíme třetí část. Věnujeme ji otázkám portfolia. Tak jak je to s portfoliem vašeho indexu?

Investor musí mít předem jasnou a přesnou představu, jaké může z investovaných peněz získat maximum a jak musí omezit riziko. To je alfou a omegou jakéhokoliv úspěšného investování.

PORTFOLIO

Na současných volatilních resp. klesajících trzích se ukazuje nevýhoda dlouhodobých strategií. Obecná doporučení zní neprodávat, přikupovat. Ale za co? Záměrem investora je většinou odložit stranou peníze a získávat z nich dodatečnou hodnotu. Problém je, že většina investičních plánů má za cíl generovat v dlouhém čase pouhé zvýšení hodnoty portfolia. Ale co pak dál? Investování není lepší spoření, které mi umožní získat balík a ten pak utratit. Cílem toho balíku - portfolia! -  by zkrátka mělo být pravidelné generování příjmů pro investora.
Celý článek
UP LNG index (2)

UP foru a jeho UP LNG indexu se daří. To již víme z nedávného rozhovoru s odbornou poradkyni společnosti s paní Radanou Donátovou a první části volného povídání o něm s majitelem společnosti panem Tomášem Novotným. Minisérii povídání o indexu jsme přerušili krátkým "výletem" pana Novotného do Londýna. Dnes se k tématu opět vracíme a nabízíme druhou část. Brzy se chystáme zveřejňovat index i na stránkách Dower.cz

Akciové indexy a indexy obecně poskytují výborný celkový přehled, neříkají ale vše. Proto vznikla a pořád vzniká řada dalších "navazujících" ukazatelů, které  investorům slouží k pozorování celku z dalších úhlů.

Náš UP World LNG Shipping Index není výjimkou. K porovnání vývoje odvětví námořní přepravy LNG jako celku slouží nejen grafy s dalšími světovými akciovými indexy, ale hlavně porovnání s vývojem hodnoty TCE. TCE je zkratka pro Time Charter Equivalent, což je standardizovaný údaj sloužící primárně lodním společnostem k porovnání výnosnosti jednotlivých kontraktů.
Celý článek
Londýnská momentka
Koncem září jsme se společně pustili v našem synergickém okénku do krátkého miniseriálu o jeho produktu UP LNG index. Dnes ale  pokračování vynecháme a místo něj jsme pana Tomáše Novotného požádali o  dojmy z jeho krátké návštěvy v Londýně, koncem září. Co to byla za návštěva?

V červnu jsem dostal od britské asociace technických analytiků, Society of Technical Analysts (STA), pozvánku na zářijové slavnostní setkání. Rád jsem je přijal. V Londýně jsem pohříchu nebyl už řadu let a v anglickém klubu, kde se v pořadí druhá STA Freedom Party konala, ještě nikdy.

Byť jsem kvůli volbám musel jet takřka na otočku, vybavila se mi slova vaše slova (Emila Dočkala) o tom, že cestování je vždy prospěšné pro domácí konání a širší rozhled. Nebudu čtenáře, kteří jsou pravděpodobně častějšími cestovateli než já, unavovat itinerářem a spíš vypíchnu pár detailů, které mě překvapily. To, že na řadě míst stále ještě  vlály vlajky na půl žerdi mezi ně nepatří.
Celý článek
UP LNG index (1)
UP foru a jeho UP LNG indexu se daří. To již víme z nedávného rozhovoru s odbornou poradkyni společnosti s paní Radanou Donátovou. Rozhovor byl natolik zajímavý, že jsme požádali majitele společnosti. pana Tomáše Novotného, aby nám krátkém "seriálu" pověděl víc. Dnes nabízíme první část.

ÚVOD
Když Charles Dow v roce 1896 poprvé zveřejnil hodnotu svého akciového indexu, byl pravděpodobně řadu dní velmi nervózní, jak se novinka ujme a jestli bude dostatečně odrážet vývoj všech tehdejších dvanácti akcií. I my jsme často nervózní, když akciové indexy jako reprezentanty vývoje trhu sledujeme.

I když se časem změnil způsob výpočtu dalších indexů z cenově váženého na způsob užívající tržní kapitalizaci, ukázala se myšlenka tohoto šéfredaktora deníku The Wall Street Journal jako správná. V současné době existují stovky a možná spíš tisíce akciových indexů a pod-indexů. Některé se omezují na jednu burzu nebo dokonce jen jedno odvětví na určité burze, jiné mají záběr širší. Indexy se tak liší i vypovídací hodnotou.
Celý článek
Co je a jak se daří UP LNG indexu?

Už je to delší dobu, kdy jsme se naposledy bavili se šéfem UP fora panem Tomášem Novotným. Dnes jsme si pozvali paní Radanu Donátovou, odbornou poradkyni společnosti, abychom si s ní povídali o konkrétních produktech.

Dobrý den paní Donátová, víme, že vlajkovou lodí firmy je UP World LNG Shipping Index (UP index, UPI). V době, kdy autor indexu a zároveň šéf firmy, které nabízíte své odborné poradenství se ještě o nějakém LNG ani moc nemluvilo, ani moc nevědělo. Teď se ukazuje že pan Novotný měl opravdu výborný čich. LNG je středobodem nejen české, ale i celosvětové pozornosti.

Jak se projevuje aktuální dění na vývoji UP World LNG Shipping Indexu?
Nejlepší je podívat se na následující graf, který ukazuje porovnání UP indexu s indexem S&P 500. Vidíme tam, že v prosinci nastala mezi oběma indexy divergence. UP World LNG Shipping Index zahájil růst a naopak S&P 500 začal klesat. Tato fáze trvala do června, kdy klesly oba indexy. Od té doby nastal růst, ale z rozdílných základen.
Celý článek
UP foru se daří!
DOWER-D: Po čase se zase setkáváme v rozhovoru. Jak se UP foru daří?

Postupujeme podle plánu a zatím jsme ho nemuseli měnit. Stáváme se datově-výzkumnou společností pro celý trh LNG, prozatím s důrazem na námořní přepravu LNG. Dokončili jsme fázi, ve které jsme ověřovali náš unikátní UP World LNG Shipping Index za provozu a na reálných datech a nikoli jen backtestem. Tato fáze nám umožnila nejen porovnat chování UP indexu, úplnost metodologie, ale také porovnat jeho vývoj s dalšími indexy i kurzy akcií a komodit.

Během tohoto období jsme významně rozšířili paletu našich grafů I dat a ty tak zahrnují nejen standardní cenové grafy nebo výkonnost Alpha a volatilitu Beta ale I grafy založené na našich dalších výpočtech a využití UP indexu. Poskytujeme tak stále rostoucí balík spolehlivých dat založených na standardizovaných výpočtech.

DOWER-D: Zaznamenal jste zajímavý úspěch. O co jde?
Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

Erste Bank

Philip Morris opatrně posiluje svou roli dividendové star a znovu tvrdí před dividendou muziku!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků od 2.1.2023 do 30.4.2023)
Návod
Název akcie Název akcie
1 ČEZ
2 Komerční banka
3 Erste Bank
4 Moneta
5 VIG
6 Philip Morris
7 Colt
Celkem se hlasovalo: 35x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme anketu DOWEstoR.
V listopadu 2021 jsme web Dower.cz rozšířili o oddíl Daně.

V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.
DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

březen 2023
PoÚtStČtSoNe
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 

duben 2023
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Ovlivní zvolení pana Petra Pavla novým prezidentem České republiky tuzemský akciový trh?


Hlasovalo : 149 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz