logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně BCPP:
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Blog
Ceník

Synergické okénko

Investovat do akcií ČEZ nebo raději utéci? (1)

(Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz)


Nedávné rozhodnutí vlády naplnilo mediální prostor spoustou analýz, komentářů a diskuzí o stavbě jaderných reaktorů v Česku, potažmo o osudu akcií ČEZ. V našem zamyšlení, dvou, možná tří příspěvků, se tomuto tématu věnujeme podrobněji a v širších souvislostech.


Svatým grálem energetické budoucnosti Česka je teze "s jádrem na věčné časy a nikdy jinak". Vyzněla tak i nedávná Devadesátka ČT 24 věnovaná výstavbě nových jaderných bloků. K "jiným energetickým řešením" sice dostal v pořadu prostor i energetický poradce ve společnosti Calla pan Edvard Sequens, ale nebyl to prostor dostatečný. Asi musí zaznít i jiný hlas než jen jádro, řekl si nejspíš dramaturg pořadu. V Devadesátce však delší časový prostor pro jiný názor, diskuzi o obnovitelných zdrojích, jejich plusech a mínusech v porovnání s jádrem. chyběl.

Odpověďmi pana Sequense se však neslo zásadní poselství: Má se za to, že jedině jádro nás zachrání před energetickou nouzí a před celým světem, ale je tomu doopravdy tak? Podívejme se na problém očima drobného investora. Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci?

Víc a víc investorů se s námi dělí o své pocity z investování do akcií ČEZ. Často je charakterizují slovy ŠANCE ODSOUZENÁ K NEZDARU a odvolávají se na marný boj minoritních akcionářů. Na sundávání kalhot před brodem ale máme ještě dost času. Síla peněz a kvalitní marketing nejsou všechno. Možná se ještě za našeho života budeme muset zamyslet nejen v čem budou žít naše děti - pokrytecký to slogan politiků, ale v čem můžeme dokonce žít už i my.

Sucho. Všechny sice ještě netrápí, přesto ale stále víc a víc lidí už trápí. Vytvořili jsme proto komisi. Z komisí však pršet nebude! S energiemi to je stejné jako se suchem. Katriny, Barry či blackouty klepou na dveře stále častěji. Přitom ČEZ může nabídnout, při rozumném přístupu k energiím, místo blackoutu užitečná a zdánlivě i nesouvisející řešení. Nejen obnovitelné zdroje energií, o kterých se mluví (málo), ale, například, i řešení důchodového systému! Napadlo to někdy někoho? Dividendy z ČEZ do každé rodiny a nejen na stůl bohatých a mocných.

Nedávno se ČEZ stal propadákem. Navzdory signálům technické analýzy. Žádný optimismus. Naopak. Argument pro vzpomínané stahování kalhot před brodem. Všechno však může být také jinak. "Za určitých podmínek by stát mohl od ČEZ výstavbu jádra převzít..." Přeloženo do lidštiny: stát může "znárodnit ztráty". Nabízí se otázka: A co bude se zisky? Vrátíme se ke kořenům českých privatizací? Zisky se zprivatizují. ČEZ se rozdělí na část "znárodněnou" a "zprivatizovanou". Nikoho to nepřekvapí. O dělení ČEZ se nemluví poprvé. Mnozí budou dokonce rozdělení považovat za moudré rozhodnutí "vlády všeho schopných odborníků".

Takže ještě jednou: Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci? Co napovídají makra, fundamenty, technická analýza, geopolitická a vnitropolitická situace? Žádná makra, žádné fundamenty, žádná technická analýza, žádná geopolitická ani vnitropolitická situace. Nic takového. Odpověď  tkví v něčem úplně jiném. V PASIVITĚ.

K pasivitě jsme byli (a stále jsme!) dlouhodobě vedeni. Nakonec se stala naší "národní hodnotou". Mlčící pasivní většinu k aktivitě nic nerozhoupá. Až na jeden jediný důvod - zvelebování privátního prostoru v podobě pohodlí, osobního luxusu, chat a chalup. Nic jiného nemá podle Čechů cenu.

A právě  ve hmotném prospěchu každého jednoho z nás leží i další vývoj ceny akcií ČEZ. Jen a jen privátní hmotný prospěch. Až pochopíme, že ČEZ má ambici výrazným způsobem rozšířit náš privátní hmotný prospěch - a to má! - bude nedávná Letná znovu plná a ztráty se znárodňovat nebudou!
Češi začnou sami a o vlastní vůli aktivně investovat v energetickém prostoru. Zvlášť pokud bude dán prostor obnovitelným zdrojům. Pasivně, nákupem akcií ČEZ, ale i aktivně, budováním firem, které se budou věnovat obnovitelným zdrojům. Pak budou privatizovat všichni, i bez dotací, nejen velkopodnikatelé s dotacemi do megalomanských staveb, které nakonec stejně zaplatí daňoví poplatníci, zatímco zisky zprivatizuje hrstka po moci a majetku se drápajících jednotlivců!

Je tedy ČEZ odsouzený k nezdaru? Nevíme a neví to nikdo!  Ale zcela určitě víme, že to záleží jen a jen na mlčící většině. Na ni musí investoři vsadit! Správná otázka tedy zní: Vsadíme si sami na sebe, věříme si, nebo za nás a údajně i v náš prospěch všechno zařídí (ve skutečnosti samozřejmě ve svůj prospěch!) ONI?

Možná to zní pesimisticky, ale jednotlivcům nikdy nešlo a nejde o blaho všech, jak rádi říkají. Na prvním místě jsou vždy jen a jen oni, , , jenom já. Privatizují zisky, znárodňují ztráty a pobírají dotace - a v Česku usilovně marketingovými triky diskreditují skutečný smysl investování, tedy nejen co, kdy a za kolik, ale  - hlavně, kdy se vynaložené náklady vrátí a co přinesou? O tom není v žádném státním rozpočtu ani slůvko.

Teď jde o to ochránit ČEZ před domácími vetřelci. Neznehodnotit kvalitní společnost dramatickým snížením ceny jejich akcií (aby se snadněji dostala do rukou vetřelců) a tak zabránit krádeži ČEZ. Už toho bylo v Česku ukradeno dost! Společnost s vysokou vnitřní hodnotou, a takovou společností ČEZ je, je dost silná se vetřelcům ubránit. Dříve či později se ubrání i ČEZ - a pak budeme mít v držení hodnotné akcie silné společnosti!

Dalšími aspekty akcií ČEZ, například vazbami akcií ČEZ na řešení důchodového systému nebo zlepšováním podmínek pro opravdové investování v Česku nebo nejnověji lithiem na Cínovci se budeme zabývat příště.
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB,200DMA, MACD

O2 bylo v pátek nečekaným překvapením. Po týdnech v tichu a klidu zápecí nečekaně a překvapivě vyskočilo!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 ČEZ
4 VIG
5 Philip Morris
Celkem se hlasovalo: 10x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme anketu DOWEstoR.


V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

září 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 

říjen 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz