logo
Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit. (Andreas Treichl)
Aktuálně BCPP:
 
Nabídka
DDkredity *
Doporučení
Blog
Ceník

Investiční názor

Ve čtvrtek jsme se začali podrobněji věnovat stěžejním faktorům, které aktuálně ovlivňují akciové trhy. Jako první jsme věnovali pozornost politickému vývoji v USA. Dnes se zaměříme  na fenomén BREXIT. Světe div se, už nikoho moc nezajímá!

Na Dower.cz pracujeme v placeném systému DDkredit. Se systémem je spojena i poněkud jiná forma textů. V tomto prostoru naznačujeme o čem přemýšlíme a kterými směry se podle našeho názoru bude akciový svět a my v něm vyvíjet. Pozornost věnujeme především konkrétním titulům a situacím  a praktické (přesto věčné) teorii.
Placený obsah 25 DDkreditů  Celý článek
Globální akciové trhy jsou nadále nejisté. Americké kvůli nejistotě spojené s blížícími se prezidentskými volbami a firemními výsledky 3Q 2020 a evropské navíc kvůli zhoršení výhledu pro Německo a samozřejmě kvůli covidu-19. O brexitu nemluvě.


Na Dower.cz už "natvrdo" pracujeme v placeném systému DDkredit. Se systémem je spojen i nový způsob psaní textů. Napříště v tomto prostoru už jen naznačíme o čem přemýšlíme a kterými směry se podle našeho názoru bude akciový svět a my v něm vyvíjet.
Placený obsah 30 DDkreditů  Celý článek
V poslední době píšeme stále častěji o rozevírajících se nůžkách mezi USA a Evropou. Stačí porovnat americké akciové indexy s evropskými. Proč dochází k tak razantnímu rozevírání oněch nůžek? Proč do Ameriky odcházejí nejschopnější lidé z Evropy a celého světa a v Evropě zůstávají "úředníci"? Zakopaný pes tkví v DŮVĚŘE...

Tak to je dnes naposledy, kdy se s tímto typem textu v našem Investičním názoru setkáváte. Napříště v tomto prostoru už jen naznačíme o čem přemýšlíme a kterými směry se podle našeho názoru bude akciový svět a my v něm vyvíjet. Těšíme se na novou formu naší příští komunikace!
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
  Marketing slaví úspěchy v časech hojnosti. V dobách kdy lidé obracejí v kapse každou korunu se mu moc nedaří. Platí to i o politickém marketingu. Když nová vládnoucí garnitura přebírá od vlády "nemehel" hospodářství v celkem uspokojivém stavu a silnou finanční základnou to se to vládne, rozdává a slibuje. Slovy klasika: to se nám to utrácí, když nám všichni půjčují.
Čeští politici se rádi odkazují na Winstona Churchilla a jeho odvahu jít proti proudu. Jsou dvě cesty chůze proti proudu. Buď provokativními a urážejícími slovy nebo odvážnými činy. První cestou kráčí čeští politici, vykročit druhou nemají odvahu. A když pak přijde ouvej vymlouvají se a vykřikují: rozvolnění jste chtěli všichni! Kristepane! Churchill byl velkým politikem proto, že se nevymlouval a stály za ním činy. Šel proti proudu, když věděl, že to je nutné. Žádný politický marketing.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Přesně před 25 lety jsme začali budovat web Dower.cz. Počítačů bylo málo, o noteboocích, tabletech či mobilech nemluvě a spousta lidí netušila co web vůbec je. S přípravou jsme nepospíchali. Ostatně jako dnes. Důkladné přípravě dáváme přednost před rychlostí.
Cílem prvního webu byla efektivnější komunikace s klienty. Nemuseli jsme už x-krát opakovat stejnou informaci. Od té doby se ale časy výrazně změnily. Vyrostla nová generace investorů, zdokonalil se software a na trhy přišla nová, s tou první nesrovnatelná, komunikační technika. Změnil se i přístup ke klientům. Výrazně jsme například omezili grafy. Většina investorů je také mnohem zkušenější a vzdělanější než jejich předchůdci. Potřebují spíš konzultovat a porovnávat své myšlenky s jinými. Především těm je věnována naše 4 verze webu Dower.cz.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Tuzemský akciový trh ovlivňuje covid-19 a souvislosti spojené s prezidentskými volbami v USA. Pro nás je důležitější druhá vlna covid-19. Uklidňujícím faktorem může být, že Krajský soud v Plzni rozhodl, že jsme na jaře nebyli ve válce. Stav nouze nemůže být ani v souvislosti s pandemií za válku považován. Epidemie holt z politiků generály neudělá. To je dobrá zpráva.
Stagnace, obavy, nejistota, tápání na pražské burze pokračují. Signály a probouzení bank tu sice již jsou, ale především veřejné televizní debaty klid nepřináší. Politický marketing a řeči s ním spojené sice méně přemýšlející potěší a protknou vlastenectvím, nicméně chybějící peníze "nám ni budoucím" nedodají. O to hůř, že se o nich decentně ani moc nemluví. Politici se předhánějí řečmi o tom, co všechno je nezbytné pro lidi udělat, ale toť vše. Kde na to vzít a nekrást se decentně mlčí.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Tuzemský akciový trh v úterý zaznamenal mírné oživení. Probouzely se především banky, ale pozitivní signál vyslal indikátor MACD kromě Komerční banky i k samotnému trhu reprezentovaného indexem PX. Otázkou ovšem zůstává, zdali se opět jedná jen o pozitivní korekci dlouhodobějšího poklesu nebo již o obrat trendu. To se teprve ukáže.
Možná už dnes. Americké akcie totiž ještě včera prudce oslabily poté, co prezident Donald Trump přerušil jednání s demokratickými zákonodárci o novém balíku pomoci na podporu ekonomiky zasažené pandemií covidu-19. "Dal jsem pokyn svým reprezentantům, aby zastavili jednání až do voleb, kdy okamžitě poté, co vyhraji, přijmeme zákon o velkém stimulačním balíku, který se zaměří na pracovité Američany a malé podniky," uvedl na twitteru. Znovu tak zjitřil situaci, jak se zachová, když volby prohraje a nebude chtít úřad opustit.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Tuzemský akciový index PX přešlapuje na místě. A protože nedávno korigovalo z "nebeských" výšin zlato řada investorů se ptá: Bude pokračovat zlatá horečka? Mám se přidat? Jak se k investování do zlata postavit? Pomineme-li základní skutečnost, že zlato investicí v pravém slova smyslu není, protože negeneruje pravidelný zisk (úroky, dividendu, nájem, pacht), ale jen spekulační zisk musíme se ptát: co od zlata vlastně očekáváme?
Reálná cena zlata bývá dlouhodobě více či méně stabilní. "Jen" uchovává hodnotu. Pokud se "trefíme" do desetiletého okna poklesu reálné ceny zlata máme smůlu. Jak se tedy k problematice ukládání peněz do zlata postavit? Není vhodnější investovat do produktivnějších aktiv, které výnosy "pravidelně" generují. Do (státních) dluhopisů, do akcií, do pronajímání nemovitostí nebo půdy?
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Akciové trhy jsou o důvěře. A o důvěře jsou také volby. Nemoc významného státníka je ale o něčem jiném. O nejistotě. V USA jde o obojí. A obojího se globálnímu i tuzemskému trhu dostává měrou vrchovatou. Navzdory tomu jak jsme skvělí a spokojení s výsledkem prvního kola domácích voleb 2020 to doma moc dobře nevypadá. Česká opozice kuje pikle a americká veřejnost se potácí v nejistotě. Ani ne tak o zdraví prezidenta, jako spíš o osud demokracie.
Česko vnímalo volby do krajských zastupitelství jako referendum o vládě. Na první pohled může být hnutí ANO spokojeno. Alespoň se tak vyjadřuje. Ale... V USA je nálada po první prezidentské debatě zjitřenější. Zabere PR marketing a nebetyčná zahleděnost prezidenta sama do sebe nebo racionalita a pokora? Rozhodnutí amerických voličů nepochybně ovlivní i globální akciové trhy.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
 Ve čtvrtek 30.9. skončil úpis akcií společnosti Česká zbrojovka Group (CZG). Probíhal od 22. 9. Společnost a stávající akcionáři nabízeli dohromady 8,9 až 13 mil. akcií za cenu 290 – 370 Kč/akcie. Zbrojovka by tak měla dosáhnout tržní kapitalizace mezi 10,7 až 13,6 mld. Kč a free float by se měl pohybovat mezi 23 – 35%. Dnes, v pátek 1.10., se akcie CZG budou po prvé obchodovat na hlavním trhu pražské burzy. CZG bude patřit k nejmenším emisím. Přesto bude zajímavou příležitostí pro drobné investory a regionální akciové fondy.
Vstup na pražskou burzu má zbrojovce přinést peníze na rozšíření byznysu v USA. Aktuálně se tam zvýšily prodeje zbraní. To by ovšem byl hodně krátkozraký pohled. Důležitější je, že na největším zbraňovém trhu světa bude mít výrobní základnu a splní tak požadavky USA na účast v US  armádních tendrech.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Akciové trhy mají rády jasno. Chaos a nejistota jim nesvědčí. A právě těchto nežádoucích ingrediencí se jim nyní na globálních trzích dostává v míře vrchovaté. Výsledek prezidentských voleb v USA, v Evropě brexit a v Asii napjaté obchodní vztahy mezi USA a Čínou. Lépe na tom nejsme ani v Česku. Nepřesvědčivé kroky vlády směrem k potlačení druhé vlny epidemie covidu-19 a přetrvávání chaotické komunikace mezi ní a obyvatelstvem. I proto na tom byl v září tuzemský akciový trh nejhůře za posledních pět let.
Domácí ekonomická a politická scéna připomíná předvečer měnové reformy v první polovině 50tých let, kdy Antonín Zápotocký pronesl svou legendární větu "Naše měna je pevná", aby vzápětí po jejím vyřčení došlo k devastující měnové reformě. Když je opravdu hodně zle lžou už politici zcela bez zábran.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Ve středu v 03:00 našeho času resp. v úterý večer místního času začala v Clevelandu v USA první ze tří debat amerických prezidentských kandidátů. republikánského prezidenta Donalda Trumpa a jeho demokratického vyzyvatele Joea Bidena. Nic moc. Chaos a vzájemné ostré výpady. Biden přislíbil, že bude respektovat výsledek voleb. Trump místo odpovědi hovořil o hrozbě volebních podvodů.
Duel sice nepřekvapil, ale přesto investorům a akciovým trhům napověděl hodně. Po volbách začátkem listopadu se USA buď vrátí ke svým tradicím a naváží na své svým způsobem výjimečné postavení ve světě, to zvítězí-li Biden, nebo se ještě více zahledí samy do sebe a jejich prestiž ve světě dál oslabí. To v případě vítězství Trumpa. Do voleb proto budou trhy dál přešlapovat na místě.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Sociální sítě díky politikům a jejich výkřikům vítězí po celém světě. U nás možná, snad s výjimkou USA, přesvědčivěji než jinde. Je to dobře? Nejdříve PR průzkumníci zjistí co chtějí lidé slyšet, pak jim to politici slíbí a nakonec udělají často pravý opak. Česká politika se navíc vyznačuje zmatenou komunikací. Často slyšíme od politiků "rozhodnutí", která jim při jejich kompetenci vůbec nepřísluší. Tento způsob komunikace nejenže je matoucí a způsobuje chaos, ale výrazně znesnadňuje práci těm, kteří rozhodovat mají.
Nikde takový přístup k řešení problémů neškodí víc než v ekonomice, ve finančnictví a na kapitálových trzích. On-line komunikace je sice krásná věc, ale tříbení názorů "z oči v oči" nikdy nenahradí. Co s tím? Nevzdávat se - ani na krátkou dobu! - optimismu. Za žádnou cenu. I kdyby banky či ČEZ padly na nulu!
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Všechno je dobré, ale nestojí to za nic. Asi tak lze v krátkosti charakterizovat poslední zasedání bankovní rady FED. I když naznačila, že úroky zůstanou po delší dobu beze změn, a že se zlepšil odhad vývoje ekonomiky USA. V srpnu v Jackson Hole však FED oznámil nově zavedené sledování průměrné inflace. Ceny mohou růst rychlejším než 2% tempem. Inflační očekávání hned vyrazila vzhůru. Ale...
Brzy následovalo vystřízlivění a aktuálně již panuje skepse, zda déle snížené úrokové sazby dokáží inflaci nastartovat. Současně se skepsí také klesá pravděpodobnost dalšího velkého rozpočtového stimulu. FED zklamal. Objemy nakupovaných státních dluhopisů zůstanou beze změny. Inflační očekávání se znovu propadla. A jako již tolikrát zareagoval na měnově-politické dění v USA i celý svět.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Globální akciové trhy řeší dva velké a minimálně tři o něco málo menší problémy. Super velkým problémem pořád zůstává pandemie covid-19. Očekávání vakcíny jsou naštěstí den ode dne optimističtější. Druhým obrovským problémem je doutnající bankovní skandál. Zatím co ten první má šanci "blbou" náladu na trzích zastavit, druhý otřese základy důvěry. A důvěra je to, na čem je akciové podnikání postaveno.
Pak zbývají tři další důležité faktory. Brexit. Ten trh ovlivní zřejmě nejméně. Investoři v podstatě očekávají "tvrdý" brexit. Prezidentské volby v USA jsou sice důležité, ale povedou jen ke dvěma možným výstupům a na oba jsou trhy připraveny. Navíc půjde o relativně krátkodobou záležitost. Byť důležitou. A konečně tu je obchodní napětí mezi USA a Čínou. I to ale vyřeší americké volby a investoři jsou na možná vyústění připraveni.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Pondělí přineslo šokový propad globálních akciových trhů. Svět děsí druhá vlna pandemie. A my jsme opět premianty. V tom špatném slova smyslu. Už několik dní se ve světových médiích skloňuje Česko jako země, která mnohonásobně překonává jarní maxima denního počtu nakažených. I když u nás hlásáme, že je vše pod kontrolou, strohá fakta ukazují něco jiného. Situace se však prudce zhoršuje všude.
Druhou čelistí akciových kleští je obrovský globální bankovní skandál. Kauza FinCen Files. Podrobnosti oznámil server Investigace.cz, který se účastní globálního projektu Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ). Ponechme zatím stranou největší světové banky, které jsou do skandálů namočeny. I v Česku se ale legalizují peníze z trestné činnosti.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Za starého režimu se vyprávěl vtip. Do podniku nastupuje nový ředitel. Starý mu předává funkci a říká, až budeš mít problémy máš v šuplíku tři obálky. Otevři je. Když pak bylo hůř otevřel nový ředitel první. Sveď problémy na své předchůdce. Při větších problémech otevřel druhou. Proveď sebekritiku. A když bylo nejhůř otevřel třetí. Sedni ke stolu a napiš tři vzkazy svému nástupci. Dej je do obálek a ulož do šuplíku.
První obálku náš premiér otevřel už velmi brzy po nástupu do funkce a rada v ní obsažená mu vydržela poměrně dlouho. Včera otevřel druhou. Postupoval ale, jak jinak, inovovanou českou cestou. Sebekritika ano, ale stejně "to ONI/ON" to všechno zbabrali/zbabral. Byl moc hodný. Možná to bude fungovat další tři či čtyři roky. Jen co pomůžeme byznysu. Tedy svému byznysu. Štěstí přeje odvážným.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Zatím řešíme co covid-19 udělá tu s aerolinkami, tu s cestovním ruchem a na opačném konci v souvislosti s hledáním vakcíny s farmaceutickým průmyslem. Hurá sem, hurá tam. Hlubší analýza co pandemie udělá se společností jako takovou však chybí. Nic pořádně nevíme ani o přesunu peněz, zboží a služeb, ani o změnách priorit, globální ekonomiky a kapitálových trzích. Chybí analýza souvislostí. O globálních a lokálních vlivech pandemie jsme už psali. Dnes se podíváme dál.
V Česku se nejvíc propadla výroba kovů a kovových výrobků a ekonomiku brzdí slabá výkonnost cyklických odvětví, která stála/stojí na počátku každého výrobního cyklu. Běžící objednávky dobíhají, ale nové ubývají a budou ubývat. Útlum reálných fyzických investic je zřejmý. Je to faktor, který si zatím moc nepřipouštíme. Možná ho i podceňujeme. Už však na nás dopadá.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Ano, řídí-li se stát podle marketérů je všechno skvělé. Každý rozumný dospělý člověk ale ví, že život přináší i černé a chmurné chvilky. Jen malé děti věří, a je to tak dobře, pohádkám. Citlivým indikátorem důvěry a spokojenosti s vládou a způsobem řízení států nejsou fankluby politiků a všechny ty různé "nezávislé" výzkumy spokojenosti občanů, včetně predikce volebních výsledků, ale vývoj kapitálového, potažmo akciového trhu. Prezentují je indexy. V Česku akciový index PX. A právě ten se již delší dobu nevyvíjí moc příznivě.
Než ho však použijeme pro sondování příštího vývoje české společnosti připomeňme si pár důležitých skutečností. Indexy ovládají globální a lokální faktory. Příkladem prvních je propad indexu PX v půli března. Pandemie. Ještě do prázdnin převládaly globální vlivy. Pak se něco pokazilo.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Tak jsme se ve čtvrtek ráno dozvěděli, že vláda ve středu večer znovu přerušila jednání o kurzarbeitu. V návrhu prý zůstávají sporné body a jednání budou dál pokračovat. Spory, především mezi dvěma ministryněmi se soustředí na dva body. (1) Jak velká bude náhrada za neodvedenou práci a (2) ve kterém okamžiku by měl kurzarbeit začít fungovat. V ekonomicky přesně definovaných situacích nebo podle politického rozhodnutí?
Vládní kočkování připomíná dávný vtip o manželství. Dva muži se baví o manželských problémech a jejich řešení. Nemohou se shodnout. Poslouchá je třetí. Problém tkví v tom, že jste se oženili. Kdybyste zůstali svobodní nemuseli jste podobné problémy vůbec řešit. Stejné je to i s kurzarbeitem.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Tuzemský akciový trh v červnu a do poloviny července "akčně" stagnoval. Poté se vydal cestou pozvolna klesající stagnace. Po ní kráčí do dneška. Takový vývoj vypovídá o nedůvěře. V budoucnost, ve vývoj společnosti, k vládě. Evokuje nejednotná a často až agresivní řešení. Akciové trhy se v takových dobách vracejí k "jistotám". Jistotou "blanických rytířů" je na tuzemském trhu Philip Morris. Podle tradičního scénáře by měli po dividendách spát. Ale probouzí se a cena akcií Philip Morris roste.
Často upozorňujeme jak se trh v reakci na pandemii covid-19 mění. Včera jsme dokonce zmínili i trochu provokační názor, že pandemie směruje akciový trh správným směrem. Dnes na pilu ještě přitlačíme. Budeme jako naši předkové chodit do práce s bandaskou melty, starší ročníky ji ještě pamatují, nebo kávy (pro mladší ročníky) a kastrůlkem s obědem?
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Ve víkendové glose jsme věnovali cílenou pozornost vývoji společnosti a zdůrazňovali, že chceme-li rozumět akciovým trhům, musíme především rozumět tomu, co se děje ve společnosti. Vraťme se v našich úvahách o několik let zpět. Česká ekonomika prožívala boom a ekonomové žasli, proč se boom nepromítá do růstu cen. Do inflace. Teprve až nyní přišel obrat.
Za památkami do Prahy vyrazila letos sotva třetina dřívějšího počtu turistů. Administrativní komplexy "jedou" na zlomek své kapacity. Gastronomie se propadá a při stagnujících (dokonce někdy i rostoucích) fixních nákladech přestává být rentabilní. Příkaz doby zněl snížit mzdové náklady. V zemi s nejnižší a nerostoucí - díky vládnímu umělému udržování zaměstnanosti - nezaměstnaností? Některé provozy zavřely úplně, jiné zvýšily marže. Zdražily a "nečekaná" inflace je tu! V tu nejneočekávanější dobu!
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Starší a ostřílení závodníci Tour de France si stěžují, že je ti mladší neberou tak vážně jako oni brali své předchůdce, nerespektují "nepsaná pravidla" a jdou si jen tvrdě za svým. A vítězí, viz aktuální výsledková listina TdF. Jiný příklad vychází z křesťanství a jeho "miluj bližního svého". Těžké havárka. Pomoci nebo raději neuškodit a mobilem zavolat povolanější? Vychází z víry, že Bůh své děti miluje a pomůže.
Všechno je dnes jinak a spousta lidí tomu co se ve společnosti děje absolutně nerozumí. Pět roušek plus jeden respirátor. To je pomoc při životnosti jedné roušky dvě hodiny na jeden dva dny. Pokud bychom měli dodržovat pravidla o životnosti a ceně 20 Kč/rouška jakou pomoc senioři dostali? Chceme-li rozumět akciovým trhům, musíme především rozumět tomu, co se děje ve společnosti.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Často píšeme o centrálních bankách (CB). Dokonce jsme zabrousili až do doby před půl stoletím, kdy byl zrušen zlatý standard. Má to svůj smysl. Lépe se budeme orientovat v situaci, kterou žijeme teď. Náplastí na všechny finanční neduhy posledního desetiletí se stal nízký až nulový úrok. Aby ale CB vydělávaly i při nulových úrokových sazbách musely nakonec i ony sáhnout do vod, ve kterých lovit zcela určitě nemají. Jedním z předních investorů do technologických akcií se tak překvapivě stala i švýcarská centrální banka (SNB). I ona totiž řešila Nerudův problém Kam s ním? Tedy s nimi. Velkými devizovými rezervami ve světě bez úroků.
Pustila se do akcií. Hlavní investicí SNB se staly akcie Applu, ale také Tesly. Na začátku byla SNB i ostatní CB sebevědomé. Víc než bylo žádoucí. Vlastní měnou můžeme manipulovat jak chceme. Žádný problém vykřikovaly do světa.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Na globální akciové trhy se vrací zdravý rozum. To je dobrá zpráva. Další dobrou zprávou také je, že na pomoci státu je závislých daleko méně lidí, než se podle výkřiků politiků zdálo. Podnikatelé si zase uvědomují, že samotné peníze je z krize nedostanou. Firma musí mít především kvalitní produkty nebo služby. Schopní podnikatelé to vědí. To všechno jsou dobré zprávy.
A teď nebezpečí. (1) Zázračně nízká nezaměstnanost. Pomohla výrazná státní podpora? Jen na začátku. Především zabral "efekt zahraničních pracovníků". Jsou pryč. (2) Předčasný optimismus manažerů firem. Teprve podzim až ukáže jak tomu bude doopravdy. Ve hře jsou/budou nové zakázky, konec úvěrového moratoria a, světe div se, nedostatek kvalitních zaměstnanců. Všechny tyto faktory ovlivní nejen ekonomiky, ale i akciové trhy. Včetně tuzemského.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Akciové trhy aktuálně nabízejí řadu překvapení, ale i návratů ke zdravému rozumu. Na domácí scéně jde především o návrat k tradicím. Vždycky když bylo doma ouvej obrátil se trh k akciím Philip Morris. Tak tomu je i v těchto dnech. Ze zoufalství se investoři obracejí k "jistotám". A takovou Philip Morris zatím je.
Zajímavější, ale i předvídatelný příběh, který v úterý psaly americké akciové trhy. Konkrétně akcie Tesly. Už dlouho o ní analytici pochybovali. Někteří dokonce psali, že je nejnebezpečnějším titulem Wall Streetu a její nedávné ocenění na téměř 160násobek očekávaných zisků je nesmyslné. A je to tu. Akcie automobilky Tesla se v úterý propadly o více jak jednu pětinu! Investoři reagovali hned na několik faktorů najednou. Tím nejsilnějším bylo oznámení z konce minulého týdne, že její akcie nebudou zařazeny do báze indexu S&P 500.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Když jsme v prázdninách věnovali pozornost hodnocení tuzemského akciového trhu z nadhledu avizovali jsme, že na velké zamýšlení nezbude po návratu z dovolených moc času a že se zase staneme co by investoři "obětmi" každodenní investiční rutiny. A je to tu!
Včera vyrazila cena akcií PFNonwovens nečekaně a razantně vzhůru. PFNonwovens Holding, majoritní vlastník PFNonwovens oznámil, že dosud v PFNonwovens vlastnil téměř 90% akcií. Teď oznámil, že nakoupil další akcie a navyšuje svůj podíl nad 90% a zahajuje proces vytěsnění. Navrhuje minoritním akcionářům cenu odkupu 719,50 Kč/akcii. Něco podobného se čekalo. Ale dříve. K další akci však došlo až nyní. Po třech letech. Podzimní obchodování se proto bude hrát podle jiných not než jsou noty PFNonwovens.>>>
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Průvodním jevem obchodování s akciemi ČEZ v posledních dnech byl průběh intradenního obchodování. Dopoledne poměrně velký růst, pak pokles a nakonec v posledních desítkách minut před závěrem prudký propad. To je charakteristická "figura" ovlivňování trhu. Největší sílu v takovém ději má většinový investor nebo investor, který se uchází o převzetí. Je-li většinovým investorem stát může být potenciálním zájemcem investor se státem personálně či zájmově propojený.
Proč? To je základní otázka úzce napojená na myšlenkové zázemí. Ono totiž reprezentuje podstatu akciových rozhodnutí a následných dějů. Ekonomické, potažmo hodnotové analýzy, makra a signály technické analýzy, byť s akciovým obchodováním také úzce souvisí jsou jen nástroje. Nástroje jimiž se akciové pole okopává a šlechtí. Hlavní roli ale vždy sehrává myšlenkové zázemí!
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Naši glosu o cestě šéfa Senátu ČZ na Tchaj-wan jsme spojili na jejím začátku se slovem DŮVĚRA. Průkopnická cesta končí a tak se k důvěře vraťme. Rozhodli se správně všichni ti, kteří cestu s důvěrou spojili? Ano. Cestu sice provázely/provázejí hlasy z politického záhrobí, ale už teď se zdá, že byla úspěšná. Věcně i politicky. Je příjemné slyšet ze světa, když se o Česku mluví i jinak než jen v souvislostech co se mu zase nelíbí, co zase kritizuje a koho zase ostouzí.
I druhý střípek tohoto týdne stojí za zaznamenání. Americké akcie prudce klesají! Razantní výprodeje zaznamenaly i akciové trhy v Evropě. Co se děje? Praskají nafouknuté bubliny? Možná. Především však dochází k naplnění zkušenosti, že žádný strom neroste do nebe. Oba střípky, ten česko-tchajwanský, i ten americký, o korekci, tak vycházejí ze stejných kořenů. Ze zdravého rozumu!
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Ptali jsme se v březnu, dubnu co udělá koronoavirus s akciovými trhy? Prázdniny, především srpen, odpověď naznačily. Pandemie coviod-19 vymazala klasické dělení akcií na cyklické, sektorové, regionální a další a nahradila ho jednodušším a přehlednějším dělením na akcie (i) "klasické" hodnotové a (ii) "dočasně" rostoucí. První aktuálně výrazně ztrácejí na druhé. Na tuzemském trhu určitě. Technologické rostoucí tituly, vyjma Avastu, doma nenajdeme. Nahrazují je spíš "ošklivá káčátka". Například CETV. Zato stagnujících hodnotových emisí máme dost. V dobrých časech byla hodnota dobrá zpráva, ale dnes?
Ovládnutí trhů, především amerických, technologickými, případně ekologickými tituly má své ratio. Dividendy byly mnoha hodnotovým titulům upřeny. Slepice přestaly snášet zlatá vejce. Co investorům zůstalo? Vsadit na "nekonečný" růst růstových titulů.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
 Stagnace a mírný pokles. Tak vypadá současný tuzemský akciový trh. Jako celek, měřený indexem PX, tak i jednotlivé akciové tituly. Dokonce do tohoto módu přechází už i Avast. K takovému vývoji obecně dochází při postupné ztrátě důvěry. A o důvěře je i současná cesta předsedy Senátu ČR a jeho delegace na Tchaj-wan. Výstižně ji popsal šéf Česko-tchajwanské obchodní komory Pavel Diviš: Tady jde o něco víc než jen o možný obchod. Cesta může obchodníkům otevírat dveře i za deset let.
Cesta je hodně kontroverzní i pro samotné Tchajwance. Podívejme se tedy na její negativa. Na samotném Tchaj-wanu cestu moc nepodporuje opozice. Často sympatizuje víc s Čínou. Čechům se může vymstít jakákoli drobná chyba. Například spojená s koronavirem a super přísnými pravidly, která jsou v boji s ním na Tchaj-wanu uplatňována.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
V sobotu odletěla na Tchaj-wan delegace Senátu ČR. Cesta budí velmi silné emoce. Oprosťme se od ideologických klišé a položme si otázku: může ovlivnit či dokonce pomoci tuzemskému akciovému trhu?
V Česku klademe nebývalý důraz na vládu a parlament. Senát dlouhodobě podceňujeme. Ekonomika, peníze, daně. Morálku a etiku podceňujeme. Pokud vůbec víme co to je. Peníze až na prvním místě. Nic jiného nás nezajímá. Senáty bývají v demokratickém světě vnímány jako jakési nejvyšší morální autority. Česko má k otázkám morálky co říci. Ale neříká. Mnichov, Pražské jaro 1968, Listopad 1989. Ten už méně. Asi proto, že tam nebyla ta pověstná osmička na konci letopočtu. Máme světu cestou na Tchaj-wan co nabídnout. A také se něco přiučit. Cesta na Tchaj-wan má šanci připomenout nám samým i tuzemskému akciovému trhu slovo DŮVĚRA! A světu, že ještě víme co slovo důvěra znamená.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Prázdniny a především druhou polovinu srpna jsme v našich glosách věnovali nadhledu. Na tuzemský akciový trh a na české investiční prostředí vůbec. Ještě nám zbývá podívat se na euro. Emoce vzbudil nedávný komentář jednoho z klíčových zaměstnanců ČNB Jana Fraita. "Kapitáni průmyslu by proto národohospodářům v této oblasti (zavedení eura) neměli do práce příliš zasahovat, neboť od národohospodářů taktéž neočekávají, že budou radit, jak mají řídit své podniky".
Nejde nám teď o obsah jeho komentáře, ale o jeho dikci. Citát "nikým nevoleného" vysokého úředníka je pro českou společnost typický. Absolutní nepochopení pojmů spolupráce a rovnováha. Pořád to české hraní si na vlastním písečku. Viz příklad jiné "nikým nevolené" úřednice, někdejší referentky na MŠ ČR, u soudu ve věci dotací. "Nastřelila jsem to zkusmo, aby to nějak vyšlo."
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Vlády nemohou dát nikomu nic, aniž by to dříve někomu jinému nesebraly. Přerozdělováním se bohatství také nerozmnoží. Akciové trhy jsou zrcadlem společnosti. Stagnující trh, stagnující společnost. Postačí nám jako dosud pouze monitorovat, sledovat výsledkové sezóny, makra, technické signály a opisovat americké akciové komentáře? Nepostačí! Mimochodem, americké komentáře jsou o jiných trzích, než jaký máme v Česku.
Vše je o lidech. ODS přišla kdysi dávno s myšlenkou co ministr, to krizový manažer. Následující vládnoucí koalice její myšlenku dál rozvíjely. Tvrzení je sice hloupost, ale veřejnost ji přijala za svou. Díky pandemii covid-19 však máme nyní (konečně) příležitost pochopit, proč je tvrzení ministr rovná se krizový manažer naivní.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
V dobách zlatého standardu to měly vlády a centrální banky těžké. Co nebylo kryto zlatem mělo smůlu. Před téměř půlstoletím se situace změnila. Zlatý standard byl zrušen a nekonečný tisk "ničím nekrytých peněz", něco jako vliv nikým nevolených papalášů, mohl začít. Nejdříve skromně a opatrně, teď už bez jakýchkoliv skrupulí. Chybí peníze? Žádný problém. Vytiskneme je. Bude líp!
A teď k těm katastrofám. Překvapily nás záplavy? Žádný problém. Naopak. Z továrních dvorů "vyplavily" všechnu špínu a s ní, bohužel, i toxické odpady, a hned bylo čisto. Peníze nechyběly. Tiskárny se postaraly o nové. Vyhořela památkově chráněná ruina hyzdící město? Oheň budiž pochválen. Prostě to vyřešíme. Nerudův problém "kam s ním" byl vyřešen. Zvláště zvláštním požehnáním bylo zrušení zlatého standardu pro akciové trhy. Nové a nové peníze zvyšují cenu akcií!
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Internetem koluje text o americkém profesorovi ekonomie, jak svým studentům experimentem vysvětlil proč socialismus a podobné experimenty nemohou nikdy fungovat. Připomněli jsme ho včera na našem facebookovém účtu. Profesorova třída trvala na tom, že socialistický model funguje. Nikdo nemá být ani chudý ani bohatý. Všichni mají být zhruba na stejné úrovni. Po ukončení experimentu zůstala na škole výrazně podprůměrná a rozhádaná třída a nikdo nebyl spokojený. Profesor vyvodil z experimentu pět závěrů. My je nebudeme ani opakovat, ani hodnotit. Jen se pokusíme se z nich poučit.
Hlavní závěr lze popsat zhruba takto. Jestliže si polovina lidí představuje, že nemusí pracovat, protože se druhá polovina o ně postará, a když druhá polovina zjistí, že není dobré pracovat, protože někdo jiný bezpracně dostane to, co oni vytvořili, je to je začátek konce.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Pořád mluvíme o investicích a inovacích. O čem ale mluvíme? Inovace jsou přístupy k myšlení a světu ve 21. století. Ne jenom technologie a investice. Léto a prázdniny jsme letos častěji než jindy věnovali nadčasovému zamýšlení. A protože ještě neskončily pokračujeme v něm. Brzy nás znovu ovládne každodenní rutina a na velké filozofování nezbude moc času.
Budoucnost je dnes úplně jinde než jsme si doposud mysleli. Například energie. Centralizace energetických zdrojů nutně vede k centralizaci moci a ovládání lidí. Decentralizace představuje diametrálně odlišný přístup k moci. Pokročilé technologie generování energie vedou k decentralizaci a ta v širších souvislostech k decentralizaci moci. Bude-li mít většina národa na střeše nebo na zahradě svoji vlastní  malou elektrárnu, nedá se tak snadno vystrašit vyhrůžkami vypneme vám proud a bude pokoj.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Před více než 25 lety jsem se začal naplno věnovat kapitálovým trhům a burzám. Informace jsem sbíral všude po světě. Všude kde se dalo. Pochopil jsem, proč akciové trhy a burzy fungují. Mají fantastickou schopnost reagovat na všechno podstatné, co se ve světě děje. Poctivě jsem studoval rozvahy a výsledovky firem, o které jsem se zajímal, do detailu jsem se seznámil s nástroji technické analýzy a používám nejmodernější z nich, rozumím tradingu, vím jak funguje psychika investorů a co s trhy dokáže udělat populismus. Stále se ale nestačím divit. Díky době, kterou právě žijeme.
Drtivá většina lidí je přesvědčena, že akcie a akciové trhy jdou mimo ně. Hrdě prohlašují "mně politika natož nějaké akcie nezajímají". Starší ročníky "moudře" poukazují na budoucnost svých dětí a vnuků. Přesto jim ji ale akceptováním "chleba a her na věčné časy" kazí!
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Stagnace s mírnou tendencí k poklesu potvrdila ve středu technická analýza tuzemskému akciovému trhu prostřednictvím indexu PX. Podívejme se na trh také očima ČNB. Hodnotila v posledním zápise bankovní rady domácí ekonomickou situaci, mimo jiné, také "přes inflaci". Konstatovala, že růst inflace odráží snahu firem kompenzovat výpadek příjmů z jarního období administrativního uzavření ekonomiky. Jinými slovy. Za vše tedy vlastně může covid-19. Doopravdy?
Zdaleka ne tak docela. Česká ekonomika se dlouho vyznačovala nízkou nezaměstnaností a očima inflace se přehřívala ještě před pandemií. Inflace byla na vzestupu už na začátku roku. Takže její dnešní "nečekaný" růst nemůže být překvapením a už vůbec nemůže být vysvětlován jenom "kompenzací z jarního období administrativního uzavření ekonomiky". To je důležité!
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Americký index S&P 500 včera opět dosáhl na nová maxima. Z koronavirového propadu se vzpamatoval za 126 obchodních dní, když v nejhlubším bodě propadu ztrácel 34%! Teď se diskutuje, zdali další vývoj bude mít tvar písmene V nebo W. V Evropě, potažmo na tuzemském akciovém trhu je situace výrazně jiná. Konkrétně český akciový trh jako celek stagnuje tak, jak jsme to možná ještě nikdy nezažili. V podstatě všechny tituly.
Ale pozor! Růst amerických akcií je dost sporný. Jednak trhy táhnou především technologické tituly, ale, a to především, ve vzduchu visí Damoklův meč. Je růst bublina nebo ne? Příčinou současné situace je skutečnost, že je na trhu spousta peněz, které hledají uplatnění. Proto mohou vlády slibovat hory doly a akciové trhy mohou růst. "Tvůrci" takovéto situace jsou přední světové centrální banky!
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Ve víkendové glose jsme se věnovali úskalím statistiky. Jsou technická a fundamentální analýza pouhým "vařením z vody"? Snad, ale neexistuje nic lepšího. A když se jiným, například Warrenu Buffettovi, daří desítky let "vařit z vody", tak na tom vaření asi něco je. Ostatně i naše strava se vaří z vody a obsahuje vodu. A jak nám chutná! Nedávno jsme také napsali, že 20. století se už nikdy nevrátí a s ním ani burzovní pravidla a zvyklosti té doby. Že nás však i v novém století čekají také nové bubliny. "Naše" bubliny. Tesel, robotů, umělé inteligence. Minulé století je pryč, ale... Jak to tedy je?
Zůstavme se na chvíli ještě u té Muskovy Tesly. Investoři ji milují. Jak dlouho budou ochotni sázet na firmy, které nic, kromě spekulací na cenu, nevynáší? Stal se zisk přežitkem? Ztrácejí "stará" pravidla a zvyklosti svůj původní smysl?
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Pravděpodobnostní mrak Forecast Cloud MetaStocku na tuzemském akciovém trhu už dávno nevydal žádný silný signál. Někteří z čtenářů se nás dokonce ptají, zdali náš nedávný drůraz na něj nebyl jen jedním velkým plácnutím do vody? Nebyl. Pokud ale nemá co říci mlčí.
Kámen úrazu všech očekávání a predikcí tkví v umění pracovat se statistickými daty. S matematikou. Více či méně hloupé bonmoty statistice uškodily. Prospívají ale připraveným. Umění pracovat s daty vyžaduje sledovat spoustu faktorů. Zmiňme v tuto chvíli dva.  I ta nejnovější data jsou již v době jejich získání zastaralá. I ta nejkvalitnější podléhají revizím. Takový pohled implikuje dva typy predikcí. Nowcasting. Predikce současnosti. Čtete správně. Současnosti. Forecasting. Predikce budoucnosti. V praxi se obě složky zaměňují. To je zásadní chyba!
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Letní akciové obchodování vrcholí a životodárná korekce, viz včerejší burzovní seance, k prázdninovému obchodování patří. Čtvrteční pokles nic zlého nevěští. Ostatně zaznamenaly ho i evropské akciové indexy. V USA se obchodovalo smíšeně. Za zaznamenání stojí, že zatímco dluhopisy v Evropě rostly, americké klesaly. To vše plus měnové pohyby svědčí o tom, že nálada na globálních trzích je zatím smíšená. Takové obchodování v této části léta k trhům patří.
Velkou pozornost v letošním létě věnujeme zlatu. Jeho letošní březnová spanilá jízda skončila 7. srpna. Od té doby cena zlata klesá. Jaká je situace na zlatě dnes? Nejlepší dny má za sebou. Je tedy na místě začít se na akciové trhy dívat jinýma očima. Optimistická očekávání probudila americká inflace. A co Evropa?
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Velkou pozornost o letošním létě věnujeme zlatu. Jeho letošní březnová spanilá jízda skončila 7. srpna, kdy se troyská unce zlata obchodovala za rekordních 2 075 USD. Od té doby cena zlata klesá. Někteří spekulanti, záměrně nepoužíváme výraz investoři, jak jsme vysvětlili v úterní ranní glose na jarní růstové vlně výrazně vydělali. Teď cena zlata koriguje. To ovšem neznamená, že se opět nevrátí k růstu. Aktuálně ale růst ceny zlata nejspíš zastavily zprávy o objevu vakcíny proti koronaviru.
Pořád však mějme na paměti, že zlato není investice, protože jeho držení nepřináší "trvalý a pravidelný příjem". Je "jen" uchovatelem hodnoty a platidlem. Proto přináší pouze spekulativní zisk. Podobný jako například vlastnictví obrazů, veteránů, diamantů či kvalitního vína. Podstatné jsou ale reakce na výkyvy ceny zlata.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Investory upoutal růst ceny zlata. Strašně se však mýlí pokud si myslí, že nákup zlata je dobrou investicí. Není. Zlato není investice. Jen uchovatel hodnoty a platidlo. Z držení zlata neplyne žádný výnos, tudíž nemůže být investicí. V tom tkví zásadní rozdíl mezi vlastnictvím zlata a držbou akcií, dluhopisů či pronájmu nemovitostí nebo půdy. Z těchto aktiv příjem plyne. Dividendy, úroky, nájemné či pacht. Ze zlata ne. Rozumět aktivům a penězům je umění. Lidé často kráčí dál ve špatných stopách.
Když ukradne, byť při pandemii, chudý člověk ve finanční tísni pár housek je to zavrženíhodný zloděj a dostane často až nepřiměřený trest. Když okrade své spoluobčany velký boss, například "přes dotace", je považován za schopného podnikatele. Podobně se už začínají chovat i celé státy. Jsi schopný? Obereme tě. Viz digitální či bankovní daň nebo bankovní fond!
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
V srpnu uplyne 49 let co v USA prezident Nixon zrušil zlatý standard. Snad osud tomu chtěl, aby koronavirus půlstoletí starou událost oprášil. S plnou silou posílenou působením stávajícího prezidenta Trumpa se rozhodnutí o ukončení směnitelnosti dolaru za zlato vrací zpět. Už teď přišel dolar o svou hlavní výhodu. O kladné úrokové sazby. Stále mu však zůstává, byť otřesená, důvěra v něj. Ale jak dlouho? Od března FED společně s prezidentem Trumpem dělají vše, aby dolar důvěru ztratil.
Přehnaná novinářská zkratka o rozhazování dolarů z helikoptéry z doby šéfa FED Bernankeho nabývá na realitě. Proto měnové i kapitálové trhy, včetně akciových, reagují. Nepotřebujeme příliš mnoho intelektu, abychom si nevšimli, že podobnou cestou jako USA kráčí i Česko. Co nás může čekat? Oslabující dolar prospívá akciím. Takové konstatování by však bylo až příliš laciné. Je potřeba vědět víc.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Včera jsme věnovali pozornost PR týmům. Dnes postoupíme o kousek dál. Co když analýzy akciových trhů a konkrétních emisí připravují PR týmy? Je vcelku snadné napsat příspěvek, který bude čtivý a v "kolektivu oblíbený". Byť neříká v podstatě nic, Příspěvek, který nutí k přemýšlení často unikne pozornosti. Stručně, rychle a s jasným doporučením ano - ne. Taková doporučení sice neexistují, ale přesto je vyžadujeme a necháváme se jimi ovlivnit. To dobře ví zkušené PR týmy.
Volatlitu a s ní i spekulace předurčuje finanční síla investora. Čím silnější, tím víc si může dovolit efektivní intradenní obchodování. Toho si jsou "PR analytici" dobře vědomi. Není problém "dodat doporučení", které má v sobě "kus pravdy". I stojící hodiny ukazují dvakrát denně správný čas!
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
V posledních glosách věnujeme vekou pozornost politickému píár a jeho vlivu na společnost, potažmo akciové trhy a některé konkrétní tituly. Politický marketing a píár fantasticky zvládá PR tým hnutí ANO. Posledním jeho majstrštykem byl odlet premiéra a "lídra" hnutí ANO na dovolenou na Krétu. Jen tak mimoděk, "mimo zápis", evokoval otázku: Kdo vlastně ovládá politiku? Lídři stran a hnutí nebo bossové PR týmů? Jsou lídři opravdu lídry nebo jen figurkami?
Premiér odletěl "za hranice všedních dnů". Jeden by si myslel, že bude chvíli klid a politika a akciové obchodování konečně zcela podlehne prázdninové a letní letargii. A ejhle! Premiér odletěl, ale zanechal doma dračí vejce. To, když mezi řečí, těsně před cestou na dovolenou, slíbil, že sníží daně a razantně zvýší lidem příjmy.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
ČEZ má za sebou úterní korekci předcházejícího dvoudenního docela razantního, v pondělí, růstu. Na jejím pozadí se začíná rýsovat oživení bank. I ono má své racionální základy. Kořeny. (1) Kapitálově jsou tuzemské banky ve velmi dobrém stavu. Nejistota je jen přechodná. Do doby než se obnoví výplaty dividend. (2) Erste, Komerční banka i Moneta odepsaly od začátku roku okolo 40% své hodnoty. Mají co dohánět. (3) Ceny akcií bank jsou blízko minim z března, kdy byla panika na burzách největší. (4) Banky mají za sebou ze zákona vyplývající vytváření opravných položek a zohlednily rizika z nesplácení úvěrů a půjček firem a domácností.
Nejistota sice trvá, ale  "nic netrvá věčně". V tom hledají investoři a analytici nejen útěchu, ale i východisko z bryndy.
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
V pondělí se čekalo na firemní výsledky Komerční banky. Potvrdily, že lépe už bylo. I díky nim se do zvláštní pozice znovu dostal ČEZ. Jeho postavení na tuzemském akciovém trhu se zlepšilo. Vláda rozdává před volbami kde a komu může. Senioři a státní zaměstnanci jsou její prioritou i nadále. Ale i návnada investorům se může hodit. To bylo patrné už na jaře při postupu ČEZ v období "dividendové" krize. Kde která firma výplatu dividend rušila, ČEZ ne!
Aktuálně je na stole i další pádný důvod směřující pozornost investorů právě k ČEZ. Banky. V pondělí Komerční banka uzavřela oznámením svých výsledků 1H 2020 tuzemské bankovní kolečko. Nepotvrdila zatím teorii o dosažení aktuálního dna a následném obnovení růstu. Který trumf v takové situaci zůstává investorům k vynesení?
Placený obsah 0 DDkreditů  Celý článek
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz

twitter  facebook  youtube  LinkedIn  RSS 

Grafy Graf dne

KB - BB,200DMA, MACD

Indikátor MACD vydal ke Komerční bance nákupní signál!

Grafy DOWEstoR

Střednědobá predikce vývoje cen vybraných tuzemských akcií k 20.11.2020
(zadáno: 1.5.2020)
Návod
Název akcie Cena k:
20.11.2020
AVAST 155.50
ČEZ 565.59
ERSTE 438.93
KB 553.63
MONETA 53.00
O2 287.74
PHILIP M. 13157.14
VIG 499.50
Celkem se hlasovalo: 23x
Vaše predikce!

Synergické okno Info DOWER - D  Info DOWER - D

DOWEstoR!
Aktualizace aplikace ze dne 1.5.2020 je nastavena ke dni 20.11.2020. Predikujte!

Od ledna 2020 používáme v našich predikcích nástroj technické analýzy Forecast Cloud, MetaStock 17.

Od prosince 2018 používáme v našich příspěvcích hashtag #DowerSting!

Od 7.6.2018 aplikujeme zásady GDPR a zveřejňujeme ve fotogalerii aktuálně zajímavé grafy a investiční fotoaktuality.

Od 1.1.2018 prohlubujeme spolupráci s UP forum, s.r.o.


Od prosince 2017 realizace propojení informací webu Dower.cz se sociální sítí LinkedIn.


DOWER-D od května 2017 zintenzívňuje svou aktivitu na twitteru. Sledujte naše stručné poznámky k akciím, akciovým trhům i k širším investičním tématům.

od září 2016 jsme propojili zpravodajství Dower.cz s facebookem. Sdílíme v něm všechny důležité informace, vysvětlujeme naše stanoviska a doplňujeme aktuální informace.

Informace o termínech VH a výších dividend najdete na FIO.


Důježité informace o BCPP a Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).


Ve třetím synergickém okénku na stránce archivujeme predikce aplikace DOWEstoR.
Celý článek
Archiv

Kalendář Kalendář

říjen 2020
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
1
4
5
6
7
8
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31
 

listopad 2020
PoÚtStČtSoNe
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 

Legenda:
Aktuální den
Avízo DOWER-D
Akce DOWER-D
Firemní výsledky, VH a MVH
Ostatní investiční
Ostatní
Svátek
Ex-date

Anketa Anketa

Situace na tuzemském akciovém trhu je špatná. Jaká bude na konci roku?


Hlasovalo : 49 návštěvníků
Dower-D, organizační a ekonomické poradenství, Trávník 1315/28, 750 02, Přerov 2
Tel.: 581 277 522, e-mail: dower@dower.cz