logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně BCPP:
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Blog
Ceník

Synergické okénko

Hodně marketingu, žádná matematika a jsme BEST-IN!

O daňovém balíčku a daních vůbec, o státním rozpočtu, marketingu, matematice a ryze českém BEST-IN. A proč momentka z herny? Čtení o současné české ekonomice BEST-IN je také takovým obrázkem z herny!

Uvědomil jsem si to poprvé, když jsem slyšel slova ministryně práce a sociálních věcí. "Strašně mně unavuje otázka, jestli si to můžeme dovolit a kde na to vezmeme?" Ale mávl jsem nad nimi rukou. Asi nějaký úlet nebo "vytržení z kontextu" Znovu jsem zpozorněl, když přitvrdila i ministryně financí. "Já nejsem Dasvid Copperfield. Desítky miliard nenajdu." Definitivně probudil premiér, a docela z jiné strany, když "sepsul" ministra zdravotnictví kvůli nepodařenému letáku k propagaci očkování. Pořiďte si pořádné marketéry!

Aha! Hodně marketingu, to je podmínka vládnutí, ne znalosti a schopnosti! Všimněme si. Podmínkou vládnutí je marketing ne platit dluhy. K vládnutí je potřeba splnit několik důležitých politických požadavků. Dát seniorům, silné voličské základně, k Ježíšku pět tisíc a nechat je cestovat těch jejich pár kilometrů za rok skoro zadarmo. Proč ne, z mé kapsy to nejde. Platí to ONI. Naši milí daňoví poplatníci.

A mladí? Volby jsou pro ně plýtvání časem, myslí si třetina z nich. Ale přesto, pro jistotu jim také zaplatíme cestování. Mládí tak rádo cestuje! S těmi mladými ale pozor. Jeden ze slovenských respondentů průzkumu mezi mladými od 15 do 29 let řekl: "Od té doby, co je naší prezidentkou Zuzana Čaputová se můj pohled na politiku změnil".

A když se znovuzvolení náhodou nepodaří? Nevadí. My jsme za vodou a naše chyby svedeme na vítěze. Jsou to přece nemehla, že?

Teď k matematice. Česko se bude v příštím roce zadlužovat nebývalým tempem. Stačí si přečíst daňový balíček a schválený státní rozpočet na rok 2021. Stokrát opakovaná lež se stává pravdou, děl kdysi říšský ministr propagandy Joseph Goebbels. A tak premiér donekonečna opakuje mantru, že snížení daní o sedm procent (ani to není přesné) "pomůže všem stejně". To je samozřejmě nesmysl. Sedm procent z 10 tisíc je sedm set korun. Sedm procent ze 100 tisíc je sedm tisíc. Máte blíž platu 10 tisíc nebo 100 tisíc?

Proto je ostatně matematika na školách spíš Popelkou než princeznou. Vládní řečnění o tom, že právě snížení daňové sazby je to pravé ořechové co rozhýbe ekonomiku je postaveno hodně na vodě. Proto nejsou uznávaní ekonomové, kteří by premiéra a ministryni financí podporovali moc slyšet. Blamovat se? S budoucností mnohdy teprve před sebou? Jsou na tom podobně jako ti mladí Trumpovi právníci, když mají obhajovat jeho volební vítězství. Trump už tady dávno nebude, ale oni ano.

Místo odborného tak přišel na řadu účelový výklad podpory vládě. Zneužitá "záštita" generálního tajemníka OECD Angela Gurría. Ten nedávno Česko varoval, aby nedělalo stejnou chybu jako při krizi 2008, když začalo konsolidovat veřejné finance příliš brzy. Tím ale zdaleka neměl na mysli "příliš pozdě", jak to činí současná vláda. Varoval před českým "od pankejtu k pankejtu"!

Ale vážně. Kde či u koho hledá vláda oporu při svém zadlužování státu?

Především u centrálních bank utržených z řetězu, konkrétně u ČNB. Svými zásahy, které trvají 12 let zdeformovaly kapitálové trhy natolik, že už nejsou schopny efektivně alokovat finanční zdroje. Jen díky nim je možné, že investoři vrhají své peníze do zombie společností, jejichž schopnost vytvářet v budoucnosti zisky je diskutabilní a obestírají je důvodné pochybnosti.

Donekonečna odkupují od marnivých států státní dluhy a státy se - a to je k nevíře! - svou dluhovou strategii dokonce chlubí a vydávají ji za vrchol ekonomického a manažerského umu. Opravdu to půjde do nekonečna? Ne, nepůjde. Je to evidentně příběh/podvodné schéma Charlese Ponziho z počátku minulého století. Vtipně tuto strategii pojmenovat před časem v HN Luděk Vainert. Vezmi peníze od Petra a vyplať jimi Pavla. Čeští sedláci tomu říkali "rozfofrovat tátův grunt".

K čemu takový postup vede? (1) K inflaci. K mylnému pocitu, že lze pořídit oběd zdarma. (2) K narušení sociální sounáležitosti. Z centrálními bankami nafouknutých cen aktiv profituje jen malá část populace. Hrozí, že vyděděnci centrálních bank, mladí lidé a lidé bez aktiv vezmou věci do svých rukou. (3) Ke ztrátě ekonomické efektivity a přežívání zombie firem. Takový "socialistický blok, RVHP" minulého století.

A propo. Pozor na úspory, když je nabídka peněz v rukou vlád! Na státní dluhopisy určené drobným střadatelům. Reálně hrozí přesun bohatství od střadatelů k dlužníkům, kterým se odmazává (znehodnocováním úspor) dluhová zátěž. Do koronavirové krize jsme byli pasažéry ve vlaku pozitivních událostí. Slovy Švejkova feldkuráta Katze: to se nám to utrácí, když nám všichni půjčují. Nebo jinak: těžíme z práce našich předchůdců (nemehel, jak je rádi marketingově zesměšňujeme). Jenže právě díky nim jsme byli BEST-IN.

Pan profesor nás na počátku devadesátých let rád poučoval. Toto je správná odpověď, toto špatná. Omyl. Ekonomika, stejně jako celý život není o správných a špatných odpovědích, ale o rovnováze. To nepochopila ODS při hlasování o daňovém balíčku. Ano, snižování daní je krok správným směrem. Ale ne na palubě Titaniku.
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB,200DMA, MACD

O2 bylo v pátek nečekaným překvapením. Po týdnech v tichu a klidu zápecí nečekaně a překvapivě vyskočilo!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 ČEZ
4 VIG
5 Philip Morris
Celkem se hlasovalo: 10x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme anketu DOWEstoR.


V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

září 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 

říjen 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz