logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně BCPP:
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Blog
Ceník

Synergické okénko

Investovat do akcií ČEZ nebo raději utéci? (2)

(Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz)

Otázku co dál s akciemi ČEZ si dnes klade nejeden investor. Odpověď však nenajdeme jen ve fundamentech, rozvahách, výsledovkách či technické analýze. Musíme ji hledat v mnohem širších souvislostech. Pokusili jsme se na ně upozornit už v první části našeho zamyšlení. Moc jsme nepochodili. Líbivější je podávat věci "jednoduše". Nejlépe nenáročnými headliny. To víme. Bohužel to je na úkor vypovídací schopnosti a přesnosti. To nechceme.


John Bollinger vyvinul před mnoha lety indikátor, který byl pojmenován po něm. Bolliner Bands, (BB). Bollingerova pásma. Spolu s objemy patří k základním pilířům orientace na akciových trzích. Podrobnostmi nebudeme v tomto zamyšlení ztrácet čas. Věnujme se však závěrům.

Důležitým signálem BB je výrazné zúžení pásma. Po něm následuje obrat/zvrat. Pokud se zúžení objeví po silném poklesu jedná se obvykle o obrat/zvrat vzhůru. A naopak. Je to však bez správného výkladu a pochopení ošidný signál. Toho si byl vědom i pan Bollinger. Nikdy neříkal, kterým směrem obrat/zvrat zamíří. Už při prezentaci BB upozornil, že obrat/zvrat je podmíněn "širšími" souvislostmi. A právě tato informace se beze zbytku týká současného ČEZ a na ni jsme apelovali v první části našeho zamyšlení.

Na přelomu června a července 2019 signalizovalo zúžení BB obrat/zvrat dolů. To se také stalo. Cena akcií ČEZ se na počátku července 2019 propadla. Dokonce až pod dolní hranici BB (BBDwn). Pak se do BB vrátila. Podle konstrukce BB a s 90% pravděpodobností bylo na místě očekávat, podrobnější výklad opět vynecháme, krátkou stagnaci uvnitř BB a pak růst. To se ale nestalo a následoval další tvrdý pád. Pak se, ve 28. týdnu, opakovala stejná situace jako na počátku července. Technická analýza ale v tuto chvíli na vysvětlení sama o sobě nestačila. Signalizovala, že je ve hře něco víc.

Co napovídají aktuálně o ČEZ makra, fundamenty, technická analýza, geopolitická a vnitropolitická situace? Nic! Žádná makra, žádné fundamenty, žádná technická analýza, žádná geopolitická situace. To se čtenářům nelíbilo. Podstata a osud akcií ČEZ tkví v něčem úplně jiném než v matematických vzorcích a účetních výkazech. Tkví v  PASIVITĚ.

Mnohým čtenářům se takový popis situace nelíbí. Někteří nám to i napsali. Může se nám nelíbit, chápeme postoje čtenářů, ale je to tak! Chápeme, ale nebereme. Ostatně právě proto autor indikátoru, vědom si nebezpečí spojeného s neodborným výkladem signálu technické analýzy napsal, že je nutné "jít (v podobných případech) po příčinách". A o to se v DOWER-D pokoušíme. Není to snadné a setkáváme se s nepochopením. Pravda to nikdy nemá snadné a často bývá od dveří vyháněna.

Shrnuto, sečteno a podtrženo: Technická analýza, stejně jako fundamentální analýza nebo metody tradingu či forexu napovídají hodně, ale neříkají - a z podstaty věci ani nemohou - všechno. Zabýváme-li se investováním doopravdy vážně musíme jít až "na kost". Až budou skutečné příčiny stavu řádně vysvětleny začnou "osvědčené" investiční postupy znovu fungovat! Nyní ale, chceme-li se dobrat odpovědi na otázku "Investovat do akcií ČEZ nebo raději utéci?" se musíme zabývat i marketingově nezajímavými detaily, protože, jak dobře víme, čert je ukryt v detailu.

Aktuálně indikátory technické analýzy, viz graf 1, signalizují NEUTÍKAT, KUPOVAT
 
Graf 1: CEZ, BB, 200DMA, MACD k 19.7.2019
 


Abychom nebyli později zklamáni vnímejme šance, ale i nebezpečí. Obrovským nebezpečím je uchvácení ČEZ mocnými - říká se tomu násilné převzetí -, kteří společnost drobným investorům ukradou. Šancí je neopakovatelná příležitost mít v držení slepici, která snáší "zlatá vejce". Teď jde o to ochránit ČEZ před domácími uchvatiteli. Neznehodnotit ho dramatickým snížením ceny akcií (aby se emise snadněji dostala do rukou uchvatitelů) a tak zabránit krádeži. ČEZ je společnost s vysokou vnitřní hodnotou a je dost silná se uchvatitelům ubránit.

ČEZ může dobře posloužit všem! Ostatně kdysi také "všem" patřil Jak? Například provázáním dividend s řešením důchodového systému. Nebo s tím souvisejícím zlepšováním podmínek pro opravdové investování v Česku. Hrozí ovšem i vážná nebezpečí. Ono násilné převzetí skupinkou mocných a všeho schopných. Vyhodíme uchvatitele dveřmi "z jádra" a oni se nám vrátí oknem "z lithia". O šancích a nebezpečích příště.
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB,200DMA, MACD

O2 bylo v pátek nečekaným překvapením. Po týdnech v tichu a klidu zápecí nečekaně a překvapivě vyskočilo!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 ČEZ
4 VIG
5 Philip Morris
Celkem se hlasovalo: 10x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme anketu DOWEstoR.


V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

září 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 

říjen 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz