logo
Hry vyhrávají hráči, kteří se zaměřují na hřiště - ne ti, jejichž oči jsou přilepeny na výsledkové tabuli. (Warren Buffett)
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Daně
Blog
Ceník

Synergické okénko

Investovat do akcií ČEZ nebo raději utéci? (2)

(Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz)

Otázku co dál s akciemi ČEZ si dnes klade nejeden investor. Odpověď však nenajdeme jen ve fundamentech, rozvahách, výsledovkách či technické analýze. Musíme ji hledat v mnohem širších souvislostech. Pokusili jsme se na ně upozornit už v první části našeho zamyšlení. Moc jsme nepochodili. Líbivější je podávat věci "jednoduše". Nejlépe nenáročnými headliny. To víme. Bohužel to je na úkor vypovídací schopnosti a přesnosti. To nechceme.


John Bollinger vyvinul před mnoha lety indikátor, který byl pojmenován po něm. Bolliner Bands, (BB). Bollingerova pásma. Spolu s objemy patří k základním pilířům orientace na akciových trzích. Podrobnostmi nebudeme v tomto zamyšlení ztrácet čas. Věnujme se však závěrům.

Důležitým signálem BB je výrazné zúžení pásma. Po něm následuje obrat/zvrat. Pokud se zúžení objeví po silném poklesu jedná se obvykle o obrat/zvrat vzhůru. A naopak. Je to však bez správného výkladu a pochopení ošidný signál. Toho si byl vědom i pan Bollinger. Nikdy neříkal, kterým směrem obrat/zvrat zamíří. Už při prezentaci BB upozornil, že obrat/zvrat je podmíněn "širšími" souvislostmi. A právě tato informace se beze zbytku týká současného ČEZ a na ni jsme apelovali v první části našeho zamyšlení.

Na přelomu června a července 2019 signalizovalo zúžení BB obrat/zvrat dolů. To se také stalo. Cena akcií ČEZ se na počátku července 2019 propadla. Dokonce až pod dolní hranici BB (BBDwn). Pak se do BB vrátila. Podle konstrukce BB a s 90% pravděpodobností bylo na místě očekávat, podrobnější výklad opět vynecháme, krátkou stagnaci uvnitř BB a pak růst. To se ale nestalo a následoval další tvrdý pád. Pak se, ve 28. týdnu, opakovala stejná situace jako na počátku července. Technická analýza ale v tuto chvíli na vysvětlení sama o sobě nestačila. Signalizovala, že je ve hře něco víc.

Co napovídají aktuálně o ČEZ makra, fundamenty, technická analýza, geopolitická a vnitropolitická situace? Nic! Žádná makra, žádné fundamenty, žádná technická analýza, žádná geopolitická situace. To se čtenářům nelíbilo. Podstata a osud akcií ČEZ tkví v něčem úplně jiném než v matematických vzorcích a účetních výkazech. Tkví v  PASIVITĚ.

Mnohým čtenářům se takový popis situace nelíbí. Někteří nám to i napsali. Může se nám nelíbit, chápeme postoje čtenářů, ale je to tak! Chápeme, ale nebereme. Ostatně právě proto autor indikátoru, vědom si nebezpečí spojeného s neodborným výkladem signálu technické analýzy napsal, že je nutné "jít (v podobných případech) po příčinách". A o to se v DOWER-D pokoušíme. Není to snadné a setkáváme se s nepochopením. Pravda to nikdy nemá snadné a často bývá od dveří vyháněna.

Shrnuto, sečteno a podtrženo: Technická analýza, stejně jako fundamentální analýza nebo metody tradingu či forexu napovídají hodně, ale neříkají - a z podstaty věci ani nemohou - všechno. Zabýváme-li se investováním doopravdy vážně musíme jít až "na kost". Až budou skutečné příčiny stavu řádně vysvětleny začnou "osvědčené" investiční postupy znovu fungovat! Nyní ale, chceme-li se dobrat odpovědi na otázku "Investovat do akcií ČEZ nebo raději utéci?" se musíme zabývat i marketingově nezajímavými detaily, protože, jak dobře víme, čert je ukryt v detailu.

Aktuálně indikátory technické analýzy, viz graf 1, signalizují NEUTÍKAT, KUPOVAT
 
Graf 1: CEZ, BB, 200DMA, MACD k 19.7.2019
 


Abychom nebyli později zklamáni vnímejme šance, ale i nebezpečí. Obrovským nebezpečím je uchvácení ČEZ mocnými - říká se tomu násilné převzetí -, kteří společnost drobným investorům ukradou. Šancí je neopakovatelná příležitost mít v držení slepici, která snáší "zlatá vejce". Teď jde o to ochránit ČEZ před domácími uchvatiteli. Neznehodnotit ho dramatickým snížením ceny akcií (aby se emise snadněji dostala do rukou uchvatitelů) a tak zabránit krádeži. ČEZ je společnost s vysokou vnitřní hodnotou a je dost silná se uchvatitelům ubránit.

ČEZ může dobře posloužit všem! Ostatně kdysi také "všem" patřil Jak? Například provázáním dividend s řešením důchodového systému. Nebo s tím souvisejícím zlepšováním podmínek pro opravdové investování v Česku. Hrozí ovšem i vážná nebezpečí. Ono násilné převzetí skupinkou mocných a všeho schopných. Vyhodíme uchvatitele dveřmi "z jádra" a oni se nám vrátí oknem "z lithia". O šancích a nebezpečích příště.
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

KB - BB, 200DMA, MACD

Strašidlo sektorové daně obchází akciový trh. Protože VIG se ale až tak přímo netýká tak roste!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků od 1.7.2022 do 31.12.2022)
Návod
Pořadí Název akcie
1 ČEZ
2 Erste Bank
3 Komerční banka
4 Moneta
5 VIG
6 Philip Morris
7 Česká zbrojovka
Celkem se hlasovalo: 19x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme anketu DOWEstoR.
V listopadu 2021 jsme web Dower.cz rozšířili o oddíl Daně.

V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.
DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

srpen 2022
PoÚtStČtSoNe
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 

září 2022
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Čeká nás divoký spekulační zbytek roku plný nečekaných a dramatických zvratů?


Hlasovalo : 161 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz