logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně BCPP:
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Blog
Ceník

Synergické okénko

Zamyšlení na STARTu!

Investování, generování peněz penězi, se na akciových trzích pohybuje mezi dvěma strategiemi. Od dividend, to byl prapůvodní smysl akciového podnikání, po spekulace. Elektronická komunikace později směrovala spekulace k tradingu. Svým způsobem kasinu. Nekonečné reinvestování spojené s vnitřní hodnotou emisí naopak míří k "nekonečnému" růstu majetku. Tak přemýšlí Warren Buffett.

Žádné investování ale neexistuje v čisté podobě. Nové modifikace rozvíjejí investoři, kterým výdělky z "normálního" investování nestačí. Tak vznikly fondy soukromého kapitálu. Existují dvě základní formy. Private equity, privátního kapitálu, a venture capital, rizikového kapitálu. Fondy soukromého kapitálu fungují jinak než tradiční investiční fondy a společnosti a pohybují se v jiném světě.

Pohyb v jiném investičním prostředí však mění myšlení a způsob fungování těchto fondů. Především musí získat příslib peněz od svých investorů. Připomeňme si, že to už jsou investoři, kteří neusilují o "normální" výnos. Očekávají vyšší. Jenže vždy platí něco za něco. Tím "něco" je podmínka, že nemohou se svými penězi nějakou dobu manipulovat. Jejich prostředky jsou po nějaký čas vázány. Obvykle čtyři až šest let.

Po "upsání příslibu" se chování fondů mění. Fondy private equity investují do perspektivních soukromých firem s růstovým potenciálem a jako noví vlastníci zlepšují řízení firem, Po nějaké době - obvykle po oněch čtyřech až šesti letech - z firem (investic) vystupují. Buď je prodají přes veřejné trhy nebo je nabídnou hlavnímu hráči či konkurentovi v odvětví. O zisk se pak s původními investory podělí podle předem dohodnutých pravidel.

Trochu jinak pracují venture capital fondy, byť začátky a konce jejich misí jsou podobné. Investují do relativně mladých a nových společností, které ještě potřebují čas a samozřejmě i peníze. Rozdíl mezi oběma přístupy tkví v riziku a v očekávaném výnosu. Vyšší výnos u start-upů bývá "zaplacen" vyšším rizikem. Co si vybrat? Zralé firmy a s nimi spojené private equity fondy nebo venture capital fondy?

Dostáváme se k podstatě věci!

Tak jak se postupně seznamujeme s prospekty adeptů na akciový trh START pražské burzy je zřejmé, že obě investiční modifikace mají blízko k novému tuzemskému trhu START. Podvědomě asi cítíme, že záměry a cíle účastníků trhu START se proplétají a tak trochu zaměňují. Není nově vstupující firma na trh START vlastně fond soukromého kapitálu? A pokud ano, který?

Často se má zato, že na START vstupují IPO, tedy de facto venture capital. Nemusí to však být vždy až tak úplně pravda. Zakladatelé tuzemských soukromých firem stárnou a často nemají komu svou firmu předat. Pak je to typický příklad  private equity fondu s jinými očekáváními - důraz na menší riziko a jistější, byť menší zisky. IPO jsou naopak soustem pro venture capital fondy. To vše musíme dobře posoudit než do akcií na trhu START budeme investovat.

Takže: rozum do hrsti, trochu přemýšlet a pak hurá investovat! Nebo ne?
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

O2 - BB,200DMA, MACD

O2 bylo v pátek nečekaným překvapením. Po týdnech v tichu a klidu zápecí nečekaně a překvapivě vyskočilo!

Grafy DOWEstoR

Aktuální pořadí  nejkvalitnějších tuzemských akcií
(podle hodnocení našich návštěvníků)
Návod
Pořadí Název akcie
1 Komerční banka
2 Erste Bank
3 ČEZ
4 VIG
5 Philip Morris
Celkem se hlasovalo: 10x
Vaše hodnocení!
Pokud chcete do hlasování přidat další akcii tak nám, prosím, napište na email.

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR! Po více než dva a půl roce jsme v září 2021 ukončili stejnojmennou aplikaci. V nových podmínkách se přežila. Od září 2021 nabízíme anketu DOWEstoR.


V říjnu 2020 jsme přešli na platební systém DDkredit! Koncem dubna 2021 jsme systém po zkušenostech upřesnili a doplnili o část jak pracovat v systému DDkredit efektivně.

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

září 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 

říjen 2021
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz