logo
Prospěch se vyhýbá tomu, kdo se bojí tratit!
(latinské přísloví)
Aktuálně:
  • Tankery se zemním plynem se schválně loudají, čekají na růst cen!
  • Agrofert nabral miliardy od asijských bank, zadlužení skupiny vzrostlo!
  • Důchodovou reformu možná zaplatí živnostníci!
  • Technologičtí hráči prý seberou bankám až třetinu plateb!
 
Nabídka
Investiční doporučení *
Blog
Ceník

Synergické okénko

NA PRAHU AKCIOVÉHO ROKU 2019

Akciový rok 2018 a zejména jeho závěr přinesl investorům zklamání. Snazší to nebude ani v roce 2019. Bude plný změn. Přechodem od benzínu a nafty na elektromobily počínaje, jejich výroba, provoz i servis jsou mnohem jednodušší a ekologičtější, a globálními změnami v energetice či kyberprostoru konče.

HLAVNÍ ZMĚNY

Hlavními změnami v roce 2019 budou změny chování lidí. 21. století bude potřebovat lidi s investorským myšlením  a ti se budou ještě častěji než dosud dostávat do konfliktů s lidmi z 20. století.
Výrazné změny očekávejme také v globální politice. Británii svírají politické křeče spojené s brexitem. Evropská unie si začíná vážně uvědomovat, že její rozšíření o bývalé postkomunistické země bylo unáhlené a předčasné. Víra a očekávání se minuly s raciem. A o dění za Atlantikem škoda psát.

Je  na čase, aby Evropa vzala svůj osud do vlastních rukou. Dokáže to? Využije k tomu jarní volby do Evropského parlamentu? A jaká bude Evropská unie? S námi? Bez nás? Odejdeme dobrovolně czexitem nebo budeme vyhozeni? Nebo zůstaneme? Co bude dál se Západem? Co bude s námi? Zamíříme znovu na Východ? To všechno jsou otázky a s nimi související problémy, které ovlivní chování investorů v roce 2019. A je jich víc. Mnohem víc.

REGULACE VERSUS PRAVIDLA

Na silnicích jezdíme vpravo. Jsou to pravidla, abychom se vzájemně nepozabíjeli nebo regulace? Dotace se poskytují (nebo ne?) podle pravidel, která musí "obdarovaný" ctít. Jsou to regulace oné škaredé Evropské unie nebo pravidla pro poskytování pomoci slabším na nichž se členové Evropské unie většinově domluvili?

Budou-li dotace získávat společnosti, které jsou navíc obchodovány na akciových trzích a kterým dotace nepatří bude to průšvih a podlomí důvěru všech. Dotované společnosti mají, oproti společnostem bez dotací konkurenční výhody. V tom tkví ono podlamování důvěry. Nedotované firmy hrají oproti dotovaným poctivě a pravidla neobcházejí. Navíc je mnozí díky jejich poctivosti považují za slabé a neschopné.

Fenomén regulace versus pravidla bude v roce 2019 výrazně ovlivňovat investování a akciové trhy. Na pranýři jsou aktuálně především regulace Evropské komise a Evropské unie. Ale jsou to doopravdy regulace? Bude poctivá firma Evropanům a nepoctivým firmám pro smích?

VAROVÁNÍ PŘED DOTOVANÝM BYZNYSEM

Evropou táhne strašidlo dotovaného byznysu a ovlivňuje spolu s jinými trhy i akciové trhy. Táhne z Východu na Západ. Musíme být proto na vliv dotovaného byznysu připraveni i v investování. Peníze neznají národnosti a nerozeznávají příslušenství k náboženstvím, k fanklubům a různým komunitám a pospolitostem. V tom je jejich síla a slabost současně - ale také naše investiční pomůcka/berlička, až budeme na rozpacích a váhat jak se investičně rozhodnout!

SÍLA NOVÝCH TECHNOLOGIÍ

HUAWEI. Stal se symbolem vlivu nových technologií na geopolitiku. Důležitější než okupace a zabrání cizích území je ovládnutí nových technologií. Ruské ovládnutí Krymu a čínské budování umělých ostrovů v Jihočínském moři patří do vojenských strategií minulosti. Kauza HUAWEI je příkladem nového druhu geopolitického zápasu. Stačí vypnout soupeřovu komunikaci a zamezit přísunu energií a je vymalováno.

V souvislosti s energiemi a naším ČEZ, resp. jeho jadernými bloky je dobré citovat názor Michaela Weinholda, šéftechnologa energetické divize firmy Siemens. "Většinu (energie) budou vyrábět menší nezávislé zdroje energie, které budou často sloužit jen určitému místu, městu nebo supermarketu". Ty budou samozřejmě koordinovány novými technologiemi založenými na práci s daty. V podstatě takový "packetový" energetický internet. Zásoby ropy nebo plynu, potažmo koncentrované kapacity pro generování elektrického proudu už nebudou tak důležité.

Zatím jsme jen svědky cvičných technologických manévrů. Naštěstí. Tu v ovlivňování prezidentských voleb v USA, tu v pilování elektronických PR postupů na sociálních sítích před různými parlamentními volbami, blíží se volby do EP, a tu ve vymývání mozků. Zatím.

JAKÉ BUDOU A JAK SE ZMĚNÍ ZDROJE ENERGIE?

Změna a nový přístup k energiím už dlouho visí ve vzduchu! Jim bude patřit 21. století. A samozřejmě firmám, které se novou cestou vydají. Mezi nimi hledejme své investiční priority. Sportovci v podobném kontextu mluví o "musí to být v hlavě". Ano musí. Až za třicet let dobudujeme nové jaderné bloky ve starých jaderných elektrárnách budeme si možná klást otázku: Na co je máme? Jenže peníze tou dobou už budou pryč. Vyletěly komínem.

ZÁVĚR

Co přijde až bude důvěra občanů ke státu a Evropské unii podkopána definitivně? Dnešní politici budou pryč a noví to svedou tradičně na své předchůdce. Chytří investoři však připraveni budou. Budou kupovat aktiva firem, do kterých tečou/potečou peníze z míst, kde už peněz nebude potřeba. Která místa to budou? To bude záležet na našich investičních znalostech, zkušenostech a odvaze.
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

VIG - BB, SAR, MACD
Signalizuje i VIG novou vlnu spekulací? Index PX znovu roste uvnitř BB!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen tuzemských akcií k 30.9.2019
(zadáno: 28.6.2019)
Návod
Název akcie Cena k:
30.09.2019
CETV CME 98.00
ČEZ 550.13
ERSTE 857.77
KOFOLA ČS 301.42
KB 887.92
MONETA 78.50
O2 227.55
PEGAS 730.25
PHILIP M. 13903.08
VIG 585.09
Celkem se hlasovalo: 16x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 28.6.2019 je nastavena ke dni 30.9.2019. Predikujte!

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.

Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.

DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

srpen 2019
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

září 2019
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Akciové trhy se na počátku srpna propadly do hluboké deprese. Jak dlouho potrvá?


Hlasovalo : 66 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz