logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně BCPP:
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Blog
Ceník

Synergické okénko

START, Free Market - je co zlepšovat!

O pražské burze (BCPP) toho už bylo řečeno a napsáno spoustu. Letos se ale okolo ní děje víc než v minulosti. Na jedné straně pokračují odchody emisí z burzy - Fortuna už odešla, Unipetrol se chystá a další jsou na řadě - a na druhé straně přichází burza se zajímavými nápady na oživení tuzemského akciového trhu. Rozjely nebo spíš se teprve rozjíždějí dva nové trhy. START a Free Market. První vstoupil na scénu v květnu 2018 START a o týden později Free Market.

Tuzemští investoři zatím reagují na květnové aktivity BCPP s rozpaky. Rizika signalizoval už předem slabší zájem o emisi Avast. Ta zahájila obchodování v Londýně čtrnáct dní před spuštěním START v Česku. Její trochu nevydařené zahájení však nesměřovalo přímo na ni, ale naznačovalo především nedůvěru k IPO a s ní se pak svezla i nedůvěra k duálnímu obchodování na Free Marketu.

Nedůvěra k výběru akcií na nový reh Free Market? Nezkušenost s duálním obchodováním? Nikdo nejenže přesně neví jak se budou duální akcie v porovnání se svými primárními trhy obchodovat, ale není ani dostatečná povědomost o "nových" akciích. Základní informace BCPP trochu podcenila.

Všechno chce svůj čas. Zatím se investoři řídí osvědčenou zásadou lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. Startovací portfolio z duálních emisí si investoři hned tak nevytvoří, nicméně představu o tom jak se budou START a Free Market po květnovém "velkém třesku" vyvíjet si musí vytvořit co nejdříve. Skutečností už nyní ale je, že především nový segment Free Market a s ním spojené duální obchodování tuzemský akciový trh ovlivní víc než START. Hlavním domácím tématem příštích měsíců tedy bude spuštění duálního obchodování na novém trhu BCPP Free Market.

Trh START drobnému investorovi nic moc nepřinesl a ani z principu věci přinést nemohl/nemůže, protože cílí na jiné investory. To samozřejmě není žádné velké překvapení. Co ale Free Market? Zatím se sice "jen usazuje", ale první zkušenosti už tu jsou. Jak se spolu "popasují" zvědavost, očekávání a realita?

Nezbytným základem každého investování je technika obchodování a s ní úzce propojená technická analýza a grafy. Bez nich to nejde. A tady u Free Marketu narážíme na první problém. V Česku byly dosud kurzovní lístky, resp. data z každé burzovní seance "svázány" kódem BIC. Ten však u emisí z Free Marketu chybí, protože emise používají kód ISIN. Situace je o to pikantnější když si uvědomíme, že nyní jsou v souborech s daty, například AK, BO nebo EA smíchány jak BIC, tak ISIN. Ty ovšem na některé v Česku hojně používané programy provázány nejsou.

Investor očekával, že Free Market bude mít svůj vlastní soubor včetně v Česku přiděleného kódu BIC. Bylo by to i praktičtější, protože by už na první pohled bylo zřejmé, že se jedná o zahraniční emise obchodované na tuzemském duálním trhu!

Pak je tu věcný důvod udělat ve věcech pořádek. Hlavním argumentem pro zřízení Free Marketu byla likvidita českého trhu. Nelze ovšem zavírat oči ani před arbitráží, o které jistě řada investorů uvažuje především. Na jednom trhu zajímavě nakoupit a na druhém prodat. To všechno jsou věcné, ale zároveň i principiálně důležité důvody proč do obchodování zavést řád a pořádek. Jinými slovy: je co zlepšovat!

A na závěr krátce zpět k vrabcům v hrsti a holubům na střeše. Tuzemský vrabec v hrsti, primární trh, je zatím jistější než duální holub na střeše. Co je doma, to se přece počítá.
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB,200DMA, MACD

O2 bylo v pátek nečekaným překvapením. Po týdnech v tichu a klidu zápecí nečekaně a překvapivě vyskočilo!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 ČEZ
4 VIG
5 Philip Morris
Celkem se hlasovalo: 10x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme anketu DOWEstoR.


V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

září 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 

říjen 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz