logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně BCPP:
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Blog
Ceník

Synergické okénko

Free Market – dividendy a geopolitika

DIVIDENDY A GEOPOLITIKA

Dnes vám nabízíme velmi zajímavé pojednání našeho obchodního partnera o dividendách a geopolitice. Je to téma, které ho dlouhodobě zajímá a kterému dobře rozumí. Myslíme si, že má co říci i našim klientům a návštěvníkům.Free Market – dividendy a geopolitika

Autor: Tomáš Novotný, UP forum s.r.o.


Neočekávané výhody

Svět se mění pomalu a geopolitika je běh na dlouhou trať. Vymyká se „horkým“ a krátkodechým zprávám věčně aktuálních on-line médií. Často se stane, že udaný směr a výsledný stav je při zpětném pohledu zcela zřejmý, ale je obtížné mu věřit v průběhu a ještě těžší je zahrnout jej do vlastního investičního pohledu. Lidská přirozenost počítá s lineárním vývojem současného stavu, kdy stávajícím trendům a převládajícím zprávám pouze přidáme na intenzitě. Kvůli tomu můžeme přehlížet zásadnější, ale o to pomalejší děje.
 

George Friedman, excelentní specialista na geopolitickou analýzu a zakladatel Geopolitical Futures, je dlouhodobě přesvědčen, že „jsme uprostřed geopolitického cyklu, ze kterého vyjdou jako vítězové USA, Japonsko, Turecko a Polsko a mezi oslabené, ne-li přímo poražené, budou patřit Čína, Rusko a EU.“ Chcete investovat mezi poražené?
 

I z tohoto hlediska je potřeba ocenit nový duální listing Pražské burzy, který zahrnuje nejen německé a rakouské společnosti, ale i první tři vlaštovky polské, jednu maďarskou a jednu velmi zajímavou. 
 

Polské, ale globální

Z polských akcií je nejznámější ropná a energetická společnost PKN Orlen, a to díky stále většímu vlastnictví tuzemského Unipetrolu a značky Benzina. Působí v pěti zemích (Polsko, Česko, Německo, Lotyšsko a Kanada), produkci prodává do 80 zemí na pěti kontinentech. Byla první společností uvedenou na Varšavskou burzu, je součástí indexů WIG 20 a WIG30.

Společnost pravidelně vyplácí dividendu ve výši cca 3 %, nejbližší rozhodný den je 18. červenec 2018. Akcionářům připadne dividenda 3 PLN, datum výplaty je již 3. srpna – tato rychlost je u polských akcií obvyklá a pro investora velmi příjemná. 
 

Bankovní sektor představuje PKO Bank Polski je bankou středoevropského typu zaměřená na fyzické i právnické osoby. Patří mezi největší a hlavně nejziskovější polské banky. V průměru ovládá 17 % trhu u vkladů i půjček pro privátní i korporátní klienty. Jako většina velkých polských společností působí i v zahraničí – Ukrajina, Švédsko, Německo, Česko. Perličkou pro srovnání může být fakt, že každá polská banka má díky fungujícímu kapitálovému trhu vlastního dceřiného brokera. Akcie je součástí indexů WIG 20 i WIG 30. 
 

Od polských hypotečních problémů (fixace ve švýcarském franku) je bankovní sektor přeci jen otřesen a vzpamatovává se až v poslední době. Letošní dividenda ve výši 0,55 PLN je první od roku 2016, rozhodným dnem je 20. srpen. 
 

Těžební KGHM Polska Miedź těží měď a vzácné kovy na třech kontinentech ve čtyřech zemích: Polsko, Chile, USA, Kanada, kov zpracovává v Polsku. Společnost je od roku 2013 aktivní i ve výrobě grafenu. Dividendy letos společnost nevyplatí, dříve se pohybovaly kolem 2-3 %. Akcie je součástí indexů WIG 20 i WIG 30. 
 

Maďarské osvěžení

MOL Group může být alternativou k PKN Orlen resp. stahovanému Unipetrolu. Pokud zanedbáme celý záběr společnosti a soustředíme se na tuzemský čerpadlářský trh, probíhající děje nám výborně přiblíží články v Hospodářských novinách: https://archiv.ihned.cz/c1-66130810-benzinky-v-cesku-se-meni-benzina-nebo-mol-z-nich-kvuli-vyssim-marzim-delaji-obchodni-a-kulinarska-centra-vyjimkou-je-tank-ono a https://byznys.ihned.cz/c1-66127730-sit-cerpacich-stanic-mol-zrusi-v-cesku-svoji-druhou-znacku-pap-oil-spolecnost-chce-investovat-predevsim-do-doplnkovych-sluzeb
 

MOL Group je ropná a plynáresnká, resp. energetická společnost působící v 33 zemích. Maďarská republika vlastní 25% podíl a je tak největším akcionářem, zajímavý je 7% podíl Oman Oil.
 

Pro letošní rok již společnost dividendu vyplatila a byla ve výši cca 4,9 %. 
 

Plyn místo ropy

Další pastí lidské mysli jsou zkratky, které nás mohou připravit  o případné zisky. Příkladem může být tuzemské zaměření společnosti Shell (Royal Dutch Shell), kterou známe jako provozovatele čerpacích stanic a zpracovatele ropy: Shell = ropa. Ale samotný Shell o sobě tvrdí, že je plynárenskou a ropnou společností. Ano, v tomto pořadí!
 

Ve světě probíhá několikátým rokem boom LNG (zkapalněného zemního plynu) a Shell je jedním z lídrů tohoto trendu. A to včetně vývoje nových technologií. Na přelomu let 2017-2018 zprovoznil FLNG Prelude, obří plovoucí zkapalňovací jednotku. Loď je zakotvena u Austrálie a zásobuje jihovýchodní Asii, která spotřebovává většinu světového LNG. (více o investičním pohledu na LNG se můžete dozvědět v tomto mém článku z odborného časopisu Energetika: http://up-forum.cz/stahujte-clanek-o-namorni-doprave-lng/). 
 

Z investičního hlediska je Shell sympatický pravidelnou výplatou dividend i pohybem kurzu akcie. Dividendový výnos činí cca 5,5 % p.a. 
 

Nové tituly jistě obohatily nabídku Pražské burzy cenných papírů, nezbývá než doufat, že dlouho očekávané oživení bude pokračovat. 
 

Upozornění

Autor má akciové pozice v těchto zmiňovaných společnostech: PKO BP, MOL


Přílohy:

MOL - graf
MOL - mapa

PKN - grafPKO BP - graf

Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB,200DMA, MACD

O2 bylo v pátek nečekaným překvapením. Po týdnech v tichu a klidu zápecí nečekaně a překvapivě vyskočilo!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 ČEZ
4 VIG
5 Philip Morris
Celkem se hlasovalo: 10x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme anketu DOWEstoR.


V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

září 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 

říjen 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz